5 клас Поурочне планування Тема Інформація та повідомлення. Інформаційні процеси (4 уроки) Урок №1



Скачати 96.39 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір96.39 Kb.
Інформатика

5 клас

Поурочне планування
Тема 1. Інформація та повідомлення. Інформаційні процеси (4 уроки)
Урок № 1

Тема уроку: Поняття інформації. Повідомлення. Способи подання повідомлень

Навчальна мета: засвоїти поняття інформація, повідомлення, дані та взаємозв’язки між цими поняттями, вивчити способи подання повідомлень: текстовий, графічний, звуковий, відео, умовні жести та сигнали

Розвивальна мета: сприяти розумінню перспектив вивчення курсу інформатики у 5 класі

Виховна мета: сприяти розвитку розуміння необхідності свідомого вивчення предмету як основи компетентностей школяра

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання уроку: підручник, НКК, комп’ютерна презентація

Хід уроку



  1. Організаційний етап

  2. Мотивація вивчення курсу інформатики. Орієнтири знань, умінь та навичок учнів в ході вивчення інформатики у 5 класі

  3. Про підручник з інформатики, робочі зошити. Єдині вимоги щодо ведення зошитів

  4. Правила поведінки в кабінеті інформатики, правила з ТБ

  5. Мотивація навчання на уроці.

  6. Повідомлення теми, мети уроку . Слайд 1

  7. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Ви щось знаєте про предмет інформатика?

    2. А що він вивчає, як ви думаєте?

  8. Мотивація навчання. Повідомлення теми, мети уроку

    1. Слайд 2. Що ми дізнаємося на уроці

  9. Сприймання учнями нового навчального матеріалу.

    1. Як ми сприймаємо світ? За допомогою органів чуття. Слайд 3

    2. Як пояснити відмінності у сприйнятті однієї і тієї ж інформації по різному? Слайд 4

    3. Введення поняття інформації, означення інформації. Слайди 5,6

    4. Як передається інформація? Приклади отримання інформації через повідомлення. Слайд 7, 8, 9

  10. Первинне застосування набутих знань

    1. Обговорення вивченого. Робота з підручником (ст. 8)

    2. Робота в парах. Коментоване виконання завдання 1. Слайди 10, 11

    3. Тренувальні вправи 2, 3, 4, 5, 7. Слайди 12-16

    4. Робота учнів з опорним конспектом

  11. Вироблення навичок творчого мислення. Розгадування ребусів. Слайд 17

  12. Узагальнююче повторення за наведеною схемою на малюнку ст. 12. Слайд 18

  13. Підсумок уроку.

  14. Домашнє завдання: познайомитися із структурою підручника, підготувати зошити для роботи на уроці. Слайд 19

    • Читати розділ 1

    • Виконати вправу 6, 8

    • Розв'язати головоломку 2

    • Оцінити свої знання та вміння за допомогою тверджень на ст. 12

Урок № 2


Тема уроку: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передавання та пошук повідомлень

Навчальна мета: засвоїти поняття інформаційного процесу, вчити основні інформаційні процеси та пристрої для їх реалізації, вчити розрізняти інформаційні процеси, що відбуваються під час навчальної діяльності, у повсякденному житті та при роботі з різними пристроями

Розвивальна мета: сприяти розвитку вміння розрізняти та наводити приклади інформаційних процесів зі своєї навчальної діяльності і в навколишньому світі

Виховна мета: сприяти розвитку розуміння важливості розвитку сфер учнівської навчальної діяльності узагальнюючими поняттями з інформатики

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь

Обладнання уроку: НКК, підручник, робочий зошит, навчальна презентація, тренажер миші



Хід уроку

  1. Організаційний етап

  2. Перевірка виконання домашнього завдання

    1. Перевірка завдання, заданого за підручником.

  3. Актуалізація опорних знань учнів. Фронтальна бесіда по опорним навчальним поняттям попереднього уроку

    1. Що вивчає інформатика?

    2. Як ви розумієте термін «інформатика»?

    3. За допомогою чого передається інформація?

    4. Яким чином людина сприймає інформацію?

    5. Назвіть види інформації за способом сприйняття. Назвіть приклади.

  4. Мотивація навчання.

Розглядається діаграма сприйняття інформації за допомогою органів чуття. Слайд 2





  1. Повідомлення теми, мети уроку. Слайди 1, 3





  1. Сприймання учнями нового навчального матеріалу

    1. Способи подання повідомлень. Слайди 4, 5, 6, 7 , 8, 9 , 10, 11, 12, 13












  1. Фізкультхвилинка

  2. Первинне застосування набутих знань

    1. Робота з підручником: розділ 2, обговорюємо 3, 4, 5, 6; працюємо в парах 6 (Слайди 14-20)








    1. Робота учнів з опорним конспектом

    2. Робота з комп’ютером (5-7 хв). Вмикання комп’ютера, відкривання програми тренажера миші. Робота з тренажером миші. Закривання програми тренажера миші

  1. Повторення набутих знань. Слайди 21-22





  1. Підсумок уроку. Слайд 23



  1. Домашнє завдання: вчити ключові теги роботи з таблицями, фреймами, продумати роботу над власним проектом, домогтися раціональної та оптимальної структури сайту


Урок № 3


Тема уроку: Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними

Навчальна мета: засвоїти призначення різних пристроїв, що використовуються людиною для роботи з даними: комп’ютер, телефон, диктофон, факс, плеєр, калькулятор, фотокамера, кінокамера, ігрові приставки, навігатор та ін.

Розвивальна мета: сприяти розвитку знань про пристрої обробки даних; розвивати логічне та абстрактне мислення, формувати вміння узагальнювати інформацію

Виховна мета: виховувати організованість та дисципліну, формувати навички роботи в групах

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання уроку: НКК, підручник, робочий зошит, навчальна презентація, тренажер миші, картки для гри «Світлофор»



Хід уроку

  1. Організаційний етап

  2. Перевірка виконання домашнього завдання.

  3. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Фронтальна бесіда по опорним навчальним поняттям попереднього уроку



      • Гра «Світлофор». Учитель зачитує речення з правил з ТБ. Якщо учні згодні з ним, вони піднімають зелену картку, якщо ні – червону

        • Потрібно швидко забігти в кабінет інформатики, щоб вистачило місця за комп’ютером

        • Якщо тобі холодно, то можна приходити до кабінету у верхньому одязі

        • Вмикати та вимикати комп’ютер тільки з дозволу вчителя

        • Якщо щось незрозуміло, можна показати на екрані пальцем

        • Працювати на клавіатурі чистими, сухими руками; легко натискати клавіші та не допускати різких ударів

        • Самостійно усувати неполадки в роботи апаратури; не обов’язково повідомляти про це вчителя

        • У разі погіршення самопочуття слід попередити про це вчителя

      • Фронтальне опитування: назвіть способи подання інформації, наведіть приклади для кожного способу подання інформації

  1. Мотивація навчання. Повідомлення теми, мети уроку

Подібно до того, як у математиці можна виконувати дії над числами, над інформацією, поданою в різні способи, також можна виконувати певні дії. Як ви вважаєте, що ми можемо робити з інформацією?



  1. Сприймання учнями нового навчального матеріалу

    1. Інформаційні процеси

      • Отримання повідомлень



      • Пошук нових повідомлень



      • Передавання повідомлень

      • Опрацювання повідомлень



      • Збереження повідомлень





  1. Фізкультхвилинка

  2. Засвоєння знань і формування вмінь. Коментоване виконання завдань із рубрики «Обговорюємо» ст. 25



  1. Робота учнів з підручником , слайдами презентації

    1. Робота учнів в парах над завданнями 1,2



    1. Коментоване виконання вправ 3,6





    1. Творче завдання. Розгадування головоломки



  1. Узагальнююче повторення вивченого матеріалу

    1. Завдання для колективного обговорення рубрики Повторюємо



    1. Гра «Квітка-розумниця». Учні класу об’єднуються в групи по 4 учні. Кожна група отримує аркуш паперу на якому зображена квітка, всередині якої – назва одного із інформаційних процесів. На пелюстках квітки потрібно написати приклади зазначеного процесу



  1. Підсумок уроку.

    1. Учні записують нові терміни у словничок



    1. Що ми дізналися на уроці?



  1. Вироблення навичок роботи з мишею – робота з клавіатурним тренажером (3-5 хв.). Інструктаж з ТБ

Учні демонструють результат виконання практичного завдання, їх оцінювання

  1. Домашнє завдання: читати розділ 3, відпрацьовувати навички роботи з мишкою, виконати завдання 4, 5; готувати відповіді на запитання ст. 28; записати в зошит кілька побутових прикладів зберігання, опрацювання, передавання та пошуку інформації

Урок № 4


Тема уроку: Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними. ТАТ

Навчальна мета: розкрити взаємозв’язки між поняттями інформація, повідомлення, дані; розглянути призначення різних пристроїв, що використовуються людиною для роботи з даними

Розвивальна мета: розвивати логічне мислення учнів, уважність, уяву; формувати вміння узагальнити інформацію

Виховна мета: формувати вміння користуватися набутими знаннями і розширювати їх під час самостійного вивчення

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування вмінь і навичок

Обладнання уроку: проектор, екран, НКК, підручник, навчальна презентація, тренажер клавіатури



Хід уроку

  1. Організаційний етап

  2. Перевірка виконання домашнього завдання за підручником. Фронтальна бесіда по опорним навчальним поняттям попереднього уроку. Зачитування учнями із зошитів власних прикладів зберігання, опрацювання, передавання та пошуку інформації

  3. Актуалізація опорних знань учнів. Фронтальне опитування.

    1. Назвіть інформаційні процеси

    2. Для чого потрібно зберігати інформацію?

    3. Що ви розумієте під опрацюванням інформації?

    4. Які ви знаєте способи передавання інформації?

    5. Як можна знайти потрібну інформацію?

  4. Мотивація навчання. Повідомлення теми, мети уроку

    1. Фронтальна бесіда. Людина може виконувати всі інформаційні процеси. Як ви вважаєте, чи потрібні людині помічники для зберігання, опрацювання, передавання та пошуку інформації? Назвіть відомі вам пристрої, які здатні виконувати цю роботу. Можливо існують інші?

  5. Сприймання учнями нового навчального матеріалу

    1. Інформація – Повідомлення – Дані

    2. Повідомлення, які несуть інформацію про навколишній світ, людина може запам'ятати або зберегти на певному носії. При цьому зберігається не сам предмет або явище, а дані про нього.

    3. Дані: Числові, Текстові, Графічні, Звукові, Відеодані

    4. Приклад з етикеткою на товар



    1. Дані як сукупність відомостей, які зафіксовані на деякому носії для збереження, передавання та опрацювання

    2. Приклад фіксування фінішу спортсмена



    1. Перетворення та опрацювання даних дає змогу людині отримати інформацію

    2. Для роботи з даними людина використовує різні пристрої









  1. Фізкультхвилинка

  2. Первинне застосування набутих знань

    1. Коментоване виконання завдання з рубрики “Обговорюємо” ст. 31

    2. Працюємо з пам'яттю калькулятора



    1. Робота в парах

      • Вправа 1. По черзі називайте приклади даних, з якими ви працюєте на різних уроках. Переможцем стане той, хто назве останню правильну відповідь

      • Вправа 2. По черзі формулюйте призначення певного пристрою для роботи з даними. Товаришеві потрібно відгадати його назву

      • Вправа 3. Поміркуйте та назвіть дві причини використання людиною різних пристроїв для роботи з даними. Обговоріть їх у парі

      • Вправа 4.



    1. Вправи з рубрики Міркуємо

      • Вправа 5. У таблиці подано предмети та засоби для реєстрації даних. Обміркуй, які дані можна записувати до третього стовпчика таблиці.



      • Вправа 6.



  1. Повторення вивченого матеріалу

Гра «Незакінчене речення». Учні записують відповіді в зошит, а потім звіряють відповіді, що появляться на екрані






  1. Робота з підручником. Робота з підручником. Учням пропонується прочитати твердження на ст. 35 та оціни свої знання

  2. Обговорюються нові терміни, учням пропонується записати їх у зошит (при наявності часу, інакше записати словничок вдома)

  3. Інструктаж щодо роботи над проектом



  1. Вироблення навичок роботи з мишею – робота з клавіатурним тренажером (3-5 хв.)

  2. Підсумок уроку. Що ми дізналися на уроці. Слайд 34

  3. Домашнє завдання: читати розділ 4, відпрацьовувати навички роботи з мишкою та клавіатурою;

    1. Виконати вправу 7, 8

    2. Розв'язати Головоломку ст. 34

    3. Оцінити свої знання та вміння за допомогою тверджень на ст. 36

    4. Робота над проектом

    5. Готуватися до контрольної роботи з теми


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка