5 КЛАС
УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА
ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО. «ЦАР ПЛАКСІЙ І ЛОСКОТОН»
Мета: ознайомити п'ятикласників з цікавими сторінками життя митця, його твором «Цар Плаксій і Лоскотон»; розвивати вміння виразно читати казку; виховувати почуття доброти, гуманізму, милосердя, взаємоповаги.
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми і мети уроку
1. Мотивація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя.
Сьогодні ми знову поринемо у світ казкових подій, який вирує, мов нестримні журавлі, що несуть любов і надію із далеких країн на рідну землю. Таким птахом був талановитий український письменник Василь Симоненко, який залишив нам незабутній спадок: казки для дітей, поезії для юнацтва.
2. Рольова гра. Інсценізація спогадів Олеся Симоненка.
Автор. Пам'ятаю, якось прийшов він додому веселий і збуджений. Я ж, навпаки, був насуплений, набурмосений.
Батько. Чого сидиш сумний та невеселий, як сотник Забрьоха?
С и н. Накинувсь він на мене і став лоскотати.
Батько. Ану, козарлюго, вище голову!
Син. Тату, напиши мені казочку. Всім щось пишеш, а мені?
Батько. Обов'язково напишу! — і знову лоскотав мене.
Син. А про що?
Батько. Про себе. Тільки буду я там, як добрий дядько Лоскотон. Хочеш?
Син. Еге ж...
Автор. Потім він не спав цілу ніч. А наступного дня під вечір вже декламував мені казку про дивного і доброго Лоскотона, про царя Плаксія і його мерзенного Макаку-Забіяку.
Учитель. Додому вам було завдання прочитати казку «Цар Плаксій та Лоскотон» В. Симоненка. Про що вона. (Учні відповідають).
3. Робота в групах.
Учні досліджують текст (діляться на V груп). І група — «Цар Плаксій»
Запитання І групі:
-
Де знаходилася краса-країна Сльозилий, хто був її царем?
-
Зачитайте опис царя Плаксія і його сімейства.
-
Чим займалася сім'я Плаксія?
-
Зачитайте, який наказ видав цар.
-
Як карали за сміх царські посіпаки жителів країни?
-
Чому цар любив дитячий плач?
Доки інші групи з'ясовують питання, перша група малює сімейство царя Плаксія.
// група — «Дядько Лоскотон»
Запитання II групі:
-
Хто ж іше проживав у диво-царстві?
-
«Усне малювання»: яким ви уявляєте дядька Лоскотона? (Опишіть)
-
Зачитайте опис Лоскотона.
-
Чому охоронці злих законів полювали за дядьком Лоскотоном?
-
Та чи боявся їх Лоскотон?
/// група — «Арешт Лоскотона»
Запитання III групі:
-
Що звелів зробити слугам цар Плаксій?
-
Яка буде за це нагорода?
-
Чого боявся Плаксій?
-
Де переховувався Лоскотон?
-
Чому не могли знайти Лоскотона посіпаки?
-
Чому саме капітан Макака спіймав дядька Лоскотона?
-
Зачитайте сцену арешту Лоскотона.
-
Намалюйте, будь-ласка, карикатуру на капітана Макаку.
ІVгрупа — «Весілля в палаці»
Запитання IV групі:
-
Допоки Лоскотон сидів за ґратами, що робилося в палаці?
-
Якими ви уявляєте справжніх наречених, і як зображає їх Василь Симоненко?
-
У чому полягає місія придворного поета? Чому він був товстий?
-
Зачитати, як вихвалявся цар Плаксій? На вашу думку, які б із відомих вам музичних інструментів звучали на весіллі Макаки і Нудоти?
У група — «Звільнення Лоскотона» і «Продовження весілля»
Запитання V групі:
-
Хто прийшов на допомогу Лоскотону в темницю?
-
Куди вирішила йти «здружена сім'я»?
-
Яким чином виявляли радість у палаці Плаксія?
-
Зачитайте, як здолав Лоскотон Плаксія.
-
Як уплинув сміх на рідних і придворних царя?
-
Чому, на вашу думку, переміг Лоскотон?
-
Хорове читання маршруту в країну Лоскотона.
4. Підсумкова бесіда.
-
Чи сподобався вам цей твір і чим?
-
Чого навчає нас ця казка?
-
Назвіть казкові елементи твору.
4) Чи потрапляли ви в країну Плаксія і Лоскотона? Де було вам краще і чому?
5) Як, на вашу думку, казка — це вигадка чи дійсність? Чи траплялися у вашому житті казкові елементи?
А в зошити занотуємо тему казки й основну її думку
5. Заключне слово вчителя.
Цей твір вчить мудрості й розсудливості, сміливості й власного світосприймання. Нехитрий сюжет казки обростає веселими Подробицями, дотепними зворотами, випромінює життєрадісне світобачення.
II. Оголошення балів успішності
III. Домашнє завдання
1.Виписати з літературознавчого словника пояснення термінів віршовона мова, рима, строфа (для юних літературознавців). 2. З'ясувати значення власних імен, топонімів у творі.
В. СИМОНЕНКО «ЦАР ПЛАКСІЙ І ЛОСКОТОН». ХАРАКТЕРИСТИКА ДІЙОВИХ ОСІБ ТВОРУ
Мета: охарактеризувати дійових осіб казки, їх спосіб життя і поведінку; з'ясувати літературознавчі терміни «віршована мова», «рима», «строфа», виховувати гуманіста, патріота; розвивати естетичні смаки п'ятикласників.
ХІД УРОКУ
I. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчання
Учитель. Між фольклорною і літературною казкою, як відомо, існує велика відмінність. Фольклорна казка, відшліфована віками, поєднує в собі простоту, наївність, безмежне багатство уяви. Вона — це відбиток досвіду поколінь. А літературна казка представляє самого автора: риси його характеру і стилю.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Гра «Карусель»
Запитання учасникам:
-
Яка різниця між прозовою та віршованою мовою?
-
Навести зразок віршованої мови.
-
Чим користуються поети під час написання поезій?
-
Чи використав риму В. Симоненко у казці? Наведіть приклади.
-
Що таке строфа?
-
Зачитайте приклади строфи.
III. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Бесіда.
-
Який спосіб життя вели дійові особи казки?
-
Які вчинки притаманні персонажам твору?
-
Чи можемо розділити їх на групи? Як саме? За якими ознаками?
2. Робота в групах.
Учні об'єднуються у дві групи. Завдання для груп (написані на дошці). / група
-
Яким був Плаксій?
-
Зачитайте портрет царської сімейки.
-
Як ви оцінюєте вчинки царя?
-
Якими виступають царські посіпаки?
-
Чи викликають у вас відразу царські посіпаки і цар?
II група
-
Яким був Лоскотон?
-
Зачитайте опис дядька Лоскотона.
-
Різниця між царем та дядьком Лоскотоном.
-
Чому дядько мав багато друзів серед бідняків?
-
Чим приваблює образ Лоскотона?
Учитель. А зараз слово лінгвістам. З'ясовуємо топонім «Сльозо-лий», власні назви Лоскотон, Плаксій, Нудота, Плакота, Вай-вай, Макака-забіяка.
3.Робота в зошитах.
За допомогою вчителя діти складають схему «Я — концепція».
4. Проблемні питання.
1) Чому Лоскотона Василь Симонснко показав у образі дядька, а не хлопчика, дідуся?
-
Що стало причиною «самознищення» капітана Макаки?
-
Чому веселий Лоскотон «носить дітям сміх у розмальованій торбині»? Згадайте Дідуся Мороза, святого Миколая, адже вони теж мають такі торбини. Про що це свідчить? (про гостинність)
-
Кажуть, що сміх продовжує життя. А яка ваша думка?
-
А чи можна купити або продати сміх?
5. Міжпредметні зв'язки. Слово вчителя.
Відповідь на це питання ви можете отримати у героя повісті відомого німецького письменника Джеймса Крюса «Тім Талер, або Проданий сміх».
Тім Талер продав свій сміх, отримавши багатство і незалежність, але щастя так і не знайшов. І тільки друзі допомогли йому повернути втрачений сміх. Тому будьмо обачні у своєму виборі.
IV. Оцінювання учнів
V. Підсумок уроку
Сьогодні наш човен знань вирушив у казкові мандри, так як вирушав багато років тому для Симоненкового сина Лесика і внучки Мирославки. Нехай несуть його нестримні хвилі вперед, а ми, його пасажири, візьмемо із собою веселого дядька Лоскотона і силою сміху будемо викорчовувати будь-яке зло, що стоїть на шляху добра і справедливості.
VI. Домашнє завдання
Скласти усний твір-роздум «Для чого людині сміх». |