9-клас Методичний посібник Творча група вчителів предмету основи здоров'я Хмельницький



Сторінка1/4
Дата конвертації19.02.2016
Розмір0.96 Mb.
  1   2   3   4
Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Управління освіти і науки

Хмельницької обласної державної адміністрації

Управління освіти Хмельницької міської ради

Розробка Уроків та позакласних заходів до програми курсу «Основи Здоров’я»

9-клас

Методичний посібник


Творча група

вчителів предмету основи здоров'я

Хмельницький

2

Схвалено науково-методичним центром

управління освіти Хмельницької міської ради

Протокол №1 від 28.02. 2012 року

Укладачі :

- вчитель основ здоров'я

спеціалізаваної загальноосвітньої

школи №1


м.Хмельницького: Соловей Г.В

- вчитель основ здоров’я

Технологічного багато профільного ліцею

м. Хмельницького



Юхимчук Тетяна Іванівна

- вчитель основ здоров’я

навчально-виховного комплексу №6

м. Хмельницького

Губай Світлана Василівна

- вчителі основ здоров’я

спеціалізованої загальноосвітньої

школи №29 м. Хмельницького

Боровікова Н. В.

Заболотна С. В.

- вчитель основ здоров'я

технологічного багатопрофільного ліцею

Коцюр Ірина Петрівна

- вчитель основ здоров'я

Гімназії №2 м. Хмельницького

Марцонь О.Г.

- вчитель основ здоров'я

ЗОШ №14 Мацьків І.ф.

- вчитель основ здоров'я

СЗОШ №15 Франчук О.В.


- вчитель основ здоров'я

НВО №28 Дроздик Л.Д.


- методист основ здоров'я

управління освіти управління освіти

Хмельницької міської ради

Парфенюк А.В.


Рецензенти:

Осатюк Н.А., завідуюча науково-методичним центром

управління освіти управління освіти

Хмельницької міської ради



3

Анотація

Творчою групою вчителів основ здоров'я розроблено ряд уроків та позакласних заходів до викладання курсу «Основи здоров'я » у 9 класі, які базуються на активних та інтерактивних методах навчання.

Відповідно до навчального плану викладання курсу «Основи здоров'я » у посібнику актуалізується проблема організації здорового способу життя, профілактика інфекційних захворювань, ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, антиалкогольного та антинаркотичного навчання та виховання дітей та учнівської молоді.

Посібник рекомендується для використання вчителями основ здоровя у підготовці до уроків та позакласної виховної роботи з учнями та батьками.



4
вчитель основ здоров'я

спеціалізаваної загальноосвітньої

школи №1

м.Хмельницького

Соловей Г.В

Урок № 2


Тема: Взаємозв’язок основних ознак, складових частин і чинників здоров’я.

Практична робота. Оцінка індивідуального рівня фізичного здоров’я



Мета уроку:

  • Навчити розпізнавати ознаки різних станів здоров’я, процесів його формування і збереження;

  • Навчити розуміти взаємовплив складових здоров’я та порівнювати окремі складові здоров’я та їх значення для людини;

  • Навчити оцінювати вияви власного здоров’я та його окремих складових;

  • Охарактеризувати основні ознаки, складові та чинники здоров’я;

  • Пояснити зв'язок окремих складових.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

Домашні замальовки.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

«Мозковий штурм», обговорення в парах

  1. Як ви вважаєте, про що свідчить народна мудрість?

  • Здоров’я не купиш – його розум дає.

  • Здоров’ям слабкий, той і духом не герой.

  1. Що розуміється під поняттям «індивідуальне здоров’я », «суспільне здоров’я » (Аналіз схеми 1)

  2. Я
    Здоров’я
    ким чином пов’язані індивідуальне та суспільне здоров’я. (Аналіз схеми 1)


індивідуальне здоров’я

суспільне здоров’я

Здоров’я кожної людини окремо

Сукупне здоров’я людей або Здоров’я всього населення держави


5

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

V. Вивчення нового матеріалу

- Ми з вами вже знаємо: щоб навчатися, активно відпочивати, займатися спортом, виконувати певну роботу по господарству, збагачуватися культурно, необхідне здоров’я.

Робота в зошиті

  • Назвіть складові здоров’я та їх ознаки.

  • Заповніть схему «Складові здоров’я та їх ознаки». Чи пов’язані між собою складові здоров’я ?


Фізична

Соціальна

Психічна




  • Ч
    Духовна
    и впливають









  • Яким є їх значення для людини ? (Навести приклад)

Здоров’я – це узгодженість усіх його складових. Усі складові здоров’я завжди повинні перебувати в гармонійній єдності, а також впливати одна на одну. Кожна людина прагне до своєї вершини щодо збереження та зміцнення здоров’я.

  • Які життєві навички сприяють здоров’ю.

Чинники здоров’я:

  • Здоровий спосіб життя;

  • Раціональне харчування;

  • Режим праці і відпочинку;

  • Рух;

  • Спорт;

  • Загартовування;

  • Погані звички;

  • Гіподинамія;

  • Переїдання, особливо на ніч;

  • Загартовування;

  • Гарний настрій;

  • Інші

Здоров’я – це єдине ціле, що складається із аспектів, які пов’язані один з одним та впливають один на одного. Кожен із нас може самостійно скласти свою індивідуальну модель здоров’я.

6

Кожна людина прагне до збереження та зміцнення здоров’я і досягає цього індивідуально.



Загальні завдання:

  • Знати;

  • Уміти попередити;

  • Уміти допомогти близьким.

7

Практична робота.



оцінювання рівня індивідуального фізичног0 розвитку

Мета:

  • Оцінити рівень індивідуального фізичного розвитку;

  • Ознайомити з методикою визначення індивідуального фізичного розвитку.

ХІД РОБОТИ

Завдання

  1. Інструктування учнів. Розповідь учителя про способи визначення рівня фізичного здоров’я

    1. Перший найпростіший спосіб – це вигляд людини (зріст, маса тіла, колір обличчя, блиск очей)

    2. Використання спеціальної формули – індекс маси тіла (біомас-індекс) Кетле – ІМТ.

ІМТ=М / ЗР2, де

М – маса тіла (кг);

ЗР – зріст (м)

Оцінювання ІМТ проводиться за спеціальною таблицею.



  1. Виконання роботи. Розрахунки та записати результати в таблицю.

    1. Чи відповідає рівень індивідуального фізичного розвитку вашому вік

    2. Що потрібно зробити, якщо він більше (менше) за норму

    3. Чи можна коригувати масу свого тіла без консультації лікаря

    4. Мій показник ІМТ=



Мій зріст (см)

Моя маса тіла (кг)

Мій показник ІМТ










Висновок:

  1. Мій показник ІМТ порівняно з минулим роком (змінився, не змінився)

Він (відповідає не відповідає) моєму віку.

VІІ. Узагальнення та систематизація знань

- Щоб бути здоровим, необхідно дбати про своє здоров’я, усебічно розвивати свої фізичні, психологічні здібності та можливості, а також дотримуватися правил безпечної поведінки під час хвороби.

- Робота з ілюстрованим матеріалом тексту підручника. Читання висновків за темою.

VІІІ. Підбиття підсумків уроку та повідомлення домашнього завдання.

8

УРОК № З. Вчитель основ здоров'я ТБЛ Юхимчук Т.І.



ТЕМА. ЛЮДСЬКИЙ ФАКТОР У ФОРМУВАННІ БЕЗПЕКИ ЛЮДИНИ. ГЛОБАЛЬНІ НЕБЕЗПЕКИ

Мета уроку:

  • закріпити знання про індивідуальні, колективні та глобальні небезпеки;

  • з'ясувати зв'язок між здоров'ям людини і дією глобальних проблем;

  • продовжити формувати навички безпечної поведінки й робити правильний вибір.

Обладнання: інформаційний матеріал із сайтів Інтернету, матеріали журналів та газет, пові­домлення по телевізору тощо.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань учнів

Гра «Хто швидше!»

Розв'яжіть кросворд і знайдіть ключове слово. Ураховується правильність і швидкість виконання. (Див. додаток.)


  1. Мотивація навчальної діяльності школярів

  2. Повідомлення теми і мети уроку

  3. Вивчення нового матеріалу

  • Дайте визначення поняття «безпека».

  • А що називають небезпекою?

  • Які бувають небезпеки?

Робота з текстом підручника

1. Прочитайте текст дайте визначення понять:



  • небезпека індивідуальна;

  • небезпека групова;

  • небезпека глобальна.

Індивідуальна небезпечна ситуація стосується однієї людини, групова — групи людей.

Глобальна небезпека — така ситуація, що охоплює значні території, навіть країни і для розв'язання якої необхідні спільні дії всіх потерпілих.
9

2. Яку роль відрає людина під час виникнення НС різного характеру?

Людський фактор у формуванні безпеки людини

1. Діяльність людини в природному середовищі:



  • втрата орієнтиру у віддаленій від житла місцевості (ліс, тайга, пустеля);

  • втрата транспортного засобу у віддаленій місцевості (човен, пліт, кінь, верблюд);

  • порушення екологічної рівноваги в природі у зв'язку з антропоген­ною діяльністю ( вирубка лісів, розораність цілинних земель, знищення окремих видів флори і фауни, необережне використання вог­ню тощо).

2. Діяльність людини на виробництві:

  • порушення технології виробництва;

  • невиконання правил зберігання, транспортування сильнодіючих, отруйних, агресивних, вибухо- та пожежонебезпечних речовин, неправильне поводження з ними;

  • недисциплінованість, неуважність, недбалість обслуговуючого персоналу, а під час роботи — його низька компетентність;

  • допущення прорахунків у проектуваннях, будівництві та обладнан­ні підприємств;

  • амортизація і старіння обладнання і систем.

3. Діяльність людини на залізничному транспорті:

  • несправність шляхів, рухомого складу;

  • помилки робітників, які відповідають за безпеку руху поїздів тощо.

4. Діяльність людини на автомобільному транспорті:

  • різноманітні порушення правил дорожнього руху;

  • перевищення швидкості;

  • управління транспортним засобом у нетверезому стані;

  • незадовільний стан доріг (слизькі та ін.);

  • несправність автомобілів (насамперед, гальмова система і рульове управління) тощо.

5. Діяльність людини на повітряному транспорті:

  • помилки пілотів (15-30%);

  • вплив зовнішнього середовища (10-20 %);

10

  • відмова техніки (15-30 %);

  • інші причини (5-10 %).

6. Діяльність людини на водному транспорті:

  • вплив стихії (урагани, шторми, тумани) та невміння людини пра­цювати за таких суворих умов;

  • помилки під час проектування і будівництва суден та їх експлуатації;

  • психологічний тиск на людину (шантаж, крадіжки, шахрайство);

  • фізичне насилля (розбій, бандитизм, тероризм, насилля, захоплен­ня заручників);

  • уживання речовин, що руйнують організм людини (наркоманія, ал­коголізм, тютюн о паління), і ситуації, що пов'язані з цим;

  • захворювання (СНІД, венеричні захворювання);

  • небезпека самогубств (проблеми воїнів-афганців, чорнобильців тощо).

7. Діяльність людини в НС соціально-політичного характеру:

  • нестабільність соціально-політичних процесів;

  • протиріччя соціально-політичного характеру як між державами, так і в державі;

  • незаконні дії терористичного та антиконституційного напрямку;

  • відсутність навичок пристосування до умов життя, що склалися в громадській, виробничій, побутовій сферах тощо.

Робота в зошиті

Завдання. Дайте характеристику глобальних небезпек. Заповніть таблицю.

з\п

Назва небезпеки

Можливі наслідки для здоров'я людини та для середовища її проживання

Ваша участь у розв'язанні проблеми

















































  1. Що називають НС природного характеру? Причини її виникнення та її мож­ливі наслідки.

  2. Що називають НС техногенного характеру? Причини її виникнення та її можливі наслідки для здоров'я людини.

11

3)Що називають НС соціального характеру? Причини її виникнення та її можливі наслідки для здоров'я людини.



  • Використовуючи різноманітну інформацію та матеріали сайту МНС в Інтернеті, зробіть повідомлення про глобальні НС, що відбулися за останній мі­сяць (рік).

  • Давайте заслухаємо стислі повідомлення про глобальні небезпеки у світі (за бажанням, якщо є час на уроці).

Теми стислих доповідей

  1. Зміна клімату на Землі.

  2. Аварії технічних систем (аварія на ЧАЕС, бомбування нафтових сховищ у Кувейті тощо).

  1. Аварії на морі тощо.

  2. Війни. Тероризм.

  3. Наркоманія. Тютюнопаління. Алкоголізм. Токсикоманія.

  4. Інфекційні захворювання людей і тварин (ВІЛ/СНІД, ІПСШ, туберкульоз тощо).

  5. Залучення дітей до небезпечних видів бізнесу та найгірших важких видів праці. Безпритульність.

  6. Соціально-політичні конфлікти.

  7. Голод. Убогість. Відсутність культури та інші вади людського суспільства.

VI. Узагальнення та систематизація знань

Робота в зошиті

Заповніть таблицю

«Стрес: ситуації пов’язані, з ним»


Ситуація

Назва поняття

1. Страх, що охоплює одночасно багато людей




2. Стан напруження, що настає в організмі людини у відповідь на дію різних неприємних факторів




3. Вид емоцій, що підвищують тонує людини




4. Почуття, що допомагає впоратися зі стресом




5. Пригнічений психологічний стан




6. Тип поведінки, що характеризується активністю, як реакція на не­безпеку




7. Вид емоцій, що знижують тонус людини, пригнічують її




8. Тип поведінки в надзвичайних ситуаціях, властивий професіоналам




9. Природна реакція людини на будь-яку реальну або наявну небезпе­ку, що загрожує життю та здоров'ю




10. Нервовий зрив, що виявляється у вигляді раптового переходу від сліз до сміху і навпаки



Висновки:

1. Завжди пам'ятайте головне правило безпечної поведінки — «правило розумних»:

  • передбачити;

  • якщо можна — уникнути;

  • у разі необхідності — діяти згідно з правилами безпечної поведінки.

  1. Зберігайте цілковитий спокій.

  2. Допомагайте слабким.

VII. Підбиття підсумків уроку

  • Про що ви сьогодні дізналися?

  • Що з вивченої інформації ви візьмете для себе на озброєння?

  • Чи зможете ви допомогти собі в разі небезпеки? Виставлення та коментування оцінок.

VIII. Повідомлення домашнього завдання

Прочитати відповідний параграф підручника. Дібрати інформаційний мате­ріал за темами:

  • «Взаємозв'язок фізіологічної та соціальної Цілості» (випереджувальне за­вдання);

  • «Людський фактор у формуванні безпеки людини»;

  • Ситуативна задача «Скільки «коштує» шкідлива звичка молодій людині?»;

Підготовка до технології «відкритий мікрофон».

1



3

1

6 7

2 5

3 4



Д0ДАТ0К1

Кросворд

  1. Українське місто, у якому в 1996 році відбулася аварія на ЧАЕС.

  2. Сильний вітер, що піднімається стовпом.

  3. Підземні поштовхи коливання земної поверхні, що виникають у резуль­таті зміщення і розривів земної кори або верхньої Частини мантії Землі та передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань.

  4. Тимчасове затоплення водою значних ділянок суходолу.

  5. Прилад для вимірювання температури.

  6. Організувати вивезення людей із небезпечної зони.

  7. Морські хвилі, що виникають у результаті підводних або прибережних землетрусів.

14

Відповіді

По вертикалі:

1 Чорнобиль.

2 Смерч.

3 Землетрус.

4 Повінь.

5 Термометр.

6 Евакуація.

7 Цунамі.

По горизонталі. Безпека.

15

вчитель основ здоров’я

Технологічного багато профільного ліцею

м. Хмельницького



Юхимчук Тетяна Іванівна

УРОК №10 (9 клас)

  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка