Абетка Української революціїСкачати 91.65 Kb.
Дата конвертації11.03.2016
Розмір91.65 Kb.
Абетка Української революції

Вікторина, відповіді на питання якої розташовані відповідно до літер абетки


Запитання

Відповідь

А

Як називається самоврядування певної частини держави, що здійснюється в межах, передбачених загальнодержавним законом (Конституцією)?

Автономія

Незаконне застосування збройної сили однієї держави проти іншої, порушення суверенітету, територіальної цілісності, позбавлення політичної незалежності.

Агресія

Залізничний потяг, прикрашений наочними агітаційними матеріалами, укомплектований командою агітаторів та акторів, які у містах зупинки влаштовували вистави, концерти, мітинги з ідеологічним підтекстом для населення.

Агітпоїзд

Б

Головна і найбільша активна складова антибільшовицького, антиукраїнського руху у 1917 – 1920 рр. (особовий склад денікінських, врангелівських та ін. військових формувань, який виступав за відновлення “єдиної і неподільної Росії”.

Білий” рух, білогвардійці

В

Письменник, автор першого українського фантастичного роману «Сонячна машина» та всіх 4-х універсалів, художник, голова керівних органів УНР, що заповідав: «Стійте всіма силами за Україну…» володимир кирилович винниченко

Винниченко Володимир

З якого документу ці рядки: «… Польські і українські війська діють разом як війська союзні. З моменту початку спільних дій проти більшовиків український уряд зобов’язується постачати продукти польській армії, яка оперує на українській території…»

Варшавська угода 1920 р.

«Чорний барон» «білого руху», з квітня 1920 р – головнокомандувач Збройних сил Півдня Росії. Визнавав право України на незалежність. Розбитий військами більшовиків у листопаді 1920 р., зміг евакуюватися з Криму на кораблях Антанти.pyotr wrangel 1920, painting.jpg

Врангель Петро

Поразка радянської армії під командуванням маршала Тухачевського у серпні 1920 р., в результаті якої більшовикам не вдалося прорватися до Німеччини й було поховано мрію про світову революцію. Подія співпала із римо-католицьким святом Успіння Богородиці і відзначається як День польського війська.

Варшавське диво/ диво над Віслою

Економічна політика більшовиків 1919 р, яка передбачала встановлення продрозкладки, згортання товарно-грошових відносин, карткову систему, мілітаризацію праці, націоналізацію середніх і великих промислових підприємств.

«Воєнний комунізм»

Г

Найвищий державний орган виконавчої влади в Україні, створений 15червня 1917 р.

Генеральний секретаріат

Найбільш гостра форма боротьби за владу між різними класами, соціальними групами (верствами) всередині країни

Громадянська війна

Командир Студентського куреня, який боронив Центральну Раду й Київ від переважаючих військ більшовиків на станції Крути в січні 1918 р.

Гончаренко Аверкій

Д

Примусове виселення осіб або груп населення із місць постійного проживання

Депортація

Автор слів: «Самостійної України не визнаю… Петлюрівці можуть бути або нейтральними – тоді вони повинні негайно скласти зброю й розійтися по домівках, або – приєднатися до нас, визнавши наші гасла. Якщо петлюрівці не визнають цих умов, то їх належить вважати за таких же супротивників, як і більшовиків…»anton denikin 1918-1919.jpg

Денікін Антон

Надзвичайний орган управління, створений УНС у листопаді 1918 р. для боротьби з гетьманатом.

Директорія

Е

Примусова конфіскація незаконно отриманої власності (більшовики використовували цей термін як виправдання пограбування заможних верств населення)

Експропріація

Є

Академік, літературний критик, секретар міжнаціональних справ Генерального Секретаріату, репресований 1930 р. у справі «Спілки визволення України».єфремов с2.jpg

Єфремов Сергій

Ж

Під якою назвою увійшла в історію подія, коли більшовики повалили Тимчасовий уряд в Петрограді і проголосили владу рад робітничих, солдатських і селянських депутатів на території колишньої Російської імперії?

Жовтнева революція/переворот

З

Партизанський рух армії УНР під командуванням М. Омеляновича-Павленка тилами більшовицької та денікінської армій у грудні 1919 – травні 1920 рр.

Зимовий похід (перший)

Один з термінів, що позначає об’єднання західноукраїнських земель з Наддніпрянською Україною у січні 1919 р.

Злука

І

Назвіть одним словом відкрите чи замасковане втручання однієї чи декількох держав у внутрішні справи іншої держави шляхом застосування воєнних, економічних, дипломатичних та ін. важелів.

Інтервенція

К

Тимчасове призупинення або припинення функціонування окремих елементів чи інститутів політичної системи, значне посилення і загострення політичних конфліктів між гілками влади чи соціальними групами, партіями.

Криза політична

Як розцінили відступ армій УГА та УНР із столиці сучасної України у серпні 1919 р. через непорозуміння з денікінськими військами?

«Київська катастрофа»

Л

Прем’єр-міністр уряду П. Скоропадського, дипломат, реформатор збройних сил Української Держави зі старовинного козацького роду с. Седнів на Чернігівщині. fedirlyzogub.jpg

Лизогуб Федір

Антипольське повстання у Львові під керівництвом наказного отамана Української Національної Ради Д. Вітовського 1 листопада 1918 р.vitovsky dmytro.jpg

«Листопадовий чин»

М

Один з кандидатів на посаду прем’єр-міністра Української Держави, лідер українських самостійників, голова «Українського військового клубу імені Павла Полуботка». Покінчив життя самогубством у 1924 р.микола іванович міхновський

Міхновський Микола

Анархіст-комуніст, «батько» повстанського руху на Катеринославщині, боровся з військами Денікіна та Врангеля, нагороджений орденом Червоного Прапора, робітник паризької сцени «Гранд Опера».махно нестор іванович

Махно Нестор

Н

Перехід з приватної власності у власність держави чи суспільства землі, промислових підприємств, банків, транспорту, зв’язку тощо.

Націоналізація

Поєднання ідей комуністичної перебудови суспільства та створення суверенної Української держави (назва політичної течії)

Націонал-комунізм

О

Діяльність різноманітних збройних формувань, як правило, із селян, в умовах відсутності реальної державної влади.


Отаманщина

П

Голова Українського генерального військового комітету, секретар військових справ уряду Центральної Ради, головний отаман армії Української Народної Республіки, про якого один з російських академіків сказав: «Він — з породи вождів, з того тіста, що колись в старовину закладали династії, а в наш демократичний час стають національними героями…»symon petlura.jpg

Петлюра Симон

Президент і диктатор проголошеної у листопаді 1918 р. ЗУНР, член Директорії. У 1921 році запропонував на розгляд Ліги Націй проект "Галицької Республіки" як держави трьох народів - українського, польського та єврейського.євген петрушевич

Петрушевич Євген

Р

Учасник революційного руху на Балканах, у Франції, Німеччині, Росії, Україні. Голова Ради Народних комісарів УСРР у 1919-1923 рр., виступав проти національної політики Сталіна.

Раковський Християн

Докорінна зміна, переворот у житті суспільства, який призводить до ліквідації віджилого суспільного ладу і утвердження нового.

Революція

Каральні заходи, покарання вжиті державними органами щодо народу своєї країни чи підкореного (незаконні осудження, виселення, розстріли тощо)

Репресії

Примусове вилучення державою майна власника (приватної або юридичної особи) в державних інтересах із виплатою або без виплати йому вартості майна

Реквізиція

За яким договором з Радянською Росією Польща «придбала» Східну Галичину, Західну Волинь, Західне Полісся, Холмщину та Підляшшя?

Ризький мирний договір 18 березня 1921 р.

С

Український державний діяч, який підписав перший зовнішньополітичний акт України, що визнавав УНР незалежною державою та повноправним суб’єктом міжнародних відносин.

Севрюк Олександр (Брестський мир)

Договір про мир чи перемир’я, укладений однією державою або групою держав із противником окремо від своїх союзників

Сепаратний мир

Засновник Української Академії наук, яку в листопаді 1918 р. очолив академік В.Вернадський.

Скоропадський Павло

Замініть одним словом вислів Є. Петрушевича: «Вже сьогодні рекламуємо найсвятіше для нас, як для кожного народу: право на з’єднання всіх українських земель в самостійну українську державу і домагаємося прилучення всіх українських земель австро-угорської монархії …до української держави»

Соборність

Т

Ситуація оточення білогвардійськими, більшовицькими та польськими військами, в якій опинилися національні збройні сили Української Народної Республіки у 1919 р.

«Трикутник смерті»

Законодавчий орган УНР часів Директорії.

Трудовий конгрес

Більшовик, один з організаторів Жовтневої революції та Червоної армії, автор слів: «Без українського вугілля, заліза, руди, хліба, солі, Чорного моря Росія існувати не зможе, вона задихнеться, а з нею і радянська влада, і ми з вами…»лев троцький рос. троцкий лев давидович

Троцький Лев

У

Процес утворення українських національних збройних формувань із частин російської армії в період революції

Українізація армії

З якого типу документа ці рядки: «Хай буде Україна вільною. Не одділяючись від всієї Росії, не розриваючи з державою Російською, хай народ український на своїй землі має право сам порядкувати своїм життям…»?

Універсал

Категорична вимога, невиконання якої загрожує розривом дипломатичних відносин, застосуванням сили.

Ультиматум

Офіційна назва радянської України у період з 1919 до 1937 рр.

УСРР

Ф

Союзна держава, що складається з державних утворень, які мають певну політичну самостійність

Федерація

Батько командира першого авіаційного загону УГА (1919 р.), відомий в Україні як Каменяр?

Франко Іван

Х

Зібрання, яке здійснило державний переворот, привівши до влади в Україні нащадка гетьманського роду.

Хліборобський конгрес (квітень 1918 р.)

Ц

Один з вищих органів керівництва Україною, очолюваний діячем, портрет якого зображений на 50-тигривненвій банкноті.

Центральна Рада

Ч

Арешти або знищення противників більшовиків із метою залякування й фізичного знищення

Червоний терор

Успішна наступальна операція армії УГА під командуванням генерала О. Грекова у червні 1919 р.

Чортківська офензива

Ш

Український націонал-комуніст, виключений у 1919 р. з КП(б)У за свої погляди: «Або самостійна Україна – тоді повинен бути і «свій» уряд, і «своя» партія; або Україна – се «Південна Росія».

Шахрай Василь

Щ

«Український Чапаєв» з Чернігівщини, про якого зняв фільм О.Довженко, командир Богунського та Таращанського полків, а згодом Першої української радянської дивізії. Загинув за нез’ясованих обставин у серпні 1919 р.schors н.jpg

Щорс Микола

Ю

Ім’я командувача армії УНР з осені 1919 р., Повстанської армії, організатора Другого зимового походу, якому пощастило вирватися з оточення, актора і сценариста, прототипу головного героя роману Ю.Яновського «Чотири шаблі».j.tutun 002 .jpg

Юрій Тютюнник


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка