Аршулик Тетяна Миколаївна Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №73 Кривий Ріг 2014 Анотація до уроку: Запропонований урок



Скачати 172.67 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір172.67 Kb.
Управління освіти і науки виконкому

Криворізької міської ради

Відділ освіти виконкому Інгулецької районної у місті ради

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 73

Прислівя та приказки. Народне уявлення про навколишній світ та його оцінка у прислів’ях і приказках. Краса і мудрість цього жанру усної народної творчості

(5 КЛАС)

Розробила: учитель української мови та літератури,

спеціаліст ІІ категорії,

класний керівник 5-А класу

Аршулик Тетяна Миколаївна

Криворізька загальноосвітня

школа І-ІІІ ступенів № 73

Кривий Ріг

2014

Анотація до уроку:

Запропонований урок за темою: Прислів’я та приказки. Народне уявлення про навколишній світ та його оцінка в прислів’ях та приказках. Краса і мудрість цього жанру усної народної творчості. ” розроблено відповідно до Програми для загальноосвітніх навчальних закладів: Українська література. 5-9 класи / Мовчан Р.В., Бондар М.П., Кавун Л.І., Івасюк О.М., Таранік-Ткачук К.В., Неживий О.І., Кочерга С.О., Михайлова Н.В. – К.: Видавничий дім “Освіта”, 2013. – 160 с.



Основне завдання уроку – ознайомити учнів із специфікою таких жанрів усної народної творчості як прислів’я та приказки, допомогти усвідомити їхні особливості, роль у мові; розглянути їхню тематику; вчити розрізняти прислів’я та приказки, пояснювати їхній зміст; розвивати мислення, мовлення, допитливість; розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок, афоричність і точність думки, увагу до лексики власних суджень; виховувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості народу, акумульованих у прислів’ях та приказках, сприяти осмисленню ролі цих цінностей у сучасному суспільстві.

Зважаючи на психологічні особливості школярів, структуру і змістове наповнення уроку, форми, прийоми й методи роботи обирала таким чином, щоб вони сприяли розвитку в учнів уяви, образного мислення, усного та писемного мовлення (комунікативну грамотність); також допоможе школярам закріпити вміння працювати в колективі й відповідати за доручену справу. У ході уроку учень – це активний учасник навчально-виховного процесу, який відчуває себе як неповторна, творча, креативна особистість.

Використання ребусів, презентацій, відео-слайдів, групової роботи сприяє кращій адаптації дітей у соціумі й надає більших перспектив у реалізації свої творчих здібностей і вмінь.

Практична цінність уроку полягає у тому, щоб результати могли бути використані для більш глибокого на уроках української мови та літератури, факультативах, гуртках та позакласних заняттях у гімназіях, ліцеях, гуманітарних класах, а також студентами філологічних факультетів у вузі під час написання наукових та творчих робіт; курсових та дипломних.
УРОК (5 КЛАС)

Прислів’я та приказки. Народне уявлення про навколишній світ та його оцінка у прислів’ях і приказках. Краса і мудрість цього жанру усної народної творчості ”



Учитель української мови

та літератури,

спеціаліст ІІ категорії

Аршулик Тетяна Миколаївна,

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 73

ТЕМА. Прислівя та приказки. Народне уявлення про навколишній світ

та його оцінка у прислів’ях і приказках. Краса і мудрість цього

жанру усної народної творчості

МЕТА: ознайомити учнів із специфікою таких жанрів усної народної творчості як прислів’я та приказки, допомогти усвідомити їхні особливості, роль у мові; розглянути їхню тематику; вчити розрізняти прислів’я та приказки, пояснювати їхній зміст; розвивати мислення, мовлення, допитливість; розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок, афоричність і точність думки, увагу до лексики власних суджень; виховувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості народу, акумульованих у прислів’ях та приказках, сприяти осмисленню ролі цих цінностей у сучасному суспільстві.

ОБЛАНАННЯ: підручник, ІКТ, ілюстрації, роздатковий матеріал

ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: кіномистецтво, іноземні мови (англійська), українська мова, художня культура, етика
ХІД УРОКУ
ЕПІГРАФ
Око бачить далеко, а розум - ще далі
Українське народне прислівя
І. Створення комфортного психологічного настрою

1-й слайд

Слово вчителя

– Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми відправимося в літературну подорож на своїх маленьких повітряних кульках, символічно – це ваші парти, для цього ви об’єдналися в групки за бажанням. Під час цієї незвичної подорожі ми зможемо:



2-й слайд

ЗАВДАННЯ:

  • ознайомитися із такими жанрами усної народної творчості як прислів’я та приказки;

  • усвідомити особливості прислів’їв та приказок, визначити їхню роль у мові;

  • розглянути тематику прислів’їв та приказок;

  • навчитися розрізняти прислів’я та приказки, пояснювати їхній зміст;

  • розвивати навички виразного осмисленого читання прислів’їв та приказок, афоричність і точність думки;

  • розвивати вміння влучно й дотепно добирати слово;

  • виховувати шанобливе ставлення до кмітливості та мудрості народу


3-й слайд

Слово вчителя

  • Таким чином, темою нашого уроку є:

Прислівя та приказки. Народне уявлення про навколишній світ та його оцінка у прислів’ях і приказках. Краса і мудрість цього жанру усної народної творчості

  • Запишіть, будь ласка до зошитів

4-й слайд

Слово вчителя

  • А що нам знадобиться для такої незвичайної подорожі?

  • Піднесіть руки вгору й упіймайте те, що вам допоможе під час подорожі, пригорніть до серця й не відпускайте.

5-й слайд

(Кмітливість, уважність, працьовитість, хороший настрій, активність, творчі здібності, артистичність…)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Слово вчителя

  • А куди ми попрямуємо, дізнаємося, розгадавши ребуси:

6-й слайд


  1. при = і = я

С Л О В О


українські

народні

казки



  1. при


7-й слайд

Слово вчителя

  • Дійсно, сьогодні ми вирушимо до двох країн – Прислів’я та Приказка.

8-й слайд

Слово вчителя

Прислів’я і приказки належать до малих жанрів усної народної творчості. У них відображено багатовікову мудрість народу, практичний досвід людини в різних сферах діяльності, різноманітні явища суспільного життя і природи, передано горе й радість людини, її мрії та прагнення. Прислів’я та приказки



використовуються для того, щоб: (метод Мікрофону)

9-й слайд

  • у чомусь переконати слухачів, закликати до чогось;

  • що-небудь схвалити чи засудити;

  • навчити, виховати, при цьому стисло й влучно висловившись;

  • допомагають висловити своє ставлення до життєвого явища;

  • містять глибоку оцінку життєвих цінностей, історії, природи, суспільства;

  • у них вміщено поради, правила життя;

  • утверджуються моральні цінності;

  • засуджуються людські вади й недоліки

Слово вчителя

  • Таким чином, прислів’я і приказки становлять неписане зведення правил, якими людина має керуватися у повсякденному житті.

IV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Робота з підручником

10-й слайд

Слово вчителя

  • Вдома ви опрацювали теоретичний матеріал за підручником. А тепер давайте підсумуємо наші знання й спробуємо дати визначення що таке прислів’я та приказки. У чому полягає їхня відмінність?

Слово вчителя

  • Молодці, а тепер давайте подивимося, яке визначення подано в підручнику стр. 146

11-й слайд

Прислів’я – короткий стійкий народний вислів з повчальним змістом, що виражає закінчену думку.

Учні відповідають (зачитують):

Прислів'я — короткий стійкий народний вислів з повчальніш змістом, що виражає закінчену думку. Наприклад: Брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся. Вмієш казати, вмій і мовчати. Як батька покинеш, то й сам загинеш. Не копай іншому ями, бо сам упадеш. Людей питай, а свій розум май. Краденим добром не забагатієш. Зміст частини прислів’їв ти розумієш з прямого значення слів: Навчай іншихі сам навчишся. Будь господарем своєму слову. В інших прислів’ях значення виразу є переносним. Наприклад, у прислів’ї Трудова копійка годує довіку йдеться не про копійку, а про те, що людина повинна бути працьовитою.

Слово вчителя

  • Добре. Молодці. А що ж таке приказка?

12-й слайд

Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту.

Учні відповідають (зачитують):

Приказка — влучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту. Наприклад: Сорока на хвості принесла (стало відомо про щось); косо, криво, аби живо (про недбале виконання роботи); всякому овочеві свій час (треба робити все вчасно). Приказка може бути частиною твого речення: Мені цю вісточку сорока на хвості принесла; виконав домашнє завдання абияк — косо, криво, аби живо; учися в школі старанно, адже всякому овочеві свій час.

Іноді приказка може входити до складу прислів’я: Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже (мазати медом — приказка); Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з’їсти (з’їсти пуд солі — приказка).

13-й слайд

Слово вчителя

  • Молодці

V. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ

14-й слайд

Слово вчителя

- Подорожуючи, наші повітряні кульки наштовхнулися на невеличкі перешкоди, і кожній із них потрібно їх подолати, а для цього:

1. Робота в групах:

15-й слайд

- 1-ша група виконує завдання:

Знайти зайве  прислів’я
1.На годину спізнився, за рік не доженеш.
2. Вчорашнього дня стома кіньми не здоженеш.
3. Допомагай старшим, бо доведеться бути таким.
4. Що ранком не зробиш, то вечором не здоженеш.
16-й слайд

- 2-га група. Завдання:

Назвіть, із якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки:
-    Із поганої вівці хоч вовни жмут
-    Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься
-     От що вийшло: ні тарантас, ні дишло
-     Куй залізо, поки гаряче
-     Порожня бочка гудить, а повна мовчить
17-й слайд

- 3-тя група. Завдання:

Перетворіть загадки у прислів’я
- У вогні не горить, у воді не тоне?
-    На вагу не зважиш, на базарі не купиш?

-    Що їсть без зубів?
18-й слайд

- 4-та група. Завдання за підручником – стр.148 № 5:

Із поданих слів утвори прислів’я

  • слову своєму господарем Будь

  • робив багато і Хто знає той багато

  • дитини матері заболить пальчик У а у серце

  • ранком Що не то вечором зробиш не здогониш

  • людину пізнати Птицю по а по мові пір’ю

19-й слайд

- 5-та група. Завдання:

Із запропонованих прислів’їв та приказок виберіть ті, що відповідають ілюстраціям (Літературне доміно)

Хліб, природа, Батьківщина (рідний край)



  • Літом сякий-такий бур'янець, а хліба буханець —то й ситий чоловік.

  • Риба не хліб, ситий не будеш.

  • Без хліба і любов гине.

  • Без солі, без хліба немає обіда.

  • Де хліб і вода, там нема голода

  • Клади перед людей хліб на столі, будеш у людей на чолі.

  • Хліб – усьому голова

  • Природа одному мати, другому — мачуха

  • За рідною землею і в небі скучно

  • Рада б зірка зійти — чорна хмара заступає

  • Сади деревину — будеш їсти садовину

  • Хто полю годить, тому жито родить

  • Що в лісі родиться, то в дворі згодиться

  • Де рідний край, там і під ялиною рай.

  • Всоди добре, а дома найліпше.

  • Кожному мила своя сторона.

  • Без Батьківщини немає людини.

20-й слайд

Слово вчителя

- На виконання завдання вам відводиться 2 хвилинки

- Час вичерпано.



- До уваги, перевіряємо.

2.Перевірка виконання завдань учнями

21-й слайд

- 1-ша група. Завдання:

«Знайди зайве  прислів’я»
1.На годину спізнився, за рік не доженеш.
2. Вчорашнього дня стома кіньми не здоженеш.
3. Допомагай старшим, бо доведеться бути таким.
4. Що ранком не зробиш, то вечором не здоженеш.

22-й слайд

(1, 2, 4 прислівя – вказують на таку рису характеру як пунктуальність людини, а 3 – на працьовитість)

23-й слайд- 24-й слайд-

- 2-га група. Завдання:

Назвіть, з якої професії вийшли в життя такі прислів’я та приказки:
-    З поганої вівці хоч вовни жмут. (Чабан)
-    Жартуй, глечичок, поки вушко одірветься. (Гончар)
-     От що вийшло: ні тарантас, ні дишло. (Стельмах)
-     Куй залізо, поки гаряче. (Коваль)
-     Порожня бочка гудить, а повна мовчить. (Бондар)
25-й слайд- 26-й слайд

- 3-тя група. Завдання:

Перетворити загадки у прислів’я
- У вогні не горить, у воді не тоне. (Правда)
( Правда у вогні не горить, у воді не тоне)
-    На вагу не зважиш, на базарі не купиш. (Розум)

(Без розуму ні сокирою рубати, ні личака в'язати)
-    Що їсть без зубів? (Совість)
(Совість за гроші не купиш)
27-й слайд- 28-й слайд

- 4-та група. Завдання за підручником – стр.148 № 5:

Із поданих слів утвори прислів’я

  • слову своєму господарем Будь (Будь своєму слову господарем)

  • робив багато і Хто знає той багато

  • (Хто багато робив, той багато знає)

  • дитини матері заболить пальчик У а у серце

  • (У дитини пальчик заболить, а у матері - серце)

  • ранком Що не то вечором зробиш не здогониш

  • (Що ранком не зробиш, то вечором не здогониш )

  • людину пізнати Птицю по а по мові пір’ю

  • (Птицю пізнати по пірї, а людину - по мові)

29-й слайд

- 5-та група. Завдання:

Із запропонованих прислів’їв та приказок виберіть ті, що відповідають ілюстраціям (Літературне доміно)

Хліб, природа, Батьківщина (рідний край)



30-й слайд

Хліб

  • Літом сякий-такий бур'янець, а хліба буханець —то й ситий чоловік.

  • Риба не хліб, ситий не будеш.

  • Без хліба і любов гине.

  • Без солі, без хліба немає обіда.

  • Де хліб і вода, там нема голода

  • Клади перед людей хліб на столі, будеш у людей на чолі.

  • Хліб – усьому голова

31-й слайд

Природа

  • Природа одному мати, другому — мачуха

  • За рідною землею і в небі скучно

  • Рада б зірка зійти — чорна хмара заступає

  • Сади деревину — будеш їсти садовину

  • Хто полю годить, тому жито родить

  • Що в лісі родиться, то в дворі згодиться

32-й слайд

Батьківщина (Рідний край)

  • Де рідний край, там і під ялиною рай.

  • Всоди добре, а дома найліпше.

  • Кожному мила своя сторона.

  • Без Батьківщини немає людини.

33-й слайд

Слово вчителя

  • Молодці. Добре справилися із завданням. Пора й перепочити.

3.Фізкультхвилинка

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки в боки, нахилилися уперед,

Нахилилися і назад,

І направо, і наліво, щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири – набираємося сили.

Нахилились, повернулись, до товариша всміхнулись.



34-й слайд

Слово вчителя

  • Працюючи в групах над завданнями, ми з вами безпосередньо торкнулися питання тематичних груп прислівїв та приказок. Зерніть, будь ласка, увагу на екран.

  • Тож які тематичні групи прислівїв та приказок розрізняють

  • Природа

  • Хліборобський календар

  • Наука, розум, праця, досвід, мораль

  • Людина, вади вдачі та поведінки

  • Любов до батьківщини

  • Боротьба за кращу долю

  • Дружба

  • Щастя

  • Пісня

4.Робота з підручником

Слово вчителя

  • Звернімося до підручника стр.147 завдання № 1.

Назвіть тему, якій присвячені прислів’я кожної групи:

  • Легше тобі на душі стане, як пісня до твого серця загляне (пісня)

  • Найдорожча пісня, з якою мати мене колисала (пісня)

  • Хто співає, той журбу проганяє (пісня)

  • Добре ім’я краще багатства (добро, чесність)

  • Добре роби — добре й буде (добро, чесність)

  • Добре треба шукати, а зло саме прийде (добро, чесність)

  • Сухий березень, теплий квітень, мокрий май — буде хліба

урожай (природа)

  • Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі (природа)

  • Ластівка день починає, а соловей його кінчає (природа)

Слово вчителя

  • Молодці

35-й слайд

5.Інсценізація

Слово вчителя

  • Прислів’я та приказки вплітали в канву своїх творів Іван Котляревський, Марко Вовчок, І.Нечуй-Левицький, М.Коцюбинський та  багато й інших письменників. Дуже яскраво зобразив у своєму творі «Кайдашева сім’я» І.Нечуй-Левицький сварки між двома бабусями - Палажкою Солов’їхою та Параскою Грачихою, щедро пересипані народними влучними висловами.

Інсценізація.
Параска. Іди-но сюди, Палажко, розберуся з тобою. Ти декілька днів проходила повз мою садибу і сьогодні я недорахувалась двох буряків. Росло 162, а сьогодні 160 нарахувала. Ти чого влізла в мій город, злодійко?
Палажка. Авжеж, влізла, потрібні мені твої буряки, як третя нога. Параско, не бреши на старість. Гріха не боїшся! Не бачила оком, то не бреши язиком!
Параска. Це я брешу? Стара відьмо! Бодай тебе побила лиха година, коли  на чужи й труд ласа.
Палажка. Дійсно кажуть: не бійся чорта, а лихого чоловіка. Твоїм довгим язиком тільки полумиски лизати.
Параска.
А щоб тебе дощ намочив, коли я брешу.
Палажка. А тебе хай курка вбрикне! Маєш злості повні кості.
Параска. Щоб тобі пусто було!
Разом. На тобі! (Б’ються)
XXІX-й слайд

Слово вчителя

  • Дякую вам, добре підготувалися й проявити справжню акторську майстерність. А скажіть, шановні глядачі, які ж прислів’я та приказки ви почули в діалозі жінок?

Учні відповідають

36-й слайд

  • потрібні мені твої буряки, як третя нога;

  • не бачила оком, то не бреши язиком;

  • дійсно кажуть: не бійся чорта, а лихого чоловіка;

  • маєш злості повні кості

Слово вчителя

  • І знову молодці. Добре справилися. Ось така багата й насичена українська мова. А чи зустрічали ви прслів’я та приказки в іноземних мовах, зокрема в англійській мові, яку ви вивчаєте, подібні до наших українських? На це запитання дасть відповідь (Дон Є.) учениця, яка працювала над завданням випереджального характеру

37-й слайд-44-й слайд

6.Доповідь-презентація учениці

Слово вчителя

45-й слайд

  • Дякуємо за таку ґрунтовну й цікаву доповідь.

  • А зараз я пропоную вам переглянути уривки з кінофільму “Наталка Полтавка” з однойменної п’єси , автором якої є І.Котляревський, і вказати, які прислів’я чи приказки звучать у тексті.

Прислівя та приказки, які звучать у тексті Наталка Полтавка І.Котляревського

  • Знайся кінь з конем, а віл з волом

  • Золото, а не дівка!

  • Краще синиця в жмені, аніж журавель у небі

  • Живемо і маємося, як горох при дорозі: хто не схоче, той не вскубне

  • На нас …, як на те похиле дерево, ще й кози скачуть

  • Не хочу, не буду – і кінці в воду

(Перегляд уривків та відповідь учнів)

46-57-й слайди

Слово вчителя

  • Молодці. Знову добре справилися із завданням!

58-й слайд

  • Окреме завдання виконують учні, які сидять у парі:

Першій парі необхідно скласти діалог за темами підручника стр. 147 завдання №1

Другій парі потрібно подати розгорнуту відповідь на тему: “Око бачить далеко, а розум – ще далі”. Поясніть, як ви розумієте зміст епіграфа уроку.



  • Ми з вами разом виконуємо наступне творче завдання. Підберіть заголовки ( прислів’я та приказки) до поданих оповідей

59-й слайд

  1. Собака та її тінь

Собака біг по кладці через річку, тримаючи в зубах м’ясо. Побачив своє відображення у воді, й здалося йому, що там інший собака м’ясо несе, - кинув він своє і шубовснув у воду відбирати чуже. Чужого м’яса зовсім не виявилося, а своє хвилею віднесло далеко по річці. Так собака залишився ні з чим.

60-й слайд

Прислівя

  • Не бігай з одним ротом на два обіди

  • Усякий ласий на чужі ковбаси

  • Двох сорок разом за хвіст не втримаєш

  • Не женися за двома зайцями, й одного не піймаєш

61-й слайд

  1. Мавпа та горох

Мавпа несла дві жмені гороху. Упала одна горошина; мавпа хотіла підняти, а розсипала двадцять. Кинулася збирати і розсипала все. Розсердившись, розкидала весь горох і побігла далі.

62-й слайд

Прислівя

  • Вдача гаряча, а розум миші з’їли

  • Дай дурневі макогін, то він і вікна поб’є

  • Застав дурного богу молитися, то він лоба поб’є

63-й слайд

Слово вчителя

  • Молодці. Ви добре справилися із завданням.

  • Тепер заслухаємо наші групи

  • (Учні відповідають) (На екрані відео-слайди “Прислів’я та приказки у художніх творах, ілюстрації до текстів”)

  • Молодці. Ви добре справилися із завданням.

64-й слайд

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  • Щойно ви прослухали зразок виконання домашнього завдання. Відкрийте щоденники й запишіть: вам необхідно буде скласти казку, яка розкриватиме значення прислів’я (на вибір) за підручником стр. 149 завдання № 9

  • Під лежачий камінь вода не тече

  • Не все те золото, що блистить

  • Куй залізо, поки гаряче

Слово вчителя

  • Хочу вам запропонувати цікаву гру: впізнайти прислів’я за двома словами

7. Творче завдання

Впізнати прислів’я  за двома словами.
Посієш – пожнеш.

(Що посієш, те й пожнеш)
2.    Годує – марнує.

(Хто час не марнує – того зима годує)
3.    Труда – плода.

(Без труда – не зірвеш і плода)
4.    Калачі – печі..
(Хочеш їсти калачі – не сиди на печі)

5.    Діло – сміло.

(Зробив діло – гуляй сміло)
65-й слайд

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Слово вчителя

  • Українська народна творчість дуже різноманітна. Наш народ із давніх – давен висловлювався різними влучними висловами, збагачуючи, тим самим, рідну мову. Вони передають досвід народу: поради, застереження. Це – прислів’я та приказки. Недарма кажуть: «Прислів’я вчить як на світі жить.»

  • Контрольно-оцінювальний етап

  • Такі учні як: _______ мають високий рівень, оскільки

  • Учні вільно володіють матеріалом та навичками цілісно­комплексного аналізу матеріалу, що вивчався, виявляють особливі творчі здібності та здатність до оригінальних рішень щодо різноманітних навчальних завдань, до використання набутих знань та вмінь, мають схильність до літературної творчості.

- Такі учні як: _______ мають достатній рівень, оскільки

  • Учні володіють матеріалом, навичками текстуального аналізу на рівні цілісно­комплексного уявлення про певне літературне явище, під керівництвом учителя аналізують і виправляють допущені помилки; добирають аргументи на підтвердження висловленого судження або висновку.

-й слайд

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ (Метод “Мікрофон”)

  • «Чи справдилися ваші сподівання?

  • Чи отримали від уроку те, чого очікували? Які ваші побажання?

Аршулик Т.М. Сторінка



База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка