Асоціація “дитяча екологічнаСкачати 188.58 Kb.
Дата конвертації09.03.2016
Розмір188.58 Kb.
АСОЦІАЦІЯ “ДИТЯЧА ЕКОЛОГІЧНА


Ой літечко, не відлітай!

Не дзвонять золотом лани,

Давно жита скосили…

Над лугом вранці тумани

Пливуть, як гуси сиві.

Ой літо, літо, почекай,

Не відлітай в далекий край!

Куди не гляну, не піду –

Уже відходить літо:

Не чуть зозуленьки в саду,

Прив’яли мальви – квіти…

Ой літо, літо, почекай,

Не відлітай в далекий край!

Вже скоро, скоро на ріллі

Зійде зелене жито.

Злетяться в лузі журавлі,

Візьмуть на крило літо

Та й понесуть в далекий край…

Ой літечко, не відлітай! М.Познанська.

***********************

День осінній на павутині

Понад ріллям проліта.

Небеса, ніби айстри сині,

А тополенька – золота.

А тополя, неначе б свічка.

У промінні стоїть тремка.

Лезом точеним біля річки

Передзвонює осока.

Опадає горіх волоський,

Пахне яблуками з долин.

Відлітає в турне заморське

Журавлів традиційний клин. Д.Кононенко

********************

В травах перепілка, тихий плач сопілки,

І на сонці гілки хиляться в плодах.

Краю мій ти краю, кращого немає,

Як тебе, розмаю, та по всіх світах

********************

Дихання осені на квіти впало,

У зелені дерев сумує де-не-де

Уже пожовклий лист…

Прозоро й тихо стало,

І холод голубий алеями бреде.

ОРГАНІЗАЦІЯ “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р


Тут гладіолуси розкішні,

Барвисті айстри аж горять,

А серед них гвоздики пишні

Яскравим цвітом майорять.


І чорнобривці і жоржини

До сонця тягнуться у вись.

У їх пелюстках в день осінній

Всі барви райдуги злились

********

Гудуть вітри осінні різко,

В між гіллі грає їхній свист,

Стоять замріяні берізки,

Зронивши свій останній лист.
Дощі їм груди миють білі,

І прохолода обійма,

Ще буде гнуть їх заметіллю,

Пекти морозами зима.


Вони ж не хиляться в зажурі,

Їм сняться, сняться теплі сни,

І що їм хвилі, що їм бурі

В чеканні сонця і весни.

******

Літо, до побачення!І за все спасибі –

За поля квітучії,

Ліс зеленокрилий!

На твоєму сонечку,

На твоєму хлібі

Скільки сил набрались ми,

Як поздоровіли!...

Літо, до побачення!

З щедрими дарунками

Ми йдемо до школи,

До батьків, до дому –

З квітами і травами

З добрими малюнками,

З піснею, що склали ми

В лісочку дзвінкому!

Літо, до побачення!

Побували всюди ми,

Скільки днів небачених

Стріли ми навколо.

Ми цієї радості

Зроду не забудемо!

Літо, до побачення!

Здраствуй, рідна школо!

АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

початок в №8ПРОБЛЕМА ШУМУ. ІНША СТОРОНА ПРОБЛЕМИ

Оскільки шум непокоїть все більшу кількість людей, організації по охороні навколишнього середовища намагаються домогтися прийняття законів, направлених на зниження шумового забруднення. Наприклад, в деяких районах США прийняті місцеві закони, які обмежують експлуатацію потужної сміттєзбиральної техніки. В Великобританії був прийнятий закон про шум, направлений проти «шумливих сусідів»; у відповідності з цим законом, на тих, хто порушує тишу з 23.00 до 7.00, миттєво накладається штраф. Місцева влада навіть має право конфіскувати у порушників музикальну апаратуру. Але тим не менше шуму не стає менше.

У кожної людини свій поріг сприйняття шуму. У тих, хто проживає поряд з аеродромами, робітників аеропорту шум літаків викликає набагато менше подразнень, чим у людей, у яких робота не пов’язана з авіацією. Домогосподарки, готуючи їду за допомогою кухонного комбайну, дуже спокійно сприймають шум цього агрегату, чого не можна сказати про людину яка сидить в сусідній кімнаті і намагається в цей час щось почитати чи подивитися телевізор.

У різних країнах поняття «шумове забруднення» визначається по різному. В Мексиці шумом рахується «всякий звук, який являється дратівливим і шкідливим для людини». В Новій Зеландії рахується, що шум перевищує допустимий рівень, якщо він «порушує спокій людини і спричиняє їй незручності». Одиниці вимірювання звуку зв’язані з іменами двох відомих вчених – Олександра Грейама Белла, винахідника телефону, і Генріха Герца, німецького фізика. В белах або, частіше в децибелах (одна десята бела) вимірюється відносна гучність звуку, а в герцах – частота звуку. Але хто визначить, коли шум шкідливий, а коли ні? Сама людина. Немає більш точного приладу, ніж людське вухо. Оскільки вухо є «самим точним вимірювальним приладом», то саме воно і страждає від шуму найбільше. Пошкодження чутливих нервових клітин внутрішнього вуха приводить до незворотної втрати слуху. При постійній дії на слуховий орган звуку гучністю більше 80-90 децибел слух починає поступово погіршуватися. Дослідження, в ході яких вивчався вплив тієї чи іншої професії на здоров’я людини, показали, що шумовий фон, який перевищує 85 децибел, небезпечний для плоду в утробі матері. У ще ненародженої дитини виникають порушення слуху, не виключена також поява гормональних порушень та вроджених дефектів. Підвищений шумовий фон приводить до звуження кров’яних судин і зменшення притоку крові до органів тіла. У відповідь на це організм починає виробляти гормони, які сприяють підвищенню кров’яного тиску і активізації діяльності серцевого м’язу, що може викликати серцебиття а також стенокардію. На думку спеціалістів, постійний шум середнього або високого рівня гучності може викликати стрес, втому і дратівливість. При тривалій дії неприємних гучних звуків людина втрачає радість, відчуває погіршення фізичного і емоційного стану. Постійні тривалі звуки, разом з іншими факторами, що викликають стрес, можуть привести до депресії і навіть до фізичних захворювань. Тривала дія шуму може вплинути і на характер людини. Більшість тих, хто страждає від шуму, помічають, що поволі їм стає все важче зберігати спокій в напружених ситуаціях.

Оскільки шум завдає людям все більше незручностей, потрібно замислитися над тим, як самим створювати поменше шуму і, як відгородити себе від шуму, який створюють інші.

“ЛІСОВИЧОК” №9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р.

Працюючи на шумному виробництві , можливо, знадобиться скористуватися яким-небудь засобом індивідуального захисту. При високому рівні шуму ефективні протишумові навушники, які влаштовані по принципу звичайних. Вони зручні тим, що дозволяють чути голоси людей і сигнали машин, хоча не дають точно визначити, звідки линуть ці звуки. Інший засіб – протишумові вставки різних типів; вони повинні підходити по розміру, але ними не можна користуватися, якщо у вас болять вуха або подразнений слуховий канал. Вібрацію обладнання можна зменшити за рахунок вірної установки і експлуатації. Шумовий фон можна зменшити, поставивши обладнання на амортизатори або розмістивши його в окремому приміщені.

Інколи небажані звуки притупляють за допомогою так званого білого шуму (до такого шуму відноситься, наприклад, шум повітряного потоку або радіошум). Вчені давно вже провіряють, наскільки ефективний в застосуванні так званий «анти шум». Принцип дії «анти шуму»: наявність джерел звукових коливань, які гасять шум, що виходить з іншого джерела. Зрозуміло, для створення «анти шуму» необхідне спеціальне обладнання і необхідні додаткові витрати, до того ж джерело шуму, по своїй суті, не знищується.

Рівень шуму на вулицях дуже швидко зростає, але конструктори автомобілів винаходять нові матеріали і нові способи звукоізоляції. Допомагають вирішити проблему і шини особливої конструкції. В багатьох країнах в ході випробувань різного дорожнього покриття було розроблено так зване «безшумне покриття»: поверхня покриття не трамбована, а залишена шершавою, тому контакт шин безпосередньо з самою поверхнею дороги зведений до мінімуму. Згідно повідомлень, дякуючи такому покриттю шум від легкових автомобілів зменшується на два децибела, а від вантажних – на один децибел. На перший погляд ці цифри можуть здатися незначними, але зменшення рівня шуму на три децибела означає, що шуму на дорогах стає в середньому в два рази менше. Хороші результати по зменшенню шуму дає обмеження швидкості до 45-45 км/год. Подальше зменшення швидкості не призводить до зменшення рівнів шуму транспорту. Такі результати пояснюються тим, що при русі зі швидкістю нижче 45-50 км/год. більшість водіїв вимушені використовувати проміжні передачі, що викликає збільшення шуму. В цілому необхідно підкреслити, що обмеження швидкості руху може бути ефективним засобом зменшення рівнів шуму лише транспортних потоків малої щільності.

Збільшення кількості смуг руху впливає на рівні шуму транспортних потоків по двом напрямкам. Перший напрямок зв’язаний з загальним покращенням умов руху, підвищенням проїзної здатності дороги. Розподіл автомобілів з використанням більшої кількості смуг, допомагає зменшити густину потоку на кожній смузі зокрема. Таким чином, рівень шуму кожної смуги руху зменшується. Другий напрямок впливу кількості смуг полягає в тому, що одночасно зі зменшенням розрахункового рівня шуму смуг руху автомобілі, які рухаються по другій і послідуючій смузі, ніби то віддаляються від точки вимірювання шуму на ширину смуги руху. Однак ефект від цього відчутно проявляється лише на достатньо близьких до дороги відстанях.

В «Ю.С. ньюс енд уорлд рипорт» було відмічено, що, «допоки люди не стануть розглядати шум як «звукове забруднення атмосфери», хвилиною тиші можна буде насолодитися лише за допомогою «анти шуму» або іншого засобу індивідуального захисту.АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

СВЯТО «ЗОЛОТА ОСІНЬ»

Сценарій позакласного заходу можна використовувати як узагальнюючий урок після вивчення розділу «Відділ покритонасінні рослини» або «Сільськогосподарські рослини».Вчитель Збаразької школи-інтернату

Яськевич Р.Й.

Осінь, чародійка кольорів, і вересень – її вправний і меткий учень – швидко малюють декорації до прощального грандіозного карнавалу природи, чарівного балу падолисту, увертюра до якого вже бринить у повітрі. Та раптом, ніби прокинувшись від невчасно розпочатої сплячки, сонце розливає над нивами і лісами, вулицями і будинками незвичну благодать. В цей час появляються «бабине літо». Палахкотять голубі квіти петрових батогів й бузкової герані, по луках розсипаються жовті кульбаби й ромашки, знов веселять очі незабудки, удруге вбираються у весільний одяг глуха кропива й суниці. Небеса осягаються сріблястим цвітінням, що вкриває проліски, гаї, пожовклу стерню, чіпляється за жоржини та айстри, чорнобривці й сальвії, які прикрашають до останнього подиху осені парки, сади, сквери. І більшає навкруг метеликів, і гудуть джмелі та бджоли, їх знову до трудів праведних кличе нескінченість вже минаючої розкоші… Саме такі природні чародійства припадають на першу половину вересня, а тоді продовжуються і до його кінця. В такі дні, коли вкорочується відстань між сходом і заходом нашого дорогоцінного світила, приходить Спасівка.І варіант

Зал святково прикрашений плакатами, гірляндами із квітів і листя. На столах букети квітів, лісові ягоди, овоч, фрукти, сніп та українська вишиванка.

Голос: Увага! Увага! Увага! Говорить «осінь»

Слухайте люди, слухайте люди!

Свято осені сьогодні в нас буде!

Кличем старих і малих, і усіх,

Будуть в нас пісні, радість і сміх.

Під музику

І Ведуча: Серед тихих долин

Павутинкою тоне

З-під зелених хустин

Жовтим листям гляне

Під туманом густим

Пропливе над лататтям,

То запахне мов дим,

Мов картопля з багаття.

Засія над селом

Промінцем горобини

На відльоті крилом

Помахає буслини.

ІІ Ведуча: Сьогодні, привітати вас із святом прийшла Королева осені із своїми вірними слугами – братами Вереснем, Жовтнем та Листопадом. Давайте запросимо їх до залу і розпочнемо свято:

(Під музику входить золота Осінь – Дівчина в довгому платті з листям, в косах калина, намисто з горобини, з букетом квітів, у місяців корзини з овочами та фруктами).

Осінь: Добрий день Вам, друзі! О! Як багато Вас зібралось. А як тут красиво, зовсім, як в моєму рідному домі – жовтий лист кленовий, тугий колос і червона калина гожа. Я вже бачу, чую – зібрались тут справжні

ЛІСОВИЧОК” №9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р.

друзі природи, дбайливі діти рідної землі. Дякую Вам, друзі, що не забули про осінь!

А день який сьогодні!

Цвітуть осінні сині небеса, м’яке повітря.

У величній задумі стоять кущі й дерева –

Все золотом сія.

Осінь: Трушу груші по садах, землю золотим листям вкриваю, хай спочиває наша люба ненька. Вона стільки трудилась, стільком проросткам дала силу, стільки плодів налила.

А зараз лежить стомлена, але щаслива і горда. Горда за людей, що квітчають її квітами і колосом. Я теж горджуся ними.

Кому ж, як не мені, Осені, приймати в свої комори працю рук мозолистих.

Осінь – найдорожча серцю хліба пора. Отож і на святі нашому славитимемо тих, хто любить землю, вирощує хліб, садить сади, плекає землю квітами.

Вересень: Кланяємося Вам низько, шановні хлібороби. Хвала рукам Вашим роботящим.

Вклонимося і Вам, діти, хліборобській зміні.

Жовтень: Чув я від весни і літа, що добре Ви працювали, рано вставали, сонце в полі зустрічали піснею і піснею проводжали.

Бачу (показує на повні корзини), що недаремною була Ваша праця. Ось такий багатий сніп у цьому залі, аж очі розбігаються.

Листопад: Ой, які гарненькі яблука! Червоненькі та пахучі, так і хочеться з’їсти. А груші, а виноград. Чим, тільки ти не порадувала нас, золота осінь! Але, щоб смакувати цими ласощами, потрібно було добре потрудитись. Весною потрібно оглянути кожне дерево, кожну гілочку, щоб гусінь не поїла. Потрібно обкопати дерево, розпушити ґрунт в пристовбурних кругах.

Вересень: Вересень плоди рахує

І нові жнива готує,

А дітей дзвінком вітає

Всіх до школи закликає.

І пташки дзвінкоголосі,

Знають, що літа вже нема,

Хоч і тепло ще, та осінь

Вже підходить жартома.

В червоні, жовті кольори

Вона фарбує лист,

Щоб веселіше догорів

Осінній літній блиск.

Жовтень: Подивись на видноколі,

Мов змінилися ліси,

Хто ж це їх у жовтий колір,

Так барвисто покрасив.

А маляр – це місяць жовтень,

У відерцях чарівних,

Жовту фарбу перебовтав

І розбризкує по них.

Листопад: В листопаді дні морозні,

Сірі, нічого й казати –

Айстрів спалахи тривожні

Відцвітають біля хати.

Осінь: Побажаєм добрим людям

Здоров’я з дзвінкою криниці,

Хліба запашного з надзбручанської пшениці

Рум’янців від калини,

Щоб були в доброму настрої кожної днини.

Вересень: Дзвонить вересень в комори,АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

Кавуни і помідори,

Спілих яблук, груш і слив,

Цілі гори натрусив.

Йде до гаю, де гриби

Виростають що доби.

На чолі іскриться піт –

Сто турбот і сто робот.

Жовтень: За теперішнім календарем жовтень – другий місяць осені і десятий року. Назва місяця пов’язана з кольором листя.

Глянеш – і замилуєшся: неначе

Чарівник пофарбував все навкруги.

В червоні й жовті, багряні і мідні

Кольори.

Осінь: Господарює Жовтень скрізь, де не глянь. Убрав золотом сади, ліси, парки і струшує додолу

жовте листячко.

Листопад: Листопад … Чомусь він завжди приходить до нас сумним і похмурим. Може це від того, що робити в цю пору нічого? Адже усе листя менший брат жовтень майже пострушував.

Листя з лип і беріз

Осипається,

За стебло верболіз

Зачіпається.

Стали трави, стежки

Золотистими.

А гілки тоненькі

Та й безлистими.

Місяці віншують і посівають.

Вересень: Сієм на вас жито,

Щоб вам в мирі жити.

Жовтень: Сієм на вас пшеницею,

Щоб вам родило сторицею.

Листопад: Сієм на вас зимовий овес,

Щоб вами гордився рід увесь.

Осінь: А зараз, дорогі друзі, ми з братами – місяцями

почастуємо вас запашними осінніми дарами.

(осінь і місяці роздають дітям яблука, груші, сливи)

Ведуча: Сьогодні для вас ми підготували вірші, пісні, різні ігри, загадки про золоту пору року «Осінь». Одним словом зробити все для того, щоб вам було весело.

ЗАГАДКИ


(дві ведучі по черзі загадують)

1 – Не птах, а з крилами,

Не бджола, а над квітами літає.

(Метелик)

2 – В мене є великий хист,

Я співаю, як артист,

Спів мій радісний усюди,

Дуже слухати люблять люди.

(Соловей)

3 – В небі я труджуся, -

Знає мене кожний,

Я на всіх дивлюся, -

А на мене ж – не можна.

(Сонце)


4 – Що за звір у тиху нічку

Понанизує кислички

На свою колючу спину,

І несе собі в хатину,

Щоб ген-ген біля річки,

Де берізки та дуби…

А на ньому піджачок,

ЛІСОВИЧОК” №9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р.

Тканий з гострих гілочок,

Звір відомий … (Їжачок)

5 – Ходить полем з краю в край,

Ріже чорний коровай. (Трактор)

6 – Маю жовтий вусок,

Запальний колосок,

Буде з мене мука,

Й паляниця смачна. (Пшениця)

7 – Не дід, а сивий,

Не спить, а стелиться,

Вкриває землю й океан,

А звуть його … (Туман)

8 – Що за дивна непосида

На стежину шишку кида?

З гілки скік на гілку

Упізнали друзі… (Білку)

9 – Він скрізь: у полі і в саду,

А в дім не попаде,

І я лиш з дому йду,

Коли він вже не йде. (Дощ)

10 – Срібну скибку кавуна,

Видно ввечері з вікна.

Подивись - но у вікно,

- Що воно? (Місяць)

11 – Поховались за пеньки

Довгоногі хлопчаки

У картузиках руденьких

Називають їх … (Опеньки)

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

1.Коли горобці купаються в куряві, чекай дощу.

2.Мурашки збираються біля мішарки в землі – на дощ.

3.Перед дощем дуже пахнуть квіти.

4.Якщо влітку на деревах з’являються жовті листки, то чекай ранньої осені.

5.Раки і жаби виходять на берег – перед негодою.

6.Тепла осінь – бути довгій зимі.

7.Багато жолудів на дубі – на теплу зиму.

8.Ластівки низько літають – дощ обіцяють.

9.Риби вискакують з води – перед негодою.

10.Літо з дощами – осінь – з грибами.

ПІСНІ, ВІРШІ, ТАНЦІ

1.Пісня «Осінь»

2.Вірші «Осінь», «Коник – стрибунець».

3.Танець «Осінь» (виконується в костюмах осінніх кольорів).

4.Пісня «П’є журавка воду».

5.Вірш «Яблуко».

6.Танець «Прощай, літо»

7.Пісні «Вже настала осінь».

«Осінь починається»

«Моя Україно»

«Ой у лузі червона калина нахилилася»

«Два півники»

«Сопілка»

8.Танець «Дари осені».

9.Монтаж «Опеньки».

10.Пісня «На Україні я родилася»

11.Танцюють всі.

КОНКУРС НА КРАЩУ ГАЗЕТУ

«Щедра осінь».

«ОСІНЬ»

«Кращий букет».«Дари природи».
АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

СПИСОК НОРМАТИВНО-ПРАВОВИХ АКТІВ

Екологічні права громадян:

Про благодійництво та благодійні організації. Закон України від 16 вересня 1997 року // Відомості Верховної Ради України. – 1997. - №46. – Ст. 192.Поводження з відходами:

Про загальнодержавну програму поводження з токсичними відходами. Закон України від 14 вересня 2000 року // Відомості Верховної Ради України. – 2000. - №44. – Ст. 374.Економіко – правовий механізм охорони довкілля та природокористування:

Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів. Постанова КМУ від 17 вересня 1996 року №1147 // ЗП України. – 1996 . - №18. – Ст. 505Охорона та використання земель:

Про плату за землю. Закони України в редакції від 19 вересня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - №38. – Ст. 560Охорона та використання надр:

Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин. Постанова Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. №1014 // Офіційний вісник України.–1997. число 38.С.8.Охорона та використання вод:

Про затвердження Порядку розроблення і затвердження нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та перелік забруднюючих речовин, скидання яких нормується. Постанова Кабінету Міністрів України від 11 вересня 1996 року №110 // ЗП України. – 1996. - №17. – Ст. 490.Охорона та використання лісів та нелісової рослинності:

Про затвердження Порядку ведення державного обліку лісів і державного лісового кадастру. Постанова КМУ від 27 вересня 1995 року №767 // ЗП України. – 1996 . - №2. - Ст. 45.Об’єкти природно-заповідного фонду:

Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки. Закон України від 21 вересня 2000 року // Відомості Верховної Ради України. – 2000. - №43. – Ст. 47.

Про затвердження Інструкції про порядок видачі дозволів на спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загально держав-ного значення. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 12 вересня 1993 року №19 //ІБЦ.–1994.- №11.

ЛІСОВИЧОК” №9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р.ЕКОЛОГІЧНА ПРЕСА УКРАЇНИ

1. «WISE – Україна» - Адреса: 254060, Київ – 60, а/с 429

2. «Все живое» - Адреса: 270007, Одеса, вул. Новощепний ряд, 25

3.«Грінпіс Україна» - Адреса: 252010, Київ – 10, а/с 500

4.«Джерела» - Адреса: 244030, Суми, вул. Набережна р.Стрілки, 46

5.«Діти просто неба» - Адреса: 252025, Київ – 25, а/с 295

6.«Дніпро – Славута» - Адреса: 320010, Дніпропетровськ, вул. Телевізійна, 3 тел: (0562) 46-96-51, 46-23-38

7.«Екологічний Експрес» - Адреса: 254060, Київ – 60, а/с 429

8.«Екологічний сполох» - Адреса: 282003, Тернопіль, вул. За Рудкою, 33 тел: (03522) 5-96-34

9.«Жизнь птиц» - Адреса: 270007, Одеса, вул. Ново щепний ряд, 25

10.«Зелене досьє» - Адреса, Київ – 25, а/с 295

11.«Зелені Карпати» - Адреса: 295800, Закарпатська обл., Рахів, вул. Красне Плесо, 77, а/с 8 тел: 2-26-32,2-21-93, 2-26-59

12.«Зелений Світ» - Адреса: 254119, Київ – 119, вул. Дегтярівська, 38-44 тел: 213-62-53, 213-07-92, 213-62-53

13.«Контакт» - Адреса: 252001, Київ – 1, Хрещатик, 5 Мінекобезпеки тел: 228-26-69

14.«Криница» - Адреса: 349106, Луганська обл., Алчевськ, проспект Металургів, 32 тел: (06442) 3-24-10

15.«Мама – 86» - Адреса: 252025, Київ – 25, а/с 295

16.«Наш край» - Адреса: 340000, Донецьк, б-р Пушкіна, 13

17.«Паросток» - Адреса: 254074, Київ – 74, вул. Вишгородська, 19 тел: 430-02-60, 430-43-90

18.«Рідна природа» - Адреса: 252005, Київ – 5, вул. Анри Барбюса, 5-6 тел: 220-73-34

19.«Світовий екологічний журнал» - Адреса: 290038, Львів, вул. Таджицька, 11-а, кв.75 тел: (0322) 71-29-31

20.«Трилисник» - Адреса: 252005, Київ – 5 вул. Анри Барбюса, 5-6 тел: 220-72-71

21.«Український ліс» - Адреса: 290057, вул. Пушкінська, 103 тел: 35-21-41, 39-06-8322.«Экология и здоровье» - Адреса: 320027, Дніпропетровськ, вул. 8 Марта, 2 тел: 47-26-95, 46-43-35


АДЕО “ЛЕГІОНИ ЗЕМЛІ”

Р.Р.Р.Р.Р.Р. АБЕТКА Р.Р.Р.Р.Р.Р.

Руконіжка мадагаскарська. Невелика, розміром з кішку, руконіжка мадагаскарська живе в кронах дерев. Удень звірятко спить, а вночі вирушає на пошуки личинок деревних комах. Великі очі дозволяють йому бачити в темряві, а чутливі, як у кажана, вуха вловлюють найменший шерех. Знайшовши личинку, руконіжка прогризає кору й акуратно дістає ласощі довгими тонкими пальчиками. У наш час ця тварина зустрічається вкрай рідко.

Рись – короткохвоста струнка кішка, довжина її тіла близько метра – колись зустрічалася в Іспанії повсюдно. Тепер лише на південному заході країни в піщаних дюнах і соснових лісах парку Кото-Доньяна збереглися кілька особин цих прекрасних тварин. Але й там рисі доводиться конкурувати з рудими лисицями в полюванні на кроликів і зайців. Під загрозою знищення перебувають і заболочені території парку – царство лелек і фламінго, оскільки для потреб сільського господарства викачується занадто багато підземних вод, необхідних для живлення боліт. Руда рись позначає кордони своєї території подряпинами й випорожненнями. Понюхавши сечу, самець довідується, чи готова самка до спарювання. За запахом екскрементів він може дізнатися, чи є в неї дитинчата. Рись – безстрашна мати, готова захищати малят навіть ціною власного життя. Ночами вона полює на кроликів і зайців. Непомітно підкравшись, рись одним стрибком кидається на свою здобич і перекушує їй шию.

Рогодзьоб великий дуже спритно зриває фрукти, що ростуть на тонких гілках, довгим товстим дзьобом. Незважаючи на значні розміри, дзьоб зовсім не обтяжує птаха: він порожній, з тонкими кістковими перегородками всередині. На його верхній частині є «шолом» - високий рогоподібний наріст, розмір якого має велике значення під час шлюбних ігор і впливає на статус птаха в зграї. Рогодзьоб живе в горішньому ярусі тропічного лісу й гніздиться в дуплах дерев. Висиджуючи пташенят, самка щільно замуровує вхід у дупло, залишаючи тільки невеликий отвір. Крізь цей отвір самець кидає їй усередину корм.

С.С.С.С.С.С. АБЕТКА С.С.С.С.С.С.

Сойка – дуже цікавий представник родини Воронові. Вона живе в лісі й чудово маскує своє гніздо. Живиться сойка насінням, горіхами, комахами, дрібними ссавцями, не гребує яйцями та пташенятами інших птахів. Восени вона ховає в землю жолуді – по одному в різних місцях, а взимку відшукує практично всі запаси.

Сарна. Практично від народження сарна віртуозно скаче уступами стрімчаків. У неї дуже міцні стрункі ноги, а широкі шорсткі копита дозволяють легко втримуватися на слизькому камінні. Сарна може стрибати на 6 метрів у довжину. Спритність і швидкість допомагають їй рятуватися від лютих хижаків – вовків і ведмедів. Улітку сарни пасуться на високогірних луках, а взимку в пошуках пагонів, лишайників і мохів спускаються в ліси.

Саламандра. З яйця на мілководі вилуплюється маленька личинка, а через три місяці це вже доросла рептилія. Помітивши небезпеку, виділяє – секретує – липку білу отруйну рідину із залоз на спині. Характерний жовтий або червоний орнамент попереджає хижаків про те, що саламандра отруйна. Полює вночі на черв’яків личинок, равликів і комах.

Страус. Найбільший у світі птах. Не вміє літати, але бігає швидше за будь-яку іншу двоногу тварину, розвиваючи швидкість до 70 кілометрів за годину. Єдиний у світі птах, який має на лапах по два пальці. Захищаючись, може вбити ударом могутньої лапи. Відкладає великі яйця,

ЛІСОВИЧОК” №9 ВЕРЕСЕНЬ 2005р.кожне з яких у 20 разів більше від курячого. Створює пари. Самці висиджують пташенят по черзі із самками. В одне гніздо можуть відкладати яйця відразу кілька самок, тому в кладці може бути до 40 яєць. Найбільший птах Австралії – страус ему – виростає до 1,7 метра. Голодні ему дуже не розбірливі та їдять усе, що трапиться.

Сурикати – невеликі ссавці, що живуть групами в пустелях Південної Африки. Це тварини, у яких чітко розподілені обов’язки. Зранку, поки родина гріється в променях сонця, одна тварина обов’язково пильнує, чи немає поблизу орлів або інших хижаків. Удень кілька «няньок» доглядають молодняк, а решта тварин вирушає на полювання. Ящірки, гризуни й птахи, що гніздяться на землі, - усе це стає їхньою здобиччю. Сурикати – родичі мангуста. Вони так само, як легендарне індійське звірятко, наважуються нападати на отруйних змій. Увечері сурикати ховаються в розгалуженій мережі нір, які риють за допомогою довгих і міцних пазурів на передніх лапах.

Т.Т.Т.Т.Т.Т. АБЕТКА Т.Т.Т.Т.Т.Т.

Тюлені. До сімейства справжніх тюленів відносяться звичайний тюлень, морський заєць, нерпа, гренландський тюлень, смугастий тюлень, чубач, морський слон, тюлень Уеделла, тюлень - крабоїд, тюлень Росса, морський леопард та деякі інші. Білочереві тюлені – єдині у світі ластоногі, які живуть у теплих водах. Тюлені селяться колоніями в печерах Середземномор’я й північної частини атлантичного океану. Обтічна форма тіла та схожі на весла кінцівки перетворюють незграбних на суходолі тварин на швидких і спритних плавців. Їхня основна їжа – риби й кальмари. Забруднення вод, надмірне виловлювання риби й натовпи відпочивальників, які турбують тварин на пляжах у шлюбний період, стали причиною різкого скорочення кількості тюленів. У дикій природі їх залишилося менш ніж 500 особин. Вага найбільшого у світі тюленя – південного морського слона – іноді сягає 4000 кілограмів. Він полює на рибу й кальмарів, пірнаючи в разі потреби на глибину 1500 метрів. Під час шлюбного сезону самець-ватажок пильно охороняє гарем, який іноді налічує до 100 самок. Відлякуючи суперників, самець реве, підсилюючи звук за допомогою мішка-резонатора, розташованого на носі. Якщо погроза не діє, тварина стає до бою.

Тапір. У чапрачного тапіра – мешканця тропічних лісів Південно-Східної Азії – ніс і верхня губа витягнуті в хобот, короткий, але такої ж форми, як у слона. Ним він зриває траву, листя, бруньки, плоди й водяні рослини. Ця полохлива й метушлива тварина пасеться вночі. Тапір добре плаває та пірнає. У разі найменшої небезпеки він стрімко тікає в хащу лісу або ховається в найближчому болоті.

Тушканчик. Пустельний тушканчик – дрібний гризун, схожий на крихітного кенгуру. Його сильні задні лапи в чотири рази довші за передні. Тікаючи від хижаків, він легко підстрибує на 2,5 метри, утримуючи рівновагу за допомогою хвоста. Короткими передніми лапками тушканчик може дуже швидко вирити норку в піску. Удень він відсипається у сховку, а в сутінках виходить відшукувати насіння та полювати на комах. Усю необхідну для організму вологу тушканчик одержує з їжі.


Передрук матеріалів дозволяється і заохочується

При передруці матеріалів посилання на

АДЕО "Легіони Землі" обов’язкове

Адреса: 79071 м.Львів вул.Симоненка 11/60.

Приступа Володимир Петрович. Тел.: (0322) 64-20-89

Інформація для спонсорів та благодійників:

Код ЗКПО 23975402 МФО 325246

Друга ЛФ АКБ “Надра” р/р 26006000360001

Газета поширюється безкоштовно


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка