Атлантичний океан



Скачати 134.86 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір134.86 Kb.
Урок № 3
Тема: Атлантичний океан

Мета: ознайомити учнів з загальними відомостями про Атлантичний океан, його географічним положенням, основними етапами дослідження, особливістю будови дна океану. Вчити показувати на карті об'єкти географічної номенклатури: моря, протоки, затоки, острови, глибоководні жолоби. Виховувати екологічну культуру.

Задачі:
1. Навчально - пізнавальна - виявити особливості географічного положення океану, познайомити з історією дослідження, формувати уявлення про особливості рельєфу дна океану, продовжити формування вмінь працювати з

різними джерелами географічних знань, картографічним матеріалом.


2. Розвиваюча – розвивати вміння виділяти головне, аналізувати отриману інформацію, запам'ятовувати географічні об'єкти, що вивчаються.
3. Виховна - формування уміння працювати індивідуально, в парах, колективно, вислуховувати думки один одного, обговорити проблемні питання, всебічно сприяти розвитку інтересу до географії через навчання із застосуванням інформаційних технологій. Виховувати повагу до природи нашої планети.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник географії, зошит для практичних робіт «Географія материків та океанів. 7 клас» О.Г. Стадник, Г.Д. Довгань. – Х: Веста: Вид-во «Ранок». -2011р. , атлас, фізична карта світу, карта океанів.



Хід уроку

I. Організаційний момент (слайд 1)

Добридень, діти! Сідайте зручніше. Я рада вас бачити. У нас з вами хороший настрій, усміхнімось один одному, адже посмішка зігріває і покращує настрій.

Перевірмо готовність до уроку: підручник, щоденник, зошит, атлас, контурна карта та канцелярське приладдя. Ну що, готові? Тоді час вирушати у подорож в країну Географія!

II. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності (слайд 2)

Пригадаймо, що ми вивчали на попередньому уроці. (Тихий океан). Отож, з поняттям «океан» ви уже знайомі. Згадаймо:

- Що таке океан?

- Який океан найбільший?

- Який - найменший?

- Який океан найхолодніший?

- Який - найглибший?

- Який океан най неспокійніший?



III. Вивчення нового матеріалу

Атлантику ще називають кухнею погоди Європи. А чому саме так - ви дізнаєтесь під час нашої мандрівки Атлантичним океаном. Але перш ніж відправитися в акваподорож, складемо чіткий план дій (разом з дітьми складаємо план). (слайд 3)

На уроці нам необхідно:

- визначити географічне положення океану;

- ознайомитися з особливостями його дослідження;

- знаходити та показувати на карті моря, затоки, острови та течії;

- визначити можливості пересування океанічними просторами;

- дослідити рельєф улоговини океану;

- попрацювати з контурними картами та другими картками з завданнями (назвемо їх бортовими);

- підведемо підсумки.

Якщо ми зі всім цим визначились, тоді запрошую до подорожі Атлантичним океаном. Розгорнімо атлас на (стор. 16 -17) та ознайомимось з візитною карткою океану. (слайд 4)

Слово вчителя (слайд 5-8)

За легендою, Атлантичний океан утворив Атлант, один із титанів, який розсунув материки Євразію, Північну і Південну Америку та Африку. Так Атлант хотів захистити свою сім'ю від Зевса, який намагався стратити родину Атланта і його самого. Атлант розмістив свою родину на Канарських островах, які охороняли величезні собаки (Канарські острови спочатку називали Собачими). Згідно з давньогрецькою міфологією, там, далеко на заході, й жив титан Атлант, який був сином бога Посейдона і тримав на могутніх плечах небосхил. За іменем цього титана і весь простір на захід від Європи називали Атлантичним морем. Цю назву остаточно ввів у 1650 році голландський картограф Берхард Вареніус.

Географічне положення океану вивчаємо за підручником (стор. 46) та працюємо з карткою 1.

Бортова картка 1

Площа океану




Які материки омиває




Межі океану




Протяжність із зх. на сх, та з пн. на пд.




Теплі течії




Холодні течії




Окраїнні моря




Внутрішні моря




Найбільші об'єкти суходолу




Найглибше місце в океані




Ось межі океану (вчитель проводить на дошці — на карті, учні зазначають у контурній карті. Північна межа проходить по полярному колу від о. Гренландія («зелена країна») на захід до берегів Північної Америки, залишаючи Гудзонову затоку в басейні Північного Льодовитого океану, і на схід до о. Ісландія («льодяна країна») до узбережжя Норвегії. Південна межа - від мисів Горн та Голковий до Антарктиди.

Географічна задача. Щоб визначити протяжність із півночі на південь та з заходу на схід, зробимо розрахунки (слайд 10-11):

Бортова картка 2

В-І

Обчисліть протяжність Атлантичного океану з пн. на пд. по 200 зх. д., якщо

північна межа 660 пн. ш., а південна - 70 пд. ш. L меридіана - 111,1 км.

В-ІІ

Обчисліть протяжність Атлантичного океану із зх. на сх. по екватору, якщо

західна межа 50 0зх. д., а східна - 90 сх. д. L меридіана = 111,3 км.

Розв’язання

В-І

66°+ 70° = 136°, 136° х 111,1 = 15 109,6 км.



В-II

50° + 9°= 59°, 59°х 111,3 = 6 566,7 км.

Найбільша ширина 9 тис. км, найменша - 3 тис. км.

Цей довжезний океан

Має тонкий та гнучкий стан.

Майже всі материки

Лижуть хвилі-язики:

То його цікавлять види

Сиротини-Антарктиди,

То до Африки-дівчини

Поспішає на іменини,

То Америка-красуня

Жде душі його відлуння,

То Євразія широка

Не спускає з нього ока.

Лиш Північний Льодовитий

Зупиняє його сердито.

Які географічні ознаки можна знайти у цих поетичних рядках? Які материки (Згідно з планом, учні називають моря, затоки, течії та разом з учителем занотовують їх на бортовій картці 3: о, Гренландія, Середземне, Чорне, Азовське моря, острів Ісландія, море Ведделла, Гвіанська, Мексиканська затоки, Карибське, Саргасове моря, Бенгальська, Гвінейська, Гвіанська, Південнопасатна, Гольфстрім, Бразильська течії).



Історія дослідження (слайд 12)

Прийом «Домашня заготовка»

1. І період - до 1749 року. Плавання фінікійців океаном у XII ст. до н, е. Плавання норманів (досягали берегів Північної Америки). Епоха географічних відкриттів: Вартоломеу Діаш (західний шлях до Індії), Христофор Колумб (відкриття Америки); Джон Кабот (першовідкривач півострова Лабрадор); Васко да Гама (західний шлях до Індії).

2. II період - з 1749 до 1873 рр. Дані про температурний режим (Кук, Крузенштерн, Лисянський, Генрі Елліс).

3. Третій період — період комплексних океанографічних досліджень з кінця 19 століття триває й тепер. Експедиції на кораблях «Челленджер» (1872-1876), «Витязь» (1886-1889), «Метеор» (1925-1927, 1929-1938), «Діскавері II» (1931). Дослідження вчених під час Міжнародного геофізичного року (1957-1958) на кораблях «Об», «Севастополь», «Ломоносов». Дослідження Кусто. 2008 рік - відкриття джерела гідрокарбонатів (основи всіх живих організмів на землі).



Рельєф Атлантичного океану(слайд 13-15)

Рельєф дна океану дуже різноманітний. Але, на відміну від Тихого океану, перехідна зона є лише у трьох районах: Карибському, Середземному морях та біля берегів Південної Америки й Антарктиди.

Інтенсивна сейсмічність та діючі вулкани свідчать про те, що формування рельєфу ще не закінчилось. Середньоатлантичний хребет протяжністю 18 000 км перетинає дно океану посередині. Подекуди його вершини виходять на поверхню (о. Трістан да Кунья). В океані багато островів, але вони розкидані не по всій акваторії, а біля берегів материків.

(Учні об'єднуються в пари: один опрацьовує параграф підручника, інший -контурну картку. Відтак обмінюються інформацією та виконують поставлені перед ними завдання. Продовжується кодування карти: наносять острови та півострови.

Учні аналізують карту течій і доводять можливість подорожі, вчитель показує ще один шлях мандрівки).



Шість найбільших островів: Великобританія, Куба, Ньюфаундленд, Ісландія, Ірландія, Гаїті. Великі архіпелаги розташовані біля узбережжя материків: це Великі та Малі Антильські острови. На глибини 3000-6000 м припадає лише 80 % площі.

Знайди зайве: (слайд 16)

- Саргасове, Середземне, Чорне, Азовське, Берингове моря;

- Ісландія, Гаїті, Бермудські, Зелений мис, Японські острови;

- Гвінейська, Каліфорнійська, Мексиканська, Біскайська затоки;

- Куросіо, Гольфстрім, Канарська, Лабрадорська течії.

Гра «Географічна дуель» (слайд 17)

2 учня задають питання один одному і показують об'єкти на карті


- Які материки омиває Атлантичний океан? (всі, крім Австралії)
- Яка протока з'єднує Середземне море і Атлантичний океан? (Гібралтарська)
- Якими протоками з'єднується з Тихим океаном? (Протоки Дрейка, Магелланова)
- Як проходить кордон з Індійським океаном? (20° сх.д.)
- Які затоки є частинами Атлантичного океану? (Мексиканська, Гвінейська, Біскайська, Фінська)
- Які внутрішні моря входять до складу океану? (Чорне, Середземне, Азовське, Балтійське)
- Які околичні моря входять до складу океану? (Карибське, Північне).

Клімат. (слайд 18-19) Атлантичний океан розташований у всіх кліматичних поясах Землі. Основна частина акваторії океану між 40° пн.ш. і 42° пд.ш. - знаходиться в субтропічних тропічних, субекваторіальних і екваторіальному кліматичних поясах. Тут цілий рік високі позитивні температури повітря. Найбільш суворий клімат мають субантарктичні та антарктичні широти, у меншій мірі - приполярні, північні широти.

  • Розподіл тиску над Атлантичним океаном та особливості атмосферної циркуляції в основному відповідають загальній схемі. В приекваторіальних широтах розташована смуга низького тиску (менше 760 мм), в субтропічних — барометричні максимуми. В міжтропічних широтах переважають штиль і пасати. Лише влітку тут спостерігаються вест-індські урагани (оркани) великої сили.

  • Помірні широти охоплені стаціонарною циркуляцією західних вітрів. Значний вплив на характер циркуляції атмосфери над Атлантичним океаном мають Антарктичний та Ісландський циклони. Вони зумовлюють розвиток штормів у помірних широтах. Шторми великої сили спостерігаються переважно у Південній півкулі. Через часті і сильні шторми в помірних широтах їх називають «ревучими сороковими». У Північній півкулі найтепліший місяць — серпень, найхолодніший — лютий, а в Південній — навпаки.

  • На крайньому північному-заході та півдні завдяки особливостям атмосферної циркуляції та впливу прилеглих материків температура повітря над океаном знижується до —25° і більше. На розподіл температур повітря в значній мірі впливають теплі і холодні течії.

  • Розподіл хмарності та опадів тісно пов'язаний з особливостями атмосферної циркуляції. В екваторіальній та циклонічній областях хмарність велика, опадів багато (понад 2000 мм). В областях високого тиску навпаки — небо безхмарне, опадів мало (бл. 500 мм). У місцях стику теплих і холодних течій (район Ньюфаундлендської банки, Ла Плати тощо) часто бувають густі тумани.

Течії. (слайд 20) В Атлантичному, як і в Тихому океані, утворюється два кільця поверхневих течій. У північній півкулі Північна Пасатна течія, Гольфстрім, Північно-Атлантична і Канарська течії утворюють рух вод за годинниковою стрілкою. У південній півкулі Південна Пасатна, Бразильська, течія Західних вітрів і Бенгельська утворюють рух вод проти годинникової стрілки. З-за значної довжини Атлантичного океану з півночі на південь в ньому більшою мірою розвинені меридіональні потоки води, ніж широтні.
Властивості вод. (слайд 21-22) Зональність водних мас в океані ускладнена впливом суші і морських течій. Це виявляється насамперед у розподілі температур поверхневих вод. У багатьох районах океану ізотерми біля берегів різко відхиляються від широтного напрямку.

Північна половина океану тепліше південній, різниця в температурах доходить до 6°С. Середня температура поверхневих вод (16,5°С) трохи нижче, ніж у Тихому океані. Охолоджувальний вплив чинять води і лід Арктики і Антарктики. Солоність поверхневих вод в Атлантичному океані висока. Одна з причин підвищеної солоності полягає в тому, що значна частина випаровується з акваторії та волога не повертається знову в океан, а переноситься на сусідні материки (з-за відносної вузькості океану).


В Атлантичний океан і його моря впадає чимало великих річок: Амазонка, Конго, Міссісіпі, Ніл, Дунай, Ла Плата та ін. Вони виносять в океан величезні маси прісних вод, тяжкого матеріалу і забруднюючих речовин. В опріснених затоках і морях субполярних і помірних широт взимку біля західних берегів океану утворюється лід. Численні айсберги і плавучий морський лід заважають судноплавству в північній частині Атлантичного океану.

Органічний світ. (слайд 23-24) Атлантичний океан бідніший у складі флори і фауни, ніж Тихий. Однією з причин цього є його відносна геологічна молодість і помітне похолодання в четвертинному періоді під час заледеніння північної півкулі. Проте в кількісному відношенні океан багатий організмами - він самий продуктивний на одиницю площі. Це пов'язано перш за все з широким розвитком шельфів і мілководих банок, на яких мешкає багато придонних і донних риб (тріска, камбала, окунь і ін.). Біологічні ресурси Атлантичного океану в багатьох районах виснажені. Частка океану в світовому рибальстві за останні роки значно знизилася.

Природні комплекси. В Атлантичному океані виділяють всі зональні комплекси - природні пояси, крім північного полярного. Води північного субполярного поясу багаті життям. Вона особливо розвинена на шельфах у побережжя Ісландії, Гренландії та півострова Лабрадор. Помірний пояс характеризується інтенсивним взаємодією холодних і теплих вод, його води - самі продуктивні райони Атлантики. Великі простори теплих вод двох субтропічних двох тропічних і екваторіального поясів менш продуктивні, ніж води північного помірного поясу.

У північному субтропічному поясі виділяється особливий природний аквальний комплекс Саргасова моря. Для нього характерна підвищена солоність вод (до 37,5 проміле) і низька біопродуктивність. У прозорій воді, чистого синього кольору ростуть бурі водорості - саргаси, що дали назву акваторії.



Господарське використання. (слайд 25-27) З економічного і політичного поглядів Атлантичний океан має велике міжнародне значення. Це вузол важливих економічних і стратегічних морських шляхів сполучення. Найбільше значення мають лінії: північноатлантична (між Європою, США і Канадою), далекосхідна (між Європою і Азією та Австралією, через Суец), середньоатлантична (між Європою, Вест-Індією і Південною Америкою).

В Атлантичному океані представлені всі види господарської діяльності людини на морських акваторіях. Серед них найбільше значення мають морський транспорт, потім - підводний видобуток нафти і газу, тільки потім - вилов і використання біологічних ресурсів.

На берегах Атлантики розміщується більше 70 приморських країн з населенням понад 1,3 млрд. чоловік. Через океан проходять багато трансокеанічних маршрутів з великими обсягами вантажних і пасажирських перевезень. На узбережжях океану і його морів розташовані найбільш значні за вантажообігом порти світу.

Вже розвідані мінеральні ресурси океану. Однак інтенсивно розробляються в даний час нафтогазові родовища на шельфі Північного і Карибського моря, у Біскайській затокі. Багато країн, що раніше не мали значних запасів цих видів мінеральної сировини, відчувають зараз економічний підйом за рахунок їх видобутку (Англія, Норвегія, Нідерланди, Мексика та ін.).

Біологічні ресурси океану в повному обсязі давно використовуються. Однак, у зв'язку з переловом ряду цінних промислових видів риб, в останні роки Атлантика поступається Тихого океану з видобутку риби і морепродуктів.

Інтенсивна господарська діяльність людини на акваторії Атлантичного океану і його морів викликає помітне погіршення природного середовища - як в океані (забруднення вод, повітря, зменшення запасів промислових видів риб), так і на узбережжях. Зокрема, погіршуються рекреаційні умови на берегах океану. З метою запобігання подальшого та зменшення існуючого забруднення природного середовища Атлантичного океану розробляються наукові рекомендації і полягають міжнародні угоди щодо раціонального використання ресурсів океану.



V. Закріплення вивченого матеріалу(слайд 28)

1. Гра “Так чи Ні”

Чи вірите ви в те, що…



  1. Атлантичний океан – найбільший за площею. (Ні).

  2. Він омиває чотири материки. (Ні)

  3. До складу Атлантичного океану входять 25 морів. (ні )

  4. Він простягається у всіх півкулях. (так)

  5. Першим серед європейців його досяг Колумб(ні).

  6. Атлантичний океан сполучається з Північним Льодовим протокою Дрейка. (ні.)

  7. Магелланова протока – найдовша у світі.(ні)

  8. Води Тихого океану не омивають Африку. (так)

  9. Глибина Маріанського жалобу складає 8848 м. (ні. 11022м)

  10. Уперше дна Атлантичного океану досяг в батискафі «Трієст»: Ж. Пікар.(так)

2. Прийом « Картографічний марафон» (слайд 29)

  • Покажіть на карті і назвіть моря, що омивають східну частину північної Америки.

  • Покажіть протоки, які з’єднують Атлантичний океан з іншими океанами.

  • Покажіть Бермудські острова .

  • Покажіть о. Гренландія.

  • Покажіть Магелланову протоку.

  • Якщо знаєте де, покажіть Бермудський трикутник.

VІ. Підсумок уроку. (слайд 31)

* Чим Атлантичний океан відрізняється від інших океанів?


* Які його основні особливості?

Оцінки
Вчитель оголошує оцінки за урок з коментарями
Рефлексія Усмішка свідчить про доброту. Усмішка свідчить про розуміння. Усмішка свідчить про злагоду. Усмішка свідчить про успіх. Усмішка свідчить про вдоволення. Усмішка свідчить про вдячність. Візьміть з собою усмішку на весь день!

VII. Домашнє завдання (слайд 32)
Прочитати текст підручника [§10 ]. Відповісти на питання.

    1. Скласти висновки.

    2. Виконати завдання 1 у практичній роботі №6.

    3. Охарактеризувати особливості рельєфу дна Атлантичного океану вздовж 30° пн. ш.

Підготувати повідомлення про органічний світ, бар’єрний риф, ресурси Індійського океану та їх використання. ( випереджувальне завдання)
Використані джерела:

Підручник з географії материків і океанів 7 клас загальноосвітніх навчальних закладівВ.М. Бойко , С.В. Міхелі -К.: Зодіак – ЕКО, 2007



Довгань Г. Д. География материком м океанов. 7 класс: Разработки уроков.— X.: вид. «Ранок», 2007.— 368с.— (Мастер- класс).

Стадник О. Г. Географія материків і океанів. 7 клас: Готуємось до уроків. — X.: Веста: Вид-во «Ранок», 2008. — 176 с.

Андрощук Л. І. Дидактичні матеріали до курсів географії 6, 7 класів. Частина 2. — X.: Вид. група «Основа», 2010. — 95, [1] с. — (Б-кажурн. «Географія». Вин. 11 (83)).

http://galleryhip.com/carnivorous-island-in-pacific-ocean.html



http://www.what-this.ru/nature/morya-i-okeanyi/lyudi-i-more.php

http://www.oceanology.ru/plastic-rubbish-blights-atlantic-ocean


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка