Б. Д. Грінченка Планування уроку трудового навчання Результативність уроку трудового навчання залежить від того, як урокСкачати 44.37 Kb.
Дата конвертації22.03.2016
Розмір44.37 Kb.
НАДІЯ ІВАНІВНА БОРИНЕЦЬ,

доцент кафедри природничо-математичної освіти і технологій

ІППО КМПУ ім. Б.Д.Грінченка

Планування уроку трудового навчання
Результативність уроку трудового навчання залежить від того, як урок спланований. Особливу увагу треба звернути на планування уроків із введення проектно-технологічного навчання. Вважають, що вчителі трудового навчання часто використовують комбіновані уроки. Треба мати на увазі, що тип уроку не визначається комбінацією структурних елементів уроку, а визначається метою, яку вчитель планує на урок. Якщо планується дві або кілька рівнозначних цілей на урок, тоді його можна вважати комбінованим. Як свідчить практика викладання трудового навчання таких уроків орієнтовно до 10%.

Плануючи урок трудового навчання, варто звернути особливу увагу на формулювання мети уроку, бо від цього залежить його результативність. Часто в методичній літературі можна зустріти формулювання мети уроку: «навчити», «ознайомити», «показати», «продемонструвати», «засвоїти» тощо. Якщо проаналізувати кожне з цих дієслів, то досягнути мети уроку з урахуванням державних вимог до рівня загальноосвітньої підготовки учнів неможливо.

Ураховуючи те, що на кожному уроці слід особливу увагу приділяти й розвитку учнів, учителю треба сформулювати й розвивальну мету та обміркувати, як саме вона буде реалізована на уроці. Такої ж уваги вчителя потребує і виховна мета уроку.

Наприклад, формулювання мети уроку може бути таке:Навчальна мета.

Забезпечити:

а) засвоєння учнями знань (понять, уявлення тощо)………………..;

б) формування умінь ………………………………………….;

в) дотримання учнями санітарно-гігієнічних вимог, організації робочого місця, правил безпечної праці в навчальних майстернях під час виконання завдань практичної роботи.Розвивальна: розвивати (сприяти розвитку) (пам’яті, уваги, мислення тощо)…………

Виховна: сприяти вихованню (виховувати) культури праці, інтересу до професії тощо)…….……………. .
Слід звернути увагу вчителів трудового навчання й на те, у якому обсязі формулюється мета уроку. Якщо це займає піваркуша, де переписаний увесь зміст уроку, це не може не засвідчити методичної неграмотності вчителя. Мета уроку повинна бути чіткою і лаконічною.

У зв’язку із запровадженням проектно-технологічного навчання на уроках має значення і передбачення рефлексії – усвідомлення учнями результатів власної діяльності на уроці, можливість її використання в подальшій діяльності. У традиційному плані уроку трудового навчання є етап уроку, який називається «Підбиття підсумків заняття», де вчитель мав розглянути з учнями, які завдання були визначені на урок, чого учні досягли на уроці, що не вдалось; де можна застосувати отримані знання та сформовані уміння тощо. Порівнюючи досягнуте на уроці, учні самостійно можуть зробити висновок, що треба змінити, щоб отримати кращий результат. Тому на даному етапі конструювання уроку, враховуючи проектно-технологічну діяльність учнів, доцільно цей етап назвати «Рефлексія».


Структурний план уроку трудового навчання
Урок (заняття)

Тема. ……………………………………………………………………………………………...

Практична робота. …………………………………………………………………………..Мета уроку.

навчальна: забезпечити а) засвоєння учнями …………………………………………………

б) формування умінь ………………………………………………………………………………..

в) дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці й організації робочого місця.

Розвивальна. …………………………………………………………………………………………

Виховна. ………………………………………………………………………………………………

Обладнання, матеріали та наочність. …………………………………………………………..

Об’єкт праці. ……………………………………………………………………………………….

Міжпредметні (внутрішньопредметні) зв’язки…………………………………………………….

Тип урок. ……………………………………………………………………………………………..

Хід уроку (заняття)
I. Організаційний момент.

Перевірка наявності учнів; підготовленості їх до уроку, наявності робочого одягу.

II. Виявлення знань та вмінь учнів.

__________________________________________________________________________________________________________________________________III. Актуалізація опорних знань учнів ( чуттєвого досвіду, опорних умінь тощо).

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________IV. Мотивація навчальної діяльності учнів (формування позитивного ставлення до навчальної діяльності на уроці). ___________________________________________________________________________________

V. Повідомлення теми уроку. _______________________________________________________

VI.Визначення завдань для учнів на урок.
Учні повинні:

VII. Вивчення нового матеріалу.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу. Робота з робочими зошитами для учнів:

___________________________________________________________________________________IX. Формування умінь та навичок учнів. Практична робота.

___________________________________________________________________________________1. Аналіз завдань практичної роботи.

___________________________________________________________________________________2. Забезпечення необхідними матеріалами та інструментами.

____________________________________________________________________________________3. Правила безпечної праці, організації робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.

а) (наприклад, правила безпечної праці під час виконання ручних робіт тощо)______________________________________________________________________________

б)_________________________________________________________________________________

4. Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками (назва картки, номер сторінки у підручнику тощо)

____________________________________________________________________________________5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у знаннях та вміннях учнів.

6. Поточний інструктаж (індивідуальний, груповий, якщо необхідно).

7. Самоконтроль та взаємоконтроль учнів (передбачити, як саме буде здійснюватись).

____________________________________________________________________________________8. Підбиття підсумків практичної роботи:

– демонстрація кращих робіт;

– аналіз недоліків у результатах роботи та шляхи їх усунення;

– оцінювання результатів практичної роботи.


X.Рефлексія.

1. Що нового дізнались на уроці.

2.Чого навчились. Яку роботу виконали.

3. Які завдання були визначені учням на урок.

4. Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок.

5. Чому отримали саме такий результат.

6. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи.

7. Де можна використати набуті знання та вміння.


XI. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденники.

XII. Завдання додому.

__________________________________________________________________________________XIII. Прибирання робочого місця


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка