Батьки діти, діди онуки. Схоже та відмінне в родинах Буби і Михайлика. Порівняльний аналіз роману Барб



Скачати 101.38 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір101.38 Kb.
Урок № 2

Тема: Батьки – діти, діди – онуки. Схоже та відмінне в родинах Буби і Михайлика. Порівняльний аналіз роману Барбáри Космовської «Буба» і повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

Мета: розкрити ідейно-естетичну сутність роману Барбáри Космовської «Буба» і повісті Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять», знайти відповідності та відмінності у зображенні родин головних героїв, удосконалювати навички порівняльного аналізу образів; розвивати логічне мислення, соціальну, комунікативну, творчу компетентності учнів; наголосити на ролі родини у вихованні найважливіших цінностей моралі та етики, що роблять людину душевно багатою і щедрою на добро, порядність, чесність. 

Обладнання: тексти творів, музична композиція «Родина» на слова Вадима Крищенка

Тип уроку: урок компаративного аналізу (зарубіжна література – українська література)

Міжпредметні зв’язки: зарубіжна література–українська література, музичне мистецтво



Епіграфи: Сім'я - один із шедеврів природи

Джордж Сантаяна

Тільки родина, як зірка єдина,


Твій порятунок – надійний причал
Вадим Крищенко

Хід уроку

I. Організаційний момент. (Випереджальні завдання до уроку:

1 група – пригадати епоху, тему, ідею, проблематику, наявність прототипів у повісті М. Стельмаха.

2 група – пригадати зміст повісті М. Стельмаха, особливу увагу звернути на роль батьків та дідуся в житті Михайлика.)

II. Оголошення теми і мети уроку.

1.Мотивація навчальної діяльності.

Прослухайте у виконанні Назарія Яремчука музичну композицію «Родина» (слова Вадима Крищенка, музика Олесандра Злотника)

Може в житті хтось принаду підкине
У чарівничих, звабливих очах.
Тільки родина, як зірка єдина,
Твій порятунок – надійний причал.
Ні, не шукай в своїм серці причину,
Якщо зневіра тебе обпече...
Тільки родина у прикру годину
Схилить надію тобі на плече.
Приспів:
Родина, родина – від батька й до сина
Від матері доні добро передам.
Родина, родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
В морі спокуси є хвилі великі,
Та не забудь у захопленні ти,
Що лиш родина – бальзамові ліки,
Ліки від старості і самоти.
Все відцвітає, і жовкне, і гине,
Вітром розноситься, ніби сміття...
- Запитання до класу :

Як пов`язана пісня «Родина» з темою нашого уроку? (Відповіді учнів)



III. Робота над темою уроку

1. Слово вчителя.

Найважливіше, що є в житті кожної людини – це її родина. Адже родина – це найрідніші, найближчі люди, які допомагають нам у складних ситуаціях, які дарують нам тепло і яких ми дуже любимо. Родина – це безпечний і затишний рідний дім, це наш маленький світ, в якому все дороге, звичне і зрозуміле. Cправжня родина – це більше, ніж просто бути родичами. Це особливе ставлення одне до одного. Це любов, взаємоповага, допомога. Це коли кожна людина унікальна та незамінна, як і те, що вона привносить у сім’ю. Це бабусині казки та смачні пироги, це мамина турбота, батькова допомога. Родина – це коли навіть твоя домашня тваринка – її повноцінний член.



2. Настанова на роботу.

Сьогодні ми будемо працювати над двома творами, щоб з`ясувати роль родини у вихованні найважливіших цінностей моралі, щоб розібратися, яку сім’ю можна назвати щасливою, як зробити так, щоб в родині всі почували себе затишно та комфортно. Кожна група отримує своє завдання.

3.Ознайомлення учнів з пам'яткою «Як готуватися до компаративного аналізу на уроках зарубіжної та української літератури»

Пам'ятка 
«Як готуватися до компаративного аналізу на уроках зарубіжної та української літератури»


1. Які вічні теми порушені у творах, що порівнюються:

  • теми дитинства, підліткового віку, юності, зрілості, старості

  • теми моральності, гріха та праведності, любові та ненависті

  • теми користолюбства та безкорисливості, прагнення влади

  • теми війни і миру, суспільного й особистого життя

 2. Наскільки і для кого ця тема актуальна, суспільне значуща чи становить частковий інтерес?

З.Чи є спільні проблеми, порушені авторами в різних творах, які б виникли на основі

протиріч у будь-якій із систем відносин:

  • особа – суспільство

  • творець – мистецтво

  • людина – історія

  • людина – людина (у тому числі, батьки)

  • людина – природа та інше

4. Як вирішуються подібні проблеми у творах різних авторів?

5. Що спільного і відмінного бачите в порівнювальних образах:

  • зовнішність (портрет, мова, одяг)

  • характер (сильний — слабкий, цілісний - суперечливий, вольовий - безвольний, типовий для свого часу і соціального середовища чи нетиповий?)

 6. Спільне й відмінне у способах розкриття характеру персонажів:

  • самохарактеристика

  • вчинки

  • ставлення до інших людей

  • авторська характеристика

  • світ речей чи світ природи, в якому живе і діє персонаж.

 7. Як впливає соціальне середовище на дії та вчинки персонажів?

 8. Що є спільного чи відмінного у побудові (композиції) літературних творів із спільними чи подібними сюжетами.

4. Робота у творчих групах.

Завдання:
І група.
Зібрати матеріал за романом Барбáри Космовської «Буба» та повістю Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять». (Епоха, тема, ідея, проблематика, автобіографічність, наявність прототипів)

IIгрупа. Зібрати матеріал за повістю Михайла Стельмаха «Гуси-лебеді летять». (візитка родини, складена з висловів інших героїв.)

ІІI група. Зібрати матеріал за романом Барбáри Космовської «Буба» (візитка родини, складена з висловів інших героїв)

5. Словникова робота.

Автобіографія (з грец.  сам, життя, пишу) – опис автором свого особистого життя; художній життєпис. Від мемуарів або щоденника відрізняється наявністю елементів вимислу та узагальнення. Якщо у художньому творі автор використовував події свого особистого життя як вихідний матеріал, опрацьований ним, такий твір називається автобіографічним.

Символ – предмет або слово, яке умовно виражає суть певного явища (скажімо, хліб-сіль – символ гостинності). Значення символу домислюється, тому його сприйняття залежить від читачів. Символ багатозначний. Порівняно з алегорією символ більш багатозначний, широкий, дає велику свободу тлумачень. В цілому ж алегорія та символ дуже близькі.

6. Обговорення у групах (шляхом бесіди учні з’ясовують, які проблеми вирішуються авторами творів та що спільного в них у сприйнятті проблеми).

IV. Підведення підсумків уроку. Узагальнення


1. Складання таблиці-порівняння (
I група)




Барбáра

Космовська

«Буба»

Михайло Стельмах

«Гуси-лебеді летять»


Епоха

Друга половина

XX ст. , сучасність



Перша половина XXст., закінчилась громадянська війна, по лісах блукають бандити-петлюрівці, всюди розруха, голод

Тема

Стосунки з рідними; непорозуміння з подругами; перша нещаслива закоханість; переживання з приводу зовнішності Буби

Доля українського села першої половини xxст., епізоди власного дитинства М. Стельмаха

Ідея

Батьки не завжди є авторитетом, бо вони недосконалі, можуть помилятися, говорити неправду, мати безліч проблем з дітьми

Автор закликає бачити красу, любити рідну землю, «щоб люди мали людяність у серці, хліб на столі і не журились»

Проблематика

Сімейні цінності, як подолати проблеми в сім’ї та зробити щасливими всіх членів родини

Як навчити дитину любити, цінувати родину, рідний дім, природу?


Автобіографічність

твору


Автобіографічний

Автобіографічний


Наявність прототипів

Дідусь Генрик, добре розуміє онуку, підтримує, пишається нею – точнісінька мама Б. Космовської, Буба нагадує саму письменницю

М. Стельмах – прототип Михайлика, мати Ганна Іванівна, батько Панас Дем’янович, дід Дем’ян, який розуміє, підтримує, пишається онуком, розповідає премудрості життя

2. Висновки II та III групи учні оформлюють у вигляді кіл Вена.


Автобіографічні,

наявність прототипів, герої-батьки, діти, дідусь, бабуся; особлива роль дідуся в житті онуків; лірич.відст.


3.
Заключне слово вчителя.

Кожна людина має свою родину. І, навіть, якщо рідна людина лише одна, саме вона може допомогти тобі словом, ділом або просто своєю присутністю.  Ще від самого народження нас оточують по-справжньому рідні та щирі люди. Вони дарують нам своє тепло, любов та турботу. Пам`ятайте, що родина – це найголовніше, її треба берегти, щоб тепле родинне вогнище не згасло і зігрівало вас, щоб завжди у вашому рідному домі панувала радісна, щира й душевна атмосфера, щоб на вас завжди чекали ті, хто готовий допомогти, незважаючи на ваші помилки й недоліки. Адже лише рідні можуть зрозуміти те, що недосяжне для сторонніх. І особисто я вважаю, що жити без рідних і близьких так само неможливо, як без води чи сонця. Оберігайте своє родинне вогнище, не дозволяйте йому згаснути, і тоді ви ніколи не будете самотніми!

V. Аргументація участі учнів у груповій роботі на уроці, виставлення оцінок

VI. Рефлексія.

Прийом «Букет настрою»

На дошці шість букетів різних кольорів.

- Який букет ви візьмете сьогодні з уроку, чому?

Жовтий букет – світлий, приємний настрій.

Темний букет – сумний настрій.

Зелений букет – душевний настрій.

Синій букет – спокійний настрій.

Червоний букет – активний, творчий настрій.

Фіолетовий букет – натхненний настрій.

VII. Домашнє завдання.

Ми закінчили вивчення сучасної літератури, ознайомилися з творами, запропонованими програмою. Але у вас, я гадаю, є свої улюблені сучасні автори. Розкажіть про них, презентуйте твори, які читаєте ви. Форма представлення будь-яка: презентація, буклет, буктрейлер, усна розповідь, міні-твір.
Література

1. Клименко Ж.В. Компаративний підхід має дедалі більше визначати методику викладання літератури // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 2010. – №11–12.



2. Космовська Барбара. Буба. // Перек. з польс. Антоняк Божена. – Львів.: Вид. «Урбіно», 2012.

3. Линник В.Ю., Кравчук С.Ф. «Круглий стіл із планування системи роботи щодо формування компаративної компетентності у процесі вивчення української та світової літератури // Інноваційні підходи до організації науково-методичної роботи в умовах компетентністно зорієнтованої освіти // тематичний збірник. – 2012.

4. Мартинець А. М. Сучасний урок зарубіжної літератури. – Х.: Вид. група «Основа», 2005.176 с.

5. Наливайко Д. Теорія літератури й компаративістика. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія». – 2006.

6. Стельмах М. П. Гуси-лебеді летять... Щедрий вечір / М. П. Стельмах; передм. І. Семенчука. К.: Веселка, 1971.- 324 с.

7. Шалагінов Б. Літературна компаративістика в школі: можливості й труднощі // Всесвітня література. – 2011. – №6.






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка