Бесіда за творами В. Сухомлинського «Казкар-добротворець української «Школи Радості»» мета



Скачати 78.38 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір78.38 Kb.
Бесіда за творами В.Сухомлинського « Казкар-добротворець української «Школи Радості»»

МЕТА: ознайомити учнів з життям та творчим шляхом В.О. Сухомлинського, виховувати інтерес до його творчості. Вчити дітей бачити красу, що оточує нас, пере­давати словами побачене, сприяти розвитку мовлення учнів, формувати різностороннє уявлення про природу, заохочувати дітей до складання творів, виховувати любов до рідного краю, відчувати красу природи, бережливе ставлення до навколишнього сере­довища. Формувати у дітей почуття доброти до навколишніх людей, розуміння того, що людина - не просто частина природи, а найвище її створіння.

ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації і тексти про життя і діяльність В.О. Сухомлинського, тексти оповідань і казок В.О. Сухомлинського, ілюстрації до його творів та малюнки учнів, грамзаписи творів В.О. Сухомлинського.

Хід заняття

І.Мотивація навчальної діяльності.

1. На фоні ніжної мелодії звучить оповідання В.О. Сухомлинського "Звичайна людина"

Бесіда. Яка біда спіткала дідуся і онука ?

Що зробив подорожній із байдужими очима ?

Що зробив подорожній з добрими очима ?



Завдання : Намалюй за допомогою сонечка настрій дідуся і свій, а) коли дідусь зустрівся із доброю людиною; б) із байдужою людиною. Розкажи - чому?



2. Групове завдання .1 Прочитати вірш.

1 група.

Добрим бути просто чи не просто?

Не залежить доброта від зросту.

2 група.

Як людей полюбиш -пошануєш,

Силу для добра в душі відчуєш.

3 група.

І закрутиться Земля скоріше,

Якщо разом станемо добріші.

4 група.

Доброта з роками не старіє.

Доброта від холоду зігріє.

5 група.

І якщо вона як сонце світить,

То радіють і дорослі,

й діти.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель: Якщо людина добра, то з нею хочеться говорити сміятись, частіше спілкуватись.

Ось такою надзвичайно доброю людиною був В.О. Сухомлинський. Знаменитий педагог. Златоуст. Закінчив інститут за два роки. Досконало, самостійно оволодів німецькою мовою. Написав близько 50 книг, 500 статей, 1500 казок для дітей, 818 друкованих праць.



До цього уроку ми готувалися, прочитали багато оповідань, познайомилися з біографією. Учні підготували повідомлення про його творчість. Зараз ми їх послухаємо, а класу уважно слухати, до­повнювати відповіді своїх товаришів, не повторюючи сказаного.

Ш. Опрацювання теми уроку.

а) 1-й учень. В.О. Сухомлинський — український письменник, вчитель. Його творчість сповнена любов'ю до природи, до рідного краю, до людей. Вирісши серед прекрасної природи, він з раннього дитинства навчався бачити і відчувати прекрасне, а згодом все це передав у своїй творчості.

2-й учень. Героями його творчості найчастіше виступають діти. Його твори заставляють замислитися над питаннями. Вчать реагувати на вчинки героїв. Багато його творів були написані в процесі безпосереднього спілкування з дітьми, під час екскурсій, прогулянок, бесід.

3-й учень. Мабуть, саме тому більшість його творів на морально-етичні теми, якими він спонукає нас до самостійних роздумів, оцінок, висновків.

4-й учень. Вони були необхідні для того, щоб краще пояснити дітям події, явища, які вони спостерігали, викликали інтерес до них або змусили замислитись над вчинками, поведінкою.

5-й учень. В своїх оповіданнях про природу В.О. Сухомлинський закликає нас не тільки уважно придивитися до навколишньої дійсності, милуватися красою природи, а й вчить розуміти взаємозв'язки і взаємозалежність в природі. Заохочує пізнати життя тварин, рослин, птахів, бережно ставитись до природи.

б)Доповнення учнів.
в) Вчитель. Творчість В.О. Сухомлинського різноманітна. Він писав про природу, про стосунки між людьми, закликав берегти рідну природу. Бути добрими,не байдужими до чужого горя. Зараз ми пограємо з вами у гру «Згадай своє почуття». Що ви відчували, читаючи твори В.О. Сухомлинського?

1-й учень. Читаючи про струмок, я уявила свою першу зустріч з ним. Мені здалося, що він живий, я хотіла зупинити його рукою, але струмок не зупинявся і біг далі, весело про щось наспівуючи.

2-й учень. Згадуючи твір «Сніжинка», я відчуваю, як падають вони холодні на моє лице, мов білі мурашки. Вони зникають. Я їх знову і знову ловлю на долоньки , щоб подарувати матусі.

3-й учень. Згадуючи оповідання про квіти, кущі, трави, мене здивували квіти у моєму садку . Я їх пестила, співала їм колискові пісні , а хилили до мене свої голівки і ніжно шепотіли свої казочки.

4-й учень. Я прочитала оповідання «Ледача подушка». І воно викликало в мене почуття сорому. Я намагаюся не бути схожою на Яринку.
г) 5-й учень. Познайомившись з творами В.О. Сухомлинського, в мене виникло бажання намалювати малюнок. Я старався зобразити сніжинку в оповіданні легкою, ніжною, прозорою і красивою. Вона такою була спочатку, а коли впала на теплу, добру руку хлопчика — розтанула.

(Учні розглядають свої малюнки до творів Сухомлинського і аналізують їх.)

д) Вчитель. Не залишали байдужими не тільки вас його твори, але й художників. І вони намалювали ілюстрації до його творів. Зараз ми їх розглянемо. («Галерея ілюстрацій і малюнків до творів В.О.Сухомлинського »Розглядання та коментування деяких . )


ІV. Визначення поняття добра справа, добрий вчинок, добра людина.

а) Читання творів В.О.Сухомлинського (самостійно).Стислий переказ.

Запитання до класу:

- Яку добру справу вчинили діти, а як би ви вчинили?

1 ."Протоптали стежку"

2."Суниці для Наталі"

3."Дівчинка і суничка"

4."У кого радість, а в кого горе"

б) Гра "Якщо ти добра людина, то повинен ..."

Умова гри . Якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні, а якщо ні, то нічого не робите.


  1. Допомагати мамі мити посуд

  2. Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить




  1. Не вмиватися

  2. Берегти рідну природу та охороняти її

  3. Шанувати працю інших людей

  4. Галасувати, коли хтось відпочиває

  5. Бути вихованою, стриманою

  6. Обманювати, хвалитися

  7. Насміхатись з чужого горя




  1. Добре вчитися, багато читати

  2. Не слухати батьків

  3. Допомагати друзям у біді

  4. Ділитися тим що в тебе є

  5. Ображати інших

  6. Захищати слабкого

  7. Спати на уроках

  8. Красти

  9. Любити своїх батьків

Бачу, що ви знаєте, що має робити добра людина.

V. Повторна мотивація навчальної діяльності.

Вчитель: Василь Олександрович любив дітей і написав для них багато-багато цікавих казок: про ласкаве сонечко і м'яку зелену травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини, про дітей. В його казках переважає доброта, бо сам він був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину. В.О.Сухомлинський говорив: "Казки - це свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови".

1. Робота за малюнком.(Квіткова галявинка. На небі сонце. На ромашці сонечко. Поряд дівчинка. Придумати ім`я дівчинці .)

— Погляньте на малюнок. Сонечко теж завітало до дівчинки (Світланочки). Зараз колективно або в групах складемо казку про дівчину і жучка. Нам допоможуть опорні слова.


2.Конкурсна гра . «Хто швидше і цікавіше?»

Можлива робота в групах.

Складання казки (усно) за опорними словами і малюнком.

Звучить ніжна мелодія



Вночі злива. Вранці непритомного жучка дівчинка Світланка (звернулася до нього) «Сонечку, Сонечку, полети на небо, Там твої дітки чекають на тебе!» Не злетів поклала (обсохли крильця). Сонце обсушило полетіло до своїх діток.

  • Ви ось тільки прислухайтесь, як вже ожила наша казка та починає говорити. Казка «Світланка і сонечко» народилася.

  • А хто хоче розповісти казку ?


Казка «Світланка і сонечко».

Вночі пройшла злива. Вранці дівчинка Світланка побачила непритомного червоного жучка з чорними крапочками на спині. Вона звернулася до нього:

«Сонечку, Сонечку, полети на небо, там твої дітки чекають на тебе!»

Але жучок не злетів. Тоді Світланка поклала його на листочок, щоб він обсушився.

Сонечко було вдячне дівчинці за надану допомогу. Сонце обсушило крильця маленькому жучкові, він полетів до своїх діток.

VІ.Закріплення набутих знань

а)Гра "Моя майбутня професія".

Умови гри

Діти сидять в колі, передають один одному м'яч. В кого м'яч, той розповідає ким він буде в майбутньому і що доброго робитиме.

б) «Гостре словечко коле сердечко»- говорять в народі, а добре слово допомагає …( закінчити вислів)

Завдання

Слухання тексту В Сухомлинського "Добре слово"



  • Що сталося з дівчиною?

  • Що приносили родичі Олі?

  • Що принесла бабуся?

  • Чи допомогло це дівчинці стати здоровою?

  • Хто ще завітав до Олі?

  • Що принесла бабуся?

Чого ж не вистачало Олі ?

(Доброго слова}.

Іноді вистачає лише доброго слова, щоб звеселити людину, зробити їй приємно, допомогти у біді. Недарма в народі говорять "Слово - лікує, слово - ранить"

в) Завдання

— А тепер напишіть добрі слова один одному. Щоб від ваших слів стало приємно та радісно. У своїй душі віднайдіть чарівне тепло одне для одного.



(У дітей на парті пелюстки квітів з аркушу паперу. Діти пишуть добрі слова. Підходять до дошки і прикріпляють до букету. Зачитують добрі слова. )

VII Підсумок.

— У кожної людини є її Ангел-охоронець, який охороняє нас від біди. Якщо людина робить добрі справи Ангел радіє, а злі — плаче, тужить, втрачає свої сили.

Я бажаю вам, щоб ви робили тільки добро, щоб ваш Ангел-охоронець радів і завжди приходив на допомогу у тяжкі дні.

Робіть добро і пам'ятайте, що ми люди.



Бесіда

за творами В.Сухомлинського

«Казкар-добротворець української

«Школи радості»»

Класний керівник: Лайтаренко Л.В.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка