Бібліотека в житті учня професійно-технічного навчального закладуСкачати 74.33 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір74.33 Kb.
Бібліотека в житті учня професійно-технічного навчального закладу

Бібліотека – древня і вічно юна оселя людського розуму. Ряди книжкових полиць містять у собі допитливий науковий пошук, насолоду прекрасним, здобуття знань, розвагу – і так до нескінченності. Неможливо уявити сучасне життя без бібліотеки, куди кожна людина може прийти не тільки, щоб отримати необхідну інформацію, а й “підзарядити” свою душу духовними багатствами, залишеними нам у спадщину. Бібліотека – добрий чарівник, до якого поспішають люди різного віку, різних смаків та уподобань. Усе найцікавіше починається з бібліотеки.Історичний екскурс. Бібліотека ВПУ №25 почала свою роботу у вересні 1987 року з дня заснування училища. Початковий бібліотечний фонд складав близько 5 тис. примірників. Формувався він в основному з літератури (підручники та посібники зі спецпредметів та загальноосвітніх), яка надійшла з професійно-технічних училищ, які розформувалися.

Інвентарні книги тих років не менш цікаві, ніж будь-які документальні книги. У них можна знайти такі записи переліку книг, як “Политическая Экономика”, “Основы научного куммунизма”, В.И. Ленин “Лев Толстой как зеркало русской революции” та ін. Сучасні учні навіть не чули про такі предмети чи книги.

Архівні документи яскраво демонструють, як з роками змінюється світ навколо людини й сама людина, як змінюється її світогляд, як дорослішають діти. Цікаво за цими документами довідатись і про перший склад учнів училища. Це були по дві групи фрезерувальників і токарів, по одній групі слюсарів механо-складальних робіт, електромонтажників, радіомонтажників, будівельників. Заводи «Темп» і «Нева» були нашими “хрещеними батьками” – базовими підприємствами, які разом з нами леліяли такі цінні для держави робітничі кадри. І як шкода, що сьогодні профтехосвіта втратила таких покровителів, помічників і партнерів, як базові підприємства.

Бібліотека сьогодні. Бібліотека розташована на першому поверсі учнівського гуртожитку. Це 90 кв. метрів просторої, затишної і світлої зали. Тут багато кімнатних рослин – гордість бібліотекаря та щире захоплення читачів. Бібліотечний фонд налічує близько 40 тис. примірників, з яких 22,3 тис. – українською мовою, 14,9 тис. – рос. мовою, 24,2 тис – підручники, 8,6 тис. – художня література, 4,5 тис. – література наукова, пізнавальна, спеціальна.

Сьогодні бібліотека училища має близько 700 читачів. Користувачами є учеі, педагоги навчального закладу та інші категорії читачів. Щодо учнів-користувачів бібліотеки, то це учні, які здобувають професії секретаря керівника, секретаря-референта, оператора КН, обліковця, електромонтера, автослюсаря, дизайнера, комерсанта. Крім того, в режимі читального залу обслуговуються всі бажаючи мешканці гуртожитку.

На базі успішно функціонує інформаційно-видавничий відділ училища, обладнаний комп’ютерною та офісною технікою, діє прес-центр навчального закладу, зокрема газета «25 плюс» - лауреат ХІІІ національного конкурсу шкільних газет та газет ПТНЗ. Метою відділу є сприяння в підвищенні інформаційної забезпеченості педагогів та учнів, створенні належних умов для самостійної роботи учнів та самоосвіти педагогів, удосконаленні методичної, експериментальної, наукової, профорієнтаційної роботи.

Крім того, створено сайт училища, в якому розміщена сторінка “Наша бібліотека”.

В бібліотеці постійно діє й систематично оновлюється книжкова виставка “Твоя майбутня професія», на якій представлена література про спеціальності, які пропонує училище. Розробляються електронна база необхідної літератури, якої немає або недостатньо для навчання. Складено перелік рекомендованої навчальної літератури за професіями відповідно до державних стандартів і перелік літератури, наявної в бібліотеці та додаткової літератури професійного спрямування, а також перелік навчальних мультимедійних матеріалів за предметами.

Для полегшення роботи учнів пропонуються рекомендації щодо різних видів роботи з книгою.

Методичні рекомендації бібліотекаря

Як читати книгу


 1. Внутрішньо налаштуйся читати книгу з інтересом, уважно, вдумливо, запам’ятай зміст книги точно і надовго.

2. Зміст прочитаного повинен осмислюватися. Не можна допускати механічного читання.

 1. Для свідомого сприймання познайомся з анотацією, прочитай епілог, вивчи заголовок.

 2. Запам’ятай найяскравіше, порівняй з уже відомими фактами, явищами.

 3. Вчися читати швидко, охоплюючи поглядом цілі фрази, речення.

 4. Прочитавши книгу, обговори її з товаришами, дай їй оцінку.

Як вибрати книгу для читання


 1. На книжковій виставці ти завжди знайдеш цікаві книги.

 2. В картотеках назви книг підібрані за окремими темами.

 3. Ти можеш сам вибрати книгу з полиць відкритого доступу.

 4. За систематичним каталогом можна довідатись, які книги, що цікавлять тебе, є в бібліотеці.

 5. Переглянь бібліографічні покажчики – книги про книги. В них – короткі розповіді про хороші книги, поради (що і про що читати).

Як розпочати читання


 1. Перед читанням познайомся із загальною побудовою книги.

 2. Подивись титульну сторінку, на якій ти завжди знайдеш назву книги, прізвища автора та художника, де, коли і ким видана книга.

 3. Ознайомся із заголовком книги.

 4. Якщо в книзі є передмова, прочитай її.Як працювати з художньою книгою


 1. Читай книгу з олівцем у руці. Якщо книга власна – роби позначки олівцем на полях у місцях, які тебе зацікавили. Якщо книга бібліотечна – занотовуй цікаве в спеціальному зошиті.

 2. Читай швидко, але уважно.

 3. Прочитавши книгу, подумай над її головними ідеями, над описаними в ній подіями, фактами.

 4. Зроби записи про те, що здалося важливим у прочитаній книзі.

 5. Веди щоденник прочитаних книг.

Правила читання


 1. Намагайся читати вголос, не поспішай, вдумуйся у зміст прочитаного.

 2. Зверни увагу на те, як поводяться герої книг, вчися у них доброму.

 3. Коли закриватимеш книгу – подумай, чого вона тебе навчила.

 4. Бережи книгу.

Як написати реферат


 1. Визнач тему.

 2. Підбери літературу:

 • документи, першоджерела;

 • монографії, довідники, збірники;

 • газетні та журнальні матеріали.

3. Ґрунтовно вивчи підібрану літературу.

4. Склади первісний варіант плану майбутнього реферату.

5. Виділи основні питання.

6. Систематизуй опрацьований матеріал.

7. Остаточно продумай та уточни план реферату. Обов’язково включи в план актуальність теми та її значення.

8. Напиши реферат.

9. У кінці реферату подай список використаної літератури.

Як читати науково-популярну книгу


 1. Читаючи науково-популярну книгу, корисно скласти план книги, конспект, виписати найбільш важливі цитати.

 2. План – короткий виклад змісту книги за розділами, складається у вигляді заголовків або запитальника. Корисно додати хронологічні дати, імена, цифри, назви міст, пояснення незрозумілих слів.

 3. Конспект – письмовий переказ своїми словами змісту прочитаної книги або розділу. Конспектувати матеріали потрібно частинами, розділами книги; необхідно уважно прочитати текст, виділити основну думку автора, записати її своїми словами, навести факти, які підтверджують або розкривають цю думку.

 4. Цитата – уривок із тексту книги, який наводиться дослівно без змін. Для цитування відбирають ті місця, які найбільш яскраво і повно виражають головні думки автора. Кожна цитата береться в лапки. Далі в дужках вказується, звідки цитату взято.

 5. Читаючи науково-популярну книгу, необхідно звертатися за довідками до різних посібників.

 6. Пояснення незрозумілих слів слід шукати в словнику; матеріал, що доповнює книгу, потрібно вибирати за бібліографічними покажчиками.

Як читати газету


 1. Читай газету щоденно.

 2. Газети розкажуть тобі про найважливіші події, що відбуваються в нашій країні і в усьому світі.

 3. Перед тим, як почати читати газету, переглянь заголовки всіх статей – це допоможе тобі вибрати в них найцікавіший матеріал.

 4. При читанні газет користуйся географічною картою. Знайди на ній ті міста, про які прочитав у газеті.

 5. Пояснення незрозумілих слів знайди у словнику або запитай у бібліотекаря.

 6. Візьми книгу про те, що тебе особливо зацікавило при читанні газети.

Методи самостійної роботи


 1. Вибір матеріалу:

 • інформаційні джерела;

 • рекомендаційна бібліографія;

 • каталоги бібліотек.

 1. Читання-перегляд. Дає загальне уявлення про зміст книги за допомогою: титульного листа, анотації, заголовка книги, змісту, передмови, післямови.

 2. Повне читання. Уважно прочитують увесь текст, але при цьому не роблять ніяких записів.

 3. Вибіркове читання. Зосереджено читають лише окремі місця.

 4. Поглиблене читання. Усвідомлюють та засвоюють прочитане. При читанні роблять різні виписки. Задаються запитанням, чого нового навчила книга.

Отже, бібліотека стала центром розвитку інформаційної компетентності педагогів та учнів. Функціонування бібліотеки як інформаційного центру підпорядковується розв'язанню таких завдань, як формування інформаційної компетентності читача; якнайповніше інформаційне забезпечення навчально-виховного процесу в освітньому закладі; формування грамотного користувача з високим рівнем бібліографічної та читацької культури; співпраця з бібліотеками різних відомств та іншими соціальними інститутами в інформаційному забезпеченні навчально-виховного процесу, бібліотечно-бібліографічному обслуговуванні педагогів, батьківської громадськості.


Особистість бібліотекаря. Щоб долучити учня до дружби з бібліотекою, бібліотекар має знати, що величезна роль у цьому його як особистості. Бібліотекар повинен бути цікавим для учня. Тому він має дбати про особисту всесторонню освіченість, підвищувати професійну компетентність, самовдосконалюватися, виховувати в собі найкращі особистісні риси, які значною мірою формують імідж людини. Бібліотекар –людина творча, активна, постійно працює над собою, щоб орієнтуватись у системі книговидання, знати сучасний книжковий ринок, безперервно поповнювати свій багаж професійних знань, турбуватися про запровадження в бібліотечній справі нових інформаційних технологій, ставитися до бібліотечної праці як до діяльності великого соціального значення.

Бібліотека – це не просто книгосховище і читальна зала, а осередок спілкування «від серця до серця», це місце зустрічей з цікавими людьми, це невичерпне джерело інформації, це місце для проведення педагогічних, методичних та інших заходів. Приємно бачити яскраві, захоплюючі очі учнів, яких цікавить книга, які полюбляють читати. З такими учнями можна спілкуватися годинами. Безпосереднє ж завдання бібліотекаря – сформувати й розвивати в учнів потребу в постійному отриманні нових знань, в збагачення власного інтелекту та ерудиції, формувати стійкі читацькі інтереси, свідому потребу в читанні, прищепити культуру читання. Бібліотекар має довести учням, що сучасне навчання неможливе без ґрунтовних знань, і в цьому може допомогти інформаційне джерело бібліотеки. Саме бібліотекарю навчального закладу належить об’єднати всіх учасників навчально-виховного процесу в справі виховання інформаційної компетентності особистості.Л. Романова, бібліотекар ВПУ №25 м. Хмельницького


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка