Будова слова. (Підсумково-узагальнюючий урок)



Скачати 86.97 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір86.97 Kb.




Тема: Будова слова. (Підсумково-узагальнюючий урок)

Мета: Закріпити знання дітей про морфемну будову слова; уявлення про спорідненість слів; знання про корінь, префікс та суфікс як значущі частини слова.

Вчити дітей самостійно виконувати морфемний аналіз простих за будовою слів, добирати слова до поданих схем.

Навчити дітей точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати дітей до міркувань, порівнянь, доведень.

Розвивати навички каліграфічного письма.

Виховувати любов до рідної мови, до природи, до криси рідного краю.

Обладнання: Телевізор, комп’ютер, відеофільм «Зимові фантазії Ізяслава», сигнальні картки.

Девіз уроку:

Протягом уроку дружно працювати,

За будовою слова швидко розбирати!

Хід уроку.


  1. Організація класу.

  1. 1 знову кличе дзвоник в клас - Знання нові чекають нас.

Учні.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову.

Тож починаємо урок - Нехай знання ідуть нам впрок.



  1. Привітання.

Вчитель.

Доброго ранку діти!

Посміхніться один одному.

Бажаю вам гарного настрою

Спочатку сідають дівчатка –

Краса нашого класу, а потім

Хлопчик - його сила та мужність.


  1. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Актуалізація знань.

Вчитель читає невеличке оповідання.

Свистить завірюха - білий віник дороги замітає.

Падають з сосен білі водоспади.

Женуться вихори за саньми та машинами,

Водять хороводи навколо будинків, замітають дороги.

Хмари насипають сніг зверху.

Сонце заплуталось у вихорах, як золота рибка у білих сітях.

Круговерть від землі до неба!

Лютий летить на всіх парусах!

(На екрані фрагменти фільму)



  • Про що йдеться в тексті?

  • Який заголовок до нього придумаєте?

а) Зима.

б) Лютий.

в) Зимові фантазії і інші.


  1. Оголошення теми і мети уроку.

Теоретичні знання використаємо на практиці. Тому наше заняття назвемо урок - практикум.

  1. Урок продовжимо без зупинки Каліграфічною хвилинкою.

  • Черговий, дай установку дітям Черговий.

Щоб писать красиво й гарно,

Не витрачай часу ти марно

Рівно сядь, зошит косо поклади

Правильно три пальчики склади

Побажаю всім вам гарно працювати,

Щоб оцінку гарну мати.

(Записано на дошці)

Гімнастика для пальців.

Сн іж ин ка

Сні - - жин - ка


  • Яке слово розсипалося на склади? (Сніжинка)

  • Запишемо склади, а потім слово каліграфічно.

Срібна зірка біла-біла

На долоню теплу сіла.

А як сіла, то й розтала –

Голуба водиця стала.

(До дошки прикріплюється сніжинка)

З даним словом складемо і запишемо речення. Визначимо граматичну основу.

Сніжинки засипають землю.


  1. - Сьогодні на уроці у нас присутня граматична людина. Допоможіть мені скласти її обличчя.

  • Щоб обличчя людини мало вираз, треба відповісти на запитання. Слухаємо уважно!

(Школярі відповідають, а вчитель малює графічні позначення частин слова.)

  • Без нього слово не існує (корінь)

  • Стоїть перед коренем (префікс)

  • Не входить до складу основи (закінчення)

  • Не названа частина основи, яка виконує словотворчу функцію (суфікс).




  • Чи подобається вам людина? Ні. Чому? (Сердита..)

  • Щоб вона посміхнулося, треба виконати завдання, а також працювати плідно і старанно.

  1. Повторення і узагальнення вивченого за темою «Будова слова».

  1. - А зараз послухайте казку.

Багато-багато років тому назад виникло у світі слово Сад. Знайшли його люди і думають, що з ним робити? А слово говорить «Посадіть мене, і я розростуся в велике, гарне дерево. Посадили і стало воно рости. Спочатку один паросток пустило, потім другий, третій. Багато паростків з’явилося у слові Сад. Всі вони на нього схожі, але і своє є в кожному, ось яке дерево виросло!

Якось багато років назад Посадили дивний сад.

Не був сад фруктовим

Був він тільки словом.

Це слово - слово «корінь»

Розростатись стало скоро

І плоди нам принесло

Стало більше нових слів

Ось із саду вам розсада

Ось ще посадки рядом.



А ось саджанець

З ним садівник іде

Дуже інтересно

Погуляти в саду словеснім.


Подивились люди на слово і побачили, що у всіх є спільна частина. І вирішили назвати цю частину... Як? (коренем) І правильно зробили: від неї, як від кореня дерева, утворюються слова.


Хід-І постарайтесь, щоб у вас виросло якомога більше пагінців.

  1. Визначимо корінь (самостійна робота).

Перевірка виконаної робити.
Жило-було слово Хід

В слові вихід, і в слові вхід

В слові ходаки прямує

І в поході вздовж крокує.




  • Хто запам’ятав всі слова?

  1. - А зараз я хочу запропонувати вам відредагувати текст. Виправити помилки, знайти і записати спільнокореневі слова.

Танцювали по сніках!

Снішні заметілі!

Снігурі сніговиках!
Пісню просвистіли. - Виписати спільнокореневі слова.


  • Виділити корінь у спільнокореневих словах.

Фізкульхвилинка (аутотренінг).

а) Шануй материнську мову, бо це прекрасний скарб, що відрізняє наш народ від інших народів.

Шануй звичаї, традиції своїх батьків, бо це твоя окраса.

Завжди і всюди говори своєю мовою.

б) Гімнастика для очей (музичний супровід).


  1. Якось Зима запросила Місяць на День народження. Приніс Місяць у подарунок срібні нитки і веретено. Дуже сподобався Зимі подарунок. Цілими вечорами вона ткала зоринки-сніжинки і прикрашала ними нашу землю.

І ми з вами повинні ткати нові слова і прикрашати ними нашу мову. Зима - майстриня порозсипала скрізь сніжинки: на дерева, на поля - біла, біла вся земля. Ось і мені на долоню впала сніжинка. А в ній сховалося завдання.

Префікс всім нам допоможе.

І повинен знати кожен:

Перед коренем стоїть

І слова нові творить

image3

Утворити від слова летіти за допомогою префіксів нові слова. (Злетіти, залетіти, перелетіти, вилетіти, відлетіти, прилетіти).

Виділіть префікс.


  1. Спостереження за значенням найуживаніших префіксів.

Світ не існує без противоріч,

Без дня не буває ночі,

Без світла пітьми не буває,

Друг не буває справжнім, коли ворогів немає.

Кожне слово має свою ціну,

Лише мова є багатство безцінне.



  • Знайдіть на сніжинці слова - антоніми. І утворіть пари (Злетіти - вилетіти, прилетіти - відлетіти). Префікса можливості безмежні і слова за змістом протилежні.

  • Подаруємо сніжинці слова-компліменти з префіксом пре -.


Що вони означають?

(Діти називають схематичне позначення частин мови.)

- Що за дивні позначки прислала нам Зима.



  • Підібрати слова до схеми (усно).

  • А з якими іменниками ми найчастіше зустрічаємося взимку? (Сніг, ялинка, ковзани, лижи..)

  • Назвати слова в яких є суфікс.

  • Де він стоїть у слові?

  • Яку морфемну роль виконує?

  • (Одна дитина виконує біля дошки)

  1. Мандрівка в кадр. «Зимові фантазії Ізяслава».

  • Давайте подивимось невеличкий відеофільм. Переглядаючи його будьте уважні. Хто запам’ятає слів із закінченням - а, - о.

(Зима, гілка, ріка, озеро, небо)

  • Що називається закінченням?

  • Для чого воно служить?

  • Тож з яких частинок можуть складатися слова?

  1. Творча робота (розвиток мовлення).

(Продовжуємо дивитися «Зимові фантазії Ізяслава»)

  • А тепер найвідповідальніша хвилина і на вас чекає цікаве завдання. Запрошую вас на зимовий « римований ярмарок» , де ви зможете пофантазувати, помріяти, відшукати найтонкіше й наймелодійніші слова, поримувати їх, а можливо, хтось і вірша напише.

а) Доповнити вірш.

Гордо по Україні Морозенко...

І все снігом...

Ставки й ріки під лід...

Дерева спати...

В гості прийшла ...

Снігу багато ...


Сн іж ин ка 5

IV.Повторення і узагальнення вивченого за темою «Будова слова». 5






  1. Казка «Родичі»

  1. Підсумок уроку.

Щоб знання великі мати, Треба розум розвивати, Гостре око, слух, терпіння І тоді прийде уміння.






  • Дивіться граматична людина теж повеселіла. Вона весело всміхається - радіє разом з вами.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка