Будова слова. Закінчення слова. Роль закінчень для зв’язку слів у реченні



Дата конвертації19.02.2016
Розмір264 Kb.

Система уроків з української мови за темою «Будова слова» вчителя НВК «спеціалізована школа І-ІІІст.,ліцей »Успіх» Шевчук Інни Вікторівни, переможця міського конкурсу «Вчитель року-2014» у номінації «початкові класи»


Тема: Будова слова. Закінчення слова. Роль закінчень для зв’язку слів у реченні

Мета: Формувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину, вміння визначати закінчення в словах шляхом словозміни.

Розвивати в учнів творчу уяву, мислення, творчі здібності.

Виховувати цікавість до мовних явищ, повагу до рідної мови. позитивні риси характеру.

Обладнання: ІКТ, творчі завдання, карта подорожі, ілюстрація до малюнкового диктанту, підручник.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Учні повинні знати: будову слова, яку роль відіграє закінчення для зв’язку слів у реченні.

Учні повинні вміти: змінювати слова за запитаннями, виділяти змінну частину способом змінювання слів за питаннями.

Очікуваний результат: засвоєння поняття про закінчення, розуміння ролі закінчення, як частини слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. «Початкова школа» Київ – 2006

2. М. С. Вашуленко. Рідна мова, 3 клас (І частина). Київ «Освіта» 2003.

3. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

4. ІКТ.

ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Ось і все, дзвенить дзвінок,

в гості йде до нас урок.

Доброго ранку всім! Скажіть, а що мають на увазі люди, бажаючи доброго ранку один одному?



ІІ. Попередній етап визначення мінімального досвіду, сформованості компетентностей.

    1. Диктант-гра. (Закінчити слово одним із складів)

Ве…. (сна, рба), мо… (тор, тив), ку… (ля, лон), ло… (ток, ша).

    1. Завдання логічного характеру.

Доберіть із наведених нижче слів ті, що стосуються цих людей.

Лікар

Муляр

Домогосподарка

Міліціонер

Мити, кран, вікно, ганчірка, будувати, хворий, автомобіль, обстежити, перевірити, переслідувати, ліки, злодій, будинок.


ІІІ. Особистісна мотивація подальшого формування компетентностей.

Стаючи дорослими, люди все менше і менше помічають чарівне і незвичне в оточуючому світі. А як хочеться вірити у чарівників! Гадаю, ви не проти погратися? Тож запрошую вас у казку.



Ось перед нами квітуче і сонячне Алфавітне королівство. А живуть тут у дружбі і злагоді букви. Править королівством мудрий король Перо. Але мають вони поганого сусіда – Чорнильне королівство, де панує злий і заздрісний Кляксич. Не подобається йому, що поряд з брудним, занедбаним Чорнильним королівством світить сонечко і розкошують квіти.



Вирішив Кляксич помститися їм. З того часу в Алфавітному королівстві здійнявся переполох, бо Помилки – вірні Кляксичеві слуги – заполонили все королівство. Але ми повинні перехитрувати їх, обійти. Згода?

На уроках мови нам допоможуть: старанність, охайність, увага, спритність, активність і гарна дисципліна. Ми подружимось з жителями Королівства, якщо літери будемо писати каліграфічно, щоб король Перо був задоволений.

Каліграфічна хвилинка.



Щоб букви правильно писати,

Хвилинку каліграфії треба почати.

Букви писатиму рівненько,

Щоб були вони гарненькі.

А ось і наші провідники по королівству.

Запишіть великі і рядкові літери Юю Яя Іі Дд.

Серед поданих букв є такі, що можуть позначати 1 звук або 2 звуки. Придумайте і запишіть слова, у яких би ці букви позначали 2 звуки.
ІV. Оголошення теми і мети уроку.


Ми вже знаємо як будується текст і речення. Слова також мають свою будову. Досі ми ділили слова тільки на склади. Але в них можна визначити й інші частини, які мають певне значення. Ми починаємо працювати над темою «Будова слова», будемо виконувати багато цікавих вправ, які допоможуть краще вивчити рідну мову.


V. Вивчення нового матеріалу: формування нових понять, постановка проблеми.

  1. Створення проблемної ситуації. На дошці речення.

Увага, орфографічний бій з помилками – слугами Кляксича.

Я ласував смачним яблуко.

Оленка милувалася квітка.

Що потрібно змінити, щоб отримати речення?





  1. Робота з підручником (за вправою 153).

Чи можна вважати цей рядок слів реченням?

Клас, з, вікна, лунати, народна, пісна.

Що треба зробити зі словами, щоб утворити з них речення?

То для чого ми змінюємо слова?

А яка частина слова змінюється?

Як би ви її назвали?

(самостійне виведення правила учнями про закінчення слова).



  1. Опрацювання правила з підручника (сторінка 68).

  2. Вибіркове списування (Вправа 152).

Прочитати прислів’я про працю. Виписати з кожного прислів’я слово праця зі словом, зв’язаним з ним. Позначити змінну частину слова.
VІ. Фізкультхвилинка.

Всі піднесли руки – раз!

На носках стоїть весь клас,

Два – присіли, руки вниз,

На сусіда подивись.

Будем дружно ми вставати,

Щоб ногам роботу дати.


VІІ. Формування вмінь та навичок, необхідних для розвитку компетентностей.

1. Записати текст, встановлюючи замість крапок закінчення слів (за вправою 155). Закінчення виділити (на прикладі слів ліс. дуб).



  1. Завдання пізнавального характеру.

З’єднати видові поняття з родовими.



Побудувати звукову модель «найсолодшого слова». У словах, що позначають родові поняття, виділити закінчення. (самостійна робота учнів)



VІІІ. Закріплення, систематизація, узагальнення та корекція засвоєння учнями нового матеріалу.

  1. Робота в парах (Вправа 154).

  2. Домашнє завдання.

І рівень. Розкрий дужки. Утвори словосполучення:

Лежить над (земля); йти з (пісні); літають над (акація); не розлучатися з (книга).

ІІ рівень. Скласти розповідь за малюнками. Вправа 157.


ІХ. Рефлексія ефективності отриманого результату.

Розвивальний підсумок уроку:

  • чого ви навчились?

  • на яку сходинку піднялись?

  • у чому стали розумнішими, дорослішими?

Емоційний підсумок уроку:

  • чи сподобалось вам працювати над завданнями?

  • кому з учнів ви хотіли б подякувати за співпрацю?

А я хотіла б подякувати всім вам, діти, за старанність, наполегливість, активність, гарну роботу на уроці. Молодці!
Тема: Основа слова

Мета: Формувати в учнів поняття основа слова, вміння виділяти в словах закінчення й основу слова.

Розвивати зв’язне мовлення учнів, культуру усного і писемного мовлення, творче мислення, збагачувати лексику учнів.

Виховувати мовне чуття, інтерес до мови, кращі людські риси характеру.

Обладнання: ІКТ, картки для творчої роботи, підручник, карта подорожі.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Учні повинні знати: що таке основа слова.

Учні повинні вміти: визначати основу слова.

Очікуваний результат: засвоєння поняття про основу слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. «Початкова школа» Київ – 2006

2. М. С. Вашуленко. Рідна мова, 3 клас (І частина). Київ «Освіта» 2003.

3. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

4. ІКТ.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

Дзвоник вже сигнал нам дав.

Працювати час настав.


ІІ. Попередній етап визначення мінімального досвіду, сформованості компетентностей.

Щоб розпочати сьогоднішній урок потрібно розшифрувати прислів’я НАЗННЯ ЗА ЧИПЛЕМА НЕ ОСИНТИ.



Як ви розумієте прислів’я: «Знання за плечима не носити». Згодні вирушити в дорогу за знаннями?





Каліграфічна хвилинка

Дуже потрібна наша допомога жителям цього казкового будиночка. Їм не вистачило фарби, щоб розмалювати своє житло. Давайте продовжимо орнамент




Мені здається, він нагадує елементи букв. Запишіть:



Лінгвістична гра «Буквоград» (під фонограму спокійної мелодії діти утворюють нові слова із букв, що входять до складу слова, записаного на дошці — час фіксується).

ЗАКОНОМІРНІСТЬ: закон, міра, норма, зріст, мірка, кінь, тінь, місто, ніс, зір, кіно, мітка, тонна, нірка, Зіна, Ніна, сіно, нота, міст, місток.





Ш. Особистісна мотивація подальшого формування компетентностей.

«Пташку пізнають по пір’ю, а людину по мові» – каже народна мудрість. Кожна культурна людина повинна вільно володіти словом. Адже саме через спілкування вона прокладає місток для порозуміння з іншими людьми. А для цього слід бути грамотними, обізнаними.


IV. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми з вами продовжимо мандрівку по королівству, яким править мудрий король Перо, але пам'ятаємо про підступність Кляксича і його слуг Помилок.



Ми дізнаємось, як називається слово без закінчення. А як ви думаєте, що ми повинні навчитись?


V. Вивчення нового матеріалу: формування нових понять, постановка проблеми.

1. Проблемна ситуація.

Зверніть увагу, чи може з одного закінчення складатися слово?
Чи зрозумілий нам зміст речення?

В Оленки є ….и та …..и.

Давайте поміркуємо, що може бути в Оленки? (книжки, зошити).

Яку частину слова ми додали до закінчення? (книжк.., зошит..)

Чи важлива вона? Чому? (несе лексичне навантаження).

2. Опрацювання правила в підручнику.

Частина слова без закінчення називається основою.

Зверніть увагу, як позначається основа. На ній, мов на човнику, розмістились букви слова.

3. Вправа 159 — списати, дописуючи в словах замість крапок


потрібні закінчення (прислів’я про дружбу). Виділити основу.

А чи важливе таке поняття як дружба? Чи можливе існування без неї? Продовжіть думку.



Дружба-це...

VІ. Фізкультхвилинка.

Раз, два – дерева!

Три, чотири – вийшли звірі!

П’ять, шість – пада лист!

Сім, вісім – птахи в лісі.

Дев’ять, десять – он сунички

Підняли червоні личка!


VІІ. Формування вмінь та навичок, необхідних для розвитку компетентностей.

  1. Мандруючи, ми непомітно дійшли до дрімучого лісу.

Для того, щоб вийти з лісу, потрібно виконати завдання: скласти з поданих груп слів речення.

На, узліссі, берізка, росте, самотня.

Дуб, могутній, галявини, посеред, стоїть.

(Підкреслити граматичну основу речення. Утворити з розповідних речень питальні. У виділених словах знайти основу).

2. Вправа 161.

Чи можемо за заголовком сказати, про що буде іти мова в тексті? Як ви гадаєте, про що текст? Прочитайте і переконайтесь.



Вільний диктант (за текстом вправи) — розвиває слухову пам’ять (диктую текст по два речення, роблю паузу, під час якої учні записують речення близько до тексту. Потім — інші два речення).

3. От ми і вийшли з лісу і одразу потрапили на Загадкову галявину.

Потрібно відгадати загадки і у словах-відгадках виділити закінчення,
основу. А до слів, що означають назву предмета-неістоти, скласти
звукову модель.

Хто це котиться тихенько? Хто тихесенько дрібоче?

Сам колючий та кругленький, Намочить нас дуже хоче,

Спинка в яблуках, у листі, Навкруги усе вмиває.

Вся в яскравому намисті. Хто з вас, друзі, відгадає?
(їжачок) (дощик)


Всіх нас поїть ця дівиця,

Ця невтомна трудівниця.

І прозорістю сміється.

Називається… (криниця)

VIIІ. Закріплення, систематизація, узагальнення та корекція засвоєння учнями нового матеріалу.

1. Зоровий диктант (на картках записані слова, кожне з яких демонструється 2 с. Демонстрація трьох карток – пауза, під час якої діти записують слова).

Напам’ять, бензин, Київ, радіо, абрикос, секунда, адреса, колектив, район, апетит, сантиметр, кишеня, тривога, мізинець, асфальт, речення, ознака, завдання, Україна, минуле.

У кожному слові підкресліть першу букву, а у словах бензин букву е, мізинець — ь, кишеня — и.

Про те, чи уважно ви запам'ятовували і записували слова, «скаже» прислів’я, яке ви повинні отримати, прочитавши підкреслені букви. Запишіть його.

А тепер із записаних слів випишіть:

— слово, що складається з трьох складів, поставте наголос;

— слово, у якому звуків більше, ніж букв;



  • слова, у яких я ю є пом’якшують приголосний звук. В усіх цих словах позначте закінчення, виділіть основу.

  1. Домашнє завдання.

І рівень. Випиши тільки ті слова, в яких немає закінчення. Визнач основу в цих словах.

Щирість, доброта, щедрість, любов, вірність, гордість, милосердя, повага, зоря, ніч

ІІ рівень. Продовжити діалог. Вправа 162.


IХ. Рефлексія ефективності отриманого результату.

Розвивальний підсумок уроку:

  • чого ви навчились?

  • що нового дізнались на уроці?

  • у чому стали розумнішими, дорослішими?

Емоційний підсумок уроку:

  • чи цікавими були завдання на уроці?

  • чиї відповіді сподобались вам найбільше?

Ось і пролунав дзвінок

Закінчився наш урок

За роботу по заслузі

Щиро дякую, вам, друзі.



Тема: Загальне уявлення про частини основи.

Мета: Формувати вміння визначати закінчення, основу, корінь слова, розуміння словотворчої ролі суфікса та префікса.

Розвивати творче мислення і фантазію учнів, мовне чуття, каліграфічні навички, пам'ять.

Виховувати інтерес до мови, любов до природи, відповідальність, самостійність.

Обладнання: ІКТ, картки для творчої роботи, сигнальні картки, таблиці зі схемами слів, підручник.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Учні повинні знати: частини основи, різницю між спільнокореневими словами і формами того самого слова.

Учні повинні вміти: знаходити і визначати корінь у ряді спільнокореневих слів, визначати префікс і суфікс у ряді слів з одним і тим самим префіксом і суфіксом.

Очікуваний результат: формування навички виділяти частини основи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. «Початкова школа» Київ – 2006

2. М. С. Вашуленко. Рідна мова, 3 клас (І частина). Київ «Освіта» 2003.

3. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

4. ІКТ.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу.

Схилились голівки до праці мерщій.

Ти всі перешкоди здолати зумій.

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

II. Попередній етап визначення мінімального досвіду, сформованості компетентностей.

1. Відгадайте загадку.



Стало біло навкруги.

Я розтрушую сніги,

Наганяю холоди,

Води сковую в льоди,

В дружбі, з дітьми я всіма.

Здогадались? Я .... (зима).

  1. Каліграфічна хвилинка.

Щось сьогодні у Алфавітному королівстві морозно. Але подивіться, які гарні сніжинки. А у них заховались літери. Які?



Якщо будемо уважні, то дізнаємось, куди нас запрошують.

(Запис у зошит великих і рядкових літер)

Сс Вв Яя Тт Оо

Давайте спробуємо прочитати, куди нас запрошують (на свято).

3. Словниковий диктант (записати відгадки до загадок).



Хто всміхається нам рано

Гарно щічки нам рум’янить,

Хто нас любо звеселяє,

Всі простори оглядає,

Ввечері лягає спати,

Щоб нас вранці привітати.

(сонце)

Пробудився вранці-рано:

Що за диво-дивина?

Крізь віконечко у ґанок

Заглядає сивина.. (туман)



Закружляли у повітрі

І легенькі, і біленькі

Ці маленькі балеринки

Під одним ім’ям... (сніжинки)

Завдання:



  • Розташуйте слова в алфавітному порядку, визначте основу та закінчення.


III. Особистісна мотивація подальшого формування компетентностей.

Кожна людина має постійно вдосконалюватись: в знаннях, в мовленні. Не можна уявити нашої подальшої подорожі по Алфавітному королівстві без вміння розрізняти і виділяти частини основи в слові.




IV. Оголошення теми і мети уроку.

Сьогодні ми завітаємо до гостинної основи, де познайомимось з усіма її дітьми.

Ми продовжимо роботу над основою слова. Ми вже знаємо, що в основі слова закладено його лексичне значення, за нею можна легко впізнати і саме слово, додавши до нього закінчення. Але основа може складатися з різних частин. Сьогодні ми й познайомимося з частинами основи. А як ви гадаєте, що ж ми повинні навчитися на уроці?
V. Вивчення нового матеріалу: формування нових понять, постановка проблеми.

Отже, ми знаємо, що слово складається з певних елементів. Найголовнішим серед них є корінь, бо він — носій основного значення слова. Без кореня слів не буває.

Інші частинки слів охоче підкоряються кореневі, але можуть суттєво впливати на нього, тобто утворюються нові слова, змінювати їх.

1. Відгадайте загадку.



Як цей білий цукор зветься,

Що із хмар в зимі трясеться. (сніг)

— Підберіть споріднені слова до слова сніг. Запишіть у зошит.

(сніг, сніжок, сніговий, підсніжник)

— Виділіть закінчення слова, основу і корінь.

— Чи є у словах, крім кореня, наведені частинки?

— Назвіть у словах частину основи, яка стоїть перед коренем? Після кореня ?

Висновок:

частина основи, яка стоїть перед коренем називаєть­ся префіксом;

частина основи, яка стоїть після коре­ня, називається суфіксом.

З ними ми познайомимося детальніше на наступних уроках.

2. Робота з підручником (Вправа 163).

3. Лінгвістична казка «Замок слів».



Жили-були собі слова. Вони змінювались, росли, як дерева. З кожним роком слів ставало все більше і більше. І от виріс пишний квітучий сад. Коли слова-дерева гойдались від вітру, вони звучали, нагадували чарівний спів солов’я. Стали люди називати милозвучну мову солов’їною.

Добре жилося словам: вони дружили, допомагали один одному. Вирішили слова побудувати величезний Замок дружби слів. На будівництві трудились усі часточки слів: і корені, і суфікси, і префікси, і закінчення. Корені слів споруджували стіни, суфікси робили вікна, двері, а закінчення вилізли на дах будинку, щоб вкрити його черепицею. Префікси подавали цеглу мулярам-кореням. Дружно працювали слова.

Здавна на Україні закріпився хороший звичай: збиратися на будівництво нового будинку усім товариством, селом. Цей звичай називається толокою.

Ось і готовий замок. У ньому будуть жити слова, які приносять людям радість.
VI. Фізкультхвилинка.


Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!

Час прийшов нам спочивать.

Тож піднімем руки вгору,

Ніби глянемо на зорі.

А тепер всі руки в боки,

Як зайчата, - скоки, скоки!

Десять! Дев’ять! Вісім! Сім!

Час за парти нам усім.



VІІ. Формування вмінь та навичок, необхідних для розвитку компетентностей.

1. Робота над таблицею "Частини слова".



— Розгляньте таблицю і зробіть висновки про частини основи.

— Назвіть частину основи, яка стоїть між коренем і закінченням. Як вона називається?

— Назвіть частину основи, яка стоїть перед коренем.



  1. Вправа 164 (робота в групах).

  2. Вправа 166.

  3. Аналіз слів за будовою (за таблицею).

ЗИМА ЗИМОВИЙ

ЗИМОНЬКА ПЕРЕЗИМУВАТИ
VIIІ. Закріплення, систематизація, узагальнення та корекція засвоєння учнями нового матеріалу.

  1. Гра «Відгадай слово». Записати відгадані слова, визначити
    частини основи.

Корінь голос-, суфікс -ок. Слово відповідає на питання що? (голосок).

Корінь -хід, префікс ви-. Слово відповідає на питання що? (вихід) Корінь кущ-, суфікс -ик. Слово відповідає на питання що? (кущик).


  1. Домашнє завдання.

І рівень. Вправа 167

ІІ рівень. Прочитай текст, вставляючи пропущені букви. Добери до нього заголовок. Спиши текст. Виділені слова розбери за будовою.

Помахала ос..нь жовтим листям. Вона попро..алася з нами. Не в..дно сонця. Зр..дка виходит.. воно погуляти. Важкі хмари табунами бродят.. по небу. Похолодало. Закружляли білі сн..жинки. Прийшла сні..на зимон..ка.


IХ. Рефлексія ефективності отриманого результату.

Розвивальний підсумок уроку:

  • з яких частин може складатися основа слова?

  • робота над яким видом завдань вам сподобалась?

  • у чому стали мудрішими?

Емоційний підсумок уроку:

  • хто з дітей вразив вас своєю активністю на уроці?

  • чиї відповіді були правильними, зрозумілими?

Продзвенів дзвінок -

Закінчився наш урок!

Працювали ви старанно

І почуєте вкінці,

Що у нашім третім класі

Діти просто – молодці!

Тема: Спільнокореневі слова. Корінь слова

Мета: Формувати в учнів поняття про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів, про спільну частину споріднених слів – корінь; вчити добирати спільнокореневі слова – різні частини мови.

Розвивати творче мислення, уяву учнів, навички спостереження, аналізу, зіставлення, уміння робити нескладні висновки, узагальнення.

Виховувати повагу до рідної землі, мови, близьких людей.

Обладнання: ІКТ, картки для творчої роботи, таблиці, підручник.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Учні повинні знати: визначення кореня слова.

Учні повинні вміти: визначати корінь у ряді спільнокореневих слів, розрізняти спільнокореневі слова і форми слова.

Очікуваний результат: засвоєння навички визначати корінь слова в споріднених словах, інших частин слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. «Початкова школа» Київ – 2006

2. М. С. Вашуленко. Рідна мова, 3 клас (І частина). Київ «Освіта» 2003.

3. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

4. ІКТ.

ХІД УРОКУ


  1. Організація класу.

Ось і школа, ось і клас,

Він давно чекає вас.

Вчитись ми прийшли сюди,

Щоб розумними рости!

Доброго дня! З хорошим настроєм, бажанням дізнатись щось цікаве, навчитись чомусь новому починаємо урок рідної мови.


II. Попередній етап визначення мінімального досвіду, сформованості компетентностей.

Старайся, пробуй, живи!

Розум, увагу прояви!

Активним і уважним будь,

Про каліграфію не забудь!

Отже, хвилинка каліграфії. Тільки от літери — провідники у королівство заховались у мовних жартах. Давайте відгадаємо, хто ВОНИ?

— Чим закінчується зима і весна? Аа

— Що стоїть між підлогою і стелею? Іі

— Що є у озері, морі, океані, а в річці немає? Оо

Запис великих і рядкових букв (дати характеристику звукам).


Ш. Особистісна мотивація подальшого формування компетентностей.

Різноманітні граматичні вправи та цікаві завдання, що чекають на нас в Алфавітному королівстві, дають можливість розвивати та збагачувати усне і писемне мовлення кожної дитини, поглиблювати знання, закріплювати вивчений на уроках матеріал.


IV. Оголошення теми і мети уроку.

Ну от ми і зробили перші кроки мандрівки. А запрошують нас до себе в гості слова-родичі. А хто такі родичі? Усі родичі - це сім’я. Сім’я живе в одному домі. І у мові є сім’ї, а їх будинок прийнято називати гніздом, точніше словотворчим гніздом, в яке, як чарівні пташки, «злітаються» слова.

Сьогодні ми дізнаємось, які слова називаються спорідненими. Подумайте, що означає слово споріднені. Чи зв’язане воно за значенням зі словами рідний, рідна, рід.


V. Вивчення нового матеріалу: формування нових понять, постановка проблеми.

1. Пропоную розглянути малюнки: дуб, дубок, дубовий листок.



Що є спільного між предметами, зображеними на малюнках?

(Дубок — маленький дуб, дубовий листок — частина дуба).

Чи є ці слова родичами? Отже, вони споріднені.

Вправа 171.

2. Читання казки "Родичі"

Йшли якось стежкою гусак, гуска і гусенята, а назустріч їм повзла гусениця.

— Ви хто такі? — запитала гусениця.

— Я гусак, це — гуска, а то — наші гусенята, — ввічливо відповів
гусак.

— А ти хто?



  • А я ваша тітка, — похвалилася гусениця.

Гуси ображено заґелґотали.

Чи зрозуміли ви, чому образилися гуси?

Що ж вийшло насправді?

Які слова називаються спорідненими? Наведіть приклади.

На основі власних спостережень зробіть висновок про те, чи достатньо звукової подібності для того, щоб слова вважати
спорідненими?

3. Давайте допоможемо розібратись гусениці (щоб і цього разу


вона не помилилась), де слова однакові за значенням, а де споріднені.
Записати у зошит споріднені слова. Яка у них спільна частина?

Казати, співати, говорити, співець, балакати, співучий, заспів, розмовляти, співак.
VI. Фізкультхвилинка.

Хто там сильно так втомився

І наліво нахилився?

Треба дружно всім нам встати, Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз,

На сусідів подивись.

І зроби 4 кроки,

А за тим – 4 скоки.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.


VІІ. Формування вмінь та навичок, необхідних для розвитку компетентностей.

1. 3 ряду споріднених слів вибери ті, що найбільше підходять до змісту речень, у цих словах виділити корінь.



Це завдання потрібно....

На краю села стояла маленька...

На небі ясніла червона…

(хата, хатинка, зоря, зірка, приробити, переробити)

2. Гра «Одягни корінь».



3. Вправа на розвиток уяви, вміння виділити зайве {на протязі 10


секунд демонструються стовпчики слів — записати у зошит зайві).

4. Вправа 170. Опрацювання вірша "Білки".



Білка — від слова «біла»,

а білих білок немає.

Може були та розбіглись,

як забіліла зима.

Чи є слова білка і біла спорідненими? Чому?

5. Творча робота.

БІЛОЧКА


Білочка _______________тваринка. Вона живе у ________________ лісах. Красуня має хутро, ________________ мордочку та хвіст. У неї очі, _______________ вушка. Це дуже ______________ мешканка лісу.




VIIІ. Закріплення, систематизація, узагальнення та корекція засвоєння учнями нового матеріалу.

  1. Гра «П’ятий зайвий» - записати слова, зайве підкреслити.

Будівля, будувати, будильник, будова, будинок.

Підводний, водолаз, підвода, вода, водяний.

Гірський, між міжгір’я, гора, погоріле, гірка.

Нічний, нічого, нічка, вночі, ночівля.

За якою ознакою ви виділили п’яте слово? В споріднених словах виділити корінь.



  1. Домашнє завдання.

І рівень. Вправа 172.

ІІ рівень. Придумай і запиши слова, які складаються:

а) тільки з кореня;

б) з кореня і суфікса;

в) з кореня, суфікса й закінчення;

г) з префікса, кореня, суфікса й закінчення.


IХ. Рефлексія ефективності отриманого результату.

Розвивальний підсумок уроку:

  • чи результативною ви вважаєте свою роботу на уроці?

  • на яку сходинку піднялись?

Емоційний підсумок уроку:

  • хто з дітей заслуговує наших оплесків за гарну роботу?

  • чиї відповіді були правильними?

Запашна, як вишні гілка,

Гомінка немов сопілка,

Мусим завжди я і ти

Рідну мову берегти.


Урок КВК

Тема: Закріплення вивченого про будову слова.

Мета: Узагальнити знання учнів, здобуті протягом вивчення теми про морфемну будову слова, незмінність основи та змінність закінчень, спорідненість слів, знання про значущі частини слова. Закріплювати вміння самостійно виконувати морфемний аналіз слів, підбирати слова до поданих схем.

Розвивати лінгвістичну пам'ять, увагу, мислення, вміння, вирішувати проблемні ситуації.

Виховувати бажання дотримуватись культури мовлення, товариськість, згуртованість.

Обладнання: ІКТ, творчі пізнавальні завдання, ребуси, шаради.

Групи компетентностей, що формуються: інформаційна, предметна, навчально-пізнавальна, комунікативна, компетенція вміння вчитись.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу.

Використана література:

1. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 – 4 класи. «Початкова школа» Київ – 2006

2. М. С. Вашуленко. Рідна мова, 3 клас (І частина). Київ «Освіта» 2003.

3. Н. О. Будна. Творчі завдання з української мови, 3 клас. Тернопіль, 2008 р.

3. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів початкової школи.

4. ІКТ.



ХІД УРОКУ

І. Організація класу.

Сьогодні у нас незвичайний урок. Урок – КВК з теми «Будова слова». А отже, і всі завдання будуть підпорядковані цій темі.

Урок незвичайний, а, отже, вимагає від усіх натхненної праці. Інколи в життя, в роботі допомагають якісь особливі слова. А нам допоможуть ці:


ІІ. Привітання команд.


1. Ми дуже раді вас вітати!

Хочемо успіхів вам побажати.

Та не сердьтеся тільки на нас,

Якщо перемогу заберемо у вас.

2. А ми діти хоч маленькі,

Однак розумненькі.

Вміємо перемагати,

Все на світі хочем знати!


ІІІ. Розминка (тестування).




ІV. Домашнє завдання.

Було запропоновано до схем підібрати слова і скласти зв’язну розповідь на тему «Українську рідну мову в дар мені дали батьки» (можна з інсценізацією).




V. Конкурс мовознавців.

1. Згрупувати спільнокореневі слова. Виділити корені у словах. Перша команда «одягає» корінь вод, друга – сад.



(Садок, водний, підводний, сильний, школяр, садівник, надводний, дубовий, риб’яча, садочок, посадка, приказка, водій).



  1. Гра «Мовне доміно».

Командам роздають конверт з картками, кожна з яких поділена поперечною лінією. Праворуч записуються початок слова, а зліва – закінчення іншого слова.

Команда отримує 28 карток, з яких діти повинні скласти ланцюжок слів (час фіксується).

Виграє та команда, у якої залишиться менше невикористаних карток.



  1. Музична пауза.

Згадати українські пісні про мову (завчасно підготовлені учнями).



  1. Конкурс капітанів.

Кожен капітан для свого суперника підготував шаради:

І – префікс від слова закрити, корінь від слова в'язати, суфікс від слова рибка, закінчення від слова загадки – (зав’язки).

Літнім людям я в пригоді,

Помічниця у поході,

З о ти можеш, не перечу,

Поскладать на мене речі.

(палиця – полиця)

ІІ – префікс від слова розмова, корінь від слова писати, суфікс від слова ручка, закінчення від слова рибка – (розписка).



Дерево ламає,

Хвилі підіймає,

Якщо ж з к поєднати

Буде в полі зростати.

(буря – буряк)

  1. Заповнити сходинки слів, виділити суфікси.




  1. Для того, щоб знати більше, потрібно бути дуже хорошим учнем. Давайте подивимось і вивчимо поради, яких потрібно дотримуватись. Записати, розкриваючи дужки.

Отже, не кажіть не вмію, а кажіть навчуся.



  1. Знайдіть у правій колонці продовження прислів’я (яка команда швидше), пояснити значення одного з прислів’їв.


VІ. Підведення підсумків гри. Визначення переможців.







База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка