Чарівні квіти Петриківки



Скачати 78.96 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір78.96 Kb.
Тема: Чарівні квіти Петриківки.


Мета:

навчальна: розширити знання про види декоративно-ужиткового мистецтва, ознайомитись з творами та технікою виконання основних прийомів Петриківки;

розвиваюча: розвивати окомір, фантазію, образне мислення.

виховна: виховувати любов до народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання та матеріали: фарби, пензлики, альбом, стаканчики з водою, серветки,коректори, вушні палички, поролонові тампончики, схеми основних мазків, презентація з комп ҆҆ютерною підтримкою, книга «Петриківка».
Тип уроку: комбінований урок з комп ' ютерною підтримкою.

Хід уроку.


  1. Організаційна частина. Привітання.(слайд 1)


Продзвенів дзвінок всіх покликав на урок,

І ви гарненько стали і до уроку приготувались.

Доброго дня діти, шановні гості.

Сьогодні ми полинемо у дивний світ фантазії і краси , помандруємо стежиною ДУМ. (слайд 2)


  1. Мотивація навчальної частини.




  • А хто мені скаже,що таке ДУМ?

Так ДУМ- це народне мистецтво, яке сягає корінням із сивої давнини, минулого.

«декор»- означає прикрашати, оздоблювати. І тому всі речі,які вироблялися майстрами несли не тільки практичне значення, а й естетичне.

«ужиткове»- означає побут, уживати тобто використовувати.

Мистецтво – роботу робили, створювали митці, майстри своєї справи.



  • А хто скаже, на які види поділяється ДУМ?слайд 2

(гончарство, бісероплетіння, писанкарство, лозоплетіння, вишивка, ткацтво, писанкарство, тощо)
А зараз зіграймо гру, яка називається «Відгадайка»

(вчитель демонструє слайди з видами ДУМ, а діти вгадують їх)слайд3-9)

Звичайно видів ДУМ є багато, але так як ви зрозуміли зупинемося детальніше на петриківському розписі.
Тому і тема нашого уроку так і звучить :

« Чарівні квіти Петриківки»
І мета уроку( демонструє розкладанку та вішає на дошку): розширити знання про види декоративно-ужиткового мистецтва, ознайомитись з творами та технікою виконання основних прийомів Петриківки; розвивати окомір, фантазію, образне мислення; виховувати любов до народної творчості, бережливе ставлення до природи.



  1. Актуалізація опорних знань


Якщо поїдете ви у мандрівку,

то завітайте ви у Петриківку.

Ви зачаруєтесь красою неповторною,

Художників майстерністю духовною.

Казкові квіти зачарують вас,

Сюди приїхати вам захочеться не раз.


Демонстрація відеофільму про історію виникнення Петриківського розпису.
Безліч легенд , віршів та переказів існує в світі про Петриківський розпис, можливо хтось чув, знає і хоче з нами поділитися…..
Діти розповідають вірші та легенду
В невеличкому селі, що розкинулося на берегах мальовничої річки Чаплинки, на землях, які ніколи не знали кріпацтва, мирно та дружно мешкали селяни. Серед них жила велика і працелюбна родина, але при цьому бідна. Якось навесні вся родина поїхала на ярмарок, тільки старшу дочку Оксану залишили, аби наглядала за господарством. Впоравшись з домашніми справами, дівчина зайшла до оселі, щоб перепочити. І саме в цей момент її увагу привернула нещодавно вибілена стіна. Дивлячись на неї, вона згадала батьків, яких вона щиро любила та поважала. Дівчина вирішила створити щось таке, що потішило б маму, тата, сестер та братів.

Оксана зробила фарби декількох кольорів з природних матеріалів. Зелений видобула із зеленого соковитого листя папоротника, жовтий – з відвару польових трав, червоний – з відвару буряка, який якраз був залишений на печі у горщику. Щоб фарби стали густішими та краще лягали, вона розвела їх з жовтком. Інструменти для малювання дівчина також зробила власноруч – щіточку скрутила з палички та пасемця котячої шерсті, а з рогозу вирізала рогозинку.


Підготувавши інструменти з фарбами, чепурушка взялася за справу. І тут сталось диво. На білій стіні враз розквітли польові квіти, зачервоніли мальви, спалахнули жовтим цвітом кульбабки, налились соками кетяги калини. А далі, на велике здивування дівчини, з-під намальованих квітів та різнотрав’я залопотіла крилами золота жар-птиця. Вона враз вилетіла на подвір’я та почала кружляти над селом. Саме ця жар-птиця принесла родині достаток та благополуччя, а мешканці селища й досі вважають, що всі, хто зустріне цього чудо-птаха, більше ніколи не знатиме бід та злиднів.

Мій рідний знаменитий край


Для серця й для душі в нас розмаїття
Усе, що розквітає й любо нам
Наші майстри враз втілюють у квітах.
Наш Петриківський розпис славний в світі
Про нього знають і дорослі й діти.
Все в ньому є: і цвіт калини, й маки
Українська хатина і козаки.
Чудовії жар – птиці і лелеки,
Що відлітають в край далекий.
Півні пихаті, лебеді величні
Усе для нас знайоме це і звичне.
Червоні мальви у вишневому саду
Жоржини славні, грона винограду.
Суниця запашна, білі ромашки
В степах просторих синіють волошки.
В руках майстрів умілих наших
Квіти малюються на виробах прекрасних
У фарбах різних все горить, палає
Та мерехтить… неначе оживає.
Пасхальні писанки, розписані тарілки
Свистульки, келихи, бутилки,
Булави, храми і матрьошки,
Кухонні дощечки та ложки.
Шкатулки, вазочки, дощечки
Заколки різні, дзиги та сердечки.
Всього й не порахуєш, бо майстри
На вигадку й натхнення мастаки.
Хай славиться наш край в віках
Для нас він наша рідная домівка
Хай береже Господь людей в трудах
Майстрів величних й Петриківську квітку!



  1. Пояснення нового матеріалу.




  • У 1958 році за ініціативою Федора Панко була створена фабрика петриківського розпису, що проіснувала до початку 2000-х років. За радянських часів на фабриці працювали близько півтисячі людей. Петриківські тарілки, скарбнички та інші сувеніри були візитівкою України, їх експортували до 80 країн світу. В 2011 році фабрику було знищено: невідомі демонтували верстати та преси.

  • На сьогодняшній день близько 200 місцевих мешканців розмальовують тарілки у себе вдома. Також є центр народного мистецтва, в якому працюють чотири десятки майстрів.



Рослинний орнамент є основою композиції, у якій органічно вписуються фантастичні птахи, комахи(слайд 10-11)
Традиції петриківського розпису передаються з покоління в покоління.

Такі відомі майстри, як Ф.Панко, Н.Білокінь, К.Білокур,Т.Пата, родина Вакуленко, створили безліч яскравих зразків декоративного розпису.(слайд 12)


Природні явища й реальні форми надихають майстрів на створення барвистих декоративних композицій.(слайд13)

Мотиви садових і лугових квітів, ягід калини органічно зливаються з фантастичними птахами, прообразами яких є голубі, лелеки.(слайд 14)

Емоційний образ вирішується за допомогою кольору, абрисом елементів.

Перед вами роботи майстрів петриківського розпису І.У. Пилипенка “Цибулинки, грона і горошок”.(слайд15)
Петриківський розпис застосовують …

Колись люди жили в біленьких хатах, щоб вони були не схожі, жінки цього села розписували стіни мальовничими квітковими візерунками.

Господині змагалися одна з одною, прагнучи зробити свій будинок самим мальовничим, і ревниво зазирали на чуже мистецтво. Про найвдаліші розписи казали: «Гарно, як у церкві». А от якщо хата залишалася білою, з господинею припиняли вітатися, як з чужою. Найстаранніших господинь в Петриківці називали «чепурушками».


  1. Інструктаж та практична робота.

Сьогодні ми з вами будемо разом створювати колективну роботу, об’єднаємось для досягнення одної мети та справи . Внесемо духовну лепту та щире бажання за для «єдності України». І так, як наші квіти оживуть на папері ми віримо, що оживе і буде процвітати наша Україна.

Для роботи ви можете застосувати не тільки пензлики, а й ватні палички, поролонові палички- для більших елементів, коректори для оздоблення квітів, ягід, листочків.

На папері ви бачите намальовані жовті ледь помітні колечка і півмісяці – перший крок для початківців, щоб вам було легше з орієнтуватись то в мене на дошці також такі намальовані елементи - це будуть: колечка – квіти,а півмісяці - калинки.



Педагогічний малюнок на дошці.

  • Усі розписи робляться без попереднього малюнка олівцем, відразу пензлем.

  • Акварель і гуаш – основні фарбувальні матеріали.

Щоб створити композиції петриківського розпису, необхідно опанувати деякі

прийоми нанесення окремих мазків.(слайд 18)

  • “Гребінець” мазок, що починається зі стовщення. Його виконують натиском пензля і завершують тоненьким вусиком, який передають за допомогою легкого дотику кінчика пензля. Покладені поряд кілька таких мазків нагадують гребінець.

“Зернятко” – мазок, який накладається найлегшим дотиком більш сильного натиску. Коли мазки “зернятко” покладені по обидва боки від стеблини вістрям у різні боки, зображення нагадує колосок.

(слайд19)


  • “Горішок” – складається з двох мазків, вигнутих півлунками й розташованих один проти одного.



  • Перехідний мазок – накладається одним пензлем, але двома фарбами. При цьому сухим пензлем беруть одну фарбу (наприклад зелену), а потім другу (жовту). На папері залишається слід від жовтої фарби, яка плавно переходить у зелену.





  • Відбиток пальця дозволяє створити ягідки.(слай20,21)



А чи знаєте ви - В цьому селі з давен давен свою майстерність люди передають з покоління в покоління. Колись малювали крейдою, сажею, вугіллям, кольоровою глиною, природними фарбами (сік бузини, моркви, буряка …). Фарби розводили молоком, яєчним жовтком, природнім вишневим клеєм. А пензлики робили з болотної трави (осоки) та котячої шерсті. Малювали навіть кінчиками пальців (грона калини, винограду).
Девіз уроку: Візьми собі за правило:

малюй, фарбуй, твори!

Уяву і фантазію свою ти прояви!

Перед початком роботи ті фарби, якими будете працювати, зволожують, щоб вони стали м҆ якими й легко бралися на пензель. Тим часом готують яйце: відокремлюють білок і у фарфорову чашку кладуть тільки жовток. Для палітри використовують плоску фарфорову тарілку. На палітрі змішують фарби, створюють кольори.



Чистим пензлем, змоченим у воді, набирають фарбу і жовток (суміш швидко змішується) і роблять мазок на папері.


  1. Закріплення нових знань.

    • Діти, вам сподобався Петриківський розпис?

    • А чому він так називається?

    • Які елементи переважають геометричні чи рослинні?

    • Як називаються основні мазки?


Етапи петриківського розпису.
«Гребінчик» - це мазок тонкий вусик знизу.

«Зернятко» - це мазок тонкий вусик вгорі.

«Горішок» - це мазок із двох гребінчиків.
Порада: щоб зберегти правильну форму пензлів, після роботи їх миють з

милом, промивають чистою водою і загортають у м ҆ який папір.





  1. Заключна частина.

1.Аналіз виконаної роботи.



  1. Підведення підсумків уроку:

    • Діти, вам сподобався Петриківський розпис?

Молодці !!! і повернемось до нашої мети уроку- мету ми досягнули……………….
Дитина . Стіни в квітах, пічка квітне

Де цвітіння це привітне?

Знають це старі й малі –

В Петриківці, у селі.

Там бабусі так малюють,

Що художників дивують.

Став відомим на весь світ

Той квітковий диво – світ.


Вчитель. Хай славиться наш край в віках
Для нас він наша рідная домівка
Хай береже Господь людей в трудах
Майстрів величних й Петриківську квітку!
Ви гарно працювали, ми вам дякуємо.

Дякуємо гостям.





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка