Червона книга України



Скачати 117.16 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір117.16 Kb.
ВІДДІЛ ОСВІТИ КРАСНОАРМІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ №12

УРОК

З ПРИРОДОЗНАВСТВА У 5 КЛАСІ НА ТЕМУ



ЧЕРВОНА КНИГА УКРАЇНИ

Підготувала:

Вчитель географії ЗОШ №12

Стаж роботи 5 років

Рудакова Алла Тіборівна

Красноармійськ

2014

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА У 5 КЛАСІ

Тема: Червона книга України

Мета: - узагальнити знання учнів про значення природи у житті людей та їх вплив на навколишнє середовище;


  • розкрити значення природоохоронної роботи у нашій країні, підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати, примножувати природні багатства;

  • познайомитиз Червоною книгою України, розкрити таємницю кольорових сторінок Червоної книги;

  • виховувати любов та бережливе ставлення до живої природи

Обладнання: плакати охорони природи, підручник, зошит, відеослайди у вигляді презентації, комп'ютер, мультимедійний проектор.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: урок-практикум з елементами гри.

Методи навчання: інтерактивні, частково-пошукові, словесні.

Форми роботи: групова робота, проектна, фронтальна, прийоми «Проблемне питання», «Творча лабораторія», «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Ігротека»: гра «Як зберегти природу?», гра «Встав пропущенні букви», гра «Вірю, не вірю».

План уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми уроку

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

VI. Підсумок уроку

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Слово вчителя:

- Добрий день! В нас не просто урок, а урок доброти. До цього ми готувалися два тижні. Ми поділилися на групи. Кожна група виконувала своє завдання. Для цього ми: звертались до батьків, вчителів, до бібліотеки; вивчали статті в енциклопедіях; читали матеріал в інтернет мережі; малювали малюнки, робили фотографії, готували доповіді.

Мені дуже хочеться щоб ви після цього уроку стали добрішими, уважнішими до своїх вчинків та вчинків ваших товаришів, щоб ви усвідомили необхідність збереження і примноження багатств природи. Думаю що з вашою допомогою урок буде саме таким

ІІ. Оголошення теми уроку

Прийом «Асоціативний кущ»


ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

1. Прийом «Проблемне питання»

Слово вчителя:

-Чому ж необхідно охороняти природу? Що кожен із нас може зробити, щоб покращити її стан?



2.Читання вірша (діти)

(тихо грає музика на екрані слайди про красу природи)

Все, що довкола тебе,-

Поля і гори й ріки-

Все на святій землі твоє

Від роду і до віку.

Це ліс, що піснею дзвенить,

Коли весна прилине.

Метелик, що на цвіт летить

Від кущика калини.

Гаряче сонечко вгорі,

А в нічку зорі ясні,

І клен крислатий угорі,

І зірочки прекрасні

Струмок і чисте джерело,

Моря і океани…

І небо, холод і тепло

І дощики й тумани.

Верба, що сумно до ставка

Спустила довге гілля.

Усе прийшло у світ, щоб жить.

Усе і є довкілля



ІV. Вивчення нового матеріалу.

Слово вчителя:

Людина – частина живої природи яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалина, грунт. Колись давно люди брали від природи всього набагато менше. У них не було ні фабрик, ні заводів, ні сучасних жител. Життя давніх людей залежало від капризів природи. Але з часом у людей з’явилися поля і ферми, заводи і тепле житло, машини і багато іншого. І людям здалося, що вони не залежать від природи, що вони сильніші за неї. Озброївшись могутньою технікою, люди вірили що можуть підкорити собі природу. Прийшов час і вони побачили що це не та. До чого привело так зване «підкорення природи» розкажуть нам учасники 1 групи «Екологи» розповідь супроводжується слайдів.

Екологія- це наука,яка вивчає закономірності взаємовідношень суспільства і навколишнього середовища.Екологи вивчають питання охорони природи.Земля дарує людям величезні багатства.Нас годують поля і ліси, луки і пасовиська.Добре було б зберегти дари Землі надовго.Та людина будує міста.Захоплюючи родючі землі,прокладає дороги,трубопроводи.Щоб видобути глину,пісок , вугілля, знімає верхній шар грунту в кар’єрах,будує шахти.Земля починає хворіти, висихати, давати менші врожаї.Підкорення природи призвело до забруднення повітря і води, руйнування грунтів, загибелі лісів, зникнення багатьох видів рослин і тварин.І люди зрозуміли, вони тисячами ниток зв’язані з оточуючою природою і так само залежать від неї, як дерево від коренів, якщо вони доведуть природу до загибелі, то й самі не зможуть жити.Це ми повинні знати і пам’ятати.Адже через деякий десяток років ми будемо дорослими і від нас залежатиме, чи буде здоровою наша планета, а отже і людина на ній.



Слово вчителя:

-Екологи стали бити на сполох: зникають тварини, рослини. Вчені вивчають кількість яких рослин і тварин зменшилася, а які перебувають на межі зникнення. Екологи і вчені створили документ.

-А хто знає як називається цей документ?

Виступ 2 групи «Істориків» (розповідь про історію створення Червоної книги, на екрані слайд «Червона книга»)

Я книга Червона, я вся у труді,

Стараюсь багато звірят я спасти

І трави, квітучі дерева, кущі,

Врятуйте їх, люди, їм треба рости.
На нашій планеті рослин і тварин стає все менше й менше: одні види зникають, численність інших скорочується… Це хвилювало людей ще в ХІХ столітті, але тільки у 1948 році було створено Міжнародне співтовариство охороні та природних ресурсів(МСОП). Понад 20 років воно працювало над створенням Червоної книги, видання якої вийшло у 1963р. До неї було внесено 211 видів і підвидів ссавців, 312 видів птахів.

У Міжнародній Червоній книзі види рослин і тварин розподілені на категорії, а дані про них заносяться на сторінки певного кольору.

У 1977 році був видатний список рідкісний і зникаючи х видів тварин України, а в 1980 році він був перетвореній на перше видання Червоної книги України.

У 1994 році вийшло друге цієї книги. У ній наведені дані про розповсюдження кожного виду, особливості будови і життєдіяльності, численність у природі, а також про ті заходи, які вживаються задля його охорони.

Нове видання Червоної книги України вийшло у 2009 р. До неї занесено понад 500 видів рослин і понад 380 видів тварин.

Червона книга України – це офіційний документ, у якому містяться узагальнені відомості про сучасній стан видів тварин і рослин України, які перебувають під загрозою зникнення, і заходи для їхнього збереження і відтворення.

Червона книга – це книга сорому і водночас книга совісті людей. Сорому тих, хто бездумно знищує природу, забуваючи, що без рослинного и тваринного світу загине життя на планеті. Книга совісті тих, хто не шкодуючи зусиль і коштів, намагається зберегти чарівний світ природи.
Слово вчителя:


  • Червона книга має різні за кольором сторінки.Що значить колір кожної із них, ми послухаємо виступи наших груп.

Робота в групах

На дошці приклеєні сторінки різного кольору. Учні групи розповідають про рослин і тварин кожної сторінки і наклеюють малюнки і фотографії відповідно до кольору. Створюють Червону книгу.



Прийом «Творча лабораторія»

Слово вчителя:

Всі уважно слухають і результати заносять у таблицю, замальовуючи віконечка відповідним кольором



Рослини

Тварини


















































3 група «Червоні сторінки»

На червоних сторінках записані тварини, які є рідкісними або перебувають під загрозою зникнення. Це - шульга, лісовий кіт, підсніжник.



4 група «Чорні сторінки»

Чорний колір – це колір трауру. На чорних сторінках записані назви тварин які вже зовсім зникли з лиця Землі. Це - дикий кабан, біла куріпка, соболь.



5 група «Жовті сторінки»

На жовтих сторінках відзначено ті рослини, і тварини, що можуть ского зникнути. Це – тритон карпатська, лелека, сон-трава, конвалія, пролісок.



6 група «Зелені сторінки»

На зелених сторінках записані назви тварини і рослин, кількість яких збільшилася завдяки турботі людей. Це – зубр, дрофа, фазан, бабак.



IV.Фіз. хвилинка

Гра «Як зберегти природу?»

(Всі стають і роблять те, що скаже вчитель.)

- Якщо ти не збираєш великих букетів, сплесни у долоні над головою

- Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі, на березі річки – тупни ногою.

- Якщо ті хочеш більше знати про природу навколо тебе - підніми руки

- Якщо ти підібрав приблудне кошеня, собачку, або допоміг іншим чином якійсь тварині – простягни руки вперед

- Давайте ось так, як ви дружно взялися за руки, ми будемо єдині у прагненні зберегти нашу природу.



V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу

Гра «Встав пропущенні букви»

П*дсн*жн*к

К*в*л* дн*пр*вськ*

С*н-тр*в*

Пр*л*с*к

К*нв*л**


Б*рв*н*к*

Ф**лк* з*п*шн*



Слово вчителя:

-Ми, люди – частина природи. Саме природі ми завдячуємо своїм існуванням. А зараз повернемося до нашого проблемного питання, яке було задане на початку уроку.



Робота в групах

  1. Чому ж необхідно охороняти природу?

(Свої пропозиції учні пишуть на листочках і прикріплюють їх до дерева на дошці)

  1. Що кожен із нас може зробити, щоб покращити стан природи?

(на шаблонах дитячих долонь, діти пишуть свої пропозиції і приклеюють на дошці біля дерева)

VI. Підсумок уроку

1.Гра «Вірю, не вірю»

Якщо вислів вірний, ви плескаєте в долоні, якщо ж ні, то мовчите:

Червона книга – це турбота про майбутнє.

Щастя - це коли живеш, не серед квітучих рослин.

Без рослин Земля не збідніє.

Кожна рослина - це довершений витвір природи.

Рослини – це джерело натхнення для людей.

Рослини – це окраса Землі.

Дарма, що зів’яв букет – нарву ще.

Рослини – це наші мовчазні і беззахисні друзі, про яких потрібно дбати.



2.Прийом «Мікрофон»

- Про що ми можемо дізнатися, заглянувши в Червону книгу?

- Які види рослин чи тварин, занесених до Червоної книги ви знаєте?

- Чому в Червоній книзі аркуші різного кольору?



3.Оцінювання

4.Домашне завдання

а) Читати відповідний текст у підручнику

б) Творчі завдання на вибір:



ЛІТЕРАТУРА

  1. Демина Л.А. Земля в вопросах, загадках, ребусах, кроссвордах: приложение к основной книге интегрированного экспериментального учебного пособия «Земля». – М.:МИРОС, 1994.-144с.:ил.

  2. Колтун М.М., Земля. Основная книга интегрированного экспериментального учебного пособия дл яучащихся среднего школьного возраста. – М. МИРОС, 1994.-176с.:ил.

  3. Природознавство у 5 – 6 класах. Досвід викладання /Упорядник К.М.Задорожний. – Х.: Вид.група «Основа»: «Тріада+», 2007. – 240 с.

  4. Пометун О. Сучасний урок: інтерактивні технології. — К. : А.С.К., 2005.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка