Читай-місто місто твоїх друзів



Скачати 62.29 Kb.
Дата конвертації24.02.2016
Розмір62.29 Kb.


Тема уроку: Читай-місто - місто твоїх друзів.

Матеріал уроку: Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою.

Мета уроку: розширити уявлення дітей про бібліотеку, ознайомити з правила­ми користування бібліотечними фондами, правилами поведінки в бібліотеці; розкрити значення окре­мих бібліотечних термінів; удосконалювати навички виразного читання, збагачувати актив­ний словниковий запас, розвивати зв'язне мовлення учнів; вихову­вати любов до книги.
Хід уроку

  1. Організація учнів до роботи.

  2.  Повторення вивченого матеріалу. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання. 

- Про що ми вели мову на двох останніх уроках читання?

- Що нового ви на них дізналися?

- Щоб перевірити, на скільки ви були уважними, пропоную розгадати анаграми і назвати найпопулярніші дитячі журнали:

ноквібар, тколяма, шникнясо, кознайпі, вітвосди, чокдзвіно, акжетс.

- Чи відрізняються журнали від книжок? В чому їх відмінність?


  1.  Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми і мети уроку. Підготовча робота до сприймання тексту. 

І. Мовна розминка.
1. Гра "Збільш речення".

Учитель пропонує дітям речення з двох слів. Вони повинні доповню­вати його щоразу новим словом.



Ми читаємо.

Ми читаємо на уроці.

Ми читаємо на уроці казку.

Ми читаємо на уроці цікаву казку...
2. Гра "Склади пазл".

(Робота в парах).



тай Чи то - міс то міс дру тво зів. їх

- Прочитайте речення, що утворилось.

- Прочитайте це речення з питальною інтонацією. Прочитайте його як окличне.

- Ви прочитали тему нашого уроку.


3. Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.



  • Яке із слів можна назвати "Читай-містом"? Поясніть свій вибір.

  • А яке ще "Читай-місто" ви знаєте? (Бібліотека.)

Вправа «Асоціативний кущ»














  • -Що за мешканці живуть у цьому місті?


4. Вправа на розвиток виразності читання, вміння інтонувати речення.

- Посилюємо інтонаційне забарвлення з кожним рядком.

Купили нову книжку.

Що купили?

Книжку купили?

Нову? Невже?

Нова книжка!
ІV.    Сприймання та усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання тексту "Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою".

- Вам часто доводиться бувати в бібліотеці. А чи знаєте ви, що таке абонемент, каталог, формуляр, шифр? Всі ці слова мають прямий стосунок до бібліотеки.

З'ясувати значення деяких із них допоможе текст, який підготувала для вас Державна бібліо­тека України для дітей.
1. Робота над заголовком.

— Прочитайте заголовок тексту. З чим тут порівнюється бібліотека?

- Як ви розумієте слово «затишний»? (Зручний, упорядкований, приємний для перебування в ньому).
2. Опрацювання першої частини тексту.

а) Слухання аудіозапису.

— Що ви дізналися про походження слова "бібліотека"? Які ще нові слова запам'ятали?

б) Словникова робота.
Читання "сходинок" слів, тлумачення, добір ілюстрацій.

шифр стенд

каталог формуляр

абонемент читальний зал

бібліотекар бібліотека
в) Повторне читання частини учнями вголос.

— Хто такий бібліотекар? Що він робить?

г) Вибіркове читання.


  • Прочитайте про походження і значення слів бібліотека, абонемент, каталог, шифр.

  • Для чого в бібліотеках створено читальні зали?

  • Які обов'язки мають відвідувачі бібліотек?

—Чому один з юних відвідувачів порівняв бібліотекаря з чарівником?


ґ) розгляд учнями каталогу, карток каталогу, формулярів зі шкільної бібліотеки.

д)Мовно-логічне завдання.

— Прочитай речення з дошки, роз'єднуючи слова. Подумайте, куди у тексті можна їх вставити.

Даніпровиданічитачукнигизаписуютьуформуляр.Ценевеликакнижечка, заведенанавсіхвідвідувачівбібліотеки. (Після І речення у II абзаці.)
Фізкультхвилинка.
3. Опрацювання другої частини тексту.


  • Прочитайте цю частину вголос "луною" за вчителем.

  • Що ви дізнались про Державну бібліотеку для дітей?

  • Де вона знаходиться?

4. Вибіркове читання.
а)Гра "Доведи, що ..." (речення з тексту).

  • ... що Державній бібліотеці понад 30 років.

  • ... що це — найбільша бібліотека для дітей України.


б)Гра «Знайди речення за початком»

У ній два поверхи…

З часом…

Щороку бібліотеку…

У музичному…

Ця бібліотека…

У бібліотеці…
- Які речення з другої частини ви прочитали б радісно?

- Яке речення хочеться прочитати з сумом?

- Які речення варто читати з захопленням чи здивуванням?

- Прочитайте спонукальне речення.


в) «Снігова куля» (Читання І абзацу 2 частини .)

Самостійно мовчки, а потім разом вголос.


5. Узагальнюючий аналіз твору.
а) Робота за ілюстраціями.

— Розгляньте малюнки. Знайдіть у тексті речення, яким відповідають зо­браження.


б) «Скринька запитань» .

( І ряд ставить запитання до тексту, ІІ ряд дає відповідь на запитання, ІІІ ряд висловлює згоду чи заперечення щодо відповіді).


в) Вправа «Займи позицію».

- Чи потрібні нам бібліотеки, адже зараз існують електронні книжки, якими зручніше користуватися?


7. Робота в зошиті.

Ст. 21, завдання 1, 2, 4.




V. Підсумок уроку.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Чому бібліотеку ми назвали Читай-місто?

—Як називаються жителі цього міста? Де вони проживають?


Робота в групах.

— Прочитайте частини речень. Подумайте, як їх з'єднати, щоб утворилися правила поведінки в бібліотеці та правила користування книгами.



1 група

Не слиньте пальці, коли гортаєте сторінки.

Не беріть книжки брудними руками.

Не перегинайте і не висмикуйте сторінки.

Повертай книги в охайному вигляді.

2 група

Якщо від’їжджаєш - поверни книгу.

В читальному залі розмовляй пошепки.

Не заважай іншим читачам.

Поверни книгу не пізніше, ніж за 2 тижні.

3 група

- Скласти рядки в правильному порядку, щоб утворився віршик.


Полюбіть книжки, малята -

Будуть всі вас поважати.

Виростайте не ліниві,

а розумні і сміливі.

Книга мудру дасть пораду,

і ніколи вам не зрадить.



4 група
Вели розмову два дружки: — Я хочу лікувать книжки.

Візьму я клей, візьму папір, і стану лікарем, повір.

— Я лікар теж — тобі скажу, та все роблю без клею.

Я просто книжку бережу, дружити вмію з нею.


5 група
Плаче книжка нишком, захворіла книжка — 
Нерозумні малюки їй обшарпали боки. 
Ви не плачте, люба книжко, полікую я вас трішки. 
Попідклеюю вам рани, хай боліти перестане. 

6 група
- Скласти прислів’я з частин.
Книга вчить, як на світі жить.

Одна книга тисячі людей навчає.

Читання – ось найкраще навчання.



Книга корисна, коли її читають.
VІ . Домашнє завдання.

Читати в підручнику ст.42-43, в зошиті виконати завдання №3, ст.22.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка