«Чорнобиль немає минулого часу»Скачати 138.37 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір138.37 Kb.
Виховний захід на тему: «Чорнобиль немає минулого часу».пам’ятай

Мета: поглибити знання учнів про глобальні проблеми людства; розширити і систематизувати знання про джерела техногенного забруднення на прикладі аварії на ЧАЕС. Розкрити наслідки трагедії, та ознайомити з тими заходами, які приймаються з метою запобігання подібного лиха.

Формувати та вдосконалювати навички поведінки учнів у разі радіаційної небезпеки. Розвивати вміння працювати з різними джерелами інформації, аналізувати, виділяти головне, робити висновки.

Виховувати в учнів бережливе ставлення до навколишнього середовища, почуття господаря на своїй землі.

Обладнання: карта України, відеофільм та відео фрагменти, літературні твори, малюнки, фотографії, схеми, музикальний супровід.

Гості: ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, члени літературного гуртка «Сузір’я», представники екологічного центру.

Тип виховного заходу: театралізоване дійство.

Компетенції, які формуються: соціальна, інформаційна, комунікативна, продуктивної творчої діяльності.

Епіграф:


«…І мертвим, і живим, і ненародженим…»

Т.Шевченко


Вчитель.

Наука про Землю… яка вона на світанку ХХІ століття? І яка вона, наша Земля, сьогодні напереддень Міжнародного дня Землі та річниці трагедії на ЧАЕС? Що чекає нас , землян, у майбутньому? Адже людина приходить у цей світ щоб жити і бути щасливою. Але все частіше зустрічається з лихоліттями, голодом, війнами. Людина – часточка природи, не вінець, не перетворювач, а саме часточка. Що передамо ми своїм нащадкам? Шепіт голубої води, зелених дібров, спів дзвінкоголосих птахів… А може?..

(на фоні фрагментів фільму «Сутінки цивілізації. Україна»)

Коли ми, останні, зійдемось на шпилі гори,

Усі різномовні, латати озонові вікна –

Придибають слідом старезна сосна без кори,

Лелека без пір’я і сивий задимлений вітер.

Коли ми, останні, зберемось на купі сміття,

Усі різношкірі – і білі, і жовті, і чорні,-

Розкриємо праведну книгу людського життя,

Збудуємо Ноїв ковчег, а не атомний човен.

Коли ми в пустелю сповземось з яруг і боліт,

Усі рівноправні – безпомічні, голі, нікчемні,-

Хто Землю зодягне в останній космічний політ,

Хто пісню прощальну складе про вмираючу Землю?

Як ви вже зрозуміли з цих рядків, ми з вами будемо говорити про такі події і ситуації, які створюють небезпеку і для планети, і для нас – землян. Про одну з таких катастроф,що породила загрозу людству і породжує можливість виникнення надзвичайних ситуацій.

Епіграф сьогоднішньої зустрічі є ще одним нагадуванням нам і прийдешнім поколінням як мало ми ще знаємо про чарівну красу і грізну силу нашої планети. Ми з вами провели велику пошукову роботу. Враховуючи ваші надбання і вміння, ви маєте можливість поділитися своїми знахідками з товаришами. Ви працювали за різними завданнями з групами екологів, географів, літераторів, енергетиків, сталкерів, фотокореспондентів. У останніх особливе завдання. Вони ваші розповіді будуть ілюструвати відео фрагментами, фотографіями. Запрошую до розмови.

Географи.

Нам би хотілося розпочати першими і познайомити присутніх з тією частиною території держави, про яку піде мова. Чорнобиль – місто Іванівського району Київської області. Розташоване на річці Прип’ять, при впадінні в неї річки Уж, за 18 км від залізничної станції Янів. Відомий з 1193 року, містом став в 1941році. На 1986 рік в місті проживало 18,6 тис.чол. До 16.11.1988 року був районним центром, а потім об’єднаний з Іванівським районом.

Місто Прип’ять з’явилося на карті в 70-х роках ХХ століття. Було побудоване для працівників Чорнобильської АЕС. В 1986 році проживало майже 50тис.чол. місто Прип’ять, як і Чорнобиль – мертві міста.

Обидва міста розташовані в межах Поліської низовини. Поверхня полого-хвиляста рівнина з чергуванням моренно-зандрових пасом, підвищених лесових «островів» та заболочених знижень. Пересічна температура січня -…

-6.2°С, а липня - …+18,8°С. Період з температурою понад 10°С становить 155 днів. Опадів випадає 589 мм на рік, з них 68% припадає на теплий період року. Висота снігового покриву до 20см. Основні типи ґрунтів – дерново-підзолисті, дернові та торфово-болотні.

У місцевих жителів з покоління в покоління передається легенда про територію, на якій було збудовано атомну електростанцію. Коли татари спалили Київ, вони направилися вверх по Дніпру, що захопити наступне північне поселення. І нібито у хана Батия була ворожка, яку звали Чорна ворона. Вона попереджала хана: «На північ не ходи. Підеш – військо загубиш». Він не послухав, пішов. І дійшли вони до Чорнобиля, взяли його та вирушили дальше, вздовж Прип’яті. Так ось, в тому місці, де сьогодні стоїть АЕС були болота. І татарська кіннота стала в цих болотах тонути. З того часу цей район називають «Кричалі», тому що степняки страшно кричали, коли їхня кіннота тонула. А наші предки, древляни, які відступили і заховалися в цих болотах, чули ці крики. Так і збереглася за цими місцями погана слава. А події, що сталися у весняні дні 1986 року заставили говорити про ці місця вже весь світ.

І як не повірити в слова з Біблії: «Третий Ангел вострубил, и упала с неба большая звезла, горящая, подобно светильнику, и пала на третью часть рек и на источники вод. Имя сей звезде «полынь», и третья часть вод сделалась полынью, и многие из людей умерли от вод, потому что они стали горьки…» а в Україні полин називають чорнобилем.

Літератори.

Ти відомий сьогодні кожному –

Не ім’ям своїм, а бідою

Тою вулицею порожньою

Понад Прип’ятською водою…

Мій Чорнобиль! Зелений пагорбе!

У якому ти жив сторіччі?

Запеклись перестиглі ягоди,

Наче кров, на твоїм обличчі.

Енергетики.

Роботи по спорудженню Чорнобильської АЕС розпочалися в 1970 році. будівництво велося чергами. Кожна з них включала 2 енергоблоки, які мали спільну систему спецводоочистки і допоміжні споруди на площадці. Це і сховище рідких і твердих радіоактивних відходів, відкрите розподільне обладнання, газове господарство, резервні дизель-генераторні та гідротехнічні споруди. Джерелом технічного водокористування був ставок-охолоджувач площею 22км². Навіть неповний перелік споруд говорить про те, наскільки це був потужний енергетичний об’єкт.

28 вересня 1977 року Чорнобильська АЕС дала країні перший струм. останній, 4-й енергоблок, був запущений 31 грудня 1983 року. Таким чином, на 1 січня 1986 року електростанція вийшла на свою проектну потужність – 4млн.квт.

Надзвичайна ситуація склалася під час проведення планової зупинки 4-го енергоблоку. (фрагмент відеофільму) О 1год.24хв.40сек. стався вибух. Ніхто не підозрював, що вибухнуло і загорілося атомне паливо. Уже через 4хв. пожежники під керівництвом Володимира Правика були на даху машинного залу, рятуючи турбіни і кабелі високовольтних ліній. Ці герої першими гасили небезпечне атомне полум’я. через 20хв. Їм на допомогу прийшов командир пожежної воєнізованої частини Леонід Телятников. Згодом він напише: «…зруйновано апаратне відділення. Горить покриття блоку на висоті від 12 до 71,5 метра. Хлопці чадіють від їдкого диму. Чоботи вгрузають у киплячий бітум.»

За кілька хвилин після пожежі прибули на поміч пожежники з Чорнобиля. Вони ставили свої машини навколо палаючого реактора, не маючи ніякого захисного одягу. Голіруч шлангами лили воду у розжарене черево атомного монстра. Вода ця миттю розкладалася на кисень і водень, що ще більше виносило радіацію назовні. Після вибуху всю вимірювальну апаратуру на АЕС заскалило. Приладів для вимірювання радіації не було. Найбільшою небезпекою було те, що в атмосферу і на територію АЕС викинуло значну кількість радіоактивних деталей, графіту, ядерного палива.

Екологи.

За приблизними підрахунками в приміщенні зруйнованого блоку було зосереджено 125 т палива зруйнованого реактора, 5,5 т свіжого і близько 15т відпрацьованого. Значна кількість ще невиявленого палива може перебувати в завалах.(схема) на схемі показаний комп’ютерний варіант внутрішнього стану зруйнованого реактора. 27 квітня 1986 року висота забрудненого радіонуклідами повітряного струменю, що виходила з зруйнованого енергоблоку сягала від 1500м до 3000м. В атмосферу поступило до 450 радіонуклідів (в тому числі й тих, що раніше не зустрічалися в атмосфері Землі). Рівень радіації в ній на відстані 5-10км від місця аварії складав 1000мілірентгер за годину та (таблиця допустимих доз радіації) був настільки високим, що робоча зміна тривала від 20сек. до 1хв. і рухатися можна було тільки бігом. Повністю пожежу вдалося загасити 6 травня, в цей же час майже закінчився викид радіоактивності. Загальна кількість людей, що загинули від опіків і гострої променевої хвороби при гасінні пожежі – 33 чоловіки. Навічно заснули герої-пожежники на підмосковному Митинському кладовищі. Вони закрили собою не тільки станцію, а й усю Європу.Літератори.

Першим важко. Ви ж були найперші,

І з вогню та в полум’я шугали.

Не до подвигів і не до звершень,-

Ви ж собою людство заступали.

Вчитель.

Наші з вами земляки теж приймали участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. сьогодні поряд з вами знаходяться свідки тих подій. Ми просимо їх поділитися своїми спогадами.Виступ ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Еколог.

На Чорнобильській АЕС стався тепловий, а не ядерний вибух. З уроків цивільної оборони ми вже знаємо, що ядерний вибух має п’ять вражаючих факторів: ударна хвиля, світлове випромінювання, проникаюча радіація, радіоактивне забруднення та електромагнітний імпульс. В результаті аварії мав місце тільки один з них – радіоактивне забруднення території. На карті, яку ми вам пропонуємо, показане забруднення території України та Європи (карта забрудненості території). В результаті аварії було забруднено територію, на якій проживало 17,5 млн.чол., в тому числі 2,5 млн.дітей. Їх основу склав ізотоп йоду-131, який швидко розпадається (протягом 8 діб). Після його розпаду радіоактивність дещо знизилася, залишилися цезій-137, стронцій-90, трансуранові елементи (плутоній, америцій, нептуній…). Особливістю аварії була висока температура (горів графіт), що привело до викиду радіоактивних аерозолів, складених оксидами і карбідами. Вони прилипали до поверхні листя, накопичувалися в опалій хвої, переносилися вітром. Об’єм радіоактивних відходів складає приблизно 2,3 млн.м³, масою 2,6 млн.т і сумарною активністю 7,7×10 беккерелей.


Вчитель.

27 квітня урядова комісія прийняла рішення про евакуацію населення. За дві години її було закінчено. 29 почалася евакуація з 30-кілометрової зони. На цій території було розташовано 76 населених пунктів, в яких проживало 116 тис.чоловік. В ці дні різко підвищився радіаційний фон у Києві, але тільки 16 числа почалася евакуація звідти дітей.Літератори.

Евакуація… цей термін воєнного часу, що жив тільки у пам’яті людей, які спізнали лихоліття часів Вітчизняної, увірвався в наше сьогодення. Його викликав чорнобильський ураган, вирвавши людей з обжити ними місць, відірвавши людей від коренів, що єднали з рідною землею (фрагмент відеофільму).

Ти пам’ятай, дорого, їх сліди.

За ними чистота – така пресвітла,

Що можна бігти всій малечі світу

Босоніж, не питаючи води.

Ти пам’ятай, дорого, їх сліди.

По них з окіл на літописну Прип’ять

Чорнобильці у гнізда свої прийдуть

І вернуться лелеки назавжди.

…Ти поцілуй, дорого, їх сліди.

Деяких вже похилого віку людей, відселених після аварії , тягне назад: тільки їм відомими стежками повертаються вони до покинутого дому. Так, їм гірко і страшно тут жити, вирощувати на забрудненій землі картоплю, тримати домашню худобу, але ці люди, названі в народі само селами, ще більше бояться бути вигнаними звідси.Вчитель.

Красивою та багатою була чорнобильська земля з її врожайними полями, садами, річками та озерами, але тільки до квітневої ночі 1986. Відтоді ця земля стала називатися «зоною». Тим страшним словом, що жило у фантастичному творі братів Стругацьких «Пікнік на узбіччі». Тепер воно перейшло в нашу реальність, означаючи скалічену, непридатну до життя місцевість. чорнобиль… Мертва зона…Літератори.

В зеленім лісі я була царівна,

В зеленім лісі я була жива

Рудим став ліс, рудими стали тіні,

Рудою стала крона і трава.

Іржавий ліс, пустеля, мертва зона,

Апокаліпсис, Марсіанський краєвид?

Табличка: «Дихати й ходити заборонено!»

І незбагненне: «Не торкатися трави.»

Це дуже боляче – жити у батьківській хаті за колючим дротом і бачити, як спустошується, поступово вмирає твоя найрідніша батьківщина. А ще важче знати, що на твоїй з діда-прадіда землі не можна жити.

Зона

На всій планеті до сьогодні ти одна,На сотні літ приречена, приречена,

Тут совість кожного тобою опромінена, тобою біографія омріяна

Ти ніби свіже унаочнення біди.

Еколог.

Людина – теж частина природи. І постраждала вона не менше, аніж луки, ліси та звірі. Проте люди ще й досі живуть, працюють на забрудненій радіонуклідами території, ходять в школи і садки діти. Вони вже хворі. Це перший наслідок чорнобильської аварії. Яке майбутнє чекає цих людей, та й чи є воно в них? Задумайтесь над протиріччям: чому з територій, де гине природа, з’являються потворні мутанти, впродовж довгих років не відселяють людей, тим самим провокуючи їм радіоактивну смерть.Стакери.

Ми, стакери, особлива категорія людей чорнобильської зони. Ми її сини, які рискуючи власним життям, заставляємо людей проникнутися зоною, зрозуміти, чим вона живе. Нас залишилося мало, радіація зробила своє чорне діло. Але ми знову і знову проводимо в зону відчуження, закриту блокпостами, радіацією та колючим дротом, людей. На «чорнобильських чорноземах» живе більше 2 млн. людей. Головне правило в зоні – не сходити з чистої землі. Крок з відмитого асфальту в сторону, де метровою травою заросли покинуті чорнобильські хати,-і ти попадаєш в радіаційну пляму. На площадці відстою радіаційної техніки фонові рівні були такі, що фотографувати зблизька було неможливо – засвічувалася плівка. Обов’язково розказуємо, що першими ознаками опромінення є поява в роті гіркуватого металевого присмаку, тоді треба негайно залишити забруднену територію. Наступними стадіями будуть головні болі та нудота. В забруднених зонах вже сьогодні спостерігаються масові аномалії: гігантизм листя дуба, липи, білої акації, фантастичні форми у рослин, зміни в деяких бур’янах до такого стану, що неможливо встановити їх вид , ялинкова хвоя, що по довжині не поступається сосновій. Передати атмосферу сьогоднішньої Прип’яті дуже важко. Це зовсім пусте, мовчазне місто, стоїть повна тиша, в якій не чути навіть пташиного співу.

В Чорнобилі є пам’ятник, дивний, подібний на пасхальне яйце розміром з будинок. Він називається «Послання нащадкам», а місцеві називають його «стіна плачу». В пам’ятник складають записки з текстами, які прочитають через сто років. І все ж таки зона надіється на відродження. Через 80 років закінчиться напіврозпад стронцію і зону можна буде вважати відносно безпечною.

Вчитель.

Які ж медичні аспекти аварії? Несприятливі наслідки опромінення можуть бути у двох випадках. Перший – в результаті короткотермінового інтенсивного опромінення, і другий – як наслідок довготривалого опромінення малими дозами. На площадці ЧАЕС мав місце перший випадок, де частина персоналу, пожежники, попали в зону високого опромінення. Потенційний ріст ракових захворювань в районах найбільшого радіаційного забруднення, за розрахунками Міністерства охорони здоровя, оцінюються в 1-1,5%, а рівень негативних генетичних наслідків – о,5%. Також прогнозується рівень розвитку лейкемії. Чорнобильська катастрофа спонукала пригнічення імунної системи людини. В результаті ускладнилося протікання таких захворювань як запалення легенів, грип… Опромінення приводить до збільшення серцево-судинних та нервових захворювань, підвищує дитячу смертність, викликає ускладнення у вагітних. Радіонукліди можуть попадати в організм людини з їжею, повітрям… В організмі кожен радіонуклід веде себе по своєму. наприклад йод накопичується в щитовидній залозі, стронцій концентрується в кістках, цезій розподіляється рівномірно в м’язовій тканині. Слабо вивченим явищем залишається міграція радіонуклідів по харчових ланцюгах. радіоактивні речовини з значним періодом напіврозпаду накопичуються в рослинах, рибі, тваринах, потрапляючи потім в організм людини.Екологи.

В грудні 2000 року атомна електростанція була зупинена. Але скільки ще таких чорнобилів розкидано по території країни. За картою екологічної небезпеки на території України розташовані 1838 хіміко-небезпечних підприємств. Не є винятком і наше місто. Радіоактивні відходи колишнього ПХЗ об’ємом понад 43 млн.т і сумарною радіоактивністю 75тис.кюрі накопичені на загальній площі 256 га в хвостосховищі балки Сухачівська та на промисловому майданчику заводу в районі сю тар омське. На території промислового майданчика проведено часткову дезактивацію технологічного обладнання. Але перевірки радіаційної безпеки на цьому підприємстві свідчать про її незадовільний стан, оскільки потужність експозиційної дози гамма-випромінювання на 70% території проммайданчика становить понад 30 мкр/год., а в повітрі 38 споруд існує перевищення концентрації радону. Ми підготували вам пам’ятку як вберегти себе від надмірного попадання в організм радіонуклідів та правила поведінки і особистої гігієни на забруднених територіях.Вчитель.

Проходять роки. А біль не вщухає, тривога не полишає людей, пов’язаних скорботним часом ядерного апокаліпсиса. Страшну спокуту понесуть за нас наші діти, онуки і правнуки. Настав час усій громаді рятувати наше майбутнє, майбутнє нації, майбутнє Землі. А поки що – не заживає чорнобильська рана.Літератори.

Вона дивиться, дивиться в душу

Вона палить очима до дна

А я все це дотерпіти мушу,

Бо в душі не душа, а вина.

Ну чого ти, чого ти, чого ти,

Одкараскайся геть, відійди!

Вона ж стала затято навпроти

І пильнує очима біди.

Над тобою схилилась, політик,

Чи впізнав ти цю матір-вдову

Із мільярдів поганьблених діток

Вона долю несе світову.

Чи впізнав ти її, енергетик,

Атоммашна Величносте, ти,

Що з твоїх скороспілих абеток,

Людську мову ніяк не знайти.

Хто ж там, сиву, посміє займати7

Сіль пізнання – це сіль каяття…

Несе сива , чорнобильська мати

Цю планету…Це хворе дитя!

Виходить чорнобильська мати з землею (глобусом) в руках.

Помолися зі мною сину

Попроси у Бога й ти,

За народ, за Україну,

І за край наш золотий

Так для щастя мало треба,

Щоб дивилися у слід

Чисті води, синє море,

Повний колос до землі.(фрагмент відеофільму).
Пам’ятка.

  1. Використовувати в їжу тільки консервоване молоко та інші консервовані продукти, що зберігалися в закритих приміщеннях. Не вживати молоко корів, що паслися на забруднених полях.

  2. Не споживати овочі і фрукти, які росли у відкритому ґрунті.

  3. Харчуватися тільки в закритих приміщеннях, ретельно мити руки з милом перед їдою і полоскати рот 0,5% розчином харчової соди.

  4. Не пити воду з відкритих джерел та водопровідного крану.

  5. Уникати довготривалих переміщень по забрудненій місцевості, особливо по запиленій дорозі або траві. Не ходити в ліс, не купатися в водоймах.

  6. Не ходити у приміщенні у взутті, на якому може бути радіоактивний пил.

  7. При необхідності переміщення по відкри При необхідності переміщення по відкритій забрудненій місцевості використовувати підручні засоби (хустки, шарфи, ватно-марлеві пов’язки).

  8. При можливості скористатися засобами індивідуального захисту: респіраторами, протигазами, індивідуальною аптечкою, сховищем.

  9. Протягом семи днів з профілактичною метою вживати розчин йоду.


f:\мама (f)\робота\8клас\чаэс\3ba009.png


f:\мама (f)\робота\8клас\чаэс\chernobl.jpg

f:\мама (f)\робота\8клас\чаэс\new-sarkofag.jpg

c:\documents and settings\дом\мои документы\загрузки\962558296.jpg

c:\documents and settings\дом\мои документы\загрузки\64444100-d66df.jpg

c:\documents and settings\дом\мои документы\загрузки\index.jpeg


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка