Цикл уроків з української мови у 4 класі (російськомовна школа) Тема «Прикметник» підготувала: Сіденко Ірина Анатоліївна, учитель початкових класів Перший урок



Скачати 260.76 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір260.76 Kb.
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9

Димитровської міської ради

Донецької області


Цикл уроків

з української мови у 4 класі

(російськомовна школа)

Тема «Прикметник»

ПІДГОТУВАЛА:

Сіденко Ірина Анатоліївна,

учитель початкових класів


Перший урок
Тема. Загальне поняття про прикметник
Мета: розширювати знання учнів про прикметник;

вчити визначати прикметник за запитаннями, значенням і роллю в

реченні;

розвивати самоосвітні навички; спостережливість, увагу, пам'ять,

усне і писемне мовлення;

збагачувати активний словничок учнів;

формувати навички роботи з розв’язання даної проблеми;

виховувати бережне ставлення до природи, її багатства.


Тип уроку: урок-дослідження

(вивчення й первинне закріплення нових знань)
Методи і прийоми:

Дослідження у творчій лабораторії

«Мозковий штурм»;

«Прогнозування»;

«Весела граматика» - шаради;

дистанційний диктант;

робота в малих групах (1група – добір синонімів, 2 група – антонімів, 3 група – робота з деформованим реченням);

пояснювальний диктант;

усна рефлексія.



Обладнання:

шарада;


дидактичний матеріал для диктанту;

індивідуальні картки для роботи в малих групах;

узагальнююча таблиця;

підручник «Українська мова. Хорошковська»


Очікувані результати
Повинні знати: іменники-синоніми, іменники-антоніми, багатозначні слова;

складову речення;

поєднання слів за частинами мови;

за допомогою чого встановлюється зв'язок іменника з іншими

словами;

якими членами речення можуть виступати іменники;

написання слів з апострофом.

Повинні вміти: давати повну відповідь на питання вчителя з теми уроку;

знаходити орфограми у словникових словах і правильно їх

записувати;

підбирати питання до слів – вивчених частин мови;

будувати речення;

узагальнювати результати досліджень.



Хід уроку

1. Організація класу

- Сьогодні у нас не просто урок української мови. На сьогоднішньому уроці будемо працювати у творчій дослідницькій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі юних дослідників української мови. Отже у нас сьогодні урок-дослідження.



Досліджувати – означає виясняти, пізнавати, розглядати, знайомитися.

На уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими.

Для гарної роботи потрібно дещо пригадати.

2.Актуалізація опорних знань учнів

2.1.«Мозковий штурм»



  • З чого складається наше мовлення?

  • З чого складаються речення?

  • В які частини мови поєднані слова?

  • Яку частину мови вже вивчили?

  • Що таке іменник?

  • Якого роду бувають іменники?

  • За допомогою чого встановлюється зв'язок іменника з іншими словами?

  • Якими членами речення можуть виступати іменники?

Міні-підсумок: ми з’ясували, що вже знаємо.

А тепер продовжимо здобувати нові знання.

2.2. Актуалізація словничкового запасу учнів.

Роботу із новим матеріалом розпочнемо із дослідження шаради.



Шарада

Скласти слово із перших складів поданих слів: десять, резеда, в’яне, насип.

(Дерев’яна)


  • Як будемо писати це слово?

  • Чи можемо перевірити наголосом?

  • Коли пишеться апостроф?

  • Як називаються слова, правопис яких треба запам’ятати? (Словникові)

Каліграфічно запишіть слово. Поставте наголос. Поділіть його на склади. Складіть речення (одна дитина записує на дошці). Підкресліть основу речення. Назвати, до якої частини мови відносяться усі слова.

Дерев’яна іграшка стоїть на полиці.

Усно встановіть зв'язок слів у реченні.

Заносимо дані у таблицю (зв'язок з іменником)

3. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

3.1.Прогнозування теми уроку.

- На яке питання відповідає словникове слово?

- До якої частини мови відноситься?

- Як ви вважаєте, якою може бути тема нашого уроку?

(Відповіді дітей)


  • Для чого нам вивчати прикметник?

3.2.Валеологічна фізхвилинка

  • Погляньте на кінчик свого носа

  • На носі сидить муха. Здмухніть її.

  • Глибоко через ніс вдихнути повітря. Тихо загасити свічечку – видих через рот.

3.3. Дистанційний диктант

Апельсин, бензин, вокзал, директор, кишеня, коридор, радіо, очерет, верба, зима.

Додаткові питання:


  • Які слова зайві? Чому? Як їх можна перевірити? (наголосом)

3.4. Робота з підручником

Проблема етапу

  • А чи потрібні у нашій мові прикметники?

  • Можливо без них можна обійтися?

Спробуємо це дослідити – виконаємо впр. 202с.94

Доведіть, що прикметники все-таки потрібні в мові.

Заносимо дані у таблицю (Прикрашають та збагачують нашу мову)

3.5. Робота в малих групах (різнорівневі завдання)

- Ви знаєте, що іменники можуть вживатися як синоніми, як антоніми. Як багатозначні слова.

- А якими можуть бути прикметники?

Наступне наше дослідження пов’язане саме з цим питанням.



Дослідіть, якими можуть бути прикметники.

1 група


Доберіть синоніми до слів: ввічливий -…

сумний - …

сміливий - …

2 група


Доберіть антоніми до слів: солодкий, світлий, новий, м’який.

3 група


Скласти речення, зясувати, чим виступає в реченні прикметник.

На, дерева, руденька, верхівці, жила, білочка.

Підкреслити підмет та присудок. Встановити зв'язок слів у реченні. Чим виступає прикметник?

Заносимо дані в узагальнюючу таблицю.

3.6. Фізична хвилинка

Раз, два – всі пірнають,

Три, чотири – виринають,

П’ять, шість – на воді

Кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім – що є сили

Всі до берега поплили.

Девять, десять – тихо сіли,

Щоб сусіда не заділи.

3.7. Пояснювальний диктант

Три учні пишуть по черзі на дошці речення і пояснюють правопис слів.



Маленька праця краща за велике безділля.

Ранні пташки росу п’ють, а пізні сльози ллють.

Ранній пізньому не кланяється.

Підкреслити прикметники. Як ви розумієте зміст записаних прислів’їв? Знайдіть слова з якими прикметники повязуються у реченні.



4. Підсумок уроку

Усна рефлексія:



  • На цьому уроці я дізнався …

  • На цьому уроці я зрозумів…

  • Навчився …

5. Домашнє завдання

Дівчата: с.94, впр.203 (А)

Хлопці: с.94, впр.204 (Б)

Другий урок

Тема. Зв'язок прикметників з іменниками.
Мета: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови;

розвивати вміння точно і доречно вживати прикметники у мовленні;

розвивати логічне мислення, увагу;

здобувати й конструювати знання та власну компетентність з мови;

виховувати любов до природи рідного краю.
Тип уроку: урок засвоєння навичок і вмінь
Методи і прийоми:

гра «Розвідники», «Знайди букву», «Добери прикметник», «Впізнай слово»;

робота з підручником;

вибіркове письмо (робота в групах);

вибірковий диктант (перевірка у парах);

творча робота в групах (за рядами);

психологічна налаштованість;

робота з дитячою книгою;

етапи: покладання мети, створення проблемної ситуації, проектування.

Обладнання:

таблиця «Самостійні частини мови»;

таблиця зі схованими прикметниками: великим, сильним, прямим дзьобом;

дитячі книги із загадками;

таблиця опису лісу;

підручник;

картки з зображенням тваринок: теля, півень, кошеня.
Очікувані результати
Повинні знати: самостійні частини мови, складові тексту, типи тексту.
Повинні вміти: добирати словосполучення «іменник+прикметник», складати речення з прикметниками, працювати з дитячою книгою; співпрацювати.

Хід уроку

1. Організація класу. Повідомлення теми, завдань уроку.

2. Актуалізація знань учнів.

2.1.Етап орієнтації щодо місця заняття, яке проводиться, в цілісному навчальному процесі.

Робота за таблицею «Самостійні частини мови. Іменник»

Узагальнююча таблиця «Самостійні частини мови. Прикметник»(складена учніми на минулому уроці)


  • Які частини мови вивчили?

  • Що знаєте за іменник? Прикметник?

  • Чому називаються самостійними частинами мови?

2.2.Гра «Розвідники»

Відшукати прикметники на класних куточках і таблицях. (національна, мелодійна, милозвучна…)



2.3. Мотивація навчальної діяльності.

Робота над загадкою про лелеку.



Хто на даху гніздо будує.

Жабенятами ласує. (Лелека)

На дошці – таблиця зі схованими прикметниками: великим, сильним, прямим дзьобом.



  • Чи можливо визначити про якого птаха йдеться мова?

  • Що для цього потрібно? (точні ознаки)

  • Ми сьогодні на уроці ще будем працювати із загадками, де прикметники відіграють важливу роль.

2.4. Етап покладання мети

1. Створення проблемної ситуації

Робота за таблицею з описом зимового лісу ( у прикметників змінені закінчення)

Діти прийшли у зимова ліс. Ліс потонув у глибокій снігах. Стиха похитують важких кронах сосни-велетні.



  • Що тут не так? Чому? Із якими словами зв’язані прикметники?

  • От саме про цей зв'язок прикметників із іменниками ми і поговоримо на сьогоднішньому уроці. Підберемо такі прикметники, які вимагатимуть дані іменники і у словосполученнях, і в реченні.

2.5. Етап проектування.

На сьогоднішньому уроці ми будемо працювати за таким планом:

Вправляння у доборі словосполучень «іменник + прикметник»

Каліграфічна хвилинкаах

Написання диктанту, взаємоперевірка у парах

Творче завдання у групах:



  • скадання речень,

  • робота з дитячою книгою,

  • самостійна робота за робочими картками,

  • підсумкові ігри за темою уроку.

Отже, ми сьогодні будемо працювати і колективна. І в парах, і у групах, і самостійно.

3. Робота за планом уроку.

3.1. Запис теми у зошитах

3.2. Каліграфічна хвилинка



Хх

Гра «Знайди букву»

Знаходження слів з буквою «ха» в описі зимового лісу (за таблицею)

1 рядок – повторити написання зєднань их, ах, ох;

2 рядок – дібрати слова з даними зєднаннями і записати (наприклад: лихий, шаховий)



3.3. Диктант

Зняти таблицю опису лісу. Діти добирають заголовок до тексту.

Взаємоперевірка у парах.

Завдання по групах: виписати «прикметник + іменник»з речення (1група – з першого речення і тд)



3.4. Психологічна налаштованість.

Розказати своєму сусідові про свій настрій, використовуючи прикметники.



3.5. Творча робота в групах (за рядами). Презентація речень.

Складання і запис речень з прикметниками зі слів, надрукованих на окремих картках.



Весела, цікава, дружня.

Морозний, чудовий, зимовий.

Яскраве, блискуче, лагідне.

Оцінюється групова робота.



3.6. Вибірковий диктант

Діти виписують іменники з прикметниками в зошити із загадок. Визначають рід іменників та прикметників. Перевірка у парах.

Є у лісі звір пухнастий,

А у нього – хвіст смугастий.

Знає звір багато нот,

Називається… (Єнот)

Перемурзану тваринку

Ти вгадаєш за хвилинку.

Довге рильце, хвіст гачком.

Ніс рожевий - п’ятачком.



3.7. Вибіркове письмо. Робота в групах. Аналогічна робота з книжечками загадок. Роль вчителя (перевірку роботи) виконують командири груп.

1 група

Дивний птах з рожевим пір’ям,

Наче мальва на подвір’ї,

На ногах тонких та рівних.

Має назву птах – (фламінго)

2 група

Стебельце – шорстка драбинка,

У серединці – чорна вуглинка.

Пелюстки блискучі, як лак.

Це квітує червоний (мак).

3 група

Пара довгих вушок,

Сіренький кожушок,

Скорий побігайчик,

А зоветься (зайчик).

3.8. Робота з підручником “Розумна книга”: с.95 впр.207

Колективне складання речень. Коментоване письмо.



3.9. Фізхвилинка

Раз! Два! Час вставати,

Будемо відпочивати.

Три! Чотири! Присідаймо.

Усі вправи пригадаймо.

П'ять! Шість! Засміялись,

І в боки понахилялись

Зайчик зоряний до нас

Завітав у світлий клас.

Будем зараз ми стрибати

Щоби зайчика спіймати.

Сім! Вісім! Час настав,

Повернутися до справ!

4. Підсумок уроку

4.1.Гра «Добери прикметник»

На дошці – картки з зображенням тваринок: теля, півень, кошеня.

Діти виходять по групах до дошки і записують у стовпчики прикметники.

4.2.Гра «Впізнай слово»: за поданими прикметниками «впізнати» іменники.

Рідна, лагідна, найдорожча (матуся)

Запашний, білий, смачний (хліб)

Білий, холодний, пухкий (сніг)

Пухнаста, руда, хитра (лисиця)

Великий, просторий, світлий (клас)

Яскраве, тепле, лагідне (сонце)

Переможцям – аплодисменти.

Побажання

Нехай не буде переможений, а тільки будуть переможці.



5. Домашнє завдання: знайти і виписати 3 загадки з прикметниками (у кого є інтернетресурси), інші – складають загадку-опис тварини.


Третій урок

Тема. Урок розвитку мовлення. Опис калини за планом.
Мета: вчити дітей складати і записувати розповідь з елементами опису

за планом;


розвивати усне та писемне мовлення; уміння описувати рослину,

зокрема, калину, використовуючи прикметники, порівняння, слова,

вжиті в переносному значенні ; творчі здібності;

активізувати пізнавальну діяльність;

формувати естетичну культуру;
виховувати бережливе ставлення до калини , як лікарської рослини,

оберегу, символа України.


Тип уроку: урок комплексного застосування знань, умінь,

навичок учнів.
Методи і прийоми:

« Прогнозування»,

« Кубування»,

« Понятійна таблиця»,

«Сенкан».

Обладнання:

тлумачні словники,

роздатковий дидактичний матеріал,

ілюстративний матеріал з зображенням куща калини в різні пори року, вишивки , короваю;

рушник з вишитим орнаментом калини ;

пучки кетягів калини;

випечений коровай прикрашений калиною ;

глечик з колосками.


Очікувані результати:
Повинні знати: структуру тексту-опису, правопис словникових слів, народні символи України, пісні, звичаї;

ознаки калини, її лікарські властивості.


Повинні вміти: працювати із словником та роздатковим матеріалом, відгадувати загадки за описом, працювати за планом, усно складати твір в парі, або в групі; коректувати розповідь однокласників, аргументувати свою думку. Підбирати влучні слова-прикметники до предмета, поширювати речення порівняннями.
Хід уроку


1. Організація класу. Повідомлення теми і мети уроку.
Психологічна налаштованість
Подаруйте посмішку собі,
Один одному, мені.
Я дарую посмішку і вам,
Радість допоможе у роботі нам.
2. Актуалізація опорних знань.

2.1.Мотивація навчальної діяльності ( Методика прогнозування)


-Відгадайте загадку, і ви дізнаєтесь, який об’єкт буде предметом сьогоднішнього уроку.
За хатою у садочку
У зеленому віночку,
У червоному намисті
Дівчинонька чепуриться.
І збігаються всі діти
Щоб на неї поглядіти,
За намисто кожен смик
Та й укине на язик.
- Так, звісно, це калина. Які слова допомогли відгадати предмет? Які ще знаєте загадки про калину?
Варіанти:

а) Стоїть півень над водою з червоною бородою.


Хто не йде, за борідку вщипне.
б)У лісі на пролісі висить плаття червоне.
І не дівка, а червоні стрічки носить.
2.2.Повідомлення теми і мети уроку
-Наш урок присвячується цій неперевершеній дівчині- красуні, надзвичайно чарівному кущику – калині. Наше завдання – написати розповідь на тему «Калина під моїм вікном», що включатиме опис калини, за планом (план записаний на дошці, діти читають його):

План


1)Де росте калина?
2) Яка калина на вигляд?
3) Кого приваблює кущ калини навесні, восени?
4) Яку користь приносить вона людям?
5) Як народ величає калину?

3. Творча робота

3.1.Робота по підготовці до написання твору
« Мозковий штурм» ( Метод « Кубування»).
- Давайте згадаємо все, що ми знаємо про калину. І допоможе нам в цьому наш куб.
1грань

- Що таке калина? Яка на вигляд?

Діти розповідають, зачитують інформацію зі словника та з роздаткового матеріалу.
2 грань

- Де росте калина?

Діти розповідають, потім зачитують уривки з віршів та пісень, поданих в роздатковому матеріалі.
3 грань

-Як виглядає калина в різні пори року?(«Понятійна таблиця»)


Навесні Влітку Восени Взимку
Листя: мов тризуб, смарагдове, темно- зеленее, багрянее, безлиста
Цвіт: мов фата нареченої, квіти білі, дрібні, як сніжинки
Ягоди: мов червоне намисто, як краплинки крові.
Кетяги: мов розжарені вуглинки, зелені, як горошини червоні, овальні,
соковиті, терпкувато- кислі, важкі, розкішні, червоні, морожені – кисло- солодкі, жевріють, як жар, пожежа, вогонь.
За допомогою складеної таблиці діти описують калину, поширюючи речення порівняннями. Скласти таблицю допомагає ілюстрований матеріал.
4 грань

Використання калини


- Як люди використовують цю рослину?

Діти пригадують з власного досвіду і зачитують

з роздаткового матеріалу.
5 грань

- Як народ величає цей лікарський кущ?

Діти згадують про загадки, вірші, пісні, легенди, казки, прислів’я, а вчитель демонструє показ вишивок, репродукції картин М. Приймаченко

« Калиновий гай» , рушника з вишитим орнаментом калини, фото короваю, прикрашеного калиною.


6 грань

-Чим подобається тобі

ця рослина?

Запропонуй аргументи

« за» і « проти».
3.2.Фізкультхвилинка
- Яку народну пісню про

калину ви знаєте?

Наспівайте, будь ласка, пісню

«Ой, єсть в лісі калина».

Діти співають, на свій смак танцюють.

3.3. Робота над складанням твору
а) Робота з планом до твору.
- Діти, перечитайте план і скажіть, на яке питання ми не давали відповідь?

- Кого приваблює кущ калини навесні, восени?

Учитель пропонує дітям переглянути ілюстрації з зображенням комахи на цвіті калини та горобця на червоному кетязі, що допомагає учням сформулювати відповідь на запитання.
б) Робота над будовою тексту.
- Пригадайте, з яких частин складається текст?

Відповіді на які запитання будуть зачином, основною частиною, кінцівкою?


в) Словникова робота.
- Як уникнути повторення слів у творі?

Замінити синонімами, іншими словами. Як ще можна назвати:


калину … чарівний кущ, лікарська рослина, красуня, українське диво, родинний оберіг, символ України;
кетяги …грона, китиці;
недуг … хвороба.
- Увага! Діти, правопис слів: навесні, восени, взимку, влітку.

(Усі слова зі словникової роботи записані на дошці.)


3.4.Усне складання твору за планом

В парі, або групі діти вголос складають твір. У класі слухають 1 або 2 учнів, коректують розповідь.


3.5. Письмова робота (10- 15 хвилин)
Для дітей, які швидше виконали завдання, учитель пропонує творчо попрацювати індивідуально, в парі чи в групі ( за вибором):
1) Доримувати вірш про калину (недописаний вірш);
2) Написати « Сенкан» про калину.
Наприклад:

Калина
Розкішна, чепурна
Біліє, червоніє і горить,
Лікує від недуг вона-
Родинний оберіг
4. Слухання творів дітей, віршів.

5. Підведення підсумків

«Незакінчена складова»

  • Калина для мене – це…

  • Я б запитав би у бабусі …

Усна релаксація
- Що в сьогоднішньому уроці сподобалось найбільше?

- Де можна використати набуті знання, уміння?




Додаток
1. Роздатковий дидактичний матеріал
1)Калина-кущова рослина, заввишки до 5 м. Росте в чагарниках, заростях, особливо у заплавах рік, в підлісках, на схилах, в ярах. Часто висаджують в парках, на подвір’ї. Поширена повсюдно.

Листки крупнозубчасті, зверху майже голі, зісподу дещо опушені.

Квітки білі, зібрані майже в плоскі щитовидні зонтики, крайові значно більші за серединні, п’ятипелюсткові. Цвіте в травні,червні місяці.

Плоди-овальні ягоди, терпкувато-кислі. Використовують в народній медицині:


• Кору для загоювання ран, при кровотечах.
• Квіти як чай від застудного кашлю та гарячки.
• Ягоди при шлункових хворобах, сухому кашлі, для пониження тиску.
2)Вірші:
1. Зацвіла в долині червона калина.
2. Тече вода з-під явора яром на долину.
Пишається над водою червона калина. (Т.Г.Шевченко)
3. Що таке Батьківщина?
За віконцем калина. (П.Бондарчук)
4. Наша хата під горою край долини
У вишневому садочку та в калині. (Я.Щоголів)
5. Ми дуже любимо наш край і любим Україну.
Її лани і зелен гай, в саду рясну калину. (М.Познанська)
6. Пісні:
Ой, єсть в лісі калина…
Ой, у лузі червона калина похилилась…
При дорозі кущ калини…
У полі калина, у полі червона…
Одна калина за вікном…
7. Прислів’я:
Та дівчина, як калина.
Пишна і красива, мов калина червона.
Любуйся калиною, коли цвіте, а дитиною, коли росте.
Гарна дівчина, як у лузі калина.
Вбралась в біле плаття, як калина в білий цвіт.
Щічки червоні, як кетяги калинові.
Без верби і калини нема України.
3) Доримувати вірш:
Під вікном моїм ________________
І розкішна, й _________________.
Ніби юная _________________
__________ ____________ одягла.
(Білу сукню, калина, дівчина, запашну)

А як _____________ її подівся,


Кущик_______________вкрився.
Кислі ягідки, _________________
Кісточки – серця ________________.
(Смачні, цвіт, малі, ягодами)

Я люблю свою ______________,


Цю красуню ____________
Коли _____________ дозріли,
Я _______________ не віджену.
(Чепурну, пташок, ягоди, калину)

Хоч і терпкий в неї ________________,


Взимку радий кожен ____________.
Людей вона ________________ від застуди,
В _______________ є вона усюди.
(Птах, лікує, смак, Україні)

Бо калина –то є ________________


Життя, роду і краси.
І калину ти, як _____________,
Любий друже, _____________!
(Бережи, символ, мати).

Диво калинове


Солов’ї на калині,
на ялині зозуля.
Через гори й долини
лине пісня з Посулля.
Мова в ній калинова,
Древа сонячна гілка,
серця тиха розмова,
калинова сопілка.

І мости калинові


до братів , до народів,
в сім’ї вольній і новій
всьому світу на подив.
І на кручах дніпрових
травня повінь зелена
на мостах калинових
калинові знамена.
Д. Білоус

Зимова калина


Вже жахав мороз калину:
- Побілієш ти, як сніг,
Заморожу до загину.-
Заморозити не зміг.
Червоніла, пломеніла,
Грона жевріли, як жар,
Не лякалась, не біліла -
Не калина, а пожар.
А коли прибігли діти,
Любо мовила вона:
- Ви мене в коші беріте,
Я морожена смачна.
Зустрічали з пиріжками
Свій новий щасливий рік…
І солодкими цівками
Лився їм на губи сік.
П. Воронько

Четвертий урок
Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови
Мета: закріпити поняття про прикметник як частину мови, його роль у мовленні; вміння визначати рід, число, відмінок прикметника;

продовжити удосконалювати розвиток зв'язного мовлення;

розвивати пам,ять, мислення, увагу;

формувати вміння співпрацювати в малих та великих групах;

сприяти розвитку культури мовлення;

виховувати повагу до багатства рідної мови.


Тип уроку: Комбінований урок
Методи і прийоми:

висування проблемних запитань «Мозковий штурм»

гра «Мікрофон»

зоровий диктант

робота в великих групах (відповідно квіточки)

робота в парах, взаємоперевірка

Хвилинка Здоров’я
Обладнання: завдання для груп, правила роботи в групах, пані Весна, завдання для пар змінного складу, телеграма, кросворд, слова для зорового диктанту.
Очікувані результати:
Повинні знати: частини мови, значення прикметника та його властивості; поняття «антоніми, синоніми»; відмінки прикметника.
Повинні вміти: визначати рід, число і відмінок прикметника, складати речення з одним із поданих слів, працювати з деформованим реченням та проблемними запитаннями.

Хід уроку

І. Організація класу

Продзвенів для нас дзвінок,

Починаємо урок.

Попрацюємо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім дружнім класі

Діти просто молодці!

 II. Оголошення теми і мети урок



Висування проблемних запитань. Мозковий штурм.

—  Усе, що я вам розповім, трапилося напередодні 8 Березня. Пані Весна разом зі своїми синами-місяцями готувалася в дорогу, щоб привітати всіх людей зі святом. І саме в цей час легкий весняний вітерець приніс їм телеграму. Ось вона. А зміст цієї телеграми такий:

«Дуже чекаємо на вас. Прикметники».

Весна запитала у своїх синів:

—А хто такі прикметники?

—Якою є їхня роль у мовленні?

—  Чи можна жити без прикметників?

Сини почали відповідати: «Прикметники — це...», а далі... забули.

—Отже, щоб допомогти їм згадати, ми на сьогоднішньому уроці повинні пригадати все про прикметники і дізнатися про те, яку важливу роль відіграють вони у мовленні. Працювати будемо за таким планом. (Зачитується план уроку.)

—Що б ви ще хотіли внести до плану уроку? (Відповіді учнів.)

—Мені самій буде тяжко допомогти Весні, тому діти І варіанту будуть «вчителями», діти II варіанту — «учнями».

III. Повторення вивченого про прикметник



1    завдання. Робота в парі

«Вчителі» нагадують «учням» вивчений матеріал про прикметники.

Що таке прикметник?

На які питання відповідає?

Які має значення, властивості?



(Може мати антоніми, синоніми, пряме і переносне значення, змінюється за відмінками, числами, має рід.)

Перевірка. Гра «Мікрофон»

 «Учні» кожної пари відповідають на запитання «вчителів».

—  Молодці.

2    завдання. Каліграфічна хвилинка

—  А тепер — каліграфічна хвилинка:

Зошит свій я відкриваю

Та під нахилом кладу.

 І від вас не потаю

 — Ручку я ось так тримаю.

 Сяду рівно, не зігнусь,

 За роботу вмить візьмусь.

—  Записуємо число та «Класна робота».

—Щоб провести каліграфічну хвилинку, спробуйте відгадати ребус:

— Так, це квітень, середній син Весни.

—А чи знаєте ви, як його ще називають?

—Його ще називають краснець, водолій, лукавець, снігогін, цвєтєнь, лелечник. Недарма кажуть: «Прилетів лелека — приніс весну здалека».

—  Перша буква слова «квітень» — Кк. Запишіть, будь ласка.


Доберіть спільнокореневі слова: квіти, квітує, квітковий. Запишіть речення з одним із цих слів.

3    завдання. Зоровий диктант

Показ окремих слів, запис їх через кому. З кількома записаними словами скласти речення, підкреслити в них прикметники.



4    завдання

На дошці записано слова. Скласти з них прислів'я, пояснити його.



дерево, 3, маленького, велике, насінничка, виростає.

Виконати завдання:

знайти антоніми;

дібрати до них синоніми;

скласти аналогічне прислів'я.

5    завдання. Робота за картками в парі. Взаємоперевірка.

Провідміняй іменник з прикметником. Виділи закінчення.



Зелена тайга; весела пісня.

Провідміняй іменник з прикметником. Виділи закінчення.



Рідна земля; свіжа вода.

6   завдання. Додамо кілька хвилин здоров'я

Фізкультхвилинка-оплески

—  Читаю речення, коли почуєте прикметники, плесніть у долоні.

Квітневі струмки землю пробуджують. Березневий дощ тішить квітень, а квітневий — людей. Листя чекає голосистих солов'їв.

—  Молодці, діти!

На вас чекає кросворд «Назви прикметник»

Доброзичливий,приязний,чуйний. (Добрий)



1.Непотрібний; той, без якого можна обійтись. (Зайвий)

2.Той, що буде згодом, настане пізніше. (Майбутній)

3.Той, який каже правду; чесний; справедливий. (Правдивий)

5. Сліпучий, сяючий. (Яскравий)

6. Приємний на смак. (Смачний)

— Прочитати слово у виділеному стовпчику. (Ознака)

— Отже, прикметник виражає ознаку предмета.

  Фізкультхвилинка



IV. Робота в великих групах

—  Пані Весні дуже сподобалися ваші відповіді. І вона приготувала вам завдання для великих груп. Для цього оберіть собі, будь ласка, квіточку. За весняними квітами об'єднайтеся в групи. Згадаємо разом правила роботи в групах.



1-ша група

Доповнити речення. Визнач рід, число прикметника.

Прийшла (яка?)... весна. Засяяло (яке?) ... сонечко. Заплакала від радості (яка?)... берізка. Задзюрчали (які?) ... струмочки. Прокинулась (яка?) ... річка. Повернулися (які?) ... птахи.

Довідка: ніжне, перелітні, білокора, дзвінкі, довгожданна, стрімка.

2-га група

Опишіть предмет, використовуючи прикметники.

Журавель (який?) ..., ..., ..., ... .

Береза (яка?) ..., ..., ...,        

Котик (який?) ..., ..., ..., ..., ... .

Сонце (яке?) ..., ..., ..., ..., ... .



Довідка: поважний, білокора, веселий, кучерява, ніжний, яскраве, довгоногий, сліпуче, струнка, пухнастий, гаряче.

3-тя група

Скласти невеличке оповідання за опорними словами з довідки та ілюстрацією. (Весняні турботи.)



Довідка: чарівна весна, старанні діти, голі дерева, тепла зелена ковдра, корисна робота.

4-та група

Доповнити рядки слів, які можна використати для опису людини. Обличчя — ніжне, ..., ... . Волосся — русяве, ..., .... Очі — карі, ...,... . Ніс — кирпатий, ..., ...  Руки — роботящі..., ... .

 Перевірка роботи в групах
V. Підсумок уроку

—То яку роль відіграють прикметники у мовленні? (Прикметники допомагають описувати картини, впізнавати предмети, змальовувати зовнішність, портрети,складати тексти-описи.)

Без прикметника неможливо описати зовнішність людини. Спостерігаємо роль прикметників у творах українських письменників.

А також прикметник використано в дитячих текстах-описах.

Прикметники є прикрасою віршів. Чудові поетичні рядки звеселяють душу, піднімають настрій, навіюють чудові мальовничі картини.

Роблять мовлення більш змістовним, виразним, образним.

—  Вам було цікаво? Ось і сини Пані Весни згадали все про прикметники і поїхали разом привітати їх зі святом. А для вас Весна обіцяла бути ніжною, теплою та привітною, щоб нічого вам не заважало насолоджуватися весняною красою природи та успішно зустрічати всі свята.

VI. Домашнє завдання. Спробуйте скласти вірш про весну, використовуючи влучні прикметники.


П’ятий урок
Тема. Перевірка знань, умінь і навичок. Контрольна робота з теми

«Прикметник». Різнорівневі тестові завдання за варіантами.
Мета: перевірити рівень сформованості орфографічних і граматичних

умінь учнів з теми «Прикметник»;

розвивати навички усного та писемного мовлення;

формувати навички самостійної роботи;

виховувати ретельне ставлення до написання слів та до навчання.
Тип уроку: Урок контролю, оцінки знань учнів.

Методи і прийоми:

контроль і перевірка знань, умінь та навичок шляхом вибору завдань;

творче завдання «Створи текст»;

рефлексія.


Обладнання:

різнорівневі індивідуальні картки за варіантами



зошити для контрольних робіт
Очікувані результати:
Повинні знати: значення прикметника та його властивості, поняття «антоніми, синоніми»; відмінки прикметника, будову тексту-міркування, тексту-розповіді.
Повинні вміти: визначати рід, число і відмінок прикметника, працювати з деформованим реченням та проблемними запитаннями, підбирати слова-ознаки предмету, розбирати слова за будовою; за поданим початком і заголовком складати текст-міркування.
Хід уроку

1.Організація початку уроку
2.Мотивація навчальної діяльності
3.Перевірка знання фактичного матеріалу


Варіант 1 І рівень

Варіант 2 І рівень

1.Прикметник – це...

а) частина слова;

б) частина мови;

в) частина речення.

2.З якою частиною мови прикметник зв’язується у реченні?

а) з дієсловом;

б) з займенником;

в) з іменником.



1.Прикметник означає...

а) назву предмета;

б) ознаку предмета;

в) дію предмета.

2.У називному відмінку множини всі прикметники мають закінчення...

а) – ій; б) –а; в) –і.





4.Перевірка глибини осмислення знань та їх узагальнення


3.Визначити рід прикметників, вставити букви.

Несподіван... щастя; надійн... здоров’я; далек... узлісся.

4.Вставити пропущені слова і відгадати загадку.



У нього ... вуха, ... хвіст, шерсть узимку ..., а влітку ... .

Червона ..., духмяна, росте низько, до землі ... .

5.Які це слова?



Високий – низький, теплий – холодний, широкий – вузький.

а)синоніми; б) антоніми.



3.Назвати прикметники з основою на м’який приголосний.

а) цінний, природний,

зимовий, далеке;

б) прозорий, зелений;

в) дружній, синє,

майбутній.

4.Із даних слів скласти прислів’я. Записати, підкреслити прикметники.

Борода, короткий, а, розум, довга.

З, великий, іскра, буває, малої, вогонь.

5.З якою із груп іменників можна утворити прикметники за допомогою суфіксів –ськ-, - зьк-, - цьк-?

а) вугілля, фабрика, спів;

б) учитель, хлібороб, Київ;

в) область, садок, лікар.



5.Застосування знань у стандартних умовах.


Варіант 1 ІІ рівень

Варіант 2 ІІ рівень

1.Скласти розповідь про свої обв’язки вдома (4-6 речень)

2.Скласти текст-міркування (4-6 речень) «Яку людину можна вважати вихованою»



1.Скласти текст-міркування на тему: «Чому потрібно берегти хліб» за поданим заголовком і початком (8-10 речень).

Хліб – праця багатьох людей...




6.Збирання виконаних завдань.
7.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Підіб’ємо підсумки:

- У виконанні яких завдань виникали ускладнення? В чому причина?

Шляхи подолання?


8.Домашнє завдання. Опрацювати вивчені розділи для подальшого корегування знань, умінь та навичок.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка