Цивільна оборона. Дії населення під час надзвичайних ситуацій



Скачати 69.76 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір69.76 Kb.
Тема: Цивільна оборона. Дії населення під час надзвичайних ситуацій.

Мета. Поглибити знання учнів щодо надзвичайних ситуацій, їх типів, причин виникнення. Ознайомити з правилами поводження під час надзвичайних ситуацій та способами захисту від надзвичайних ситуацій.

Розвивати логічне мислення, образну уяву. Виховувати дисциплінованість, відповідальність за свої дії, організованість.



Обладнання: мультимедійна презентація до уроку; засоби захисту людини (протигаз, ватно-марлева пов’язка, респіратор); аптечка, ролики «Засоби та способи захисту населення у разі надзвичайної ситуації», марлевий відріз, ножиці, вата; відеофільм «Дії населення у разі виникнення або загрози надзвичайної ситуації»

Перебіг заняття

Слайд 1

1. Організація класу.

2. Повідомлення теми, мети, завдань уроку; актуалізація опорних знань.

- Сьогодні у нас, діти, незвичайний урок. У нас урок з цивільної оборони. Що таке ЦО?

Учень: ЦО – державна система органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та військового характеру.



- Один раз на рік в кожному навчальному закладі проводиться день ЦО. Щоб бути завжди готовими та вміти правильно діяти. І ось сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про існуючі надзвичайні ситуації; згадаємо правила користування індивідуальними засобами захисту, дізнаемось про вплив радіації на людину та повторимо дії населення у разі надзвичайної ситуації.



Слайд 2

3. Робота з матеріалом заходу:

Циві́льна оборо́на Украї́ни — державна система органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та воєнного характеру.

Цивільна оборона — галузь науки, яка вивчає теоретичні, науково-технічні, технологічні, економічні, екологічні, соціально-політичні проблеми, які викликають порушення нормальних умов життя та діяльності людей на окремій території (акваторії) або об'єктів на ній (об'єктів на морі), внаслідок аварій, катастроф, стихійного лиха або небезпечного випадку, що призвели або можуть призвести до неможливості проживання населення на зазначеній території або об'єкті, проведення там господарчої діяльності, загибелі людей або до значних матеріальних збитків.

Слайд 3

Закон України ,,Про цивільну оборону України” від 3.02.1993р.”: ,,Кожен громадянин має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та гарантування забезпечення реалізації цього права”

Слайд 4

Завдання цивільної оборони:

  • Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного походження і запровадження заходів щодо зменшення збитків та втрат вразі аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж та стихійного лиха;

  • Оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний і воєнний часи та постійне інформування його про наявну обстановку;

  • Захист населення від наслідків надзвичайних ситуацій;

  • Організація життєзабезпечення населення під час аварій, катастроф, стихійного лиха та у воєнний час;

  • Організація і проведення рятувальних та ін. невідкладних робіт у районах лиха і осередках ураження;

  • Створення систем аналізу і прогнозування, управління, оповіщення і зв’язку, спостереження і контролю за радіоактивним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримання їх у готовності для сталого функціонування в надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часів

Слайд 5

Надзвичайна ситуація - це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, що спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат

Слайд 6

Надзвичайні ситуації

Слайд 7

НС природного характеру

небезпечні геологічні, метеорологічні, гідрологічні морські та прісноводні явища, деградація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами чи шкідниками, зміна стану водних ресурсів та біосфери тощо.



Слайд 8

НС техногенного характеру

транспортні аварії (катастрофи), пожежі, неспровоковані вибухи чи їх загроза аварії з викидом (загрозою викиду) небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин, раптове руйнування споруд та будівель, аварії на інженерних мережах і спорудах життєзабезпечення, гідродинамічні аварії на греблях тощо.



Слайд 9

НС соціально-політичного характеру

пов'язані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спрямування: здійснення або реальна загроза терористичного акту (збройний напад, захоплення і затримання важливих об'єктів, ядерних установок і матеріалів, систем зв'язку та телекомунікацій, напад чи замах на екіпаж повітряного або морського судна), викрадення (спроба викрадення) чи знищення суден, захоплення заручників, встановлення вибухових пристроїв у громадських місцях, викрадення або захоплення зброї, виявлення застарілих боєприпасів тощо.



Слайд 10

НС воєнного характеру

пов'язані з наслідками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження населення внаслідок руйнування атомних і гідроелектростанцій, складів і сховищ радіоактивних і токсичних речовин та відходів, нафтопродуктів, вибухівки, транспортних та інженерних комунікацій тощо.



Слайд 11

Захист населення –

це створення необхідних умов для збереження життя людей у надзвичайних ситуаціях

Головна мета захисних засобів –

уникнути чи максимально знизити ураження населення



Слайд 12

Основні засоби захисту населення:

попередження населення про можливу загрозу виникнення НС;

оповіщення населення про НС;

виявлення обстановки в осередку ураження і можливий вплив на населення вражаючих факторів;

укриття людей в пристосованих для захисту населення приміщеннях виробничих, житлових і громадських будівлях, в спеціальних захисних спорудах;


Слайд 13

використання засобів індивідуального захисту органів дихання і шкірних покривів (ватно-марлеві пов’язки, респіратори, протигази);

регламентування життєдіяльності населення в умовах зараження;

проведення заходів медичного захисту;

евакуація населення із зон НС;

ліквідація наслідків НС


Слайд 14

Ватно-марлева пов'язка - найпростіше і доступний засіб захисту дихальних шляхів від всіляких газопилових і мікробіологічних забруднювачів. Вона являє собою забезпечене зав'язками виріб з тонкого шару вати, обернутого декількома шарами бинта або марлі. Розміри пов'язки підбирають таким чином, щоб вона закривала по можливості більшу частину обличчя, залишаючи відкритими тільки очі і лоб.

Рекомендації до застосування

При зараженні повітряного середовища парами хлору. У цьому випадку пов'язку слід змочити в розчині харчової соди (концентрація соди - 2%). При зараженні повітря парами аміаку. Пов'язку необхідно змочити розчином оцтової або лимонної кислоти (концентрація - 5%). При високому вмісті в повітрі диму, пилу або смогу. Для ефективного захисту пов'язку слід зволожити звичайною водою. При необхідності захисту від інфекцій, що поширюються повітряно-крапельним шляхом. До числа таких захворювань відносяться грип, коклюш, дифтерія та ін. У цьому випадку пов'язка повинна залишатися сухою. При проведенні медичних операцій. Пов'язку слід носити не більше трьох - чотирьох годин, після цього вона повинна бути утилізована (! Увага Якщо виріб застосовувалося для захисту від хлору або аміаку, його спалюють).



Слайд 15

Ватно-марлеву пов'язку, незалежно від конкретної ситуації, слід виготовляти з бинта (марлі) і вати, що відповідають наступним вимогам: Щільність бинта чи марлі не повинна бути менше 36 г / кв. м, інакше вона не зможе забезпечити достатньо ефективний захист. Цей параметр визначається простою зважуванням. Приміром, відріз марлі шириною 90 см і довжиною 5 м повинен важити не менше 162 м При покупці бинта уточніть, якими нормативами керується виробник при його виготовленні. Найбільш якісними вважаються «ГОСТівські» бинти, до того ж їх фактична довжина майже завжди відповідає заявленій. Вата для пов'язки повинна бути виготовлена ​​з натуральної бавовни без домішок синтетики, для відбілювання якого не застосовувався хлор або інша хімія. Її наявність визначають за характерним світінням вати під УФ-випромінюванням (можна скористатися детектором справжності банкнот). «Чистий» продукт в УФ-променях не "світиться».

Слайд 16

Застосування засобів індивідуального захисту ( практична робота учнів: надівання протигазу, виготовлених ВМП)

Слайд 17

Перегляд навчального фільму щодо дій населення в умовах загрози та виникнення надзвичайної ситуації

Завдання: під час перегляду фільму скласти алгоритм дій людей у разі надзвичайних ситуацій ( додаток 1)



Слайд 18

Підсумки

«Ланцюжок знань»: передаючи умовну естафету (пташка миру, гілка, серце), учні підводять підсумок своєї роботи на уроці.



Додаток 1

Алгоритм дій населення у разі надзвичайної ситуації



  1. ________________________________________________________________________________

  2. ________________________________________________________________________________

  3. ________________________________________________________________________________

  4. ________________________________________________________________________________

  5. ________________________________________________________________________________

  6. ________________________________________________________________________________

  7. ________________________________________________________________________________

  8. ________________________________________________________________________________

  9. ________________________________________________________________________________

  10. ________________________________________________________________________________

Із собою обов'язково мати:

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

__________________________

Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5

Костянтинівської міської ради донецької області

Захист людей у надзвичайних ситуаціях

Захід проведено в 10-Б класі



учителем Андрієнко Ю.В.

2015 рік


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка