Cтрітення Господнє Стрі́тенняСкачати 153.19 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір153.19 Kb.

Календар знаменних дат

15 лютого

Cтрітення ГосподнєСтрі́тення  (Стрітення Господнє, Стрітення Господа Нашого Ісуса Христа, лат. Praesentatio Jesu in Templo) — одне з найбільших  християнських  свят, яке відзначається на 40-й день після Різдва  2 (15) лютого.

Першоісторія свята

Стрітення відзначають на 40-й день після дня народження Ісуса Христа. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття. Відзначають його в пам'ять про те, як Свята Діва Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його народження. Закон описаний у Старому Заповіті постановляв, що жінка яка народила хлопчика 40 днів, а дівчинки 80 днів, була ритуально нечистою. Після проходження цього часу для очищення кожна мати мала принести до святині однорічне ягня на цілопальну жертву, як знак визнання над собою найвищої Божої влади і подяки, та голуба чи горлицю – як жертву очищення від гріхів. Коли ж жінка буде бідна, і неспроможна придбати ягня, то принесе вона лише дві горлиці. Після цього жінка вважалась очищеною (Лев. 12:1-8). Згідно з цим Законом, з часу визволення євреїв із єгипетського полону, також кожне перше немовля чоловічої статі належало Богові і його треба було приносити до храму на 40-й день після народження. Пречиста Діва Марія, як Божа Мати, не була зобов'язана до обряду очищення, бо освятилася Христовим Різдвом. Та вона, все-таки в покорі, виконує припис Закону і також приносить у жертву дві горлиці (Лк. 2:23-24).

Коли Діва Марія разом з Йосифом принесла Ісуса до храму, їх зустрів там сивий старий  Симеон, який чекав зустрічі з Господом вже багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником і від Духа Святого був звіщений, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Те й здійснилося — Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

І Дух у храм припровадив його. І як внесли Дитину Ісуса батьки, щоб за Нього вчинити звичаєм законним, тоді взяв він на руки Його, хвалу Богу віддав та й промовив: Нині відпускаєш раба Свого, Владико, за словом Твоїм із миром, бо побачили очі мої Спасіння Твоє, яке Ти приготував перед всіма народами, Світло на просвіту поганам і на славу народу Твого Ізраїля! (Лк. 2:27-32).

Другою особою, що зустріла Ісуса в храмі була пророчиця Анна, про що також свідчить Євангеліє від Луки:

Була й Анна пророчиця, дочка Фануїлова з племени Асирового, вона дожила до глибокої старості, проживши з мужем сім років від свого дівоцтва, удова років вісімдесяти й чотирьох, що не відлучалась від храму, служачи Богові вдень і вночі постами й молитвами. І години тієї вона надійшла, Бога славила та говорила про Нього всім, хто визволення Єрусалиму чекав. (Лк. 2:35-38).

Звершивши все згідно з законом Господнім, Марія і Йосиф повернулися до Назарету в Галілею (Лк. 2:39).

Історія

Празник Господнього Стрітення започатковано в Єрусалимі в другій половині IV ст. Першу згадку про нього подає паломниця С. Етерія у своєму щоденнику, де називає його "40 днем після Богоявлення". Його святкування описує так: "Сороковий день після Богоявлення святкується дійсно з найбільшою урочистістю. Цього дня йде процесія до храму Воскресення, де всі збираються на Літургію. Правиться за приписаним порядком з найбільшою урочистістю, наче на Пасху. Усі священики проповідують і також єпископ. Усі вони пояснюють текст Євангелія, де говориться, що 40 дня Йосиф і Марія принесли Господа до храму" (Гл. 26). З Єрусалима празник поширився на увесь Схід, але лише в VI ст. за цісаря Юстиніяна (527-565) він набирає особливого значення. Цісар Юстиніян наказав уважати Господнє Стрітення за великий празник і святкувати його в цілому цісарстві. Через це в богослуженнях цього празника Церква кілька разів молиться за імператора.

Празник Стрітення на Заході первісно був Господським і щойно набагато пізніше став вважатися Богородичним та називатися Очищення Пречистої Діви Марії, або Пожертвування Ісуса у святині. Нові приписи латинської Церкви з Другого Ватиканського Собору знову поставили Стрітення серед Господських празників. У Східній Церкві Стрітення належить до Богородичних празників і подекуди має також назву Стрітення Пресвятої Богородиці.Дух богослужіння празника
Дух богослужби Стрітення є той самий, що й дух Христового Різдва і Богоявлення: прославити Богоявлення на землі, звеличити Христове божество та віддати честь Пречистій Діві Марії, як Богоматері. Про глибокий зміст і значення празника говорить у своїй проповіді на цей день святий Кирило Олександрійський. "Предвічний, — каже він, — мале Дитятко і древній днями (себто Бог). Дитя при грудях і Творець віків. Бачу Дитину і пізнаю Бога. Дитя кормиться і світ удержує. Дитя плаче і світові дає життя і радість. Дитина в пеленках і мене звільняє від гріховних пелен... Це Дитя славлять ангели, Йому поклоняються архангели, перед Ним дрижать Власті, Його вихвалюють сили, Йому служать херувими, Його благословлять серафими, Його славить сонце, Йому служить місяць, Його слухає природа, Йому коряться джерела і моря... Це Дитя поконало смерть, побідило диявола. Знищило клятву... стерло гріхи, осудило єресі, прикрасило все створіння, спасло Адама, обновило Єву, призвало народи, освятило світ... Тож усі світло зустрічаймо Господнє Стрітення... Так цей день прикрасімо свічками, як годиться синам світла, і істинному Світлові-Христові принесімо свічки з душевними світлами" (Пролог, Ч. І).

Стихири вечірні і сідални, канон та стихири утрені — це один величний гимн слави в честь Христового Богоявлення, у честь предвічного воплочення Бога-Слова та в честь Пресвятої Богородиці. Ця мала Дитина, що її сьогодні батьки принесли до храму, це Бог предвічний, що дав закон Мойсееві на горі Синай: "Сьогодні Той, — співаємо на стихирах литії, — що колись був дав закон Мойсееві на Синаю, повинується задля нас приписам закону, бо змилосердився над нами... Сьогодні Симеон бере на руки Господа слави, що його спершу Мойсей у темряві бачив, як на Синайській горі давав йому таблиці... Творець неба й землі сьогодні носиться на руках старцем Симеоном".

Дитятко, що Його сьогодні бачимо в храмі, це пророками предсказаний і Богом післаний Месія: "Скажи, Симеоне, — співаємо на стихирах вечірні, — кому ти, тримаючи на руках у храмі, радуєшся? Кому кажеш і кличеш: "Нині я став свобідний, бо видів мого Спасителя?" Це Той, Хто з Діви народився, Він Бог Слово від Бога, що задля нас воплотився і спас людину, Йому поклонімся".

А Мати принесеного до храму Дитяти — це Пресвята Богородиця. "Прикраси твою світлицю, Сіоне, — каже стихира на стиховні вечірні, — і величай Царя-Христа, вітай Марію — небесну браму, бо вона це херувимський престол: вона носить Царя слави". Пречиста Діва Марія не тільки Мати Христова, але вона також наше уповання й наша Заступниця. На 9-ій пісні канона утрені її благаємо: "Богородице Діво, надіє християн, покрий, збережи і спаси тих, що на тебе уповають... Богородице Діво, для світу блага Помічнице, покрий і збережи нас від усякої нужди й печалі".

Свята Церква, бачачи велике таїнство Богоявлення і Божої любови до нас, закликає своїх вірних до прослави Христа Господа: "Хай ангельський хор чудується, а ми земними голосами заспіваймо пісню, бачачи невимовне Боже зшестя. Той, що перед Ним дрижать небесні сили, Його сьогодні обіймають старечі руки єдиного Чоловіколюбця" (Сідален утрені).
Цікаві Інтернет-ресурси

 • Стрітення [електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki//.– Назва з екрана. – (Дата звернення 22. 10.2014).

 • Православне Стрітення Господнє [електронний ресурс] // Beyond.ua. – Режим доступу: http://beyond.ua/pravoslavne-stritennya-gospodne/.- Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] // Ділова мова. - Режим доступу: http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=26&year=2014.- Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] //Дивен Світ. – Режим доступу: http://dyvensvit.org/library/1145.html. - Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] // CREDO. – Режим доступу: http://www.credo-ua.org/2014/02/39967. - Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] // Парафія святого Василя Великого міста Житомира. – Режим доступу: http://stbasilparish.at.ua/index/stritennja_gospodne/0-32. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • 15 лютого Стрітення Господнє за Юліанським календарем [Електронний ресурс] // RISU.– Режим доступу : http://risu.org.ua/ua/index/allnews/culture/religiousholidays/51311/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] // Колиба. – Режим доступу: http://www.kolyba.org.ua/unikalne-zakarpattja/zvichai-svjata-i-obrjadi/14971-stritennja-gospodn .- Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014)

 • Історія свята Стрітення Господнього [електронний ресурс] // Філософія і Релігієзнавство. – Режим доступу: http://tureligious.com.ua/istoriya-svyata-stritennya-hospodnoho/. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).

 • Стрітення Господнє [електронний ресурс] // Парафія «Введенняв храм Пресвятої Богородиці». – Режим доступу: http://www.cerkva.kiev.ua/news/75.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 22.10.2014).


Рекомендований список літератури

 1. Боруцький С. Стрітення Господнє [Текст] / С. Боруцький // Високий замок. – 1995. – 14 лютого

 2. Брухаль С. Стрітення: вірш [Текст] /С. Брухаль// Струни весняні: поезії. – Львів, 2007 15 с.

 3. Гончарук А. Стрітення [Текст] / Алла Гончарук // Мистецтво та освіта. – 2012. – № 1.- С. 57-59.

 4. Заноздра Т. Свято Стрітення: Урок християнської етики [Текст] / Т. Заноздра // Початкова освіта. – 2011. – № 5(581). – С.7-10.

 5. Казимірчук О. Свято Стрітення [Текст] / О. Казимірчук // Позакласний час. – 2001. – № 1. – С. 16-17.

 6. Колісник Н. М. Стрітення Господнє [Текст] / Н. М. Колісник // Історія та правознавство. – 2005. – № 6(34). – С. 21-23.

 7. Котляр Л. М. Стрітення [Текст] / Л. М. Котляр // Початок навчання та виховання: наку.-метод. журнал. – 2013. – № 2. – С. 33-36.

 8. Павлик Л. Ось і Стрітення [Текст] / Л. Павлик // Експрес. – 2008. – № 18. - С. 3.

 9. Свято Стрітення: Методична розробка [Текст] // Бібліотека вчителя початкової школи.- 1998. – № 21-22. – С. 50-52.

 10. Солощенко Л. Г. Свято Стрітення [Текст] / Л. Г. Солощенко // Поч. навчання та виховання. – 2007. – № 34 (146). – С. 28-30.

 11. Стецюк Н В. Стрітення. Історія зустрічі старця Сименона з немовлям Христом [Текст] / Н.В. Стецюк // Все для вчителя. – 2013. – 105 с.

 12. Суховерхова Л. Свято Стрітення (Сценарій) [Текст] / Л. Суховерхова // Розкажіть онуку. – 2003. – № 2-3. – С. 5.

 13. Ткач М. Стрітення. [Текст] / М. Ткач // Укр.культура. – 1998. – № 1. – С. 38-39.

 14. Хвалибога Н. Свято Стрітення [Текст] / Н. Хвалибога // Позашкілля. – 2011. – № 7 (55). – С. 16-18.

Методичні рекомендації до проведення15.02.2015 р. - Стрітення Господнє

Заходи до відзначення

 1. Оформлення експозицій книжково-журнальних виставок:

 1. Стрітення Господнє;

 2. Свято розсипає зорі….

Епіграфи до книжкових виставок:

Стрітення означає зустріч, дивну і сповнену таємничості, зустріч у Єрусалимському храмі старця Симеона і новонародженого Богомладенця Ісуса.

Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм з миром…

Лк. 2: 29
 1. Проведення бесід для учнів старших класів на теми:

 • Стрітення. Історія зустрічі старця Симеона з Немовлям Христом.
 1. Для учнів молодших класів провести круглий стіл на тему:

 • Стрітення Господнє – притчі, прислів’я, приказки …Сценарії за іншими джерелами
 • Стрітення Господнє [електронний ресурс]. – Режим доступу: vodytsia-school1.edukit.uz.ua. – Назва з екрана.Сценарій свята Стрітення Господнього

Учениця 1

Як нестримно летить час, ще зовсім недавно ми тішилися новорічними святами, а вже почався відлік лютого – останнього місяця зими. Ще лютує зима хуртовинами, ще стоять морози і лежить сніг, а у повітрі вже пахне весною. Здається, що зима хоче надолужити прогаяний час, а тому й лютує; але дарма, бо вже йде не до Різдва а до Великодня.Учениця 2

У народі кажуть: як лютий не лютуй, а на весну брови не хмур. Хоча він за своїм характером найпримхливіший місяць, та все ж сонечко повертає на весну, поступово день збільшується. Мудро відмічено у народному прислів’ї: «Лютневий сніг весною пахне».Учениця 3

У кожного місяця є свої свята. У січні – це Різдво, Василя, Водохреща. Натомість лютий може похвалитися лише одним найбільшим церковним святом – Стрітенням Господнім.Учениця 4

Сьогодні наша свята церква відзначає урочистим Богослужінням одне з найбільших і найшановніших свят – Стрітення Господнє. Відзначають його в пам'ять про те, як Свята Діва Марія з Йосифом принесла до Єрусалимського храму свого Сина Ісуса Христа на 40-й день після його народження.Учениця 1

При цьому єрусалимському храмі жили двоє праведних людей – священник Симеон і благочестива пророчиця Анна. Вони святим духом були натхненні і сподівалися перед своєю смертю побачити Спасителя. І коли Мати Божа принесла до святині малого Ісуса, Симеон приступив до немовляти, взяв його на руки і славлячи Бога сказав: «Нині відпускаєш раба Твого Владико, за словом твоїм, з миром, бо очі мої побачили спасіння Твоє, яке ти уготовив перед лицем всіх людей…».Учениця 2

При цій святині жила також благочестива вдова Анна. Коли її чоловік помер вона пішла до Святині і понад 60 років служила Богу в пості і молитві. За це Бог наділив її даром пророцтва і дав їй ласку дожити до тієї хвилини, коли вона побачить Спасителя світу. Всім, кого знала, Анна розголосила, що вже прийшов на світ той, кого багато віків чекали всі народи.Учениця 3

У пам'ять про зустріч святого Симеона з Ісусом Христом православна церква і встановила свято Стрітення.Учениця 4

Ще на Стрітення святили воду і свічки, які називали громічними . Їх запалювали перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому. Тому це свято в давнину називали „Громниця” . Зараз я запалю Стрітенську свічку і ви зможете побажати те, чого вам найбільше хочеться.

Ой, громниця-свічечко! Святая водичечко!

Від біди оберігай наш майбутній урожай!

Дай здоров’я нам усім та достатку в кожен дім!

Свічко-свічечко гори, на діточок укажи!

В щасті – долі щоб жили і здоров’я берегли!

Учениця 1

На Стрітення посвячували й воду, яка після цього вважалася

цілющою. Її набирали у нову невживану посудину і зберігали за образами протягом року. Стрітенською водою батьки благословляли синів на військову службу, на війну; чумаків – у далеку дорогу, й будь-кого, хто вирушав у далекі й небезпечні мандри.

Учениця 2

У господарстві нею кропили худобу, коли вперше виганяли на пасовище, а пасічники – вулики і бджіл, щоб не заїли чужі комахи. А ще на Стрітення люди уважно стежать за погодою, намагаючись виявити найменші її зміни. З цим пов'язано багато народних прикмет:(Відповіді учнів)

1. Якщо на Стрітення сніг зранку, буде врожай ранніх зернових, увечері – пізніх.

2. Ясна і тиха погода в цей день віщує добрий урожай і роїння бджіл.

3. Як на Стрітення тепло й сонячно, то весна буде теплою.

4. Як цього дня мороз і похмура погода, буде весна пізня.

5. Якщо на Стрітення зі стріх капає, весна буде рання і суха, якщо не капає – весна затягнеться.

7. Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то не чекайте вже стужі.

8. Як на Стрітення відлига, то ще довго буде зима.Учениця 3

А зараз ми з вами подивимось що відбувається в царстві звірів і квітів, що заснули на зиму.Ведмідь

Гу-гу-гу, щось довго це триває,

Холодний вихор завіває,

Зимі не видно ще кінця -

Хотів би вже збудитись я.

Їжак

Це правда досить сну,

І я вже мрію про весну.

Фіалка

Що клопіт вам це й я признаю,

Та важко і в підземнім краю.

Всім нам беззахисним квіткам.

Як довго стужа потриває,

Коріння нам позамерзає.

То на весні ми не зійдемо,

Від стужі марно пропадемо.Лисичка

Мороз прислав мене сюди

Й велів усім переказати,

Що довго будете ви спати.

Бо каже він і кажуть люди,

Що ніби вже весни не буде!

Що від тепер зима з снігами

Вже пануватиме над нами.Посланець весни

Не тратьте віри, ні надії!

Лягайте і відпочивайте,

Весни ясної дожидайте!

Я вже подбав, сніги упали

І землю всю поприкривали,

Щоб вас мороз не досягнув,

Весну просив я – не забув,

Щоб цього року не барилась,

Щоб вас будити поспішилась!Учениця 4

Про символічну зустріч зими і весни є багато розповідей сповнених народної дотепності й гумору. Одну з них пропонуємо вашій увазі.ЗУСТРІЧ ЗИМИ ТА ВЕСНИ

ВЕСНА. Доброго дня тобі бабусю Зима!

ЗИМА. Доброго тобі здоров’я дівчино Весна! Рано ти прийшла, ой рано. Ще твоєму царюванню час не настав.

ВЕСНА. Я вчасно. Сьогодні ж Стрітення! Час тобі царювання над землею передати мені.

Та поглянь на себе, Зимонько! Яка вже з тебе цариця з пустою

торбою? Все, що я напрацювала, ти все з’їла і випила.

ЗИМА. А от і не все! Не все!

ВЕСНА. Я краща від тебе, бо у мене люди веселі, співають, танцюють, а в

тебе тиснуться по закутках, та ховаються по хатах. Моє сонечко всіх

зігріває, дає людям тепло, а в тебе люди трусяться від холоду і вмирають

від голоду.ЗИМА. У мене люди не трусяться, я всіх одягаю в кожухи.

ВЕСНА. А я – царівна – куди ступаю, сонце сяє, все навколо оживає!

А ще пробуджую від сну я нашу землю чарівну!ЗИМА. Не пущу! Ого-го-го! Злітайтеся, дочки мої, хуртовини, завірюхи!

Сюди! Сюди! Покажіть свою силу! Війте голубчики мої вітри, крутіть хурделиці, сильніше скувайте землю морози.Учениця 1

Утікай, утікай біла зимонько,

Вже нема, вже нема в тебе силоньки!

Йде весна, йде весна – чарівниченька,

Потемніє, почорніє твоє личенько!

Учениця 2

Зимонько, Веснонько, не сваріться. Ви обидві хороші,

приносите радість дітям своїми іграми та розвагами. Але ти, Зимонько,

втомилася і треба тобі відпочити, щоб Весні дорогу звільнити.ЗИМА. Ти перемогла сестрице! (віддає ключі). Хоч тяжко і журно мені, тобі передаю я панування над землею. Повсюди, сестрице, встигай ти, як я. А я піду спочину, щоб наступного року прийти з новими силами.

Що ж, прощавайте любі діти!

За зиму ви поздоровіли,

Пішли на користь і мороз, і сніг

І щічки ваші так порожевіли,

Неначе маки розцвіли на них!

Прощавай і ти, Весна-красна,

Прощаюсь з вами усіма.

Здорові будьте! Через рік я знову

Свою вам казку принесу зимову!ВЕСНА (бере ключі).

Піду я далі лугами й лісами!

Встелю землю килимами!

Я теплом людей зігрію,

І здоров’я всім навію

Рідним словом, щоб зростали,

Щоб звичаї пам’ятали!

Як тут серцю не радіти,

Як мені тут не співати,

Коли бачу я, що діти

В честь мою зібрали свято.

Мабуть, вам цікаво дуже,

Хто є хлопчики оці?

Познайомтесь, любі друзі,

Це - весняні місяці.

(Місяці вклоняютъся)

БЕРЕЗЕНЬ

Звуть всі Березнем мене.

Лише зимонька мине,

Тепле сонце викликаю,

Хай земельку зігрівае.

А берізкам білокорим

Навіваю сни чудові,

Щоб діточкам сік давали,

Справно їх оздоровляли.

КВІТЕНЬ

Я зовусь в народі Квітнем,

Бо в мій час найперші квіти

Бачать люди на землі.

Це і проліски малі,

I пахуча сон-трава,

І фіалочка мала

Ряст, що килимом зацвів.

I «ліхтарик»-горицвіт.

ТРАВЕНЬ

Я – ясний і теплий Травень,

Одягаю землю в трави,

А сади в рожевий цвіг,

Щоб казковим був наш світ.

Я дарую вам тюльпани,

Що розквітли полум'яно,

Ніжність їхніх пелюсток,

I півонію, й бузок.

ВЕСНА

Так, синочки-місяці,

Ви, звичайно, молодці.

Тож скажітъ нам, любі діти,

Чим зібрались нас зустріти?

Учениця 3

Любий Березень і Квітень,

Мила Весно, теплий Травень,

Заспівають наші діти,

Гарну пісню привітальну.

(Виконання пісні «Веснянка»)

Учениця 4

Добігає кінця наше свято,

Прощаватись настав уже час.

До побачення! Будьте багаті!Хай Господь береже усіх вас!


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка