Департамент культури І туризму харківської обласної державної адміністрації «Шлях слов’янської писемності: від Кирила І Мефодія до Івана Федорова»Скачати 223.49 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір223.49 Kb.

ДЕПАРТАМЕНТ КУЛЬТУРИ І ТУРИЗМУ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇлоготип__2

«Шлях словянської писемності:

від Кирила і Мефодія

до Івана Федорова»

(До Року рівноапостольних святих Кирила і Мефодія)
методико-бібліографічні поради

Харків-2013

ББК 76.11

Ш-70


«Шлях від Кирила і Мефодія до Івана Федорова»:

До Року рівноапостольних святих Кирила і Мефодія: методико-бібліогр. матеріали /уклад. С. О. Андрус; ОКЗ Харк.обл. б-ка для юнацтва. – Х, 2013. – 21с.

Де шукати батьківщину писаного слов’янського слова, коли з’явилася перша українська друкована книга? Ці питання постають кожного разу, коли йдеться про початок писемності, книгодрукування, на яких ґрунтується і усна народна творчість, і будь-який літературний витвір, й культура та історія нашої держави.

Для бібліотекарів та широкого кола користувачів бібліотеки.

Укладач С.О. Андрус


Відповідальний за випуск М.В. Жарова

© ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва», 2013

У вас мудрість вічна і любов жива...

А хтось же вас народжував, слова,
Хтось ті суцвіття звуків винаходив,


Що стали потім мовами народів.
Станіслав Тельнюк
Звідки пішло слово? Де шукати батьківщину писаного слов’янського слова, коли з’явилася перша українська друкована книга? Ці питання постають кожного разу, коли йдеться про початок писемності, книгодрукування, на яких ґрунтується і усна народна творчість, і будь-який літературний витвір, й культура та історія нашої держави.

Виникнення письма має надзвичайно важливе значення в історії будь-якого народу. Це одне з найістотніших знарядь культури, яке у просторі і часі розширює функціонування мови.

Шлях розвитку слов’янської культури та писемності, книгодрукування був довгим і складним. Поява книгодрукування — значна віха в розвитку культури українського народу, серйозний чинник у формуванні національної свідомості. Друкована книга започаткувала новий етап в історії культури — мистецтво книгодрукування.

Згідно з рішенням ЮНЕСКО 2013 рік оголошено – Роком рівноапостольних святих Кирила та Мефодія. Саме 1150 років тому виникла слов’янська писемність, яка сприяла розвитку країни. В 1113 році Нестор - літописець закінчив укладання літописного зведення «Повісті временних літ».

Для українців-слов’ян 2013 рік знаменний, тому що не тільки вищезазначені події мають велике значення в розвитку історії та культури, а й тому що виповнюється 440 років з часу заснування Іваном Федоровим типографії у Львові та виходу першої української друкованої книги (1573).

Бібліотеки, як осередки формування культурного середовища та громадської думки, з метою відзначення 1150-річчя слов’янської писемності, 900-ліття історичній пам’ятці – «Повісті временних літ» та 440 річчя як вийшла перша друкована українська книжка повинні висвітлювати дану тему різнобічно, з врахуванням обізнаності та зацікавленості провідних груп читачів.

Для бібліотек відзначення цих подій повинно стати ще однією можливістю представити книгу як унікальну культурну цінність, носія духовності нації.

Для широкого кола користувачів радимо провести такі заходи: • книжково-ілюстративна виставка

«Як виникла абетка»;

 • історичний екскурс крізь століття

«Таємниці темних віків»;

 • інтелектуальна гра «Найрозумніший».

Як виникла абетка"(книжково-ілюстративна виставка)
І. «Просвітники слов’ян»

(Кирило та Мефодій)

Цитата: «Із темряви віків, де цвинтаря печать,

Лиш чути письмена…»


ІІ. «Давньоукраїнський книжник»

(Нестор-літописець)

Цитата: «З книжних слів набираємося

мудрості й стриманості»

(Нестор)
ІІІ. «Батько українського друкарства»

(Іван Федоров)

Цитата: «Адже не личило мені

За оранкою і сівбою

Своє життя вікувати.

Повинен я духовне насіння

розсівати по світу

і всім роздавати

належну їм духовну поживу.

(Із післямови до Львівського«Апостола» Івана Федорова)
***

Таємниці темних віків.

(історичний екскурс крізь століття)Для проведення заходу в читальній залі бібліотеки оформлюється виставка видань літератури давньої Русі, ілюстрації історичних постатей, історичних подій тих часів, мудрими висловами Нестора Літописця, афоризмами князя Святослава (наприклад: «Іду на Ви!», «Не осоромимо землі Руської, ляжемо тут кістьми: мертві бо сорому не мають, а якщо побіжимо, то сором матимемо; станемо ж кріпко, я перед вами піду; якщо моя голова ляже, то дбайте самі про себе».)


І. Таємниця «Апостоли слов’янської писемності»

Походження слов'янської та східнослов'янської писемності. Писемність є найважливішою складовою частиною культури будь-якого народу. Вона виникає тоді, коли в результаті соціально-економічного і культурного розвитку суспільства в ній з'являється потреба. Проблема походження слов'янської писемності досі остаточно не з'ясована. Причиною того є недостатність джерел і те, що існує дві слов'янські азбуки: кирилиця та глаголиця. Яка з них є давнішою і яку винайшов слов'янський просвітник Кирило — ось ті питання, що багато років хвилюють славістів у всьому світі.http://www.pravoslavie.ru/sas/image/100416/41642.p.jpgКирилиця — писемність, що відома за книжковими пам'ятками XI—XII ст. її азбука складається з 43 літер, у тому числі з 24 грецьких і 19 ориґінальних слов'янських. Накреслення літер (графіка) близьке грецькому, візантійському алфавітові. кирилиця

Кирилиця — складна творча переробка грецького алфавіту. До її складу увійшли 19 літер, зовсім не відомих грекам. Це цілком ориґінальна система слов'янської писемності. Кириличний алфавіт з XI ст. широко застосовується в історичній та світській літературі східних слов'ян. Від давньоруського періоду його успадкували всі три східнослов'янські народи: російський, український і білоруський.

В історії кириличного письма розрізняють три періоди: устав, півустав і скоропис. У середині XVI ст. у східних слов'ян виникає друкарство, друкований алфавіт створений з деякими змінами, на основі півуставного письма.

Накреслення її літер в подальшому стали графічною основою сучасної української, болгарської, російської, білоруської писемності.

На відміну від кирилиці, глаголиця має дуже складне накреслення літер у вигляді кружечків і петельок, з'єднаних між собою, що дуже утруднює оволодіння цією системою слов'янського письма. Азбука глаголиці складається з 39 літер. Більшість вчених гадає, що глаголицю винайшов Кирило для слов'ян Моравії та Паннонії, де разом зі своїм братом Мефодієм він запроваджував церковні відправи слов'янською мовою. Незважаючи на графічну складність літер глаголиці, вона тривалий час вживалася в деяких південнослов'янських країнах.

Вшановування пам'яті Кирила і Мефодія в різних країнах знайшло своє відображення і в архітектурі. Так, у Владивостоку, Коломні, Москві, Мурманську, Нітрі, Охриді, Саратові, Скоп'є, Софії, Ханти-Мансійську та Черкеську є пам'ятники святим віропросвітителям.

Указом Президента України від 17 вересня 2004 р. день пам'яті святих Кирила і Мефодія оголошено державним святом «Днем  слов'янської писемності і культури».
ІІ. Таємниця .

«Нестор-літописець: Повість временних літ»


9 листопада відзначаємо день Преподобного Нестора Літописця – ченця Києво-Печерської Лаври, продовжувача традицій слов'янської писемності, що були закладені рівноапостольними Кирилом і Мефодієм, першого історика Київської Русі.http://parkkyivrus.com/images/stories/nestor.jpg

Нестор Літописець народився в 50-х роках ХI століття в Києві. Юнаком прийшов до Києво-Печерської обителі та прийняв постриг. Він глибоко цінував істинне знання, з'єднане зі смиренністю та каяттям. У монастирі він виконував обов’язки літописця.

Головною справою життя Преподобного Нестора було складання до 1112-1113 років "Повість временних літ". «Се повісті минулих літ, звідки почалась руська земля, хто в Києві перший став князювати і звідки руська земля стала буть» так з перших рядків визначив мету своєї праці Преподобний Нестір. Надзвичайно широке коло джерел (попередні руські літописні зводи та сказання, монастирські записи, візантійські хроніки Іоанна Малали та Георгія Амартола, різні історичні збірники, розповіді старця-боярина Яна Вишатича, торговців, воїнів, мандрівників), осмислених з єдиної, суворо церковної точки зору, дозволило Преподобному Несторові написати історію Київської Русі як складову частину всесвітньої історії, історії порятунку людського роду.

Саме на честь Преподобного Нестора Літописця, внесок якого в розвиток історичної науки воістину безцінний, вже 16 років, відзначають свято - День Української писемності та мови. Адже ретельні дослідження джерел української писемності, сформували стійку дослідницьку думку про те, що саме з діяльності Преподобного Нестора Літописця починається письмова українська мова.


ІІІ. Таємниця

«Іван Федоров — першодрукар України»http://www.hrono.ru/biograf/bio_f/fedorov_pamjatnik.jpg

Іван Федоров — постать ренесансної доби. Як і багато хто у той час, він був різнобічне освічений, поряд з видавничою справою відливав гармати, винайшов багато дульну мортиру з частинами, що взаємозамінювалися. Певний час (протягом 1583 p.) працював у Кракові, Відні. Мав тісні зв'язки з освіченими людьми Європи.

Іван Федоров (1510—1583) — засновник книгодрукування в Росії та Україні. За окремими даними, навчався у Краківському університеті, де одержав ступінь бакалавра.ivan_fyodorov_arms

Свою діяльність І.Федоров розпочав разом з П. Мстиславцем у 1563p. у Москві, де видрукував першу датовану російську книгу "Апостол".

Друкарський символ

Івана Федорова

У ній він виступив не лише як друкар, а й як редактор. Видання багато ілюстроване: на фронтиспісі зображено апостола Луку. Заставки та кінцівки, а їх 48, виконані на високому художньому рівні. Шрифт розроблено на базі московського півуставу. Окрім "Апостола" у Москві вийшло два видання "Часовника".

Але в 1566 p. І. Федоров разом з П. Мстиславцем залишив Москву і переїхав в Україну. За однією версією, це було зумовлено гонінням ортодоксальної верхівки церкви, за іншою — культурна місія.ifedorov

Підпис Івана Федорова

Свою діяльність в Україні він почав в Заблудові у маєтку гетьмана князівства Литовського Г. Ходкевича, де надрукував "Учительнеє Євангеліє". Після від'їзду П. Мстиславця до Вільно І. Федоров уже один випустив "Псалтир" з "Часословом". Із Заблудова він переїхав до Львова, де в 1573 p. заснував першу в Україні друкарню. 25 лютого 1573 року Іван Федоров розпочав, а 15 лютого 1574 p. закінчив працю над першою друкованою книгою в Україні.

Це був знаменитий львівський "Апостол" (Діянія та послання апостольські). Наклад книги становив 1000-1200 примірників.

В книзі є післямова "Повесть... откуда начася и како свершися друкарня сия", — це перший зразок української мемуарної літератури, що свідчить про неабиякий літературний хист першодрукаря.

1574 рік знаменний тим, що цього року вийшла "Азбука" — перша українська граматика. Четверта його друкарня почала діяти в 1578 p. в Острозі, у маєтку князя К. Острозького, де було ще раз перевидано абетку. Вона призначалася для навчання дітей у школі, заснованій у місті. Тут же, в Острозі, І. Федоров випустив першу повну слов'янську Біблію кириличного шрифту, так звану Острозьку Біблію. Нині відомо близько 250 її примірників. Це одна з найвизначніших пам'яток історії та культури слов'янського народу.

Інтелектуальна гра «Найрозумніший».

Умови гри: у грі спочатку беруть участь 10 гравців;

в І турі вони відповідають на питання, після підведення підсумків якого в ІІ турі залишаються 6 учасників з найбільшою кількістю балів;

в ІІ турі учасники гри виконують письмові завдання, а ведучий тим часом проводить гру для вболівальників, після підведення підсумків ІІ туру в грі залишаються 3 учасники з найбільшою кількістю балів;

в ІІІ фінальному турі учасники обирають тему та отримують запитання, на які вони повинні дати правильні відповіді;  переможцем вважається той, хто набрав найбільшу кількість балів.

Гра проводиться за темами:І. Загальні питання з історії культури (біла).

ІІ.«Апостоли слов’янської писемності» (зелена).

ІІІ. «Нестор-літописець» (жовта).

ІV. «Іван Федоров — першодрукар України» (червона).


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

Кожен учасник гри має запам’ятати цифри, під якими сховані їхні питання. Якщо учасник дає правильну відповідь на запитання своєї категорії – 1 бал, на питання суперника – 2, на питання із категорії «загальні знання» – 3.)

І тур: бліц-вікторина


1. Героїчний народний епос — це...:

(збірна назва фольклорних творів, в яких відображено героїчні події, уславлено патріотизм, мужність, звитягу воїнів-богатирів).

2. Крилатий вираз “Прийшов, побачив, переміг” належить: (Гаю Юлію Цезарю).

3. Поховання скіфської знаті – це ... (курган)

4. Місто, назва якого в перекладі «щаслива». (Ольвія)

5. Яке історичне джерело розкриває історію Київської Русі? («Повість минулих літ»)

6. Яка археологічна культура на території України існувала протягом VIII тис. до н. е. до І тис. до н.е.? (Трипільська)

7. Який фольклорний персонаж діє в романі В. Скотта «Айвенго», назвіть його справжнє ім’я в фольклорі. (Локслі Робін Гуд)

8. Кого називали лицарями? (Хто дотримувався кодексу честі лицаря, а саме: бути сміливим і хоробрим; бути вірним своєму королю; захищати віру й церкву; заступатися за бідних і знедолених)

9. З яких основних частин складається Біблія? (Старий і Новий заповіт)

10. Хто винайшов систему писемності? (Шумери, 5000 років тому)

11. В якій країні винайшли дерев’яну форму для друку? (Китай, 6 ст.)

12. Рукописні книги, створені ченцями та переписувачами. (Манускрипти)ІІ письмовий тур: розшифрувати напис:

(Ключ до шифру — російська абетка)


А) 1 9 2 21 12 1 –

12

14 21 5 18 16 19 20 1019 20 21 17 6 15 28 12 1.

(Азбука – к мудрости ступенька)
Б) 1 9 5 1 2 21 12 10,

1 17 16 20 16 14 10

5 18 21 4 10 6 15 1 21 12 10.

(Аз да буки, а потом и другие науки)

В)12 15 10 4 1 14 1 13 1,

1 21 14 1 17 18 10 5 1 13 1.

(Книга мала, а ума придала)

Секрет (Загадки) для вболівальників:

1. Яке слово складається з семи однакових літер? (Сім’я)

2. Без рук, без ніг, а всіх кладе в постіль. (Сон)

3. Мене не їдять, і без мене не їдять. (Сіль)

4. Всім розкаже всі пригоди, а сама мовчить ізроду. (Книга)

5. Грамоти не знаю, але цілий вік пишу. (Олівець)

6. Хто завжди каже правду? (Дзеркало)

7. Літом наїдається, зимою відсипається. (Ведмідь)

8. Без рук, без ніг, а дерево гне. (Вітер)

9. Одне кинув – цілу жменю взяв. (Зерно)

10. Без ніг, а біжить, без рук, а рукави має. (Річка)

11. Без рук, без ніг, а малювати вміє. (Мороз)

12. Повзун повзе, на базар голки везе. (Їжак)

13. Ходять туди, ходять сюди, а в хату не заходять. (Двері)

14. Не літак, а шумить, не птах, а летить. (Бджола)

15. Що посеред землі стоїть? (М)

16. На небі одне, а в баби двоє? (Б)

17. Якої хвороби не буває на землі? (Морської)


ІІІ фінальний тур
Загальні питання з історії культури:

1.Яку назву має напис у формі малюнка?(Піктографія)
2.Що таке клинопис?

(Клинопис — це писемність в стародавньому Шумері, державі в межиріччі Тигру і Євфрату, знаки якої складалися з груп клиноподібних рисок, видавлених на глиняних табличках.)


3.Де була створена перша бібліотека?

(В Давньому Шумері)


4.За часів якого царя була заснована перша бібліотека ассірійського царя ?

(Ашшурбаніпал)
5.Де і коли було винайдено папір?

(В Китаї у ІІ ст.н.е.)


6.Що використовували в Китаї для вироблення паперу?

(Залишки шовку, ганчір’я, старі рибальські сітки)
7.Хто за часів Київської Русі заснував першу бібліотеку? (Ярослав Мудрий)
8.Назвіть ім’я першого європейського книгодрукаря.

(Йоганн Гутенберг)

9. Назвіть першу книгу надруковану у типографії Йоганна Гутенберга.(42-строкова Біблія)
Питання до блоку

«Апостоли слов’янського писемності»
1.Назвіть одних з перших слов’янських культурних діячів. (Кирило і Мефодій)
2. Після прийняття християнства (988 рік) на території Київської Русі були відомі два типи письма. Назвіть їх. (Кирилиця і глаголиця)
3. Скільки літер налічувала азбука глаголиці?

(39)
4. Скільки літер налічувала азбука кирилиці?

(43: 24 грецьких і 19 оригінальних слов’янських)
5. Де народилися Кирило та Мефодій?

(В місті Солунь)
6. Хто із братів був старшим, Кирило чи Мефодій?

(Кирило (Костянтин), 826 (827) – 896; Мефодій, 814 –885)
7. Назвіть світське ім’я святого Кирила.

(Костянтин)
8. Яке прізвисько одержав Костянтин-Кирило?

(Філософ)
9. Хто створив першу слов’янську азбуку? Як вона називається?

(Кирило і Мефодій, глаголиця)
Питання до блоку

«Нестор–літописець»
1.Назвіть найвизначніший твір Нестора Літописця.

(«Повість временних літ», «Повість минулих літ»)
2.Назвіть в якому жанрі написана «Повість временних літ»

(Жанр — літопис)
3.Хто є автором літопису «Повість временних літ»?

(Нестор-літописець)
4. Що таке літопис?

(Пам’ятка історичної прози Київської Русі, де матеріал надається хронологічно і послідовно).
5. Яку ще має назву історична пам’ятка — «Повість минулих літ»?

(Початковий літопис)
6. Які історичні події освітлюються в літописному зведенні?

(Літопис розповідає про початок української держави, про перших наших князів. Цікавою є легенда про заснування Києва про походи київських князів, про Олега та його похід на столицю Візантії Царгород (сучасний Стамбул), на воротах якого він повісив свій щит на знак перемоги. Одним із найвідоміших фрагментів «Повісті минулих літ», який пізніше ліг в основу сюжетів багатьох літературних творів, є розповідь про войовничого Святослава, який не знав страху й ніколи не відступав перед ворогом. З-поміж найвідоміших сюжетів літопису такі: про загибель Ігоря, про помсту княгині Ольги древлянам, про вбивство Бориса й Гліба їхнім братом Святополком.


7.Коли було закінчено укладання літописного зведення «Повісті временних літ»?

(В 1113 році)
8. Яке свято відзначаємо 9 листопада?васнецов виктор михайлович нестор-летописец 2 (модернизм)

(Указом Президента України № 1241 від 1997 року було встановлено в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця).


9. Який художник написав картину «Нестор літописець»?

(В. Васнецов, 1919)
Питання до блоку

«Іван Федоров — першодрукар України»
1. Де була відкрита перша українська типографія в 1573р. Іваном Федоровим?

(У Львові)
2. Де і коли побачила світ перша україномовна друкована книга?

(1573 р., місто Львів)
3. Назвіть першу друковану україномовну книгу І.Федорова.

(«Апостол»)
4. Яким накладом вийшов львівський «Апостол»?

(1000 примірників)
5. Хто і коли надрукував повну слов’янську "Острозьку Біблію"?

(1581 р., Іван Федоров)

6. Яким шрифтом була надрукована «Острозька Біблія»?

(Кириличним шрифтом)
7. Як називав себе Іван Федоров?

(Іван Друкарій Московітин)
8. Які книги випустив у світ Іван Друкар Московітин?

(Апостол (1563-1564); Часлословець (1565); Євангеліє учительне (1569); Псалтир з часословцем (1569-1570); Апостол (1573- 1574); Буквар (); Грецько-руська церковнослов’янська книга для читання (1578); Азбука (Читанка) (1578); Новий заповіт до Псалтиря (1580), Алфавітно-предметний Покажчик до попереднього видання («Книжка, собраніе вещей…») (1580); Хронологія Андрія Римші («Которого ся месяца што за старыхъ веков дело короткое описаніе»)(1581); Біблія (1581).http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/%d0%9f%d0%b0%d0%bc%d1%8f%d1%82%d0%bd%d0%b8%d0%ba_%d0%98%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d1%83_%d0%a4%d0%b5%d0%b4%d0%be%d1%80%d0%be%d0%b2%d1%83_%d0%b2_%d0%9c%d0%be%d1%81%d0%ba%d0%b2%d0%b5.jpg
9. В яких містах установлено пам’ятники Івану Федорову?


 • (У Львові, в Москві)

pic24


Мудрі вислови Нестора Літописця

 • Любов страху не має.

 • Ті, що шукають премудрість, – знайдуть.

 • Від гріховного кореня поганий плід буває.

Нестор Літописець.

Настінний роспис В.М. Васнєцова в Свято-Володимирівському соборі в Києві. 1885–1895 рр.


 • Як ви інших учите, коли самі відкинуті Богом?

 • Людина, покуштувавши спочатку солодощів, потім не захоче гіркого приймати.

 • Коли Земля їм – мати, то отець їм – Небо.

 • Сріблом і золотом не знайду дружини, а з дружиною здобуду і срібло, і золото.

 • Книги подібні рікам, що тамують спрагу цілого світу, – це джерела мудрості.

 • Книги – бездонна глибина, ми ними в печалі втішаємося, вони – узда для тіла й душі.

 • З книжних слів набираємося мудрості й стриманості.

 • Той, хто читає книги, бесідує з Богом або святими мужами.Цікавинки
Гобелен «Джерела слов'янської писемності»

у Національній бібліотеці України імені В.І. Вернадського
гобелен «джерела слов\'янської писемності»

c:\documents and settings\admin\local settings\temporary internet files\content.word\marka.jpg


1-b

Ювілейна марка і конверт до 1150 річниці Ювілейна марка, випущена в Росії

слов’янської писемності до 1150 річниці слов’янської писемності

Список використаної літератури:
1. Алёшина Г.Н. Аз и буки – основа науки /Г.Н. Алёшина // Читаем, учимся, играем. – 2007. – №3. – С.18-23.

2. Башурова Т.Н. Из кожи, глины и бумаги / Т.Н. Башурова // Читаем, учимся, играем. – 2009. – №2. – С.10-12.

3. Видашенко М.Б. Місцями Івана Федорова на Україні: Путівник / М.Б.Видашенко, Я.Д. Ісаєвич, О.Я. Мацюк; худож. П.М. Гейдек. – Львів: Каменяр, 1982. – 123с., іл.

4 Виноградова Г.Г. Откуда азбука пришла / Г.Г.Виноградова, В.П. Лавриненко // Читаем, учимся, играем. – 2000. – №2.– С.8-12.

5. Іваненко О. Друкар книжок небачених / О.Іваненко; худож. оформл. А. Базилевича. – К: Дитліт, 1964. – 67с.

6. Ісаєвич Я.Д. Першодрукар Іван Федоров на Україні / Я.Д. Ісаєвич. – К:Знання, 1964. – 33с.

7. Карнизова Н.В. Открывая новую веху истории / Н.В. Карнизова // Читаем, учимся, играем. – 2009. – №9.– С.4-7.

8. Крупина Т.А. «Иоанн Федоворич, Друкарь Московитин…»: лит. вечер / Т.А. Крупина // Читаем, учимся, играем. – 2000.– №2. – С.13-17.

9. Кацпржак Е.И. Первопечатник Иван Фёдоров / Е.И. Кацпржак .– М.: Книга, 1964. – 94с.

10. Кирило та Мефодій – просвітники слов’ян // Позакласний час. – 2008. – №10. – С.131-135.

11. Кучерук О. Походження, станова належність друкаря ранніх українських книг Івана Федоровича / О.Кучерук // Пам’ять століть. – 2004. – №1. – С.117-129.

12. Преподобний Нестор // Позакласний час. – 2008. – №10. – С.130.

13.Снігир В. Уславлений давньоукраїнський книжник / В.Снігир. // Наука і суспільство. – 2009. – №3/4. – С.36-38.

«Шлях від Кирила і Мефодія до Івана Федорова»:

До Року рівноапостольних святих Кирила і Мефодія Методико-бібліографічні матеріали

Укладач Андрус С.В.


Комп’ютерна верстка Остапович М.М.

Підписано до друку 26.06.2013. 21 стор.ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для юнацтва»,

м. Харків, просп.. 50-річчя ВЛКСМ, 49/8

h_libra@ukr.net
База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка