Диктанти для учнів початкових класів Правила дорожнього рухуСкачати 136.71 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір136.71 Kb.
Диктанти для учнів початкових класів

Правила дорожнього руху

Переходь дорогу лише у дозволених місцях. Спочатку подивись ліворуч, посередині дороги – праворуч. (12 сл.)

Кожна вулиця має проїзну частину для руху транспорта. Це – дорога. Пішоходи ходять узбіччям або тротуарами. (15 сл.)

До школи і додому обирай безпечний шлях. З цим тобі допоможуть батьки. (12 сл.)

Гратися, кататися на дорозі не можна. Водію важко відразу зупинити машину. (11 сл.)

Правила дорожнього руху – це дорожна грамота. Володіти нею мають всі. Незнання або невміння дотримуватись цих правил, призводить до втрати не тільки здоров’я, але й життя. (25 сл.)

Безпечний відпочинок

Найкращий відпочинок – на природі. Гратися на льоду річок, озер та ставків - небезпечно! (14 сл.)

Ой, як грно на річці! Не перегрівайтеся – це небезпечно. Захищайте голову від сонячних променів. Одягайте головний убір. (17 сл.)

Найкращий відпочинок - на природі. Біля води відпочивай тільки з дорослими. Купайся у дозволених місцях. У воді не можна пустувати, переохолоджуватися. (21 сл.)

Наодинці вдома

Вам доводилося залишатися вдома без дорослих? Дотримуйтесь правил, які говорять батьки. Запам’ятайте місця, які вдома безпечні для навчання та ігор. (21 сл.)

Сьогодні ти вдома і без дорослих. Сумно? Вибирайте безпечні місця для розваг. Не грайтеся біля відкритих вікон, на балконі, горищі. Користуйтеся електричними приладами, якими дозволяють батьки. (26 сл.)

Інколи батькам треба йти у справах і діти залишаються вдома самі. Ви можете читати, малювати, гратися ляльками, машинками чи м’якими іграшками. Але треба знати і пам’ятати про різні небезпеки. Вони можуть підстерігати вас всюди: на вулиці, в лісі, біля річки і навіть вдома. (43 сл.)

Ти – пішохід

Дорогу до школи вибирай найбільш безпечну, на маршруті якої потрібно рідше переходити вулицю чи дорогу. Ти виходиш на вулицю – подивись спочатку наліво, потім направо, щоб безпечно перейти дорогу. Коли йдеш вулицями міста, будь обачним! Не поспішай! Йди лише по тротуару. Необхідно йти по правому боці тротуару. Проходячи мимо воріт, будь особливо обережним! З воріт може виїжджати автомобіль. Обережно проходь повз автомобіль, що зупинився. Пасажири можуть різко відчинити його двері та вдарити тебе.

Попередження травматизму в школі

Недисциплінованих учнів, школярів, які не дотримуються правил поведінки, небезпека може підстерігати будь - де. Ви можете впасти, забитися, або завдати шкоди оточуючим.

Щоб цього не трапилося, дотримуйся правил поведінки на перерві,в їдальні, на шкільному подвір’ї, а також на уроках трудового навчання та фізичної культури.

Нерідко до травм приводять і з’ясування стосунків за допомогою кулаків. Це може призвести до серйозних травм. А хіба багато глузду у таких «жартах», як підніжки, несподівані стусани та поштовхи у спину, удари по голові портфелем? Такі пустощі можуть завдати багато неприємностей та нашкодити здоров’ю.

Залізничний транспорт

Щоб не стати жертвою залізничного транспорту, пішоходам слід дотримуватись елементарних правил безпеки.

При русі уздовж залізничної колії не підходити ближче 5 м до крайньої рейки; на електрифікованих ділянках не торкайтеся до лежачого на землі електроду (тримайтеся від них на відстані).Переходьте залізничні колії тільки у встановлених місцях, користуючись при цьому залізничними мостами, тунелями, переходами! Не підлазьте під вагони і не перелазьте через автозчеплення.

Правила поведінки з незнайомцями

Пам’ятайте! Зловмисник може нічим не відрізнятися від звичайної людини.

Не розмовляй з незнайомими людьми. Не приймай ніяких запрошень незнайомця та не сідай до нього в машину. Не грайся з незнайомими по дорозі зі школи додому. Не розгублюйся, якщо незнайомець переслідує тебе. Клич на допомогу. Не вір незнайомцеві, який говорить, що його послали твої батьки. Якщо незнайомий просить допомогти знайти будинок чи вулицю, поясни, як дістатися до них, але ніколи не йди з ним. Не гуляй, коли починає смеркати.

Небезпека від вогню

Вогонь добрий помічник людини. Однак пустощі з вогнем небезпечні. Під час пожеж гинуть люди. (14 сл.)

Вогонь - друг, вогонь - ворог. Він завжди потрібний людині. Сила вогню дуже велика: її використовують для запуску ракет, у доменних печах, у побуті.

Але вогонь буває злим і страшним: призводить до матеріальних збитків і навіть до загибелі людей. (37 сл.)

Вогонь може завдати людині болючих травм у вигляді опіків. Шкіра починає червоніти, з’являється пухир, який з часом лопається, спричиняючи нестерпний біль. Така рана довго не заживає. (26 сл.)

Вогонь буває злим і страшним. Якщо в квартирі спалахнула пожежа і вона невелика, її можна загасити самому – залити водою чи накинути ковдру. Якщо вогонь не загас - подзвоніть у пожежну службу.

Головне - не панікувати. (33 сл.)

Обережно, газ!

Газ – легкозаймиста речовина, Вже багато років його використовують у побуті. Він приносить користь, але поводитись з ним треба обережно. (19 сл.)

Газ займається від найменшої іскринки і починає горіти. Він невидимий, але має специфічний запах. Заповнивши приміщення, газ може вибухнути. Після використання газ неодмінно перекривають. (24 сл.)

Вогонь – давній друг людини. Але вогонь стає грізним ворогом, коли спалахує пожежа. А це велике лихо. Під час пожежі люди гинуть не так від вогню, як від чадного газу і диму.

Пожежа може статися, коли діти: грають сірниками, запальничками, користуються електричними приладами, газовими плитами, грубами, камінами без дозволу дорослих.

Запам’ятай! Найчастіше пожежі виникають через пустощі дітей з вогнем!

(58 сл.)

Пожежна безпека

У разі виникнення лісової пожежі гине велика кількість тварин та птахів, вигоряють величезні плантації лісів. Згарище не заростає багато років. Причиною лісової пожежі може бути як недбало загашене вогнище, так і кинутий недопалок сигарети.

Слід пам’ятати, що при розведенні вогнища кострище обкопують, а при погашенні заливають водою та засипають землею, упевнившись, що не залишилось жодної іскри. (56 сл.)

Слід знати, що спалення пуху призводить до займання сухостою або навіть живих дерев. Це дуже небезпечна забава, особливо у вітряну погоду. Що стосується спалення сухого листя, то це може не тільки спричинити пожежу, а й призводить до викидів у повітря токсичних речовин, які накопичилися в листі від транспортних вихлопів.(49 сл.)

Пожежна безпека

Коли виникне пожежа, треба відразу ж кликати на допомогу дорослих, а не намагатися гасити полум’я самотужки. Якщо вдома нікого немає, не треба лякатись, панікувати, і головне – не ховатися від вогню.

Якщо будинок охоплений полум’ям, то для виходу з нього треба накритися з головою мокрою ковдрою, щільною тканиною, або верхнім одягом. В приміщенні де багато диму, треба рухатися пригнувшись або повзком. Для захисту від чадного газу дихати треба через зволожену тканину. Якщо ваш одяг спалахнув – лягайте і перекочуйтесь, збивайте з себе полум’я. Ні в якому разі не можна бігти. Коли приїдуть пожежники – робіть все за їхнім наказом. Нічого не бійтеся! Пам’ятайте, що вони майстри своєї справи і добре знають, як треба діяти.

Як уникнути ураження електричним струмом

Не можна торкатися обірваних проводів. Не вставляй у розетку металеві предмети. Не торкайся того, хто знаходиться під дією електричного струму. Якщо вже сталося так, що людина уражена електричним струмом, потрібно знати, як надати їй допомогу. Якщо це сталося у квартирі, треба відключити електрику, стати на гумовий килимок, дерев’яну дошку або навіть на книжку. Сухим дерев’яним або пластмасовим предметом відвести провід від постраждалого. Викликати «Швидку допомогу».

Обережно, гриби!

Ліси прикрашають нашу землю. Тут збирають ягоди, горіхи, гриби... Відпочинок у лісі корисний для здоров’я. Проте можеш нашкодити собі, якщо не знаєш, які гриби та ягоди їстівні, а які – отруйні, чи погано, орієнтуєшся в лісі.

Отруйні гриби та плоди не можна збирати, а тим паче їсти! (46 сл.)

Профілактика отруєнь грибами

Багато дітей полюбляють бувати в лісі, захоплюються збиранням грибів. Та не плутайте їстівні гриби з отруйними. Найстрашніший ворог маленьких грибників.— бліда поганка. Її треба відрізняти від печериць. У блідої поганки пластинки внизу під шапкою білі, а в печериці — блідо-рожеві або темно-коричневі.

Ніколи не беріть грибів, яких ви не знаєте. (49 сл.)

Профілактика отруєнь грибами

Збирання грибів - дуже цікава та захоплююча справа. Та не кожний знає, як називаються гриби і які властивості вони мають. А серед них бувають отруйні, небезпечні для життя людини.

Найпідступніший ворог грибників — бліда поганка, що дуже схожа на печерицю. Відрізняти її можна за пластинками внизу під шапкою. У печериці вони блідо-рожеві, або темно-коричневі, а в поганки — білі.

Небезпечна не тільки поганка. Багато отруйних грибів схожі на їстівні. Тому ніколи не беріть гриби, яких ви не знаєте. (75 сл.)

Профілактика отруєнь грибами

З сивої давнини гриби вважалися улюбленою їжею людини. Їх полюбляв не тільки простий люд, а й навіть можновладці: римські кесарі, французькі королі, російські царі тощо. Слов'янські племена, які мешкали на тери¬торії сучасної України, здавна знали їстівні гриби. З прийняттям Київською Рус¬сю християнства гриби стали надзвичайно популярними, тому що під час постів ними люди заміняли скоромну їжу.

Гриби — цінні продукти харчування, мають добрі смакові властивості.

Вони у будь-якому вигляді збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. В той же час треба враховувати й той факт, що гриби погано перетравлюються. Тому вживати їх рекомендується лише людям із здоровою травною системою. При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, а також людям похилого віку і дітям доцільно утримуватися від вживання грибів.

Ніколи не збирайте старих та невідомих вам грибів. Не можна збирати гриби поблизу доріг та залізничних колій. Будьте обережні! Цінуйте своє здоров’я та здоров’я своїх рідних.

Гриби є цінними продуктами харчування. За поживними якостями вони близькі до овочів. Гриби багаті на білки, тому їх ще називають «лісним м’ясом». Вони у будь-якому вигляді збагачують та урізноманітнюють меню здорової людини. Але є серед них і отруйні.

Про отруйні властивості грибів люди знали з сивої давнини. Оповіді про жахи грибних отруєнь передавалися з покоління в покоління.

Майже всі тяжкі та смертельні випадки отруєння грибами є результатом однієї по¬милки — збирання та вживання в їжу блідої поганки, замість схожих на неї їстівних грибів.

Врятування життя постраждалих багато в чому залежить від своєчасного надан¬ня їм долікарської допомоги. Що треба робити при появі перших ознак отруєння грибами? В такому випадку необхідно негайно звернутися до лікаря або виклика¬ти «Швидку медичну допомогу». Одночасно, не чекаючи їх прибуття, хворого слід покласти в ліжко та промити йому шлунок: дати випити 4—5 стаканів перевареної води кімнатної температури або содового розчину (1 чайна ложка соди на 1 стакан води), або слабкого марганцевого розчину (блідо-рожевого кольору). Після цього викликати блювоту. Процедуру слід повторювати до тих пір, поки промивні води не стануть чи¬стими. Після цього доцільно постраждалого напоїти прохолодним міцним чаєм, ка¬вою або молоком. Приймати будь-які ліки та їжу, а більше того алкогольні напої за¬бороняється, бо це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику.

Ніколи не збирайте старих та невідомих вам грибів. Будьте обачними!

Профілактика отруєнь рослинами

Небезпечні для життя людини деякі рослини. Інколи ростуть на наших подвір’ях блекота, беладонна, дурман. Отруєння ними може бути смертельним. Не треба брати до рота або їсти траву чи квіти. (29 слів)

Відрізняй отруйні рослини

Небезпечні для життя людини й деякі рослини. Інколи ростуть на нашому подвір’ї блекота, беладонна, дурман. Отруєння ними може призвести до смертельного кінця. Тому не треба брати траву до рота і не дозволяти робити це малюкам.

Обов’язково навчіться відрізняти отруйні рослини. (40 слів)

Небезпека отруєння ягодами і грибами

Влітку приємно відпочивати у лісі. Ліс дарує нам гриби, ягоди, лікарські рослини. Але треба пам’ятати, що не кожен гриб і не кожну ягоду можна класти у кошик.

Щоб не сталось лиха, потрібно розрізняти корисні та отруйні ягоди, їстівні і неїстівні гриби. Щоб уберегти себе від небезпеки, треба збирати тільки ті гриби і ягоди, які добре знаєш. Ніколи не куштуйте ягід, яких не знаєте. Не збирайте невідомих, перезрілих, червивих грибів. Обов’язково покажіть дорослим гриби і ягоди, які ви поклали у свій кошик.

Небезпека на льоду

Як весело покататись на ковзанах на скутій кригою річці. На льоду розважайся – на небезпеку не наражайся!

Ніколи не виходь на лід наодинці. Ніколи не ступай на лід, якщо ти не впевнений, що він достатньо міцний. Обходь ополонки, темні плями – там лід тонкий. Лід ненадійний біля зарослей очерету, біля кущів, дерев, там, де б’є джерело. Лід під час відлиги, потепління – небезпечний. (60 сл.)

Небезпека від води

Вода потрібна нам щодня. В міські будинки вона потрапляє по водопроводу. Щоб не сталася в квартирі аварія водопроводу, треба після користування закривати крани з водою. (26 сл.)

Вода в міські будинки подається по водопроводу. Але часто трапляється так, що у з’єднанні труб з’являються дірки або виходять з ладу крани. Вода витікає у квартири. Стелі, стіни, підлога намокають, руйнуються. Може намокнути електропроводка, що призводить до ураження струмом. (38 сл.)

Відпочинок біля водоймищ

Відпочинок біля води дуже корисний для здоров’я. Вода, як і сонце, загартовує твій організм. Але щоб не нашкодити собі, пам’ятай: купайся тільки у відведених для купання місцях. Ніколи не купайся без дорослих. Не підходь близько до місць, звідки можна впасти у воду, не грайся там. Не пірнай у незнайомих місцях; не пустуй на воді. Не запливай далеко на надувних кругах, матрацах. Не купайся там, де катаються на човнах, водних велосипедах .Не купайся до втоми! (74 сл.)

Небезпека на воді

Улітку ти, мабуть, часто ходиш купатися. Відпочинок біля води дуже корисний для здоров’я. Вода, як і сонце, загартовує свій організм.

Але щоб не нашкодити собі, пам’ятай: купайся тільки у відведених для цього місцях, ніколи не купайся без дорослих, не підходь близько до місць, звідки можна впасти у воду. Не пірнай у незнайомих місцях, не пустуй на воді, не запливай далеко на надувних кругах, матрацах. Не купайся там, де катаються на човнах, водних велосипедах, не купайся до втоми! (78 сл.)

Як загартуватися

Сонце, повітря і вода допомагають загартуватися. Більше бувайте на свіжому повітрі. Ходіть босоніж, але там, де чисто. (17 сл.)

Сонце, повітря і вода допомагають загартуватися. Загартована дитина добре росте, не хворіє на застуду, має гарний настрій. (17 сл.)

Усі ми хочемо бути здоровими. Але де ж взяти для цього сили? Щоб стати витривалим, мати міцне здоров’я, не боятися застуди – треба загартовуватися. (23 сл.)

В народі кажуть, що найбільше багатство – це здоров’я.

Що ж означає бути здоровим? Це не хворіти, не застуджуватись, бути сильним, бадьорим, веселим, гарним. Щоб стати таким – загартовуйся.(28 сл.)

Загартування – це пристосування організму до несприятливих умов.

Існує декілька способів загартування: сонцем, повітрям, водою. У якому віці загартовуватись? Якомога раніше. Звичка переросте у потребу. (25 сл.)

Увага: землетрус!

Як поводитися при землетрусі, що почався? Найголовніше не піддаватись паніці і захистити себе в будинку від всіляких уламків, важких предметів, скла і т.д. Землетруси силою понад 5 балів – небезпечні. Ознаки такого землетрусу – осипається штукатурка, розгойдуються люстри, падає посуд. Від моменту, коли ви відчули перші поштовхи, до коливань, що небезпечні для будівель, у вас є 15 – 20 сек.

Пам’ятайте, що при землетрусі, паніка і страх – найважливіші чинники небезпеки. У школі діти повинні уміти ховатися під партами, під столом, накривати голову руками. Небезпечні також сходи і вихідні двері. (86 сл.)

Обережно, повінь!

Повінь – це розлиття річки при розтаванні снігу, льоду або від тривалих дощів і злив.

Найчастіше повені бувають у тих селах і містах, які розміщені на берегах річок. Під час повені рівень води може піднятись на значну висоту. Людей евакуюють у безпечні місця. Про евакуацію попередньо оповіщають. Передусім піклуються про дітей.

Пам’ятай, щоб не постраждати, будь уважним і обережним. Чітко виконуй вказівки дорослих! (62 сл.)

Сонячний або тепловий удар

При сонячному або тепловому ударі в першу чергу необхідно ліквідувати причини, що призвели до цього. Тобто слід перейти в тінь, а при тепловому ударі в приміщенні слід вийти на свіже повітря. Необхідно звільнитись від затісного одягу. На голову та груди в ділянці серця слід покласти холодний компрес, напитись води.

Якщо є потреба – викликати лікаря. (58 сл.)

Обмороження

У випадку зникнення чутливості в кінцівках або обмороженні носа, вух, щік тощо не можна розтирати обморожені місця снігом чи жорстокою тканиною. Обморожені кінцівки не можна занурювати в гарячу воду.

Обмороженого потрібно відігріти в теплому приміщенні, напоїти його теплим чаєм, обморожені кінцівки занурити у воду кімнатної температури та звернутися за допомогою до медиків.(52 сл.)

Бездомні тварини

Тварин потрібно не лише любити, але й поважати їх спосіб життя. Необхідно вміти з першого погляду оцінювати настрій тварини, навіть домашнього улюбленця. У стосунках із тваринами не проявляй надмірної уваги. Уникай спілкування з чужими та безпритульними тваринами. Запобігай спілкуванню з дикими тваринами в природі. (44 сл.)

Зустріч з незнайомим собакою

Небезпечною може бути зустріч із незнайомим собакою. Якщо ти перелякався при зустрічі з собакою, тварина відчуває твій переляк і напавдає першою, тому тікати не можна. Особливо треба остерігатися собаки, що присідає. Так він готується до стрибка. Якщо тварина таки накинулася, захищай шию, голову, старайся повернутися до собаки спиною. Відбивайся від нього тим, що є під руками: камінь, палиця, портфель. Не зачіпайте чужих тварин, навіть якщо вони налаштовані миролюбно. Це може бути небезпечно.

Особливо небезпечними є зграї голодних собак, які живуть на смітниках. Обминайте такі місця.

Гроза


Під час грози не ховайся під високими деревами. Не підходь до металевих споруд. Не купайся у відкритій водоймі. Не шукай захисту в копиці сіна. Знайди захищене місце (приміщення або заглибину). У приміщенні вимкни всі електроприлади та щільно закрий вікна, фрамуги, кватирки. (41 сл.)

Як поводитися під час грози

Якщо ти знаходишся вдома, закрий усі вікна й двері та вимкни електроприлади. Коли перебуваєш надворі негайно йди додому, або в будь-яке приміщення. В лісі не ховайся під високими або поодинокими деревами, вони притягують блискавку. Найкраща схованка - невисокі дерева та кущі. У полі не лягай на мокру землю, не заривайся в скирту. Якщо ти знаходишся у воді, то негайно вийди на берег.

Що таке СНІД?

СНІД – заразна хвороба, смертельна для людини.

Заразитись СНІДом можна через кров. Вірус СНІДу із зараженою кров’ю може проникнути в організм через пошкоджену шкіру чи слизову оболонку. Тому небезпечно гратися медичними голками, брудними бинтами і шприцами. Адже на них можуть бути крапельки зараженої крові.

Проте за звичайних умов не можна захворіти на СНІД. Можна спілкуватися з тими, кого вразив вірус СНІДу, давати їм свої книжки і навіть купатися з ними в одному басейні.

Кожна людина має знати всі засоби профілактики СНІДу і ретельно дотримуватися їх у повсякденному житті.

Обережно, сказ!

Сказ – інфекційне захворювання, яке перебігає з ураженням центральної нервової системи й неминуче закінчується смертю.

Збудником сказу є вірус, який живе й розмножується в головному мозку, слинних залозах хворої тварини.

Вірус передається людині не тільки при укусах, ослиненні, але й при контакті з хворою твариною.

Після укусу або інших пошкоджень, нанесених тваринами, необхідно ретельно промити місце укусу водою з милом, що сприяє знищенню вірусу й вимиванню його з рани. Краї рани необхідно змазати йодом і негайно звернутися до лікаря.

Бережіться лептоспірозу!

Лептоспіроз - гостре інфекційне захворювання. Ним хворіють сільськогосподарські тварини, хутрові звіри, гризуни, собаки. У містах основним носієм інфекції є пацюки.

В організм людини хвороба потрапляє через ранки на шкірі та при вживанні забрудненої води, продуктів харчування.

Прихований період хвороби триває від семи до дванадцяти днів. У хворого на лептоспіроз підвищується температура до 38-40 градусів, з'являється різка слабкість, ломота в усьому тілі, біль у крижах, суглобах, м'язах, нерідко виникає нудота й блювання. М'язовий біль настільки сильний, що хворий інколи насилу рухається.

При несвоєчасному зверненні за медичною допомогою хвороба нерідко приводить до смерті.

Лептоспіроз від людини до людини не передається. Найбільша кількість хворих на лептоспіроз реєструється влітку, коли люди займаються риболовлею, полюванням, купаються у відкритих водоймах.

Обережно: грип!

Грип - заразна хвороба. У хворого на грип висока температура, кашель, нежить, біль у горлі, головний біль.

Сильний організм може протистояти цій хворобі. Дуже корисно для здоров'я робити зарядку, загартовуватися, вживати цибулю, часник, червоний пекучий перець, а також капусту, чорну смородину, малину, лимон, шипшина, болгарський перець.

Щоб не захворіти, краще заздалегідь робити щеплення проти грипу і змащувати ніс оксоліновою маззю. Потрібно дотримуватися правил особистої гігієни: частіше мити руки, провітрювати класи не менше 2 разів за зміну, більше бувати на свіжому повітрі.

При контакті з хворими людьми потрібно носити медичну маску. У кожного має бути не менше трьох масок, щоб змінювати їх через дві години. Маски потрібно щодня прати і прасувати з двох сторін.При перших ознаках грипу потрібно залишатися вдома і викликати лікаря.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка