Дивовижний світ осінньої природи



Скачати 292.94 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір292.94 Kb.
Урок № 1 Дата__________
Тема уроку: Частини мови. Основні способи їх розпізнавання
Соціокультурна тема: Дивовижний світ осінньої природи
Мета уроку:

  • активізувати та узагальнити вивчене про частини мови;

  • формувати вміння розпізнавати в реченнях вивчені частини мови за характерними ознаками, розрізняти самостійні та службові частини мови;

  • розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати любов до природи, повагу до рідного слова.

Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають їх істотні ознаки;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.


Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиця «Самостійні частини мови», презентація, осінні листочки, дидактичний матеріал

ХІД УРОКУ

http://kpuch.dn.ua/images/stories/%20%2029.png


І. Організаційний момент

1. Привітання



2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Хвилинка каліграфії

  • Сьогодні до нас вітер заніс ось такий гарні листочки. З яких вони дерев?

  • На одному щось написано, давайте прочитаємо.j0298897



Оо осінь

оіьсн



  1. Перевірка домашнього завдання


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку


  1. Аудіювання (виписати назви частин мови з вірша Дм. Білоуса)

Як намистини, диво калинове — частини мови!
Який співець, поет, який письменник

уперше слово вигадав — іменник?

Іменник! Він узяв собі на плечі

велике діло — визначати речі, —

ім'я, найменування і наймення. —

Робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву — дієслово,

само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,

а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету

якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі

число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,

за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник

замінювать числівник і прикметник).
Прислівник звик, незмінний в мові,

ознаки різні виражать при слові.



  1. Проблемне завдання

  • Назвіть основні ознаки, за якими розрізняють частини мови.


ІV. Повторення і систематизація знань з теми


  1. Опрацювання таблиці «Самостійні частини мови»

Частина мови


Що означає


Питання


Як змінюємо

Іменник

предмет

хто? що?

за числами й відмінками

Прикметник

ознаку предмета

який? чий?

за родами, числами й відмінками

Займенник

вказує на особу, предмет, не називаючи їх

хто? що?

за відмінками

Числівник

кількість або порядок при лічбі

скільки? котрий?

за родами, числами й відмінками

Дієслово

дію предмета

що робить? що зробить?

що робив?



за часами, числами, особами й родами

Прислівник

різні ознаки дії

як? де? коли? куди? звідки? навіщо?

не змінюємо


3. Робота біля дошки

  • Записати речення, визначити самостійні частини мови (з опорою на таблицю).

Осінь пахне калиновим гіллям.
V. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знань

  1. Гра «Четверте зайве»

  • Закресліть «четверте зайве».

  • Визначте, до якої частини мови належать інші слова рядка.

Школа, вересень, друзі, п’ять.

Зустрітися, зрадіти, весело, веселитися.

Привітний, зелень, урочистий, світлий.

Він, шість, десять, вісімнадцять.

Радо, доброзичливий, уважно, сьогодні.


  1. Диктант із коментуванням

Визначити в реченнях самостійні частини мови, поставити до них питання.

1. Осипаються клени, листя з дуба летить. 2. А ялинка зелена гордовито стоїть. 3. Листок залетів у вікно. То осінь повісточку шле.




  1. Робота в групах

  • Виписати окремо іменники, прикметники, дієслова, прислівники.

Жовтокоса чарівниця-осінь прилетіла на золотому коні у ліси і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. На високому холодному небі повільно пливуть хмари. Чудово навкруги!

Словникова робота.

Багряний – яскраво-червоний, мідний.



  1. Фізкультхвилинка

Листочки-парашутики, як стомлені пташки,

Летять і опускаються на трави і стежки.

Листочків-парашутиків у лісі не злічить.

То осінь опускається, бо хоче відпочить.




  1. Дослідження-пошук

  • Записати речення. З’ясувати, до яких частин мови належать ужиті в реченнях слова. Які частини мови є самостійними, які службовими? У чому полягає відмінність між самостійними та службовими частинами мови?

І. Ходять хмари в небі синім. Місяць вересень прийшов. Сповнивсь вереском пташиним тихий затишок дібров. (Н.Забіла.) Знов прийшла на землю осінь, розпустила сиві коси. А у неї в сивих косах позаплутувались оси. (Є.Гуцало.)


  1. Дослідження-класифікація

  • Визначити частини мови, вказати серед них самостійні та службові. У двох останніх реченнях підкреслити члени речення.

Як вересніє, то дощик сіє. Земля смутніє, коли листя жовтіє. Осінь усьому рахунок веде. У листопаді зима з осінню бореться.


  1. Аналіз мовного матеріалу

  • З’ясувати, якими частинами мови є подані слова. Визначити частини мови самостійні та службові П’ять-шість слів (за власним вибором) увести до самостійно складених речень.

Дерево, вбрання, одягатися, золотий, усміхатися, сонце, не гріти, захмаритися, небо, між, хмара, сумно, воно, світити, але.


  1. Навчальний диктант

Сьогодні в лісі справжній жовтневий листопад. Клени обсипаються від найменшого подиху вітерця. Гаснуть осінні барви. На листі з'являються брудні плями. Деякі листки скручуються в трубочку. Коли розгорнути такий листок, всередині в ньому тремтить кришталева росинка.

Як же поріділи дерева! Наче хтось брів по коліна в опалому листі, наче хтось прийшов і розчинив у лісі тисячу синіх віконець. На тихих галявинах тільки шипшина сміється червоними губами та глід чваниться разками коралів. (За О.Донченком; 70 сл.)


V. Підсумок уроку

  1. Гра «Мікрофон»

  • Назвіть частини мови.

  • Які ознаки мають частини мови.

  • Пояснити, як впливає кожна частина мови на висловлювання людей.

  • Яку синтаксичну роль можуть виконувати самостійні частини мови?


VІ. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити таблицю, стор.10 вправа 9(ІІ)



Урок № 2 Дата__________
Тема уроку: Іменник. Велика буква і лапки в іменниках

Соціокультурна тема: Краса осені

Мета уроку:

  • повторити вивчене про іменник як частину мови, його основні граматичні ознаки, особливості відмінкових закінчень;

  • удосконалювати навички правильно виділяти відмінкові закінчення іменників; визначати іменники - назви істот і неістот; іменники - власні і загальні назви, записувати іменники-власні назви з великої літери та в лапках, виділяти відмінкові закінчення іменників;

  • розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати повагу до рідного слова, пошану і цікавість до народної творчості.

Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають істотні ознаки іменника, виділяють його серед інших частин мови;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • правильно пишуть слова з вивченими орфограмами;

  • пояснюють вивчені орфограми і пунктограми;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.

Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиці «Частини мови», «Іменник» , презентація, шаради

ХІД УРОКУhttp://s55.radikal.ru/i147/1005/c7/8a3d469c6c81.jpg

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Каліграфічна хвилинка

Зошит свій я відкриваю Вв вересень

Та під нахилом кладу.

І від вас не потаю :http://kpuch.dn.ua/images/stories/%20%2028.png

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь,

За роботу вмить візьмусь.




  1. Словникова робота (шаради)

Прочитати словникові слова, запам’ятати їх правопис:

1) Перший склад слова велосипед;

перший склад – ремінь;

другий склад – пісенька. Вересень



Перший місяць осені – вересень. Його назва прийшла з Полісся, пов’язана вона із вічнозеленими кущами вересу, який буйно цвіте о цій порі. Часто вересень називають бабиним літом. Був цей місяць також ревуном, завером, сівнем, покійником. Його дні ще теплі, здається, що літо знову повертається. На клумбах повно ще яскравих квітів – жоржин, айстр, чорнобривців, достигають пізні сорти яблук, груш, опадає перше жовте листя.

  1. Перевірка домашнього завдання




  1. Аудіювання

  • пояснити значення висловлювань;

  • записати, визначити частини мови;

  • підкреслити головні члени речення.


Кленовий листочок до класу влетів ненароком. Це осінь знадвору підказує тему уроку.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку
1. «Мозковий штурм»

  • Яка частина мови називається іменником?

  • Як розрізнити назви істот і неістот? Навести приклади.

  • Що означають іменники-власні назви? Навести приклади.

  • Як записуються іменники-власні назви? Навести приклади.

  • Як визначити рід іменника? Навести приклади.

  • Що означають іменники у формі однини та іменники у формі множини? Навести приклади.

  • Як змінюються іменники?

  • Назвати відмінки іменників. На які питання відповідає кожний?

http://eslovnyk.com/img/imennik-1.jpg

  1. Опрацювання таблиці «Велика літера і лапки в іменниках»




З ВЕЛИКОЇ ЛІТЕРИ ПИШУТЬСЯ:

1.Імена людей, по батькові, прізвища, псевдоніми, прізвиська.

2.Імена міфологічних істот і божеств.

3.Імена дійових осіб у байках і казках.

4. Клички тварин.

5. Географічні власні назви.

6. Астрономічні назви (всі слова).

7. Назви держав, областей, районів.

8. Назви театрів, музеїв, вулиць, майданів, шляхів.

9. Назви соборів, пам’яток історії.

10. Назви свят, знаменних дат.

Іван Сірко, Тарас Григорович Шевченко, Кобзар, Каменяр

Перун, Коляда, Афіна, Одіссей

Вовк та Ягня, Водяник, Кіт у чоботях

Гнідко (кінь), Пушинка (кішка)

Європа,Чорне море, Дніпро, Карпати

Велика Ведмедиця, Оріон, Молочний Шлях

Україна, Київська область

Національна опера, Державний музей Т.Г.Шевченка, майдан Незалежності

Софійський собор, Золоті ворота

Різдво,Великдень, Новий рік, День учителя

У ЛАПКИ БЕРУТЬСЯ:

1.Назви художніх творів, газет, журналів, літаків, пароплавів.

2.Назви магазинів, ресторанів, кав’ярень, готелів, санаторіїв.

3. Назви виробів і продуктів.

роман «Мальви», газета «Україна молода», літак «Антей», пароплав «Іван Франко»

магазин «Каштан», готель «Либідь» печиво «Веселка», цукерки «Полуничні»

ІV. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знань


  1. Диктант із коментуванням

Підкреслити іменники. Визначити рід, число, відмінок.

Умій поважати працю своїх батька й матері. Бережи їх здоровя і спокій. Найбільше для них щастя – то твоє чесне життя, працьовитість, старанне навчання. Принось у дім радість, оберігай щастя в сімї. Якщо тебе вважають поганою людиною, це велике горе для твоєї рідні.


  1. Словниковий диктант

Тарас Григорович Шевченко, Європа, Україна, Верховна Рада, Президент України, планета Земля, сузір’я Молочний Шлях, кінь Добрян, село Великі Луки, площа Богдана Хмельницького, орден Ярослава Мудрого, фабрика «Любава», пісня «Стежина».




  1. Лінгвістична гра «Хто уважний?»

  • Визначити назви істот (підняти руку)

Завдання, лис, журавель, зима, взуття, мати, вересень, собака, птах, дитя.

  • Визначити назви неістот (підняти руку)

Бабуся, черевички, зоря, дівчина, книга, розум, знання, бджола, горобець.


  1. Робота в парах

  • Визначити відмінки іменників

У надвечір’я літо зустрілося з осінню. 2. Свіжістю сріблиться цей осінній день. 3. Батьком і матір’ю не хвались, а хвалися честю.


Честь – незаплямована репутація, авторитет людини, її чесне ім’я. Чесність – високі моральні якості: правдивість, відвертість, прямота характеру, сумлінність.


  • Переписати речення, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Назвати приголосні звуки, що чергуються.

1. Проснулась на (стріха) лелека і дивиться чуло кругом. (В.Сосюра.) 2 У (пилюга) купалися горобці. (Б.Олійник.) 3. Ворона - вороні, сорока – (сорока), та й піде чутка. (Народна творчість)



Стріха – покрівля будівлі (переважно солом’яна).


  1. Дослідження – обґрунтування

Розкрити лексичне значення іменників. Скласти з ними речення

Орел – орел, Земля – земля, Місяць – місяць, Зірка – зірка.



  1. Опрацювання таблиці, провідміняти слово книга





ЧЕРГУВАННЯ ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ


[г] - [ж] - [з]

[к] - [ч] - [ц]

[х] - [ш] - [с]


ріг – на розі

ріка – у ріці

комаха – на комасі




  1. Попереджувальний диктант


Визначити відмінки іменників, пояснити написання відмінкових закінчень.


  1. Холодний вітер осінню дихнув. 2.Ліс непомітно порідів, поріс високою папороттю. 3.Висока гора відбилася тінню у водах Дніпра. 4.А час змагається зі швидкістю ракет. 5.Чиста совість є єдиною радістю.


Совість – усвідомлення і почуття відповідальності за свої вчинки, свою поведінку перед самим собою, людьми, суспільством.


  1. Робота з підручником




  • Вправа 10 (виписати іменники, зазначити рід, число, відмінок);

  • Вправа 11 (пояснити значення вислову);

  • Вправа 13 (розкрити дужки);

  • Вправа 14 (знайти іменники із закінченням –ем: окунем, ножем, стільцем);

  • Вправа 15 (робота в парах: до поданих загальних назв підібрати власні);

  • Вправа 16 (списати, беручи власні назви, де потрібно, у лапки);

  • Вправа 17 (культура мовлення).




  1. Дослідження-обґрунтування

Виконати тестові завдання, свою відповідь обґрунтувати.

1. Продовжіть речення:

Іменник – це …

2. Укажіть рядок, у якому всі слова – іменники:

а) тополя, дзеркало, вербовий, стіл;

б) приліт, двійка, зелень, підручник;

в) аркуш, олівець, почервонів, присів;

г) пролісок, комаха, синіє, подвоїти.

3. Іменники мають такі граматичні ознаки:

а) рід;

б) рід і змінюються за числами;



в) рід і змінюються за числами і відмінками;

г) рід і змінюються за числами, відмінками та особами.

4. Позначте рядок, у якому всі іменники стоять в однині:

а) день, двері; б) ковзани, стадіон;

в) ножиці, нитка; г) веселка, пісня.

5. Позначте рядок., у якому всі іменники жіночого роду:

а) чоботи, зірка; б) ткаля, насіння;

в) сорока, ясен; г) ніч, книга.

6. Позначте рядок, у якому всі власні назви записано правильно:

а) річка Дніпро, місто Львів;

б) гори Карпати, Чорне Море;

в) журнал барвінок, кінотеатр Україна;

г) дідусь Максим, планета земля.

7. Поставте іменники у формі орудного відмінка однини.

Тінь, князь, душа, молодість, розмова, берег, вітер, гора, осінь, мати, хліб.



Тінню, князем, душею, молодістю, розмовою, берегом, вітром, горою, осінню, матір’ю, хлібом.

8. Випишіть іменники.

Тут Кий князював із братами Щеком і Хоривом, збудували місто вони всьому світу на диво. У кутку двоє дітей граються, декламують байку Л.Глібова «Вовк та Ягня».

9. У реченні У нашій країні люблять співати народні пісні іменник пісні стоїть у формі:

а) називного відмінка; б) родового відмінка;

в) давального відмінка; г) знахідного відмінка.

10. Складіть невелику розповідь про ваш перший день у п’ятому класі, про те, що вас вразило найбільше. Використайте два – три іменники – власні назви. Висловлювання запишіть, підкресліть іменники, визначте рід, число та відмінок кожного.
V. Підсумок уроку


  1. Узагальнення відомостей про іменник («Кубування»)

  • частина мови;

  • загальне значення;

  • питання;

  • морфологічні ознаки;

  • синтаксична роль.


VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання

Стор. 10 – правило, вправа 12 (поставити іменники у потрібному відмінку);


Урок № 3 Дата__________
Тема уроку: Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників

Соціокультурна тема: Культурна спадщина України

Мета уроку:

  • повторити вивчене про прикметник як частину мови, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль;

  • формувати вміння правильного написання відмінкових закінчень прикметників;

  • розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати любов до матері, повагу до рідного краю.

Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають істотні ознаки прикметника, виділяють його серед інших частин мови;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • правильно пишуть слова з вивченими орфограмами;

  • пояснюють вивчені орфограми і пунктограми;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.

Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиці «Самостійні частини мови», Прикметник», фото «Осінній пейзаж», фото Софіївського собору, завдання для груп, ребус, кросворд

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Хвилинка каліграфії Дд держава

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб оцінка була гарна,

Треба вивести старанно

Кожну букву, кожен штрих -

Клас працює, клас притих.




  1. Перевірка домашнього завдання




  1. Словниковий диктант

Кривий Ріг, Львівська площа, журнал «Барвінок», князь Ярослав Мудрий, сузір’я Чумацький Шлях, сестра Тетянка, Дніпропетровська область.


  1. Аудіювання (визначити головну думку, у 4 реченні визначити самостійні частини мови)

Пісня матері! Вона приходить до нас тихого вечора, ніжно і лагідно навіює нам ще змалечку поетичні образи Землі, Сонця, Неба. Вчить нас любові до рідного краю, до людей. Із материнською піснею ми вирушаємо в життєві дороги. І вона стелиться вишиваним рушником по нашому життю, стоїть на варті всього доброго, людяного.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку. Повторення вивченого матеріалу


  1. Мотивація діяльності

- Сьогодні до нас на урок завітав з країни Морфології друг Іменника. Хто ж це такий, ви зрозумієте, коли послухаєте віршик, у якому треба виправити у словах деякі букви. Їх ви записуйте у зошиті.


Пироги пече нам ніч та смачнючі, ясна річ. П
Сік новий до нас іде, зиму-зимоньку веде. Р
Крук здійнявся у кімнаті – то Сергія лає тато. И
На столі гречана чаша, їсть її охоче Саша. К
Щоб здоров’я добре мати, треба з шилом умиватись.   М
Ох, солодке любить Алла, моду трішки скуштувала.     Е
Квітнуть квіти понад сином, поливає їх Дарина. Т
Темна піч вже наступає, в небі зорі висипає. Н
Бук рогатий лютий дуже,  стережися його, друже. И
Наш Андрій лозу пасе,  Катря воду їй несе. К


  1. Евристична бесіда

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Яка роль прикметників у мовленні?

  • Як змінюються прикметники?

  • Від чого залежить рід, число, відмінок прикметників у словосполученн материнська пісня.




  1. Робота з таблицею «Прикметник як частина мови»

http://zadacha.uanet.biz/uploads/78/8d/788dcfc7e35557cc815557aee4641a2c/prikmetnik.jpg
ІV. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знаньhttp://img0.liveinternet.ru/images/attach/b/3/10/869/10869325_landscape122.jpg

  1. Творча робота

Розглянути фото «Осінній пейзаж», дібрати прикметники – епітети.

Небо – чисте, …

Ліс – золотистий, …

Трава – суха, …

Сонце – ласкаве, …

Річка – тиха, …

Настрій – спокійний, …


  1. Робота біля дошки

Провідміняти тепла осінь, швидкий струмок, червоне яблуко

  1. Дослідження – реконструювання

Відредагувати словосполучення, визначити рід прикметників.

Теплий вітер, зимова пальто, яскравий веселка, молоде обличчя, стрункий тополя, дрімуча ліс, осіннє пора, вечірня зірка, літня зоря.



  1. Фізкультхвилинка

Гра «Фея бадьорого настрою»

  1. Самостійна роботаhttp://www.w-m-n.ru/forum/download/filee755.jpg?id=1745

  • Переписати речення, поставивши прикметники в потрiбнiй формi. Визначити вiдмiнки прикметникiв, видiлити закiнчення.

Софiївський собор було збудовано у ХI ст. на честь (блискуча) перемоги над (войовничi) печенiгами на тому мiсцi, де була битва. "Софiя" (грецька) мовою означає "мудрiсть". Собор став символом свiтла, розуму, перемоги над (темнi) силами.

Собор був (головний) храмом (Київська) Русь, її (полiтичний) i (культурний) центром.




  1. Кросворд «Назви прикметник»













1




























2



















3




























4



























5



























6

























  1. Доброзичливий,приязний,чуйний. (Добрий.)

  2. Непотрібний; той, без якого можна обійтись. (Зайвий.)

  3. Той, що буде згодом, настане пізніше. (Майбутній.)

  4. Той, який каже правду; чесний; справедливий. (Правдивий.)

  1. Сліпучий, сяючий. (Яскравий.)

  2. Приємний на смак. (Смачний.)




  • Прочитати слово у виділеному стовпчику. (Ознака.)

  • Отже, прикметник виражає ознаку предмета.




  1. Робота в групах

1 група.

Доповнити речення.

Прийшла (яка?)... весна. Засяяло (яке?) ... сонечко. Заплакала від радості (яка?)... берізка. Задзюрчали (які?) ... струмочки. Прокинулась (яка?) ... річка. Повернулися (які?) ... птахи.



Довідка: ніжне, перелітні, білокора, дзвінкі, довгожданна, стрімка.

2 група.

Скласти невеличке оповідання за опорними словами з довідки та ілюстрацією. (Осінні турботи.)

Довідка: чарівна осінь, старанні діти, різнокольорові дерева, тепла ковдра, корисна робота.

3група.

Доповнити рядки слів, які можна використати для опису людини.

Обличчя — ніжне, ..., ... . Волосся — русяве, ..., .... Очі — карі, ...,... . Ніс — кирпатий, ..., ... Руки — роботящі..., ... .




  1. Вільний диктант

Тричi прослухавши текст, записати його з пам’ятi. Пiдкреслити прикметники, визначити їх рiд, число, вiдмiнок. Видiлити закiнчення.

Надзвичайною є роль Києва в iсторiї українського народу. Вiн був оплотом у боротьбi проти рiзноманiтних загарбникiв, пережив чимало страхiтливих воєн. Саме у столичному Києвi було проголошено незалежнiсть України, затверджено Конституцiю.



  1. Робота з підручником

  • Вправа 18 (виписати прикметники, зазначити рід, число, відмінок);

  • Вправа 20 (провідміняти словосполучення);

  • Вправа 21 (від іменників утворити споріднені прикметники);

  • Вправа 22 (дібрати словосполучення з прикметниками);

  • Вправа 23 (дібрати прикметники до слів струмок, дорога);

  • Вправа 24 (виконати завдання одного з поданих варіантів);




  1. Дослідження-обґрунтування

Виконати тестові завдання, свою відповідь обґрунтувати.

1. Продовжіть речення:

Прикметник – це …

2. Укажіть рядок, у якому всі слова – прикметники:

а) синій, кольоровий, довго;

б) український, довгий, тихий;

в)чудово, останній, сильний;

г) четвертий, мудрий, мудрішати.

3. Прикметник стоїть у тому роді, числі, відмінку, що й:

а) прислівник; б) дієслово;

в) числівник; г) іменник.

4. У якому рядку всі наведені прикметники у формі знахідного відмінка однини матимуть закінчення –ою?

а) цінна, чудова; б) дружній, синя;

в) зелене, літня; г) мужній, лагідна.

5. У реченні Від теплого слова і лід розмерзається прикметник теплого стоїть у формі:

а) середнього роду однини, місцевого відмінку;

б) жіночого роду множини, називного відмінку;

в) середнього роду однини, родового відмінка;

г) жіночого роду однини, родового відмінка.

6. З поданих прикметників випишіть ті, які в закінчення мають літеру і:

З висок…х пагорбів, на висок…й горі;

глибок…ми морями, у глибок…й річці;

на широк…й дорозі, за широк…ми полями;

свіж…й паляниці, свіж…ми пирогами;

7. Доповніть речення прикметниками, поясніть їх роль:

Над Кривим Рогом стоїть … вересень. Ще буйно квітнуть … жоржини, розкривають свої кошики …айстри.

8. Складіть невеликий опис осінньої природи. Висловлювання запишіть, підкресліть прикметники, визначте рід, число та відмінок кожного.


V. Підсумок уроку

  1. Гра «Веселий м’яч»

  • Назвіть самостійні частини мови.

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Яку синтаксичну роль виконує?

  • Назвіть відомі морфологічні ознаки прикметників.

  • Розкажіть про вживання голосних відмінкових закінчень прикметників.

  • Яке значення мають прикметники у побудові висловлювань?

VІ. Оцінювання

VІІ. Домашнє завдання

Стор. 13 – правило, вправа 19 (списати речення, вставити пропущені закінчення прикметників та розкриваючи дужки. Визначити відмінок прикметників)



Урок № 4 Дата__________
Тема уроку: Числівник. Правопис числівників
Соціокультурна тема: Моя родина

Мета уроку:

  • повторити відомості про числівники, зокрема основні граматичні особливості, їх правопис;

  • формувати вміння знаходити числівники в текстах, визначати їх морфологічні ознаки;

  • розвивати творчі вміння, увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, естетичні смаки, збагачувати словниковий запас;

  • виховувати повагу до батьків, до родини.


Вимоги до рівня мовної компетентності учнів:

  • розпізнають вивчені в початкових класах частини мови;

  • визначають істотні ознаки числівника, виділяють його серед інших частин мови;

  • користуються орфографічним і тлумачним словниками;

  • правильно пишуть слова з вивченими орфограмами;

  • пояснюють вивчені орфограми і пунктограми;

  • будують речення з вивченими частинами мови, використовуючи їх у прямому та переносному значенні;

  • складають висловлювання відповідно до визначеної комунікативної мети.


Тип уроку: урок повторення і систематизації знань

Обладнання: підручник, таблиці «Самостійні частини мови» , «Числівник», презентація, ребуси, малюнки із цифрами

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент

1. Привітання

2. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань


  1. Хвилинка каліграфії Мм мізинець

Раз, два, три, чотири, п'ять —

Починаємо писать.

Ручку вправно поверніть,

Зошит гарно покладіть

І рівненько запишіть.


  1. Аудіювання

  • визначити тему, головну думку;

  • вставити пропущені букви;

  • звуковий аналіз слова мізинець;

  • виписати слова, які означають кількість або порядок при лічбі.

П’ять братів

Пять братів разом ж_вуть.

Завжди на поміч прийдуть.

Бо без них не зможеш ти

Зовсім нічого _робити.

А браття маленькі ці –

Це пальці на кожній руці.

Першого звуть в_ликим,

Другого звуть вказівним.

Пос_ред_ні – с_редній.

А безіменний ч_твертий.

Ну, а найменшого брата

Просто мізинчиком звати.

Л. Каменєва



  1. Бліц-опитування

  • Яка частина мови називається іменником?

  • Як розрізняють назви істот і неістот?

  • Як визначаємо рід іменників?

  • Що означають іменники у формі однини і у формі множини? Наведіть приклади.

  • Як змінюються іменники? Назвіть відмінки іменників.

  • Яка частина мови називається прикметником?

  • Яка роль прикметників у мовленні?

  • Як змінюються прикметники?

  • Від чого залежить рід, число, відмінок прикметників у словосполученні?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і мети уроку. Повторення вивченого матеріалу


  1. Робота з таблицею «Числівник як частина мови»

http://im5-tub-ua.yandex.net/i?id=59928316-11-72&n=21

  1. Бесіда

  • Яка частина мови називається числівником? Навести приклади.

  • На яких уроках ви найчастіше зустрічаєтесь з числівниками?

  • На які питання відповідають числівники? Що означають?

  • Пояснити назву числівник.

  • Як змінюються числівники?




  1. Малюнковий диктант

  • Подані цифри записати словами.

ІV. Виконання завдань з метою повторення, систематизації та узагальнення знань

  1. Робота біля дошки



  • Розгадати ребус.

  • Підібрати спільнокореневе слово, яке б належало до іншої частини мови (мільйонер).

  • Скласти речення, підкреслити головні члени речення.




  1. Коментоване письмо

-   Запишіть прислів’я, поясніть їх значення.

          1.   От погода: один день блисне, а сім кисне.

           2.   Дощ у жнива, як п’яте колесо до воза.

           3.   Одне літо краще, як сто зим.

           4.   Сім п’ятниць на тиждень.

           5.  Сім разів відміряй, один раз відріж.

      -   Які числівники було вжито в цих реченнях?


  1. Вибірковий диктант

Виписати числівники (у формі називного відмінка), до кожного поставити питання.
У сімох братів по одній сестрі. Чи багато сестер? 2. Йшли син з батьком та дід із внуком. Скільки їх? 3. У двох матерів по п’ять синів, одне ім’я у всіх. 4. Шість ніг, дві голови, один хвіст. Що це таке? 5. Два стоять, два лежать, п’ятий ходить, шостий водить, сьомий пісні співає. 6. Дванадцятеро братів один за одним ходять, один одного не бачать. 7. Мовчить, а сто дурнів навчить. 8. Хто вранці ходить на чотирьох, удень на двох, а ввечері на трьох? 9. Під одним ковпаком сімсот козаків.
Відгадки.

1. Одна. 2. Троє. 3. Руки і пальці. 4. Вершник і кінь. 5. Косяки, скрипучі двері, людина, яка відчиняє їх. 6. Місяці. 7. Книжка. 8. Людина. 9. Маківка.




  1. Пояснювальний диктант

Підкреслити числівники, визначити їхні відмінки.
У семи няньок дитина без носа. Працює до сьомого поту. Риба й гості псуються третього дня. Хто більше трьох днів п’є й танцює, той двадцять п’ять днів голодує. Це той, що одним пострілом сорок сім качок б’є. Багатство одного може стати причиною бідності десятьох. Одному мука, а десятьом наука. Хто має надію, до ста літ молодіє.


  1. Фізкультхвилинка

   Гра – розминка „Знайди числівник”.

Руки вгору підніміть,

Пальці швидко полічіть:

Зліва п’ять і справа п’ять,

Скільки разом? Як сказать?

                                                                                      (Десять)



  1. Попереджувальний диктант

Числівники підкреслити. До кожного числівника поставити питання.

Ходять, ходять дві голубки білі і зерен шукають по подвір’ю. (О.Маковей.) Ой у полі три тополі, а четверта в’яне. З піснями ширший світ в сто раз. (П.Воронько.) Перший кишеньковий годинник було створено п’ятсот років тому. Людська волосинка завтовшки п’ять сотих міліметра витримує вантаж сто грамів. Найперший у світі автомобіль з'явився сто п'ятнадцять років тому. Першу в Україні публічну бібліотеку було відкрито сто сімдесят років тому в Одесі.



  1. Розподільний диктант

До кожного з поданих слiв поставити питання. Що означає кожне слово? У першу колонку записати числiвники, що вiдповiдають на питання скiльки? У другу - числiвники, що вiдповiдають на питання котрий?
П’ятнадцять, сьомий, одинадцять, п’ятеро, сорок шостий, десятий, сто три, тисяча дев’ятсот дев’яносто восьмий.

  1. Коментоване письмо

  • Числа записати словами. Поставити до числiвникiв питання.

На заходi з Україною мають спiльнi державнi кордони 5 країн. Через Україну проходить 9 залiзниць та важливi автомобiльнi магiстралi.

Довжина кордонiв України з Росiєю, Бiлорусiєю та Молодовою становить 4200 км.

За площею Українi належить 40 мiсце в свiтi. За чисельнiстю населення Україна знаходиться на 21 мiсцi серед країн свiту. За цими показниками Україна належить не лише до великих європейських, а й до великих свiтових держав.


  1. Гра «Як правильно сказати?»

10.15

11.45


12.00

14.20


20.45

23.50



  1. Робота з підручником

  • Вправа 25 (виписати числівники у 2 стовпчики);

  • Вправа 26 (від кількісних числівників утворити порядкові);

  • Вправа 27 (використовуючи числівники, дати відповіді на питання);

  • Вправа 28 (користуючись зображеним годинником, дати відповідь на питання);

  • Вправа 30 (скласти і записати вирази із числівниками);

  • Вправа 31 (скласти усне повідомлення про один із уявних заходів);

  • Вправа 32 (записати числа словами).


V. Підсумок уроку

  1. Гра «Продовжіть речення»




  • Я знаю такі частини мови…

  • Частини мови поділяються на …

  • Іменник …

  • Іменники потрібні для …

  • Прикметник…

  • За допомогою прикметників ...

  • Числівник…


VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання

Стор. 15 – правило, вправа 29 (поєднати числівники з іменниками)





База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка