Дніпропетровськ 2005 На шляху до зрілостіСторінка1/2
Дата конвертації12.03.2016
Розмір0.57 Mb.
  1   2
Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека

НА ШЛЯХУ ДО ЗРІЛОСТІ

ЛІТОПИС ВІДДІЛУ

КРАЄЗНАВЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ТА БІБЛІОГРАФІЇ

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ПОКАЖЧИКДніпропетровськ

2005

На шляху до зрілості. Літопис відділу краєзнавчої літератури та бібліографії: Бібліограф. покажчик / Упор. І.Голуб.– Дніпропетровськ, 2005.– 76 с.

Упорядкування та комп’ютерний набір Ірина Голуб

Редактор Олена Плотнікова

Відповідальна за випуск Тетяна Абраїмова

Підписано до друку ­­­­­­­­­­­ 01.08.2005 р.

Тираж 200 прим. Зам. № ­ 342

Видавничий центр ДОУНБ

М. Дніпропетровськ, вул. Ю.Савченка, 10.


Шістнадцять років по шляху зростання
Говорячи про краєзнавчу роботу ДОУНБ, завжди згадуємо, що від самого започаткування бібліотека мала завдання забезпечувати потреби місцевого населення в інформації про рідний край і протягом усього її існування так чи інакше виконувала краєзнавчі функції. Отже краєзнавча робота проводилась у бібліотеці постійно. Але хотілося б окремо зупинитись на тому періоді роботи, відколи у бібліотеці з’явився самостійний структурний підрозділ, який відповідає саме за краєзнавчий напрямок діяльності бібліотеки.

Згадаємо кінець вісімдесятих років: перебудова, процеси демократизації суспільства і державного устрою, гласність. І закономірний сплеск національних почуттів, підвищення інтересу до історії своєї країни та її окремих територій – країв. Щоб іти в ногу з часом, бібліотека повинна передбачати запити користувачів, бачити наперед потреби громадськості й відповідно діяти. Саме такою відповідною дією на потреби часу стало створення у 1989 році відділу краєзнавчої літератури та бібліографії.

8 березня 1989 року директор бібліотеки З.М. Рижкова підписала наказ про створення відділу краєзнавчої літератури та бібліографії. На той час лише в Донецькій обласній бібліотеці існував такий відділ, тож крок був, по суті, піонерським. Не всім рішення дирекції було зрозумілим, навіть зустріло спротив. Адже треба було розділяти фонд і каталоги, переглядати функції, переплановувати роботу (нагадаю – краєзнавчий сектор існував у складі довідково-бібліографічного відділу). А при тому, що новостворений відділ повинен був розміститися не в основному приміщенні, виникали сумніви, чи зможе він повноцінно функціонувати і чи не вплине це негативно й на роботу бібліографічного відділу. Час показав, що сумніви були даремні – відділ краєзнавчої літератури та бібліографії існує вже шістнадцять років і близько п’ятнадцяти обслуговує читачів.

Будь-яка робота починається з кадрів. Новий відділ очолила молодий енергійний фахівець Надія Миколаївна Титова. Вона тоді була завідувачкою відділу обслуговування спеціалістів сільського господарства, а перед цим не один рік пропрацювала в бібліографічному відділі і саме з краєзнавчою літературою. Отже фонд і ДБА – основну базу краєзнавчої роботи - знала. З часом підібрався невеликий дружний колектив: надійною помічницею завідуючій стала Людмила Задворна, прийшли молоді фахівці Галина Агафонова та Світлана Усенко, поповнився штат відділу кваліфікованим редактором Тетяною Кравчук. Кілька перших років пропрацювала у відділі філолог за освітою Галина Євсєєва і, на жаль, дуже недовго бібліограф зі значним досвідом роботи Світлана Карнаух. Через п’ять років, влітку 1994-го, Надію Миколаївну призначили директором бібліотеки. У відділі її замінила Ірина Голуб, яка за рік до цього перейшла з патентно-технічного відділу до краєзнавчого.

За роки існування у штаті відділу не раз відбувалися зміни: йшли одні, приходили інші, хтось не затримувався, а декотрі, навпаки, приростали до краєзнавчої роботи надовго. Років по п’ять-шість пропрацювали у відділі старі бібліотечні кадри, вже пенсійного віку, але з величезною енергією та відданістю справі: Марія Олександрівна Пушкар, Ніна Іванівна Баравенська, Жанна Володимирівна Скорик. Стільки ж років віддала краєзнавчій роботі досвідчений, ерудований бібліограф Галина Федорівна Пивоварова. Були й молоді фахівці, які працювали рік-два, траплялись і випадкові люди, що практично не залишили слідів свого перебування у відділі.

Сьогодні „старожилами” краєзнавчого відділу є завсектором бібліографічної роботи Світлана Усенко, яка працює тут з 1992 року, та завідувачка Ірина Голуб – з 1993-го. Досвідчений бібліотекар Тамара Олексіївна Гуртова у відділі близько двох років, але здається, що була тут завжди. Чотири роки на ниві краєзнавства трудиться Марина Личманюк, випускниця Дніпропетровського училища культури, яка через рік матиме диплом про вищу освіту. Рік тому прийшла випускниця того ж училища Тетяна Нушель. Два роки на півставки працює Ольга Михайлівна Перекрьостова і Бог знає скільки – „надомниця”, оператор комп’ютерного набору Кіра Сергіївна Костіна, що ввела до краєзнавчої електронної бази тисячі записів, набрала не одне видання. Окремою самостійною структурою входить до краєзнавчого відділу Канадсько-Український бібліотечний Центр, який з 2002 року очолює давній співробітник бібліотеки Надія Василівна Блінова.

Півтора року від дня наказу проводилась підготовча робота, для читачів відділ відкрився у жовтні наступного, 1990-го. На той час вже були в основному упорядковані фонд і довідково-бібліографічний апарат, готувались бібліографічні видання, стояли виставки, проводилась підготовка до відкриття краєзнавчого клубу.

Шістнадцять років живе відділ краєзнавчої літератури та бібліографії. За цей час зроблено багато. На сьогоднішній день краєзнавчий фонд налічує близько 30 тисяч одиниць зберігання: книг, брошур, періодичних видань, географічних карт, фотолистівок, буклетів, що становить один відсоток від всього фонду ДОУНБ. У кількісному вимірі та співвідношенні небагато, якщо не брати до уваги специфічність та вартість цієї літератури. Безцінною перлиною є видання (близько трьох тисяч примірників) кінця XVIII - початку XX століть. Серед них прижиттєві видання відомих діячів краю, довідкові, статистичні матеріали, звіти, протоколи, постанови губернського та повітових земств.

Значний обсяг фонду становлять періодичні видання. Це газети: обласні, міські, районні, підприємств, вузів, установ, громадських та політичних організацій; журнали: суспільно-політичні, літературно-художні, галузеві, а також деяка катеринославська преса. Окремим розділом зберігається колекція поштових листівок з видами Катеринослава початку XX століття. Постійно проводиться доукомплектуванням фонду.

Наскільки різноманітний фонд відділу, настільки складний і розгалужений довідково-бібліографічний апарат на нього. Зведений систематичний краєзнавчий каталог-картотека, що відображає не лише краєзнавчу літературу з фонду відділу, а й надає інформацію про краєзнавчі видання з фондів інших бібліотек та ті, що вийшли друком у різні часи, займає понад 200 каталожних шухляд. Крім нього, до ДБА входять: алфавітний каталог, картотеки „Місцевий примірник” та „Місцеві видання”, індикатор фонду, картотека цінних видань, картотека періодичних видань та інші робочі картотеки, усього ж каталоги та картотеки містяться більш ніж у 250 шухлядах.

Крім традиційних карткових каталогів, література відображена також в електронному вигляді. Електронні бази почали створюватися на краєзнавчий фонд з липня 1997 року. Співробітники відділу власними силами розробили „Рубрикатор тематичних рубрик та ключових термінів”. Він повністю вміщений в методичний посібник “Краєзнавча діяльність бібліотек”, виданий Державною історичною бібліотекою у 2002 році. Формування Електронної бази проводиться в програмі “Ірбіс”, з початку 2003 року використовується нова версія цієї програми.

На сьогоднішній день електронна база відділу складається з БД “Краєзнавство”, що містить аналітичний розпис періодики та книг і має вже понад 50 тисяч записів, книжкова база “Ретро” (книги, отримані до 1992 року) – близько чотирьох тисяч записів, текстові аналітичні БД, а також дві БД фотозображень. Ефективність електронних каталогів постійно зростає. Про це свідчать письмові, телефонні та Інтернет-запити з різних міст України і навіть із-за кордону.

Доповнює ДБА відділу фонд довідників, енциклопедій, словників, а також бібліографічних видань ДОУНБ та інших бібліотек.

У відділі проводиться значна видавнича робота. Близько дев’яноста видань сьогодні на рахунку бібліографів-краєзнавців. Це – науково-допоміжні та рекомендаційні покажчики, календарі знаменних дат „Моє Придніпров’я”, методичні матеріали, бібліографічні довідники, альманахи „Січеславщина”, різноманітні буклети та закладки.

Активну участь у підготовці таких видань беруть краєзнавці, надаючи ексклюзивні матеріали. Видано покажчики у співпраці з вченими ДНУ Т.Ковальською та О.Сидоренко, науковим співробітником Центру охорони історико-культурних цінностей В.Старостіним, з бібліотекою НГАУ, вченими-істориками цього ж вузу Г.К.Швидько та І.О.Кочергіним. Клубом “Ріднокрай”, який працює при відділі краєзнавчої літератури, започатковано неперіодичне видання – альманах “Січеславщина”. До нього входять дослідження вчених: істориків, мово- та літературознавців, геологів, а також краєзнавців-аматорів. Останніми роками співробітники відділу беруть участь у підготовці видань спільно з іншими відділами ДОУНБ.

Популяризаторська робота проводиться як у формі книжкових та книжково-ілюстративних виставок, переглядів, бібліографічних оглядів, лекцій, екскурсій, презентацій, так і за допомогою роботи краєзнавчого клубу „Ріднокрай”. Він був створений 1990 року, відразу ж після відкриття відділу. З пропозицією очолити роботу клубу Надія Миколаївна звернулась до Ганни Кирилівни Швидько, доктора історичних наук, професора і завідувачки кафедри історії України ДДУ і отримала згоду. Перше засідання відбулось 30 жовтня за темою “Легенди козацьких степів”. Виступали вчені-історики університету: Г.К.Швидько, Ю.А.Мицик, І.С.Стороженко, краєзнавець-аматор Ю.Я.Нємченко.

Попервах навколо клубу згуртувався актив „краєзнавчих четвергів” – переважно викладачі навчальних закладів та музейні працівники, але скоро почали додаватися й нові краєзнавці. Серед частих відвідувачів „Ріднокраю” вузівські викладачі – фахівці у різних галузях: історики, філологи, біологи, геологи, математики, фізики; наукові співробітники історичного музею, журналісти, письменники, архітектори, лікарі, інженери, бібліотекарі, студенти, пенсіонери. Про науковий потенціал клубу говорить хоча б те, що серед його постійних членів на сьогодні майже два десятки докторів та кандидатів наук, а переважна більшість мають вищу освіту. Але попри це, клуб не є закритим елітним середовищем для вчених, крім науково-просвітницької, він має популяризаторську, інформаційну, а також соціальну функції. Сьогодні кількість членів клубу сягає до семи-восьми десятків чоловік, і що особливо цінне - серед них є як „ветерани”, ті що були на першому засіданні, так і молоді краєзнавці, що час від часу вливаються в лави дослідників рідного краю. Отже клуб має традиції та майбутнє, а значить, розвивається.

Розвиваються і ширяться усі ділянки роботи відділу краєзнавчої літератури та бібліографії, кількісно та якісно зростають фонди, традиційні каталоги, електронні бази, цікавішими і змістовнішими стають видання і масові заходи, активніше надається інформація про роботу відділу. Як результат, з кожним роком збільшується кількість читачів, ширшає тематика їх запитів. Якщо у перші роки роботи відділу його постійними відвідувачами були переважно співробітники музеїв, вчені та викладачі вищих навчальних закладів, краєзнавці, то сьогодні переважну більшість читачів становить молодь – студенти і школярі. Ці категорії є досить складними при обслуговуванні, оскільки вони, як правило, не володіють елементарними навичками, необхідними для роботи з каталогами та літературою, а їхні запити часто нечіткі й погано сформульовані. Робота з такими читачами проводиться як індивідуально, так і через викладачів вузів, яким пропонуються списки тем для написання студентських рефератів і доповідей, рекомендується відповідна література тощо.

Вже згадувалось, що до складу відділу краєзнавчої літератури та бібліографії окремим структурним підрозділом входить Канадсько-Український бібліотечний Центр. Він відкритий 20 вересня 2000 року, отже працює вже п’ять років. Але робота з такою специфічною літературою, як видання української діаспори, проводилась у відділі й раніше.

Вперше така література з’явилась у відділі на початку 1994 року, коли падчерка відомого в діаспорі письменника і мовознавця Василя Чапленка, нашого земляка, Ганна Кравчук подарувала бібліотеці кілька десятків його творів. Ця посилка зі Сполучених Штатів поповнила краєзнавчий фонд відділу, але початком нової колекції бібліотеки став наступний дар. Улітку 1997 року ДОУНБ отримала близько двох тисяч книг з Оттави від Канадського товариства приятелів України. Література була різнопланова, видана як за кордоном, так і в Україні, але за умовами передачі мала зберігатися єдиним масивом. Вона заповнила прогалини радянського та українського книгодрукування, викликала значне зацікавлення читачів, особливо науковців, з перших же днів стала популярною і серед студентів. Наступний подарунок цього ж Канадського товариства, але осередку з Торонто, було запропоновано в межах програми створення в обласних бібліотеках України мережі Центрів. На цей раз кількість літератури сягнула дванадцяти тисяч примірників книг і журналів.

П’ять років минуло від дня урочистого відкриття КУБЦ. Протягом цього часу повністю розібрано фонд, відсіяно дублетну літературу, опрацьовано і систематизовано залишену, злито її з попереднім масивом, упорядковано карткові каталоги і картотеки, розпочато створення електронної бази. Фонд діаспорної україніки постійно поповнюється новими надходженнями. Це відбувається завдяки спілкуванню як із засновниками Центру, так і через налагодження контактів з іншими осередками й окремими особами української діаспори Канади, США, Австралії тощо. Крім того, фонд комплектується сучасними виданнями українських видавництв. На сьогодні його кількість сягає одинадцяти з половиною тисяч примірників книг і журналів.

За роки роботи КУБЦ „обріс” постійними читачами та прихильниками. Його фондами користуються вчені Дніпропетровська, за допомогою матеріалів, віднайдених тут, захищено декілька дисертацій. Активно використовують діаспорну літературу студенти та школярі. Нинішнього року при КУБЦ почав працювати Клуб української культури, який об’єднує переважно молодь, а зовсім недавно спільно з редакцією журналу „Бористен” створено Січеславське відділення Міжнародної фундації ім. Івана Багряного. Останнім часом підготовлено бібліографічний покажчик, присвячений творчості цього письменника, усього ж, починаючи з 2002 року, підготовлено десять видань.Шістнадцять років відділу, п’ятнадцять – клубу „Ріднокрай”, п’ять – Канадсько-Українському бібліотечному Центру – не занадто значні дати, не ювілейні. Проте зроблено за цей час достатньо для того, аби переглянути та проаналізувати роботу, побачити досягнення і недоліки, розробити плани майбутнього розвитку.
Л І Т О П И С

В І Д Д І Л У К Р А Є З Н А В Ч О Ї

Л І Т Е Р А Т У Р И

Т А Б І Б Л І О Г Р А Ф І Ї
В л і т о 1 9 8 9
8 березня – наказом № 16 директора ДОУНБ З.М.Рижкової на базі сектора краєзнавчої роботи при довідково-бібліографічному відділі створений самостійний структурний підрозділ – відділ краєзнавчої літератури та бібліографії. Почалась підготовча робота.
6-9 вересня – Н.М.Титова (майбутня завідувачка відділу) взяла участь у республіканській науково-практичній конференції працівників обласних бібліотек УРСР „Краєзнавча робота бібліотек – фактор патріотичного і інтернаціонального виховання населення”, яка відбувалась у м. Хмельницькому.
В л і т о 1 9 9 0
Квітень – Надія Миколаївна Титова призначена завідувачкою відділу.
1 жовтня – відділ, розташований у приміщенні по проспекту К.Маркса, 18, відкрився для читачів.
30 жовтня – у відділі почав працювати клуб "Ріднокрай". Цього дня відбулося перше засідання за темою: „Легенди козацьких степів”. Виступили: Г.К.Швидько, Ю.А.Мицик, І.С.Стороженко, Ю.Я.Нєм-ченко.
25 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Редактор журналу “Степь” Олександр Єгоров”. Виступила О.В.Аліванцева (ДІМ).
В л і т о 1 9 9 1
12 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Народна освіта на Катеринославщині та її видатні діячі”. Виступили: Н.Василенко (ДІМ), В.С.Мороз, Ю.Я.Нємченко, А.М.Поповський.
12 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Заселення Катеринославської губернії. Колонізація краю”. Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Мороз, А.Л.Шміст.
9 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Старі дворянські родини Катеринославщини. Їх внесок в науку, історію та культуру краю”. Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Мороз, М.П.Рябцев.
14 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Назви та архітектурні особливості вулиць і площ старого Катеринослава”. Виступили: Г.К.Швидько, І.Й.Копотієнко, В.С.Савчук.
17 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Літературне життя Катеринославщини в XIX ст. Перші письменники краю”. Виступили О.В.Аліванцева, Н.Є.Василенко ( ДІМ ).
8 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Дослідники етнографії та фольклору Катеринославщини”. Виступили: Н.М.Титова, Л.Г.Гурай, О.В.Аліванцева (ДІМ), В.С.Мороз.
12 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Періодика Катеринославщини дореволюційного періоду і перших років радянської влади”. Виступили: Т.М.Ковальська, Н.М.Титова.
10 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Література Катеринославщини пореволюційної доби. Діяльність „Просвіти”. Виступила І.В.Мазуренко (ДІМ).
В л і т о 1 9 9 2
15 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославська вчена архівна комісія”. Виступили: С.В.Абросимова, В.С.Мороз, Г.К.Швидько.
19 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославське наукове товариство”. Виступили: Г.К.Швидько, І.Й.Копотієнко.
18 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Іван Якович Акінфієв”. Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Савчук.
20 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Науково-технічні і культурні товариства Катеринославщини другої половини XIX-початку XX століття”. Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Савчук.
27 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Іудаїзм на Катеринославщині”. Виступив В.А.Когтянц (ДІМ). Засідання відбулось в ДІМі з переглядом експозиції та відеофільму «Іудейські свята».
23 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Олександр Миколайович Поль”. Виступив В.В.Титов.
22 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Яків Павлович Новицький”. Виступили: Г.К.Швидько, Л.В.Іванникова (аспірантка Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії).
18 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Архітектурні особливості дореволюційного Катеринослава”. Виступили: Г.К.Швидько, члени клубу.
17 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Архітектурні особливості дореволюційного Катеринослава”. Виступив С.Б.Ревський (зав. каф. теорії і історії архітектури ДІБІ).

В л і т о 1 9 9 3
16 січня – завідувачка відділу Н.Титова взяла участь у проведенні обласної конференції в ДІМ „Голодомор на Дніпропетровщині”.
20 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Нестихаючий біль 33-го (Голодомор на Дніпропетровщині)”. Виступили: І.Й.Копотієнко, Т.С.Музика, В.Ф.Упир.
17 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „А степ все світиться туманами й не дозволяє забуття” (Археологічні розкопки на території краю). Виступила Л.М.Чурилова.( ДІМ). Засідання проводилось в ДІМі, відбулось знайомство з експозицією.
17 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Сей дивний світ серед людських марнот. (Історія і сьогодення театрів Дніпропетровська)”. Виступили: В.С.Мороз, І.М.Нікітіна (доцент ДДУ), Н.К.Митрофанова (колишній директор ТЮГу), С.Фесенко.
21 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія заснування міст Катеринославської губернії (Нікополь, Новомосковськ, Павлоград)”. Виступили: Г.К.Швидько, П.Т.Кононенко, Г.І.Гуляєв, Л.С.Кондратенко, В.С.Савчук.
1 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Релігійні конфесії області. Засідання відбулось в Троїцькому соборі м. Дніпропетровська”. Виступив єпископ Дніпропетровської єпархії владика Кронід, отець Анатолій провів екскурсію по собору.
22 червня – співробітники відділу взяли участь у проведенні літературного вечора пам’яті Івана Сокульского, який відбувся в Будинку політпросвіти.
6 вересня – співробітники відділу взяли участь у проведенні творчого вечора Ганни Шепітько в Будинку політпросвіти.
1 жовтня – завідувачка відділу Н.Титова взяла участь у проведенні вечора „Актор милістю Божою” до 100-річчя від дня народження Антона Хорошуна, який відбувся у театрі ім. Т.Шевченка.
20 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Цей подвиг народу буде жити в віках” (50-річчя визволення Дніпропетровщини від німецько-фашистських загарбників). Виступили: В.С.Мороз, І.Й.Копотієнко, Н.К.Митрофанова, Л.С.Кондратенко.
17 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Посади калину біля серця, хай цвіте вона в душі” (Історія парків Катеринослава). Виступили: В.С.Мороз, Л.П.Халявський.
20 листопада – спільно з відділом з питань мистецтв у циклі фольклорно-етнографічних свят проведено літературно-пісенне свято „Звичаї і обряди на Катеринославщині”.
15 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія дніпровських порогів”. Виступив Т.С.Музика з власним дослідженням.
В л і т о 1 9 9 4
19 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Сім вічних струн в душі її звучали” (До 180-річчя від дня народження Олени Ган). Виступила О.В.Аліванцева (ДІМ).
Лютий – співробітники відділу почали готувати для Національної Парламентської бібліотеки щотижневі прес-огляди по Дніпропетровщині "Події. Факти. Коментарі". Згодом їх стали готувати для обласної держадміністрації.
23 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Чорний ворон на дереві смутку” (Репресії 30-х - 50-х років на Дніпропетровщині). Виступив В.В.Ченцов (СБУ).
16 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Симфонія барв в чарівному світі мистецтва (Запасники Художнього музею)”. Засідання відбулось у ДХМ. Виступила та провела екскурсію Л.І.Яценко.
20 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Степ нашептав легенд і дум уривки. (Наш край в літописах і легендах)”.
18 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Берегиня духовності народу (До 160-річчя обласної наукової бібліотеки)”. Виступила Н.М.Титова.
Липень – завідуюча відділом Н.М.Титова призначена на посаду директора ДОУНБ. Виконуючою обов’язки завідувачки відділу призначена І.С.Голуб.
19 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Її життя як спалах таїни (Олена Блаватська)”. Виступила О.В.Аліванцева.( ДІМ ).
10 листопада – спільно з відділом з питань мистецтв у циклі фольклорно-етнографічних свят проведено музичне свято народної пісні „Джерела життя”.
Вересень – завідувачкою відділу призначена І.С.Голуб.
20-21 грудня – співробітники відділу взяли участь у проведенні науково-практичної конференції „Обласна наукова бібліотека як соціально-культурний центр творчого розвитку на ниві національного відродження”. Завідуюча відділом виступила з доповіддю „Історико-наукові функції бібліотечного краєзнавства і його роль у формуванні національної самосвідомості жителів регіону”.
22 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Археолог і поет Борис Мозолевський”. Виступила Л.М.Чурилова (ДІМ).
В л і т о 1 9 9 5
26 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Шукач скарбів ріднокраю (До 90-річчя від дня народження І.Шаповала)”. Виступили: Л.С.Кондратенко, В.В.Савченко.

16 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Книговидавнича справа в нашому краї: історія, сучасний стан та перспективи розвитку”. Виступили: М.П.Чабан, В.С.Савчук.


Березень – до фонду відділу надійшов подарунок із США від п. Ганни Кравчук – книги відомого письменника-земляка Василя Чапленка. Це перші діаспорні видання у фонді ДОУНБ.
16 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Закоханий у слово Кобзаря (До 90-річчя від дня народження В.С.Ващенка)”. Виступили: А.М.Поповський, Н.П.Нікуліна, А.К.Фоменко, М.П.Чабан, І.Й.Копотієнко та інші.
13 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Дивосвіт великодньої писанки”. Виступили: С.Л.Шалацька (художник, викладач дитячої художньої школи №2), Т.С.Музика, Л.С.Кондратенко, А.А.Яловий, Н.П.Нікуліна. За матеріалами телезйомок підготовлено сюжет для програми “Пороги”.
18 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Живе слово. Проблеми створення українських галузевих термінологічних словників”. Виступили: І.Д.Рибалка, А.М.Поповський, Л.Біланюк та інші. Велись телезйомки, за матеріалами яких підготовлено сюжет для програми «Пороги».
22 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Підпілля ОУН на Дніпропетровщині в часи другої світової війни”. Виступили: П.Хобот, В.М.Скрипка (голова Криворізької Просвіти), О.О.Кузьменко, Т.С.Музика, М.П.Чабан, О.І.Чалий.
21 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія Кодацької фортеці”. Виступили: Ю.А.Мицик, Л.С.Кондратенко, І.Д.Рибалка, Ю.Й.Рисіч.
19 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Життя і творчість Василя Чапленка”. Виступили: М.П.Чабан, А.М.Поповський, А.В.Чапля. Велись телезйомки.
10 листопада – спільно з відділом з питань мистецтв у циклі фольклорно-етнографічних свят проведено свято кобзарської пісні „Дзвеніть, бандури срібні струни, на схилах сивого Дніпра!”
23 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Безсмертна душа Запорожжя” (До 140-річчя Д.І.Яворницького)”. Виступили: Н.Г.Чередник, М.П.Чабан, Ю.А.Мицик, Г.Л.Іващенко. Засідання відбулось в меморіальному будинку Д.Яворницького, проведено екскурсію.
21 грудня – відбулося організаційне засідання клубу „Ріднокрай” 1. План роботи на 1996 рік. 2. Започаткування видання клубу. Виступили: Ю.А.Мицик, А.К.Фоменко, І.С.Голуб.

В л і т о 1 9 9 6
25 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Письменники Придніпров’я – жертви сталінських репресій”. Виступила І.В.Мазуренко (ДІМ).
21 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Людина, яка стояла біля колиски кібернетики” (До 125-річчя Ярослава Грдини)”. Виступили: Г.Г.Півняк, С.Е.Блохін, В.С.Савчук, І.М.Єлінов та інші. Засідання відбулось в Гірничій академії.
29 лютого – спільно з відділом з питань мистецтв проведено творчий вечір члена Спілки художників України Володимира Падуна. Відбулась презентація виставки „Петриківський джерельний розпис Трипільської доби”.
21 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Берегині козацького краю (Жінки — громадські діячки Придніпров’я).” Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Мороз, Н.Є.Василенко, І.В.Мазуренко, Т.С.Музика.
24 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Чарівний світ мінералів (Підземні скарби краю)”. Виступили: Г.К.Швидько, Ю.Т.Хоменко, І.С.Голуб. Засідання відбулось в геолого-мінералогічному музеї Гірничої академії. Велись телезйомки.
30 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Вірний лицар прекрасної Флори (Іван Якович Акінфієв)”. Виступив В.С.Савчук. Засідання відбулось у ботанічному саду ДДУ. Екскурсію по саду провів зав. лабораторією дендрології Ю.В.Донченко. Велись телезйомки.
20 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Актуальні проблеми та напрямки краєзнавчих досліджень в області в умовах сьогодення”. Виступила Г.К.Швидько.
19 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Лоцмани Дніпрових порогів”. Виступили: Г.К.Швидько, М.П.Чабан, Г.М.Омельченко, Т.С.Музика, О.О.Кузьменко. Велись телезйомки, за матеріалами яких підготовлено сюжет для програми “Пороги”.
17 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Китайгородський історико-архітектурний комплекс”. Виступили: Н.В.Ченцова, О.М.Бердик.
21 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Українські гральні карти: історико-культурологічний та краєзнавчий аспекти”. Виступив Г.Л.Іващенко.
27 листопада – спільно з відділом з питань мистецтв у циклі фольклорно-етнографічних свят проведений музичний вечір „Чарівні звуки українського романсу”.
12 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Її душа назавжди з Січеславом (До 95-річчя Галі Мазуренко)”. Виступили: М.П.Чабан, В.І.Старченко.
25-26 – грудня завідуюча відділом краєзнавчої літератури І.С.Голуб взяла участь у роботі II з'їзду Всеукраїнської спілки краєзнавців, який відбувся у Києві.
В л і т о 1 9 9 7
21 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Вчений і громадський діяч Венедикт Курилов”. Виступили: В.С.Савчук, І.М.Єлінов, Г.К.Швидько. Засідання проводилось в Гірничій академії.
23 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Образи Проспекту (Архітектура та історія головного проспекту Дніпропетровська)”. Виступили: В.С.Старостін, А.К.Фоменко. Велись телезйомки.
21 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Я — “Крик!” Вечір-портрет актора Михайла Мельника”. Виступив М.В.Мельник. Засідання відбулось в театрі “Крик”. Велись телезйомки, які лягли в основу сюжету програми “Пороги”.
Липень – у відділі почали впроваджуватися компютерні технології обробки та зберігання інформації. Співробітниками відділу розроблено словник тематичних рубрик та ключових слів. Пізніше він був рекомендований як зразок бібліотекам України і повністю увійшов до навчального посібника "Краєзнавча робота бібліотек", виданого Державною історичною бібліотекою України.
18 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “З любові до отчого краю” (Пам’яті краєзнавця Володимира Кунцера)”. Виступили: Г.Л.Іващенко, М.П.Чабан, В.М.Заруба, В.В.Буряк, Є.Кунцер.
Жовтень – відділ отримав у фонд понад 1,5 тисячі книг, переданих ДОУНБ Канадським товариством приятелів України, м. Онтаріо.
23 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Зодчий (До 120-річчя від дня народження Олександра Красносельського)”. Виступили: В.В.Буряк, С.Б.Ревський (ПДАБА). В.В.Буряк на матеріалах музею підготувала виставку. Працювало телебачення.
20 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославський просвітянин Іван Труба”. Виступили: М.П.Чабан, А.М.Поповський.
25 грудня – „Талант і доля (Оперні співачки Марія Сокіл та Надія Негель-Семенець)”. Виступив М.П.Чабан.
В л і т о 1 9 9 8
Січень – співробітники відділу почали готувати щотижневі прес-огляди „Фінанси. Банки. Податки” для обласного фінансового управління.
22 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Яр Славутич: життя і творчість”. Виступили: М.А.Миколаєнко, Г.К.Швидько, В.В.Савченко.
19 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Самарський Пустельно-Миколаївський монастир”. Виступили: Г.К.Швидько, В.С.Мороз.
19 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Козацький собор – небо на землі” (Історія Новомосковського Троїцького собору)”. Виступили: О.М.Бердик, Г.К.Швидько, А.М.Поповський.
23 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Незнайомий Олексій Девлад”. Виступили: М.П.Чабан, Г.М.Омельченко, Т.С.Музика.
7 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Тії слави козацької повік не забудем ...” (До 350-річчя початку Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького)”. Виступили: Г.К.Швидько, Ю.А.Мицик. Засідання відбулось в історичному музеї. Екскурсію провела Н.Мірошниченко. Велись телезйомки.
14 травня – завідувачка відділу взяла участь в історико-краєзнавчій конференції, присвяченій 350-річчю битви на Жовтих Водах та початку Визвольної війни. В Історичному музеї м. Жовті Води вона виступила з оглядом „Краєзнавча література з фонду ДОУНБ про визвольну війну 1648-1654 рр.”
17 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Співець славного Запорожжя Адріан Кащенко”. Виступили: М.П.Чабан, Н.С.Василенко, О.О.Кузьменко, Г.М.Омельченко. Засідання відбулось в музеї „Літературне Придніпров’я”. Екскурсію провела С.М.Каспір.
22 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Сторінки наукової та культурної діяльності Павла Рубіна”. Виступив В.С.Савчук.
19 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Спогади лоцмана порогів Дніпрових”. Відбулась презентація однойменної книги Г.Омельченка. Виступили: М.П.Чабан, Г.М.Омельченко, Т.С.Завгородня.
17 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Краєзнавча діяльність Михайла Богомаза”. Виступили: М.С.Богомаз, А.М.Поповський, М.П.Чабан, Г.К.Швидько.

В л і т о 1 9 9 9
6 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Світло душі Василя Біднова”. Виступив М.П.Чабан. Засідання відбулось в музеї „Літературне Придніпров’я”.
11 лютого – відбулось відкриття книжково-документальної виставки „Скарбниці духовності і культури нашого краю”
18 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Пам’яті визволителів (До 100-річчя від дня народження генералів Ю.Г.Пушкіна та В.П.Каруни)”. Виступили: В.М.Сацута (ДІМ), В.Ю.Пушкін (син генерала). Перед засіданням відбулась екскурсія в ДІМі.
11 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Творчість Федора Панка.” Відкриття виставки до 75-річчя художника в ДХУ. Виступили: В.С.Панко, В.Л.Тверська.
19 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Філософія і поезія української вишивки. Творчість майстрині-вишивальниці Алли Довбні”. Виступили: Г.К.Швидько, А.В.Довбня.
20 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Ярославна Придніпров’я (До 100-річчя Олени Шпоти)”. Виступив М.П.Чабан.
7 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Життя і творчість поета-громадянина Михайла Пронченка”. Виступили: М.П.Чабан, А.М.Пронченко (син поета), М.А.Миколаєнко.
23 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Археологічні пам’ятки краю”. Виступили: В.В.Манюк (ДДУ), Ю.Т.Хоменко (НГАУ).
28-29 вересня – завідувачка відділу взяла участь у проведенні II Всеукраїнської наукової конференції з історичного краєзнавства, яка відбулась у Дніпропетровську в НГАУ.
18 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Краєзнавча робота обласної наукової бібліотеки, історія, набутки та перспективи (До 10-річчя створення відділу краєзнавчої літератури)”. Виступили: З.М.Рижкова, Н.М.Титова, І.С.Голуб, Г.К.Швидько. За матеріалами телезйомок підготовлено сюжет в програму «Пороги».
16 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Дніпровсько-Орільський заповідник — перлина Придніпров’я”. Виступили: П.Т.Чегорка, В.В.Манюк. Відбувся перегляд фільму про заповідник.
В л і т о 2 0 0 0
20 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Першопочатки українського кінематографу. Катеринославський кінематографіст Данило Сахненко”. Виступили: М.П.Чабан, В.С.Мороз.
17 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія археологічних досліджень краю”. Виступила І.Ф.Ковальова. Засідання відбулось в археологічному музеї ДДУ.
16 березня – завідувачка відділу І.Голуб взяла участь у проведенні семінару з краєзнавчої роботи на базі Криворізької Центральної міської бібліотеки, де виступила з консультацією „Краєзнавча робота в бібліотеці на допомогу вихованню почуття патріотизму у населення регіону”.
24 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Започаткування краєзнавчих досліджень на Придніпров’ї. Гавриїл Розанов”. Виступили: О.І.Журба, Г.К.Швидько.
13 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Український подвижник за кордоном (До 80-річчя Юрія Семенка)”. Виступив М.П.Чабан.
20-21 квітня – завідувачка відділу І.Голуб та завідувачка сектора краєзнавчої бібліографії С.Усенко взяли участь у проведенні науково-практичного семінару „Бібліотека – центр науково-інформаційних ресурсів XXI століття”, який проводився у Дніпропетровську та Києві. Завідувачка відділу виступила з доповіддю „Бібліотечне краєзнавство та його внесок у відродження національної самосвідомості, духовності та культури населення регіону”.
18 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Наш край в російсько-турецьких війнах початку XVIII століття”. Виступив О.А.Репан (ДДУ).
23 червня – завідувачка відділу брала участь у роботі семінару-практикуму Представництва ООН в Україні, який проходив у Києві.
14 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „З історії газети “Приднепровский край”. Виступив В.С.Мороз.
20 вересня – за ініціативи Канадського Товариства приятелів України, м. Торонто при відділі відкрито Канадсько-український бібліотечний центр з фондом 12 тисяч примірників літератури.
25 вересня – завідувачка відділу І.Голуб взяла участь у науково-практичній конференції „Бібліотека Канадсько-українського центру: досвід роботи та тенденції розвитку”, яка відбулась на базі Наукової бібліотеки ім. Короленка у м. Харкові.
16 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Клуб “Ріднокрай”. Десять років роботи: досягнення, проблеми, перспективи”. Виступили І.С.Голуб, Н.М.Титова, Г.К.Швидько.
30 листопада – співробітники відділу взяли участь в роботі обласної міжвідомчої науково-практичної конференції „Історія бібліотек області як джерельно-документальна база вивчення становлення та розвитку культури Придніпров’я”. Завідувачка відділу виступила з доповіддю „Обласна наукова напередодні нового тисячоліття: історія становлення, результати прожитих літ”.
В л і т о 2 0 0 1
25 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „На хвилі любові до рідного краю (75 років Дніпропетровському радіо)”. Виступили заст. дир. ДОТРК Валерій Михайлович Дрешпак та радіожурналіст Валентина Орлова. Проведено на обласній радіостудії.
15 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Поет від Бога, археолог від долі: творчий портрет Бориса Мозолевського”. Виступили І.М.Єлінов, З.В.Марчишина, Л. Черкашина
22 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Володимир Винниченко в Катеринославі”. Виступили М.П.Чабан, В.С.Мороз.
7 квітня – співробітники відділу взяли участь у проведенні в Києві творчого звіту області, де представили широкомасштабну книжкову виставку "Видано на Дніпропетровщині за роки незалежності". Усього на виставці було представлено 264 книги.
19 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Українські шляхетські родини Катеринославщини. Рід Миклашевських”. Виступили аспірант ДНУ Д.Каюк, краєзнавець В.С.Мороз, письменник М.П.Чабан.
21 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Педагогічна діяльність Івана Акінфієва”. Виступив професор ДНУ В.С.Савчук.
18-19 серпня – завідуюча відділом І.С.Голуб як представник ДОУНБ взяла участь у роботі IIІ Всесвітнього форуму українців у Києві, присвяченому 10-річчю незалежності України.
15 вересня – До дня міста підготовлено широкомасштабну виставку “Винахідник, творець і вчений – моє місто над сивим Дніпром”, де було представлено 134 книги.
20 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославське комерційне училище. А.С.Синявський”. Виступив к. іст. н. В.М.Заруба. Доповнили В.С.Мороз, В.С.Савчук, А.К.Фоменко, Г.Л.Іващенко.
25 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославська комісія з народних читань”. Виступила Г. Утєшева. Доповнили В.С.Савчук, М.П.Чабан, В.С.Старостін.
22 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія Дніпропетровського робітничого оперного театру 30-40-х років”. Виступив канд. мистецтвознавства А.Тулянцев.
13 грудня – відбувся вечір-портрет Григорія Гусейнова, головного редактора журналу „Кур’єр Кривбасу”, письменника, краєзнавця.
20 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Володимир Хрінников – людина і меценат”. Виступив М.П.Чабан.
В л і т о 2 0 0 2
12 лютого – спільно з відділом мистецтва проведено презентацію книги: Стародубов А.Ф., Самодрыга В.В., Иванов С.С. Память истории: г. Екатеринослав (г. Днепропетровск) по литературе и воспоминаниям. – Дніпропетровськ: РВА “Дніпро – VAL”, 2001. – 372 с. (Сер. “О прошлом память сохраним”).
21 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Громадський діяч Катеринослава О.Л.Караваєв”. Виступив В.С.Савчук. Доповнили: А.К.Фоменко, М.П. Чабан, В.Б.Єфимов.
21 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: ”Забутий Микола Минько”. Виступив М.П.Чабан. Доповнила виступ дружина племінника М.Минька – Мінко Олена Вікторівна.
18 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Без коріння не буває листя. Генеалогічні дослідження Володимира Єфимова”. Виступив В.Б. Єфимов, доцент Дніпропетровського інституту фізкультури.
16 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Зберегти пам’ять народу. Робота Обласного Центру охорони історико-культурних цінностей по упорядкуванню “Зводу пам’яток”. Виступили директор Центру Голубчик Л.М. та зав. відділом Нікітіна І.В.
20 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Місто Олександра Красносельського. Архітектурний модерн у творчості архітектора”. Виступив В.С.Старостін. Професор І.М.Гаврилов доповнив виступ.
19 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Олександр Поль – почесний громадянин краю”. Виступив аспірант НГУ І.О.Кочергін. Доповнили В.І.Лазебник, Д.Каюк, В.Осауленко, В.С.Савчук, Г.І.Гуляєв та В.Б.Єфимов.
31 жовтня – відбулась презентація книги професора НГУУ БарановаП.Н. “Геммология”. Також були представлені виставки коштовного та виробного каміння з колекцій автора книги і краєзнавця, кандидата геолого-мінералогічних наук В.В.Манюка.
21 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Історія Катеринославської “Просвіти”. Презентація книги М.Чабана „Діячі Січеславської Просвіти (1905-1921)”. Виступив М.П.Чабан.
19 грудня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Театральний Дніпропетровськ на межі тисячоліть”. Виступив В.Б.Єфимов.
В л і т о 2 0 0 3
23 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Село Мануйлівка та його видатні діячі”. Виступив В.С.Мороз. Доповнили М.П.Чабан, В.С.Старостін.
27 лютого – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Генофонд сільськогосподарських тварин Дніпропетровщини – національне надбання України. Історія розвитку племінної справи в краї”. Виступила М.В.Козловська, генетик, наук. співробітник інституту тваринництва. Доповнили П.Т.Чегорка, В.Ф.Шипти-цький. В.С.Савчук та інші.
20 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Під псевдонімом “Те-не-те”. Життя і доля Бориса Тенети”. Виступив М.П.Чабан. Доповнили Л.Степовичка, І.В.Мазуренко, В.Ніколенко, Г.А.Півняк. Працівник обласного радіо Н.В.Старюк вела запис засідання.
17 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославський Піквікський клуб”. Виступила голова клубу Г.К.Швидько. Відбулась презентація книги Г.Швидько “Катеринославський Піквікський клуб (1858-1860)”, виданої ДОУНБ.
22 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Катеринославська вчена архівна комісія: цікаві особистості, великі справи”. Виступила наук. співробітник ДІМ, к. іст. н. С.В.Абросимова. Г.К.Швидько та В.С.Савчук доповнили розповідь.
28 травня – спільно зі студентами педучилища проведено літературно-музичний вечір "І був голод великий...", присвячений пам’яті жертв голодомору 1933 року.
17 червня – в КУБЦ відбулась творча зустріч з письменником Миколою Невидайлом. В ній брали участь Міжнародна жіноча рада (Дніпропетровське відділення) та об’єднання „Патріот”.
18-21 серпня – завідувачка КУБЦ Н.Блинова взяла участь у 8-му Світовому конгресі українців у м. Києві.
Вересень – створена і почала щотижнево поповнюватися електронна база аналітично-інформаційних оглядів „Соціально-економічний розвиток Дніпропетровщини”.
6 вересня – в КУБЦ відбулась презентація виставки: „Світ українців – українці у світі”, на якій було представлено 143 книги.
18 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Українська архітектура Катеринослава-Дніпропетровська”. Виступив наук. співробітник Обласного центру охорони історико-культурних цінностей В.С.Старостін.
19 вересня – в КУБЦ відбулась низка заходів, присвячена 3-річчю заснування Центру.
11 вересня – відбулась презентація книги Анатолія Джусова “История Новомосковска”.
16 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Архіви розповідають... „ Виїзне засідання у відділі ДІМ “Літературне Придніпров’я”. Виставка документів і матеріалів з особистих архівів письменника-краєзнавця М.Чабана.
29-30 жовтня – завідуюча відділом краєзнавчої літератури І.С.Голуб взяла участь у роботі III з'їзду Всеукраїнської спілки краєзнавців, який відбувся у Києві.
15 листопада – співробітники відділу Ірина Голуб та Світлана Усенко взяли участь у проведенні в Києві творчого звіту області "З Україною в серці", де представили широкомасштабну книжково-ілюстративну виставку "Славетні імена Дніпропетровщини".
25 листопада – спільно з іншими відділами проведено фольклорно-етнографічне свято "Козак – душа правдивая...": Образ Козака Мамая у фольклорі, літературі та мистецтві".
11 грудня – проведено вечір-портрет Олександра Басанця, вчителя та директора школи с. Бузівка, літератора.
Грудень – співробітники відділу почали готувати інформаційно-бібліографічні бюлетені „Освіта. Молодіжна та соціальна політика. Неповнолітні. Спорт” для заступника голови облдержадміністрації з питань культури.
В л і т о 2 0 0 4
1 січня – в результаті реорганізації у відділі створено сектор інформаційної роботи. Його очолила Марина Миколаївна Личманюк.
22 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: “Молодші сестри Дніпра”. Проблеми малих річок Дніпропетровщини„. Відбувся перегляд фільмів “Річка, що тече в небуття”, та “Календар Житлової балки”. Виступили П.Чегорка. В.С.Мороз, В.В.Манюк. Журналіст обласного телебачення вела запис.
10 лютого – спільно з відділом літератури з питань мистецтв проведено презентацію книги: Театри Дніпропетровщини: Енциклопедія / Під заг. ред. Т.Шпаковської.– Дніпропетровськ: Дніпрокнига, 2003.– 717 с.
18 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Заповідна Дніпропетровщина. Що залишимо нащадкам?” Виступили провідний фахівець відділу заповідних територій обласного держуправління екоресурсів В.В.Манюк, редактор журналу „Свята справа” П.Т.Чегорка.
25 березня – у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії проведено вечір-портрет Галини Миколаївни Хмель-Дунай, кандидата біологічних наук, викладача біохімії спорту Дніпропетровського інституту фізкультури.
8 квітня – у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії відбулась презентація книги А.М.Ковальова "Обеліски над Кодацьким порогом".
22 квітня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Краєзнавчі дослідження юнацької кіностудії „Ракурс” м. Верхньодніпровська”. Виступила її керівник Г.М.Солдатенко. Відбувся перегляд відеофільмів студії.
20 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Життєві шляхи Ганни Швидько: вчений, краєзнавець, педагог”. Відбулась презентація книжки Г.К.Швидько Минуле у променях пам'яті.– К.: Генеза, 2004.– 72 с.: іл.
20 травня – в КУБЦ відбувся літературний вечір-зустріч „Світогляд давніх слов’ян. Велесова книга”.
3 червня у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії відбулась краєзнавча зустріч з гостею з Москви, членом Російського геральдичного товариства, Мариною Артурівною Араб-Огли.

16 вересня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Услід за польотом козацької чайки”. Виступив учасник регати І.О.Кочергін. Проводився перегляд фільму за матеріалами зйомок під час регати.


23 вересня – в КУБЦ відбулась презентація книжкової виставки „Де живуть українці – там живе Україна”.
23-24 вересня – завідувачка відділу взяла участь у проведенні Науково-практичної конференції в м. Одесі, присвяченій 175-річчю від часу заснування Наукової бібліотеки ім. Горького.
6-9 жовтня – Співробітники відділу Світлана Усенко та Марина Личманюк взяли участь у проведенні в Києві презентації Дніпропетровської області „Експо-2004”. Вони розгорнули книжково-ілюстративну виставку „Панорама культури”, на якій були представлені понад 50 найбільш змістовних і яскравих видань.
14 жовтня – у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії відбувся краєзнавчий звіт членів клубу "Ріднокрай", краєзнавців: письменника та журналіста Миколи Чабана, геолога Юрія Шковирі, журналіста Бориса Матющенка, фотокореспондента газети „Днепр вечерний” Дмитра Кравченка.

21 жовтня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Мандрівки старим Кам’янським”. Виступили М.Чабан, Г.К.Швидько, колишній директор музею історії металургійного комбінату ім. Дзержинського І.В.Подзерко. Протягом засідання проводились телезйомки.


11 листопада – у відділі відбувся вечір-портрет творчого колективу літературно-художнього альманаху "Свічадо" "Свіча до свічі".
18 листопада – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „У жорнах голодоморів”: Пам’яті жертв голоду на Дніпропетровщині”. У програмі засідання відбулась презентація книги Б.О.Матющенка „У жорнах голодоморів”. Виступили В.Осауленко, О.Завгородній, Ю.Шковира, Л.Степовичка.
9 грудня – співробітники відділу взяли участь у роботі Обласної міжвідомчої науково-практичної конференції „Обласна бібліотека – інформаційно-ресурсний центр регіону: історичні аспекти і сучасність”. Завідувачка відділу виступила з доповіддю: „Краєзнавча робота ДОУНБ: витоки, напрямки діяльності, пріоритети та перспективи розвитку.”
В л і т о 2 0 0 5
19 січня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Краєзнавці та краєзнавчі дослідження на Царичанщині”. Виступив директор музею історії Царичанського району А.М.Білокінь. На засідання були присутні студенти-бібліотекарі першого курсу училища культури.
20 січня – Презентація журналу "Січеслав", органу дніпропетровської письменницької організації. У презентації двох перших номерів журналу взяли участь дніпропетровські письменники.
24 лютого – Вечір-портрет творчої людини. Гість – Василь Васильович Сем’янов, вчитель географії школи с. Іларіонове, природолюб, краєзнавець, митець коренепластики, цікавий оповідач.
10 березня – Презентація книги Валентина Старостіна „Столиця степового краю. Дніпропетровськ: Нариси з історії міста”.
17 березня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Зв’язки роду Орбеліані з Катеринославщиною”. З генеалогічним дослідженням виступила одна з нащадків цього роду, Галина Георгіївна Булатникова, яка проживає у Дніпропетровську.
18 березня – завідувачка відділу у складі групи фахівців обласного управління культури здійснила відрядження до Павлограду, а також сіл Кочережки і Межиріч. Перевірялась діяльність бібліотек з підготовки до відзначення 60-річчя перемоги у Великій Вітчизняній війні.
22-23 березня – завідувачка відділу взяла участь у проведенні Міжнародного семінару: „Бібліотечне краєзнавство: нові технології” у Науковій бібліотеці ім. Короленка у м. Харкові, де виступила з доповіддю: „Видавнича робота ДОУНБ у краєзнавчому аспекті: набутки, проблеми та завдання майбутнього. ”
2 квітня – в КУБЦ відбулось установче засідання Клубу української культури, яке об’єднує українську молодь. Керівник клубу – журналіст Максим Кравець.
9 квітня – в КУБЦ відбулось засідання КУК за темою: „Архітектурні надмірності м. Дніпро-петровська”.
16 квітня – в КУБЦ відбулось засідання КУК за темою: „Окупація Дніпропетровська в роки Великої Вітчизняної війни”.
21 квітня – відбулося виїзне засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Сліди Косачів-Кривинюків у Лоц-Кам’янці”. Воно проводилось у сел. Лоцманська Кам’янка, біля будинку, де проживала сім’я Косачів-Кривинюків. Виступив краєзнавець Микола Чабан.
11 травня – в КУБЦ відбулось організаційне засідання Січеславського відділення Міжнародної фундації Івана Багряного.
14 травня – в КУБЦ відбулось засідання КУК за темою: „Творча інтелігенція і мовна ситуація в Україні”.
19 травня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „На межі божевілля: Життя і доля Миколи Стасюка”. З доповіддю виступив відомий краєзнавець Микола Чабан, дослідник життя і діяльності діячів українського національного руху.
28 травня – в КУБЦ відбулось засідання КУК, присвячене Симону Петлюрі.
9 червня – в КУБЦ відбулось засідання Січеславського відділення Міжнародної фундації Івана Багряного, присвячене вивченню творчості І.Багряного.
11 червня – в КУБЦ відбулось засідання КУК, присвячене творчості Івана Майстренка.
16 червня – відбулося засідання клубу „Ріднокрай” за темою: „Просвіти” Січеславщини” та їх визначні діячі”. Воно було присвячене 100-річчю заснування „Просвіт” у Катеринославі. З доповіддю виступив краєзнавець Микола Чабан.
7 липня – в КУБЦ відбулось засідання Січеславського відділення Міжнародної фундації Івана Багряного. Презентація біобібліографічного покажчика „Іван Багряний. До 100-річчя від дня народження”.
9 липня – в КУБЦ відбулось засідання КУК, за темою: „Степан Бандера як політична постать.”
  1   2


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка