Дніпропетровської обласної державної адміністрації відділ освіти васильківської районної державної адміністрації добровільський навчально-виховний комплекс



Скачати 288.09 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір288.09 Kb.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

ДОБРОВІЛЬСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС

ПЕРШИЙ УРОК



У 6-7 КЛАСІ

КЛАСНИЙ КЕРІВНИК: П а т и к а

Світлана Володимирівна

с. ДОБРОВІЛЛЯ

2014 рік

Тема уроку. Україна — єдина країна 

Мета: 

  • розширити поняття про єдність, незалежність і суверенність нашої держави й роль у цьому українського козацтва;

  • розвивати в учнів бажання брати посильну участь у розбудові та зміцненні єдності нашої держави;

  • виховувати майбутнього захисника своєї Вітчизни та формувати в учнів активну громадянську позицію щодо єдиної, цілісної держави та захисту її кордонів.

 

Обладнання: Конституція України, географічна карта, портрети Тараса Шевченка, Лесі Українки, список прізвищ земляків, що воювали за єдність нашої країни, свічки.

 

Вислови

Всім серцем любіть Україну свою,

І вічні ми будемо з нею.

В. Сосюра

 

Свою Україну любіть,



За неї Господа моліть.

Т. Шевченко

 

Хід уроку

 

I.Організаційна частина



Учитель.
Доброго дня вам, діти!
Рада всіх я вас вітати!
У році новому
Здоров’я, радості, добра та успіхів

Усім я хочу побажати!



II. Вступна частина 

Слово вчителя

— Вишита колоссям і калиною,

Вигойдана співом солов’я,

Зветься величаво — Україною,

Земле зачарована моя.

Діти, тема нашого першого уроку «Україна — єдина країна».

Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі — на нашій славній Україні! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть наші батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини. Материнський образ України встає з полинових степів і глибинної чорноземної скиби, як барва зоріє із зажури поліських озер, що чистими очима довірливо дивляться на світ, виростає недосяжно на повен зріст із карпатських верховин. Нема життя без України, бо Україна — це мати, яку не вибирають, бо Україна — це доля, яка випадає раз на віку, бо Україна — це пісня, яка вічна на цій землі.

Подивіться, будь ласка, у вікно: шепоче замріяний вітер слова кохання річці синьоокій, а день стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті. Трагічні події в Україні, починаючи з листопада минулого року, тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня».



Учитель: – Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.

ІІІ. Основна частина

Учитель. Багатовікова історія українського народу, народу-великомученика, на долі якого було досить лиха... Майже кожне століття, як свідчать джерела, розпочате голодними роками, наслідками епідемій, спустошливими війнами, чужоземними навалами. З XV століття, з часів козаччини, почалася національно-визвольна боротьба за побудову незалежної самостійної держави. Але шлях до незалежності був тяжкий і тернистий. Складно назвати країну, яка б ще скільки пережила, стільки пережила Україна.

1-й учень.  Давно Україна була розділена на частини, єдиної держави не існувало. На півдні було розташоване Кримське ханство, яке утворилось у XIV ст. у результаті розпаду Золотої Орди. Його мешканці вели напівкочовий спосіб життя і постійно нападали на нашу країну. Під час цих нападів вони грабували міста й села, спалювали їх, забирали людей у полон. Чоловіків і жінок продавали в рабство; дітей перетворювали на яничарів. Українське населення дуже страждало від цих набігів. Саме на цих землях виникло в XV ст. козацтво.

2-й учень.  Перші згадки про козаків відносять до кінця XV ст. Місце, де оселялися козаки, називали Дике Поле. Це були родючі, але незаселені землі, бо вони найбільше зазнавали нападів з боку татар. Найбільша група людей, що переселялися сюди, — селяни-втікачі, які не витримували жорстокого феодального гноблення. Проте релігійний і національний гніт примушував покидати свої домівки навіть досить заможних людей. Козаки оселялись у зимівниках, їхнім основним заняттям було землеробство і скотарство. Працювати доводилось озброєними, щоб вчасно встигнути відбити напади татар.

3-й учень.  Між містами Дніпропетровськ і Запоріжжя Дніпро перетинає Український кристалічний щит і тому, оминаючи його, змінює свій напрямок. У цьому місці тверді кристалічні породи виходять над поверхнею води (вода розмиває їх дуже повільно), утворюючи численні пороги й острови. Поблизу Запоріжжя знаходиться найбільший острів Дніпра — Хортиця. Перша Січ була створена в середині XVI ст. Д. Вишневецьким.

Учитель. Хто ж міг бути козаком на Січі?

1-й учень. Кожний чоловік, який говорив українською мовою, сповідував православ’я і був неодружений. Жінкам не дозволяли навіть заходити на територію Січі. Існував випробувальний термін сім років, після чого людину зараховували до Запорізького війська.

Учитель. А чим займалися козаки в Січі?

2-й учень.  Головними заняттями були військові походи й підготовка до них. У походи вирушали на чайках Дніпром територією Кримського ханства з метою визволення полонених, ослаблення супротивників, відбирання у ворогів загарбаного.

3-й учень. Січ була українським військом, організованим, дисциплінованим і боєздатним. Козаки захищали південні кордони України від нападів кримських татар.  Також підтримували селянські повстання в боротьбі проти посилення феодального гніту, брали активну участь у визвольній війні під керівництвом Б. Хмельницького, стояли на сторожі православ’я та української мови. Нам є на кого рівнятись і з кого брати приклад…

Конкурс «Чи знаєте ви?»

Учитель.А зараз ми проведемо конкурс «Чи знаєте ви?»

(Учитель читає запитання. 

1. Столиця України. (Київ)

2. Що означає слово «козак»? (Вершник, вільна людина)

3. Козацький човен. (Чайка)

4. Герб України. (Тризуб)

5. Найвідоміша козацька страва. (Куліш)

6. Дерево, з якого добувають дьоготь. (Береза)

7. Кому не дозволяли заходити на територію Запорозької Січі? (Жінкам)

8. Обрядовий хліб, який печуть на Великдень. (Пасха)

9. Свято дівочої долі. (Катерини)

10. Найвища гора України. (Говерла)

11. Найвідоміший сучасний футболіст України. (Андрій Шевченко)

12. Грошова одиниця України. (Гривня)

13. Приміщення, у якому жили козаки(Курінь)

14. Кольори прапора України. (Блакитно-жовтий)

15. Розписані великодні яйця. (Писанки)

16. Найбільше озеро України. (Синевир)

17. Головна обрядова дія Андріївських вечорниць. (Гадання, Кусання калити)

18. Зібрані цього дня лікарські трави вважають найцілющими. (Свято Івана Купала)

19. Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір? (Дванадцять)

20. Народна назва одного з найголовніших літніх свят, до якого православна церква приурочила свято Трійці. (Зелена, Клечальна неділя — «Зелені свята»)

21. Швидкий український танок. (Гопак)

22. Хто був останнім гетьманом України? (Кирило Розумовський)

23. Хто з українських письменників узяв собі псевдонім — назву своєї національності. (Леся Українка)

24. На території якого материка розташована Україна? (Євразія



Учитель. Ну що ж, молодці, ви добре знаєте історію рідного краю. Ви справжні козаки! А що треба дитині для того, щоб відчути себе справжнім патріотом України, її громадянином? (Учні висловлюють свої думки).

1-й учень. Добре вчитися, щоб у майбутньому здобути спеціальність і приносити користь.

2-й учень. Брати активну участь у житті класу і школи, відчувати свою причетність до шкільного життя і життя країни.

3-й учень. Любити природу, берегти і примножувати її багатства: садити сади, ліси, квіти, розчищати джерельця, щоб не міліли річки. Турбуватися про майбутнє нашої держави.

4-й учень. Берегти історичні й духовні пам’ятки нашого народу, не руйнувати, а вивчати і творити нову історію рідного краю.

Учитель. Ми, українці, маємо пишатися тим, що наша Україна ніколи не поневолювала інші народи, не вела загарбницьких війн, а лише захищала себе від ласих на чуже добро близьких і далеких сусідів.

Відомий французький учений Й. Г. Коль 1841 року писав: «Немає найменшого сумніву, що колись велетенське тіло російської імперії розпадеться, і Україна стане вільною державою. Час цей наближається поволі, але неухильно. Українці є нація з власною мовою, культурою та історичною традицією. Україна роздерта поміж сусідами. Але матеріал для Української держави готовий: коли не нині, то завтра з’явиться будівничий, що збудує з тих матеріалів велику незалежну українську державу».

І довгожданий час настав. 16 липня 1990 року Верховна Рада Української республіки приймає важливий документ — Декларацію про державний суверенітет України.  Декларація стала першим кроком до незалежності нашої держави, відчутним рушієм у боротьбі за волю.

Так, Україна здобула волю і незалежність. Перед усім світом постала держава з давньою славною історією, оригінальною духовною культурою, зі своїми символами, мовою, чесними, працьовитими, миролюбними людьми — українським народом.

А чи могло бути інакше? Ні, інакше бути не могло. Не могла бути марно пролита кров тих, хто боровся за волю і незалежність, тих, хто вірив у перемогу, і тих, хто вірив у воскресіння. Хіба міг не почути Всевишній тих молитов, із якими звертався до нього славний син Тарас Шевченко:

Молю, ридаючи, пошли,

Подай душі убогій силу,

Щоб огненно заговорила,

Щоб слово пламенем взялось,

Щоб людям серце розтопило,

І на Украйні понеслось,

І на Украйні освятилось...

16 липня 1990 року назавжди залишиться в історії українського народу великим і пам’ятним днем. Здається, після того кожний день нашого життя був наповнений демократичними змінами і перетвореннями.

24 серпня 1991 року проголошено Акт про незалежність України. Акт проголошення незалежності завершив тисячолітні прагнення українського народу до волі, до створення своєї суверенної держави.

1993 рік. На всенародне обговорення винесені два варіанти проекту Конституції України.

1994 рік. Україна відзначає 180-ту річницю з дня народження славного сина Тараса Шевченка. Цього ж року відбулися вибори до Верховної, обласних, районних, селищних і сільських рад. А у вересні затверджена конституційна комісія.

1995 рік. Україна відзначає 400-річчя з дня народження славного гетьмана Богдана Хмельницького. Упродовж цього року йде широке обговорення проекту Конституції України.

1996 рік. 28 червня Верховна Рада України прийняла Основний Закон — Конституцію України. Цей день став національним святом. У цьому році також затверджено українську грошову одиницю гривню.

Україна має свої символи

— Звісно, що ми згадали тільки деякі важливі події з життя молодої Української держави. Але сьогодні з гордістю можемо сказати: так, є незалежна Українська держава зі своїми землею, народом, символами, рідною мовою, традиціями і культурою.



1-й учень. Стаття 65 Конституції нашої держави говорить, що захист Вітчизни, незалежності й територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.

2-й учень. Наша армія існує для захисту кордонів рідної землі, а не для нападу на інші країни. Щоб захистити Батьківщину в майбутньому, треба змалку полюбляти спорт, бути сильним, спритним, мужнім.

Учитель. Зараз нашій країні як ніколи потрібно бути єдиною та згуртованою.

Українська земля пройшла війни та мир, поразки та перемоги, завжди пишалася вірними синами та доньками, чарувала світ своїми запашними паляницями й мелодійними піснями. Вона була і залишається вірною матір’ю українців, які свято шанують і люблять її.

Тільки людина з добрим і чуйним серцем, роботяща і вольова може бути справжнім патріотом і громадянином своєї держави, по-справжньому любити і захищати, відстоювати її інтереси і приносити користь. Що більше буде зроблено для цього сьогодні, то краще житимемо завтра, і будемо гідними називати себе українцями. Бо, як сказано в Біблії, «...хто шукає, той завжди знаходить, а хто вірить, тому по вірі його і воздається». Хай Бог допомагає нам творити своє майбутнє своїм розумом, своїми руками й серцями.

Учень

Молюсь за тебе, Україно,

Молюсь за тебе кожен час,

Бо ти у нас одна-єдина, —

Писав в своїх віршах Тарас.

 

Молюсь, — казав він, щоб у тебе



Не було між людьми війни,

Щоб завжди було чисте небо

На нашій стомленій землі.

 

Щоб завше у садку смерека



Весняним квітом під вікном цвіла

І прилітали з вирію лелеки,

Щоб гомін хвиль послухати Дніпра! 

(Діти запалюють свічки).



III. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Кожна людина — це патріот своєї держави, її свідомий громадянин. Ви — громадяни України, і саме вам належить її майбутнє.

Тож своїми знаннями, працею, здобутками підносьте її культуру. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте наш народ і нашу мелодійну мову.

Ми Єдина країна! Незважаючи на всі негаразди, що відбуваються зараз, усі ми прагнемо одного — миру, спокою, міцної та квітучої держави й чистого неба над головою.

Одна Батьківщина, і двох не буває.

Місця, де родилися, – завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знає в житті.

У рідному краї і серце співає,

Лелеки здалека нам весни несуть,

У рідному краї і небо безкрає,

Потоки, потоки, мов струни течуть.

Тут кожна травинка і кожна билинка

Вигойдують мрії на тонких вітрах.

Під вікнами — мальви, в саду — материнка,

Оспівані щедро в піснях.
Звучить пісня Н. Бучинської «Моя Україна».

 


Література

1. Коновалова М. В. Тематичні класні години. 5–11 класи. — Х. : Видавництво «Основа», 2011.

2. http://dnevnik.bigmir.net/article/486719

3. http://virchi.narod.ru/poeziya/arfa.htm#molys-zatebe




МИ – НАЦІЯ ЄДИНА, ТВОЇ МИ ДІТИ, УКРАЇНО!

(урок-спілкування для учнів 7-8 класів)

Мета: поглибити знання учнів про історію, природні ресурси, культурну

спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми, повагу до

традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму;

сприяти розвитку пізнавального інтересу.

Обладнання та оформлення: Державний Прапор України; класна

кімната (зал) прикрашена повітряними кульками, елементами народної

символіки; проектор, комп’ютер; записи музики, відеоролики: «Небесна сотня»,

«Україна прекрасна»; мультимедійна презентація.89

Хід уроку

І. Організаційний етап

Учні розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня «Лише у нас на

Україні».

ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів. Оголошення теми

уроку.

Учитель: Доброго дня!

Сьогодні свято завітало в школу,

Бо перше вересня, і пролунав дзвінок.

Змужнілі, сонцем зласкані улітку,

Ми розпочнемо Перший наш урок.

Наш Перший урок пропоную розпочати такими рядками про Україну.

Моя Україна

Учень: На світі багато чудових країн,

Мені наймиліша, найкраща країна,

Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,

Безсмертна моя Україна.

Ти з давніх віків непокірна була

І волю свою боронила невпинно.

Нарешті збулося – її здобула

Звитяжна моя Україна.

На землях твоїх неозорих степів

Живе працьовита і чесна родина,

Хвилюється колосом стиглих хлібів

Моя золота Україна.

В садах і дібровах в вечірні часи

Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,

І чути співочі дівчат голоси, –

Пісенна моя Україна.

Тепер ще не легко живеться тобі,

Є в тому, мабуть, особлива причина.

Та все подолає в тяжкій боротьбі

Незламна моя Україна.

Квітуй, мов калина, над плесами вод,

Будь в дружбі і праці міцна та єдина.

Хай буде щасливим твій вільний народ,

Прекрасна моя Україно!

ІІІ. Основна частина

Учитель: – Подивіться, будь ласка, у вікно: шепоче замріяний вітер слова кохання річці синьоокій, а день стоїть у шелестах золота та яскравих кольорах осінніх квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла виховати людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість. Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойне місце у світовій спільноті. Трагічні події в Україні, починаючи з листопада минулого року, тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Кожному з нас необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвувала своїм життям «Небесна сотня».

(Демонстрація відеофрагменту «Небесна сотня»; режим доступу:

https://www.youtube.com/watch?v=mPULVFowi_4).

Учитель: – Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.

Учень: Народе мій, пишаюся тобою:

Моя душа – частинка твого «Я».

Красою правди у святім двобою

Понад Майданом сонця лик сія…

Є нація! Хай знають всі у світі:

Ми є! Народ піднявся із колін!

І переможно сонце правди світить,

Співає гордо наш Державний Гімн.

(Звучить Державний Гімн України).

Учитель: – Україна – це отча земля, рідний край, де ми народилися.

Столиця України – Київ. Широкі i чарiвнi простори, прекрасні села i міста.

Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України – Днiпро.

Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем

розливається безкраїми нивами жито-пшениця.

Погляньте на карту України. На нiй позначено кордони української



землi. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас

чудові гори. Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його

перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30

км.

Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень-



історикознавець.

Учень-історикознавець

Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та

інших народів, але відправним пунктів української державності і культури

вважається Київська Русь (ІХ-ХІІІ століття).

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657

років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом

війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У ХVІІІ столітті козацька автономія була ліквідована. Під час української

революції початку ХХ століття постало декілька національних держав:

Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська

Народна Республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт

злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського

Cоюзу. Сучасна держава Україна утворилась у результаті розпаду Радянського

Cоюзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на

адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних

утворень і не володіють суверенними правами.91

Учитель: – А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?»

1. У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).

2. На якому материку ми живемо? (Євразія).

3. Які країни межують з Україною на півночі? (Білорусь).

4. З якою державою Україна межує на сході? (Росія).

5. Коли країна проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року).

6. Де знаходяться географічний центр Європи? (На території України в

Закарпатській області поблизу с. Ділове).

7. Яка називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м).

8. Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро).

9. Як називається столиця України? (м. Київ).

10. Яке найбільше озеро в Україні? (озеро Сасик).

Учитель: – Щороку ви поглиблюєте, збагачуєте новим змістом поняття

«Батьківщина». Нещодавно поняття «Батьківщина» обмежувалось для вас

рідною хатою, де вперше пізнали любов та опіку мами і тата, ласку бабусі,

мудрість дідуся, тепло родини. Проминуло раннє дитинство – і вже стежинка

від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, що ви не просто діти

своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша – Україна, велика і

прекрасна.

Про різноманіття природних ресурсів Ви довідаєтесь від учня-



природознавця.

Учень-природознавець

Природно-ресурсний потенціал України поєднує у собі колосальні запаси

корисних копалин і природно-рекреаційних ресурсів. Найважливіші

мінерально-сировинні ресурси країни представлені:

Кам’яне і буре вугілля – запаси 45,5 мільярдів тон;

Нафта і газ – 307 родовищ;

Торф – 1,5 тисячі родовищ;

Залізні руди – 27,5 мільярдів тон;

Марганець – 2,3 мільярди тон.



Україна багата на такі корисні копалини, як: нікель, ртуть, титан, боксити,

кухонна сіль, сірка, каолін, вогнетривкі глини, облицювальне каміння та інші.

Більша частина території України розташована в західній частині

Східноєвропейської рівнини. Завдяки теплому клімату, гарному рельєфу і

чорноземам, що є третиною світових запасів, в Україні надзвичайно сприятливі

умови для сільськогосподарського виробництва.

В Україні нараховується понад 70 тисяч річок та 20 тисяч озер,

9 мільйонів гектарів країни вкрито лісами, що становить 15% від її площі.

Учитель: – Україна – одна з найбільших держав Європи. За офіційною

статистикою на 1 січня 2014 року в Україні проживає 45,5 мільйонів осіб. За

цим показником Україна займає 29 місце у світі. Оскільки це велика країна, то

живуть у ній люди різних національностей. Поряд з українцями на території

України проживають представники понад 100 національностей.

А зараз ми з вами проведемо Конкурс «Мовознавство для

допитливих»:

Завдання: Здійсніть подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне: 92

у Києві – (киянин);

у Кіровограді – (кіровоградець);

у Харкові –(харків’янин);

у Львові – (львів’янин);

у Сумах – (сумчанин);

у Донбасі – (донбасівець);

в Одесі – (одесит);

у Чернівцях – (чернівчанин);

у Чернігові – (чернігівець);

у Полтаві – (полтавчанин).

Учитель: – Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але

й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику, а отже – чинять

вплив на нас із вами. Детальніше вам розповість група учнів-лінгвістів.

Учні-лінгвісти

Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й

неповторну культуру, відому всьому світові.

Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є

мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий нам

попередніми поколіннями, виплеканий у давньому переказі, у народній пісні, у

влучній приказці. Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільше і

найдорожче добро в кожного народу – це мова. Ота жива схованка людського

духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої

сподіванки, і розум, і досвід».

Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та

історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від

інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

Один давньогрецький філософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це

дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші

народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовними та

освіченими, хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити

рідну мову. Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому її слід

берегти, пишатися нею, завжди пам’ятаючи про її значення, про її цілющу,

відроджуючу силу:

Ми з нею відомі усюди,

Усе, що треба, нам є

А хто свою мову забуде,

Той серце забуде своє.

Вона, як зоря пурпурова,

Що сяє з небесних висот.

І там, де звучить рідна мова,

Живе український народ.

В. Сосюра

Учитель: – Українська пісня – це частина духовного життя народу і вона

не залишає його ні в радості, ні в смутку, крок у крок слідує за ним від

дитинства до старості.

А зараз ми проведемо конкурс «Українська пісня». (Учні діляться на



дві команди і виконують українські пісні).

Учитель: – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні

багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь

світ. Слід згадати найвидатніших з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в

історичну пам’ять, у душу народу українського. 93

Про них Вам розкаже група учнів-соціологів.



Учні-соціологи

Тарас Григорович Шевченко – український поет, філософ, письменник,

графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці,

духовний батько сучасного українського народу.

Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор

трактатів, байок, пісень.

Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба»,

«Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет.

Михайло Грушевський – історик, організатор української науки,

професор, автор ілюстрованої історії України.

Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології

металів, академік, президент Національної АН України, автор технології

зварювання тканин.

Ігор Тамм – видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з

фізики. Його дитинство пройшло у Єлисаветграді (нині Кіровоград), закінчив

Єлисаветградську чоловічу гімназію (1913 р.).

Микола Амосов – видатний український лікар, учений у сфері серцево-

судинної хірургії, біокібернетик.

Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України, Герой України.

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва (спортивна

гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова (плавання), Олег

Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня

гімнастика), брати Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і

Олександр Усик (бокс).

Учитель: – У прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні

цінності українського народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу

мудрість – як бути Людиною.

А зараз ми проведемо конкурс «Дерево мудрості».



(На гілках виробленого з паперу дерева висять незакінчені прислів’я.

Учням пропонуємо закінчити їх).

«Без верби і калини…» (немає України).

«Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).

«За рідний край…» (життя віддай).

«Та земля мила…» (де мати народила).

«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).

«Жити – …» (Вітчизні служити).

«Нема на світі другої України…» (немає другого Дніпра).

ІV. Підведення підсумків виховної години.

Учитель: – Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина.

Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш

патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.

(Демонстрація відеофрагменту «Україна прекрасна»; режим доступу:

https://www.youtube.com/watch?v=dCqpDCsKteQ).94

Список використаних джерел

1. Гнатів П. С. Природні ресурси України [навчальний посібник] /

П. С. Гнатів, П. Р. Хирівський, О. Д. Зинюк. – Львів : Камула, 2012.

2. Кусок Т. Україна – держава європейська / Т. Кусок // Позакласний

час. – 2005. – № 15-16.

3. Новий довідник: Історія України / упор. С. Крупчан, Т. Крупчан,

О. Скопченко, О Іванюк. – К. : ТОВ «КАЗКА», 2005. – 736 с.

Т. І. ГільщанськаМета: поглибити знання учнів про нашу державу - Україну; формувати національну свідомість школярів; розвивати пізнавальні інтереси учнів; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного, шанобливе ставлення до символів держави.
Обладнання: Конституція України, плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України, запис Державного Гімну України; карта України; записи висловів про Україну, прислів’я, приказки про рідний край.
Хід уроку

Живи, Україно! Живи для краси, для сили, для правди, для волі!


В.    Сосюра

I.    Організація класу до уроку


Учитель.
Доброго дня вам, діти!
Рада всіх я вас вітати!
У році новому
Здоров’я, радості, добра та успіхів Усім я хочу побажати!
II.    Актуалізація опорних знань учнів
1.    Вступне слово вчителя.
 (Звучить пісня Н. Май «Квітуча Україна».)
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
М. Чернявський
-    Про яку святиню говориться у вірші? (Про Україну.)
-    Як по-іншому ще можна назвати цей вірш? (Акровірш.)
-    Чим цікаві для нас такі твори? (Складаємо перші букви кожного рядка і утворюємо слово. У цьому акровірші ми знайшли назву своєї Батьківщини.)
-    Тож, напевно, ви всі здогадалися, про що буде йти мова на нашому першому уроці? (Про нашу Батьківщину - Україну.)
2.    Вправа «Мікрофон». Моя Україна - це.
-    Є багатого країн на землі,
В них - озера, річки і долини.
Є країни великі й малі,
Та найкраща завжди - Батьківщина.
-    У всьому світі, кожен зна,
Є Батьківщина лиш одна.
І в нас вона одна-єдина - Це наша славна Україна!
III.    Повідомлення теми і мети уроку
Учитель.
Золотавий вечір впав на тихі верби,
Солов’їна пісня ллється вдалині,
І мрійлива річка між гаями в’ється - Все це - Україна. Все це - я і ти!
Наш урок присвячений рідній Батьківщині. Він незвичайний, бо передбачає, що ми здійснимо цікаву подорож. Нас чекають такі маршрути: Маршрут 1. Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна.
Маршрут 2. Державні символи України.
Маршрут 3. Народні символи держави.
Маршрут 4. Мій край - моя історія жива.
Маршрут 5. Народна скарбничка.
Маршрут 6. Поради Президентові України.
IV.    Організація навчальної діяльності
Маршрут 1. Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна.
Учень.
Солов’їна пісня
Одна Батьківщина і двох не буває.
 Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде ніколи в житті.
Чи можна забути малому ту пісню,
Що мати співала, коли засинав?
Чи можна забути ту стежку до хати,
Що босим колись протоптав?
Тут мамина пісня лунає і нині,
Її підхопили поля і гаї,
Її вечорами по всій Україні Співають, співають в садах солов’ї.
І я припадаю до неї устами І серцем вбираю, мов спраглий води.
Без рідної мови, без пісні, без мами Збідніє, збідніє земля назавжди.
М. Бакай
Учитель. Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною країною. Наша держава - Україна, суверенна і незалежна, демократична і правова.
-    Що ж означає вислів «Україна - суверенна держава»? (Вона має право самостійно, без втручання інших держав вирішувати всі свої внутрішні та зовнішні справи.)
-    А ще Україна - демократична. Це означає, що влада в ній належить народові. Тільки народ може змінювати її основи - конституційний лад.
Робота в групах. Складання асоціативного грона

Батьківщина:


найдорожча, ____________, ________________,_____________,____________,
(наймиліша, найчарівніша, найсвітліша, найрідніша...)
Україна:
суверенна,__________,_____________,____________,__________,__________,
(демократична, незалежна, правова, соборна, вільна...)
Рідний край:
стежка,_________,___________,____________,__________,____________,
(батьківська хата, колискова, криниця, школа, друзі)
Маршрут 2. Державні символи України.
(Повідомлення учнів про державну символіку.)

Учень.
Прапор


Прапор - це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх - ознака сили,
Це для всіх - ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє - небо, жовте -жито.
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
З ним навіки є народом.
Українським в Україні.
Н.    Поклад
Учень.
Герб
Наш герб - тризуб.
Це воля, слава й сила.
Наш герб - тризуб.
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.
Н.    Поклад
Учень.
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста.
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста - Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна. 
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
Н.    Поклад
(Звучить Державний Гімн України.)
Маршрут 3. Народні символи держави.
Учень-екскурсовод 1. Майже в усіх народів є улюблені рослини- символи. У нас це верба, калина, барвінок. Про це говорить прислів’я: «Без верби і калини нема України».
Калина - символ кохання, краси, щастя. Навесні вона вкривається білим цвітом, а восени палахкотить гронами червоних плодів. Калиною уквітчують весільний коровай, оселю; нею лікуються. Про калину складено багато пісень, легенд, приказок.
Учень-екскурсовод 2. Почувши слово «Україна», зразу ж уявляєш вербу над водою, тополю в полі... Можливо, ви чули пісню «В кінці греблі шумлять верби»? Окрім краси, верба дає багато користі. Вона, ніби позначка води на землі. Тому й копають криниці під вербою, бо на сухому місці це дерево ніколи не росте.
Учень-екскурсовод 3.
Легенда про барвінок
Ця рослина, коли ще не мала своєї назви, дуже заздрила запашній фіалці, бо та була у великій пошані серед людей. І тоді квітка звернулася до богині Флори, щоб та подарувала їй аромат, красу і людську любов. Але богиня не була всесильною - не могла вона нагородити рослину великою красою. Зате дала їй назву «вінка», що означає «перемога». І відтоді люди почали вбачати в барвінкові цілющу силу, яка перемагає тяжкі недуги. За це люди подарували рослині свою любов.
Маршрут 4. Мій край - моя історія жива.
Учень-екскурсовод 1. На долю нашого народу випало багато героїчного і водночас трагічного. Історія України - це історія народу, який протягом багатьох століть боровся за свою незалежність. Мабуть, ніхто не уявляє України без Запорозької Січі.
Згадаймо славні імена тих, хто віддав своє життя за щастя народу та свободу: Дмитро Вишневецький - Байда, Петро Сагайдачний, Іван Сірко, Богдан Хмельницький, Максим Залізняк, Іван Мазепа, Олекса Довбуш, Устим Кармелюк.
(Учні тримають портрети героїв, по черзі називають їхні імена.)
Учень-екскурсовод 2. За кращу долю народу боролися відомі всьому світові діячі культури: Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко, Михайло Грушевський.
Учитель. Ви, молоде покоління нашої держави, повинні цінувати і берегти велике та давнє прагнення наших пращурів - суверенність країни.
«Життя таке коротке. Поспішайте творити добро», - писав О. Довженко.
Творити добро - це будувати щасливе майбуття нашої держави. А щоб Україна була завжди вільною, незалежною, потрібно наполегливо працювати кожному з нас.
Маршрут 5. Народна скарбничка.
Робота в групах. (Доповнити прислів’я і пояснити їх зміст.)
Батьківщина - мати, ... (умій за неї постояти.)
Людина без Вітчизни, ... (як соловей без пісні.)
Добре тому, ... (хто в своєму домі.)
Що країна, ... (то родина.)
За рідний край ... (життя віддай.)
Всюди добре, ... (а вдома найкраще.)
Кожному мила ... (рідна сторона.)
Маршрут 6. Поради Президентові України.
Учитель. Кожен громадянин держави може звернутися до Президента України. Отже, у вас є сьогодні така нагода.
(Учні пишуть побажання Президентові України.)
I.    Підсумки уроку.
Учитель. У І ст. н. е. римський державний діяч, філософ Цицерон на публічному виступі сказав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що вона твоя». Подумайте і дайте відповідь, продовживши речення «Для мене Україна - це ...»
Метод «Незакінчене речення».
(Звучить запис пісні Н. Валевської«Моїй Україні»)
Учитель. Незалежність України дає можливість кожному з нас стати справжнім господарем своєї землі. А для цього потрібно любити свою Батьківщину, віддавати їй розум і серце.
Ви - юний цвіт нової України,
У ваші очі дивиться народ.
Верстати шлях вам суджено єдиний:
Під кольорами сонця й неба сині - Сягнуть в житті небачених висот.

Матеріали для першого уроку 2014-2015 навчального року. Україна - єдина країна. План-конспект. Урок-подорож для учнів 5-6 класів - Є край, де найкращі у світі пісні і цвітом чарує калина...


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка