«Доля природи наша доля» з досвіду роботи по участі бібліотек району в обласній акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля»Скачати 103.57 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір103.57 Kb.
Надвірнянська централізована бібліотечна система

Методичний відділ

«Доля природи - наша доля»
(з досвіду роботи по участі бібліотек району в обласній акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля»)
http://ecosoc.kharkov.ua/institut/kartinkishapka/1345126653.jpg

Надвірна


2015

«Доля природи - наша доля» (з досвіду роботи по участі бібліотек району в обласній акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля»): методичний матеріал/ Надвірнянська ЦРБ; уклад. З.Заяць; відп. за вип. М.Кушнерчук. - Надвірна, 2015.- 11 с.


Укладач: З. Заяць – завідувач оргметодвідділом ЦРБ;

Відповідальна за випуск: М. Кушнерчук – директор ЦБС
Тираж: 10 прим

Серед глобальних проблем людства одне з основних місць за своєю значимістю у розвитку цивілізації займають екологічні. Більшість населення планети не переймається ними, не задумується, що поступово знищуючи флору і фауну, забруднюючи воду, повітря, грунти, ми позбавляємо себе життєво необхідних умов існування, тобто знищуємо нашу Землю, а цим - і себе.

Сьогодні досить гострою є проблема екологічного просвітництва. Тому тема захисту навколишнього середовища завжди знаходиться у полі зору бібліотечних працівників, які спільно з екологами виховують у населення бережливе ставлення до природи. Не стоять осторонь щодо формування екологічної культури населення й бібліотеки нашого району, які вважають природоохоронний вектор одним із пріоритетних напрямів своєї діяльності.

Використовуючи різні форми і методи бібліотечної роботи, працівники Надвірнянської ЦБС намагаються підвести своїх читачів до усвідомлення себе частинкою Землі, до роздумів над екологічними проблемами, пробудити в них небайдуже ставлення до навколишньої природи, долучити їх до читання літератури з екологічної тематики.

Свою еко-просвітницьку роботу бібліотеки координують з органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями, школами.

До проведення масових заходів залучаються працівники природоохоронних служб, вчителі, працівники лісництва, фахівці підприємств, юристи.

Бібліотеки системи приймають активну участь в обласних та районних заходах. Активну участь прийняли бібліотеки в обласній акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля», яка підвищила соціальну, творчу значимість бібліотечних установ.

Працівники методичного відділу надавали активну консультаційну й практичну допомогу бібліотекарям, розвивали і підтримували інноваційну діяльність бібліотек.

Згідно плану роботи проведено районний семінар «Сучасні аспекти діяльності бібліотек на допомогу екологічному вихованню» на базі Зарічанської сільської бібліотеки-філії.

Для працівників бібліотек проведено презентацію «Проблеми екології і роль бібліотек в екологічному вихованні населення». В семінарі прийняла участь представник заповідника « Горгани « Кравчук Людмила Петрівна, яка провела віртуальну екскурсію «Заповідними стежками Прикарпаття», для сільської бібліотеки подарувала добірку книг .

Проведено панораму бібліотечного досвіду «Спрямовуємо роботу в екологічне русло», під час якого працівники сільських бібліотек провели міні - презентації.

Зарічанська сільська бібліотека-філія спільно із школою провели літературно-музичну композицію «Вода – це життя», яку представили учасники агітбригади «Аква Віта», яка стала переможцем районного конкурсу колективів екологічної просвіти на обласному етапі ІХ Всеукраїнського конкурсу колективів агітбригад та позашкільних навчально-виховних закладів «Земля - наш спільний дім». Сценарій отримав перше місце в конкурсі на кращий сценарій на водну тематику для екологічних команд в рамках регіонального конкурсу ВЕГО «МАМА-86» присвячений Всесвітньому Дню води - 2015.


http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/05/047.jpg http://libnadvirna.info/wp-content/gallery/35/123.jpg

На семінарі працівників системи було ознайомлено з умовами проведення обласної акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля», а також доведено методичні рекомендації обласної бібліотеки.

Всі знання, що одержали бібліотекарі на занятті цього семінару, знайшли практичне застосування: втілилися в конкурсах, книжкових виставках, масових заходах.

Важливу роль у популяризації екологічних знань відіграє виставкова робота: виставка-панорама «Заповідними стежками Прикарпаття» (Саджавка, Красна); виставка-калейдоскоп «Дива і таємниці – природи чарівниці» (В.Майдан); виставка-інсталяція «Послухай музику землі – пізнай навколишню природу» (Заріччя)


виставка-експозиція «Квіти - усмішка природи» (Перерісль); «Найкраща музика - жива природа», «Зелена куля на долоні» (Добротів, Чорний Потік, Фитьків); виставка – гербарій «Є в травах і в квітах цілюща сила» (Зелена); виставка-панорама «Ах осінь! Які прекрасні твої дари» (ЦРБ).

Організовані книжкові виставки сприяли осмисленню тих тем, які хвилюють людство, дозволили виробити власний погляд, а також заглибитись у минуле та перенестись у далеке майбутнє.

Радували око фотографії чарівних куточків природи. Бібліотеки організовували у своїх бібліотеках фотовиставки «В об’єктиві натураліста»,

«Стоп кадр», «Наша планета – колиска життя».

У бібліотеках функціонують книжкові виставки, які мають народознавче та етнографічне спрямування, на яких окрім літератури експонувалися вишиті, плетені, гончарні та різьблені вироби, а також вироби з дерева, лози місцевих майстрів, пейзажі місцевих художників.

В рамках обласної акції «Бібліотеки Івано-Франківщини за чисте довкілля» з 01.04.2015р – 01.07.2015р. з метою розкриття творчого потенціалу бібліотек, популяризації книжкового фонду природничої тематики проведено серед бібліотек району конкурс на кращу нетрадиційну книжкову виставку екологічної тематики,
http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/021.jpg http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/dsc01397.jpg


http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/p6123570.jpg http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/015.jpg

а також проведено районну фотоакцію «Краща криниця села».


http://libnadvirna.info/wp-content/gallery/41/1.jpg?i=1889929327http://libnadvirna.info/wp-content/gallery/41/10.jpg?i=1307258711

http://libnadvirna.info/wp-content/gallery/41/15.jpg?i=1709056446http://libnadvirna.info/wp-content/gallery/41/16.jpg?i=1993550811
Ми живемо на багатій, щедрій, прекрасній землі. І ми не маємо права забувати, що сьогодні просто любити природу, милуватися її красою мало. Ввійти в природу другом, бути її добрим господарем - закликають заходи проведені у бібліотеках.

З 1 квітня по 15 травня серед бібліотек проведено районний конкурс на кращий сценарій публічного заходу на екологічну тематику.

В рамках акції бібліотекарі проводили спільно із школами цикли різноманітних тематичних заходів, на яких піднімали болючі проблеми екології рідного краю. У популяризації екологічних знань мали місце активні форми роботи, які передбачали спілкування, збагачення новою інформацією в живій динамічній ситуаційній формі: це дні екології, екологічні тижні, екологічні свята, години повідомлень, літературні конкурси, пізнавальні бесіди.

Цій темі бібліотеки присвятили цілу низку заходів.

Цікаво пройшла година екологічного дизайну в Ланчинській масовій бібліотеці «Дивлюсь на світ очима квітів», аукціон екознань «Правила збору лікарських рослин», гра – змагання «Чи знаєш ти природу рідного краю» в Ланчинській дитячій бібліотеці.

Екологічну бесіду «Чарівне моє довкілля» (Гаврилівка, Заріччя), екологічну бесіду «Увійди в природу другом» (Парище, Фитьків, Молодків, Тисменичани), екологічну годину «Доля природи – наша доля» (Тисменичани), екологічну годину «Сторінками Червоної книги» (Ланчин, Цуцилів, Тисменичани, Волосів), інформаційно-пізнавальну годину «На стежці любові до природи» (Ланчин, Білі Ослави, Саджавка), екологічну подорож «За горами, за лісами», годину поезії «Про природу тихим голосом» (Ланчинська дитяча бібліотека, Назавизівська, Камінська). Про екологічні проблеми води бібліотеки сіл Волосів, Тисменичани, Гвізд, Гаврилівка провели екологічну бесіду «Вода - Божа роса».

Годину екології «Основи нашого життя» провела Фитьківська сільська бібліотека-філія, «Ми всі господарі природи, тож бережімо її вроду» (В.Майдан, Перерісль, Черник, Зелена, Чорні Ослави, Чорний Потік,Битків).

До дня Землі бібліотеки сіл Молодків, Тисменичани, Делятин, Чорні Ослави провели екологічний вечір «Збережемо нашу землю зеленою та блакитною», екологічну годину «Нам із Землею разом жити» (В.Майдан, Гаврилівка, Красна, Саджавка), екологічну годину «Земля - сльозинка на щоці Всесвіту» (Делятин, Пнів, Білозорина, Фитьків), екологічний вечір «Обіймемо Землю красою й любовю» (Пасічна, Волосів, Тисменичани, Ланчин), годину природи «Краса рідної землі» (Битків, Гаврилівка). До дня Землі Ланчинська дитяча бібліотека провела цілу низку заходів: конкурс малюнків «Живи, Земле», урок екологічних знань «Земля хворіє, а ми?», а також до дня птахів – годину цікавих повідомлень «Ці забавні знайомі незнайомці».

В обговоренні актуальних екологічних питань з різними групами користувачів бібліотеки віддали перевагу діалоговим формам масової роботи. Круглий стіл «Екологія і здоров’я людини» провели бібліотеки сіл Молодків, Ланчин, Тисменичани з участю санітарного лікаря та місцевого фельдшера. Прес-діалог «Екологічні проблеми сучасності» (Перерісль), брейн-ринг «Зелений світ навколо нас» (Саджавка) брейн- ринг «У царстві фауни і флори» (Ланчин, Делятин), круглий стіл «Квітучий сад чи сміттєзвалище: ваш вибір» (Стримба, Гаврилівка, Лісна Тарновиця). Ці масові заходи сприяли підвищенню читацької активності, виробленню умінь та навичок критичного мислення.

Цікаві креативні підходи у популяризації екологічних знань використала ЦРБ. У рамках дня довкілля працівники центральної районної бібліотеки провели день екологічної літератури «Природа плаче за тобою», програма якого складалася з екологічного конкурсу ерудитів «Цей безмежний прекрасний світ», літературна година «Природа в поезії», екологічна година «Жива душа - зелений дивосвіт», а також здійснили віртуальну подорож «Заповідними стежками України». Цікаво провели працівники центральної районної бібліотеки флеш-десант «Разом за чисте місто» з прибирання парку та зони відпочинку, а згодом приєдналися і читачі. Завершилась акція у бібліотеці файл-презентацією «Екологія на сторінках інтернету».

Протягом року за ініціативою бібліотечних працівників Тисменичанської, Стримбівської, Зеленської, Черниківської, Каміннецької та інших філій проводилися різноманітні акції: «За чисті узбіччя лісів і річок», «Вода - основа життя», «Життя без сміття», «Посади своє дерево», «Допомога зимуючим птахам», «Чисто у селі – світло на душі», «Чиста територія навколо моєї бібліотеки», «Ріка мого дитинства», «У злагоді з природою – у злагоді з собою».

http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/05/%d0%98%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-054.jpg http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/05/%d0%98%d0%b7%d0%be%d0%b1%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b8%d0%b5-055.jpg

http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/02.jpg http://libnadvirna.info/wp-content/uploads/2015/07/00002.jpg

g:\p6052641.jpg g:\p6222804.jpg

g:\p6222803.jpg http://4.bp.blogspot.com/-74dzqzhiho0/vbptdco21ui/aaaaaaaacag/b_6fr8xhttk/s1600/img_8841.jpg

Бібліотеки сіл Тисменичани, БілІ Ослави, Чорні Ослави спільно із школою організували клуби за інтересом «Паросток», Барвінок», «Джерельце» засідання яких відбувається у форматі екологічних прогулянок, віртуальних екологічних подорожей.http://2.bp.blogspot.com/-j_ogknvnd0m/ugunqouhbyi/aaaaaaaaa3u/yvopf6o8deq/s1600/img_5151.jpg

Бистрицька сільська бібліотека використала таку форму роботи, як популяризація книги шляхом екскурсії. Було розроблено маршрут, визначено стежку з інформаційними зупинками, складено карту з позначками на ній цікавих екскурсійних об’єктів, виготовлено оголошення і запрошено читачів. Бібліотекар розкрила читачам-туристам значення слова «природа», розповіла про гострі питання екології та охорони навколишнього середовища. Проведено екскурсію до Дендрологічного парку «Високогірний», екскурсію до кринички (сірководневої води), екскурсію по хребту Довжинця Горганського лісництва. Також у Бистрицькій школі за участі працівників природного заповідника «Горгани» відкрили еколого-етнографічну кімнату-музей. Експонати зібрали вчителі, учні та працівник бібліотеки. Оформлення експозиції доповнено банерами. Друк банерів та стелажів профінансував Всесвітній фонд природи та уряд Норвегії в рамках проекту «Збереження та стале використання природніх ресурсів Українських Карпат» і фонд «Вітлі» у рамках проекту «Підтримка розвитку громадянського суспільства та місцевих громад на природоохоронних територіях Українських Карпат».

У рамках Міжнародного проекту «Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат» профінансованого урядом Норвегії та підтриманого Світовим фондом охорони природи, членами природничого клубу «Кедрина» в партнерстві із природним заповідником «Горгани», Черниківська школа і церква Пресвятої Богородиці втілили в дію проект «Створення християнсько-екологічної школи в селі Черник» на базі Черниківського природоохоронного науково-дослідного відділення заповідника. Зав.бібліотекою спільно із школою та працівниками природного заповідника «Горгани» розробили екомаршрут «Заповідні куточки рідного краю» - проводяться екскурсії, походи в гори, масові заходи інформаційного , освітнього та навчального характеру.

Про необхідність заміни споживацьких цінностей на формування екологічної культури працівники бібліотек проводили роз’яснення під час екологічних бесід «Смачний напій - шкідлива тара», «У долі природи - наша доля», «Усі ми жителі одного корабля, що зветься Земля», «Цей зручний небезпечний поліетиленовий пакет» (Перерісль, Камінна, Гвізд, Гаврилівка, Молодків, Зелена, Пнів, Пасічна, Ч.Потік).

Невід’ємною від теми екологічного просвітництва є проблема, пов’язана з трагедією на Чорнобильській атомній електростанції.

Щорічно, напередодні річниці аварії на ЧАЕС, усі бібліотеки проводять заходи за участю її ліквідаторів, які діляться спогадами про чорнобильське лихо під час круглих столів, уроків-реквієм, вахт-памяті, вечорів-зустрічей, інформаційних годин «Чорнобиль - від катастрофи до сьогодення», «Його забути не дозволяє майбутнє», «Полин - трава гірка». Такі заходи бібліотекарі доповнюють книжковими виставками, тематичними полицями.

Щоб оцінити рівень екологічної культури, відношення до природи методичний відділ провів соціологічне дослідження . Було розроблено анкету і доведено до сільських працівників.

Як підсумок проведеної роботи методичний відділ узагальнив матеріали конкурсів і видав методичку з досвіду роботи «Нам жити у ХХІ столітті», інформаційний дайджест «Екологія в творах письменників» та матеріали на допомогу бібліотекам у проведенні культурно-просвітницьких заходів.

Час, коли природа здавалася невичерпною, пройшов, тому сьогодні потрібно активно діяти, починаючи зі свого будинку, села чи міста, щоб пробудити у користувачів різних вікових груп почуття чуйності, милосердя, вміння співпереживати і дбайливо ставитись до навколишнього середовища.

Завідувачорг.методичним відділом ЦРБ З. Заяць


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка