Довідка про стан виконання Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 рокуСкачати 87.75 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір87.75 Kb.
Начальнику управління освіти і науки

Білоцерківської міської ради

Петрику Ю.Ф.

Щербань Лариси Олексіївни,

завідувача сектора виховної роботи та

позашкільної освіти


Довідка

про стан виконання Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року
Відповідно до плану роботи управління освіти і науки у квітні 2013 року вивчався стан виконання Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року. Вивчення проводилось шляхом аналізу планів роботи школи, класних колективів, вивчення системи роботи адміністрації, працівників соціально-психологічної служби в загальноосвітніх школах №№ 5, 15, 20 та БСШ №9 із поглибленим вивченням іноземних мов.

Однією з проблем, що стоїть сьогодні перед Україною та світовою спільнотою, є торгівля людьми. ”Протокол з попередження торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми”, який доповнює Конвенцію ООН про боротьбу з транснаціональною організованою злочинністю є основним сучасним документом, спрямованим на боротьбу з цим злочином. Ним визначено, що торгівля людьми – це сукупність таких ознак: вербування, перевезення, передача, продаж, усиновлення (удочеріння) у комерційних цілях, використання в порнобізнесі, використання у військових конфліктах, залучення до злочинної діяльності, трансплантація чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцією, рабство і ситуації, подібні до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалу, використання шантажу, погроз, насильства.

Торгівля людьми –– третій по прибутковості після торгівлі зброєю та наркотиками вид злочинної діяльності. За оцінками ООН, виключно на торгівлі людьми організовані злочинні угрупування заробляють 3,5 млрд. доларів щороку.

Незважаючи на те, що держави вживають заходів для попередження та запобігання цьому явищу, воно продовжує катастрофічно поширюватися в нашому суспільстві. Особливо загрозливою стає ситуація у сфері торгівлі дітьми та жінками.

В основі сучасної еміграції з України лежать міграційні процеси громадян України з метою працевлаштування за кордон. Внаслідок важкої економічної ситуації в державі, значного дефіциту робочих місць на ринку праці продовжується виїзд громадян за кордон. Результати досліджень міжнародних організацій свідчать, що 47 % громадян віком до 40 років, тобто працездатного віку, готові виїхати за кордон, причому 10 % із них бажають залишитися на постійне проживання, 21 % – на декілька років, а 16 % – на декілька місяців. Це означає, що значна кількість громадян може постраждати від цього виду злочину.

Згідно з даними, отриманими Міжнародною організацією із міграції в Україні (МОМ), за останні 20 років в Україні від торгівлі людьми постраждали понад 120 тисяч людей. Дослідження свідчать, що Україна впродовж тривалого часу була і залишається країною проходження і країною транзиту. А останнім часом дедалі частіше - країною призначення для торгівлі людьми.

Зростає кількість українців, яких експлуатують на території нашої держави без вивезення за її межі. Так само є випадки, коли громадяни інших держав страждають від торгівлі людьми на території України.

Відповідно до результатів соціологічного дослідження, проведеного МОМ, наші громадяни дуже добре проінформовані про торгівлю людьми. 90% знають, що таке сексуальна експлуатація, 80% чули, що буває торгівля людьми з метою примусової праці. Втім, 70% респондентів сказали, що вони повністю виключають, що таке лихо може статися з ними особисто.

Державна цільова соціальна програма протидії торгівлі людьми на період до 2015 року спрямована на здійснення комплексних заходів на національному та регіональних рівнях щодо попередження торгівлі людьми, підтримки та захисту осіб, які постраждали від торгівлі людьми, розслідування та покарання причетних до торгівлі людьми.

Законодавство про протидію торгівлі людьми включає Конституцію України, Закон України „Про протидію торгівлі людьми”, інші закони України та міжнародні акти, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради було розроблено план щодо виконання Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року та проведено тренінгові навчання педагогів із даної проблеми.

В БЗШ №5, 15, 20 та БСШ №9 видано накази по школі «Про протидію торгівлі людьми», забезпечено ознайомлення педагогічних колективів з цими наказами та усією нормативно-правовою базою з даного питання. Заступниками директорів із виховної роботи підібрано методичні рекомендації для педагогів, батьків та учнів із проблеми запобігання торгівлі людьми.

Психолог БСШ №9 разом із заступником із виховної роботи, яка пройшла навчання за програмою для тренерів «Соціальна профілактика торгівлі людьми: організація діяльності та методи роботи», провели цілий ряд тренінгів для педагогів школи та міста, соціальних педагогів, батьків «Торгівля людьми – як уберегтися від небезпеки».

Вивчення матеріалів БЗШ №5 дало змогу встановити, що діяльність із даного напрямку роботи розпочинається із навчання педагогів. 10 грудня 2012 року було проведено тренінг для вчителів «Соціальна профілактика торгівлі людьми».

В загальноосвітніх навчальних закладах одним з найважливіших напрямів діяльності, спрямованої на протидію торгівлі людьми, є ведення просвітницької роботи серед потенційної групи ризику, якою є зокрема учнівська молодь. Для учнів 7-9 класів класні керівники БЗШ №5 провели тематичні години спілкування «Торгівля людьми: злочин та порушення прав людини».

Тренінги «Зупинимо торгівлю людьми!», «Торгівля людьми – як уберегтися від небезпеки», «Організація рекламних кампаній» були організовані для учнів 10-11 класів вчителями тренерами просвітницьких програм БЗШ №5 та БЗШ №20, в БЗШ №15 було проведено тематичні уроки у 9-х і 10-му класах за темою "Ціною свого життя ", а в БЗШ №20 – години спікування «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства», «Право дитини на захист від насильства» із демонстрацією мультимедійних презентацій.

В закладах освіти організовано перегляд фільмів: «Ціною життя» та «Паоло Коэльо - Цените жизнь» (БЗШ №15), «Станція призначення – життя» (БЗШ №20, БСШ №9). Важливу інформацію діти отримали під час засідання «круглого столу» «Поїздка за кордон – за і проти…» (БЗШ №15), де розглядалися питання: законодавча база щодо запобігання торгівлі людьми; визначення проблеми торгівлі людьми; причини поширення торгівлі людьми у світі і в Україні; шляхи потрапляння українських громадян до рук торговців людьми; торгівля людьми як порушення прав людини.

Класні керівники БЗШ №5, за участю психолога, провели тематичні батьківські збори «Профілактичні заходи щодо запобігання торгівлі людьми». Тематичні батьківські збори із переглядом фільму «Станція призначення – життя» були проведено у БСШ №9.

Важливими виявилися результати моніторингового дослідження, проведеного серед учнів 8-11 класів БЗШ№5 на тему «Торгівля людьми – одна з найголовніших проблем сьогодення». Значна частина дітей вважає сексуальну експлуатацію та примусову працю одними із основних видів торгівлі людьми, переважна більшість дітей вважають, що вони не можуть стати жертвами такої торгівлі, а запобігти цьому можна завдяки уникненню ризикованих пропозицій, поінформованості та дотриманню законодавства і правил безпеки. Учні 8 та 9 класів вказують, що інформацію про майбутню професію вони знаходять в школі, її надають батьки та Інтернет, проте одинадцятикласники основним джерелом визначають Всесвітню мережу, більше 50% учнів 11 класів погодилися б влаштуватися на роботу, запропоновану через Інтернет, чи, принаймні, обдумали б такий варіант, а учні 8 класів говорять, що не погодяться на таку пропозицію. Випускники сумніваються, що утримаються перед спокусою «легких грошей». На думку дітей, жертвами торгівлі можуть стати працівники модельних агентств, безробітні, самотні. В разі небезпеки лише незначна частина учнів звернеться до батьків, близько 30% - сподіваються на допомогу правоохоронних органів, дехто намагатиметься вирішити подібні проблеми самостійно.

Згідно з планом роботи БСШ№9 у рамках місячника правових знань (листопад 2012 року) у закладі було проведене анкетування із метою вивчення рівня обізнаності учнів 10-11-х класів із питання запобігання торгівлі людьми. Аналіз учнівських відповідей показав, що для своєї родини, друзів знайомих більше 50 % опитаних не бачать ризику, а для Київської області, України, світу ця проблема є досить актуальною. Причинами потрапляння в складні ситуації 50% дітей бачать людську необачність, необізнаність, бездоглядність, вживання наркотиків та алкоголю, зацікавленість інших країн, які експлуатують українців як робочу силу. Майже одноголосно діти погодилися із твердженням, що торгівля людьми – це злочин. Діти не відкидають можливостей працювати за кордоном чи одружитися із іноземцями. Перед виїздом за кордон учні планують отримати додаткову інформацію в посольстві країни, в родичів, тих, хто вже був за кордоном, ніхто не звернеться до класних керівників, соціальних педагогів, психологів школи. Діти, які були на тренінгових заняттях із даної проблематики, наголошують, що інформація, яку вони отримали щодо шляхів потрапляння в тенета торгівців людьми, прав українців за кордоном, організації та структури, котрі можуть допомогти в ситуації торгівлі людьми, правил безпечної поведінки, законодавства України про торгівлю людьми, правил влаштування на роботу за кордоном є дуже актуальною і важливою.

Результатом роботи із даного напрямку в даних закладах освіти стало виготовлення учнями інформаційних буклетів «Торгівля людьми – сучасне рабство», «Профілактичні заходи щодо запобігання торгівлі людьми», розробка мультимедійних презентацій, участь у міському конкурсі інформаційно–агітаційних буклетів «Безпечне сьогодення – упевнене майбутнє». В методичних кабінетах навчальних закладів створено методичні скарбничкі з питань профілактики торгівлі людьми.

В БЗШ №5 та 15 проводяться зустрічі із представниками правоохоронних органів, працівниками Державної служби зайнятості з питань трудової міграції та протидії торгівлі людьми.

Отже, у загальноосвітніх навчальних закладах ведеться систематична робота щодо виконання Концепції Державної цільової соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2015 року. Основним видом є просвітницька робота з учнями, педагогами та батьками. Однак, слід звернути увагу на проблему недостатньої проінформованості дітей, їх впевненості, що дана проблема не стосується їх та їхньої родини, хоча значна частина дітей своє майбутнє пов’язує із можливістю навчатись чи працювати за кордоном, використовує інформацію із мережі Інтернет та інших неофіційних джерел. При проведенні виховної роботи з учнями необхідно підкреслити, що рабство – одне з фундаментальних порушень прав людини, а також ілюструвати дані прикладами (відеофільм, періодична преса) дискримінації, насильства, торгівлі людьми в Україні, крім законів та постанов, наводити приклади про фактичні умови повсякденного життя жінок та дівчат за кордоном; проводити аналіз факторів, які впливають на торгівлю людьми в Україні та в різних регіонах планети як одну з причин порушення прав людини й основних свобод особи; розкривати роль спеціальних органів в Україні, які здійснюють нагляд за дотриманням прав людини.

Рекомендації:  1. Розглядати проблему профілактики торгівлі людьми як складову єдиної системи правової, просвітницької, превентивної роботи з проблеми захисту прав людини.

  2. Забезпечити єдність заходів педагогічного впливу та соціальної допомоги.

  3. В системі профілактичної роботи особливу увагу слід звернути на причини, наслідки даної проблеми, шляхи її вирішення та надавати дітям конкретну інформацію про установи, організації в Україні та за кордоном, що забезпечують захист громадян.

  4. Зважаючи на те, що проблема торгівлі дітьми тісно пов'язана з такими проблеми, як наркоманія та підліткова безпритульність, вчителям слід приділяти увагу їх профілактиці в молодіжному середовищі, володіти інформацією про характер молодіжних угруповань, психологічний стан у сім'ях та молодіжних колективах. Серйозну увагу слід звернути на вирішення проблеми організації позанавчальної діяльності закладів освіти, забезпечення змістовного і цікавого дозвілля молоді.Завідувач сектора виховної роботи та

позашкільної освіти Щербань Л.О.
23.04. 2013 року


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка