Дрибущак Олена Олександрівна



Скачати 153.42 Kb.
Дата конвертації07.03.2016
Розмір153.42 Kb.
Дрибущак Олена Олександрівна


ДАТА НАРОДЖЕННЯ: 25 вересня1974 року
ОСВІТА ЗА ДИПЛОМОМ:   вчитель української мови та літератури 

МІСЦЕ РОБОТИ: Шаргородська СЗШ І-ІІІ ступенів №2 

Шаргородського району     Вінницької області

ПОСАДА:

вчитель української мови та літератури 

КАТЕГОРІЯ: І 

СТАЖ: 17років

Солов’їна , калинова

наша українська мова.

Той, хто добре її знає,

Рідний край свій  поважає.

Зачарує вона всіх:

І дорослих, і малих.

Принесе у ваш дім радість,

Спокій, злагоду і мир. О.Дрибущак
Урок української мови у 6 класі

Узагальнення й систематизація вивченого про прикметник

Мета: узагальнити й закріпити знання про прикметник як частину мови; вдосконалити вміння вирізняти прикметник серед інших частин мови, розрізняти якісні , відносні і присвійні прикметники, утворювати ступені порівняння, визначати морфологічні ознаки та синтаксичну роль прикметника у реченні; розвивати пам’ять,увагу, пошукові здібності; виховувати культуру усного і писемного мовлення, дбайливе ставлення до пам’яток культури та природи рідного краю.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизації вивченого.

Міжпредметні зв’язки: українська література, історія.

Обладнання: підручник з української мови, роздатковий матеріал, ілюстрації.

Перебіг уроку

Епіграф уроку

Україно! Ти для мене диво!

І нехай пливе за роком рік,

Буду, мамо горда і вродлива,

З тебе дивуватися повік.

Василь Симоненко

І.Організація класу

Емоційне налаштування

Девіз уроку:

Дорогі діти урок у нас незвичайний , тому прошу вас допомогти мені і бути активними.

Не просто слухати, а чути,

Не просто дивитися, а бачити,

Не просто відповідати, а міркувати,

Впевнено, швидко, відповідати.



ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання (вибірково)

2.Термінологічна розминка. Допишіть визначення. Слайд 2

І варіант

1.Розділ мовознавства, що вивчає частини мови, ... (Морфологія)

2.Прикметник — це ... частина мови. (Самостійна)

3.Прикметник вказує на ... . (Ознаку предмета)

4.Прикметник змінюється за … .

( Родами, числами, відмінками)

5.У реченні прикметник виконує роль … .



(Означення, або присудка).

6. За розрядами прикметник поділяється на ... .



(Якісні, відносні, присвійні).

ІІ варіант

7. Який розряд прикметника утворює ступені порівняння? (Якісний)

8. Які форми мають прикметники? (Повну і коротку)

9. Назвіть ступені порівняння прикметника. (Вищий і найвищий)

10.Назвіть форми ступенів порівняння прикметника.

(Проста і складена)

11.На які групи поділяються прикметники? (Тверда і м’яка)

12.За чим визначаються групи прикметника? (Приголосний, на який закінчується основа слова)

Діти записують число і класна робота.

3.Прослухати текст, визначити головну думку.

У прекрасній і багатій країні Морфологія є 10 різних міст. Шість із них – найбільші і найважливіші, але й без менших чотирьох жити і розвиватися вони не змогли б. З давніх-давен у цій країні панує злагода і мир.

Та якось засперечались два сусідніх міста Іменник і Прикметник.


Іменник носа задирає,

себе, як може, вихваляє:

- Усім і всьому дам ім’я,

бо найважливіший тут я.

Почув Прикметник, засмутився,

Але зовсім не розгубився.

До друга лагідно,тихенько,

Словами ніжно промовля :

- Найкращий, найдобріший,

премудрий, найсильніший,

прекрасний, найчесніший

Ти, любий друже мій!

Іменник зашарівся,

додолу подивився,

з прикметником відтоді

навіки подружився.




«Мозковий штурм»

1. Що ви знаєте про дружбу прикметника та іменника?

2. Яка роль прикметника в українській мові?

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку .

Мета нашого уроку узагальнити й закріпити знання про прикметник як частину мови; розвивати пам’ять, увагу, пошукові здібності; виховувати культуру усного і писемного мовлення, дбайливе ставлення до пам’яток культури та історії рідного краю.



Слайд 3 Зверніть увагу на епіграф нашого уроку:

1.Як ви розумієте слова поета?

2.Поясніть розділові знаки у епіграфі.

3. Знайдіть прикметники.

Наша країна, дійсно, гідна подиву. Про це говорять всі, хто хоч раз відвідав Україну. Ви , напевно, чули про Сім чудес світу, в Україні є свої дивовижні місця.

Слайд 4 Сім чудес України.

Про деякі з них ми сьогодні згадаємо на уроці. Скажіть, а чи можна описати красу і неповторність нашого краю не вживаючи прикметників? Тож , подорожуючи цікавими місцями України, ми з вами пригадаємо і узагальнимо все, що ви вже знаєте про цю частину мови.



IV. Узагальнення й систематизація вивченого.

Тож розпочнемо нашу подорож .

1.Зупинка «Мудра»Розряди прикметника

Слайд 5Ярослав наш мудрий князь

Збудував святиню,

Щоб дізнався увесь світ

Про нашу країну.

1)Чому собор назвали Софіївським?

2)Що означає ім’я Софія в перекладі?

Слайд 6


  1. Розподілити прикметники з поданого тексту у три стовпчики: якісні , відносні, присвійні.

Заложив Ярослав город – великий Київ, а в города сього ворота є Золоті. Заложив він також церкву Святої Софії. І зібрав він писарів, і перекладали вони з грецької мови на слов’янську книги. Володимирів син засіяв книжними словами серця людей. Мудрий князь хотів дати освіту і бідним, і багатим.

2.Зупинка «Духовна» Ступені порівняння

Слайд 7

У Києві, в центрі міста,



Височіє лавра,

Зберігає в своїх стінах

Наші душі й пам'ять.

Слайд 8 2. Конструювання слів. Утворити всі можливі форми ступенів порівняння прикметників зі словами: давній, великий, відомий. (Кожен ряд одне слово)

3.Зупинка «Давня» Правопис прикметників

Слайд 9


Сірі мури Кам’янця старого

Бережуть наш спокій з давнини.

Де набратись стільки духу того,

Щоб свою країну зберегти.



3. Коментоване письмо.

Вставити, де потрібно, пропущені букви і пояснити орфограму.

Священ..ий, світло(рожевий), залізн…ий, (не)веселий, вечірн..ій, жовто(гарячий), (не)озорий, одно(денний), старан..ий, ран..ій, біло(сніжний), обідн..ій.

Слайд 10


4.Зупинка «Рухлива» Фізкультхвилинка.

Руки вбоки всі поклали

І навшпиньки разом стали.

Потягнулись догори
Дивимось сюди , туди.

Опустились, руки вниз

І додолу подивись.

Вліво,вправо до сусідів

Обернись і посміхнись.

М’язи трішки розім’яли –

Знов за парти посідали.

5.Зупинка «Історична» Морфологічний розбір.

Слайд 11 Нас навчили козаки

Шанувати волю.

Кожен має право сам

Вибрать свою долю.

4.Робота біля дошки.

Слайд12


Зробити синтаксичний розбір речення , розібрати за алгоритмом слова : український, сміливих.

З давніх-давен український народ славився своїм волелюбством і прагненням до незалежності.

Запорозька Січ була острівцем волі для знедолених, але сміливих українців.
6.Зупинка «Неймовірна» Я – редактор.

Слайд 13


Немов у царство неземне

Ти потрапляєш,

Коли в Софіївку

Ти , друже, завітаєш.



5. Редагування тексту Слайд 14

“Софіївка” – шедевр паркового мистецтва у старовиному українському місті Умань, на скелястих берегах річки Кам’янки. Парк виник за наказом графа Станіслава Потоцького як подарунок його дружині – прекрасній грекині Софії. Спланований за мотивами давньо - грецьких міфів , він не раз протягом віків будувався. Блакитні озера, величезні кам’янні брили і скелі, витонченні архітектурні споруди потопають у незліченій зелені екзотичних насаджень і природних гаїв, здається самі античні герої стережуть стежки парку.

Діти виписують з тексту відредаговані слова і пояснюють орфограми .

Слово вчителя .

Ось і завершується наша подорож . Думаю, що всі зрозуміли, яку роль відіграють прикметники у нашій мові. Дуже важливо правильно і доречно застосовувати їх у своєму мовленні . Одночасно ми з вами доторкнулися до скарбів нашої країни і я впевнена, що кожен з вас відчув гордість за свою рідну землю. Прослухайте рядки акровірша:



«УКРАЇНО, ТЕБЕ ЛЮБЛЯТЬ ДІТИ ТВОЇ!»

Узнаю твоє світле обличчя:

Краплі сонця, життя колоси,

Радісні стежки сторіччя,

А за ними небес голоси.

Їх нестримна доля казкова,

Неозорі долини – раї…

О, яка ж ти, Вкраїно, чудова!

Тебе люблять діти твої!



V. Підсумок уроку Рефлексія

Закінчити речення :

Сьогодні на уроці

я дізнався …

На уроці ми згадали …

Найбільше мені сподобалось… Оцінювання



VI. Домашнє завдання:
Виписати із улюбленої поезії два прикметники і зробити розбір як частини мови.
Ми не говорили сьогодні про Херсонес Тавричеський та фортецю Хотин. Користуючись додатковою літературою, використовуючи прикметники, напишіть твір – роздум на тему: “ Історичні пам'ятки України”

Мово рідна, слово рідне

Літературно-музична композиція

Мета: ознайомити з історією святкування міжнародного дня рідної мови 21 лютого; формувати свідомість громадянина України; формувати високі громадянські якості: патріотизм, людяність, милосердя, бажання вивчати рідну мову; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання. Приміщення прибрано вишитими рушниками; столи, застелені вишитими скатертинами і заставлені українським посудом; святковий коровай; виставка вишиванок; в центрі – портрети Т. Г. Шевченка і Лесі Українки; плакати із висловами про мову:

«Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!» (Д. Білоус)

«Той лиш пошани достоїн, хто мову шанує свою». (В.Сосюра)

«Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова». (Ю. Яновський).

Вчитель. Доброго дня, шановні гості! 21 лютого вся міжнародна спільнота відзначала День рідної мови , оскільки тут зібралися щирі шанувальники рідного слова . ми хочемо щиро привітати вас із цим святом і поділитися з вами своєю щирою любов’ю до рідного краю і рідної мови. Гостинно просимо Вас на свято рідної мови!

Учень Гостей дорогих ми вітаємо щиро,

Стрічаємо з хлібом, любов’ю і миром.


Учениця Слово наше скупане в любові.

Його почують люди звідусіль,

На світлому, як доля, рушникові

Дозвольте вам піднести хліб і сіль.

Кланяються гостям і підносять їм хліб.

Звучить пісня «Країно моя»



Ведуча 1 Рідне слово.. Скільки в тобі чарівних звуків, животворного трепету і вогню. Скільки в тобі материнської лагідності і доброти, мудрості земної. Із малечку в словах рідної мови людина відкриває для себе великий і чарівний світ життя. Мова – це своєрідна візитна картка кожної людини, за якою судять про її освіченість, ерудицію, начитаність. Знання мови потрібні кожній людині в її повсякденному житті: без них не можна глибоко збагнути почуте або прочитане, вправно користуватися рідним словом.

Ведуча 2 Про нашу мову відгукуються як про мову дуже мелодійну, поетичну, яскраву. Так у Парижі на всесвітньому конкурсі краси мов українській мові за фонетичну розкіш, лексичне і фразеологічне багатство, синтаксичну гнучкість, величезні словотворчі властивості присудили ІІІ місце, тоді ,як І місце-французькій, ІІ – перській.

У музичному супроводі звучить поезія «Рідна мово» П.Перебийноса.

Ведуча. Велична, щедра і прекрасна мова!

Прозора й чиста, як гірська вода –

Це України мова барвінкова,

Така багата й вічно молода!


Ведучий. Вона, як ніжна пісня колискова,

Заходить в серце й душу з ранніх літ,

Ця мова, наче пташка світанкова,

Що гордо лине в свій стрімкий політ.


О слово рідне! Пращура молитво,

Громи Перуна, Велеса поля,

Софія Київська – творіння Ярослава -

Слов’яномовна праведна земля.


О слово рідне! України слава!

Богдана мудрість і Тараса заповіт.

І гул століть, і сьогодення гомін

В тобі злились , як духу моноліт.


О слово рідне! Мудре і прадавнє,

Ти виросло з могутньої землі!

Тебе жорстоко розпинали,

А ти возносилась і не корилась – ні !


Ведуча. На шляху формування національної писемності і мови українському народові довелося здолати чимало перешкод. До вашої уваги трагічні сторінки історії української мови .

(Діти зачитують укази і закони про заборону рідної мови.)

Звучить спокійна музика

Ведуча Я поклик правди із трибуни Віча.

Мій гнівний вирок – вбивцям і катам

Тобі я все віддам двадцяте віче

І тільки мову рідну не віддам.

«Молитва» О.Яблонської

Гріховний світ вирує неспроста.

Підступний демон , що керує нами,

Та піднімається нетлінно над віками

Велична постать вічного Христа.

О,Господи! Знайди нас всіх, знайди,

Бо ми блукаєм хащами ще й нині.

Прости гріхи й провини безневинні

І до спасіння всіх нас поведи.

О,Господи! Зціли нас всіх, зціли.

Всели в серця неопалиму мрію,

Щоб ми , пізнавши віру і надію,

Жорстокий світ добром перемогли.

Моя прекрасна українська мово,

Найкраща пісня в стоголосі трав,

Кохане слово, рідне наше слово,

Яке колись Шевченко покохав.

Ти все знесла: насмішки і зневаги,

Бездушну гру ворожих лжеідей,

Та сповнена любові і відваги

З-за грат летіла птахом до людей.

Ти наш вогонь на темнім полі битви,

Невинна кров , пролита в боротьбі,

Тебе вкладаєм тихо до молитви
І за спасіння дякуєм тобі.
Ведучий. Після проголошення Україною незалежності, прийняття Конституції, було прийнято Закон «Про мови» . Стаття 10 – державною мовою в Україні є українська мова!

В землі лежала наша мова

І врешті вибилась на світ.

О мово ночі колискова!

Прийми мій радісний привіт.

Навік пройшла пора безславна .

Цвіти і сяй , моя державна… О.Олесь
Ти постаєш в ясній обнові

Як пісня линеш, рідне слово,

Ти наше диво калинове,

Кохана,українська мово!

Несеш барінь гарячу, яру

В небесну синь пташиним граєм.

І. спивши там від сонця жару,

Зеленим дихаєш розмаєм.

Плекаймо в серці кожне гроно,

Прозоре диво калинове. Д. Білоус


О місячне сяйво і спів солов’я.

Півонії, мальви , жоржини!

Моря брилі антів, це – мова моя,

Це – мова моєї Вкраїни.

Яка у ній сила – і кличе, й сія,

Яка в ній мелодія лине

В натхнення хвилини! О мово моя,

Душа голосна України!


Ти – сурми на сонці, ти – стягів гаї,

Ти – вибухів огненних повна.

Це – матері мова. Я звуки твої

Люблю, наче очі дитини…

О мово вкраїнська! Хто любить її,

Той любить мою Україну. В.Сосюра


Звучить пісня «Українська мова – мова барвінкова»
Ведуча. Щасливі ми, що народилися і живемо на такій чудовій, мальовничій землі – в нашій славній Україні. Тут жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки. І де б ми не були, скрізь відчуваємо поклик рідної землі, хвилюємося, зачувши рідне слово.
Ведуча. Мова! А що таке мова? Народ говорить, що «слово до слова – зложиться мова». Тарас Шевченко ось як про

неї каже: «Ну щоб, здавалося, слова.

Слова та й голос – більш нічого,

А серце б’ється, – ожива,як їх почує!»


Ведуча. О слово, ти, як дивная сопілка,

То звеселяєш, то хвилюєш нас,

Тобі вклонялись Леся Українка

Й благословенний батько наш Тарас.

Творчість Т.Г.Шевченка стала визначним етапом у розвитку духовного мислення українців. Шевченко підніс українську літературу до рівня найрозвиненіших літератур світу. Він завершив процес формування літературної мови, який розпочали його попередники.

Ведучий. Сьогодні ми не можемо не згадати ім’я Лесі Українки, бо саме сьогодні 144 річниця з дня її народження. Ця жінка – приклад мужності, патріотизму, незламності духу. Її поезія і сьогодні надихає мільйони українців на боротьбу за справедливість. Звучать поезії Лесі Українки


Ведуча. Для кожного народу дорога його мова, а нам, українцям, найближча до серця – українська. Вона дзвенить чистим струмочком і заворожує добрі серця, сміється прислів’ями і порівняннями,заворожує казками.

Ведучий .Щоб пригадати народні прислів’я про мову пропоную вам взяти участь у грі: « Доповни прислів’я»

Слово – не горобець,….(вилетить – не спіймаєш)

Гостре словечко коле….(сердечко)

Шабля ранить тіло, а слово -…(душу)

Слово до слова -….( зложиться мова)

Від солодких слів буває…(гірко)

Їж борщ з грибами, держи язик …(за зубами)

Від теплого слова і лід …(розмерзається)

Не хочеш почути поганих слів, ..(не говори їх сам)

Слово не стріла , а глибоко …(ранить)
Ведуча. Про важливе значення рідної мови для людей оповідає нам Павло Глазовий у своїх гуморесках.

Це було у ту годину,

Коли Бог створив людину.

Зажурилася людина:

- Милий Боже, я загину.

Звірів ти створив швидкими,

Надзвичайну дав їм силу,

І вони мене задавлять

Неозброєну, безкрилу.

Бог сказав їй:

- Дарма ти нарікаєш, бо мову маєш.

А вона ж за все скоріша,

Сили всякої сильніша.

Все вона тобі замінить

І не дасть ніде загинуть.

Це добро повинна ти

Як зіницю берегти.

Попередить зразу мушу:

Втратиш мову – втратиш душу,

Силу втратиш, і тебе

Навіть курка загребе…

Хто любить , той легко вчить

Якщо з українською мовою

В тебе, друже, не все гаразд,

Не вважай її примусовою,

Полюби, як весною ряст.

Примусова тим, хто цурається,

А хто любить, той легко вчить:

Все як пишеться, так вимовляється, -

Все, як пісня, у ній звучить.

І журлива вона, й піднесена,

Тільки фальш для неї чужа.

В ній душа Шевченкова й Лесина,

І Франкова бринить душа. Д.Білоус


Любіть красу своєї мови

Звучання слів і запах слів;

Це квітка ніжна і чудова

Широких батьківських степів.

Всі каравани знайдуть воду

В краю пустинь злих негод!

Як річка, зроду і до роду,

Так мова з’єднує народ.


Не цурайтесь мови,люди,

Рідного джерельця.

Хай воно струмочком буде,

Хай дійде до серця.

Не цурайтесь, люди, мови,

Не цурайтесь роду.

Як зачахне рідне слово –

Не буде народу.

Народе мій, дитино ясночола,

Живи й орудуй мовами всіма,

Бо кожна мова – твого духу школа,

Твоєї правди – золота сурма.

Вклякни перед зорею світовою,

Що пломеніє , наче сонця креш,

Та не молися мовою чужою,

Бо, на колінах стоячи, умреш. Д.Павличко

Звучить пісня «Про Україну»
Ведучий. Власну поезію читає учениця 10 класу Цвєткова Інна.

Ведуча. Сьогодні нам, українцям, треба плекати рідну мову.

Ми маємо свою державність, відчуваємо себе нацією. Мова – це душа народу. Якщо у людини забрати мову, вона перестане бути Людиною.чень Листку подібний над землею,

Що вітер з дерева зрива,

Хто мову матері своєї,

Як син невдячний забува.

Ведучий. Ми повинні говорити чистою мовою, а не суржиком, Разом – ми сила!
Учень Не забувайте , звідки ви і хто ви,

Чиїх очей лежить на вас печать.

У світі слів немає випадкових,

Хоча вони й століттями мовчать.


Ведуча. Вивчайте різні мови. проте пам’ятайте про силу рідного слова: «словом можна вбити , словом можна врятувати»
Учень Міцна хай буде вся наша родина.

Своє коріння і плекаймо , й бережім.

Хай українська мова солов’їна

Підніметься і зазвучить , як гімн.


Вчитель. Мово рідна! Світлоносна! Ти – як море: нескінченна, глибинна, могутня. Котиш і котиш хвилі своїх слів, і немає їм кінця, немає краю. І не вистачить життя, аби переплисти твій мовний океан. Бо ти є вічність, ти є правда, добро і краса народу нашого . Тож такою і залишайся вічно, мово рідна!

Звучить пісня «Мова єднання»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка