Екологічні проблеми села Горенки



Скачати 78.69 Kb.
Дата конвертації03.03.2016
Розмір78.69 Kb.
Харенко Зоя Павлівна

Учитель географії Горенської ЗОШ І-ІІІ ст.

Урок з курсу «Київщинознавство»
Тема : Екологічні проблеми села Горенки

Мета : навчальна : висвітлити екологічні проблеми, які виникли в селі Горенка,

звернути увагу на стан навколишнього середовища ;

розвиваюча : розвивати екологічне мислення ;

виховна : виховувати шанобливе ставлення до природи, підвищувати

екологічну культуру.

Обладнання : фізичні карти України, Київської області, Києво-

Святошинського району, план- картосхема села Горенка і околиць.



Тип уроку : нетрадиційний.

Форма проведення : конференція.
Хід уроку-конференції

I. Вступне слово вчителя.

…Єдиний, хто не втомлюється, – час.

А ми живі, нам треба поспішати.

Зробити щось, лишити по собі,

а ми, нічого, – пройдемо, як тіні,

щоб тільки неба очі голубі

цю землю завжди бачили в цвітінні.

Щоб ці ліси не вимерли, як тур,

щоб ці слова не вичахли, як руди.

Життя іде і все без коректур,

і як напишеш, так уже і буде.

Ліна Костенко

Екологічні біди не знають меж. Усі ми, незалежно від наших переконань, - громадяни забрудненої планети. Волею чи неволею стали жертвами війни

екологічного лиха. Доля Землі – в небезпеці. А для кожного з нас Земля – це пейзажі рідного краю, це куточок, де проходять дитячі роки.

А що ж потрібно робити, знаючи, що наша рідна домівка в небезпеці? Ця

проблема хвилює багатьох людей. Їй присвячено багато наукових досліджень,

книг, статей. Питання захисту довкілля й виживання людства турбують

учених всього світу, вони обговорюються на міжнародних нарадах, симпозіумах, прес-конференціях. І ми сьогодні зібралися тут, щоб обговорити екологічні проблеми нашого села Горенки, поміркувати що ми

можемо зробити - усі разом і кожен зокрема, - щоб наша земля була родючою, вода - прозорою, повітря - чистим. З цією метою ми створили експертну групу, яка провела екологічні спостереження по дивовижних місцях нашого села. Вони добре попрацювали, створили екологічну стежину села і зробили невтішні висновки, про які хочуть нас повідомити.
II. Проблеми села Горенки

1 зупинка - «Шкільна» ( школа - лісова зона Межигірського лісництва)

Слово надається екологу з питань охорони лісових ресурсів.

Про ліс кажуть : «Наш зелений друг. Ліс - це величезна кладова, багатсво держави. Знищуючи ліс - ми знищуємо себе. Оберігаючи ліс - приносимо користь собі і всій Землі. Але не завжди люди розуміють це. Часто гуляючи в лісі, ми бачимо, що екологічна культура наших односельчан і гостей з міста не відповідає вимогам сьогодення. Кучі сміття, розбиті пляшки, поліетиленові кучугури є свідченням байдужого ставлення людей до природи. Хочеться закликати всіх :

Вмійте природу любити,

Вам у походи ходити,

і мандрувати, і жити

вмійте природу любити.

2 зупинка - «Джерельце»

Слово надається нашому експерту-гідрологу.

На кордоні Пущі-Водиці і Горенки в дуже гарному місці серед мальовничих дерев, де тече річка Горенка, б’є струмочок з чистою

мінералізованою водою. Небайдужі люди наші односельці обладнали цей струмочок, щоб люди могли брати тут воду. Але варварська рука деяких

людей постійно глумиться над ним, розкидає сміття, забруднює воду. І тому постійно доводиться чистити, прибирати від сміття, ремонтувати і окультурювати це надзвичайно гарне місце в нашому селі. Але знову і знову знаходяться люди, які не цінують працю односельчан, їх дикунство не має меж, вони не розуміють, що ми - люди – теж частинка природи і

без води ми не можемо жити. І тому наш заклик до всіх :

Давайте збережемо чисту воду.

Для себе, для внуків - на віки!

Захистимо її цілющу, щиру вроду –

І будуть вдячні й діти, і батьки.



3 зупинка - «Ставкова»

Слово надається нашому місцевому гідрологу.

В нашому рідному селі Горенці є два ставки. Раніше в них було можливо купатися. Зараз туди огидно зайти. Деякі мешканці села, які проживають біля них, спускають туди нечистоти. А багато відпочиваючих з Києва приїздять і ловлять там рибу, котра від забруднення вже непридатна для приготування для їжі.

Не кращі обставини із підземними водами нашого села. Недалеко від кар’єру зробили сміттєзвалище, де спалюють різні відходи, в тому числі і хімічні. А саме тут проходять два водоносних рівні грунтових вод. Коли йде дощ, всі отруто-хімікати стікають в кар’єр, а потім наповнюють ніші підземних вод. Цю воду вживає місцеве населення. Це небезпечно!!! Ставки та підземні води села Горенки в небезпеці. І хочеться всіх закликати словами Т.Г.Шевченка : «Схаменіться, будьте люди, бо лихо вам буде…».

Вода - це життя. Вода - це мінерал, без якого неможливе життя на планеті Земля. Пам’ятаймо про це.

4 зупинка - «Зона відпочинку Блакитне озеро»

Слово надається експерту по охороні навколишнього середовища.

Наше село Горенка розташоване біля лісу. Раніше в лісі були джерела, струмочки, кринички, з яких люди могли пити чисту воду. Зараз вони в занедбаному стані. А деякі зникли взагалі. Також велику екологічну проблему створює кар’єр, який знаходиться на окраїні села. Саме звідси люди вибрали багато глини для будівництва, і в кар’єрі з’явилася водойма, яка забрала до себе з першого водоносного горизонту підземні води : зникли струмочки, джерела, висохли криниці. Також велика проблема в тому, що вода в кар’єрі непротічна, а стояча, і може виникнути збудник будь-якої хвороби.

Районній і місцевій владі потрібно знайти кошти, щоб очистити в кар’єрі воду, адже уже сьогодні в деяких районах її шукають як найціннішу корисну копалину. Якби струмочки могли говорити, то ми б

почули :

Людино! Розумна істото!

Ти можеш усе на Землі -

Відсунути можеш потопи

І врятувать кораблі.

Та знову і знову, людино,

До тебе звертаємось ми :

«Ми гинемо, гинемо, гинем,

Будь ласка ти нас збережи!»

5 зупинка - «Експертно-оглядово-екскурсійна по селу Горенка»

Слово надається місцевому екскурсоводу.

Оскільки Горенка прилягає до санаторно-курортного комплексу Пуща-Водиця, то нам постійно потрібно дбати про чистоту нашого села.

Але, на жаль, треба констатувати той факт, що Горенка - дуже забруднене село. Сміттям завалені узбіччя автомобільних доріг, галявини лісу, луги, ставки.

Цілі звалища сміття можна побачити прямісінько на вулицях. Їх розтягують собаки, створюючи території екологічного лиха в нашій місцевості. Велику увагу у вирішенні цієї проблеми надає сільська рада. Неодноразово дане питання розглядалось на засіданнях виконкому та сесіях сільської ради. Зараз це питання вирішується так : в середу й суботу сміттєвоз об’їжджає село, забираючи мішки з сміттям. Але, на жаль, звалища різного сміття як були розкидані по всьому селу, так і залишаються. Тому ми хочемо закликати всіх громадян села не залишатися байдужими до цієї проблеми, не залишати сміття вздовж вулиць, біля ставків, на околиці лісу. Адже жити не лише нам, а й нашим дітям та онукам.

О, земле рідна! Боляче душі

За ту збіднілу фауну і флору.

І сором за душевних тих сліпців,

Що нівечать безцінну твою вроду.

Сліпців, які не втямили азів,

Що справжнє щастя - в килимах із квітів,

У сріблі роз, у золоті хлібів,

У кришталях отих джерелець світлих.

III. Підсумки уроку. Заключне слово вчителя.

Пройшовши по екологічній стежині нашого краю давайте зробимо деякі висновки. І для цього запросимо нашого науковця-природознавця.

Експертно-екологічне повідомлення по селу Горенка. Екологічне становище далеке від належного. Серед шкідливих для здоров’я людей чинників значне місце у нас в селі посідають забруднення повітря вихлопними газами, землі - отруто-хімікатами, сміттєзвалищами, води - каналізаційними стоками. Як бачимо, картина дуже невтішна. І головна причина цієї екологічної кризи - це надзвичайно низький рівень екологічної освіти.

Для поліпшення екологічного стану навколишнього середовища нашого села пропонується ряд напрямів діяльності :



  1. сільській раді разом з місцевими депутатами створити експертно-

екологічну комісію по збереженню і охороні навколишнього середовища в нашому селі ;

  1. зобов’язати кожного мешканця села дбайливо ставитися до природи рідного краю, у випадку порушення екологічної культури карати штрафами ;

  2. практикувати проведення різних освітніх заходів з екологічного виховання ( лекцій, бесід, конференцій тощо) з метою підвищення екологічної культури мешканців села.

  3. підготувати і розповсюдити по селу правила поведінки в природі такого змісту:

«На стан довкілля можуть впливати не лише держава та суспільство, а й ти особисто. Тому Правила поведінки в природі мають виконувати дорослі й діти, Ось найголовніші з них :

1. У лісі, на луках, біля річки ти – гість. Намагайся менше турбувати тварин, особливо в період гніздування і виведення потомства.

2. Якщо натрапиш на пташенят чи маленьких звірят, залиш їх на місці, не бери з собою: ніхто не створить їм кращих умов для росту та розвитку, ніж їхні батьки.

3. Бережливо стався де рослин: збираючи квіти, ти позбавляєш природу її краси та несвідомо залишаєш для дозрівання плоди і насіння слабших, менш життєздатних особин.



4 Пам'ятай, що ходіння по лісу ущільнює грунт, погіршує умови розвитку рослин, скорочує кількість мешканців лісового грунту та підстилки. Намагайся ходити в лісі тільки стежками. Народна мудрість свідчить : одна людина залишає в лісі слід, сто людей - стежку, а тисячі - пустелю.

5. У лісі дотримуйся тиші. Від коливання повітря, що створюють звуки радіоприймачів, не можуть піднятися в повітря джмелі, жуки, бджоли та решта комах. Шум лякає й інших тварин, пригнічує їх живлення та розмноження. Налякані тварини можуть покинути своє потомство. Шкідливо впливає шум і на рослини.

6. Дотримуйтеся чистоти в природі. Пам'ятай : папір до повного зникнення буде лежати понад два роки, консервна банка - 90, поліетиленовий пакет - 200 років, скло - понад 2 тисячі років.

7. Забирай сміття з собою: спалюючи його ти забруднюєш повітря, а закопуючи - грунти.



8. Покидаючи ліс, луки, берег річки, переконайсь що ти не насмітив. Зроби все можливе, щоб після твого відвідання - річка залишалася прозорою, ліс - зеленим і здоровим, трава - пухнастою, а твоя совість – чистою.

9. Розкажи ці правила своїм батькам і друзям.

IV. Домашнє завдання.

  1. донести правила поведінки в природі до своїх знайомих, друзів і близьких ;

  2. підготуватись до конкурсу читачів віршів про природу та її охорону.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка