Елеонор Портер (1868 1920). Повість



Скачати 156.71 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір156.71 Kb.
Презентації та відеоматеріали до даних уроків знаходяться на http://yadi.sk/d/HaZSX3l1HuENN

Урок 1


Тема: Елеонор Портер (1868 – 1920). Повість «Полліанна»

Мета: ознайомити п’ятикласників із життям та творчістю письменниці Елеонор Портер;

формувати навички виразного читання, коментування, висловлювання власної позиції щодо прочитаного, виділення ключових моментів;

виховувати прагнення пізнавати світ, поважати загальнолюдські цінності.

Теорія літератури: повість, портрет.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, зошит, мультимедійна презентація «Елеонор Портер. «Полліанна», комп’ютер, медіа проектор.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та завдань уроку (слайди 1, 2).

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Літературний диктант(слайд 3).

Літературний диктант (за змістом повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»)

1. Ім'я тітоньки, яка виховувала Тома.

2. Який день тижня Том не любив найбільше?

3. Назва містечка, де жив головний герой.

4. Дякуючи якому покаранню Тому вдалось відкрити новий закон?

5. Чому Том і Гек потрапили вночі на цвинтар?

6. Яка пригода трапилась на кладовищі?

7. Чому Том і Гек дали клятву мовчати про те, що побачили?

8. Як було врятовано безвинного в’язня?

9. Ким став Том для жителів міста після виступу в суді?

10. Чому всі хлопці заздрили Геку Фінну?

11. Псевдонім Марк Твен означає…

12. Том заблукав у печері разом з …

2.Взаємоперевірка (слайд 4).


  1. Тітонька Поллі.

  2. Понеділок.

  3. Санкт – Петербург.

  4. Пофарбувати паркан.

  5. Випробувати засіб від бородавок.

  6. Стали свідками злочину.

  7. Боялися Джо.

  8. Том дав свідчення в суді.

  9. Героєм.

  10. Він не залежав ні від кого.

  11. Мірка два.

  12. Беккі

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Проблемне питання

- Чи відома вам дитяча гра, у яку б із однаковим задоволенням грали як діти, так і дорослі?

2.Вступне слово вчителя.

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу


  1. Знайомство з біографією Елеонор Портер та історією написання повісті «Полліанна» (слайди 5-8).

Елеонор Портер (19 грудня 1868 р. – 21 травня 1920 р.)

- Американська письменниця Еленор Портер народилась у родині нащадків одних з перших британських переселенців. Освіту здобула в місцевій школі, потім вчилася співу в консерваторії в Бостоні і з успіхом виступала на світських концертах і в церквах . У 1892 р. вона вийшла заміж за бізнесмена Джона Лаймана Портера і разом з ним переїхала спочатку в Массачусетс , потім в Теннессі і,нарешті, в Нью -Йорк. Починаючи з 1892 р., Е. Портер публікує оповідання під псевдонімом Еленор Стюарт, а в 1907 р. з'являється перший роман " Зустрічні течії", в наступному році в світ вийшло продовження " Зміни“.

Справжніми бестселерами стали книги Портер :"Міс Біллі", "Міс Біллі приймає рішення " і "Міс Біллі виходить заміж" .

А в 1913 р. у світ вийшла повість, якій письменниця зобов'язана своєю всесвітньою і нев'янучої славою –" Полліанна ". Книга відразу ж зустріла захоплений прийом у читачів різного віку, і попит на неї не могли задовольнити мільйонні тиражі ( вже у 1920 р. книга була перевидана 47 разів!). По всій Америці створювалися " Клуби Полліанни “.

Знаменита актриса німого кіно Мері Пікфорд заплатила Портер астрономічну на ті часи суму за права на екранізацію повісті. На Бродвеї з гучним успіхом йшла п'єса " Полліанна " з Елен Хейз у головній ролі.

Письменниця отримала безліч листів з проханнями продовжити історію її незвичайної героїні, і в 1915 р. з'явилася друга книга - «Полліанна виростає».

Портер продовжувала писати до самої своєї смерті, і її нові твори викликали чималий інтерес публіки.

Три письменниці (Вірджинія Моффат , Харрієт Сміт і Елізабет Бортон ) по черзі створювали все нові книги, об'єднані образом головної героїні. Так з'явилася ціла серія - « Радісні книги Полліанни »



  1. Робота з підручником. Читання рубрики «Літературна кухня» (с.182 – 184)

  2. Фізкультхвилинка.

  3. Виразне читання «ланцюжком» розділу 3 «Приїзд Полліанни».

  4. Обговорення прочитаного. (Слайд 9).

  5. Словникова робота. Робота над засвоєнням літературних термінів.(Слайд 10).

  6. Робота з текстом.

- Знайдіть та зачитайте опис зовнішності Полліанни.

- Як головна героїня пояснює термін «жіноча допомога»?

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів

1. Гра «Паралелі».

- Порівняйте прочитане та побачене. (Слайд 11).

VІ. Підсумок уроку. (Слайд 12).

- Чого очікувала Полліанна від свого переїзду?

- Чи скаржиться дівчинка на свою долю?

- З чого видно, що Полліанна глибоко переживає смерть батька?

VІІ. Оцінювання учнів.

VІІІ. Домашнє завдання. (Слайд 12).

1.Виразно читати й переказувати розділ 3.

2. Опрацювати запитання рубрики «Літературний практикум» (с.188)

Урок 2


Тема: Елеонор Портер. «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі.

Мета: продовжити знайомство зі світовим бестселером Е. Портер;

визначити ідею твору, сприяти розумінню її глибини;

удосконалювати навички аналізу художнього твору, роботи з підручником, виразного читання;

виховувати оптимізм, позитивне світосприйняття.

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.

Обладнання: зошити, підручники, мультимедійна презентація «Елеонор Портер (1868 – 1920). «Полліанна». Ідея радості життя й відкриття світу у творі», комп’ютер, медіапроектор.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та завдань уроку (слайди 1, 2).

ІІ. Актуалізація опорних знань.



  1. Контроль домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Продовж речення» (усно, слайд 3)

  1. Елеонор Портер народилась 19 грудня 1868 року.

  2. Країна, де вона жила, це - США.

  3. Майбутня письменниця спочатку здобула професію співачки .

  4. Елеонор Стюарт – це псевдонім Елеонор Портер.

  5. У 1913 р. світ побачила повість «Полліанна» .

  6. У 1920 р. книгу «Полліанна» перевидавали 47 разів.

  7. Полліанна пере путала тітоньку Поллі з Ненсі.

  8. Жіноча допомога - це благодійне товариство .

  9. Бути багатим – мати в кожній кімнаті килим та їсти щонеділі морозиво.

  10. Полліанна раділа з того, що не мала раніше гарних речей, тому що тепер їй сподобається в будинку тітоньки Поллі ще більше.

2. Бліц – опитування

1. Що найбільше запам’яталось вам у прочитаному розділі?

2. Чому, на вашу думку, повість Е. Портер стала такою популярною?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1.Оголошення епіграфа уроку.

Я ніколи не вважала, що необхідно заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Я тільки думала, що набагато краще йти назустріч невідомому бадьоро й радісно.

Е.Портер

- Як ви розумієте слова письменниці?

ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

2. Робота в групах «Я – тобі, ти – мені» (слайд 6)



  1. Об’єднайтесь в групи.

  2. Прочитайте розділ 4 (с.188-192).

  3. Підготуйте запитання за змістом.

  4. - Що найбільше вразило вас в розділі 4?

  5. Словникова робота.

Марнославство – гординя. Місія – приміщення, де жив посланець церкви. Фіранки – занавіски. Шокована – вражена.

3.Вправа “Кінотеатр”.


- Знайдіть відмінності між прочитаним та побаченим.(Слайд 7)

4. Евристична бесіда (слайд 8)

– Чому тітонька Поллі вирішила поселити небогу у кімнатці на горищі?

- Якою рисою Полліанни тітонька була страшенно роздратована?

-З якою метою була написана ця повість?

5. Розповідь учителя (слайди 9- 10).

V. Закріплення знань, умінь, навичок.

- Які приводи для радості знаходила Полліанна?

V. Підсумок уроку (слайд 11).

VІ. Взаємооцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.


  1. Прочитати розділ 5 (с.192-195).

2.Скласти запитання за змістом прочитаного.

Урок 3


Тема: Полліанна та її друзі.

Мета: вчитися характеризувати героїв;

визначити ідею твору, сприяти розумінню її глибини;

удосконалювати навички аналізу великого за обсягом художнього твору;

виховувати оптимізм, позитивне світосприйняття;

формувати базові компетентності.

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.

Обладнання: зошити, підручники, мультимедійна презентація «Полліанна та її друзі», комп’ютер, медіапроектор.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та завдань уроку (слайди 1, 2).

ІІ. Актуалізація опорних знань.


  1. Контроль домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Сюжетний ланцюжок» (усно, слайд 3).

Орієнтовний план

  • Розмова з Ненсі.

  • Татова гра.

  • Милиці.

  • Краєвид з вікна.

  • Ненсі теж гратиме у гру Полліанни.

  • Дівчинка рада покаранню.

  • Дивна дитина.

  • Сум за татком.

  1. Робота в зошитах. Відтерміноване завдання «Гронування».

- Перенесіть схему зі слайду 4 до зошитів. У процесі обговорення, перегляду фрагментів фільму будемо заповнювати наше гроно.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (слайд 5)



  1. Слово вчителя.

Життя Полліанни у будинку тітоньки тривало. Дівчинка своєю появою внесла якесь дивовижне світло у буденне, часто безрадісне життя. Тітонька Поллі і сама не помітила, як погодилась прихистити бездомне кошеня, потім цуценя, врешті, сама запропонувала хорошу кімнату Полліанні, при цьому почувалась безпорадною та безсилою протестувати.

Познайомившись із самотнім відлюдькуватим джентльменом, що пережив невзаємне кохання до матері Полліанни, дівчинка змогла його розговорити, навіть врятувала йому життя.

Оскільки поблизу будинку тітки Поллі не було сімей, де б проживали ровесники Поліанни, дівчинка з легкістю спілкувалась із дорослими, навчила грати у свою гру і буркотливу, вічно незадоволену місіс Сноу, і похмурого містера Пендлтона, допомогла закоханій Ненсі, дуже перейнялась долею безпритульного Джиммі Біна, намагаючись знайти йому родину.

Лікар Чилтон «приписував» Полліанну, як найефективніші ліки для своїх хворих.

Значних змін зазнав і внутрішній світ тітоньки Поллі.

Пропоную переглянути фрагменти фільму та охарактеризувати людей, які оточували Полліанну. Риси, притаманні нашій головній героїні, будемо записувати до «Грона».

ІV. Формування знань, умінь, навичок.

1Перегляд відеофрагментів, характеристика героїв (слайди 6,7,8).



  1. Фізкультхвилинка.

  2. Доповнення «Грона».

  3. «Гра в радість». Учні грають у гру за правилами Полліанни.

V. Закріплення знань, умінь, навичок (слайд 9).

Гра “Відгадай, про кого мова?”(усно).



  1. Зневірений, бездомний, нещасний. (Джиммі Бін).

2. Самотня, нещасна, сувора. (Тітонька Поллі)

3. Буркотлива, вічно незадоволена і хвора. (Місіс Сноу).

4. Добра, турботлива, щира. (Ненсі).

5. Похмурий, замкнутий. (Джон Пендлтон).

6.Чуйний, добрий, але одинокий. (Лікар Чилтон).

VІ. Підсумок уроку. Інтерактивна вправа «Мікрофон» (слайд 10).

- Продовжити думку:

- Полліанна навчила мене… .

- Радість у житті…

VІІ. Взаємооцінювання.

VІІІ. Домашнє завдання.

Закінчити читання твору «Полліанна»

Урок 4

Тема: Елеонор Портер «Поліанна». Щирість, мужність і оптимізм героїні твору, її вплив на жителів міста.



Мета: продовжувати навчати учнів аналізувати великий художній твір, давати оцінку вчинкам героїв; виховувати оптимізм, мужність, рішучість;

формувати життєві компетентності.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: зошити, повість Е. Портер «Полліанна», мультимедійна презентація «Вплив Полліанни на життя Белдінґсвіля», комп’ютер, медіа проектор, заготовки під постери.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Привітання.

2. Повідомлення теми та завдань уроку (слайди 1, 2).

ІІ. Актуалізація опорних знань.


  1. Контроль домашнього завдання. Вправа «Прокоментуй побачене» (слайд 3).

  2. Бесіда за змістом прочитаного (слайд 4).

- У кого колись був закоханий містер Пендлтон?Лікар Чилтон?

- У чому причина чвар між міс Поллі та містером Пендлтоном? Міс Поллі та лікарем Чилтоном?

- Яка біда трапилась з Полліанною?

- Чому дівчинка перестала грати у свою гру?

- Як повели себе жителі Белдінгсвіля?

- Що заставило дівчинку знову радіти життю?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Приємно констатувати, що ви прочитали повість «Полліанна» у повній версії. Тому ми можемо обговорити цей твір, порівняти авторську та кіно версії. Також сьогодні ми з вами намагатимемось провести розслідування, як же змінилось життя провінційного містечка Белдінгсвіль з появою в ньому Полліанни.

ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.


  1. Бесіда.

- Чи змогла Полліанна змінити людей, які її оточували?

- Чиє життя стало іншим після спілкування з дівчинкою?(слайд 5).



  1. Робота в групах. Учні діляться на групи, отримують заготовки під постери, в центрі яких – портрети персонажів, життя яких змінилось після спілкування з Полліанною. Завдання:

- При перегляді уривків з фільму «Полліанна» зобразити на постерах позитивні зміни, що трапились з героями твору (слайди 6, 7)

- Які зміни відбулися з іншими жителями міста?

3. Фізкультхвилинка.

4. Виступ керівників груп.

5. Гра «Допоможи героям» (слайд 8).

- Уявіть, що Полліанна мала здатність подорожувати в часі та зустрічатись з відомими вам літературними героями. Які приводи для радості вона знайшла б у наступних ситуаціях?

V. Закріплення знань, умінь, навичок учнів(слайд 9).

- Чому Полліанна була рада, що довгий час не могла ходити?

- Про які якості характеру дівчинки йдеться?

VІ. Підведення підсумків уроку (слайд 10).

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Прочитавши повість «Полліанна», я зрозумів(ла), що…

VІІ. Взаємооцінювання.

VІІІ. Домашнє завдання (на вибір) (слайд 11).



  1. Продовжити сюжет повісті «Полліанна».

  2. Скласти усний твір «Якби Полліанна жила в нашому селі (місті)…»

Урок 5

Тема: Елеонор Портер «Полліанна». Художні засоби розкриття образу Полліанни.

Мета: розкрити роль використаних художніх засобів у створенні образу головної героїні; розвивати уміння висловлювати власну думку, відстоювати її, поважати думку інших; виховувати віру в краще, наполегливість, мужність.

Тип уроку: урок - дослідження

Обладнання: повість Е.Портер «Полліанна», мультимедійна презентація «Художні засоби розкриття образу Полліанни», зошити, повість Е.Портер «Полліанна».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку (слайди 1,2)

1. Слово вчителя.

- Шановні учасники нашої творчої лабораторії! Сьогодні перед вами стоїть завдання дослідити, як Елеонор Портер вдалося досягнути надзвичайної популярності свого твору «Полліанна», якими художніми засобами авторка скористалася, також попрацюємо над структурою твору, розробимо рекомендації людям, які ще не читали повість «Полліанна» (слайд 3)

2.Аутотренінг (слайд 4)

Я – школяр.

Я – особистість.

Я думаю, я мислю.

Я хочу знати більше!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Гра «Згадай»(слайд 5)

Епітет - художнє означення, один із основних тропів поетичного мовлення, що дає образне змалювання, підкреслює характерну рису, визначальну рису певних предметів або явищ.

Метафора /перенесення, уподібнення - один із основних тропів поетичного мовлення, вживання слів у переносному значенні на підставі подібності ознак зображуваних предметів чи явищ.

Пейзаж – зображення картин природи,місцевості.

Інтер'єр – опис приміщення.

Портрет – зображення зовнішності героя як засіб його характеристики.

ІІІ. Колективна робота та робота в групах.



  1. Вправа «Літературне дослідження». Робота з текстом. Визначення художніх засобів, використаних у творі (слайди 6-9).

  1. Мені так подобаються килими! У нас не було килимів — тільки двоє ряденець, які ми знайшли серед місіонерських пожертв, ще й один з них був заляпаний чорнилом. А ще у місіс Байт на стінах висіло багато чудових картин. На них були зображені троянди, маленькі дівчатка навколішки, киця, вівці та лев.

  2. Наразі вона підіймалася сходами. Перед очима Поліанни шурхотіла розкішна чорна шовкова спідниця міс Полі. Крізь відчинені двері позаду вона встигла помітити килими у м'яких тонах та меблі, обшиті атласом. Ноги Поліанни потопали в чудовому килимі, схожому на зелений мох. Обабіч сходів на стінах золочені рами картин або зблиски сонячних променів, що пробивалися крізь прозористе мереживо фіранок, засліплювали очі.

  3. Полліанна якусь мить стояла нерухомо,потім її очі перемістилися на голі стіни,підлогу й вікна. Нарешті погляд упав на маленьку валізу,за мить вона опустилася на коліна біля валізи й затулила обличчя долонями.

  4. Бозна-скільки вона пролежала без сну в гарячій постелі з заплющеними очима, перекидаючися з боку на бік. їй здалося, що минуло кілька годин, перш ніж вона підвелася з ліжка, підійшла до дверей і прочинила їх.

  5. На горищі стояла оксамитова чорнота, і тільки місяць проклав срібну стежку на підлозі — від східного слухового вікна. Рішуче зневажаючи страхоту темряви ліворуч і праворуч, Полліанна зробила швидкий вдих і почапала по срібній стежці до вікна.

Вона чомусь сподівалася, що хоч на цьому вікні будуть сітки, та ба! Натомість там був казково гарний широкий світ і, як вона знала, м'яке свіже повітря, якого так прагли розпашілі щічки та руки.

  1. Виступ літературознавців – дослідників (випереджувальне завдання) з повідомленням про композицію твору. Підготовлені учні називають композиційні елементи, решта учнів знаходять їх у творі (слайд 10).

Експозиція – очікування приїзду Полліанни, розмова прислуги.

Зав’язка – приїзд дівчинки.

Розвиток дії – Полліанна знайомиться з жителями містечка, вчить їх своїй грі

Кульмінація – дівчинка дізнається, що не зможе ходити.

Розвиток дії – Джиммі умовив тітоньку звернутися до лікаря Чилтона.

Розв’язка – лист Полліанни про одужання.



  1. Дослід «Поради режисеру». Перегляд відеофрагменту одужання Полліанни, зачитування листа дівчинки (слайд 11).

- Чому режисер змінив авторський варіант твору? Що б ви порадили режисеру щодо зйомок фільму?

4. Виступи юних науковців (домашнє завдання) з творами «Якби Полліанна жила в нашому селі…», з продовженнями сюжету «Полліанни» (слайд 12).

5. Фізкультхвилинка.

6. Робота в парах. «Творча лабораторія» (слайд 13).

- Написати лист до літературного героя.

- Намалювати афішу до спектаклю «Полліанна».

- Визначити символи твору.

- Порівняти героїв твору з рослинами.

- Нагородити епітетами літературних героїв.

- Скласти асоціативний ланцюжок до слова «радість».

7.Релаксаційний момент «Літературний турнір» (слайди 14-15). Учитель викликає одного учня, задає запитання, якщо учень відповідає, то має право вибрати наступного учасника, якщо ні – отримує ще одне запитання.

Запитання для літературного турніру



  1. Люстерко Полліанні не було потрібне, щоб…(не бачити веснянок)

  2. Ключове слово твору…(радість)

  3. Тімоті найбільше любив говорити про…(машини)

  4. Лікар Чилтон замість ліків почав приписувати хворим…(Полліанну)

  5. З появою Полліанни в будинку тітоньки Поллі з’явились нові мешканці...(кішка та собака)

  6. Вона завжди хотіла чогось іншого.(Місіс Сноу).

  7. Він спочатку навіть не вітався до Полліанни, а потім вирішив зробити її спадкоємицею.(Містер Пендлтон).

  8. Священник Пол Форд з допомогою Полліанни виявив, що їх у Біблії близько 800…(радісних текстів)

  9. Вона зраділа милицям, бо вони…(були тоді їй не потрібні).

  10. У порожній кімнаті радість – це…(краєвид із вікна).

  11. Весілля тітоньки Поллі відбулось у …(лікарняній палаті).

  12. Дівчинка була рада, що деякий час не могла ходити, бо інакше ніколи б не дізналась…(яка це радість – мати здорові ноги).

8. Творчий проект «Колективний твір» (слайд 16). Учитель пропонує початок твору, учні по одному реченню додають, дотримуючись умови – має використатись гра Полліанни.

9. Експеримент «Полліанна – наша однокласниця» (слайд 17). Учні озвучують проблемні ситуації, які виникають у класі, а учень у ролі Полліанни пропонує рішення.

ІV. Практичне застосування набутих знань. «Мікрофон» (слайд 18).

- Мені цей твір стане у пригоді в подальшому житті, тому що…

V. Підсумки уроку – дослідження. Презентація ідей.

1. «Дерево рішень»(слайд 19). Учні працюють у групах, виробляючи рішення, узагальнені відповіді приклеюються до спільного дерева, розташованого на дошці.

Проблема:

- У чому секрет надзвичайної популярності повісті Елеонор Портер «Полліанна»?

2. Поради від п’ятикласників тим, хто ще не читав повісті «Полліанна» (слайд 20).

VІ. Взаємооцінювання.

VІІ. Домашнє завдання (слайд 21).

1. Підготуватися до контрольної роботи.

2. Скласти сенкани зі словами Полліанна, радість, добро, співчуття…

Бібліографія:



  1. Портер, Елеонор. Поліанна:— К.— 224 с.

  2. Пахаренко В.І. Основи теорії літератури.- К.: Генеза, 2009.

  3. Волощук Є. Світова література. 5 клас. -К.:Генеза, 2013

  4. Кінофільм “Полліанна”- Великобританія, режисер Сара Хардінг, 2003

  5. Енциклопедія педагогічних технологій та інновацій. Н.П.Наволокова. Х.Основа. 2011 .

  6. Газета “Зарубіжна література”. № 17, травень 2005.

  7. Зарубіжна література. Ю.І.Ковбасенко. Л.В.Ковбасенко. К.Грамота. 2008.

  8. Освітні технології. Навчально-методичий посібник.О.М.Пехота. К. 2003.

  9. Нетрадиційні уроки із зарубіжної літератури. Х.Торсінг.2004


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка