Федоряко Ніна Миколаївна вчитель вищої категорії, старший вчитель



Скачати 168.08 Kb.
Дата конвертації29.02.2016
Розмір168.08 Kb.
Федоряко Ніна Миколаївна - вчитель вищої категорії, старший вчитель Глухівської загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів ім. М.І. Жужоми, стаж педагогічної роботи – 32 роки.

Телефон: 0957048243


Проблема, над якою працюю: « Нетрадиційні уроки в початкових класах з використанням інноваційних технологій».

Моє педагогічне кредо: « Немає меж здібностям дитини, якщо педагог виявляє до неї оптимістичне і творче ставлення».


Реалізовуючи нову програму відповідно до нового «Державного стандарту початкової загальної освіти», проводжу уроки згідно сучасних вимог. Своїм завданням бачу, щоб навчальний процес відбувався цікаво, змістовно і з найбільшою ефективністю.

Перед сучасною початковою школою, як і перед всією системою освіти, в умовах стрімкої динаміки трансформації суспільства, ставляться все нові нетрадиційні завдання. Виникає необхідність в оновленні методів та прийомів навчання та виховання, в залученні інноваційних методик до процесу формування в учнів предметних та життєвих компетентностей.

При всьому новому, не забуваю класиків педагогіки, як В.О.Сухомлинський, який сказав: « Усі наші задуми, всі пошуки і побудови перетворюються на порох, якщо в учня немає бажання вчитися». Тому, траба створювати ситуацію успіху дитини – доволі тонкий педагогічний інструмент. Ним мусить володіти кожен учитель, адже він – майстер, який бере участь у творенні найголовнішого – Людини.»

Завджи пам’ятала і знала, що основний інструмент у моїй роботі є урок. Наскільки він відточений, відшліфований, вдосконалений, ефективний – залежить успіх моєї роботи.

Виходячи з цього, пропоную вашій увазі зразки нетрадиційних уроків.
Тема. Славімо мову нашу рідненьку ( 3 клас )

Мета. Узагальнювати і систематизувати знання про частини мови: іменник, прикметник, дієслово, аналізувати їх; розширювати уявлення про зв’язний текст; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова, до Батьківщини, почуття гордості.

Обладнання. Святково прикрашений клас, українські костюми на дітях, плакати, вислови про мову, ілюстрації природи рідного краю на дошці, мікрофони, вишивки з п’яльцями, таблички зі словами на партах, схеми-пам’ятки розробку частин мови.

Девіз уроку. «Любий шануй, піднось до зір

Цю українську мову.

Нема солодшої – повір,

За неї пречудову».

(О.Олесь).

І. Організація класу до уроку

Вчитель:

Пролунав дзвінок.

Починаємо урок.

Працюватимем старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім 3 класі

Діти просто молодці.


  • Якщо це слово прозвучить, то це буде Вам найвища оцінка! Старайтесь!

ІІ. Славімо мову нашу рідненьку

1.Повідомлення теми і мети уроку

Вчитель:

Сьогодні у нас незвичайний день. І тому, що у нас гості, і тому, що учні вдягнені в українські костюми, і саме головне, що мова піде про найдорожчий і найцінніший скарб нашого народу – українське слово, українську мову, про частини мови. І все це створює святковий настрій. Тож тему прочитаємо з дошки:



Славімо мову нашу рідненьку

Вислів про мову:

«Ти наше диво калинове, кохана материнська мова».

Наш урок – свято пройде під девізом: (…з дошки)



  • Щоб запам’ятати цей щасливий день, запишемо його дату

(діти пишуть дату, звертають увагу на посадку).

2.Славімо мову нашу рідненьку

Учень:

Мова українська, мово моя мила,

Ти уся із співу весняних дібров.

Ясна, як, усмішка, чиста – як сльозинка.

Ти моє найбільше щастя і любов.

Я до тебе мово, так горнуся щиро,

У слова вслухаюсь рідні і прості.

Мово моя, мово- найдивніше диво –

Ти моя молитва в радості й журбі.

(Л.Лужецька)



Вчитель:

  • Діти, про що розповідається у вірші?

  • Якою бачиться поетесі Лужицькій рідна мова?

  • Де порівняння у вірші, що з чим порівнюється?

  • Послухайте думку про рідну мову, рідний край наших юних поетів та поетес.

(Читають учні класу свої вірші: Зибіна І., Федосенко П.)

Вчитель:

Берегти, плекати цей скарб, вивчати його – наш святий обов’язок.



3. Хвилинка каліграфії

- Щоб красиво написати такі слова, як: мова, рідненька, українська, треба провести хвилинку каліграфії.

Повторимо написання букв, буквосполучень, складів: к, р, рі, ень, ьк, ва мова, рідненька. Рідна мова – це мова рідної землі.

Учень:


  • Дорогі друзі! Що ми все про мову та про мову. А хіба мова сама по собі може існувати? Ось послухайте вірш:

Як нема без зірок небозводу,

Як блакиті без сонця нема,

Так і мови нема без народу,

І народу без мови нема.



Вчитель:

  • Дійсно, щоб мова жила, звучала, потрібен хто? (Народ) А саме, який народ для української мови? (український);

  • А де живе український народ? (в Україні);

  • Запишемо слова: народ, український, Україна;

  • Доберіть синоніми до слова «Україна»: Вітчизна, Батьківщина.

4. Славімо нашу рідну Україну

Учень:

Добридень тобі, Україно моя!

Струмочок серед гаю, як стрічечка,

На квітці метелик, мов свічечка,

Хвилюють, малюють, квітують поля –

Добридень тобі, Україно моя!



(Свій вірш во славу Україні читає Кабанова Н.)

ІІІ. Повторення та закріплення знань про частини мови

  1. В гостях у цариці Граматики

Вчитель:

- Коли людина заговорить про найдорожче, найсвятіше, то з нею відбувається якість дива, вона потрапляє в казку. А ми з вами потрапили до цариці Граматики.

- Хто знає, що вивчає та цариця? (частини мови);

- А скільки царств є у цариці? (10 царств тобто частин мови);

- Назвіть їх, які ви знаєте (іменник, прикметник, дієслово);

- Про ці частини мови, про 3 царства, Кабанова Н. склала свою казку і зараз її розповість.



Розповідь учениці:

- Представтесь царства! (піднімаються рядами і кажуть «Ми – іменники, ми- прикметники, ми – дієслова);

- А пам’ятаєте казку про царицю Граматику?

- Які слова шикувались найдовше? (іменники);

- А чому ви дізнаєтесь із хвилинки – цікавинки.

2. Хвилинка – цікавинка

Учень:

Розкриваю вам секрет: тому, що іменник – це найчисельніша частина мови. У словнику української мови, що складається з 11 томів, налічується 135 тисяч слів, і половина цих слів – іменники. Ось яка величезна, могутня, незрівняна за чисельністю частина мови – іменник.



Вчитель:

Так представив своє царство цар – іменник.



3. «Мозковий штурм» кожного царства

Царство «ІМЕННИК»

  1. Яка частина мови називається іменником? (мікрофон» гра);

  2. На які питання відповідають іменники? Навести приклад (встають, показують табличку з написом слова, ставлять запитання);

  3. Чому поставили різні питання до іменників? (істотні – неістотні);

  4. Які іменники пишуться з великої букви, які з малої? (власні – загальні);

  5. Якого роду бувають іменники? Які слова додають, щоб визначити рід іменників? Коли рід не визначають?

  6. За чим змінюються іменники? (за числами, за питаннями);

  7. Яким є членом речення? (підметом і другорядним членом);

  8. Аналіз іменника за схемою (один біля дошки, всі у зошиті).

Царство «ПРИКМЕТНИК»

Вчитель:

- царице прикметників, представте своє царство.



Учень:

Гляньте, яка Україна чарівна,

Гарна, немовби казкова царівна.

Гори, гаї, голубі небеса –

Глибинна, бентежна, велична краса!
Вчитель:


  1. Чому саме цим віршем представили царство прикметників? (у вірші багато прикметників);

  2. Яка частина мови називається прикметником? («мікрофон» називає ознаки чи прикметники предмета);

  3. Гра «Спіймай прикметник» (проплескують);

  4. Представте прикметники, визначте число, рід (в одн.), закінчення (встають, показують табличку, визначають);

  5. З якою частиною мови найчастіше зв’язаний прикметник у реченні? (з іменником);

  6. Гра «Давайте дружить» (виходить іменник + прикметник, щоб був зв’язок).

- Запишіть у зошиті три словосполучення, усно поставити запитання.

Царство «ДІЄСЛОВО»

Вчитель:

- Пора перейти до третього царства і вияснити.

1. Яка частина мови називається дієсловом? (означає дію предмета);

2. З якою частиною мови найчастіше зв’язане дієслово у реченні? Наведіть приклад (читають таблички і шукають іменник для зв’язку, складають речення і записують 2-3 речення);

3. Назвати дієслова з вірша «На роботу» Т. Коломієць (читаю окремими рядками)


Розсипає по гіллі

сонце позолоту



Рушив Дбаймо по землі

Вранці на роботу

Голубий одяг берет,

Взув зручні сандалі,

Осідлав велосипед,

Аж мигтять педалі




Вчитель:

- запишіть у зошит декілька слів – дієслів. На наступних уроках ми будемо вивчати ще більше про дієслово.



ІV. Розвиток зв’язного мовлення

(Складання тексту з деформованих речень)

Вчитель:

  • Якщо представників усіх царств цариці Граматики об’єднати, то вийде зв’язний текст.

  • Спробуйте з поданих груп слів скласти речення в такому порядку, щоб вийшла зв’язана розповідь (на дошці табличка)

(Інсценізація діалогу на тему «Рідний край)

Вчитель:

- Наші дівчатка – українки склали діалог про свою Батьківщину, про рідний край, про нашу мову, про культуру. Традиції українського народу (під час вишивання дівчата співають пісню, виконують Само сват Р. і Черненко І.).



(Хвилинка поезії)

Учні:

Хто зберіг любов до краю

І не зрікся роду,

Тільки той віддав всю душу,

Все, що міг, народу.
Любіть Україну у сні й наяву,

Вишневу свою Україну.

Красу її, вічно живу і нову,

І мову її солов’їну.


Вийду в поле, стану серед жита,

Задивлюся в небо голубе:

Земле рідна, поки буду жити,

Доти і любитиму тебе.


Звучи, рідна мово,

На землі рідній лийся по вінця,

Мово моя українська,

Мово моя материнська!



(пісня – запрошення)

Вчитель:

- В кінці нашого уроку прозвучить пісня – запрошення в Україну, у наш рідний край. Нам є що показати, нам є чим пишатися.

Приїжджайте на Полісся,

Приїжджайте, люди добрі,

Завжди будем раді вам.

Хлібом – сіллю вас зустрінем

Гарну пісню заспіваєм

В шану нашим світлим дням.

І у синю даль понад полями лине пісня ця

Про чудовий край, пісенний край завзяття і труда

Ти моя любов, ти рідна матінка, моя земля.

V. Підсумок уроку

Оцінювання роботи учнів.



Тема. Материки та океани Землі ( 4 клас)
Мета. Повторити, закріпити та доповнити вивчений матеріал з теми; удосконалювати вміння користуватися картою півкуль; знати розміщення материків, океанів на карті та глобусі; розвивати пам’ять, допитливість, спостережливість учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання. Фізична карта півкуль, глобус, мультимедійний проектор, екран, ноут-бук, емблеми членів команд, шапки капітанів, іграшковий корабель, зображення океану із тканини з якорями та корабликами на ній, зошит для тематичного оцінювання «Сходинки до вершин» (авт.А.А. Назаренко, Н.В. Діптан), таблиця синоптика, скринька з «кладом» (шоколадні монетки), ключ в коробочці, таблички – назви команд.

Тип уроку. Нестандартний

План уроку

І. Організація класу

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Повідомлення синоптика

ІV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

V. Розширення та доповнення знань з теми « Материки»

VІ. Закріплення знань

VІІ. Підсумок уроку

VІІІ. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Організація класу

(діти повертаються до гостей кивком голови вітаються і говорять: «Вітаємо гостей у нашому класі»)

- У нас зараз урок природознавства .і не простий урок, а незвичайний уже тому, що на уроці у нас гості, а ще тому ,що з вами відправимося в кругосвітню подорож. А куди саме і на чому ви скажете самі.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку


  • Тож, який розділ ми з вами вивчаємо?

(Земля – наш космічний дім)

  • Яку тему вчимо?

(материки та океани Землі)

(Діти читають тему на дошці та на екрані)

  • Сьогодні ми повторимо та закріпимо знання з даної теми, а також доповнимо їх додатковою інформацією з фільмів, які ми переглянули; з енциклопедій, Великої книги рекордів, Інтернету, , іншої літератури. От і зараз ми подивимося уривок з фільму.

Тож, вирушаємо в кругосвітню подорож ось на цьому … кораблі (дивляться екран). Про що ми дізналися?

ІІІ. Повідомлення синоптика

  • Почекайте, почекайте! Ви ж не знаєте погоду на сьогодні, чи можна вирушати в далеку дорогу!

  • Хто про владу, хто про моду, а синоптик про погоду.

(повідомлення синоптика про погоду на 11.11.11. за таблицею)

  • Спасибі, синоптику, за повідомлення. Так можна нам вирушати?

  • Можна, щасливої дороги!

ІV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

  1. Вступ до теми (прегляд уривка з фільму «Материки і океани»)

  2. Представлення команди

  • Дітки, домашнім завдання було поділитися на дві команди, вибрати капітанів, підготувати емблеми. Команди, представтеся!

(кожна команда повертається до гостей і говорить):

  • Ми «Колумби». Наш капітан Саша Хроленко.

  • Ми «Магеллани». Наш капітан Стас Армен.

  • Наша мета побувати на материках та океанах і знайти клад і ключик до нього. Тож, стараємось!

  1. Випробовування капітанів

  • Зараз перевіримо, чи можна довіряти капітанам вести команди.

(Перше випробовування для капітана «Магелланів» (С.Армен)

Фернандо Магеллан (іспанець, географ – мандрівник)



(перша кругосвітня подорож)

1.Чи випромінюють світло і тепло планети? (Ні. Це холодні космічні тіла)

2.Що таке орбіта? (Шлях по якому планета рухається навколо Сонця)

3.Хто довів, що Земля має форму кулі? (Іспанські мореплавці 500 років тому під командуванням Магеллана) (3 роки)

4. Що таке місяць? (Природний супутник Землі)

5.Назвати частини глобуса (північна півкуля, південна півкуля, екватор, Північний полюс, Південний полюс)

6. Чому буває день і ніч? (Земля рухається навколо своєї осі і підставляє під сонячні промені один бік, другий в тіні)

7.За скільки годин Земля робить повний оберт навколо осі? (за 24 години)

Як називається цей період? (Доба)

8.Як називається вся вода на Землі? (Світовий океан)

9.Скільки океанів на Землі? (4).

Назвати. Який з них найбільший, найменший?

10.Назвати «кольорові моря» (Біле, Жовте, Чорне, Червоне)

11.Найбільший острів на Землі? (острів Гренландія)

Біля якого материка він знаходиться? Показати на карті.

12. На якому материку ми живемо? Найвища точка України? (Говерла – 2 061м в Карпатах)

  • Друге випробовування для капітана «Колумбів» (С.Хроленко)

Христофор Колумб (відкрив Америку)

  1. Що таке зорі?

(космічні тіла, кожна зоря – це велетенська розпечена куля). Що таке Сонце? (Зоря середньої величини, d – 1млн.392тис.км)

  1. Скільки планет в Сонячній системі?

(9 планет, Плутон не вважають за планету.) На якій орбіті планета Земля?

  1. Хто був першим космонавтом у світі? А першим космонавтом України? (Леонід Каденюк)

  2. Що таке глобус? (модель Землі) Що зображено на глобусі?

  3. За який час Земля робить повний оберт навколо Сонця? (за 1 рік =365 діб 5 годин 48 хвилин 46 с). Що відбувається під час руху Землі навколо Сонця? (зміна пір року)

  4. Назвати і показати теплові пояси Землі. (жаркий, помірний, холодний)

  5. Які сторони горизонту ти знаєш? Показати на карті

  6. Скільки материків існує на Землі? Назвати.

  7. Який материк найбільший, найменший?

  8. Чого на Землі більше суходолу чи води?

  9. Яка найглибша западина в океані і в якому (Марсіанська западина 11 044м)

  10. У якій країні бере початок Дніпро? (у Росії). Яка країна має найбільшу площу? (Росія). На якому материку розташована Росія?

Члени команд можуть допомагати своїм капітанам.

  • Достойні капітани? (діти відповідають)

  1. Запитання – відповіді з теми «Океани»

(фронтальне опитування), («мозковий штурм»)

  • Перевіримо, як почувають себе члени команд. Вам запитання.

  • Який колір переважає на карті півкуль? Що він означає?

  • Як називається вся вода на планеті?

(Світовий океан слайд)

  • Подивіться на екран, які частини Світового океану ви бачите, назвати, звернути увагу на їх площу.

(Слайд)

  • Показати на карті океани і розказати коротко саме цікаве про них.

(Діти залишають відмітки-кораблики на карті, де вже побували)

  • Яке значення мають океани на Землі?

(збагачують повітря киснем – зелені водорості; - зігрівають планету – у теплі пори року вбирають сонячне тепло і довго утримують, а в холодну пору – повільно віддають тепло, нагріваючи материки)

  • Тож беріть океан, воду, не забруднюйте їх!!!

  • Молодці, справились, добре!

V. Розширення та доповнення знань з теми « Материки»

1. Повідомлення інформаторів про кожен материк, слайди, фільми. Запитання до класу по кожному з них.

- І от ми дісталися материків.

- Що називають материками?

(Великі ділянки суші, оточені з усіх сторін водою)


  • Подивіться на екран, як утворювались материки в сучасному їх вигляді. Не завжди материки були в тому місці, де вони знаходяться зараз. Вони рухаються через багато мільярдів років (фільм)

  • Починаємо з найбільшого материка? (Євразія)

(4 інформатори доповідають про материк)

Євразія.

Запитання до Євразії:

  • З яких частин складається Євразія?

  • Де проходить умовна лінія поділу? (Уральські гори)

  • Які теплові пояси є на території Євразії? (теплий, помірний, холодний)

  • Назвіть природні зони (тундра(всі комплекси нашої планети)

(Слайди)

(Фізкультхвилинка)

(- Поки ми в Євразії, пройдемося по своїй рідній землі. «Ми лісочком йшли … малинку, горішок, грибочок, суничку, знайшли, зайчика знайшли. Не злякайте. Тихенько сідайте.)



Африка.

Запитання по Африці:

  • Що таке савани? (безкраї степи)

  • Які рослини ростуть в саванах? (трави до 4-х метрів)

  • Найменший птах на Землі живе у Африці (Нектарниця)

(Слайди)

Запитання по Північній Америці:

  • Чому такі самі тварини і рослини живуть в Північній Америці, які у Європі? (теплові пояси)

(Слайди)

Запитання по Південній Америці:

  • Які тварини живуть тільки в Південній Америці? (мурахоїди, панцерники, кондори, анаконда, великі метелики)

Австралії: (валлабі, кенгуровий щур, вомбати, австралійські бандікути, сумчаста миша. сумчастий диявол)

(Слайди)

Запитання по Антарктиді:

  • Чим відрізняється материк від інших? (вічна мерзлота)

  • Хто живе в Антарктиді? (пінгвіни, моржі, білі ведмеді, тюлені)

VІ. Закріплення знань

  1. Робота з підручником і зошитом «сходинки до вершин»

(робота в парах)

- Використовуючи підручник (с.95-101) виконати завдання в зошиті. Працюємо парами (3хв.)

2.Перевірка

(фронтально)

Оцінювання відповідей за урок (8 завдань, зошит с.78)



VІІ. Підсумок уроку

  • Що найбільше сподобалось на уроці?

  • Що це за конверт підвішений біля материка Антарктида?

(Діти дістають ключ від кладу)

  • Відшукайте клад (у класі). Там золоті монети (шоколадні)

  • Пригостіть гостей і самі поласуйте солодощами.

VІІІ. Домашнє завдання

Дізнатися більше про Колумба та Магеллана; читати статтю підручника (с.95-101); підготувати ілюстрації до материків (на вибір); (зобразити рослинний і тваринний світ).



Література


  1. Дудка С. В. Навчальні ігри на уроках географії.— X.: Вид. група «Основа», 2005.

  2. Завдання кмітливих і допитливих/ Упорядник Л.В. Магда. - Київ : Будівельник, 1995. -64с.

  1. Корнєєв В. П. Географічні ігри та розваги.— К.: Радянська школа, 1967.

  2. Петринка Л. Країнознавство. Дидактичні матеріали. — X.: Вид. група «Основа», 2008. – 96 с.

  1. Пестушко В. Ю., Сасихов В. Ю. Географія за Жулем Верном.— К.: НВП «Український обрій», 1993.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка