Ф.І. Тютчев російський поет. Зображення природи в ліриці Ф. Тютчева



Скачати 128.63 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір128.63 Kb.
Управління освіти Глибоцької районної державної адміністрації

Тарашанська ЗОШ І – ІІІ ст.

Ф.І.Тютчев– російський поет.

Зображення природи в ліриці Ф.Тютчева

(розробка уроку світової літератури у 5 кл.)

Вчитель світової літератури



Бужак Альона Єреміївна


Тема : Ф.І.Тютчев – російський поет. Зображення природи в ліриці Ф.Тютчева.4561moik744561moik744561moik74

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю російського поета Ф.Тютчева; удосконалювати навички аналізу поетичного твору; розкрити функції пейзажу, виявити роль тропів, порівнювати різні види мистецтва та їх вплив на людину; розвивати зв’язне мовлення,творчу уяву, виховувати любов до природи, естетичний смак, розуміння краси.

Обладнання: портрет Ф.І.Тютчева, репродукція картини І.Левітана ,,Золота осінь”, ілюстрації учнів, фонозаписи музичних творів П.І.Чайковський «Пори року» («Жовтень, «Листопад»).

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу із застосуванням інтерактивних методів навчання та міжпредметних зв’язків.

Епіграф:

Кожна хвилина, кожне кинуте ненароком слово і погляд, кожна глибока чи жартівлива думка, кожний непомітний порух людського серця, як і летючий пух тополі чи вогонь зірки в нічній калюжі,- все це крупинки золотого пилу.

К.Паустовський

Головна цінність поезії Тютчева - у живому, граціозному пластично-

тонкому зображенні природи.

М.Некрасов.
Хід уроку.

І. Підготовка до сприйняття учнями навчального матеріалу.

- Вступне слово вчителя.

В усі часи людина відчувала свою єдність з природою. Чи завжди ми усвідомлюємо, як тісно пов’язані з нею, як залежимо від неї. Природа дає нам не тільки продукти харчування, здоров’я, але й збагачує нас духовно, дає нам радість і є джерелом творчого натхнення.



,,Перед людиною відкрилась радість життя, тому що вона почуває шепіт листя, пісню коника, дзюрчання весняного джерельця і переспіви срібних дзвіночків, жайворонка в пекучому літньому небі, шарудіння сніжинок і стогін заметілі за вікном, ласкавий плескіт хвилі і урочисту пісню ночі ” – писав В. О. Сухомлинський.

Та чи вміємо ми помічати неповторне навколо себе? Нажаль ні. Але коли митець помічає цю красу і втілює її в свій твір,то для людства залишається шедевр. І такою людиною був Ф.І.Тютчев – відомий російський поет ХІХ століття. Сьогодні на уроці ми звернемося до його особистості та творчості. Познайомимось з його поетичними шедеврами, які допоможуть нам побачити красу природи, навчитися по-справжньому любити світ природи.



ІІ. Оголошення теми, мети уроку 4561moik74

Слово вчителя. Пропоную нам здійснити дивовижну уявну подорож у світ поета. Подорожуємо ми потягом . Як і на справжньому потязі, подорожуємо від станції до станції. Отож, в путь. Потяг прибув до першої станції. Її назва – «Біографічна».
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

І. Станція ,, Бібліографічна ” . слайд3
Вивчення біографії поета з використанням прийому «Рольова гра».

  • Прес-конференція

1 учень. Починаємо прес-конференцію, присвячену життю і творчості великого російського поета Ф.І. Тютчева. До слова запрошуємо голову літературознавчої групи.

2 учень. Дякую. Вельмишановне панство! Дозвольте привітати всіх присутніх і запросити до щирої і цікавої розмови.

Хочемо відзначити, що ми, члени комісії, серйозно готувалися до зустрічі з вами і сподіваємося, що наша робота буде плідною і результативною.



  • Кореспондент газети «Велика перерва плюс».

? Коли народився Ф.Тютчев?

Де пройшло його дитинство?



1 Літературознавець.

слайд4 слайд5

Ф.І. Тютчев народився 23 листопада 1803 року в сім’ї дворянина в маєтку Овстуг Орловської губернії.

Сім’я Тютчевих була знатною, навіть мала свій герб, мама любила музику і літературу, знала багато мов, тато захоплювався філософією та історією. Двоє дітей Тютчевих здобули гарну освіту, мали різнобічні інтереси, зростали в атмосфері духовності і порядності.

  • Тележурналіст студії «Відікон».

? Коли з’явилася у Федора Тютчева любов до природи?4561moik74

2. Літературознавець.

Так, дякую, зрозумів запитання.



слайд6


Першим вихователем хлопчика був Микола Афанасійович Хлопов, який навчав його любити і цінувати все живе : квіти, трави, птахів. Прогулюючись околицями Овстюга, Федір слухав цікаві розповіді вихователя. Саме тоді й виникла в душі його любов до природи, він милувався лісом, духмяною фіалкою.

3. Літературознавець.

- Хочу доповнити виступ мого колеги. Через чотири роки батьки запросили стати вчителем хлопчика відомогослайд7
перекладача Семена Єгоровича Раїча, який добре знав історію, мову та літературу. Вони подружилися. Федір досяг великих успіхів в навчанні. Батьки запрошували до себе в маєток відомих літераторів, зберігали всі вірші, написані сином. Саме вдома відбулася зустріч Федора зі знаменитим російським поетом В.А. Жуковським, який дуже вплинув на майбутнього поета.

  • Кореспондент шкільної газети « Школа над Дніпром ».слайд8

? Яку освіту здобув майбутній поет?

4 Літературознавець.

Федір здобув блискучу домашню освіту. Він вивчив такі іноземні мови: латинську, французьку, німецьку. Добре знав математику, російську мову, історію, географію. Тому уже у 15 років він вступив до Московського університету, а у 18 років разом з атестатом про закінчення університету Тютчев одержав ступінь кандидата словесних наук.

  • Кореспондент газети «Черкащина».4561moik74

? Хотілося б почути відомості про подальшу долю поета.

5.Літературознавець.
Виконуючи волю матері, він вступив на дипломатичну службу і був зарахований до Колегії закордонних справ. Незабаром він виїхав до Європи, де прожив майже 22 роки, представляючи російську дипломатичну місія спочатку у Мюнхені, потім у Туріні.слайд9

слайд10слайд11

А у вільний від роботи час у колі своєї сім’ї – дружини Елеонори та трьох донечок - у затишному будиночку пише вірші, згадуючи Батьківщину та її неповторну природу.слайд12

  • Тележурналіст студії «Репортер».

  • ? Цікаво було б дізнатися про літературну творчість поета.

  • 6. Літературознавець

  • Друкувався Тютчев мало. А в літературу його ім’я ввійшло після того, як його вірші прочитав та опублікував у своєму журналі « Современник » в 1836 році Олександр Пушкін. Так читачам стали відомі 24 геніальних вірша, які автор підписав ініціалами «Ф.Т.». Тютчев пишався увагою до нього першого поета Росії О.С.Пушкіна й мріяв про особисту зустріч. Але через загибель Пушкіна зустрітися їм не довелося.4561moik74слайд13

  • Визнання до Тютчева прийшло пізно, лише на схилі його літ. В 1854 році вийшла перша збірка творів поета. Прославився він як майстер пейзажної лірики.

  • Помер Ф.І.Тютчев 18 липня 1873році.

слайд14


2. Перевірка рівня засвоєння матеріалу.
? Що у біографії Тютчева вас особливо зацікавило?
слайд15
ІІ. Станція ,,Поетична”.


Підготовка учнів до сприйняття поезії.
1.Робота з епіграфом.

Головна цінність поезії Тютчева у живому, граціозному пластично-

тонкому зображенні природи.4561moik74

М.Некрасов.
? Подумайте про те, на яку особливість поезії Ф.Тютчева звернув увагу російський поет М. Некрасов. (саме на її витонченість, красу, пластичність.)

Учитель . Тож переконаємося у цьому, коли познайомимося з його поезією.

Пропоную прослухати вірш Тютчева ,,Я знаю в праосені порув оригіналі.


2.Виразне читання вчителем вірша ”Есть в осени первоначальной” ( мовою оригінала).
слайд16
3. Словникова робота.

Первоначальная осень – рання осінь

лучезарны - які сяють від сонця, що заходить за обрій;

бодрый – бадьорий;

серп – старовинне знаряддя праці для зрізання колосків;

праздной – яка відпочиває, не працює;

борозда – канавка, яка утворюється, коли орють землю;

боле – більше;

лазурь – яскравий голубий колір.
4. Бесіда за прослуханим.

? Яке враження справила на вас картина природи, створена Тютчевим?

? Який настрій навіює поезія Тютчева? (Спокою, умиротворення,задоволення.)

5. Читання вірша учнями (про себе).

6. Аналіз поезії „Я знаю в праосені пору...”.

? Якою зображена осінь у вірші?(початок осені, золота осінь. Ця пора дійсно коротка, її ще називають“бабине літо ”).

? Яка деталь вказує саме на пору “бабиного літа”. ( Павутиння, що літає в повітрі).

? Назвати прикмети, образи осені, які зображує автор.( Ясні дні, павутинки, глибоке блакитне небо).4561moik74

- Відомо, що вірш написаний, коли поет повертався з маєтку, де народився, до Москви. Які картинки вихоплює його зір з довкілля? (Пора коротка і ясна, повітря чисте, день прозорий, усюди простір, пусто на стерні, блиск павутинки, марна борозна, блакить прозора, стомлене і тихе поле)

? Використовуючи текст вірша, доведіть, що поет милується осінню природою?

? Як у поезії втілюється думка про гармонійну єдність людини і природи. (Автор проводить паралель між тим, що відбувається в природі, і вчинками людини - завмирає осіння природа і закінчує свою працю людина).

? Завдяки чому поетові вдається досягти високої майстерності поетичного вислову? ( Тропам. Художнім засобам ).


ІІІ. Станція «Теоретична».
1. Повторення понять із теорії літератури

  • Що називають тропами?

  • Які види тропів відомі?

  • Пригадайте визначення кожного із тропів?


2. Пошуково-дослідницька робота. Складання таблиці.

Знайдіть у тексті вірша приклади використання автором епітетів, метафор, уособлень, порівнянь та заповніть таблицю. Дослідіть роль художніх засобів у вірші „Я знаю праосені пору...”.


слайд19
3. Яка роль художніх засобів у поезії ?( створюють переконливі, художньо досконалі образи,сприяють милозвучності,мальовничості мови).4561moik74
ІV. Станція ,,Образотворча”.
Слово вчителя. слайд20

Ісаак Левітан – відомий російський художник-пейзажист. Працював у різних країнах: Фінляндії, Італії, Франції, Швейцарії. Особливо любив природу. Змальовував іі в різні пори року. Відомі картини «Осінній день», «Вечір на Волзі», «Березовий гай», «Літній вечір», « Лісове озеро» (запис у зошити). У своїх картинах художник не просто змальовує пейзаж, а створює певний настрій, передаючи внутрішній стан душі.



слайд21слайд22
слайд24слайд26

Однією з таких картин є « Золота осінь».



Запитання до аналізу картини І. Левітана ”Золота осінь ”.

  • Що зображено на картині?

  • Яким настроєм пройняте полотно?

  • Які фарби використовує художник для зображення краси осені?4561moik74слайд27

  • Якими є небо, дерева, вода, поле, листя?

Які враження справила на вас картина?
Презентація учнівських малюнків на тему ,,Осінь.

слайд28


ІV. Станція ,,Творчі посиденьки.

Учитель

Ми продовжуємо подорожувати. На часі - ,,Творчі посиденьки на сходинках”. На них уже зручно примостилися ваші однокласники, які приготували розповідь на тему ,,Осінь”. Давайте приєднаємось до них і уважно послухаємо, як вони вміють словесно малювати осінь.



1 учень.

Осінь - моя улюблена пора року. Вона красива та чарівна. Я завжди милуюсь різнокольоровим вбранням дерев. Люблю ходити по м’якому килиму з опалого листя та дивитись на чисте і прозоре небо.
2 учень.

А я люблю осінь за те, що з її приходом починається новий навчальний рік. Саме 1 вересня ми урочисто святкуємо День Знань і наша школа перетворюється на бджолиний вулик. Повсюди чутно гомін та дитячий сміх. І так протягом усього року. У школі я встигаю і знань набути, і цікаво поспілкуватись з однокласниками, і добре відпочити.
3 учень.

Осінь - прекрасна пора. Вереснева тиша стоїть над землею. В цей час моє місто змінює своє вбрання з буденного на святкове. Листя на деревах пожовкло. Дерева навколо школи одяглися в позолоту. Осінь засліплює яскравістю кольорів. Серед пожовклої трави де-не-де видніються зелені листочки.

4 учень.

Осінь! Прозоре,чисте повітря. Краплі роси виблискують під промінням вранішнього сонця. Легенький вітерець струшує їх додолу. В повітрі4561moik74

лунають запахи осіннього пожовклого листя, трави,спілих яблук та соковитих груш. Пахне осінню. Земля, віддячуючи людині за невтомну працю щедрим врожаєм, готується до спочинку.
V. Станція ,, Музична”.

слайд29

Повідомлення вчителя про фортепіанний цикл

П.І.Чайковського «Пори року».

З давніх-давен люди захоплювались не лише барвами природи, а й неповторними звуками, намагалися їх наслідувати їх у музичних творах.

Російський композитор П. І. Чайковський (1840-1893) створив популярний фортепіанний цикл ,,Пори року ”, який складається з 12 мініатюр. Кожному місяцю року відповідає одна п’єса. У музичних пейзажах він передає враження від спілкування з природою, зображає картини із життя людей, пов’язані з певною порою року. Є в нього і варіації на тему осені: “Вересень. Полювання”, “Жовтень. Осіння пісня”,”Листопад. На трійці”.
Прослуховування фонозапису П.І.Чайковського із циклу П.І.Чайковського.

(“Жовтень. Осіння пісня”).




  • Яким настроєм пройнята мелодія? (легкий, спокійний, замріяний).

  • Яка картина постає вашій уяві?

  • Які музичні інструменти беруть участь у створені неповторного музичного враження?


ІV. Узагальнююче слово вчителя.

Ось такою виявилась наша мандрівка. Час завершити подорож. Як бачимо,

красу природи , можна зобразити різними засобами : словами, звуками, фарбами.

Художники, поети, композитори мають свої секрети відтворення краси природи в художніх творах. Але і ми з вами сьогодні відкрили один важливий секрет: побачити й відчути красу може людина з щирим серцем і чуйною душею. Навчитися цьому може кожен з вас, а допоможуть художні твори, картини, музичні композиції, з якими ми познайомилися на нашому уроці.


V. Закріплення вивченого матеріалу.4561moik74

«Мікрофон»


слайд30

VІ. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя.

Коли читаєш поезію Ф.І.Тютчева, відчуваєш спокій у душі. А це тому, що його творчість пронизана світлим сприйняттям життя і глибоким розумінням природи.



Бажаю вам частіше звертатися до віршів тонкого майстра ліричного пейзажу й отримувати від них естетичну насолоду.

VІІ. Оцінювання діяльності учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Вивчити напам’ять поезію Ф.Тютчева «Я знаю праосені пору».

2. Опрацювати матеріал підручника, присвячений Ф.І.Тютчеву.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка