Фізико-географічна характеристика природного комплексу чорного моря. Проблеми використання І охорони його водСкачати 89.77 Kb.
Дата конвертації21.03.2016
Розмір89.77 Kb.
Відділ освіти Лисянської райдержадміністрації

Лисянський районний методичний кабінет
Використання «Зеленого пакету» при складанні поурочних планів з географії

Вид матеріалу: розробка уроку

Тема: ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНОГО КОМПЛЕКСУ ЧОРНОГО МОРЯ. ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ЙОГО ВОД

Обсяг матеріалу: 6 сторінок

Вчитель: Вдовиченко Юрій Олексійович

вчитель географії

Бужанської ЗОШ І-ІІІ ступенів,

спеціаліст І категорії
Лисянка – 2012рік

Тема: ФІЗИКО-ГЕОГРАФІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРИРОДНОГО КОМПЛЕКСУ ЧОРНОГО МОРЯ. ПРОБЛЕМИ ВИКОРИСТАННЯ І ОХОРОНИ ЙОГО ВОДМета: - сформувати в учнів загальні уявлення про особливості розташування, розміри, глибини, елементи берегової лінії (найбільші острови, півострови, коси, затоки, протоки), природні умови Чорного моря; про стан природних ресурсів Чорного моря, проблеми їх використання і охорони;

- продовжити виховання в учнів екологічної свідомості;

- удосконалити практичні вміння та навички складати стислу характеристику географічних об’єктів за допомогою карт атласу і підручника, аудіо - візуальних матеріалів.

Тип уроку: формування нових знань, вмінь навичок.

Обладнання: фізична карта України, компакт –диск «Зелений пакет», посібник для вчителя «Зелений пакет» (розділ «Глобальні виклики» ст. 195 -199), мультимедійний проектор, атласи, контурні карти.

Географічна номенклатура: Чорне море, Керченська протока, затоки — Каркінітська, Джарилгацька, Тендрівська, Ягорлицька, Каламітська, Феодосійська, лимани — Дніпровський, Дністровський, Тилігульський, Куяльницький, Хаджибейський, Будацький, острови — Джарилгач, Довгий, Березань, Зміїний.
ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Прийом «Естафета»

• Згадайте, води яких морів омивають територію України.

• Згадайте протяжність морських кордонів України.

• Згадайте, з якими державами Україна має морські кордони.IIІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

 • Україна – морська держава;

 • Моря – складні природні системи;

 • Кожне море – природний комплекс, у якому усі складові компоненти тісно взаємопов’язані і взаємообумовлені;

 • Зв’язок компонентів Чорного моря – предмет дослідження сьогоднішнього уроку.


IV. Вивчення нового матеріалу

 • Компакт – диск: «Зелений пакет» - розділ «Глобальні виклики» - «Моря і океани» - «Чорне і Азовське моря» - «Чорне море» :

 1. « Загальна характеристика» - візуальна інформація CD-ROM.

Чорне море є внутрішньоконтинентальним морем Атлантичного океану. Омиває береги України, Росії (Краснодарський край), Грузії, Румунії, Болгарії, Туреччини. Море займає площу 420,3 тис. км2, об'єм водної маси становить 547 тис. км3, що перевищує об'єми Каспійського у шість, а Балтійського – у 16 разів, хоча за площею всі три моря майже однакові. Найбільша ширина Чорного моря – від Батумі до Бургаса – 1150 км, найменша між мисом Сарич і мисом Керемпе – 265 км.

Здавна Чорне море вважалось непривітним та негостинним. Це пояснює походження його першої назви – “Pontos Axeinos” (Негостинне море). Коли ж під час грецької колонізації мореплавство тут дещо пожвавилось, то і назва змінилась: з того часу воно стало називатись “Pontos Euxenius” (Гостинне море). Пануючи на Чорному морі, греки вели торгівлю з Іраном, Середньою Азією і Східною Європою. Наступниками греків у чорноморській торгівлі були генуезці. Під час турецького панування Чорне море опустіло – шторми і тумани лякали турецьких мореплавців, які дали морю у 13 ст. назву Караденіз (“Kara Deniz”, Чорне – тобто Погане море). На північному сході Керченською протокою сполучається з Азовським морем, на південному заході протокою Босфор — з Мармуровим морем. 1. «Фізичні і біологічні характеристики» - візуальна інформація CD-ROM.

1. Прийом «Діалогічна бесіда»

Характеристика особливостей географічного положення Чорного моря. За допомогою довідників і інформації CD-ROM, учні з’ясовують його основні фізичні параметри (протяжність з півночі на південь, із заходу на схід, глибини (середня, максимальна), протяжність берегової лінії, особливостей природи моря. • Довідкова інформація:

Основні фізичні параметри: протяжність з півночі на південь — 624 км, із заходу на схід — 1167 км; площа акваторії — 422 тис. км2; глибини (середня — 1271 м, максимальна — 2245 м); протяжність берегової лінії — 4090 км, у межах України — 1560 км. Середня глибина моря становить 1256 м, а максимальна – 2245 м. У північно-західній частині є широка смуга (до 200 км) мілководдя з глибинами до 100 м. Морське ложе з глибинами понад 2000 м займає понад 30 % площі моря. Солоність поверхневих вод моря становить 17-18 ‰, біля дна вона збільшується до 22-22,5 ‰.

Виникнення Чорного моря пов’язане з тектонічними перетвореннями, що відбулися на початку третинного періоду у східному районі Середземного моря. Ще у ранньому пліоцені увесь понтійський простір був частиною великого прісноводного озера, яке виникло внаслідок поділу Сарматського моря на окремі басейни. Пізніші зміни перетворили басейн майбутнього Чорного моря у самостійне озеро, однак на межі пліоцену і плейстоцену відбулися останні вертикальні переміщення ділянок земної кори, внаслідок чого море набуло теперішніх обрисів та глибини. На початку четвертинного періоду подальші тектонічні зміни надали остаточну форму берегової лінії і перетворили річкову долину Босфора у протоку.

Береги Чорного моря, крім північно-західних, порізані мало. Прилеглі до України акваторії Чорного моря утворюють великі лимани: Дністровський, Тілігульський, Дніпровсько-Бузький; затоки: Одеську, Каламіцьку, Кіркінітську, Феодосійську. Довжина берегової лінії в межах нашої країни становить 1540 км. Значна її частина припадає на Кримський півострів. Найбільші з островів Чорного моря – Джарилгач, Довгий. Березань, Зміїний.

Клімат Чорного моря має риси субтропічного, тобто спекотне і сухе літо та теплу і вологу зиму. Безхмарна й спекотна погода влітку зумовлена Азорським максимумом. Лише зрідка проходять грози і смерчі. Взимку середземноморські, рідше – атлантичні циклони спричиняють дощі та тумани. В окремі роки арктичне повітря викликає замерзання моря в Одеській затоці. Вітри й притік річкових вод призводять до виникнення двох кілець постійних морських течій, спрямованих проти годинникової стрілки. Температура чорноморської води біля поверхні підвищується влітку до 24-26°С, в мілководних затоках – іноді до 29°С, взимку вона знижується до 5-7°С, а у північно-західній частині – до нуля і навіть нижче (з утворенням льоду). Температура глибинних вод протягом року зберігається майже без змін і становить 9°С.

Чорне море – унікальне через наявність у ньому сірководню. У центральних районах з глибин 100-150 м, а ближче до берегів – від 150-200 м і до самого дна вода насичена сірководнем. Сірководнева "подушка" займає 87 % об'єму всього моря й заселена лише бактеріями, які споживають сірководень. Верхня частина вод містить кисень і заселена тваринами, рослинами та мікроорганізмами.

У Чорному морі живе понад 660 видів рослин. Більшість із них – це донні та планктонні водорості. Тваринний світ Чорного моря – значно бідніший, ніж Середземного. У верхньому, багатому на кисень, шарі води живе понад 180 видів риб, серед них промислові – хамса, ставрида, шпроти, скумбрія, кефаль, камбала, тунець.

Тваринний світ представлений багатьма безхребетними. З кишковопорожнинних найчастіше зустрічаються медузи аурелія і коренерот. Серед молюсків широко розповсюджені мідії, є устриці, гребінці тощо. Деякі з них мають промислове значення. З ракоподібних зустрічаються краби (кам’яний, зелений тощо), різні види креветок.

Серед риб (180 видів) промислове значення мають бички, хамса, скумбрія, кефаль, оселедці, камбала, ставрида. У Чорному морі спостерігаються масові міграції риб. На початку літа риба з Середземного моря (хамса, скумбрія, тунець тощо) і південної частини Чорного моря, де вона зимує, йде на відгодівлю в північну частину моря і через Керченську протоку в Азовське море, а восени — у зворотному напрямку.

З великих ссавців поширені дельфіни - білобочки, зрідка зустрічаються білочереві тюлені. 1. «Загроза Чорному морю» - візуальна інформація CD-ROM:

 1. Відео - кліп «Воїни моря» («fishin»)

 2. Дилема ( за 2 варіантом) ( 4 групи - 5 хв.)

- У Чорному морі спостерігається скорочення промислового вилову морського ляща. Інтенсивний промисловий вилов спричинив зменшення рівня популяції. Виникла загроза відновлення і подальшого існування цього виду риб. Що, на вашу думку, потрібно зробити, щоб запобігти цьому?

1.Треба продовжити ловити морського ляща доти, доки це буде економічно доцільно. Згодом можна перейти на вилов інших видів риб.Рибалки збережуть роботу. Морський лящ як вид може взагалі зникнути.

Але якщо застосовувати такі самі способи до інших видів риб, то ситуація повториться.
2.Потрібно ввести квоти на кількість виловленої риби.

Кількість рибних запасів стабілізується, але важко буде оцінити оптимальний обсяг вилову риби (ми не бачимо, скільки у морі риби). Чим менше риби дозволено виловлювати, тим більше рибалок втратять роботу. Оскільки риби мігрують, рибалки в інших країнах можуть виловити цей вид риби у своїх водах. Вирішення проблеми повинно регулюватися міжнародними угодами.
3.Потрібно збільшити отвори сітки, щоб запобігти відлову молодняку.

Риба розмножуватиметься, рибні запаси зростуть.Молодняк матиме більше часу, щоб підрости та розмножитись (підтримуючи рівень відновлення). Однак такий вид рибної ловлі може завдати шкоди іншим мешканцям моря, що випадково попадуть до риболовних сіток. Такий вид промислового рибальства складно впровадити.

4. Ми повинні зупинити вилов морського ляща, поки запаси не відновляться.Рибні запаси будуть відновлені, але рибна галузь постраждає. Рибалки з інших країн можуть не дотримуватися такого мораторію. Вирішення проблеми повинно регулюватися на міжнародному рівні.
Обговорення дилеми, аргументація своїх позицій.


 • Довідкова інформація:

Екологічна ситуація в Чорному морі визначається передусім стоками річок, що впадають у нього, а також викидами шкідливих речовин, які потрапляють у воду у разі аварій кораблів і під час видобування корисних копалин. Найбільше забруднюючих речовин зі стоками приносять Дунай, Дністер, Дніпро. Внаслідок цього відбувається цвітіння води в північно-західній частині моря. Забруднюють море також промислові підприємства й порти, заклади сфери відпочинку, розміщені на його берегах, побутові стоки міст. Води Керченської протоки та узбережжя однойменного півострова зазнали сильного забруднення нафтопродуктами восени 2007 р. під час аварії суден-танкерів. Внаслідок цього загинули маса риби та понад 30 тис. птахів. Мазут, що скупчився на дні, утворив плями, які роблять ці ділянки непридатними для життя організмів. Це потребує вживання низки заходів щодо очищення стоків та охорони води Чорного моря від забруднення. Браконьєрство.

 1. «Стратегічний план дій, що спрямовані на порятунок Чорного моря» - обговорення візуальної інформації CD-ROM.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота на контурних картах: нанесення географічної номенклатури Чорного моря. ( інший варіант – на протязі уроку)

VI. Підсумки уроку

Прийом «Мене вразило»

Учні називають факти з матеріалу уроку, які їх найбільше вразили.

VII. Домашнє завдання


 • Опрацювати відповідний параграф підручника.

 • Випереджальне завдання з теми «Азовське море».

- Довідкова інформація може використовуватись вибірково.
 • Використана інформація:

 • Навчальний комплекс «Зелений пакет»

 • Фізична географія України. 8 клас / Г.Д.Довгань — Х.: Вид. група «Ранок», 2008.— 304 с.— («12-річна школа»).

 • «Електронний конструктор уроку. 8 клас» - Х. Вид. група «Основа», 2011.

 • Сайти:

 • school.xvatit.com

 • http://www.geo-asset.com

 • http://geo-klass.at.ua

 • http://geografica.net.ua


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка