Форми земної поверхні України



Скачати 98.68 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір98.68 Kb.
Автор: Рєунова Марія Іванівна,

вчитель початкових класів

вищої кваліфікаційної категорії

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7

м. Білої Церкви, вчитель-методист

Природознавство

4 клас

Розділ Україна – наша Батьківщина
ТЕМА: Форми земної поверхні України.

МЕТА: формувати уявлення про форми земної поверхні України, сформувати поняття рівнина, горб, яр, балка, гора, поглибити знання учнів про краєвиди довкілля, розвивати пізнавальний інтерес, практичні навички роботи з картою, зошитом, підручником, вміння порівнювати, знаходити спільні та відмінні ознаки, збагачувати словниковий запас, виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до довкілля.

ОБЛАДНАННЯ: таблиці, роздавальні карти, фотокартки, листівки із зображенням різних форм земної поверхні України, відеофільм з краєвидами рідної України, діафільм «Рівнини та гори».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Створення емоційно-сприятливого мікроклімату на занятті

Україна! Чарівний і неповторний край. Неможливо відвести очей від її широких полів, від тихих заводей річок із вербами, від густих лісів, сповнених ароматами, від хлібородних степів Донбасу. А чудова земля Криму, омита теплими водами Чорного та Азовського морів, із цілющим кліматом і незабутніми пейзажами. А Українські Карпати? Це симфонія природи, звуки якої хвилюють в усі пори року: гірські схили і долини з невеличкими селами і містами – то засніжені, то полум'яні в осінньому вбранні, то заквітчані навесні, то яскраво-зелені влітку.



Найкраща в цілім світі

Люблю я в рідному краю
Веселі співанки пташині,
і річки бистру течію,
і руту-м’яту при долині.
Пропахлі вітром колоски,
гінке-гінке безмежне поле,
і мамин хліб, і ті стежки,
Як ними вранці йду по школи.
І перші проліски в гаю,
і щедре сонечко в блакиті.
Люблю Вітчизну я свою,
Вона – найкраща в цілім світі.

Л.Компанієць

– Пропоную переглянути відеофільм та насолодитися неповторними краєвидами рідної України (перегляд відеофільму).

– Прекрасна природа нашої Батьківщини. А що ви зможете розповісти гостю з іншої країни про Україну? Включіть до свого діалогу цікаву інформацію з тесту (учні виконують тест).
ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Тест-опитування



1. Яка протяжність кордону України?

а) 10200 км;

б) 6500 км;
в) 1150 км

2. Скільки країн мають спільні кордони з Україною?

а) 15;


б) 6;

в) 9.


3. На якому материку розташована Україна?

а) Північна Америка;

б) Африка;

в) Євразія.



4. Населення України становить:

а) близько 48 млн. чоловік;

б) 123 млн. чоловік;

в) понад 40 млн. чоловік.



5. У скількох країнах світу проживають українці?

а) у 24 країнах світу;

б) більше, ніж у 10 країнах світу;

в) понад 40 країнах світу.



  1. Фронтальна перевірка виконання завдань у зошитах (с. 42)

  2. Індивідуальне опитування

Завдання 1. Розкажи, як правильно працювати з картою. Покажи, на яко­му материку, у якій півкулі знаходиться наша країна. Поміркуй, який це тепловий пояс.

Завдання 2. Покажи кордони України, назви країни, з якими межує Україна. Визнач за сторонами горизонту розташування сусідніх країн України.

Завдання 3. Запиши на дошці всі числа, про які йшла мова сьогодні на уроці. Поясни кожне з них.

IIІ. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на занятті ми познайомимося, якою є земна поверхня України, розкриємо поняття рівнина, горб, яр, балка, гора.



IV. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

  • Пригадайте, яка поверхня місцевості біля школи, у нашому місті.

Що ви знаєте про форми земної поверхні? (Земна поверхня нерівна. Вона складається із величезних океанічних западин і ділянок суходолу – материків. Їх поверхня неоднорідна: в одних місцях вона рівнинна, в інших піднімаються гори, є ділянки знижені і, навпаки, підвищені. Сукупність усіх нерівностей земної поверхні називають рельєфом. Основними формами рельєфу Землі є гори і рівнини. Гори бувають різними за висотою: низькі (до 1000 м), середні (1000-2000 м) і високі (понад 2000 м). Рівнини теж поділя­ються за висотою: низовини (до 200 м), височини (200- 500 м) та плоскогір'я (понад 500 м).

На фізичній карті світу різними кольорами зображені форми рельєфу: гори – коричневим, височини – жовтим (оранжевим), низовини – зеленим, западини морів і океанів – блакитним та синім. Ці великі ділянки поверхні формують внутрішні сили Землі.)

  • Де ви бачили гори, височини, яри, балки?

  • Що таке гори?

  • Чому утворюються яри?

  • Чому і як треба боротися з ярами?

  • Якими кольорами позначають на карті сушу? Що означає кожний колір?

V. Мотивація навчальної діяльності

Учні розглядають фотокартки, листівки, роздавальні картки з видами гір, гірських та рівнинних річок, водоспадів, горбів, у тому числі і своєї місцевості. Це супроводжується учнівськими розповідями про подорожі, спогадами про міс­ця, де вони бували з батьками. З метою патріотичного виховання наголос під час обговорення робиться саме на красу рідного краю, своєї малої батьківщини.


VІ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідь учителя про форми земної поверхні України

План розповіді

1) Україна – рівнинна країна. Рівнини – це території суші, які мають рівну поверхню. Рівнини поділяються на низовини і височини.



Для полегшення запам'ятовування цих назв учнями вчитель складає на дошці схему.

Низовини позначаються на карті зеленим кольором, а височини – жовтим і світло-коричневим.

На півночі України розташована Поліська низовина. Поверхня її заболочена, здебільшого з невисокими підвищеннями – горбами. На північному сході її продовжує Придніпровська низовина. Територія її горбиста з безліччю ярів і балок. Через це поверхня здається хвилястою. Південь України займає Причорноморська низовина.

На території України знаходяться височини: Волинська, Подільська, Придніпровська, Донецька і Приазовська. Це також рівнини. Але на них підвищення сягають іноді близько 500 м. Часто трапляються яри і балки.



  1. Горби, яри, балки; утворення ярів і балок, охорона ґрунту.

Отже, на рівнинах є горби, яри й балки.

Яр – це велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі.

Як він утворюється? Тала чи дощова вода по схилах горба або похилій місцевості стікає струмком. Від цього на ґрунті утворюється спочатку маленька борозенка. З роками вона глибшає і перетворюється на яр.





Частини яру

1 – крутий схил; 2 – ґрунт; 3 – пісок; 4 – глина
Через багато років круті схили ярів заростають рослинами, і яри перетворюються на балки – великі заглиблення з пологими схилами, що вкриті рослинністю.



  1. Використання людиною рівнинної поверхні України: в господарстві, будівництві, добуванні корисних копалин, вирощуванні сільськогосподарських рослин, садів, лісів, виноградників (на прикладах рідного краю).

Рельєф Києва та Київської області представлений рівнинними формами: на Лівобережжі – Придніпровська низовина, на Право­бережжі в північній частині – Поліська низовина, в південній – Придніпровська височина. Високий правий берег Дніпра на Київщині займає відроги (відгалуження) Придніпровської височини. Ця підвищена ділянка називається Київське плато (“плато” із французької – плоский). Воно густо порізане балками та ярами. Місцевість то підноситься, утворюючи ряд окремих висот, то, знижується до рівня долини Дніпра. Найвищі точки висотою 106 м над рівнем Дніпра лежать в районі Печорська і Батиєвої гори. Найнижчі точки рельєфу розміщені на Подолі на березі Дніпра. Вздовж Дніпра з півночі на південь тягнуться низовинні ділян­ки, на лівому березі вони значно ширші.

2. Практична робота з фізичною картою України (один учень працює біля дошки, решта - у зошитах)

– Розгляньте на карті України поверхню землі.

– Який колір переважає? Про що це свідчить?

– Знайдіть і прочитайте назви низовин, покажіть їх.

– Знайдіть і прочитайте назви височин, покажіть їх.

– Визначте, де кожна з низовин і височин розташована на території України відносно сторін горизонту.

– Підпишіть ці визначені сторони горизонту біля назви кожної низовини і височини на схемі, що накреслена на дошці (за зразком).

.

3. Робота за підручником (с. 107, 109)



    1. Робота за малюнком (с. 107).

Пагорби це височини на поверхні рівнини заввишки від 10 до 200м.

  • Розгляньте зображення горба.




Частини пагорба

1 – підошва; 2 – крутий схил; 3 – пологий схил; 4 – вершина

– З яких частин він складається? (У горба розрізняють: підніжжя, крутий схил, пологий схил, вершину. Як правило, схили вкриті рослинністю.)



  • Порівняйте схили горба. (Один схил горба крутий, інший – пологий).

    1. Робота за малюнком (с. 109).

  • Розгляньте схему будови гори.



Частини гори

1 – підошва; 2 – крутий схил; 3 – пологий схил; 4 – вершина; 5 – ґрунт


  • Назвіть всі її частини.

  • Визначте спільні ознаки гори і горба. (І горб, і гора мають однакові складові частини: підніжжя, схили, вершину.)

  • Визначте їх відмінні ознаки. (Гори є набагато вищими, ніж горби. У горба вершина заокруглена, а у гори – гостра. У гори чітко виражене підніжжя, а у горба відбувається плавний перехід від рівнини до схилу. Схили
    у гори є крутішими, ніж у горба.)



4. Практична робота з фізичною картою України

– Ще раз уважно розгляньте карту України, визначте, якого кольору найменше.



  • Що на фізичних картах позначають коричневим кольором?

  • Визначте, де на території України знаходяться гори.

  • Прочитайте, як вони називаються.

  • Навчіться правильно показувати їх указкою на карті.

  • Визначте за шкалою висот їх приблизну висоту.

  • Визначте, у якій частині території України відносно сторін горизонту знаходяться Кримські гори, гори Карпати.

Карпати – це гірська система, яка розташована в центрі Європи. Вона простирається дугою на 1500 км. На заході України лежить лише частина цієї системи – Українські Карпати.

Українські Карпати – молоді гори, з конусоподібними вершинами, із невисокими хребтами та положистими схилами, між яких знаходяться долини. Найвища вершина Карпат – гора Говерла. Її висота – 2061 м. Льодовиків в Карпатах немає, але сніг лежить дуже довго. Часто він сходить лавинами, і тому завдає шкоди природі, людям. Карпати можна назвати природнім зоопарком. Король гір – олень. Заселяють 180 видів птахів. Карпати вкриті густими лісами.

На Кримському півострові дугою височіють Кримські гори. Їх найвища вершина – гора Роман-Кош – заввишки 1545 м. Кримські гори розташовані в південній частині Кримського півострова. Вони складаються з трьох паралельних рядів, розділених між собою неширокими долинами. Частина Кримських гір складається з вапняків. Це свідчить про те, що в давні часи Кримський півострів був під водою. Кримські гори – молоді, не дуже високі. В них знаходиться велика кількість печер. Це робота вітру, сонця і води. Характерна особливість гір – круті південні схили, а положисті – північні. В Криму росте багато вічнозелених рослин.
VIІ. Закріплення та осмислення знань

1. Бесіда

  • Відгадайте, про яку форму земної поверхні йдеться у загадці?

Радо глянути навкруг:

І дорогу, й поле, і луг –

Все далеко й добре видно.

На просторах цих безлистих

Зустрічаються горби,

Також балки, і яри. (Рівнина)



  • Які види рівнин вам відомі? (Якщо на рівнині зовсім немає узвиш і западин, то її називають пласкою. Але досить часто на рівнинах трапляються горби. Такі рівнини називаються горбистими. А рівнини, де низовини чергуються із пагорбами, називають хвилястими).

  • Назвіть низовини і височини України?

  • Що таке горб? Яку будову мають горби?

  • Що таке гори? Яку будову мають гори?

2. Дидактична гра «Упізнай мене»

    • У мене є підніжжя та схил, а моя вершина так високо піднімається в небо, що доводиться одягати білу шапку, бо холодно! (Гора)

    • У мене теж є підніжжя, схили і вершина, але я нижчий за гору. (Горб)

    • Я – велике заглиблення з крутими схилами на поверхні Землі. (Яр)

    • А мої схили були теж колись голими, а потім заросли рослинами. (Балка)

    • VIIІ. Узагальнення та систематизація знань

  1. Перегляд діафільму «Рівнини та гори», обговорення його.

  2. Виконання завдань у зошиті на с. 43

IX. Підсумок уроку.

– Що нового ви дізналися на уроці?



– Якою є земна поверхня Київської області?

X. Домашнє завдання

  1. Опрацювати статті підручника (с. 107-110). Підготувати відповіді на запитання.

  2. Закінчити виконання завдань у зошиті (с. 43).

  3. Творче завдання: скласти невеличкий твір на тему «Форми земної поверхні України» або «Де я бував».


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка