Г. К. Андерсен. «Снігова Королева»



Скачати 129.54 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір129.54 Kb.
Урок – гра «Пограємо в детективів»
Тема: Г.К.Андерсен. «Снігова Королева».

Перемога щирих людських стосунків над

багатством Снігової Королеви.

Мета :- допомогти учням глибше усвідомити ідейно-ху-

дожній зміст казки, зацікавити твором;

  • розвивати уяву , логічне та образне мислення,

логічне та образне мислення, вміння переказувати,

вибирати головне, висловлювати власні судження

  • виховувати доброту і людяність.


Тип уроку : узагальнення та систематизації знань.
Обладнання : портрет письменника ,ілюстрації до твору.

Хід уроку
1. Організаційний момент. Повідомлення теми й мети

уроку.
2. Мотивація навчальної діяльності.

-Добрий день вам,любі діти!

Про Андерсена будемо сьогодні говорити,

Про світ тривог,печалі і добра,

Що віддзеркалювали очі казкаря.

3. Актуалізація опорних знань


  1. Слово вчителя.

Ми ознайомилися зі змістом казки Г.Андерсена «Снігова Коро-

лева». Твір має цікавий , захоплюючий сюжет , містить багато

несподіванок , інтриг.

Отож , пропоную гру « Пограємо в детективів».Для початку пе-

ре віримо ваші здібності до цієї справи.

Умови гри : 1.-« Відгадай героя» лише відповідаючи «так» чи «ні».




  1. Це людина ? (ні)

Вона жіночої статі ? (так)

Ця дійова особа красива , могутня ? (так)

( Снігова Королева)


  1. Це дівчинка ? (ні)

У нього були друзі? (так)

Він страждав ? (так) ( Кай)



  1. Це хлопчик ? (ні)

Цей персонаж багато мандрував? (так)

Ця дійова особа досягла своєї мети? (так)

( Герда)


  1. Цей герой жив у місті ; в будинку ? (ні)

Він злий? (так)

Це головний герой? (ні)

(Троль)


  1. Батьки цього героя були злочинцями? (так)

Це особа чоловічої статі? (ні)

Цей персонаж їздить на коні ?(так)

(Маленька розбійниця)


  1. Це людина? (ні)

Це зла істота? (ні)

Вона має пару? (так)

(Ворона)
Обираються три учні, які найкраще відгадували за Головних Детективів.
4. Основний зміст роботи

1.Учитель:У детективне агентство подано три заяви:-зникнення хлопчика

Кая;-зникнення дівчинки Герди;- дивна поведінка людей.

До нашого агентства завітали помічники – вчителі: вчитель пра-

вознавства, вчитель географії,вчитель біології.



1 Детектив з’ясовуватиме обставини зникнення хлопчика;

2 детектив – дівчинки;

3 Детектив-розслідуватиме причини дивної поведінки людей.

Вам необхідно опитати свідків,зробити висновки.


(створюються групи свідків ,розподіляються ролі :1 Детектив- діти на майдані;

Герда; 2 Детектив – бабуся-чарівниця,Ворон,Маленька Розбійниця, північний Олень; 3 Детектив- Кай, Снігова Королева, бабуся)



  1. Учні по черзі розповідають від імені своїх героїв,що вони знають з даної справи.Вчителі –предметники виступають в поміч детективам: Правознавець-ККУ(викрадення людей; Біолог- Серце головний орган людини; Географ- північний Полюс(клімат,рослинність)




  1. Детективи роблять висновки:

    1. Кая тримає в заручниках Снігова Королева;

    2. Герда пішла на розшуки свого названого брата;

    3. Учні злого Троля розбили дзеркало,яке все спотворювало,скалки потрапили до ока або,навіть,у серця людей.І тому люди бачили все лише погане й ставали безсердечними,злими,байдужими.

  2. Завдання Детективам:

1група-розшифруй слово (закресли 10 літер,щоб вийшло слово)



Д В Е І С Я Ч Т Ь Н Л І Т С Е Т Р Ь

(відгадка «Вічність»)

2 група – дотримуючись сюжету, знайти правильний шлях Герди
Герда Фінка Маленька розбійниця Бабуся – чарівниця
Річка Ворон Королівна і Королевич Лапландка
Північний

Олень Палац Снігової Королеви
3 група ходом шахового коня розшифрувати слова,які означають те,що може подолати дію кривого дзеркала злого Троля:





нізм










гу













ма
















лю










вість




ро

























бов




ли




доб




спра

























вед






(Добро,Любов,Справедливість,Гуманізм)

Завдання:1- зустріч Кая зі Сніговою Королевою;2- опис хатинки Фінки;3-дзеркало (вибіркове читання)

Учитель: Залишається визначити професійність Детективів.Для цього потрібно виконати кілька завдань на професійну уважність(місця за кількістю набраних балів-відповіді на дошці окремо )


  1. Які квіти нагадали Герді про Кая? (троянди)

  2. Хто був «злючий-презлючий,наче сам чорт»? (Троль)

  3. Хто віз санчата Кая? (білі кури)

  4. Що Герда пообіцяла подарувати річці за те,що вона скаже,де Кай? (червоні черевички)

  5. Чиє обличчя-привітне,миле,кругленьке і рожеве,як троянда? (Герда)

  6. У кого « прекрасне,розумне,вродливе обличчя»? (Снігова Королева)

  7. Що Кай робив у Снігової Королеви вночі,а що вдень? (вночі-дивився на місяць,вдень-спав)

  8. Що Снігова Королева обіцяла подарувати Каєві,якщо він складе слово

«Вічність»? (свободу й нові ковзани)

  1. На кого Герда подумала,що це її брат? (на Королевича)

  2. Хто любив дратувати звірів і птахів? (Маленька Розбійниця)

  3. Хто про кого сказав: « Хіба ти не бачиш, яка велика її сила?Хіба не бачиш ,як підкоряються їй люди і тварини?»(Фінка про Герду)

  4. Хто допоміг Герді подолати військо Снігової Королеви? (янголи)

(цю роботу виконують інші учні за партами)



5. Розгадування ребусів ( «Знайди ім’я героя казки»)

6.Закріплення знань,умінь і навичок

учитель:-Як ви думаєте,чому люди бувають злими? Як їм допомогти позбутися «скалки із дзеркала злого троля?» («Мікрофон»)


  1. Домашнє завдання

Вигадайте історію Оленя або Маленької Розбійниці в майбутньому у художній формі.


  1. Підсумок уроку. Оцінювання


УРОК –ТРЕНІНГ
« ПЕРЕМОГА ЩИРИХ ЛЮДСЬКИХ СТОСУНКІВ НАД БАГАТСТВОМ СНІГОВОЇ КОРОЛЕВИ» (за казкою Г.К.Андерсена «Снігова Королева»)
Мета:- виявити розуміння учнями змісту тексту казки, допомог-

ти осягнути велич людського серця;

- розвивати вміння висловлювати свою власну думку по про-

блемі, мислення,зв’язне мовлення,увагу;

- виховувати почуття відповідальності за вчинки,дружелюб- ність



З М І С Т Р О Б О Т И

трива

лість

/хв./

обладнання

1. Вправа:Задачі , які треба вирішити 2 хв

на тренінгу

2. Повторення правил поводження на 2 хв

тренінгу

  • кожен має власну думку;

  • один говорить- всі мовчать

  • будь активним

3. Вправа: Мозковий штурм

- Які стосунки можуть називатися

«щирими»,від чого вони залежать 5 хв підруч.

(вибіркове читання)

4. Гра –розминка : «Австралійський

дощ» 3 хв

( учні стають один за одним, ходять

один за одним, виконуючи такі рухи:

-руками масажувати спину поперед-

ньому учню;

  • пальцями імітувати краплі дощу;

  • із збільшенням частоти дощу,

від пальців переходити на кулачки

(легенько)

  • і навпаки;

  • всі рухи виконувати під рух по колу.

5. Вправа: Герой казки 5 хв

завдання:-з низки слів-означень,серед

яких є такі,що не підходять характеру

Герди. ру-

чки

6. Вправа : «Уважний читач» 10 хв текст

-учні зачитують підготовлені вдома

запитання,клас знаходить відповідь

у тексті (робота над текстом)

7.Інсценізація зустрічі Герди і Кая в

палаці Снігової Королеви. 10 хв
8. Вправа : «Дерево знань»

- висновки уроку 3 хв
9. Оцінювання. Домашнє завдання. 5 хв

Знайти описи.

УРОК-ДІАЛОГ
за казкою Г.К.Андерсена

«Снігова Королева»
Тема : Велич краси людського серця.
Мета:- розкрити головний конфлікт казки- зіткнення краси живої і неживої; допомогти учням осягнути велич людського серця;

  • розвивати мовлення,мислення, увагу, спостереження;

  • виховувати почуття гідності,відповідальності.

Обладнання:малюнки учнів; портрет письменника;підручники.
Х І Д
І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель: Речі мають важливе значення в житті людини,

вони оточують її в побуті,роблячи його кращим

Виготовлені теплими людськими руками, кра-

сиві речі приносять користь і радість.Іноді на-

віть незначна річ може змінити життя не лише

окремої людини,а й усього світу,як у казці

ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності

Перед нами дзеркало. Чим корисна ця річ?(кожен може себе роздивитися в ньому)

Казка «Снігова Королева» починається з розповіді про дзеркало. Хто його власник? Що це за «чортівська школа»? Розкажіть що робили її учні?

Яким саме було чарівне дзеркало троля?

Висновок: отже,гарна ,корисна для людини річ-ДЗЕРКАЛО-в руках злючого троля стає небезпекою.Його скалки,розлетівшись по всьому світу,потрапляючи до очей та сердець людей,робили їхній погляд злим,а серце крижа- ним.

У народі кажуть, що розбити дзеркало- до нещастя.А у каз- ці мільйони і більйони скалок дзеркала троля ще літали по світу і множили зло.

ІУ. Теоретичний.

Значення терміну «контраст».Цілком протилежні кольори, чи то явища, події, учинки,персонажі називають контрас- тними.

  • Які персонажі з народних казок завжди втілюють зло (добро)?

  • Між ким (чим)відбувається боротьба в казках?(між доб- ром і злом)

У. Конфлікт казки.Постановка і вирішення проблем.

У народних казках традиційно добро асоціюється з кра- сою, а зло – з потворністю. Конфлікт між красивим і не- красивим зрозумілий. Але в житті буває,що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність.

Саме такий конфлікт спостерігаємо в казці Андерсена

«Снігова Королева».

(на дошці прикріплено з одного боку- троянду,з іншого- сні- жинку)

-Як ви гадаєте,що красивіше-троянда чи сніжинка?

Снігова Королева зовні дуже гарна. Свою чарівність мають як зима так і літо.

Тоді де саме відбувається зіткнення?

КРАСА

троянда сніжинка

жива нежива

короткочасна

тепло холод

Г Е Р Д А К А Й

сильна без чаклунство

допомоги чар

СЕРЦЕ РОЗУМ

сльози байдужість

пам’ять точність

ЖИТТЯ СМЕРТЬ

сміх тиша

радість Снігова Королева

ВЕСНА ЗИМА

квіти «Вічність»

  • Чи обов’язково краса має бути корисною?

Отже,здебільшого краса- безкорислива.Троянда дарує ніж- ність,тепло,її запах задаровує ,а бутон приваблює око.Ко- ристь- дарувати людям радість.

Снігова Королева. Вона теж дуже гарна.Знайдіть її опис зовнішності.(робота з текстом).Вона вродлива ,але холод- на,нежива.Коли Каю потрапила дзеркальна скалка в око й серце,йому починає подобатись саме ця мертва краса.

  • Що тепер до вподоби Каю?(сніжинки)

  • Чи можна так висловитися про троянду?(ні)

Будь-яка краса –короткочасна:і троянда невдовзі зав’яне, і сніжинка зберігатиме свою геометричну гармонійність ли- ше до перших сонячних променів

-Що таке краса людських вчинків?Які вчинки ви називає- те красивими?

УІ. Висновки

Отже,краса здатна робити людей кращими.

Інсценівка зустрічі Герди і Кая в палаці Снігової Королеви

УІІ. Домашнє завдання. Оцінювання.

Написати міні-твір « Що таке справжня краса?»

КАЗКОВА ПОДОРОЖ: « У світі Андерсена»
Мета: - ознайомити з казковим світом Андерсена,вчити ді-

тей окремих прийомів його літературної діяльнос-

ті; вчити любити,розуміти,творити казки;

-розвивати мислення, мовлення, уяву;

- виховувати доброту, співчуття, інтерес до читання.

Обладнання: книжки Андерсена,малюнки та ілюстрації

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель:- Добрий день вам,любі діти!

Про Андерсена будемо сьогодні говорити,

Про світ тривог, печалі і добра,

Що віддзеркалювали очі казкаря.

ІІІ. Робота по темі уроку

  1. Сьогодні ми будемо подорожувати у світ казки та у країну казок Данію.

  2. Рольова гра :

  • виступ учня від імені Андерсена

« Я родом з Данії з невеличкого міста Оденсу. Народився у бідній сім’ї,рано залишився без батька. Я дуже любив театр.Я годинами чекав,поки кріт вилізе з нори,щоб розпи- тати його,що робиться в іншій стороні землі; весною пер- шим зустріти мудрого лелеку. Більш за все хотів вивчити мову птахів і звірів.»

  • виступ учня від імені батька Андерсена

«Ганс дуже повільно дорослішав і з роками не віддалявся від того ,чим жив у дитинстві. У 16 років він грав у ляльки

ляльки-артисти,як і маленьким хлопчиком.Щоденно він шив лялькам нове вбрання,а щоб добути собі різнобарвних клаптиків та стрічок,ходив по магазинам та випрошував їх.»

  • виступ учня від імені свідка

«У Греції Андерсен побачив сліпу жебрачку- майже дівчи- ну,одягнену у лахміття,але дивну красуню. Так з’явилася на світ казка «Дівчинка з сірниками»

  • виступ учня від імені брата

«Колись навесні у квартиру залетіла ластівка.Вона билась у скло і раптом завмерла на столі біля самої маленької ля- лечки Крихітки.Андерсен відчинив вікно і випустив птаха. Так з’явилася казка «Дюймовочка».

-вчитель:Андерсен розповів історію Голки, Реп’яха, Жаби, Солов’я,Троянди, всіх Днів тижня…

Тож давайте відправлятися у казкову подорож до країни

АНДЕРСЕНІЇ.Спробуємо створити свою гарну казку з ти- ми героями,яких ми поселим у нашій країні.

  1. Теоретична зупинка.

-згадаємо основні «секрети»казки:-казковий зачин; ча- рівні речі та дії; повтори;перемога добра над злом.

4. Сладання казки (колективно) Ввести у казку героїв казок Андерсена:

- жінка;

-чаклунка;

-Дюймовочка;

- Кай;

- Герда;

- Бабуся;

- фея;

- Снігова Королева;

- сніжинки.

Зразок казки. «Жила – була жінка,і в неї не було дітей. Одного разу пішла вона до Чаклунки і розповіла їй про свою біду………..

Ввечері, біля комину,Кай оповів усім про свої незвичайні пригоди, а на столі у своєму ліжечку міцно спала Дюймовочка, дбайливо вкрита ніжною пелюст- кою червоної троянди і щасливо усміхалася….»

ІУ Підсумок уроку. Оцінювання.

Цікава казка вийшла у нас,

Попрацював наш 5 клас!

Спробуйте, любі діти,

Казку власну створити.

Ми нових казок від вас чекаємо,

Залюбки їх разом прочитаємо!

У. Домашня завдання: створити казку про Зиму.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка