Гори Карпати. Рослинний та тваринний світ



Скачати 63.46 Kb.
Дата конвертації21.02.2016
Розмір63.46 Kb.
Урок природознавства

Тема:Гори Карпати .Рослинний та тваринний світ .

Мета:формувати уявлення про закономірні зміни природних умов, рослинного та тваринного світу від підніжжя до вершини гір, їх причини; формувати вміння розпізнавати і називати кілька видів рослин і тварин, які трапляються тільки в Карпатах, уміння використовувати схематичні малюнки, фізичну карту України;формувати вміння встановлювати зв`язки в природі, узагальнювати і робити висновки;розвивати мислення, виховувати потребу пізнавати природу з метою її збереження і раціонального використання.

Тип уроку :нестандартний урок -подорож .

Обладнання :підручник для 4 класу «Я і Україна»



Обладнання: підручник «Я і Україна»,фізична карта України ,атласи ,малюнки тварин і рослин Карпат, аудіозапис

дзюркотання струмочка, ілюстрації з краєвидами Карпат, дослідницькі папки учнів, плакат зміни природних умов ,плакат «Склад гори».




Хід уроку:

1.Організація класу до уроку

Фізкультхвилинка

А чому так радість сяє

У очах малих діток?

Бо дзвінок нас скликає

На улюблений урок.

Там крокуєм ми степами,

Там ми плаваем морями,

Там вчимось гриби збирати,

Потрапляємо в Карпати.

2. Хвилинка «Календаря природи».

Бесіда.


  • Якою була температура повітря протягом минулого тижня?

  • Як вона змінювалася? Ставала вищою чи нижчою?

  • Чи спостерігали протягом тижня опади? У якому вигляді?

  • Які переважали вітри?

  • Чи помітили ви інші явища?

  • Запишіть свої спостереження у зошити протягом наступного тижня.

Підсумок виконання домашнього завдання

3. Перевірка домашнього завдання.

Уявна подорож містами Південного берега Криму.

Учні зачитують свої свої повідомлення, які вони підготували вдома.

4.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку.

1. Робота над епіграфом уроку.

Учитель показує запис на дошці першої частини вірша і пропонує учням самостійно визначити, про яку природну зону буде йти мова на уроці.

Долина та гори

Хребтів перекати,

Джерел кришталева сльоза…

Після того як учні висловлять свої припущення, учитель відкриє другу частину вірша.

Карпати , Карпати,

Зелені Карпати -

Гуцульського краю довічна краса.

2. Хвилинка релаксації.

- Сьогодні ми будемо говорити про Українські Карпати. Покладіть,

будь ласка, свої голівки на парти, заплющте очі і уявіть природу цих гір.

(Аудіозапис плескота струмочка ) Увага на екран! Тепер порівняйте пейзажі, які постали у вашій уяві зі справжніми краєвидами, крокуючи стежками Карпат.(Вчитель коментує ролик записаний про Карпати демонструє його учням)

Обмін враженнями.

3. Оголошення теми і мети.

- Сьогодні ми здійснюємо фантастичну подорож Карпатами. Під час мандрівки ми будемо робити такі експедиційні зупинки:

Зупинка №1. Гори як форма земної поверхні.

Зупинка №2. Географічне положення Карпат.

Зупинка №3. Кліматичні особливості Карпат.

Зупинка №4. Річкова система Карпат.

Зупинка №5. Рослинність Карпат.

Зупинка №6. Тваринний світ Карпат.

Зупинка №7. Природоохоронні території Карпат.

Кінцева зупинка нашої подорожі – найвища точка Карпат, де з висоти польоту птаха ми визначимо головне твердження ,яке підсумовує нашу подорож.

У нагоді нам стане маршрутний лист, на якому ми будемо занотовувати почуте.

5.Робота над темою уроку.

1. Бесіда. Перша зупинка «Гори як форма земної поверхні».

Яку форму земної поверхні ми називаємо горами?

(Гори – це ділянки земної поверхні, високо підняті над рівнинами)


  • Що таке гірські хребти(Гори найчастіше тягнуться рядами – гірськими хребтами.

  • Яка будова гори?(Учитель розміщує на дошці схематичний малюнок гори, учням пропонується назвати її частини: підніжжя, крутий схил, положистий схил, вершина.

  • Якими залежно від висоти можуть бути гори?(Діти працюють в маршрутному листі, з’єднуюють стрілочками відповідності.

  • Низькі гори понад 2000м

  • Середні гори від 500до 800м

  • Високі гори від 800 до 2000м

Підсумок.

2. Друга зупинка «Географічне положення Карпат

1 .Практична робота

Розгляньте фізичну карту України. Знайдіть Карпатські гори. Визначте ,в якій частині України вони знаходяться .Яку територію вони охоплюють? Спробуйте визначити ,на території яких областей України розміщені Українські Карпати ?

Яка найвища точка Карпат ?

2.Узагальнення вчителем відповідей учнів.

Гори Карпати розміщені в центральній частині Європи, простягаються величезною дугою 1500км . Вони середні за величиною .Охоплюють територію України ,Румунії ,Польщі ,Угорщини, Чехії ,Австрії ,Словаччини .В Україні розташована східна частина цієї гірської системи ,яку ми називаємо Українські Карпати .Карпати простягаються з північного заходу на південний схід на 280 км ,а в ширину100-110км .На території України розміщені у Львівській ,Чернівецькій, Закарпатській та Івано-Франківській області .

Робота з маршрутним листом .Діти записують головні відомості.

3 .Третя зупинка «Кліматичні особливості Карпат .»

На цьому етапі уроку пропонується розповідь двох учнів експедиційного загону ,які заздалегідь підготували

Робота з маршрутним листом .Діти записують головні відомості

про клімат Карпат .

4 .Четверта зупинка «Річкова система Карпат «

1 Робота з фізичною картою.

Розгляньте фізичну карту України і назвіть річки, які є в Карпатах .

Дністер ,Прут ,Тиса, Черемош.

2.Постановка проблемного запитання.

- Чому у Карпатах найгустіша річкова мережа в Україні ?



3 .Узагальнення вчителем відповідей учнів.

Карпати дійсно мають найгустішу річкову мережу в Україні .Це зумовлено великою кількістю опадів, тривалістю дощів ,а на весні інтенсивним таненням снігів. Тому тут можливі повені у будь-яку пору року після тривалих дощів .При цьому швидка течія піднімає берег ,несе мул ,каміння .дерева. Навесні та на початку літа є частими паводки. Річки виходять з берегів ,затоплюючи будинки, дороги, поля.



5.П `ята зупинка «Рослинний світ Карпат »

1.Розповідь учителя про нерівномірний розподіл від підніжжя до вершини ( по плакату).

2 Розповідь з демонстрацією малюнків

3.Робота з підручником.

4Заповнення таблиці у маршрутному листі



5.Демонстрування презентації»

6.Фізкультхвилинка.

7.Шоста зупинка «Тваринний світ Карпат»

1 .Розповідь з демонстрацією малюнків

2. Гра «Зоопарк»

4. Заповнення таблиці у маршрутному листі

3. «Демонстрування презентації»

4 .Заповнення відомостей про тварин у маршрутному листі

8.Восьма зупинка «Природоохоронні території Карпат.»

1 Ми досягнули вершини Карпат – Говерли.

З висоти пташиного польоту визначаємо, що головне зберегти цю красу.
Щоб зберегти природу Карпат ,створено заповідники Карпатський і Горгани
2 Заповнення відомостей у маршрутному листі.
9.Підсумок уроку

1Де знаходяться Карпати?

2.Який клімат у горах?

3.Назвіть найбільші річки у Карпатах?

4.Як змінюється рослинність від підніжжя до вершин.

5.Продовжіть ланцюжок тварин,які водяться у Карпатах.

Олень благородний…………

10 .Домашнє завдання.

Прочитати статтю підручника .

За бажанням підготувати повідомлення «Чому Карпати називають туристичним куточком України ?»
Маршрутний лист ( Карпати )

1. Перша зупинка «Гори як форма земної поверхні».


  • Низькі гори понад 2000м

  • Середні гори від 500до 800м

Високі гори від 800 до 2000м

2. Друга зупинка «Географічне положення Карпат


3.Третя зупинка «Кліматичні особливості Карпат .»
4.Четверта зупинка «Річкова система Карпат «
5.П `ята зупинка «Рослинний світ Карпат »

Висотні рослинні пояси Рослини ,які там ростуть


Листяні ліси( ) Мішані ліси ( )

Хвойні ліси ( )

Чагарники ( )



Полонини( )

6 . Шоста зупинка «Тваринний світ Карпат»

7. Восьма зупинка «Природоохоронні території Карпат.»

К

Карпати,

Карпати,

Зелені Карпати –

Гуцульського краю довічна краса.

БІЛКА Беркут
Дикий кабан
Куниця Орел
Кріт Дятел
Ведмідь Дрізд
Тритон Лящ
Саламандра
Жаба
Вуж водяний
Окунь Щука


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка