Горіння. Гниття. Значення цих процесів у природі та житті людини



Скачати 250.07 Kb.
Дата конвертації26.03.2016
Розмір250.07 Kb.
Тема уроку: Горіння. Гниття. Значення цих процесів у природі та житті людини.

Мета уроку: продовжити формувати знання та вміння учнів про хімічні явища, розширити та поглибити знання про процеси горіння, ознайомити з процесами повільного окиснення та гниття; довести, що горіння і гниття два процеси окиснення, що відбуваються з різною швидкістю та якістю; порівняти процеси горіння, повільного окиснення та гниття; з’ясувати умови виникнення та припинення горіння, з’ясувати значення процесів горіння та гниття у природі та житті людини; розвивати увагу, пам'ять, образне та логічне мислення учнів, уміння сприймати інформацію, аналізувати інформацію, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки, вміння аргументувати свою думку; удосконалювати вміння роботи з хімічним обладнанням та реактивами, вміння працювати в групах; виховувати інтерес до предмета, любов і бережливе ставлення до природи, вміння застосовувати свої знання у повсякденному житті, дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з вогнем; формувати ключові компетентності в учнів.

Методи й методичні прийоми: дослідницький, наочний, практичний, словесний (розповідь, бесіда, робота з підручником, опорним конспектом), проблемно-пошуковий, інтерактивні прийоми, робота в групах, методи контролю та самоконтролю.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок

Обладнання: опорні конспекти; презентація до уроку, комп’ютер, екран; відео фрагменти; гнилі овочі та фрукти; фаза з живими квітами; бенгальський вогник; деревна скіпка, кисень у колбі; стеаринові свічки; наочність «Трикутник вогню».

Хід уроку.

Епіграф до уроку: «Єдиний шлях до знань - діяльність» Бернард Шоу.



І. Рефлексія настрою та готовності до уроку.

Давньогрецька мудрість говорить: «Вважай нещасливим той день і ту годину, коли ти не засвоїв нічого нового». На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху . До речі, успіх. Це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? А що потрібною щоб досягти успіху в житті?

А де все це можна здобути?

Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до великого успіху. І сьогоднішній урок природознавства - це ще один крок до нього.

Тож давайте усміхнемось один одному, побажаємо один одному успіху і разом вирушаємо до Країни нових знань.

І. Актуалізація опорних знань

На попередніх уроках ми дізнались про явища природи: фізичні, хімічні і біологічні. Давайте пригадаємо:



1. Гра «Визначити явище».

Завдання:Із поданого перелік явищ виберіть фізичні , хімічні, біологічні явища; якщо хімічне явище вказати ознаку хімічного явища, а якщо фізичне пояснити, що відбувається? ( приклади явищ проектуються на екран).

Приклади явищ:

а) Проростання насіння ;

б) скисання молока;

в) кипіння води ;

г) Пожовтіння листя ;

г)іржавіння цвяху;

д) танення льоду;

е) листопад ;

э) Горіння дров;

ж) сода + оцет;

з) Плавлення парафіну;

и) скручування мідної дротини в спіраль;

і) внесення мідної дротини в полум’я спиртівки і прожарювання її ;

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

У житті ми дуже часто зустрічаємося з процесами горінням та гниття: розпалюємо багаття в лісі, спалюємо природний газ або дрова в печі; стикаємось з гнилими овочами та фруктами; якби не процес гниття наша б земна куля була б вкрита мертвими організмами шаром у 8 м завтовшки. (проектування на екран малюнків процесів горіння і гниття).

На уроці ми зможемо знайти відповідь на такі запитання

- що таке процес горіння як один з видів окиснення;

- чому починається горіння? Що підтримує горіння?(умови необхідні для виникнення процесу горіння)

- що відбувається з речовиною під час горіння?

- приклади горіння та повільного окиснення .

- як можна припинити горіння?

- яке значення має горіння в житті людини і природі?

- що таке процес гниття, за допомогою кого він відбувається в природі;

- приклади гниття ;

- значення процесу гниття у природі та житті людини

Крім того протягом уроку ми поміркуємо над таким проблемним запитання:

«Є тільки дві форми життя: гниття і горіння. Боягузи та жадібні оберуть першу, мужні та щедрі – другу» В. Рог.

ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Учитель: (ознайомлення з навчальною інформацією; довідкова інформація записана в опорних конспектах).

Пояснення вчителя



  1. Дія кисню

З усіх газів, що входять до складу повітря, тільки кисень підтримує горіння. Інтенсивність горіння залежить від концентрації кисню у повітрі. З початкових класів ви знаєте, що до складу повітря входить кисень. В повітрі міститься 21% кисню (проектування на екран слайду «діаграма про кисень»).

Кисень це речовина, яка немає ні запаху ні кольору. Безбарвна. Тому речовини можуть горіти не лише в чистому кисні, а й на повітрі.

Якби в повітрі містилося 16 % кисню, то горіння було б неможливим. При збільшенні кисню у повітрі до 30 %, складно було б загасити вогонь; усе живе на нашій планеті згоріло б у результаті всепоглинаючих лісових пожеж, які могла б загасити тільки дуже сильна злива (перегляд відео фрагмент «Дія кисню») .


  1. Поняття про оксиди.

При взаємодії речовин із киснем утворюються сполуки речовини з киснем, які мають назву оксиди.

Оксиди — це складні речовини, утворені двома хімічними елементами, одним із яких є Оксиген(про них дізнаєтесь на уроках хімії) (визначення поняття є в опорних конспектах).

А такі хімічні реакції мають назву реакцій окиснення.

Гниття і горіння - процес окиснення, що відбувається з різною швидкістю і якістю.

Проте існує у природі процес, що має назву повільне окиснення.


  1. Поняття про повільне окиснення.

Не завжди взаємодія речовин із киснем супроводжується горінням, але при цьому завжди виділяється теплота. Такі процеси називаються повільним окисненням (перегляд відео фрагменту про повільне окиснення).

4. Приклади повільного окиснення (проектування прикладів на екран );



- ржавіння заліза: залізні предмети з часом вкриваються іржею – продуктом повільного окиснення металу киснем повітря ,

- потемніння металевих виробів;

- скисання молока, або соку

- якщо залізти в свіжий стіг сіна, то можна відчути теплоту та запах речовин, що виділяються під час пріння вологої трави. Відтік тепла затруднений у великих купах, тоді гниюча речовина сильно розігрівається.

- у парниках як джерело теплоти використовується повільне окиснення гною.

- у кам'яновугільних шахтах, незважаючи на посилену вентиляцію, завжди спостерігається підвищений вміст вуглекислого газу, який утворюється там за рахунок повільного окиснення вугілля.

- в організмі людини,тварин теж відбувається процес повільного окиснення, це процес окиснення поживних речовин (їжі) в організмі;

При цих процесах горіння не відбувається. Це безкисневе горіння, тобто хімічна реакція з виділенням тепла , але без кисню.

Отже, взаємодія речовин з киснем (без горіння) - називається повільним окисленням (запис в опорних конспектах).

Повільне окиснення здатне за певних умов перейти в горіння. Тліючий сірник, кинутий у лісі, може стати причиною великої пожежі. На підприємствах просочене машинним маслом ганчір’я після обтирання верстатів заборонено накопичувати в купах. Усередині такої купи процеси повільного окиснення з виділенням теплоти настільної купи настільки підвищують температуру, що може відбутися самозайматися..

Висновок: повільне окиснення відбувається повільно;теплота виділяється поступово; не супроводжується полум’ям.

Більше дізнаєтесь про повільне окиснення на уроках хімії.



Учитель: А зараз повертаємося до процесів горіння і гниття.

Найбільш поширеним явищем, що супроводжується взаємодією кисню з виділенням тепла і світла є горіння; а найбільш поширеним явищем повільного окиснення є процес гниття..



Гниття і горіння - процес окиснення, що відбувається з різною швидкістю і якістю.

Учитель:

1.Найбільш поширеним явищем, що супроводжується взаємодією кисню з виділенням тепла і світла є горіння;

а найбільш поширеним явищем повільного окиснення є процес гниття..

Для того, щоб дати відповіді на питання нашого уроку будемо працювати у двох творчих експертних групах, використовуючи при цьому домашні випереджувальні завдання .



І група «Факел» працює над питаннями процесу горіння,

ІІ група «Санітари» працює над питаннями процесу гниття.

Учасники кожної команди повинні переконати , навчити учасників з іншої команди. (групи працюють за питаннями порівняльної таблиці, використовуючи при цьому випереджувальні завдання):



Порівняльна таблиця процесів горіння та гниття

(таблиця проектується на екран).



Ознаки для порівняння

Процес горіння

(група «Факел»)

Процес гниття

(група «Санітари»)

1. Визначення поняття







2.Умови виникнення







3.Швидкість протікання процесу







4.Результат процесу







5.Наслідки: позитивні; негативні.







Робота груп - команд:

І група «Факел».

  1. Визначення поняття горіння; (учні шукають визначення в підручнику, опорному конспекті)

Учні:

  1. Визначення поняття.

Горіння – складне хімічне перетворення речовин, що супроводжується інтенсивним виділенням великої кількості тепла, світла.

За звичайних умов горіння – це процес окислення або з’єднання горючої речовини з киснем повітря.



Учитель: Демонстрування досліду «Горіння бенгальського вогню».

Під час горіння бенгальського вогника спостерігається хімічна реакція в результаті якої у кисні повітря згоряє магній



Учитель: Що відбувається в результаті хімічної реакції ?

Учні: Перетворення речовин, утворюються нові речовини;

Учитель: Як ви думаєте, де краще буде відбуватися горіння у повітрі чи в чистому кисні?

Учні: У чистому кисні.

Учитель: Порівняємо, де краще відбувається процес горіння у повітрі, де є 21 % кисню чи в чистому кисні.

Учитель: (проводить досліди).

1)Демонстрація горіння деревної скіпки в повітрі і в кисні.

2)Відеодемонстрації горіння:

а) горіння вугілля в кисні-- утворюється вуглекислий газ (перегляд відео фрагменту «Горіння вугілля»);

б) горіння сірки в кисні (перегляд відео фрагменту «Горіння сірки»);

Учитель: Що відбувається в результаті хімічної реакції ?

Учні: Перетворення речовин, утворюються нові речовини; при взаємодії фосфору, сірки, з киснем утворюються нові речовини – оксиди, здійснюється процес окиснення.

Учитель: Горіти в кисні можуть не тільки прості, а й складні речовини. Під час горіння складних речовин утворюється оксид кожного хімічного елемента

( проектується на екран схема утворення оксидів складних речовин).

Учитель: Так, у газовій плиті згоряє природний газ, основна складова якого метан , в результаті чого утворюється вуглекислий газ і вода

При неповному згорянні метану (недостатня кількість кисню), утворюється чадний газ. Небезпека його в тому що він негативно впливає на організм, людина його не відчуває його отруйної дії, але при цьому повільно втрачає свідомість і засинає



ІІ група «Санітари» -

  1. Визначення поняття процесу гниття.

Учитель: Чому на партах у вас знаходиться така неестетична ваза з квітами?

Згадайте , що відбувається зі стеблами квітів, що довго стоять у вазі з водою? (ваза з такими квітами знаходиться на партах).



Учитель: Чому такий неприємний запах?

Учні: Гниття - процес бактеріального розкладання білків живих організмів (таких як рослин, тварин, людини), що супроводжується утворенням гострого неприємного запаху і утворенням токсичних речовин. Білки це речовини органічного походження .

Учитель: То чому ж виник неприємний запах у вазі з квітами?

Учні: Гниють стебла квітів у вазі.

(запис визначення поняття у таблицю).



Перейдемо до розгляду наступного запитання порівняння двох процесів.

Умови виникнення процесів горіння і гниття.

А)Умови виникнення горіння:

Учитель:

Інформаційне повідомлення.

Ви вже знаєте, що таке трикутник. (демонстрація цієї фігури).

А чи відомо вам, що таке «трикутник вогню»? (розповідь про трикутник вогню, роль французького хіміка Лавуазьє у його відкритті).

Завдання для І групи:

З’ясувати три умови виникнення горіння за принципом:



«Що? Де? Коли?» (у опорному конспекті є підказка, щоб швидше знайти відповідь на запитання).

Учитель: Що необхідно, щоб почалось горіння?

Учень1: (випереджувальне завдання):

Горючі речовини або матеріали.

Під горючою речовиною розуміють будь-яку тверду, рідку чи газоподібну речовину, яка має можливість окислюватись з виділенням теплоти і випромінюванням світла. Всі речовини можуть горіти. Але всі вони горять по-різному.

Особливо потрібно звернути увагу на горіння рідких речовин, ті з них, що не розчиняються у воді, (бензин, нафта) згоряють на її поверхні;

такі рідини, як спирт, гліцерин розчиняються у воді, добре горять.

Отже, усі речовини за ознакою горючості поділяють на горючі, важкогорючі і негорючі.

Учень 2: Горючі — ті, що загоряються від джерела запалювання і продовжують горіти, коли це джерело зникає. Найнебезпечнішими серед них є легкозаймисті рідини і гази. Вони можуть спалахнути чи вибухнути від найменшої іскри, як, наприклад, бензин або природний газ.

Учень 3: Важкогорючі — ті, що загоряються, тліють чи обвуглюються під дією вогню, проте без джерела запалювання їх горіння припиняється (як, наприклад, деякі пластмаси, гума). Сучасні оздоблювальні матеріали — лінолеум, пластикові стелі й панелі — зовні дуже привабливі. Однак під час пожежі вони небезпечні, тому що виділяють отруйні гази.

Учень 4: Негорючі — під дією вогню або високої температури не спалахують, не тліють і не обвуглюються, тобто ті, що не горять за будь-яких умов

До них належать вода, пісок, каміння, цегла. їх застосовують для гасіння пожеж.

Наша група, одержала випереджувальне завдання проробити вдома досліди і показати учням і разом зробити висновки.

Дослід 1: (показує учень, дотримуючись при цьому правил безпеки). Аркуш паперу наполовину змочений у воді. Запалити сухий кінець паперу, а потім мокрий кінець паперу.

Шановні учасники команди гниття дайте відповідь на запитання. Чому мокрий кінець аркуша паперу не горить, а сухий горить?



Учні: Вода не горюча речовина.

Учитель: Де може відбуватися горіння?

Учень : там, де є кисень, тобто наявність окиснювача; найбільш бурхливе горіння відбувається у чистому кисні;

Учитель: Виконаємо дослід:

Запалимо дві стеаринові свічки (стеарин – органічна речовина). Одну накриємо скляним ковпаком чи хімічним стаканом. Другу залишимо без змін. Свічка під ковпаком погорить деякий час і потухне Чому?



Учні: Другій свічці не обмежували доступ повітря з киснем.

Учитель: Спробуємо доторкнутися до ковпака. Що ви відчуваєте?

Учні: тепло.

Учитель: Якби у нашій кімнаті було темно, чи помітили б ми наш об’єкт?

Учні: Так, горіння випромінює світло.

Учитель: Природним окиснювачем є звичайно кисень. Про хімічні властивості кисню ви дізнаєтесь більше на уроках хімії , а сьогодні ми лише зясовуємо його властивості горіти.

Учитель: Коли може виникнути горіння? Чи може виникнути горіння само по собі?

Учні: У більшості випадків потрібно джерело запалювання або висока температура, наприклад тертя. Можуть самозагорятися зерно на елеваторах, торф’яники тощо).

Учитель: Чому на автозаправних станціях заборонено користуватися відкритим вогнем, зокрема палити?

Учні: Бензин горюча речовина

Учень: Горіння може трапитись коли є джерело запалювання, з відповідним запасом енергії, тобто певна температура займання речовини, наприклад, під час тертя сірника об спеціальну смужку відбувається його нагрівання. Цієї температури достатньо для займання сірникової речовини, але не для деревини.

Учитель: Що необхідно зробити, щоб досягти певної температури займання?

Учні: Речовину необхідно довше нагрівати.

Учитель: демонстрування відео фрагменту «Добування вогню первісними людьми».

Учитель: Доводить учням, що саме основні складові горіння і утворюють «трикутник вогню».

Учитель : Що необхідно зробити, щоб припинити горіння?

Учні: Треба припинити доступ повітря, створити температуру нижчу за температуру займання.

Виступ учнів групи «Санітари».

Умови виникнення гниття (на партах знаходяться гнилі овочі, фрукти; демонстрування відео фрагменту «Мікроорганізми і гниття».)



Учень: (випереджувальне завдання).

Ми з’ясували, що:

- процес гниття , може здійснювати свою реакцію як в присутності кисню, такий процес називають аеробним так і за його відсутності , такий процес має назву анаеробне дихання;

- гниття здійснюється за участю бактерій гниття, мікроорганізмів (це мікроскопічні тварини, рослини та гриби);

- процес гниття може здійснюватися за наявності органічної речовини (тіла тварин, рослин, людини побудовані з органічної речовини);

- гниття найбільш інтенсивно відбувається в умовах підвищеної вологості повітря і підвищеної температури;

- в умовах доступу свіжого повітря гниття також відбувається швидше, ніж у воді або ґрунті;

- при низьких температурах гниття уповільнюється, при температурах нижче нуля може зовсім призупинити;

- при наявності гнійних процесів, а також сепсису гниття значно прискорюється.

Висновок: умовами виникнення гниття є мікроорганізми, гнильні бактерії, наявність органічної речовини, недостатній доступ кисню.



Учитель: Порівняємо швидкість протікання процесів горіння та гниття.

А) швидкість протікання процесу горіння .



Група «Факел».

Учень: При горіння речовин відбувається їх швидке окиснення.

Учень1: (випереджувальне завдання):

Процес горіння може бути повним і неповним. При надмірній кількості кисню (окиснювача) у повітрі горіння буде повним, при цьому утворюються продукти, які не можуть більше горіти – вуглекислий або сірчаний газ, пари води, азоту.

Неповне згорання відбувається при недостатній кількості кисню і супроводжується утворенням продуктів, які є вибухонебезпечними й токсичними –чадний газ, альдегіди, пари метилового спирту, ацетону, які при зміні умов горіння можуть самі спалахувати або чинити отруйну дію на організм людини.

Учитель:

Б) швидкість протікання процесу гниття



Група «Санітари».

Учень: При гнитті речовин відбувається їх повільне окиснення

Висновки груп:

- процес горіння – швидке окиснення;

- процес гниття – повільне окиснення;



Учитель: Який результат процесів горіння і гниття?

Група «Факел».

Учень: При горінні утворюються : нові речовини, виділяється теплота, світло, дим.

Група «Санітари».

Учень: При гнитті утворюються : нові речовини з неприємним запахом, виділяється мала кількість теплоти.

Фізкультхвилинка (учні стають у коло й повторюють рухи за вчителем).

На галявині вогнище, (показують),

Полум'я стелиться низько-низько (присідають),

Далі вогнище розгоряється, (піднімаються),

І полум'я коливається (показують руками).

Ми взяли водичку прямо із кринички (нахиляються),

Полили, загребли (імітація руками),

І з галявини пішли (крокують).



Учитель: Які ж наслідки процесів горіння та гниття ?

Група «Факел».

Учень1: Наша група отримала випереджувальне завдання дізнатись про наслідки горіння. Ми спробували і от що ми дізнались?

Позитивні наслідки горіння: (проектується на екран).

- При горінні виділяється енергії, світло, теплота.

- З допомогою горіння ми опалюємо свої оселі ;

- Горіння допомагає нам у приготуванні їжі (за принципом теплової обробки продуктів);

- Горіння допомагає нам подорожувати по різним містам нашої планети Земля (усі двигуни автомобілів працюють за принципом внутрішнього згоряння);

- Горіння допомагає нам на виробництві (виплавка металів, зварювання металевих конструкцій).



Учень 2: ( випереджувальне завдання):

Ми виділили і негативні наслідки горіння:

- При горінні можуть виникати пожежі;

- При горінні можуть відбуватися вибухи. За деяких умов горіння може відбуватися так швидко, що речовина вибухає. Зазвичай це відбувається, якщо горюча речовина дуже подрібнена. Наприклад, борошно горючою речовиною назвати складно, але на борошномельних заводах відбувалися вибухи, коли дуже подрібнене борошно, зависле в повітрі, вибухало від невеликої іскри.

Вибухати можуть суміші природного газу або вугільного пилу і повітрям. Ось чому необхідно постійно стежити за справністю газових плит і газових трубопроводів. Зазвичай тирса, просочена рідким киснем, стає вибуховою речовиною. Тому суміші пористих горючих матеріалів із рідким киснем використовують як вибухівку під час прокладання тунелів, будівництва дамб, видобування руди.


  • Мікробіологічне самозаймання - виникнення горіння внаслідок самонагрівання речовини під дією життєдіяльності мікроорганізмів. До мікробіологічного самозаймання схильні речовини рослинного походження:сіно,зерно,тирса,торф (наприклад, "горіння" сіна, тирси та ін.)

Демонстрування відео фрагменту «Взаємодія суміші кисню з воднем – «гримучий газ»).

Учень 3: (випереджувальне завдання):

Демонстрування відео фрагментів «Горіння і дихання. Горіння і живлення».

Дізнався про схожість процесів горіння, дихання та живлення.

Чи знаєте ви , що всередині нашого організму також відбувається процес, схожий із процесом горіння свічки і необхідний для нашої життєдіяльності?

Для горіння свічки необхідний кисень, і утворюється вода, вуглекислий газ і виділяється теплота. Подібним чином в організмі відбувається процес окиснення. Кисень поступає в організм при диханні. Продукти цих процесів в організмі – вода, вуглекислий газ. Крім того виділяється енергія, необхідна для життя. Отже їжа відіграє в організмі роль палива бо саме в ній містяться хімічні елементи, а саме вуглець, при окисленні яких і виділяється енергія.



Учитель: Енергія необхідний елемент усього живого. Ми одержуємо енергію вживаючи їжу і спалюємо в організмі поживні речовини, що містяться в їжі. Спалювання поживних речовин відбувається в результаті того, що кисень вступає в реакцію з елементами їжі.

Учень 4: (випереджувальне завдання):

Я завітав до пожежної служби і дізнався про гасіння вогню.

Часто для гасіння вогню використовують воду. Вона перешкоджає доступу повітря й охолоджує предмет за рахунок випаровування. Але є речовини, які не можна гасити водою. До них належать деякі метали (калій, натрій), які активно взаємодіють із водою, що може тільки посилити пожежу. Також не можна гасити водою деякі органічні речовини, такі як бензин, гас. Вони легші за воду, тому в разі спроби загасити їх водою вони спливають на поверхню та продовжують горіти, поширюючи полум'я на сусідні ділянки.

Найефективніший спосіб гасіння полум'я, який використовується в хімічних лабораторіях,— це запобігання доступу повітря за допомогою вогнегасників

Під час їх роботи виділяється вуглекислий газ СО2, який змішується зі спеціальною рідиною, утворюючи піну. Насичена вуглекислим газом піна перешкоджає доступу кисню з повітря, і горіння припиняється.

Крім того, у хімічних лабораторіях для гасіння пожежі використовують спеціальні азбестові ковдри чи пісок.

У домашніх умовах, загасити предмети, які горять, або одяг, що загорівся на людині, можна накинувши на них ковдру, шубу, килим або покривало та щільно загорнути, щоб припинити доступ повітря. Чи запропонувати людині впасти на підлогу і кататися по ній, поки вогонь не згасне.

Учитель: Що робити в разі виникнення пожежі?

Учні:


  1. Негайно повідомити Державну пожежну охорону за телефоном 101;

  2. Повідомити дорослих;

  3. Якщо біля осередку пожежі перебувають молодші учні їх необхідно відвести і передати під нагляд дорослих, вчителя;

  4. Залишити приміщення школи разом з усім класом, згідно плану евакуації.

Демонстрування відео фрагменту «Засоби гасіння вогню».

Група « Санітари».

Учитель: Який результат процесу гниття?

Учень 1: (випереджувальне завдання):

Позитивні наслідки гниття.

Я з’ясував, що відбувається із залишками рослин і трупами тварин після їх смерті? У природі постійно відбувається загибель живих організмів. Чому ж планета не перетворюється на гігантське кладовище трупів, що не розклалися. У природі бактерії руйнують органічні речовини - трупи тварин і рослин, їх виділення. Восени обсипається листя дерев і чагарників. Відмирають однорічні трав'янисті рослини і надземні багаторічних. І все це перетворюється на перегній, що удобряє грунт. Перегнивання викликають спеціальні бактерії гниття. Вони своєрідні санітари нашої планети. Харчуючись органічними речовинами мертвих тіл, ці бактерії сприяють перетворенню загиблих рослин і тварин на перегній. Не будь в природі бактерій Земля покрилася б трупами рослин і тварин. Вони можуть розкладати органічні речовини, відмерлих організмів до неорганічних речовин (аміак, вуглекислий газ, сірководень), які можуть використовувати рослини для побудови органічних сполук, і виділяють С02, який необхідний рослинам для фотосинтезу. Бактерії тим самим розчищають дорогу для нового життя. Таким чином бактерії гниття є невідємною ланкою ланцюга живлення, чим вони здійснюють в природі велике позитивне значення.

Учень 2:

Виняткове значення процесів гниття полягає втому, що вони відіграють важливу роль у природному самоочищенні грунту і води. Цим користуються для будівництва спеціальних очисних споруд , для біологічної переробки та знешкодження фекальних нечистот і стічних вод, що містять багато мертвих білкових субстратів. Гниття веде до збагачення грунту азотистими продуктами.



Учень 3:

У деяких технологічних процесах таких як :видалення шерсті з шкур тварин, при м'якшення шкір, хімічне чищення одягу і ін.) вживаються ферментативні препарати, що отримуються з культур гнильних мікроорганізмів.



Учень4:

Негативні наслідки гниття.

Процес гниття сприяє псуванню продуктів харчування, тому що в природі широко поширені гнильні бактерії, які можуть викликати харчові отруєння. Щоб не допустити гниття продуктів, їх стерилізують, сушать, маринують, коптять, солять, заморожують, силосують тощо. Ці методи обробки знищують гнильні бактерії, створюючи такі умови, за яких бактерії не здатні розмножуватися. Але, шкода не обмежується тільки псуванням продуктів, є і такі бактерії які псують, риболовні сіті, рідкісні рукописи і книги в книгосховищах. Для оберігання книг від псування їх обкурюють сірчистим газом. Бактерії псують сіно, складене в стоги, якщо воно недостатньо добре висушено.

Бактерії гниття діють на всі продукти що містять білки. Так сир, молоко, м'ясо через кілька днів набувають неприємного запаху, тобто починають гнити. Гниють буряки, гарбузи, яблука, картопля. Запах гнилі неприємний, так як гнильні бактерії утворюють отруйні речовини( сірководень, амоніак, мурашину, оцтову масляну кислоти, феноли і інші сполуки зі специфічним запахом. При гнитті кількість таких бактерій збільшується.



Учень 5:

Бактерії гниття можуть спричинювати хвороби органів травлення. Надмірно інтенсивне гниття в товстому кишечнику є причиною гнильної диспепсії, діареї та дисбактеріозу товстого кишечника. Помірне, контрольоване імунітетом організму бактеріальне гниття є необхідною частиною травлення і відбувається в товстому кишечнику людини і тварин під впливом бактерій .



Учитель: Чим подібні процеси горіння і гниття ?

Учні: В основі цих процесів лежить хімічна реакція з участю кисню, так як це процеси окиснення.

Учитель: Чим відрізняються процеси горіння і гниття?

Учні: Процес горіння відбувається швидко з виділенням енергії, теплоти, світла. Процес гниття відбувається повільно з виділенням малої кількості теплоти без полум’я.

Учитель: Обговорення проблемного питання.

«Є тільки дві форми життя: гниття і горіння. Боягузи та жадібні оберуть першу, мужні та щедрі – другу».

(Можлива відповідь. Гниття обирають боягузи та жадібні, бо цей процес відбувається повільно, руйнуючи органічну речовину, виділяється мало енергії; горіння обирають мужні та щедрі – процес відбувається швидко, з виділенням енергії , теплоти , світла.).

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів .

1.Закінчити речення очікувань (завдання в опорному конспекті).

Що ви дізнались сьогодні на уроці?

1. Я знаю, що хімічні реакції за участю кисню називають реакціями _______ (окиснення).

2. Я знаю, що умовами виникнення горіння є______ (Горюча речовина, кисень, джерело запалення)

3. Я знаю, що горіння супроводжується ___(виділенням теплоти,світла, диму.)

4. Я знаю, що повільне окиснення не супроводжується ________(горінням).

5.. Я знаю, що для того, щоб припинити горіння необхідно: ___(припинити доступ кисню).

6. Я знаю, що засобами пожежегасіння є: ___(вода, пісок, вогнегасник, ковдра).

7. Я знаю, що процес гниття може здійснювати свою реакцію як……(в присутності кисню, так і без нього)

8. Процес гниття здійснюється за участю________ (бактерій гниття, мікроорганізмів).

9.Швидкістю протікання процесу гниття є________ (повільне окиснення).

10. В результаті процесу гниття утворюються ________ ( нові речовини з неприємним запахом, мала кількість теплоти.)

11.Бактерії гниття живлячись органічною речовиною мертвих тіл тварин, рослин, перетворюють їх на________ (перегній).

12. Бактерії гниття завдають шкоди________ (с/г і людині)

V. Підсумки уроку.

Метод «Прес».



"Я":

  • Як відчував себе в процесі роботи?

  • 3 яким настроєм працював?

  • Чи задоволений собою?

«Ми»:

  • Чи досягли ми мети?

  • Для чого нам матеріал, вивчений сьогодні?

VІ. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати матеріал уроку за підручником, записати значення горіння і гниття в таблицю в опорному конспекті; підготувати міні – проект з теми: «Бродіння молока. Які наслідки спостерігаємо?»


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка