Хай світом править доброта. Уроки доброти Василя Сухомлинського



Скачати 94.68 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір94.68 Kb.
Тема: Хай світом править доброта. Уроки доброти Василя Сухомлинського.

Мета:  Продовжувати знайомити з поняттям  добра і зла; формувати духовно-моральні цінності ; сприяти вихованню бажання творити добро; викликати інтерес до творів, бажання більше знати, наслідувати позитивні риси героїв прочитаних оповідань, працювати над розвитком мислення, продовжувати формування вміння виразного читання, роботи в групах; розвивати творче мислення школярів; познайомити з педагогічною і творчою діяльністю В.Сухомлинського; виховувати почуття доброти, любові та поваги до рідних, друзів, всього народу..

Обладнання: презентація «В.Сухомлинський», твори В.Сухомлинського, аудіо записи. Тип уроку: інтерактивний.

                                                     Хід уроку

Девіз уроку

Сказав мудрець:

Живи, добро звершай!

Та нагород за це не вимагай!

Лише в добро і вищу правду віра

Людина відрізняє від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара –

Людина починається з добра!

I.                  Організаційний момент

II.               Емоційне налаштування на урок

Звучить запис вальсу, на фоні музики вчитель читає поезію)

                 Врятує світ краса -

                 Завжди так говорили.

                 Тепер врятує світ лиш доброта,

                 Бо однієї вже краси занадто мало,

                 Бо стільки всюди зла - людина вже не та…

                 Тож,люди на землі!

                 Спішіть добро творити,

                 Щоб нам не згинути у морі зла,

                 Щоб кожен міг серед краси прожити

                 У царстві справедливості й добра.



III.           Мотивація навчальної діяльності

-Сьогодні на уроці я пропоную вам поговорити про добро, добре серце, добрі справи, про зло, про байдужість. 



IV.           Актуалізація знань. Повідомлення теми, і завдань уроку.

«Хай світом править доброта»

-Спробуємо з’ясувати, що таке добро, якою має бути справжня  людина: доброю чи злою,жорстокою чи милосердною. А допоможуть нам відповісти на наші запитання герої творів В.Сухомлинського. Будемо продовжувати вчитися висловлювати свої думки , працювати в групах.



Технологія «Асоціативний кущ». Робота в групах.

-         З чим у вас асоціюється слово « добро»? Утворіть свій  асоціативний кущ.





(ОбговоренняВчитель на дошці записує асоціативній кущ)

                                      



«Асоціативний кущ»

-         Людина приходить у світ для добра. Доброта – це один із найсвітліших виявів людської душі. Доброта виражається у нашому ставленні до людей і навколишнього світу. Що ми залишимо після себе, залежить від нас. Це можуть бути плями байдужості зневаги та злоби один до одного, до рідної землі. Але в наших силах залишити цілий список добрих і красивих вчинків та справ.

-         А чи потрібні нам добрі вчинки? Давайте свої аргументи занесемо у таблицю і зробимо висновки.

                           

 

 Добрі вчинки не потрібні

   Добрі вчинки потрібні

 

 

 

 

 

 

«Чи потрібні» нам добрі вчинки»

 

Запам’ятай, моя дитино, з юних літ



На все життя, щоб знала ,як прожити.

Людина для добра приходить в світ

Й покликана завжди добро творити.

Нелегко це, хто щоб не говорив,

Й не кожному зробити це вдається.

Бо в світі стільки смертних є гріхів,

Що доброта не завжди йде до серця.

Та ти людина і тому учись

Добро творити,людям співчувати.

До цього світу пильно придивись,

Злим помислам навчися лад давати.

Йди з добротою - це собі затям,

Із ласкою, прихильністю, привітно.

Й не розлучайся з добрим почуттям,

Хай доброта в душі суцвіттям квітне.

-         Будь завжди добрим, носи у своїй душі світле сонечко любові до всього світу, адже ти – людина!



V.               Про В.О.Сухомлинського

-         Таким був Василь Сухомлинський- великий педагог, мудрий учитель, чудова людина. Він віддавав дітям красу і тепло своєї душі, він ніс на долонях своє щире серце, бо був насправді доброю і щирою людиною. В його палкому серці жила велика любов і доброта до всього світу. Василь Олександрович не лише навчав дітей, він прищеплював кожному з них найкращі людські якості, виховував у них доброту, людяність, чуйність, патріотизм,повагу до батьків, любов до рідної землі. Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі повчальні  і дуже змістовні.



(Презентація  «В.Сухомлинський»)

Розповіді учнів та вчителя.

 Учні. Народився Василь Олександрович в Україні у 1918 р.

Батько — Олександр Омелянович, орав, працював столяром, робив музичні інструменти.

Мати — Оксана Юдівна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами розповідала казки.

У сім’ї, крім Василя було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Усі діти сім’ї Сухомлинських обрали професію вчителя.

Змалку в дітей виховували любов до книги.

У діда була велика бібліотека.  Помираючи, свої книги він віддав Василеві. Дід мав особливий вплив на онука. Василь Олександрович згадував: «При зустрічі дід часто любив мені читати. Одягаючи окуляри, посміхаючись, він говорив: «Сідай ось тут і слухай, я тобі зараз щось цікаве прочитаю». При цьому очі його світилися добротою.

Пізніше, вже ставши вчителем, згадуватиме Василь Олександрович дідові слова: «Хто дітей любить, той добрий чоловік».

Під час Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович став на захист Батьківщини.

Він був двічі поранений, довго лікувався в шпиталі. Але після перемоги повернувся до школи.

Тяжким було в Сухомлинського поранення в руку. Хірурги боялися, що руку треба буде ампутувати. «Ні! Я вчитель!» — в цьому слові було його життя.

Діти, В,О. Сухомлинський найвідоміший педагог і письменник. Він працював 35 років у школі. Він був учителем і директором школи. Василь Олександрович заслужений вчитель України. Його любили батьки і діти.

Для   молодших   школярів   він   написав   майже   1500 мініатюр-казок. Він був великим письменником і великим педагогом. Міжнародна організація з питань освіти науки і культури ЮНЕСКО оголосила 1998 рік — роком В.О.Сухомлинського.

Людина, — стверджував великий педагог, — народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.

Помер Василь Олександрович 2 вересня 1970 року.

Похований він недалеко від школи, де працював.



VI.           Опрацювання творів В.Сухомлинського

З багатьма творами  Василя Олександровича ми вже знайомі. Сьогодні нові твори ,нові герої, які допоможуть нам зрозуміти найбільшу  мудрість - людина приходить у цей сонячний світ для добра.



1.     Оповідання « Прогулянка до лісу»

Запитання

 

-         Куди пішла сім’я на прогулянку?



-         Що вони побачили в лісі?

-         Як родина укривалася від дощу?

-         Що можна сказати про цю сім’ю?

-         Серед яких людей росте маленький хлопчик?

-         Який добрий вчинок зробив Сашко?

-         

 

2.     Робота в групах

(Група опрацьовує оповідання, складає запитання до тексту. Один учень виразно читає текст, група ставить запитання для класу. Висловлюють власне ставлення до героїв твору.)

       I група «Добре слово»

      II група «Як важко бути людиною»

      III група «Чому голуби до Олега прилетіли»

      IV група «В кого радість , а в кого горе»

 

 3. Опрацювання оповідання „Важко бути людиною”



- Читання оповідань вчителем.

Важко бути людиною…

Діти поверталися з лісу. Вони сьогодні ходили в далекий похід. Шлях додому пролягав через невеликий хутірець, що лежить у долині за кілька кілометрів од села. Втомлені, знесилені діти ледве дійшли до хутірця. Зайшли в крайню хату. попросили води. З хати вийшла жінка, за нею вибіг маленький хлопчик. Жінка витягла з колодязя води, поставила на стіл серед двору, а сама пішла до хати. Діти напилися, відпочили на траві. Де й узялися сили.

Відійшли з кілометр від хутірця, Марійка тут і згадала:

А ми ж не подякували жінці за воду.



Діти зупинилися. Справді, забули подякувати.

- Що ж…—каже Роман,—це невелика біда. Жінка вже й забула, .мабуть. Хіба варто повертатися через таку дрібницю?

- Варто,—наполягає Марійка. — Хіба тобі самому не соромно перед собою, Романе?

- Роман усміхнувся. Видно, що йому не соромно.

- Ви як хочете,— каже Марійка,— а я повернуся й подякую…

- Чому? Скажи, чи ж обов’язково треба це робити?—питає Роман…—Адже ми так потомилися…

- Бо ми люди… Якби ми були телята, можна було б і не вертатися…

Вона рушила до хутірця. За нею пішли всі.

Роман постояв хвилину й, зітхнувши, теж поплівся за гуртом.

Важко бути людиною…— сказав він.



Бесіда за змістом прочитаного.

Звідки поверталися діти?

Куди зайшли і що попросили?

Що забули зробити діти?

Чому це обов’язково потрібно було зробити?

Визначення основної думки оповідання.

4. Робота над притчею „Кам’яне серце”.

Кам’яне серце

В однієї жінки народився син. Душу вклала вона в свою дитину. Боялася, як би пилинка на нього не сіла, як би вітерець не подув.

Дуже хвилювалася мати, щоб син її не брав близько до серця горе, страждання, біль людей.

Наблизилася смертна година дідуся — мати взяла й відвезла сина до сестри у сусіднє село. Забрала, коли дідуся вже поховали. Питає син:

- Де ж дідусь?

- Поїхав у гості,—відповідає мати.

Побачив хлопчик одного разу, як сусідська дівчинка пальця порізала. Мати одразу ж схопила сина за руку, відвела додому.

Зимою син приніс дятла з пораненим крилом, запитує, як допомогти пташці. Мати відібрала її, кудись занесла й ска¬ала:

Птаху вилікували, вона жива-здорова, полетіла.



Хлопчик ріс, а мати затуляла його від життя. Не знав він, що таке горе, страждання, біль, образа, смуток. Виріс хлопчик, став юнаком.

Якось захворіла мати, злягла. Послала сина в аптеку по ліки.

Пішов син, дає записку, що мати написала.

Ліки будуть готові за п’ять хвилин,—каже аптекар.

Поки ви готуватимете,—відповідає син,—я з хлопцями у футбол пограю.

«Це людина з кам’яним серцем»,—подумав про юнака аптекар.

(Висновок учнів.)

5.Тест

Як вчините, якщо…

·        Плаче дівчинка:



А)скажете лагідне слово;

Б)запитаєте, чому плаче;

В)пройдете мимо.

·        Старший хлопчик ображає молодшого:



А)будете спостерігати;

Б)обороните;

В)пройдете мимо, ніби не помітили.

·        Маленьке кошеня сидить високо на дереві, нявчить і не може злізти:



А)пройдете мимо;

Б)полізете на дерево знімати кошеня;

В)покличете на допомогу дорослих.

VII.       Скарбничка народної мудрості

Поняття «добро» і «зло» знайшли відображення в усній народній творчості. Пригадайте казки: добро завжди перемагає зло; добрий герой завойовує щастя, багатства, а злий герой завжди покараний.



Гра « Наповни скарбничку»

-Пригадайте прислів’я  про  добро.



Гра «Склади прислів’я»

-         На партах конверти з розрізаними на частини прислів’ями .

Кожна група складає своє прислів’я. Як ви розумієте прислів’я.

Добре ім’я краще від багатства.

За добро добром платять.

Зла людина зліша від вовка.

У лиху годину пізнаєш вірну людину. 

VIII.    Інтерактивна вправа «В колі друзів «Я дарую тобі…»

                    Спалахнула свічечка

                   Ніжним полум’ям.

                   Підійди погрітися,

                   Кому холодно…

Ця свічка - це символ доброти і чистоти. Давайте зараз висловимо побажання один одному. Хай торжествують світло і доброта!



IX.           Підсумок уроку

Все своє життя Сухомлинський працював у школі з дітьми. Тому він склав 10 правил: чого не можна робити. Послухайте і запам’ятайте їх.



10 ПРАВИЛ: ЧОГО НЕ МОЖНА РОБИТИ

- Не можна ледарювати, коли всі працюють,

- Не можна сміятися над старістю і старими людьми, про старість треба говорити тільки з повагою.

- Не можна заходити в суперечку з шанованими і до¬рослими людьми, особливо зі старшими.

- Не можна виявляти незадоволення тим, ,що в тебе немає якоїсь речі.

- Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.

- Не можна робити того, що осуджують старші.

- Не можна залишати старшу рідну людину одинокою

- Не можна збиратися в дорогу не спитавши дозволу і поради у старших.

- Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.

- Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літ¬ня людина, тим більше жінка.

        Гадаю ми сьогодні посіяли зернята Доброти  у ваші серця.      Що ж перемогло у нас на уроці? Добро чи зло? З чим в серці має жити людина, з добром чи зі злом?  У вас на партах лежать пазли з червоною і чорною стороною,червона-добро, а чорна - зло. Візьміть і прикріпіть тією стороною, якою ви вважаєте за потрібне.



     Вийшло велике червоне серце і нехай в ньому завжди живе доброта!

 


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка