Хід уроку І. Організаційний момент



Скачати 38.27 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір38.27 Kb.
Урок позакласного читання. Хліб — усьому голова
Мета: навчати учнів читати швидко і виразно; усвідомлювати зміст прочитаного; поглибити знання учнів про важку працю хлібороба, розвивати пам'ять, ерудицію; виховувати дбайливе ставлення до хліба, повагу до хліборобської праці.
Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Гра «Скороти речення»

Учитель вимовляє речення — діти усвідомлюють його. Речення повторюється вчителем — учні запам’ятовують. Після цього вчитель пропонує учням скоротити речення послідовно, довільно, але зберігаючи основний зміст (щоб воно залишилося зрозумілим).

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали на землю.

Важкі краплини зривалися з неба і швидко падали.

Краплини зривалися з неба і ш видко падали і т. д.

2. Робота над чистомовкою




Ям-ям-ям — весело весною горобцям,

Ти-ти-ти — легко їж у їм знайти.

Ати-ати-ати — черв’ячків назбирати,

Ать-ать-ать — на зелених гілочках співать.

Ички-ички-ички тут же скачуть і синички,

Ів-ів-ів — доганяють горобців.

Ам-ам-ам — весело пташкам.

Ни-ни-ни — діждалися весни.





III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Робота з виставкою книг

1. Розглядання виставки

2. Бесіда

— Які книжки ви читали?

— Які книги з виставки привернули вашу увагу?


IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Відгадайте загадку.

• Виріс у полі на добрій землі,

Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)

— Хліб — найдорогоцінніший витвір людського розуму, людських рук, людської праці. Хліб — усьому голова. Мабуть ці слова ви чули багато разів, і вони стали звичними і буденними. Але до хліба не можна ставитися побуденному. Це святиня людська. І скільки не проходить років і тисячоліть, а він залишається святим і величним завжди.
V. ОБГОВОРЕННЯ ПРОЧИТАНИХ ТВОРІВ

1. Робота над прислів'ями

— Хліб належить до особливо шанованих символів українського народу.

Недаремно про нього існує чимало прислів’їв. Проведемо конкурс на кращого знавця прислів’їв про хліб.

Гра «Закінчи прислів’я»

Хочеш їсти калачі — ... (не сиди на печі).

На чорній землі — ... (білий хліб родить).

Паляниця — ... (хлібові сестриця).

Найсмачніший хліб... (від свого мозоля).



Гра «Розсипанка»

Земля а матінка батечко хліб (Земля — матінка, а хліб — батечко.)

Сестриця паляниця хлібові (Паляниця — хлібові сестриця.)

Хліба без бесіда суха (Без хліба суха бесіда.)

2. Тлумачення слова хліб

— Цікаво, а щ о означає слово хліб?

Слово надається нашим Усезнайкам.

— Тлумачні словники української мови дають кілька значень слова хліб.

1) Хліб — це зерно, яке перемелюють на борошно. «Зібрати три мішки хліба».

2) Хліб — це випечений виріб із борошна. Продукт харчування. Запашний хліб лежить на столі.

3) Хліб — це зернові сільськогосподарські рослини. «Достигає хліб у полі».

4) Існують і переносні значення цього слова. їх використання також дуже поширене в нашій мові:

• Хліб — це харчі, прожиток.

«Заробляти собі на хліб», тобто забезпечувати собі добробут.

• Хліб — це заробіток, засіб існування.

«Жити на чужих хлібах», тобто на чиємусь утриманні.

— Хліб — найголовніше багатство. Не може бути родина багатою, якщо в хаті немає хліба. Тому не дивно, щ о в нашій мові чимало добрих слів, якими називають хліб.

Фізкультхвилинка



3. Гра «З якого твору?»

Не кидайсь хлібом, він святий! (М. Рильський «Про хліб»)

• Від сонця позолота в хліба. (Т. Коломієць «Хліб»)

• Як тепло пахне хліб. (П. Воронько «Пахне хліб»)


VI. ЧИТАННЯ НОВИХ ТВОРІВ

1. В. Сухомлинський «Борщ зі скибкою свіжого хліба»

1) Самостійне читання оповідання учнями.

— Як звали синів?

— Чому в них були такі імена?

— Чому Працьовитий хвалив материн обід?

— Чому Ледачому обід здався несмачним?

2) Читання оповідання за особами.

— Чому вчить нас це оповідання?



2. В. Сухомлинський «Шматок хліба»

1) Виразне читання оповідання вчителем.

— Чому вихователь залишив дітей сидіти за столом?

2) Читання оповідання учнями «ланцюжком».

— Що означає вираз «Хоч крізь землю провались»?

— Як ви оцінюєте вчинок Семена Кравченка і солдата Андрія?


VII. ПІДСУМОК УРОКУ

— Який висновок можна зробити із сьогоднішнього уроку?


VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «Мамо люба, добра, мила... ».



Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка