Хліб на столі щастя на землі



Скачати 53.65 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір53.65 Kb.
Тема: Хліб на столі – щастя на землі.

Т. Коломієць «Хліб». Робота за ілюстраціями.



Мета: познайомити учнів із життям і творчістю Т.Коломієць; навчати учнів виразно читати, аналізувати прочитане, виділяти в творі головну думку; збагачувати словниковий запас, формувати уміння образно описувати відомі предмети; розширювати знання учнів про символи України; виховувати любов до Батьківщини, шанобливе ставлення до хліба.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Всім подобається це куце цуценя.



2. Робота над чистомовкою

Чі-чі-чі, чі-чі-чі! - Сидить Оля на печі.

Чів-чів-чів, чів-чів-чів! - Напечу я калачів.

Чу-чу-чу, чу-чу-чу! - Я сама їх напечу.

Ча-ча-ча, ча-ча-ча! -Дали Олі калача.

3. Гра «Зайве» слово

— Прочитайте, у кожному стовпчику знайдіть «зайве» слово.

Аревб акліб

Дбу яцлиис

Нсаос аворко

Зарееб кжїа

(Сосна хвойне дерево, корова свійська тварина)

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Хто краще перекаже оповідання» « Калинка» Г. Демченко

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Як називається розділ, над яким ми працюємо?



Гра «Мікрофон»

Учні по черзі говорять, що вони уявляють, коли чують слово Україна.



V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання оповідання Тамари Коломієць «Хліб» (с. 72-73)



1) Робота над загадкою.

• Круглий, мов сонечко, 3 печі — та на блюдо:

Щедрий, мов сонечко, їжте мене, люди,

На черінь посунеться — На здоров’ячко. (Хліб)

І стоїть, красується.

2) Розповідь учителя.

Звучить пісня «Хліб — усьому голова» (муз. А. Яворика, сл. М. Драгоми-



рецького).

  • Кажуть у народі правдиві слова: «Хліб-годувальник — усьому голова».

Тисячі років минуло з того часу, як людина почала вживати хліб.

Не завжди щастило нашим пращурам на полюванні. Щоб угамувати голод,

вони їли зерна дикорослих рослин. Згодом зерна почали розмочувати у воді,

подрібнювати на камені. Минуло ще багато років, і люди навчилися випікати

на розпечених каменях прісні коржі. Це і був перший хліб.

Від темної, твердої, з кам’яною пилюкою паляниці до випеченого пухкого

хліба - калача, короваю минуло тисячі років. За цей час у різних країнах

світу хлібороби навчилися виготовляти з диких, зернових рослин величезну

кількість хлібних виробів - близько 800 видів.

Хліб-сіль на вишитому рушнику - це символ гостинності українського народу.

Про хліб складено пісні, приказки, загадки, вірші. Послухайте оповідання

Тамари Коломієць «Хліб».



  • 3) Інформаційне бюро

Тамара Опанасівна Коломієць народилася (нар. 1935) в місті Корсунь-Шевченківський на Черкащині. Мати багато працювала, тому вихованням дівчинки займалася бабуся. Тамара виросла «у пелені бабусі Ганни», яка була в міру релігійною, керувалася здоровим глуздом і прислухалася до народної мудрості. Ці риси характеру вона передала внучці. Неписьменна баба Ганна знала напам'ять майже весь «Кобзар» і часто його цитувала.

Мама дівчинки працювала лікарем, але Тамарі ця професія була не зовсім зрозуміла: лікарня, амбулаторія, виклик, знову лікарня. Дідуся і татка, на жаль, уже в ранньому дитинстві у дівчинки не було: дідуся забрала громадянська, а татка — Друга світова війна. Але був ще маленький братик, якому доводилося власноручно майструвати вітрячки, літачки та кораблики.

Тамара Опанасівна належить до покоління, дитинство якого було перерване війною. Ще до війни дівчинка вміла читати. А потім усі підручники замінив «Кобзар» та бабусині козацькі й чумацькі сумовиті пісні, казки, загадки, лічилки, яких вона знала безліч. У дитинстві дівчинка надавала перевагу хлопчачій компанії і гралася виключно з хлопчаками. У шкільні роки мріяла стати лікарем, бо дитяче серце ще довго залишалося чутливим до ран війни. Якщо у школі задавали писати твір на вільну тему, то Тамарі легше було висловлюватись у віршованій формі. А коли в пам'яті народжувався якийсь рядок, то він, як правило, мав бути останнім і на нього «треба було вийти».

4) Читання оповідання вчителем.

- Чому оповідання має таку назву?

- Чи можна назвати хліб головним героєм? Чому?

- Які ознаки хліба названо у тексті?

5) Словникова робота.

Читання словосполучень «луною» за вчителем:

золотава шкоринка,

позолота від вогню,

золоте зерно,

в золотому колоссі,

на стеблині золоченій,

золоте проміння,

золоті руки.

- У якому значенні вжиті виділені слова? Поясніть. (Золотава, позолота,

золоте, в золотому, в золоченій, золоте, золоті)

6) Гра «Не перервіть ланцюжок».

Учні одне за одним читають текст по одному реченню.



Фізкультхвилинка

7) Гра «Розвідники».

- Скільки разів у тексті зустрічається слово хліб? (П’ять разів)

- Прочитайте третій абзац тексту.

- Виділіть слова, що свідчать про те, як прийшов хліб на стіл.

Посіяли — доглянули — змололи — спекли — принесли — поклали.

- Знайдіть у тексті спонукальне речення.

- До чого закликає автор?

- Прочитайте, що зробили роботящі руки?



8) Гра «Хвости».

Учитель читає початок речення, а учні знаходять усе речення.



9) Робота над ілюстраціями

- Що тримають діти?

- Чому вони це роблять?

- На який рушник кладуть хліб?

Хліб – сіль на вишитому рушнику – символ гостинності українського народу.

З давніх – давен існує звичай підносити хліб на вишитому рушнику дорогим гостям.

10). Робота з прислів’ями.

Робота в парах. Знайди кінцівку прислів’я.

На чорній землі білий хліб родить.

Не буде хліба, не буде й обіда.

Житній хліб - пирогів дід.

Без хліба половина обіда.

У хлібороба руки чорні, зате хліб білий.

Хоч і хата біла, а без хліба нема діла.

( Пояснени значення)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Що головне запам’ятали з сьогоднішнього уроку?



VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Розпитайте дорослих, із яких рослин випікають хліб, що люблять у вашій родині.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка