Хто творить добро той творить життя. В. Сухомлинський «Хто кого веде додому»



Скачати 104.55 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір104.55 Kb.
Приватна ЗОШ І –ІІІ ступенів «Фортуна» м. Бровари

Урок позакласного читання у 4 класі
Тема. Хто творить добро – той творить життя.

В. Сухомлинський «Хто кого веде додому».


З досвіду роботи вчителя початкових класів

Юрченко Вікторії Миколаївни

2012р.


Тема: Хто творить добро – той творить життя. В. Сухомлинський «Хто кого веде додому».

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю В.О.Сухомлинського, з красою, неповторністю його слова, викликати бажання робити добро; формувати і вдосконалювати навички виразного читання; виростити «дерево доброти»; розвивати почуття доброти, чуйності, милосердя, гуманності;

розвивати зв’язне мовлення учнів, почуття доброти, чуйності, милосердя, гуманності;

виховувати почуття гідності та відповідальності, спонукати творити добро, бути милосердним.

Обладнання: мультимедійна система, підручник «Позакласне читання» (4 кл.), портрети В. Сухомлинського, виставка творів письменника, малюнки «Добрі вчинки», презентація «В.О.Сухомлинський і добрі вчинки», аудіозапис: «Пісня про посмішку».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель:

Добрий день, четвертий клас!

Дуже рада бачить вас!

Учні:

На урок прийшли ми знову

Працювати всі готові!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.


  1. Аутотренінг.

Та щоб добре працювати,

Слід себе налаштувати

На сьогоднішній урок.

- Сьогодні у мене гарний настрій, думки. Я люблю себе, своїх рідних, друзів, свою землю, свою Україну. Я повинен завжди роботи добро.(Слайд1)

Я добро творю повсюди,

Хай теплом мої повняться груди.

Я посію і догляну пшеницю,

Я вкопаю і почищу криницю.

Волю дам, нагодую пташину,

Бо людина в цьому світі

лиш добро повинна творити.


  1. Гра «Маска».

Я бачу ваш настрій. У когось радість на обличчі, хтось чимось здивований, бачу також спокій та смуток. Для того, щоб настрій у всіх дітей став добрим та радісним….

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, вітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі щасливим буде…
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель:

Життя дароване людині

На добрі справи і діла

І щоб нести людську святиню

У вічність та у майбуття.

І кожному дарована стежина,

Якою йде добро, а десь ще ходить зло.

Та пильним має кожен бути,

Щоб не вдалося злу дороги перетнути!

Щоб до кінця пройти, а потім зміг збагнути,

Що не даремно в світі цьому жив,

Любив, добро творив!

- Сьогодні на уроці ми поговоримо про добрі вчинки, бо «хто творить добро - той творить життя».


  1. Створення «Асоціативного куща».

-На дошці записано слово ДОБРО. Я вже написала, що для мене значить це слово. Будь ласка, допишіть все, що означає це слово для Вас, установіть якомога більше зв’язків.(Слайд2)

Людина батьки любов

Мама сльози радості добрі вчинки

співчуття

ласка допомога



тепло

це хороші новини милосердя волонтери




3.Гра «Дешифрувальник».

- Сьогодні настав час поповнити нашу скарбничку знань, ще раз переконатися в тому, що людина недаремно прийшла у цей світ, вона повинна обов’язково залишити після себе слід… На допомогу нам прийдуть оповідання …. відомого дитячого письменника.

Я зашифрувала ім’я та прізвище цього письменника за допомогою цифр. Ось ключ…(Слайд3,4)


1

АБВ

2

ГГД

3

ЕЄЖ

4

ЗИІ

5

ЇЙК

6

ЛМН

7

ОПРС

8

ТУФХ

9

ЦЧШЩЩ

0

ЬЮЯ











КОД: 117460 788766467054

(Василь Сухомлинський)

- Ми помандруємо стежками життя і творчості відомого педагога Василя Олександровича Сухомлинського, а саме головне – це виростимо ДЕРЕВО ДОБРОТИ, на якому зафіксуємо всі ваші Добрі вчинки!!! Ось наша карта маршруту…. Рушаємо в дорогу!(Слайд 5)




КАРТА

АРТИКУЛЯЦІЙНА




ДОМАШНЯ


«ТВОРЧА»



ПІДСУМКОВА






БІОГРАФІЧНА




«Добрих вчинків»

МУЗИЧНА


ПЕРША ЗУПИНКА «АРТИКУЛЯЦІЙНА»

ІV. Актуалізація читацького досвіду школярів.

  1. Робота з чистомовкою.(Слайд6,7)

Ас-ас-ас - урок читання у нас.

Имо-имо-имо – про Добро говоримо.

Бро-бро-бро - доброму скрізь добро.

Ато-ато-ато - доброго ніколи не забагато.

ать-ать-ать – це потрібно запам’ятать.
2.Робота над скоромовкою з рухами.
У бобра добра багато: і на дворі, і в оборі, і в коморі,

бо охоче дні і ночі він робив;

він і сіяв, він і віяв, і косив, і молотив.
Читання скоромовки в різних варіантах:

  • схвильовано;

  • радісно;

  • із захопленням;

  • здивовано;

  • дуже швидко.



ДРУГА ЗУПИНКА «БІОГРАФІЧНА»

3.Перегляд презентації про В. О. Сухомлинського.

РОЗПОВІДЬ УЧНЯ ( коментар до презентації)

У 1918 році, 15 серпня в с. Васильківці на Полтавщині, у селянській сім’ї народився В.О.Сухомлинський. У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою й не карали своїх дітей. Усі діти в сім’ї Сухомлинських обрали професію вчителя. В.О. Сухомлинський - найвідоміший педагог і письменник. Він працював 35 років у школі. Василь Сухомлинський – заслужений учитель України, якого любили й батьки й діти.

Василь Сухомлинський дуже любив дітей і написав для них багато-багато цікавих оповідань, казок.

У його творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб діти виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму, свою родину, домівку і нашу велику , прекрасну Батьківщину.(Слайд 8)






4.Гра «Я тобі – ти мені»

(придумати 2 питання до прослуханої інформації і задати їх сусідові по парті).




5. Робота з виставкою книг автора.





V. Активізація читацького мислення.

ТРЕТЯ ЗУПИНКА «ДОБРИХ ВЧИНКІВ»

1. Підготовча робота до сприймання оповідання В.Сухомлинського «Хто кого веде додому». Словникова робота (слова записані на дошці).

Хлопчики-однолітки,

одягається,

дванадцять,

кілометрів,

сусіднє,

повернувся,

лікар.

  • читання всіх слів;

  • читання слів, що передають дію;

2.Робота з оповіданням В. Сухомлинського «Хто кого веде додому»

- Назвіть героїв оповідання?

- Чому автор вибрав саме такий заголовок? Доведіть свою думку…

а) слухання оповідання (читає вчитель)

(відповіді дітей)



б) повторне читання оповідання (мовчки)

- Знайдіть і прочитайте слова, що передають головну думку оповідання.



в)вибіркове читання:

  • Знайдіть і прочитайте, як хлопчики повертаються додому.

  • Що трапилося через дванадцять років?

  • У чому проявлялась доброта та повага синів до їхніх матерів. Наведіть приклади.

  • Назвіть позитивні і негативні риси хлопців і дитинстві та в юності. Доведіть свою думку, посилаючись на оповідання.



ЧЕТВЕРТА ЗУПИНКА «МУЗИЧНА»

3.Фізкультхвилинка під музику «Пісня про посмішку».
П’ЯТА ЗУПИНКА «ТВОРЧА»

4.Обговорення прислів’їв про добро (групова робота).

- В кожній геометричній фігурі написано прислів’я про добро. Виберіть фігуру та поясніть прислів’я.


Світ не без добрих людей.

Добре слово мало коштує, та дорого цінується.


Теплі слова розтоплять холодні серця





Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся.


Добру річ завжди пізнаєш, а добру людину – тільки біді.


5.Створення пам’ятки. Робота в парах.(Слайд 9).

- Подумайте, користуючись малюнками, як повинна вести себе людина, щоб завжди робити добрі вчинки? (Свої думки учні записують на аркуш паперу, а вдома оформлять)














Наприклад:



Пам’ятка добрих людей

  • До чужої біди не будь байдужий, завжди прагни чимось допомогти.

  • Виганяй зі свого серця жорстокість та корисливість.

  • Намагайся бути чуйним і уважним до людей, до тварин, до природи.

  • Не міряйся, кому робити добро, а роби його першим.

  • На добро відповідай добром, Ти не черствий.

  • На зло не відповідай злом, Ти не злопам’ятний.

  • Добре серце допомагає тобі всюди.

  • Радій, що з твого доброго серця комусь приємно.

-Діти, ви молодці! Адже створили такі чудові пам’ятки. Ми обов’язково будемо їх дарувати кожному, хто чинитиме погані вчинки в школі!



6. Конкурс «Кращий сенкан».

- Давайте згадаємо, що таке «Сенкан» (це невеликий вірш, що складається з 5 строф. Він синтезує інформацію і факти у стисле висловлення, що описує тему).

Сенкан

Іменниик – добро.

Прикметник – чудове, життєдайне.

Дієслово – творить допомагає, піклується.

Речення – Твори добро на радість людям.

Синонім – радість.

ШОСТА ЗУПИНКА «ПІДСУМКОВА»

VІ. Підсумок уроку.(Слайд10)

-За своє життя людина робить багато різних вчинків – як добрих так і поганих. Але, як відомо, добро завжди перемагає зло. Кажуть, що людина повинна посадити дерево добра і доброї пам’яті. І саме тому, ми сьогодні з Вами посадимо це дерево. Воно розквітне, тільки тоді, коли Ви напишете, які добрі справи робили! (у кожного учня - квітка яблуневого цвіту, на якій учні повинні написати про свої добрі справи).



Вчитель : (зачитує, а діти кріплять кожен свою квітку).

Сказав мудрець: - Живи, добро звершай!

Ти нагород за це не вимагай.

Лише в добро і вищу правду віра

Людина відрізняється від мавпи і від звіра.

Хай оживає істина стара:

Людина починається з добра.

(Л. Забашта)


СЬОМА ЗУПИНКА «ДОМАШНЯ»

VІ.Домашнє завдання:

1.Створити діафільм до твору.



2.Продовжити оповідання.






База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка