І яким то треба бути, щоб щасливим стати?



Скачати 109.9 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір109.9 Kb.
Коломійцівська ЗОШ I-III ступенів

Конспект уроку

з українського читання у 4 класі

«І яким то треба бути, щоб щасливим стати?

Леся Українка «Біда навчить»

Тема: І яким то треба бути, щоб щасливим стати?

Леся Українка «Біда навчить»


Мета: Викликати інтерес до творчості Лесі Українки, розширити і поглибити знання про поетесу; розвивати уміння оцінювати вчинки персонажів,визначати мотиви їхньої поведінки, знаходити зображувально-виражальні засоби опису героїв, розвивати зв'язне мовлення, навички читання, пам’ять, увагу, вміння орієнтуватися в тексті, логічне мислення; виховувати інтерес до народної мудрості і бажання вчитися, щоб стати кращим, розумнішим, працьовитим.

Цілі:

Учні знатимуть: зміст казки, стислі відомості про автора, героїв твору, сутність порушених у казці проблем.

Учні умітимуть: виразно й осмислено читати казку; давати характеристику героям казки, бути творчим, бути уважним, визначати головну думку , бути творчим.

Методи, прийоми і форми роботи: захист проекту, робота в парах, групах, вправа «Творча лабораторія», гра «Закінчи прислів’я».

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Лесі Українки, фотографії, малюнки сови, горобця та інших героїв, плакати з написами, костюми для інсценізації казки, комп’ютер.
Хід уроку
І.Організація класу.

Мотиваційний етап.

  1. Мовленнєва вправа («кричалка»):

Я – четвертокласник, я – особистість творча,

Я – думаю, замислююсь, висловлюю судження,

Я хочу знати все!

Правила вихованих учнів (слайд)

- Правило піднятої руки.

- Дружня співпраця у парах, групах.

- Уважно слухати вчителя і учнів.

- Активно і творчо працювати.



2.Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Вчитель. Казковий світ – чарівний і неповторний. Мандрувати його стежками завжди цікаво і повчально. Казка потребує особливої атмосфери, тому вона є символом родинної злагоди. Я бажаю вам гарного настрою, плідної праці, цікавої зустрічі з героями, і взяти з казки ту мудрість , яка необхідна кожному у житті.

ІІ. Цілевизначення та планування.

  • Повідомлення теми та мети уроку.

Дорогі діти! Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати казку Лесі Українки «Біда навчить». Дізнаємося більше цікавого про життя і творчість Лесі Українки, про героїв твору «Біда навчить», продемонструємо свої акторські здібності.
- Мотивація навчальної діяльності.

Напевно кожен з вас спостерігав, що одні люди розумні, мають багато друзів, дуже щасливі, а інші бідні і нещасні. Але я впевнена, що кожен з нас хоче бути щасливим. І яким то треба бути, щоб щасливим стати?

(Відповіді учнів).

Тема уроку: І яким то треба бути, щоб щасливим стати? (слайд)

Щоб дізнатися чия відповідь правильна потрібно зараз на уроці бути дуже уважним і спостережливим. І тільки тоді ми зможемо з'ясувати, яким то треба бути, щоб щасливим стати?

Лейтмотив (слайд)

Виразно читаємо,

Чітко розповідаємо,

Мовлення своє розвиваємо.
Цей урок навчить мене… (слайд)

(виразно читати, визначати головну думку, бути уважним, творчим, давати характеристику героям твору)


ІІІ. Цілереалізація.

1. Актуалізація опорних знань умінь і навичок.

А зараз кожна група презентує своє домашнє завдання - проект.



Перша група. Біографія Лесі Українки. (Учень розповідає біографію, посилаючись на фотографії, малюнки).

Вчитель. Коли Леся була маленькою, то дуже любила слухати казки про тварин, які їй розповідала мама. Навіть одного разу пізно ввечері вирішила піти в ліс і переконатися, чи справді тваринам живеться так, як розповідає про це у казках мама.

Друга група підготувала цікаві відомості про птахів - героїв казки «Біда навчить».

(Учні розповідають про птахів).



Вчитель. А зараз поспостерігаємо за поведінкою цих птахів у казці.

(Інсценізація уривків із казки «Біда навчить»).



Третя група інсценізує уривки до казки.

Вчитель. Щоб краще зрозуміти птахів, давайте спробуємо уявити себе птахами.

4. Фізкультхвилинка.

Крильця пташки розправляють,

Їх до сонця підіймають.

Потім можна політати

І комашок поганяти.

На галявину злетілись,

Там зернят вони наїлись.

Потім знову полетіли,

У гніздечка хутко сіли.

IV.Словникова робота (слайд)

- З’єднай слова.

Клопіт будівлі для зберігання харчів, врожаю.

Ні гадки не маю прославився.

Зоглядівся турбується.

Статкує губить.

Вславився ні про що не думав.

Дбає не помітив.

Клуні турбота.

Втеряє хазяйнує.
Гра «Закінчи прислів’я» (слайд)

1.»Дурні бились, а ________________________»..

2.»Хто дурнем вродився, той ________________».

3.»Не на те мудра, щоб ______________________».

4.»Поки біди не знатимеш, то __________________».

5.»Розум на дорозі ___________________________».



V. Сприйняття, усвідомлення й осмислення матеріалу.

Вирішення завдання.

Щоб вирішити проблему поставлену на початку уроку ми повинні зрозуміти нашого горобчика, визначити, якими рисами характеру був наділений. Для цього ми попрацюємо в класних групах.



Перша група. Якими рисами характеру наділений горобчик, коли був маленьким. Підтвердіть свою думку словами тексту.

Друга група. Яким став горобчик, коли настала осінь, зима? Підтвердіть свою думку словами тексту.

Третя група. Як ставився горобчик до інших героїв? Підтвердіть свою думку словами тексту.

(Слова для довідок: хазяйновитий, мудрий, дурненький, спостережливий, завзятий, кмітливий, вихований, обережний, допитливий, турботливий).

( На дошці малюнок горобчика. Після відповіді кожної групи викладаю слова – риси характеру.)


  1. Рефлексивно-оцінюючий.

1. Підведення підсумків уроку.

  • Чи став горобчик щасливий?

  • Що його навчило розуму?

-То яким треба бути, щоб щасливим стати? Які риси характеру у собі слід виховувати?
Вчитель. А зараз прочитайте і доповніть речення.

Я БУДУ ЩАСЛИВИМ ТОМУ, ЩО ВИХОВАЮ У СОБІ ТАКІ РИСИ

ХАРАКТЕРУ … (Вихованість, кмітливість, допитливість, працьовитість, спостережливість, мудрість, хазяйновитість, турботливість).

Вчитель. Я вірю, що ви всі будете щасливі!


  1. Творча лабораторія (слайд)

-Станьте авторами вірша-поради.

Робота в парах.
У житті не байдикуй,

А багато ти __________.

Розумом ти не хвалися,

А знаннями ___________.


Вкрасти – значить нагрішити,

Люди! Так не можна ______!

Хліб й до хліба зароби,

І не матимеш ________________.


Не хвалися ти пихатістю,

А ділися з іншим ________________.

Усім, хто просить, – допомагай,

І носа вверх не _________.


Не будь ніколи ти байдужим,

А краще стань сміливим, _________.

Якщо попросять – помагай,

І правил цих ______________.


VII. Інформування про домашнє завдання.(на вибір) (слайд)

Середній рівень: виразно читати казку, вміти ставити запитання до змісту казки та давати відповіді на них.

Достатній рівень: проілюструвати план казки у формі діафільму, стисло переказувати за складеним діафільмом.

Високий рівень: написати невеличкий твір-міркування на тему «Чого навчила мене ця казка?» Пам’ятайте, що у тексті-міркуванні обов’язково повинні бути його складові: твердження, доказ, висновок.

Додаток

Біографія Лесі Українки (1871 – 1913)

(Лариса Петрівна Косач-Квітка)

У нашім класі на столі

портрет стоїть у рамі.

Всім він знайомий –

і мені, й татусеві, й мамі.

З портрета дивиться на нас

землячка – поетеса.

Це гордість нашої землі –

нескорена, незламна Леся.
Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Петрівна Косач-Квітка) народилася 25 лютого 1871 року у Новограді-Волинському. Леся Українка – українська письменниця, перекладач, культурний діяч.

Мати, Ольга Петрівна Драгоманова-Косач – письменниця, яка творила під псевдонімом Олена Пчілка. Батько – високоосвічений поміщик, який дуже любив літературу і живопис. Дитячі роки письменниці пройшли на Волині: у Новограді-Волинському, Луцьку, в селі Колодяжному. У сім’ї панувала атмосфера поваги до народних звичаїв і традицій, до української культури. У дитинстві Лариса була жвавою і допитливо дівчинкою. У чотири роки добре читала, а в п’ять уже написала досить змістовного листа своєму дядькові М.Драгоманову. Леся любила співати і танцювати. Літературну діяльність Леся почала рано. У дев’ять років написала перший вірш «Надія», присвячений тітці.

Ще з дитинства Леся була старанною і здібною дитиною. Вона знала понад десять іноземних мов, любила музику і грала на фортепіано, проявляла інтерес до малювання.

Під час свята Водохреща в Луцьку дівчинка так захопилася, що не відчула, як промочила ноги у крижаній воді. Діагноз – туберкульоз кісток,а потім легень і нирок. Часто ій доводилось їздити на лікування в Крим, на Кавказ.

Прожила Леся Українка всього лише сорок два роки, і тридцять три із них плідно працювала на літературній ниві. Похована в Києві на Байковому кладовищі між могилами батька і брата Михайла.
Цікаве про птахів

Горобець

Горобець польовий широко поширений птах. Зустрічається на околицях населених пунктів, поблизу посівів зернових культур, садів, виноградників.

Коричневий капелюшок на голові, виразні чорні плями на білих щоках, невеликий чорний «нагрудничок» на горлі і комірець білого пір’я з боків шиї. Дрібний, витончений птах завдовжки 12-14 сантиметрів. По землі пересувається стрибками. Гніздиться у дуплах дерев, старих норах птахів, під дахами будинків. Харчується рослинною і тваринною їжею.
Сова

Безшумний політ, здатність бачити в темноті, гострий слух, миттєва реакція – якості сови. Більшості сов притаманний природний локатор. Досить найменшого шарудіння, щоб в абсолютній темноті здобич була знайдена і піймана. Великі очі дають можливість бачити навіть вночі. Гнучка шия дозволяє крутити головою, щоб побачити все навколо. Організм птаха пристосований до нічного полювання. Здобиччю є великі комахи, птахи, риби. Більшість сов дуже корисні, тому що поїдають гризунів. Сови можуть жити до 20 років, а деякі і до 68 років.


Крук

Крук – хижий птах, найбільший представник сімейства воронових. Довжина тіла до 70 сантиметрів, вага до 1,5 кг. Чорне пір’я з синім, зеленуватим і фіолетовим металевим відтінком. Ноги і клюв чорні. Свої великі гнізда птахи розміщують у кронах високих дерев.


Зозуля

Зозуля має довге тіло – 40 см, крила – 22 см, закруглений хвіст розміром 18 см. Хвіст майже дорівнює довжині гострого довгого крила і це ніби збільшує загальний розмір птаха. Вага зозулі – до 100 г. Забарвлення переважно сіре.

Зозулі своїх гнізд не будують і яєць не насиджують. Найчастіше їх можна побачити там, де гніздиться багато співочих пташок. Відомо близько 150 видів птахів, яким зозуля підкладає свої яйця. Живляться зозулі гусінню, жуками, мухами, інколи ягодами. За годину зозуля може з’їсти більше 100 гусениць. Тому вона є надзвичайно корисним птахом.
Ґава або ворона сіра

Ґава – хижий птах, що живе на деревах поблизу населених пунктів. Голова, крила і хвіст чорні, тулуб сірий. Довжина тіла біля 50 см. Їжа дуже різноманітна: це і рослинність, і дрібні тварини, і харчові рештки. Гніздо сіра ворона будує з дрібних гілочок і прутиків, що скріплюють глиною і дерном, в розвилці товстих гілок дерев. Зсередини вистилає пір’ям, травою або вовною. Біля гнізда поводиться обережно і непомітно. Яйця синьо-зелені в темних плямах.


Сорока

Сорока – осілий обережний птах. Довжина тіла 45-50 см, маса 150 – 250 г, розмах крил 55-58 см. В сороки своєрідне забарвлення пір’я. Голова, шия, спина, горло, воло і верхня частина грудей блискучо-чорні, плечі та поперечна смуга на спині та нижній частині тіла білого кольору. Завдяки білим плямам на боках птах дістав народну назву сорока-білобока. Живуть птахи парами. Живиться сорока різноманітними комахами, а також зерном диких трав і злакових культур. Проте там, де сорок багато, вони шкодять, знищують багато пташенят як диких, так і свійських птахів.


Курка

Курка – найпоширеніший вид птахів куроподібних. Від курки свійської одержують яйця, м’ясо, пух і пір’я. Курячий послід є цінним добривом. Залежно від породи жива маса 1,8 -3,5 кг. Статева зрілість у 5-6 місяців. Несучість 200-250 яєць, рекордна 365 яєць у рік. Маса яйця 40-65 г.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка