II. робота з юнацтвом в бібліотеках областіСкачати 474.77 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації06.03.2016
Розмір474.77 Kb.
  1   2   3
II. РОБОТА З ЮНАЦТВОМ В БІБЛІОТЕКАХ ОБЛАСТІ

Стратегічним напрямком діяльності бібліотек області є реалізація прав громадян на бібліотечне обслуговування різних категорій, задоволення їх інформаційно-бібліографічних запитів на книгу, максимум зусиль спрямовано на надання молодому поколінню вільного доступу до світових інформаційних ресурсів; реалізацію всеукраїнських, обласних, регіональних та цільових комплексних програм; правову освіту; удосконалення системи бібліотечних послуг; співпрацю з органами влади та місцевого самоврядування; співробітництво з громадськими організаціями, установами, навчальними закладами тощо.

Обслуговування юнацтва в області здійснюють 592 бібліотеки системи Міністерства культури і туризму України. Мережа складається з: обласної бібліотеки для юнацтва, 2-х бібліотек-філій (Знам'янської та Олександрійської МЦБС, 3-х юнацьких абонементів (Ульяновської ЦРБ, філії

№ 2 та № 12 Світловодської та Кіровоградської МЦБС), 31 юнацької кафедри та 519 юнацьких груп.

Слід відзначити, що в юнацьких структурних підрозділах, які обслуговують юнацтво, закріпилися постійні бібліотечні кадри, які мають фахову освіту.

Особливо творчо і плідно з молодим користувачем працюють Н.О. Осипович  (Гайворонська ЦРБ), О.М. Гребенюк (Компаніївська ЦРБ), Л.В. Кукуруза (Новоукраїнська ЦБ), Т.Ф. Пугач (Світловодська ЦРБ), Е.А. Малюк (Кіровоградська МЦБС), І.А Зеленокур (юнацька бібліотека-філія Знам'янської міської ЦБС), колектив бібліотечних працівників юнацької бібліотеки Олександрійської міської ЦБС, (Ж.Ф. Городецька, директор МЦБС) та ін.

За 2007 рік публічними бібліотеками області обслуговано 108,7 тис. юнаків та дівчат, що на 1,5 тис більше, ніж у 2006 році. Найкраще спрацювали по залученню читачів серед юнацтва бібліотеки Бобринецького, Кіровоградського, Новоукраїнського районів, Гайворонської, Компаніївської, Олександрійської, Світловодської районних та Світловодської і Олександрійської міських ЦБС. Незначне недовиконання плану користувачів-юнацтва у бібліотеках Долинського району, Знам'янської та Устинівської районних ЦБС.

Зріс авторитет до професії бібліотекаря серед громадськості у регіонах області. Так, із 977 бібліотечних працівників (без обласних бібліотек) 523 працює на селі, 62 депутати районних, селищних та сільських рад, зокрема в Олександрійському, Вільшанському, Добровеличківському, Кіровоградському районах по 6 депутатів, Голованівському та Новоукраїнському по 4, в інших районах від 3 до 2. Крім того, бібліотекарі є членами виконкомів, постійних комісій.

Із-за відсутності достатнього бюджетного фінансування не всі бібліотекарі працюють на повні ставки, зокрема, у Голованівському (0,75-9; 0,5 -11); Добровеличківському (0,75-4; 0,5-14); Долинському – (0,75-4; 0,5 -5); Маловисківському (0,5-7); Новомиргородському (0,5-10); Новоукраїнському (0,75-5; 0,5 – 7); Петрівському (0,75-3) районах.

Проте, слід відмітити і позитивні зрушення у виплаті оздоровчих, у розмірі посадового окладу та преміальних у всіх регіонах області.

Дещо краща ситуація із забезпеченням книгозбірень області джерелами оперативної інформації.

За кошти від надання платних послуг та виділення бюджетних асигнувань здійснено передплату періодичних видань. Найкраще це питання вирішується у Гайворонському, Петрівському, Олександрійському районах і Кіровоградській міській ЦБС, де сума використаних коштів сягає від 9,5 до 12,0 тис грн.; у Знам'янському, Новоукраїнському, Голованівському районах від 19,5 до 27,4 тис. грн. Лідирує Олександрійська МЦБС – 33,2 тис. грн. Чого не можна сказати про бібліотеки Онуфріївського району - 3,8 тис. грн., Світловодського – 1,7 тис. грн. Не передплачують періодичних видань по 4 бібліотеки у Долинському, Добровеличківському районах, Петрівському – 3, Новомиргородському – 2. Виділялися бюджетні кошти на придбання літератури в бібліотеках Новоукраїнського – 7,8 тис. грн., Долинського – 10,0 тис. грн., Кіровоградського району – 16,5 тис.грн. та Кіровоградської міської ЦБС – 35,0 тис. грн. Про що не можна сказати за бібліотеки Маловисківського району, Гайворонської, Знам'янської, Новоархангельської, Олександрійської, Онуфріївської, Світловодської, Ульяновської районних та Знам'янської, Світловодської, Олександрійської міських ЦБС.

У бібліотеках області запроваджено надання користувачам додаткових платних послуг. Серед усіх слід відзначити кращі бібліотеки:


 • Олександрійської МЦБС - 109,9 тис. грн.

 • Кіровоградської МЦБС - 35,6 тис. грн.

 • Світловодської МЦБС - 35,3 тис. грн.

 • Знам'янської МЦБС - 21,1 тис. грн.

 • Гайворонської ЦБС - 15,6 тис. грн.

 • Олександрійська РЦБС - 13,7 тис. грн.

 • Добровеличківського району - 12,1 тис. грн.

Чого не можна сказати про бібліотеки:

 • Новомиргородського району - 1,8 тис.грн.

 • Устинівської ЦБС – 2,5 тис. грн.

 • Ульяновської ЦБС – 2,8 тис. грн.

 • Петрівського району – 3,7 тис. грн..

 • Долинського району та Новгородківської ЦБС по 4,0 тис. грн. та ін.

Інформатизація. Продовжується в бібліотеках області робота по запровадженню нових інформаційних технологій.

На базі юнацької бібліотеки Олександрійської МЦБС діє молодіжний інформаційний центр з 7-ма робочими станціями INTERNEТ-класу для забезпечення безкоштовного доступу користувачів до мережі INTERNEТ. На базі INTERNEТ-класу проведено обласний семінар-тренінг для бібліотек профтехосвіти з питань оволодіння ними комп'ютерною грамотністю та технологіями пошуку інформації в INTERNEТі.

Цікавими були: серія віртуальних Інтернет-подорожей для учнівської молоді, біологічна Інтернет-гра, цикл віртуальних уроків для студентської молоді тощо.

У публічних бібліотеках (крім 3-х обласних) 92 комп'ютери, у т.ч. 23 придбано у 2007 році; багатофункціональних пристроїв (Комбі) - 25, з них 10 – нових; принтерів - 62 (15 нових); сканерів – 21 (5 нових); ксероксів – 34 (6 нових), фотоапаратів – 25 (5 нових), факси є тільки у Світловодській районній, Світловодській та Олександрійській ЦМБ. Інтернет-зв'язок є у 49 бібліотеках (без обласних), тільки в бібліотеках Олександрійської МЦБС – 23, (у т.ч. за бюджетні кошти – 22); 57 місць забезпечено Інтернет-зв'яком. Не мають комп'ютери юнацькі структурні підрозділи, зокрема юнацький абонемент при ф. № 2 Світловодської, ф. № 12 Кіровоградської міських ЦБС; юнацька бібліотека-філія Знам'янської МЦБС.

Немає Інтернет-зв'язку в Компаніївській, Ульяновській, Устинівській ЦРБ, а також відсутні електронні адреси крім цих бібліотек ще й у Знам'янській районній ЦБС.

Маркетинг та рекламна діяльність. У бібліотеках Гайворонського, Голованівського районів проведено анкетування щодо вивчення рейтингу популярності бібліотек - „Бібліотека очима користувача”, де юнь дала оцінку бібліотекарям і внесла пропозиції щодо придбання комп'ютерної та множильної техніки, потрібної для заходів.

Бібліотеки працюють над створенням позитивного іміджу через ЗМІ.

Традиційно використовують бібліотеки Олександрійської міської ЦБС телебачення у 3-х спеціальних телепередачах: „Віршотерапія”, „Преса за інтересами”, „Цікавинки звідусіль” (74 виступи), на радіо – 6 та 30 на шпальтах місцевих періодичних видань. Не відстають у цьому напрямку і бібліотеки Кіровоградської МЦБС – 74, у т.ч. 8 – радіо, 6 – ТБ, 60 –на сторінках періодичних видань; бібліотеки Добровеличківського району тільки на сторінках районної газети „Сільське життя” мають публікацій – 52 (це проблемні статті про сільські бібліотеки, відгуки та розповіді журналіста районної газети „Сільське життя” про діяльність сільської книгозбірні, цікаві засідання клубів за інтересами і т.п.).

Майже кожна бібліотека займається рекламною діяльністю: виготовлення запрошень, буклетів, пам'яток для читача, оформлення візиток, дайджестів, збірок, методичних видань...

До найкращих видань слід віднести: Долинську, Новоукраїнську, Олександрівську районні бібліотеки, Гайворонську, Олександрійську районні та Кіровоградську міську ЦБС.

Формуванню позитивного іміджу бібліотеки сприяє співпраця з установами, організаціями: відділами у справах сім'ї, молоді та спорту; у справах неповнолітніх, юстиції, освіти райдержадміністрації, міськвиконкомів; районними та міськими центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді; міськрайонними центрами зайнятості; "Союз Афганців", радою ветеранів, закладами культури, громадськими організаціями і об'єднаннями, благодійними фондами.

При проведенні масових заходів використовуються ігрові та діалогові форми і методи популяризації книги: інтелектуально-пізнавальні ігри, конкурсно-розважальні програми, поле чудес, правовий лабіринт, різноманітні тренінги, рольова ігри, екологічний калейдоскоп, детективне агентство, свято забав і розваг, правовий Інтернет-ринг, географічне лото, екологічний бумеранг, літературний лабіринт, літературний вернісаж, літературно-музична ікебана, гранд-ринг; виставки: застереження, панорама, подорож, протест, сюрприз, гербарій, роздум, ікебана та ін.

Слід відзначити цікаву і змістовну роботу юнацьких структурних підрозділів: • юнацьких бібліотек: Олександрійської МЦБС (інновації і навчально-виховний процес) та Знам'янської МЦБС (організація змістовного дозвілля у розрізі клубу "Крок до гармонії");

 • юнацьких абонементів: ф. № 2 Світловодської МЦБС (екологічна просвіта у рамках клубу "Сузір'я"), ф. № 12 Кіровоградської МЦБС (етичне виховання і становлення особистості у розрізі клубу "Шляхетні панянки"), Ульяновської ЦРБ (національно-патріотичне виховання);

 • юнацьких кафедр: Гайворонської ЦРБ (громадянське виховання), Добровеличківської ЦРБ (цільова комплексна програма "Моральність і право"), Олександрівської районної бібліотеки (бібліотечне краєзнавство), Новоукраїнської ЦРБ (інтелектуальний розвиток молодого покоління);

 • бібліотеки-філії: Знам'янської РЦБС (відродження національних традицій шляхом проведення заходів і створення кімнат та кутків при книгозбірнях), Онуфріївської ЦБС (сімейне виховання); Новоархангельської ЦБС (екопросвіта за цільовою програмою "Земля – гніздо, не занапастимо її"), Світловодська центральна міська бібліотека (співпраця з громадськими організаціями, проведення циклу тренінгів).

Так, для учнівської та студентської молоді міста Світловодська центральною міською бібліотекою проведено 4 тренінги „Інтеграція молоді в громадське життя”. Своєрідність сучасного етапу розвитку українського суспільства полягає в тому, що поряд з державою громадські організації беруть активну участь у вирішенні соціальних проблем. Шляхом заохочення громадської ініціативи, створення союзу з діловими колами та органами державного управління, ІІІ сектор збагачує середовище, в якому закріплюється та розвивається демократія.

Тезиси тренінгу „Інтеграція молоді в громадське життя”:

 • реєстрація учасників тренінгу;

 • представлення тренера.

Мета тренінгу:

 • поглибити знання молоді про громадські організації, про їх значення та розвиток ІІІ сектору в Україні; навчити за допомогою елементів тренінгу орієнтуватись в правах та можливостях громадських організаціях, що захищають свої права та задовольняють політичні, економічні, соціальні, культурні та інші інтереси;

 • навчити спілкуванню, роботі в команді, участі в рольових ситуаційних іграх.

Знайомство учасників тренінгу.

Визначення правил роботи і очікування від тренінгу.Зміст тренінгу:

Третій сектор, як частина суспільства. „Розвинений третій сектор - демократична держава”.

Активна участь громадських організацій у вирішенні соціальних проблем.

Об’єднання зусиль ІІІ сектору та державного управління.

Ознаки ІІІ сектору.

Визначення принципів діяльності громадських організацій.

Значення розвитку ІІІ сектору.

Проектна діяльність громадських організацій. Створення та дії громадських організацій.Анкетування.

У ході анкетування було отримано 60 анкет із відповідями, в яких містяться позитивні враження учасників про тренінг та його тематичне наповнення і організаційне виконання.

Зробивши аналіз анкет учасників тренінгу можна зробити висновок, що після проведення циклу тренінгів рівень знань про діяльність громадських організацій у молоді значно підвищився, і стало зрозумілим значення розвитку ІІІ сектору для суспільства. Кожен тренінг надав нову інформацію, розкрив цю тему різнобічно, показав необхідність цих знань для подальшого життя молоді. У слухачів тренінгу виникло бажання самим у подальшому житті брати активну участь у громадській роботі задля вирішення молодіжних питань, нагальних молодіжних проблем у суспільстві. Тренінг дав можливість учасникам набути навичок роботи в команді, поважати думку один одного та реалізувати свої особисті здібності.

Участь у регіональних, обласних, Всеукраїнських заходах, що проводились спільно з молодіжними організаціями, установами, спонукають до активного творчого пошуку, сприяють зростанню авторитету книгозбірень в юнацькій читацькій аудиторії.


Традиційними стали регіональні конкурси юних талантів "О мово моя, душа голосна України", "Таланти рідного краю", "У пензлі, у пісні, у слові", "Кращий читач року" в бібліотеках Вільшанської, Гайворонської, Новгородківської, Олександрійської, Новоархангельської, Світловодської районних ЦБС, Кіровоградського, Долинського, Новоукраїнського, Олександрівського районів та Олександрійської, Світловодської, Кіровоградської міських ЦБС.

БІБЛІОТЕЧНИЙ МОНІТОРИНГ ТА АНАЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ БІБЛІОТЕКИ З ПИТАННЯ ВИЯВЛЕННЯ ТА ВИВЧЕННЯ ІНТЕРЕСІВ КОРИСТУВАЧІВ

Максимальне задоволення потреб та читацьких інтересів користувачів – головна мета функціонування кожної бібліотеки. Спостереження, анкетування, міні-опитування, соціологічні дослідження, аналіз бібліотечної статистики дали змогу проаналізувати діяльність бібліотек області.

Бібліотеки області брали участь у ІІ турі обласних соціологічних дослідженнях "Визначення читаності у бібліотеках області соціально-значущої та краєзнавчої літератури"; "Особисті та соціальні проблеми молоді: допомога бібліотек".

Дане дослідження дозволило дізнатися про коло особистих і соціальних проблем молоді та визначити напрями діяльності бібліотек щодо їх вирішення (див. додаток).

Цікавим було загальносистемне дослідження "Ваше ставлення до військової служби" серед допризовної молоді в бібліотеках Компаніївської ЦБС, яке визначило ставлення молодого покоління до військової служби. Висновки респондентів на запитання: "Ваше ставлення до військової служби", відповіли: бажання служити – 72%, небажання – 7%, не замислювався – 20%; "Чи готуєтеся Ви до служби в армії?" відповіли "так" – 70%, "ні" – 21%. Підготовленість до служби в армії респонденти пов'язують із зайнятістю спортом – 57%, спілкуванням з військовослужбовцями та друзями, які відбули строкову службу – 27%, читання книг, публікації про армію – 16%.

На запитання "Ваше ставлення до однолітків, які не бажають служити?" юнаки відповідали: "позитивно" – 42%, "для мене це не має значення" – 37,6%, "негативно" – 20,4%.

На запитання "Чи вживаєте Ви якісь заходи, щоб не служити в Збройних Силах України? Якщо "так", то що саме" 61,4% відповіли "ні", а 38,6% - "так". Респонденти, які відповіли, що вживають заходи, щоб не служити в Збройних Силах України називають вступ до ВУЗів, хворобу.

За оцінками дослідження все ще залишається недосконалою роз'яснювальна та виховна робота серед допризовної молоді працівниками військкомату, лікарями, а також військовими строкової служби, звільнених у запас, курсантами. Проводити заходи у тісній взаємодії із закладами культури, установами і громадськими організаціями.

Серед учнівської молоді бібліотеками області проведено міні-опитування "Найкраща українська книга 2007 року", "Періодика – 2007. Ваші пропозиції", "Популярна книга року", яке визначило кращою книгою І. Білик "Похорон богів", І. Роздобудько "Останній діамант міледі", С. Жадан "Капітал" та "Гімн демократичної молоді", М. Матіос "Щоденник страченої", твори Ю. Андруховича. Періодичні видання: "Клас", "Юний технік України", "Однокласник", "Мистецтво та освіта", "Образотворче мистецтво", "Україна молода", "Молодіжне перехрестя" та ін.

Повсемісно проведено опитування "Найкраща українська книга 2007 року" та "Читання у вашій сім'ї".

Систематичний аналіз: відмов на літературу, збір відгуків про прочитані книги, незадоволеного читацького попиту, проведення Днів суцільного обліку читацьких запитів визначили відповідність обслуговування запитів молодих користувачів.

У бібліотеках області здійснюється анкетне вивчення запитів потреб читання молоді за темами: • "Якої бібліотеки потребує сучасний користувач?" – Олександрійської МЦБС;

 • "Бібліотека у пошуках талантів" – юнацька кафедра Світловодської МЦБС;

 • "Ваша думка, користувачі?" – Онуфріївської ЦБС;

 • "Молодь і право" – Новоукраїнського району;

 • "Шкідливі звички: молодь, проблеми" – Знам'янської РЦБС;

 • "Пізнаємо, вивчаємо, бережемо" – Олександрійської районної ЦБС;

 • "Мій край – моя історія" – Новомиргородського району;

 • "Твоя майбутня професія" та "Твоє дозвілля" – Кіровоградської міської ЦБС та ін.

РОБОТА З КАТЕГОРІЯМИ КОРИСТУВАЧІВ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ОСОБЛИВОЇ УВАГИ

Бібліотеки Кіровоградщини особливу увагу приділяють цій категорії.

З метою покращення обслуговування бібліотеки ввели пільгове обслуговування (безкоштовне) таких категорій, як: діти і підлітки-інваліди, волонтери, діти-сироти та діти, що знаходяться під опікою, діти з багатодітних сімей. Бібліотекарі постійно вивчають читацькі інтереси дітей і підлітків, надають психологічну та моральну підготовку за допомогою інноваційних форм спілкування (листки-довіри, листки-бажання). Ці заходи дають змогу визначити інтереси даної категорії читачів та обсяг роботи по їх задоволенню.

Так, бібліотеки Кіровоградської МЦБС для учнів допоміжної школи-інтернату № 1, яка орієнтується на засвоєння учнями робітничих професій, організували та провели виставки-презентації робіт декоративно-ужиткового мистецтва "Незламність духу у творчості", прес-калейдоскоп "З історії робітничих професій", конкурс малюнків "Краю мій, рідний", вечір розваг "Про нас і для нас", різдвяний турнір "Щедрівки, колядки, народні загадки". Цікавою була виставка міні-творів "Усі професії важливі – вибирай на смак" із захистом професії батьків який завершився конкурсом прислів'їв та приказок про працю.

Філія № 8 Кіровоградської МЦБС працює з дітьми і підлітками навчально-виховного об'єднання "Спеціальна загальноосвітня школа" (діти з вадами слуху). Для них проведено ряд масових заходів, спрямованих на їх гармонічний розвиток, формування особистості:


  • "Мандруємо книжковим містом" (подорож по бібліотеці);

  • "З якого це твору" (бюро літературних знахідок);

  • "Читаємо, пізнаємо, граємо" (літературна гра-конкурс).

Ці заходи сприяли розвитку пам'яті, сприймання, уяви, мислення, винахідливості, творчої самодіяльності; викликали інтерес до книги, заохочували до читання дітей та підлітків.

Особливу увагу приділяють цій категорії бібліотеки Олександрійської МЦБС. Вони працюють у тісному контакті з міським Центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, школою-інтернатом для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, дитячим будинком сімейного типу "Каравела", прийомними сім'ями, ЗНСЗ № 4 І-ІІІ ступенів для дітей із затримкою психічного розвитку, благодійним Центром соціальної допомоги та реабілітації "Джерело життя", молодіжним парламентом за розробленою цільовою комплексною програмою "Дай руку, підліток". Бібліотеки з їх участю провели ігротеку "Різдвяний вертеп", гру-вікторину "Зима казками мандрує" (народні ігри, загадки, прислів'я, приказки, колядки та щедрівки), "Христос Воскрес, воскресне і Україна" – пасхальна ігрова програма, свято дитинства, інтелектуальну гру "Чарівний промінь у країну знань" тощо.ІНФОРМАЦІЙНЕ ТА ДОВІДКОВО-БІБЛІОГРАФІЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

На 01.01.2008 року в області є 426 одиниць комп'ютерно-множильної техніки (з них у регіонах - 234), у т.ч. комп'ютерів – 235 (з них у регіонах - 117).

З 25 центральних районних, міських бібліотек, районних бібліотек мають Інтернет-зв'язок 49 (крім Знам'янської, Компаніївської, Ульяновської та Устинівської центральних районних бібліотек).

Використання мережі Інтернет вимагає удосконалити інформаційно-бібліографічне обслуговування та підвищити його рівень. За допомогою Інтернет у найкоротший термін виконуються найскладніші запити.

Згідно запитів молоді користувачі мали доступ до різноманітної електронної інформації. При обслуговуванні використовувались такі ресурси: веб-ресурси мережі Інтернет, електронні видання на компакт-дисках, бази даних, електронні енциклопедії, електронні підручники та словники, СD-R, DVD-R у комплектах з періодичними виданнями комп'ютерної тематики, електронні каталоги.

У бібліотеках створені web-сайти і надано доступ користувачам до нових розділів, як: "Краєзнавство", "Краєзнавці", "Віртуальні виставки", "Література рідного краю", "Вебліографія", "Комп'ютерна періодика" та інш.

З 2007 року Петрівська районна та Знам'янська, Кіровоградська, Світловодська і Олександрійська центральні міські бібліотеки входять до складу бібліотек – учасниць Кіровоградського регіонального кооперативного каталогу. Його мета – створення на власному сайті On-line- центру кооперативної каталогізації для бібліотек Кіровоградщини.

Обмін даними з аналітичних описів статей газет, які видаються у вище зазначених містах та районних ценрах Кіровоградщини виконується через файли формату ІSO – 2709 в стандарті UNIMARC (UKRMARC).

Для юних користувачів, згідно їх запитів, складаються WEB-списки сайтів за темами: "2007 рік – рік української книги", "Конституція України – основний закон держави", "Україна та ЄС – разом у майбутнє", "Молоді українці – творці української культури", "Слово мудрість, слово думка", "Кобзар усіх часів і народів", "На хвилях нашої пам'яті", "Шпаргалка абітурієнта", "Студентська афіша", "Як знайти відповіді на правові запитання", "Робота в Україні та за її межами", "Освіта за кордоном", "Правовий захист", "З Інтернетом на ти" тощо.

Працівниками Інтернет-центрів (57 Інтернет-місць в бібліотеках області) проводяться пізнавальні заходи для учнівської та студентської молоді, як: • Інтернет-подорож "Історія розвитку Інтернет";

 • віртуальна гра-вікторина "Україна між минулим і майбутнім";

 • біологічна Інтернет-гра "LG - Евріка";

 • цикл віртуальних уроків "Інтернет-вікно у світ";

 • огляд сайтів для молоді "Електронно-інформаційний сайт";

 • віртуальний репортаж "Держава. Молодь. Право.";

 • віртуальна екскурсія "Мистецтво Рембрандта в музеях світу".

Для юних користувачів клубів за інтересами "Молодь і право" (Новоукраїнська ЦРБ), "Лідер" (юнацька бібліотека-філія Олександрійської МЦБС), "Співрозмовник" та "Сучасник" (Світловодської МЦБС), "Ати-бати" (Кіровоградської ЦМБ) та ряд інших бібліотек під час засідань активно використовують можливості Інтернет-зв'язку.

У всіх центральних бібліотеках, філіях діють інформаційно-ресурсні та публічно-інформаційні центри "Бібліотека і влада", "Влада інформує". Тут створено конволюти "Держава і влада", "Молодь і право", "Неповнолітній: твої права і обов'язки" тощо. Центри відвідують члени громадських організацій, учнівська та студентська молодь.

Повсемісно у центрах працює громадська приймальня районних та міських управлінь юстиції.

Цікаву роботу з учнівською молоддю в ІРЦ проводять бібліотекарі Світловодської МЦБС. Змістовними були тренінги на тему "Знай, як захистити свої права", де головним питанням було визначення прав людини та що вони для неї означають. Учасники тренінгу навчилися спілкуванню, роботі в команді, участі в рольових та ситуаційних іграх. Присутні ознайомилися з книжковою виставкою "Твої права та обов'язки", брали участь у вікторині "Правовий компас", бесіді-діалозі "Я – дитина, я - людина" та у віртуальному уроці "Інтернет-ресурси з прав людини". Широкого резонансу набула виставка-ярмарок предметів декоративно-ужиткового мистецтва "Веселковий світ" членів Центру активної соціально-психологічної реабілітації інвалідів "Добрада". Під час заходу представлено широкий спектр Інтернет-сторінок, що містять інформацію про досвід інших громадських організацій, про вирішення проблемних питань людей з обмеженими фізичними можливостями.

Популяризуючи бібліотечно-бібліографічні знання серед учнівської молоді бібліотеками області проведено ряд заходів з використанням ігрових форм, як:


 • КВК, Що? Де? Коли? (Новомиргородська районна бібліотека);

 • гра-подорож "По країні Бібліографії" (Компаніївська центральна районна бібліотека);

 • книжковий лабіринт "Книга – джерело знань" (Кіровоградський район);

 • конкурс "Міс Бібліографія" (Гайворонська ЦРБ);

 • бібліотечний вернісаж (Олександрійська ЦРБ);

 • бібліотечна гра "Книга – ключ до знань" (юнацька бібліотека-філія Знам'янської міської ЦБС).

Змістовним був День краєзнавства "Кіровоградщина: історія та сучасність" у бібліотеках Світловодської міської ЦБС, який включав:

 • презентацію книги Б. Кузика, В. Білошапки "Кіровоградщина: історія і сучасність";

 • бліц-турнір "Пам'ять степів" (історія м. Світловодська);

 • заочна екскурсія "Вулицями рідного міста";

 • зустріч-діалог "Місто моє – моя маленька батьківщина" (за участю ветеранів війни).

У справжнє свято перетворився День інформації "Світ неповторний та чудесний" в Інгуло-Кам'янській бібліотеці-філії Новгородківської ЦБС, у програмі було:

 • презентація книжкової виставки "Краса і неповторність живої природи";

 • бесіда "Людина і природа – взаємозв'язок між ними";

 • інформаційний калейдоскоп "Що? Де? Коли?";

 • екологічна вікторина "Збережемо рідну природу";

 • круглий стіл "Земля. Життя. Природа".

Найбільш цікавою була декада популяризації бібліографічних знань у бібліотеках Олександрійської районної ЦБС, яка включала такі заходи: бібліотечну лоцію, гру-подорож "Дивосвіт скарбів книжкових", конкурс "Країна Мудрагелія", бібліоерудит "Найспритніший", екскурс-подорож "У країну словників", конкурс знавців ДБА, інформаційний калейдоскоп "Хто краще? Хто швидше? Хто точніше?", ситуаційні та рольові ігри тощо.

У бібліотеках області проводяться бібліотечні уроки, бесіди біля ДБА: "Каталоги та картотеки бібліотеки"; "Книга в нашому житті", "Найдавніші бібліотеки світу", "Книга – твій друг і порадник", "У країну знань" та ін.

Бібліотекарі області проводять інформаційні години, інформіни для вчителів-предметників, Дні спеціаліста.

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка