Іменники синоніми, іменники антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників



Скачати 76.22 Kb.
Дата конвертації19.02.2016
Розмір76.22 Kb.
Тема: Іменники - синоніми, іменники - антоніми. Багатозначні іменники. Пряме і переносне значення іменників.

Мета: удосконалювати вміння вживати в мові іменники - синоніми, іменники - антоніми, як засіб увиразнення мовлення. Вміти влучно використовувати слова в прямому і переносному значенні, застосовувати в мовленні багатозначні іменники. Показати їх роль в народних прислів'ях. Розвивати в учнів активне мовлення, культуру мовлення, формувати вміння вибирати з ряду синонімів ті іменники, які відповідають змісту висловлювання. Виховувати любов до рідної мови.



Обладнання: «осіннє листя – завдання», схема-опора "Іменник", словники синонімів, антонімів, багатозначних і однозначних слів, предметні малюнки, план розбору іменника як частини мови, картки для індивідуальної роботи

Тип уроку:систематизація та закріплення ЗУН

Хід уроку:

І. Організація класу до роботи
(хвилинка емоційного настрою)
Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок


– Девізом нашого уроку будуть слова:

Щоб помилки хитрі, спритні

Не ховалися в рядках,

Щоб всі букви в кожнім слові

Опинились на місцях,

Будем дружно працювати,

Свою пильність розвивати.

Всі: раз, два, три, чотири, п’ять –

хочем все на світі знать!

Для проведення сьогоднішнього уроку нам будуть потрібні підручники, робочі зошити, ручки, прості олівці, лінійки, щоденники, а також, гарний настрій, розум, кмітливість і бажання вчитися.

Завітала осінь-чарівниця до нас у клас барвистим листом, та не простим…На кожному – завдання від гості. І як тільки останній з них закружляє у осінньому танку, спливе час нашого уроку.

II. Актуалізація опорних знань

Перший листочок.



Загадка:

Хто ти? Що? Твоє ім'я?

Імена – моя сім'я.

Знають всіх в ній поіменно,

А зовуть сім'ю ... (іменник).

Інтерактивна гра «Гронування»

Діти, давайте пригадаємо, що ми знаємо про іменник?


  • Що таке іменник? (Іменник - це частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання: хто? або що?).

  • Іменники можуть бути ... (Назвами істот (хто?) і неістот (що?).

  • А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).

  • Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).

  • Іменники мають ... (Числа - однина, множина).

А чи знаєте ви, що половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це - іменник.

А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число. Сьогодні 16 жовтня.

Листок другий

Каліграфічна хвилинка.

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб рівно і гарно слова написати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати.

- Пп, пл, пр, праця



- марнує годує, людину а лінь Праця (записано на дошці, потрібно відновити прислів’я: Праця людину годує, а лінь – марнує).

- Знайдіть слова, які відповідають на питання - що? (Праця, лінь).

- Зробити розбір слів як частини мови. І слово – учень коло дошки, ІІ – самостійно.

- Діти, а яка особливість цих слів у прислів'ї? (Протилежні за значенням).

- То як називаються слова, що мають протилежне значення? (Антоніми).

- Наведіть приклади антонімі. (Ніч - день, зима - літо, радість - печаль…)


Повідомлення теми і мети уроку,мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми будемо продовжувати знайомитися з іменниками - антонімами, синонімами і дізнаємось про багатозначність слів, про слова, вжиті в прямому і переносному значеннях, що дозволить увиразнити наше мовлення.



Систематизація та закріплення ЗУН.

Листок третій



- Послухайте, будь-ласка, загадки, відгадайте їх. Знайдіть антоніми

Я антонім слова літо,

В мене біла, тепла свита,

Хоч мороз люблю сама,

Адже звуть мене ... (Зима)
Я антонім шуму, стуку,

Уночі без мене мука,

Для спочинку наймиліша,

Відгадаєш, хто я ... (тиша).



Робота над вправою 103.

Відкрийте підручники на сторінці 51. Прочитайте речення і знайдіть в кожному з них іменники. До них слід дібрати антоніми (І-ІV- колективна робота, V-VІІ - робота в парах).

Дітки, який ми можемо зробити висновок про роль антонімів в реченнях, прислів'ях? (Вони допомагають увиразнити мовлення, точно висловити свою думку або загострити увагу на чомусь особливому, дають можливість яскравіше виразити протилежні явища).

А тепер, будь-ласка, звірте свій висновок з наведеними відомостями у підручнику, (читання мовчки). То чи співпали ваші припущення? (так).


Хтось там бачу притомився і на парту похилився. Треба всім нам дружно встати, Фізкультпаузу почати.
Осінь, осінь. Лист жовтіє,

3 неба часом дощик сіє. (піднімають руки пальцями показують рух дощика)

Червонясте, золотисте

Опадає з клена листя. уки в сторони)

Діти ті листки збирають, (присідають, імітують збирання листочків)

У книжки їх закладають.

Наче човники, рікою облять руками човники)

їх пускають за водою.

З них плетуть вінки барвисті,

Червонясті, золотисті. ружляють)

Листок четвертий

Хто дід?


З’їжджалися дочки у гості до діда:

ось там Завірюха санчатами їде,

за нею Метелиця слідом мете,

Хурделиця Хугу з собою веде,

а тільки – но вітер у полі завіє,

як стануть на лижі Хуртеча й Завія.

нарешті удвох з Заметіллю приїхала

найменша – улюблена донечка Віхола. (дід Мороз)

Завірюха, Метелиця, Хурделиця, Хуртеча, Заметіллю – які це слова? (синоніми)

Пригадаємо, що таке синоніми? (Синоніми - це слова, одинакові або близькі за значенням, але різні за звучанням і написанням).



Словникова робота

То яку роль грають в мовленні іменники - синоніми? (вони дають можливість найточніше, найвиразніше і найвлучніше висловлювати свою думку).

А чи знаєте ви діти, що існують спеціальні словники антонімів і синонімів?

От наприклад у словнику синонімів до слова ліс подано аж більше 35 слів синонімів, а до слова йти аж 70. (демонстрація словників)

Листок п’ятий

Самостійна диференційована робота на картках

1 варіант

Вибрати найбільш влучне слово із синонімічного ряду іменників:


їжа, страва, харч, корм, пожива.
Восени люди заготовляють для тварин - __________. (корм).

Комахи під корою дерев знаходять - __________. (поживу).

У дорогу турист взяв із собою - _______ (їжу).

2 варіант

Замінити словосполучення найбільш влучним іменником - синонімом.

Восени падає листя - ________ (листопад).

Сильний дощ - _______(злива).

Дрібний осінній дощ - _____ (мряка).

Перевірка виконаного завдання.



Хвилинка відпочинку.

А) Осінні квіти розкривають пелюстки сонечку (імітація рухів пальцями та долонями)

Б) Імітація кружляння осінніх листочків в повітрі.

В) Осінній дощик барабанить по листочках.

Листок шостий

Послухайте діти віршик і скажіть яке слово у ньому зустрічається найчастіше

Косу дівчина плете,

На косі трава росте.

Пляж найкращий на косі,

Поки ще трава в росі.

Із косою йде на косу,

Хлопець той, що траву косить.

Яке це слово? (коса) Що означає це слово? (зачіска, частина місцевості, інструмент). Отже, це слово має кілька значень. Як такі слова називаються? (багатозначні)

То які слова називають багатозначними? (які звучать однаково, але мають різне значення)

Робота за малюнками (дві лисички – тварини, лисички - гриби)

(ключ-журавлиний, ключ гайковий, ключ скрипічний, ключ від замка),

(коса – дівчини, коса - знаряддя праці, коса на річці)

В якому новому значення вживаються тепер слова:

1- двірник - в автомобілі, людина, яка прибирає;
2- диск - комп'ютерний, автомобільний, музичний

3- миша - тварина, комп'ютерна

Листок сьомий

Послухайте діти словосполучення

Золота каблучка

Золота осінь

Золота людина

У якому значенні застосовується слово "Золота"? ( у прямому і переносному значенні



Робота над вправою 106.

Прочитайте. Визначте, що це - текст чи окремі речення. Чому? (Тому що текст - це декілька речень, поєднаних між собою спільною думкою).

Що це за чорне золото, яке добувають у Донбасі? (вугілля). А ще чорним золотом називають нафту.

А що то за біле золото, яке вирощують на полях Середньої Азії? (бавовна).



Корекція та поглиблення знань учнів

Листок восьмий

• Які ключі до неба добираються? (журавлині)

• Якою голкою не пошиєш сорочки? (Голкою ялинки, їжака)

• 3 якого крана не набереш води? (З підйомного).

Підсумок уроку

На уроці ви були молодці і гарно працювали. Тож давайте пригадаємо з якими словами ми познайомилися (антоніми, синоніми, багатозначні слова)? Для чого вони нам потрібні?

Чим більше людина в своєму мовленні використовує антоніми, синоніми, багатозначні слова, пересипаючи свою мову прислів'ями та приказками, тим вона стає милозвучнішою, багатограннішою, адже недарма її називають солов'їною, порівнюють з піснею найспівочішої пташки - солов'я.

Оцінювання

За вашу роботу на уроці ви одержуєте оцінки.



Листок дев’ятий

Домашнє завдання Вправа 107

Література:

  1. Карпова О. О. Розробка уроку 4 клас "Іменники - синоніми, іменники - антоніми." http://pochclass.ucoz.ru/index/4_klas/0-21

  2. Розробка уроку http://www.homeschool.nov.ru/publ/rozrobki_urokiv_z_ukrajinskoji_movi/imenniki_sinonimi_imenniki_antonimi/imenniki_antonimi_imenniki_sinonimi_bagatoznachni_slova_prjame_i_perenosne_znachennja_sliv/40-1-0-136

  3. М. С. Вашуленко "Рідна мова", Київ, 2004

  4. І. Блажкевич Кленові листки http://ocls.kyivlibs.org.ua/ditachi/osin/virshi2.htm


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка