Іменники синоніми, іменники антоніми. Багатозначні іменники



Скачати 39.89 Kb.
Дата конвертації04.03.2016
Розмір39.89 Kb.
Тема: іменники – синоніми, іменники – антоніми. Багатозначні іменники.

Пряме і переносне значення іменників.



Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме і переносне значення слів. Вчити добирати іменники – синоніми та іменники – антоніми, визначати пряме і переносне значення, використовувати у мові названі категорії іменників; розвивати і збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови.

Обладнання:
ХІД УРОКУ
І.Організація класу (хвилинка емоційного настрою).

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Продзвенів уже дзвінок,

Починаємо урок!
Девізом нашого уроку будуть слова:

Шукай сам – допоможи знайти іншому.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.


  • Перепусткою на урок сьогодні будуть добрі слова.

  • Які добрі слова ви знаєте? (добро, мир, ласка, щирість, шана, дяка, тепло, доброзичливість, милосердя, вірність, відданість, любов, дружба…)

  • Які запитання поставимо до цих слів? (Що?)

  • Кому притаманні риси, вчинки, які названі? (Людині).

  • На яке питання відповідає слово «людина»? (Хто?)

  • Для чого потрібно людині знати добрі слова? (Щоб збагатити та прикрасити нашу рідну мову).

ІІІ. Визначення мети і завдань уроку.

  • Для чого нам потрібно вивчати рідну мову?

  • Що потрібно знати і вміти на сьогоднішньому уроці, щоб мова була багатшою, приємною у спілкуванні?

ЗНАТИ: ВМІТИ:

Добрі слова Правильно вживати

Правопис літер Робити висновки

Синоніми Знаходити у тексті

Антоніми Будувати речення

Багатозначні слова Доводити думку




  • Сьогодні на урок ми запрошуємо слова – назви предметів.

  • Як ще можна їх назвати? (Іменники).

  • Отже, його величність іменник.

Іменник взяв собі на плечі

Велике діло – називати речі. (Д.Білоус).



  • Що таке іменник?




  • Сьогодні Іменник запрошує вас здійснити подорож до цікавої країни – Лексикології.

Перш ніж вирушити в дорогу, він приготував вам завдання.

Відкрийте свої зошити і каліграфічно запишіть число. Незабувайте про те, як правильно треба сидіти під час письма.



1.Каліграфічна хвилинка.

- Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Щоб рівно і гарно слова писати,

Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
М Мм мо ми му ім ем см


  • Давайте запишемо вислів відомого українського письменника О.Гончара.


Мова вдосконалює серце і розум народу.

О .Гончар.
ІV. Робота над новим матеріалом.

Починаємо мандрівку по країні Лексикології. Пригадайте, що ви знаєте про синоніми, антоніми , багатозначні слова та слова, вжиті у переносному значенні.



  • Також Іменник дав нам у дорогу маршрутну карту, на якій є наш маршрут.




  1. Зупинка «Пагорби словників .(слайд).

  • Які ви знаєте словники, з якими вам доводилось працювати? (орфографічний, тлумачний, морфологічний, словник синонімів, словник антонімів, словник іншомовних слів, словник іноземних мов…)




  1. Зупинка «Озера значень». (слайд).

золоті…, море - …, срібна…, гострий… .

  • ІІ – варіант: дописати слова, вжиті в переносному значенні:

золоті …, море …, срібний …, гострий … .


  1. Зупинка «Ріка багатозначних слів». (слайд).

  • Для вираження нового змісту не обов’язково створювати нове слово. Можна доповнити існуюче слово новим значенням.

Як говориш, будь обачним;

Є слова багатозначні.

Ось, вам відповідь жива:

Слово лиш одне – єдине,

Значень… не одно – родина!

  • Що таке багатозначні слова? (Слайд).

  • Прочитай слова. Якого слова не вистачає в кожному рядку? Чи є ці слова багатозначними?

Кулькова…; … дитини ; … від валізи; дверна … .

Засіяне …; … в зошиті; футбольне … .

( ручка, поле).




  • Складіть речення з одним із словосполучень. Запишіть.


ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА .(Слайд).


  1. Зупинка « Долина синонімів».(Слайд).

Прочитайте: дорога, шлях, траса, шосе, стежка, путівець.

  • За якою спільною ознакою ці слова об’єднані в один ряд?(близьке значення).

  • Як називаються такі слова?

(завдання на дошці):

  • До іменників «вогонь», «крик», «гілка» виберіть до них синоніми і запишіть (багаття, полум’я, галас, вигук, вітка, галузка).




  1. Зупинка « Гори антонімів». (Слайд).

Вправа 103, с. 51.

Виписати іменники – антоніми парами у стовпчик.



  • Зробіть висновок про те, яку роль відіграють у реченні антоніми (допомагають відобразити протилежні явища довкілля).


ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ.
V. Підсумок уроку.

Ось і завершилась подорож країною Лексикологією. Чи досягли мети нашого уроку?



  • Що нового дізналися під час мандрівки?

  • Чого навчилися?

  • Давайте переконаємось у цьому, пограючи гру «Я вам слово – ви мені десять. («Мікрофон»).

  • Доберіть до слова «земля» значення, які має це слово:

Земля – Вітчизна, Батьківщина;

Земля – грунт;

Земля – суша;

Земля – планета.



  • Я хочу, щоб на нашій Землі, на нашій планеті вічно жила і наша українська мова. Щоб ви її берегли, розвивали, збагачували новими словами.

Як немає України без калини, верби, рушників, так не може бути й України без нашої рідної мови.(Слайд).

  • Я вам щиро дякую за урок і бажаю успіхів у вивченні рідної мови.


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка