Інформація про медико-організаційне нововведення, яке рекомендується для впровадження кпкв, шифр І назва ндр та строки виконанняСкачати 68.07 Kb.
Дата конвертації09.03.2016
Розмір68.07 Kb.
Інформація

про медико-організаційне нововведення,
яке рекомендується для впровадження

КПКВ, ШИФР І НАЗВА НДР ТА СТРОКИ ВИКОНАННЯ: 6561030, А.02.01 “Вивчити причини підвищення захворюваності на туберкульоз, розробити шляхи своєчасного виявлення, запобігання та лікування цієї недуги у медичних працівників”.

Строки виконання - 2002.01 – 2004.12.

НАЗВА НАУКОВОЇ РЕКОМЕНДАЦІЇ: Організація раннього виявлення туберкульозу у медичних працівників.

АНОТАЦІЯ.


За останній час два важливих фактори вплинули на підвищення ризику захворювання туберкульозом у медичних працівників: збільшення взагалі захворюваності на туберкульоз у світі та поява мультирезистентних штамів мікобактерій туберкульозу. Передача нозокоміальної інфекції в більшості країн стає серйозною проблемою. Ряд авторів вважає, що основними факторами збільшення рівня захворюваності туберкульозом медичних працівників є пізня діагностика, невиявлення резистентних штамів МБТ, неадекватне лікування, високий рівень рециркуляції повітря, неадекватна вентиляція, неадекватне використання масок та ультрафіолетового опромінювання, такі процедури, як перев’язка, бронхоскопія, а також автопсія, недотримання протитуберкульозних заходів в лабораторіях, моргах, лікарнях, палатах, помилки у виконанні стандартів у госпіталізації хворих на туберкульоз.

На тлі загальної негативної епідеміологічної ситуації з туберкульозу в Україні погіршується вона й серед медичних працівників, які найближче контактують з хворими на туберкульоз. Це наносить медицині, а також і всьому народному господарству значних економічних збитків за рахунок високого рівня захворюваності, тимчасової та стійкої втрати працездатності, підриває авторитет у молоді.

Суть нововведення, яке рекомендується для впровадження, полягає у тому, що з метою раннього виявлення туберкульозу підлягають профілактичним медичним оглядам всі медичні працівники як загально-лікувальної мережі, так і протитуберкульозних закладів, при цьому в позачерговому порядку профілактичні медичні огляди проходять медичні працівники з підозрою на туберкульоз і медичні працівники, які проживають з вагітними жінками і новонародженими. В період епідемії туберкульозу медичні працівники протитуберкульозних закладів (незалежно від наявності чи відсутності ознак захворювання на туберкульоз) повинні проходити профілактичну флюорографію кожні 6 місяців, тобто 2 рази на рік.

Профілактичні огляди медичних працівників повинні проводитись за місцем роботи в індивідуальному чи груповому порядку.

При профілактичних медичних оглядах застосовується флюорографія грудної клітки в 2-х проекціях. Якщо медичний працівник часто хворіє на застудні захворювання, кашляє впродовж 3 – 4 тижнів і має скарги (зокрема загальна слабкість, періодичне підвищення температури тіла, недомагання, задишка, біль в області грудної клітки, поганий апетит, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо в ночі, кровохаркання), то йому необхідно звернутися до довіреного лікаря, який повинен провести загальний огляд, призначити рентгенографію грудної клітки, аналіз сечі, крові, харкотиння, при необхідності – бронхоскопію. Особливу увагу слід звернути на скарги та симптоми, що можуть свідчити про позалегеневі форми туберкульозу (наприклад, непліддя; болі в попереку; порушення менструального циклу, яке лікувалось неефективно протягом року; приступи ниркової коліки; нічні болі; періодичне обмеження рухів; болі в суглобах; кульгавість та інше) й провести відповідні консультації (гінеколога, уролога, ортопеда, офтальмолога, дерматовенеролога та ін.) та зробити дослідження – сечі, менструальної крові, виділень з нориці на мікобактерії туберкульозу (МБТ) методом мазка і засіву.

Медичні працівники загально-лікувальної мережі повинні проходити профілактичну флюорографію 1 раз на рік обов’язково. Включити цю категорію медичних працівників в групи ризику на туберкульоз із щорічним флюорографічним обстеженням та тест-діагностикою за методом Власенко.

Якщо при профілактичних медичних оглядах у медичного працівника виявляються симптоми, які вказують на можливість захворювання туберкульозом (зокрема загальна слабкість;кашель впродовж 3-х тижнів, періодичне підвищення температури тіла, недомагання, задишка, біль в області грудної клітки, поганий апетит, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо в ночі, кровохаркання), то його протягом 3-х днів необхідно направити до спеціалізованого протитуберкульозного закладу для завершення обстеження. Рентгенпозитивним – обов’язкове проведення профілактичних курсів хіміотерапії в протитуберкульозних закладах (ізоніазид по 0,3 г всередину 1 раз на день протягом 2 міс. 2 рази на рік) під контролем фтизіатра.

При виявленні захворювання на туберкульоз (будь-якої локалізації) у співробітника, зарахованого на роботу в протитуберкульозну установу (підрозділ) “здоровим”, у встановленому порядку вирішується питання про визнання захворювання професійним, з усіма наслідками, що випливають.

Щоквартально проводити анкетування лікарів, середніх та молодших медичних працівників на предмет наявності симптомів туберкульозу.

Планування, організацію, фінансування та облік профілактичних медичних оглядів забезпечують керівники медичних закладів.ПОКАЗАННЯ ДЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ: хворі на туберкульоз фахівці протитуберкульозних закладів та загально-лікувальної мережі.

НАУКОВА ЗНАЧИМІСТЬ: розроблено і науково обгрунтовано алгоритм раннього виявлення хворих на туберкульоз медичних працівників, що рекомендується для всіх фахівців протитуберкульозних закладів України і медичних працівників загально лікувальної мережі.

ПРАКТИЧНА ЗНАЧИМІСТЬ: чітко дотримуючись викладеної організації раннього виявлення туберкульозу у медичних працівників шляхом проведення своєчасних і ретельних профілактичних оглядів можна поліпшити ефективність діагностики туберкульозу на 15 – 20 %.

Нововведення апробовано у фтизіатричних відділеннях Інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України.ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНОГО ОБЛАДНАННЯ – комплекс лабораторно-інструментального обладнання діагностичних відділень (центрів).

ПОСЛУГИ РОЗРОБНИКІВ ДЛЯ ОВОЛОДІННЯ НОВОВВЕДЕННЯМ.

Методичні рекомендації: “Виявлення, лікування та профілактика туберкульозу у медичних працівників”. – Київ, 2004. – 18 с., курси інформації та стажування.УСТАНОВА-РОЗРОБНИК, АДРЕСА І РЕКВІЗИТИ. Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України (ІФП). 03680, м. Київ, вул. М. Амосова, 10, тел. 275-04-02, факс (044) 275-21-18.

ПРІЗВИЩЕ, ІМЯ ТА ПО БАТЬКОВІ АВТОРІВ РОЗРОБНИКІВ, КОНТАКТНИЙ ТЕЛЕФОН, ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА ВПРОВАДЖЕННЯ: Мельник В. М., Лаптєва Н. О., Ареф’єва Л. В., Мельник Г.Т., Матусевич В.Г., Антоненко Л.Ф., Приходько А.М.

КОНТАКТНИЙ ТЕЛЕФОН: тел. (044) 275-41-22.

ВІДПОВІДАЛЬНИЙ ЗА ВПРОВАДЖЕННЯ: Мельник В. М.

ВИСНОВОК ВЧЕНОЇ РАДИ ІНСТИТУТУ.

Нововведення є результатом виконання науково-дослідної роботи. Наукове значення полягає в розробці науково обгрунтованого алгоритму раннього виявлення хворих на туберкульоз медичних працівників. Застосування запропонованого нововведення дозволить систематизувати проведення своєчасних і ретельних профілактичних оглядів медичних працівників, яке дозволить поліпшити якість та своєчасність діагностики на 15 – 20 %.

Результати роботи можуть бути впроваджені шляхом проведення курсів інформації та стажування, публікацій в наукових журналах.

Нововведення рекомендовано до застосування в протитуберкульозних та лікувально-профілактичних закладах загальної мережі України.Дана розробка грифу секретності немає.

Директор


Інституту фтизіатрії і пульмонології

ім. Ф.Г. Яновського АМН України,

академік АМНУ,

д-р мед. наук, професор Ю. І. Фещенко


Керівник НДР, завідувач відділом

епідеміологічних та організаційних

проблем фтизіопульмонології

Інституту фтизіатрії і пульмонології

ім. Ф.Г. Яновського АМН України,

д-р мед. наук, професор В. М. Мельник2004.11.11


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка