Інформація про стан розвитку дитячо-юнацького туризму і краєзнавства в Україні у 2013 роціСторінка1/3
Дата конвертації10.03.2016
Розмір0.52 Mb.
  1   2   3
Інформація

про стан розвитку дитячо-юнацького туризму

і краєзнавства в Україні

у 2013 році *


Позашкільна освіта покликана забезпечити сприятливі умови для всебічного розвитку дитини, формування в неї компетентностей та особистісних якостей, необхідних для активної участі в суспільному житті, свідомому виборі професії, подальшому життєвому розвитку. 2013 рік був особливим для системи позашкільної освіти. Вперше в історії цей рік було проголошено «Роком дитячої творчості», що мало сприяти розвиткові цього напряму української освіти.

Серед напрямів позашкільної освіти, передбачених Законом України «Про позашкільну освіту» - туристсько-краєзнавчий та військово-патріотичний. Туризм і краєзнавство мають великий виховний потенціал, суттєво впливають на формування особистості дітей та підлітків. Туристські походи, краєзнавчі експедиції, екскурсії, змагання, зльоти, масові акції – важливі чинники ях патріотичного виховання, фізичного загартування. Саме тому туристсько-краєзнавчий напрям користується популярністю серед дітей різних вікових категорій.

Робота центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів (далі – центри туризму) ведеться за декількома напрямами. Це методична робота, організація масових заходів, робота з підготовки кадрів тощо.
Методична робота
Методична робота педагогічних колективів центрів туризму у 2013 році була спрямована на розвиток і удосконалення методичного забезпечення туристсько-краєзнавчої роботи та патріотичного виховання учнівської молоді, удосконалення організації навчально-виховного процесу, аналіз результатів діяльності колективів, вивчення і поширення кращого педагогічного досвіду, пропаганду та популяризацію діяльності позашкільних навчальних закладів.

Протягом року було підготовлено 474 методичних розробок. Серед них – 266 методичних рекомендацій (56% всіх розробок) різноманітної тематики. З них - 129 робіт (27,2%) з краєзнавства та військово-патріотичного виховання, 83 роботи (17,5 %) - на допомогу керівникам гуртків, творчих об’єднань, 54 роботи (11,4%) – зі спортивного туризму та спортивного орієнтування. Активно працювали в даному напрямі колективи Кіровоградської (25 розробок), Донецької (23 розробки), Львівської(18 розробок) областей; по 17 розробок підготовлені працівниками Запорізької, Івано-Франківської та Черкаської областей.

_______________________________

* Інформація підготовлена на основі звітів Кримського, республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді за 2013 рік

Розроблялись маршрути туристсько-спортивних походів, краєзнавчих експедицій та подорожей, екскурсійні маршрути до природних та історичних об’єктів. Таких робіт протягом року було видано 84 (18% всіх розробок). Найбільше розробок маршрутів підготовлені позашкільниками Кіровоградської (13), Хмельницької (12) та Закарпатської (10) областей.

Підготовлено 24 посібники (в т.ч. 4 електронних), 6 довідників.

Певну частку розробок (17, 4 % всіх розробок) склали сценарії різних масових заходів з дітьми та молоддю. Серед них - розробки краєзнавчих конкурсів, вікторин, заходів зі спортивного туризму.

На жаль, надзвичайно мало робіт присвячено аналізу та поширенню кращого педагогічного досвіду – лише 9 робіт (2% всіх розробок). У цьому напрямі працювали педагогічні колективи шести областей - Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Кіровоградської, Сумської та Хмельницької.

В умовах підвищення вимог до програмного забезпечення роботи гуртків та інших творчих об’єднань надзвичайно важливим є підготовка та затвердження відповідних програм.

Протягом року центрами туризму було підготовлено 49 (10,3% всіх розробок) програм. Так, 5 навчальних програм Вінницького обласного центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій схвалені науково-методичною радою Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників та затверджені управлінням освіти і науки обласної державної адміністрації. За авторськими програмами працюють гуртки в АР Крим, Донецькій, Запорізькій, Сумській, Хмельницькій областях та у м. Севастополі.

Варто відзначити, що поступово збільшується кількість програм, які отримали визнання не лише на регіональному, але й всеукраїнському рівні. Так, протягом 2012 - 2013 та 2013 - 2014 навчальних років 15 програм гурткової роботи туристсько-краєзнавчого напряму отримали гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Це дві збірки програм туристсько-краєзнавчого напряму, підготовлені педагогічним колективом Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді із залученням працівників інших центрів туризму, а також комплекс навчальних програм зі спортивного туризму та програма «Юні скаути», підготовлені співробітниками Миколаївського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді.

На жаль, економічна ситуація значною мірою ускладнює видання підготовлених матеріалів належними тиражами. Однак, незважаючи на труднощі, протягом року в десяти областях - Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Рівненській, Сумській, Харківській та в м. Києві - окремі методичні розробки були видані тиражем понад 100 примірників, що дозволило розповсюдити ці матеріали в межах регіону та ознайомити з ними достатньо широке коло педагогів. Позитивним є також використання для ознайомлення з методичними наробками можливостей мережі Інтернет: ряд центрів туризму розміщує методичні матеріали на власних сайтах в режимі вільного доступу. Нині методичні розділи з можливостями вільного доступу до повних текстів розробок існують, зокрема, на сайтах Дніпрпетровського дитячо-юнацького центру міжнародного співробітництва (kolobok-center.dp.ua), Волинського центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій (vctse.lutsk.ua), Вінницького центру туризму, спорту, краєзнавства та екскурсій (vintravel.vn.ua), Запорізького центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (zoctkum.ucoz.ua), Закарпатського центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді (centour.karpat.org/ua), Івано-Франківського обласного державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (tourismcenter.if.ua), Миколаївського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (nikturcentr.mksat.net), Львівського обласного центру краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді (locketum.lviv.ua), Сумського центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю (http://ocpo.sumy.ua/), Полтавський обласний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (poltavatourism.ucoz.com/), Харківської обласної станції юних туристів (st.kharkov.ua/), Тернопільського обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді (centr-tur.at.ua), Хмельницького центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (otstkum.km.ua) та інші.

Цікавими є методичні розробки краєзнавчого напряму «Туристичні маршрути Черкащини (ч.1, «Кам’янщина, Чигиринщина, Черкаси і Черкаський район, Канівщина»; ч.2., «Корсунщина, Звенигородщина, Тальнівщина, Уманщина та інші райони правобережної Черкащини»; ч. 3, «Краяни і знаменитості Правобережної Черкащини») – (Нераденко Т.М., керівник гуртків Центр туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді м. Черкаси, Черкаського територіального відділення МАН); «Дослідження маловідомих сторінок Великої Вітчизняної війни» (Бровко Н.Д., методист Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді), «Екологічне виховання засобами дитячо-юнацького туризму» (Копилець Є.В., керівник гуртків Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді); «Геологічні об’єкти пізнавального туризму в Севастопольському регіоні» (Шик М.В., методист Севастопольського центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, «Використання мультимедійних технологій на заняттях еколого-краєзнавчого гуртка» ( Кузьменко Б.М., керівник еколого-краєзнавчого гуртка комунального позашкільного навчального закладу «Центр туристично-краєзнавчої творчості учнівської молоді Чернігівської районної ради Чернігівської області), «Розвиток особистості засобами екскурсійно-краєзнавчої діяльності в умовах позашкільного навчального закладу» (Єсипенко О.І., заступник директора Кролевецької станції юних туристів Сумської області).

Протягом року центрами туризму підготовлено 60 методичних посібників та сценарних розробок різноманітних заходів військово-патріотичного напряму. Заслуговують на увагу методичні розробки для проведення дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(«Джура») та навчальні програми гуртка «Котигорошко» (Черкаський обласний Центр туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді), методичні рекомендації для керівників роїв та відповідальних за проведення районних у м. Києві етапів гри «Сокіл» («Джура») - (Міжнародний центр дитячо–юнацького туризму м. Києва).

З метою методичного забезпечення розвитку дитячо-юнацького спортивного туризму центрами туризму було підготовлено 151 методична робота спортивно-туристської тематики. Майже третину з них складають розробки туристських маршрутів різного ступеню складності – від походів вихідного дня до складних категорійних походів. Значна кількість методичних матеріалів присвячена методиці організації та проведення туристських походів (32 розробки) та змагань з різних видів спортивного туризму (26). Слід відзначити методичні розробки до окремих занять гуртків зі спортивного туризму (18 розробок) та спортивного орієнтування (9 розробок). Заслуговують на увагу методичні рекомендації щодо застосування в роботі зі спортивного туризму та орієнтування інноваційних форм, прийомів, методів роботи (8 розробок).

Організаційно-масова робота
Велику увагу центри туризму приділяють організації масових заходів з учнівською та студентською молоддю.

Важливими дієвими засобами реалізації пізнавальних інтересів учнівської молоді та залучення підростаючого покоління до активної пошукової та дослідницької роботи з вивчення історичної та культурної спадщини українського народу, природного довкілля рідного краю є масові заходи краєзнавчої спрямованості.

Основними формами роботи цього напряму є історико-краєзнавчі конференції, конкурси, вікторини, експедиції тощо. У 2013 році було проведено 262 масових заходів краєзнавчого напряму (на 12 заходів менше ніж у 2012 році), в яких взяли участь понад 100 000 учнів. Найбільше масових заходів було проведено в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Рівненській, Миколаївській, Черкаській областях та м. Севастополі.

Серед найбільш цікавих, змістовних та популярних туристсько-краєзнавчих масових заходів - Республіканська історико-краєзнавча конференція учнів навчальних закладів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим «Крим – наш спільний дім», історико-краєзнавча гра «Подорожуємо по Криму», обласна пошуково-краєзнавча експедиція «Донбас екскурсійний» (Донецька область); обласний краєзнавчо-екологічний фестиваль «Зелена планета» (Донецька область), конкурс творчих робіт «Я відкриваю світ собі щодня» (Полтавська область), обласна краєзнавча конференція «Київщина – мій заповітний край», приурочена до відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі (Київська область), обласний зліт-форум юних істориків-краєзнавців «Великий Луг» та обласний природничо-краєзнавчий зліт учнівської молоді «Знай, люби, бережи» (Запорізька область), міжрегіональні зустрічі юних краєзнавців «Єднаймося заради України» (Миколаївська область), міська краєзнавча конференція пошукових загонів «Пишаюся тим, що я - севастополець» (м. Севастополь), міський краєзнавчий квест «Ім’я Т. Шевченка на карті Києва» (м. Київ), міська акція учнівської молоді «Пізнай свій край – пізнай себе» (м. Київ).

З метою впровадження нових форм і методів туристсько-краєзнавчої роботи з учнівською молоддю в навчально-виховний процес педагогами Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю розроблено освітньо-виховний проект «Стежками Слобожанського краю». Проект спрямовано на ознайомлення з природними багатствами рідного краю, історією та культурою, літературною спадщиною, пам’ятками архітектури, мистецтва.

У рамках проекту розроблено мультимедійні екскурсії: «Музей - скарбниця пам’яток», «Сім чудес міста Суми», «Сім чудес Сумщини», «Сім природних чудес Сумщини», «Священна пам’ять невмируща» (до Дня партизанської слави), «Краєзнавчі можливості Сумщини»; пішохідні екскурсії: «Я розповім тобі про Суми», «Покровська площа – серце нашого міста», «Дендропарк І.О. Асмолова – природна перлина нашого міста», «Дзвони пам’яті» (до меморіалу Вічної Слави). Підготовлено перелік географічних та історичних об’єктів Сумської області загальнодержавного значення, рекомендованих для проведення навчально-тематичних екскурсій.

Чернівецьким обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді було організовано та проведено пересувний наметовий табір для вихованців туристсько-краєзнавчих гуртків позашкільних навчальних закладів на території Вижницького пансіонату «Черемош». У програмі табору - V обласний краєзнавчий зліт, обласні змагання юних рятувальників МНС «Школа безпеки», категорійні і ступеневі спортивно-туристські походи та краєзнавчі експедиції, звіти про які брали участь у обласному етапі Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді та у всеукраїнському конкурсі «Мій рідний край».

Різноманітні масові заходи були проведені в регіонах з патріотичного виховання. Усього було проведено 145 заходів, в яких взяли участь 74 553 учасників. За програмою Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл»(«Джура») проведено 25 масових заходів (19 651 учасник, за програмою гри «Зірниця» – 24 (10 212 учасників). В окремих регіонах проводилися заходи за програмами ігор «Котигорошко» (6 заходів, 878 учасників), «Козацький гарт» (5 заходів, 1125 учасників), «Нащадки козацької слави» (835 учасників).

Значна робота проводиться назустріч 70-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Так, Міжнародним центром дитячо-юнацького туризму м. Києва проведено 11-й міський зліт пошукових загонів загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів під загальною назвою «Поклонимось великим тим рокам», присвячений 70-річчю визволення м. Києва від фашистських загарбників. У Великокурській ЗОШ І - ІІІ ступенів Тальнівського району Черкаської області відбувся конкурс на кращий літературний твір «Як співали – війна, весна, любов і юність». Позашкільним навчальним закладом «Центр дитячого та юнацького туризму і екскурсій» Чернігівської облдержадміністрації було проведено обласний історико–краєзнавчий конкурс учнівської молоді «Священна пам’ять війни», присвячений 70-річчю визволення Чернігівщини від фашистських загарбників. Педагогами туристсько–краєзнавчого відділу Сумського обласного центру позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю розроблено навчально-виховний проект «Шляхами подвигу і слави». Вихованці закладу взяли участь у акціях «Ветеран мого двору», «Ордени і медалі у твоєму домі», «Солдатський лист–«трикутник» – жива історія війни». Підготовлено фотовиставку «Обеліски сердець наших».

У Тернопільській області активно працює програма національно– патріотичного виховання учнівської та студентської молоді, в рамках якої проводяться відповідні змістовні масові заходи. Щорічно проводиться обласний етап гри «Сокіл»(«Джура»). Здійснюється активна пошукова робота з запису спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни.

До 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка учні Вікнинського куреня Вікнинської ЗОШ І-ІІІ ступенів Катеринопільської районної ради Черкаської області здійснили велопохід. Маршрут пролягав Тарасовими шляхами і охоплював дві області: Черкаську і Київську. Учасники відвідали с. Шевченкове і с. Моринці, завітали до музею-садиби Івана Нечуя–Левицького в смт. Стебілів, побували на могилі Кобзаря на Тарасовій горі та у музеї Т. Г. Шевченка у Каневі.

У школах Смілянського району Черкаської області з вихованцями гуртків військово–патріотичного напряму проводиться щорічна міська військово–патріотична акція учнівської молоді «Пам’ять».

Щорічно в грудні, до свята святого Миколая, проводиться обласний фестиваль «Чуття єдиної родини», присвячений багатонаціональній родині Житомирщини.

Однією з найбільш дієвих форм залучення учнівської молоді до краєзнавчої та пошуково-дослідницької роботи залишаються всеукраїнські краєзнавчі експедиції.

Всеукраїнська експедиція учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна» проводиться з метою патріотичного та громадянського виховання молодого покоління на традиціях, звичаях та обрядах українського народу, залучення дітей та молоді до активної пошукової, дослідницької діяльності з вивчення історичної та культурної спадщини українського народу.

У І та ІІ турах експедиції взяли участь 7 313 груп (43 385 учасників, серед них - 231 студент), які працювали за напрямами «Духовна спадщина мого народу», «Козацькому роду нема переводу», «Із батьківської криниці», «З попелу забуття», «Геологічними стежками України», «Географія рідного краю».

На ІІІ (фінальний) тур конкурсу краєзнавчо-дослідницьких робіт надійшла 221 дослідницька робота з усіх регіонів України.

Значною мірою про загальний рівень знань, умінь та навичок юних туристів-краєзнавців щодо оформлення дослідницького матеріалу за вибраною темою свідчать складені експедиційними групами учнівської молоді звіти, що подаються на Всеукраїнський конкурс на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край».

Протягом 2012-2013 навчального року у навчальних закладах Автономної Республіки Крим, областей, містах Києві та Севастополі було проведено І-й тур зазначеного конкурсу. Загальна кількість експедиційних груп, що брали участь у конкурсі – 594. Кількість учасників – 6 824, із них студентів – 57.

На ІІ Всеукраїнський тур конкурсу надійшло 42 звіти з історичного, географічного, екологічного, етнографічного, туристичного краєзнавства. Звіти експедиційних груп, які засвідчують проведення туристсько-краєзнавчих експедицій, виявляють певний рівень набутих компетентностей учнів у процесі дослідження історико-культурних надбань українського народу.

Всеукраїнська історико-географічна експедиція «Історія міст і сіл України» проводиться з метою виховання в учнівської та студентської молоді любові до рідного краю, шанобливого ставлення до його історії, духовної спадщини, пізнання й вивчення історико-культурних надбань нашого народу, природного довкілля. Загальна кількість груп навчальних закладів України, що працювали за програмою зазначеної експедиції – 3 356, кількість учасників – 45661, із них студентів – 360.

На ІІІ Всеукраїнський тур експедиції надійшло 195 робіт від Кримського республіканського, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів туризму і краєзнавства учнівської молоді, станцій юних туристів. З них: за напрямом нарисів-описів – 106 робіт, за напрямом туристсько-краєзнавчих маршрутів або екскурсій – 89 робіт.

За підтримки Українського державного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді проводяться всеукраїнські конференції учнівської молоді, під час яких діти демонструють свої перші краєзнавчі дослідження. Протягом року було проведено Всеукраїнську філософську історико-краєзнавчу конференцію учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід» (м. Харків, 156 учасників), Всеукраїнську краєзнавчу конференцію учнівської молоді «Мій рідний край, моя земля очима сучасників» (м. Миколаїв, 148 учасників), Всеукраїнську краєзнавчу конференцію учнівської молоді «Південно-східна Україна: із стародавності в ХХІ століття» (м. Донецьк, 230 учасників). Ці заходи започатковані і проводяться відповідно Харківською обласною станцією юних туристів, Донецьким обласним центром туризму та краєзнавства учнівської молоді та Миколаївським обласним центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Варто відзначити, що в усіх трьох конференціях взяли участь представники Донецької, Запорізької, Миколаївської, Полтавської та Харківської областей. Представники Волинської, Івано-Франківської, Одеської, Черкаської областей та м.Києва не брали участі в зазначених конференціях. Певною мірою ця ситуація, напевно, пов’язана з проблемами фінансування.

Важливим напрямом роботи центрів туризму традиційно є організація та проведення змагань зі спортивного туризму та орієнтування. Протягом 2013 року центрами було проведено 273 змагання обласного рівня, в яких взяли участь 37 626 учасників. Традиційними залишаються в усіх регіонах України зльоти юних туристів та інші багатопрофільні туристські змагання, до програми яких включаються дистанції або окремі елементи різних видів туризму. Протягом 2013 року такі заходи були проведені в 24 регіонах України, в них взяли участь 44 695 учнів. Практично в усіх регіонах України протягом року проводилися змагання з пішохідного туризму (97 змагань, 14 908 учасників), спортивного орієнтування (104 змагання, 22 614 учасників). Водночас змагання з інших видів спортивного туризму проводилися лише в окремих регіонах України. Так, змагання з водного туризму були проведені лише в шести регіонах, з велосипедного – в дванадцяти, з гірського – в п’яти, з лижного – в чотирьох (Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Харківська області; в м. Києві відбулись змагання з орієнтування на лижах). У ряді регіонів змагання з окремих видів спортивного туризму (пішохідний, водний, велосипедний, орієнтування) були включені до програми туристських зльотів.

Характерною ознакою останніх років є поступове збільшення кількості та рівня змагань в закритих приміщеннях. Проводяться змагання в приміщеннях з пішохідного та гірського туризму, зі скелелазіння. У 2013 році було проведено 45 таких змагань в 22 регіонах України. У восьми регіонах (Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Луганській, Харківській, Херсонській областях і містах Київ та Севастополь) проведені змагання зі скелелазіння, в шести регіонах – змагання юних рятувальників «Школа безпеки». У Полтавській, Хмельницькій та Кіровоградській областях відбулися сімейні змагання зі спортивного туризму, що, безумовно, сприятиме популяризації туризму, поширенню його масовості. Цікавим є досвід проведення змагань з велосипедного (м. Київ, Закарпатська область) та спелеологічного орієнтування (Тернопільська область). У Дніпропетровській області проводяться змагання зі спортивного туризму серед інтернатів, дитячих будинків і притулків.

У багатьох регіонах зберігаються традиції проведення так званих «зоряних» походів. Ці заходи іноді включаються і до програми зльотів та змагань (наприклад, Волинська область). Водночас, у ряді регіонів традиційними стали масові сходження на вершини, які присвячуються історичним подіям. Такі заходи минулого року проведені у Львівській (сходження на г. Маківка та Ключ), Івано-Франківській та Рівненській (сходження на г. Говерла), Закарпатській (сходження на г. Полонина Рівна) областях. У Донецькій області проводяться традиційні походи школярів до однієї з найвищих точок Донецького кряжу - кургану Саур-могила. У м. Севастополі проводяться масові походи з учнівською і студентською молоддю рубежами оборони міста в роки Великої Вітчизняної війни (г. Госфорта – с. Штурмове – Сапун гора; с. Алсу – Партизанська стоянка; 35-а берегова батарея). Кількість учасників в таких сходженнях і походах постійно збільшується. У 2013 році такі походи були проведені в 17 регіонах і охопили 7 205 учнів і студентів.

Покращується робота центрів туризму з організації змагань, інших заходів для студентської молоді. Уже традиційними стали змагання зі спортивного туризму у Волинській, Тернопільській областях, Автономній республіці Крим, в інших областях студентські команди беруть участь у відкритих обласних змаганнях, однак цей напрямок роботи потребує суттєвого поліпшення. Студенти – випускники гуртків спортивних видів туризму – залучаються до участі в семінарах по підвищенню туристської кваліфікації, суддівства районних, міських і обласних змагань. Таким чином вони підвищують свій рівень в організаційній і суддівській роботі.

Не менш важливою є робота центрів щодо організації та проведення спортивних туристських походів. На жаль, за останній рік кількість туристських спортивних походів скоротилася. Особливо це стосується ступеневих походів. Протягом 2013 року в Україні з учнівською та студентською молоддю проведені 1 131 ступеневий та 355 категорійних походів (відповідно 13 350 та 3449 учасників). У порівнянні з 2012 роком кількість ступеневих походів зменшилась на 295, категорійних - на 4. Кількість походів зменшилась майже в усіх областях. Лише в Волинській, Закарпатській, Одеській та Чернівецькій областях є невелике збільшення кількості походів.

Найбільш масовим видом спортивного туризму залишається пішохідний туризм (проведено 1 009 ступеневих та 233 категорійних походи). Другим за кількістю проведених походів є водний туризм (69 ступеневих і 52 категорійних походів). Поступово зростає кількість велосипедних походів (40 ступеневих та 50 категорійних походів). На жаль, гірські, лижні та спелеопоходи залишаються малочисельними і проводяться лише в окремих регіонах України. Абсолютна більшість проведених категорійних походів складають походи 1 категорії складності. Кількість складних туристських походів (3-4 к.с.) залишається незначною.

Водночас, в окремих регіонах проводяться досить складні походи. Серед них - пішохідні походи III категорії складності по Карпатах, здійснені групами Миколаївського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (кер. Гладка О.В.), Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (кер. Криворучко А.В.), Мар’ївської загальноосвітньої школи Дніпропетровської області (кер. Попришко С.В.), пішохідний похід II категорії складності по Карпатах Сторожинецького центру дитячої та юнацької творчості Чернівецької області (кер. Кіс А.В.), водний похід III категорії складності по річках Прут, Чорний та Білий Черемош (кер. Щур Р.В.) та лижний похід I категорії складності (кер. Дудка А.П.) Глибоцького районного центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Чернівецької області, велосипедні походи III категорії складності по АР Крим Севєродонецького центру туризму, краєзнавства і екскурсій учнівської молоді (кер. Іванов О.В.) та Новоселицького районного центру спортивного туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Чернівецької області (кер. Злей Г.М.), гірський похід 1 категорії складності по Кавказу Сумського Палацу дітей та юнацтва (кер. Андросова В.І.), спелеопохід I категорії складності Центру туризму, спорту та екскурсій «Данаприс» Новокаховської міської ради Херсонської області (кер. Перехресна Г.В.).

Також підвищується кількість і якість складних спортивних походів студентської молоді. Серед найкращих за результатами Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді за 2012 - 2013 навчальний рік є пішохідний похід III категорії складності по Карпатах, здійснені групами Кіровоградського національного педагогічного університету (кер. Климчук А.Я.), водний похід III категорії складності по річках Прут і Черемош Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді (кер. Кукуруза І.Ф.), велосипедний похід III категорії складності по Поділлю Одеського будинку дитячої та юнацької творчості «Тоніка» (кер. Янко Я.Д.), гірський похід I категорії складності по Західному Кавказу Миколаївського обласного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді (кер. Мартинов С.В.).


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка