Інформації про світ професій; сприяти розвитку професійної компетентності учнів у виборі майбутньої професії; розвивати навички спілкування та групової взаємодії. Обладнання



Скачати 142.49 Kb.
Дата конвертації26.02.2016
Розмір142.49 Kb.
Зроби свідомий вибір

(заняття -тренінг)
Мета: розширити знання учнів про світ професій, ознайомити з особливостями деяких нових професій; формувати відповідальне ставлення до вибору професійного шляху через розширення меж самопізнання й одержання інформації про світ професій; сприяти розвитку професійної компетентності учнів у виборі майбутньої професії; розвивати навички спілкування та групової взаємодії.

Обладнання: комп’ютерна презентація «Зроби свідомий вибір», плакат «Класифікація професій за предметом праці», блок паперу з липким прошарком, папір, ножиці, олівці, фломастери, пам’ятки «Спілкування та жести»

Хід уроку:


І. Вступне слово вчителя(2 хв)

(Сл.1) Правильний вибір професії — це моральне задоволення, висока самооцінка. Водночас це й висока продуктивність праці, висока якість продукції. Вибір професії — точка, в якій сходяться інтереси особистості та суспільства, де можливе й необхідне поєднання особистих і загальних інтересів.

Світ професій – складний та захоплюючий. Зорієнтуватись в ньому інколи дуже важко. Усім людям властиво планувати своє життя, вирішувати багато питань, пов’язаних з вибором професії. Знайти свою дорогу в житті –дуже нелегко. Одні обирають її для себе ще з дитинства, інші все життя шукають та не знаходять.

Я вам пропоную зануритися в атмосферу гри і спробувати з’єднати серйозність вирішення проблеми з вибору професії і вашого творчого потенціалу та інтуїції.


ІІ. Вправа «Очікування» (5хв)


Учасникам роздають піщинки-стікери, на яких вони записують свої очікування, читають і приклеюють у верхню частину символічного піскового годинника, зображеного на плакаті. (Учні діляться на 5 команд)

Вч.Але спочатку згадайте і дайте відповіді на такі запитання:

  • Які типи професій ви знаєте? (Людина-Людина, Людина-Техніка, Людина-Знакова система, Людина-Природа, Людина-Художній образ)

Світ професій дуже великий: їх налічується близько шести тисяч. Існує кілька класифікацій: за знаряддям праці(ручні, механізовані, автоматизовані, комп’ютеризовані, функціональні), за метою праці(перетворюючі, гностичні, винахідницькі), за за галузевою ознакою(промислові, будівельні, транспортні,зв’язку ), за умовами праці( роботавадома, на повітрі, в незвичайних умовах). Найпоширенішою є класифікація за предметом праці (огляд таблиці на плакаті)

ІІІ. Вправа «Прибери зайве»(2 хв)



( З перерахованих професій знайди ті, що не належать до певного типу і вкажіть тип)

  • Геофізик, бухгалтер, зоотехнік, дресирувальник диких тварин, океанолог.

  • Міліціонер, стюардеса, конструктор, лікар, учитель.

  • Газозварник, птахівник, водій, шахтар, будівельник.

  • Адвокат, архітектор, фотограф, дизайнер, вишивальниця.

  • Економіст, програміст, офіціант, бібліотекар, друкарка.

Гра « Швидко та влучно» (3 хв)

Вч. Чи може бути слідчим неуважний, акробатом - людина яка страждає запамороченням голови,художником – яка не вміє образно мислити , а перекладачем – людина, яка погано запам’ятовує? Ні!

  • Що ж необхідно врахувати при виборі професії? (стан здоров’я, власні можливості, особисті інтереси, розумові здібності)

  • А зараз спробуйте обрати із перелічених якостей ті, які, на вашу думку, є професійно важливими для фахівців певного типу.

(роздаю таблички: Л-П, Л-Л, Л-З,Л-Т,Л-Х, та якості на аркушах.Учні вибирають потрібний аркуш та прикріплюють його до таблички)
Вправа «Складання формули вибору професії» (10 хв)

Слово вчителя: Ми освіжили свою пам'ять, згадали багато різноманітних професій та якості. Кожна людина хоча б раз у житті обирала собі професію. Щоб прийняти правильне рішення, необхідно врахувати ряд факторів:

  • Власні побажання;

  • Психологічні особливості та можливості;

  • Потреби ринку праці

(Сл.2) Тож звернемо увагу до формули вибору професії. Чарльз Дарвін казав: «Якщо ви вдало оберете труд і докладете до нього душу, то щастя саме знайде вас». Посудіть самі, щодня людина проводить до восьми годин на день на своєму робочому місці, або ж виконує те, чого вимагає обрана нею професія, чи не так? І ми маємо добре усвідомити, як важливо обрати професію до душі, щоб вона не стала тягарем, а задоволенням. Тоді й вислів: «На роботу як на свято», - набуде реального сенсу. Отже, для того щоб правильно обрати собі професію, вам необхідно зорієтуватися у трьох речах: (демонструю на слайді)

•  Визначити, які ваші професійні інтереси, тобто бажання, цікавість, прагнення, мотивація, потреби у визначеному виді діяльності, бажання не тільки отримати результат, а й брати участь, у самому процесі. Бажання умовно означають вираз «Я хочу».

•  Оцінити здібності, таланти,стан здоров’я, тобто такі індивідуальні якості людини, від яких залежить можливість успішного здійснення діяльності. Такі здібності умовно виражають словами «Я можу».

    •  Дізнатися, які професії користуються попитом у роботодавців, соціально-економічні проблеми в регіоні, тобто з якими професіями можна знайти собі роботу. Іншими словами, з’ясувати, що на сьогодні «Потрібно».



Хочу: бажання, цікавість, прагнення

Можу: здібності, таланти, стан здоров'я

Треба: стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні

Зона оптимального вибору


  • Щоб дійти до зваженого рішення цієї формули, слід зробити наступні кроки:

  1. Складіть список професій, які вам подобаються, за якими ви хотіли б працювати.

  2. Складіть перелік вимог до професії, яку обираєте.

  3. Складіть перелік своїх вимог.

  4. Проаналізуйте ситуацію на ринку праці

IV. Перша складова формули «Хочу» ( бажання, цікавість, прагнення до якоїсь професії)

- Зараз в світі існує тисяі професій, але з'являються нові, бо цього потребує час.



(додаток) ( знайомтсво з новим професіями на ринку праці.)
Вправа «Чим займається людина даної професії?»

(Діти працюють у командах, вибираючи правильний варіант відповіді. Після

озвучування групами відповідей, на екрані висвітлюється правильна)

(Сл.3) Веб-садівник –це фахівець, який


  • створює за допомогою комп’ютера ландшафтні композиції садів та парків;

  • «доглядає» декілька сайтів: «виполює» мертві посилання, змінює зовнішній вигляд сайту залежно від поточних потреб.

(Людина, яка «доглядає» декілька сайтів: «виполює» мертві посилання, змінює зовнішній вигляд сайту залежно від поточних потреб. У його обов’язки не входить генерувати контент - він доглядає за вже існуючим: підчищає і оновлює старі сторінки, видаляє непотрібні.)

Лайф-коуч – людина, яка відповідає за…


  • особистісне зростання людини.

  • фізичний стан людини, на кшталт особистого тренера.

(Незважаючи на те, що ця сучасна професія вийшла зі спорту, сучасні лайф-коучі мають більше спільного з психологами, ніж зі спортивними тренерами. Для них важливо не тільки допомогти досягти мети, а й зберегти баланс між усіма сферами життя: роботою, сім’єю, хобі.)

(Сл.4)Титестер – це ….

(Титестер може розрізнити понад тисячу смакових відтінків чаю)

Розрівнювач зморшок – це людина, яка…


  • розрівнює шкіру на взутті.

  • вправно робить масаж обличчя та шиї.

( В дорогих взуттєвих бутиках працюють люди, які спеціально слідкують за тим, щоб на взутті, яке міряють покупці, не залишалося зморщок. Вони їх розгладжують. )

Копірайтер – це…


  • людина, що працює на ксероксі.

  • людина, що пише тексти рекламних матеріалів.

( Копірайтер зазвичай наймається до рекламних агентств, за необхідності рекламують будь-яку продукцію)

Зачитати (дод.41)

V. Друга складова - «Можу»

Вибір професії необхідно співставляти зі своїми можливостями. Ви чітко повинні знати та розуміти, які ви маєте здібності, таланти, чи дозволить ваш стан здоров'я виконувати певну роботу. Потрібно повсякчас вдосконалюватися, працювати над собою.



Вправа «Лялька»(10 хв)

1). Ми дизайнери на фабриці іграшок. Нам необхідно створити обличчя нової ляльки. Кожна група отримає завдання виготовити окрему частину: заготовку для обличчя, волосся, праве око та ліве око, права та ліва брова, ніс та рот . ( Кожен учасник отримує папірець з назвами цих частин і виготовляє їх ізольовано. Потім кожен по черзі підходить і кріпить свою деталь до ватману)

2). Діти об’єднуються в одну групу (з групи по 1 учаснику), і кожна дитина виготовляє той же елемент обличчя ляльки після спільного обговорення.

(поки працюють у спільній групі)

3). Притча « Про рай і пекло»

Якось мудрець звернувся до Господа з проханням показати йому пекло та рай. Господь погодився й відвів мудреця до великої кімнати, посередині якої стояв величезний казан з їжею, а навколо нього ходили плачучи голодні і нещасні люди. Вони страждали, бо не могли поїсти: хоча в них були ложки, ручки яких були довші за руки людей.


  • Так, це справді пекло, - сказав мудрець.

Тоді Господь відвів мудреця до іншої, точнісінько такої ж кімнати. Посеред неї стояв такий же казан з їжею, а люди тримали в руках точнісінько такі ж ложки, проте мешканці ситі, щасливі й веселі.

  • Так це ж рай! – вигукнув мудрець.

  • Що допомогло людям з другої кімнати стати щасливими?

  • Що могли зробити щасливі люди й не змогли нещасні?

Результати по виготовленню ляльок порівнюються.

  • Чому такі відмінні результати?

(Порозумітися, вирішити проблеми люди можуть завдяки взаємодії одне з одним, тобто спілкуючись)

При виборі багатьох професій, особливо тих, що відносяться до типу Людина – Людина, необхідно бути готовим до постійного спілкування з різними людьми і при цьому в будь-яких умовах зберігати витримку, спокій та доброзичливість. «Найголовніша формула успіху – знання, як спілкуватися з людьми». Це слова найвизначнішого із політиків ХХ століття, президента США Франкліна Рузвельта.

Спілкуючись ми використовуємо не тільки мову, а й жести.

Тому в кінці нашого спілкування кожен отримає невеличку пам’ятку «Спілкування та жести»


VІ. Перейдемо до третьої складової - «Потрібно» ( стан ринку праці, соціально-економічні проблеми в регіоні)


Інформаційне повідомлення «Ринок праці, або Ходив піп по базару»(3 хв)

Ходив піп по базару,

Шукав там якогось товару.

Пройшов він біля Балди,а той йде – не бачить куди.

«Чого , отче, так рано блукаєш?

Чи ,може, щось шукаєш?»

А піп йому й каже на те:

« потрібен мені робітник:

Кухар, конюх і двірник. І де знайти такого

робітника не дуже дорогого?

- Про що йдеться в цьому уривку?

- Кого піп шукав на базарі?

- У якій ролі був Балда на базарі?

Вправа «Мозковий штурм»

- Як ви гадаєте , що таке «ринок праці»?

Підсумок усіх висловлювань:



Ринок праці—це як правило. не конкретно визначене місце, де збираються всі, хто хоче отримати роботу, чи роботодавці (хоча деколи зустрічається й такий варіант). Найчастіше це певне інформаційне поле, в якому роботодавці надають інформацію про наявні вакансії, а охочі отримати роботу — дані про себе, свої професійні бажання й можливості.

На ринку праці продаються й купуються не самі по собі люди, а їхні можливості виконувати певні функції, їхні зді­бності, якості, знання. Тут шукають і постійну, і тимчасо­ву роботу.

Кожен, хто працевлаштовується, має певну мету.

(Сл.5) Робота з « Барометром професій» (2 хв)


  • Спробуйте визначити за «Барометром професій»,чи буде вдалим вибір, який плануєте зробити в майбутньому (таблиця) (сл.6)

Вправа «По роботі і зарплата».(3 хв)

Розподілити заробітну плату за посадами. Діти працюють в групах, свої результати демонструють на таблицях, правильний варіант висвітлюється на екрані.



По роботі і зарплата


п/п

Посада

Середня зарплата

(грн..)

1

Вчителі, вихователі




2

Дизайнери




3

Економісти, фінансові робітники




4

Журналісти, редактори




5

Інженери, технологи




6

Кваліфіковані робочі, прораби




7

Офіціанти, повара




8

Програмісти




9

Продавці-консультанти, продавці




10

Юристи, адвокати, нотаріуси




Із запропонованого ряду вибрати і поставити у пусті клітинки:

7600, 6400, 5400, 5200, 4500, 4300, 4000, 3900, 3700, 2900.

(Сл. 7)Правильні відповіді

п/п

Посада

Середня зарплата(грн..)

1

Програмісти

7600

2

Інженери, технологи

6400

3

Юристи, адвокати, нотаріуси

5400

4

Економісти, фінансові робітники

5200

5

Дизайнери

4500

6

Кваліфіковані робочі, прораби

4300

7

Офіціанти, повара

4000

8

Журналісти, редактори

3900

9

Вчителі, вихователі

3700

10

Продавці-консультанти, продавці

2900


VІІ. Підбиття підсумків гри..


  • За якою формулою необхідно вибирати майбутню професію?

  • Де знаходиться зона оптимального вибору професії?

Вправа « Чи справдилися ваші очікування» (2 хв)


На початку нашої зустрічі ви записали свої очікування. Якщо вони справдилися, то перенесіть свою піщинку у нижню частину пісочного годинника, а якщо ні то нехай вона залишиться на місці.

VІІІ. Заключне слово вчителя


(Сл.8) Можливо, не усі професії, про які сьогодні говорили, ви виберете в майбутньому. Але я бажаю вам вибрати ту професію, яка дозволить повністю реалізувати свої здібності і досягти високих результатів. Як говорив китайський філософ Конфуцій: «Оберіть собі роботу до душі, і Вам не доведеться працювати жодного дня у своєму житті ”.

( Роздати пам’ятки)

Із запропонованих тверджень виберіть те, що вам підходить і позначте його

номер.


Вам подобається і ви хотіли б:

1. Доглядати за квітами;

2. Обслуговувати машини, прилади;

3. Допомагати хворим людям, лікувати їх;

4. Складати таблиці, схеми, програми для обчислювальних машин;

5. Спостерігати за якістю книжкових ілюстрацій, плакатів;

6. Спостерігати за станом і розвитком рослин;

7. Обробляти матеріали (дерево, тканину, метал);

8. Доносити товари до споживача (рекламувати, продавати);

9. Обговорювати науково-популярні книжки, статті;

10. Обговорювати художні книжки, спектаклі, концерти;

11. Вирощувати молодняк тварин;

12. Тренувати ровесників або молодших товаришів у виконанні будь-яких дій

(трудових, навчальних, спортивних);

13. Копіювати малюнки, зображення, настроювати музичні інструменти;

14. Керувати вантажним підйомником, транспортним засобом (підйомним

краном, трактором);

15. Повідомляти, роз’яснювати людям потрібні їм відомості(у довідковому

бюро, на екскурсії тощо);

16. Художньо оформляти виставки, вітрини або брати участь у підготовці

спектаклів, концертів;

17. Ремонтувати речі, вироби (одяг, житло, техніку);

18. Шукати і виправляти помилки в текстах, таблицях;

19. Лікувати тварин;

20. Виконувати обчислення, розрахунки;

21. Виводити нові сорти рослин;

22. Конструювати, проектувати нові види промислових виробів (машини, одяг);

23. Розбиратися в суперечках між людьми, переконувати, пояснювати,

заохочувати, карати;

24. Розбиратися в схемах, кресленнях, таблицях (перевіряти, уточнювати);

25. Працювати з гуртками художньої самодіяльності;

26. Спостерігати, вивчати життя живих організмів;

27. Вивчати, налагоджувати медичні прилади й апарати;

28. Надавати людям медичну допомогу при пораненнях, опіках тощо; 29. Складати точний опис явищ, подій, що досліджуються за допомогою

вимірювальних приладів;

30. Художньо описувати, зображати події, які спостерігаєте або уявляєте;

31. Проводити лабораторні аналізи в лікарні;

32. Приймати, оглядати хворих, вести бесіду з ними, призначати лікування;

33. Фарбувати або розписувати стіни приміщень, поверхні виробів;

34. Монтувати будівлі, складати машини;

35. Організовувати культпоходи ровесників чи молодших школярів до театру,

музею, на екскурсію;

36. Грати на сцені театру;

37. Виготовляти за кресленням деталі, вироби, споруджувати будинки;

38. Виготовляти креслення, копіювати карти;

39. Боротися з хворобами рослин, шкідниками лісу, саду;

40. Працювати на клавіатурі, друкарській машині, телетайпі, тощо;

З перелічених вище тверджень кожне співвідноситься з відповідним типом

професій.

Отже, до типу професій «людина – природа» належать твердження: 1, 6, 11,

19, 21, 26, 31, 39;

до типу професій «людина – техніка» належать твердження: 2, 7, 14, 17, 22, 27,

34, 37;

до типу професій «людина – людина» належать твердження: 3, 8, 12, 15, 23, 28,



32, 35;

до типу професій «людина – знакова система» належать твердження: 4, 9, 18,

20, 24, 29, 38, 40;

до типу професій «людина – художній образ» належать твердження: 5, 10, 13,



16, 25, 30, 33, 36.





Спілкування та жести

Позитивні жести:


  • Руки розкриті долонями вгору – дружелюбність, відвертість, бажання співпрацювати.

  • Рука біля щоки – роздуми, нерішучість,байдужість, відсутність інтересу.

  • Нахилена набік голова – інтерес.

  • Чухання підборіддя – процес прийняття рішення.

  • Маніпуляції з окулярами (повільно зняти окуляри і протерти скло, коли в цьому немає потреби) – пауза для роздумів.

  • Маніпуляції з предметами (прикусити зубами кінчик якого-небудь предмета: дужку окулярів, ручку) – потрібна додаткова інформація.

  • Пощипування перенісся із закритими очима – глибока зосередженість, напружений роздум.

  • Торкання час від часу, легке потирання носа, при цьому совання на стільці – сумнів.

  • Потирання за вухом або перед вухом пальцем, потирання очей – сумніви, обдумування відповіді.

  • При рукостисканні простягання руки долонею вгору – відвертість, бажання досягти згоди.

Негативні жести:


  • Руки схрещені на грудях – оборонна реакція.

  • Спирається підборіддям на долоню, вказівний палець витягнутий уздовж щоки, решта пальців нижче рота – критична оцінка. Рука закриває нижню частину обличчя, великий палець підпирає підборіддя – критична оцінка.

  • Поглядає на годинник – поспішає, хотів би закінчити зустріч.

  • Потискуючи руку, повертає її так, що вона знаходиться поверх долоні співрозмовника – перевага, самовдоволення.

  • Поворот голови вбік на 45° - ввічлива відмова від спілкування.

  • Стиснений кулак – владність, рішучість.

  • Пальці сплетені в замок – закритість для спілкування.

  • Погляд убік – підозра і сумнів.



Спілкуючись, пам’ятай:


  • Стійкий візуальний контакт із співрозмовником передбачає відвертість, але тут важливо не перегнути палицю, оскільки людина може тлумачити це по-своєму: підозрілий, стежить за мною.

  • Розмовляючи, люди, в середньому, дивляться одне на одного 35-50 відсотків усього часу, протягом якого відбувається розмова. Погляд зазвичай спрямований на очі іншого співрозмовника і затримується на них 1-7 секунд.




База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка