Із пісні встає Україна мояСкачати 165.34 Kb.
Дата конвертації05.03.2016
Розмір165.34 Kb.

Із пісні встає Україна моя

Пісні - один з найпопулярніших жанрів народної поетичної творчості, який краще за всі жанри розкриває духовне обличчя простого народу. В народній ліриці визначне місце посідають родинно-побутові пісні, в яких відтворено майже всі важливі події та випадки з родинного життя, зокрема жіночої долі, стосунків батьків і дітей, сестер і братів.

ПЕРЕДМОВА


В житті людини є кілька дуже важливих речей – це друзі, кохані, родичі. А ще є рідна країна, де вона народилися, де їй належить жити, у чию долю та розвиток робити свій внесок. Наша країна – Україна!

Наша країна – приклад великої мужності, витривалості та духовності. Наша країна йшла крізь століття дуже важким шляхом. Українці завжди славилися своєю великою внутрішньою силою, неповторною культурою, співучою мовою та високими стандартами моралі. Відкриті, чесні та доброзичливі, вони не раз ставали жертвами жорстокого насильства з боку агресивних сусідів та іноземців-загарбників. Та українці самовіддано боролися за своє майбутнє і краще життя для своїх дітей.

Ми люблю Україну! Це наша країна до останнього жителя маленького села, до останньої сторінки творів української літератури, до останнього подиху. Твоя історія надихає на великі вчинки, твоє змучене культурне обличчя закликає віднайти сили, щоб творити самому, твоя мова чарує та надихає зберегти її в устах дітей.

Ми кохаємо тебе, наша рідна Україна!

Пісня супроводжує український народ протягом усієї історії його існування. У часи розквіту та занепаду, під час важких випробувань війнами, бідністю, національного гніту народна пісня допомагала людям. У ній – пам'ять про визначних історичних діячів, про минуле, щирі почуття. У радісні хвилини життя – при народженні немовляти, хрещенні, весіллі, на будь-яке свято – пісня неодмінно лунала, зігріваючи душу та підіймаючи настрій. Пісня допомагала в праці та в дорозі. Мабуть, така співуча в нас українська душа.

Є давня легенда, пов’язана з пісенністю українського народу. У ній розповідається про те, що Господь обдаровував усі землі світу багатствами, тож українській землі, яка постала перед ним останньою, не залишилося нічого, окрім народної пісні. Мабуть, ця легенда виникла в часи великих бід, що випали на долю нашого краю. Та пісня, пообіцяв Господь, допоможе людям пережити всі лиха та ще й нестиме радість та світло.

В українських народних піснях живе вся історія нашого буття. У них і кохання, і побутове життя, і праця, і військова слава. Українські пісні надзвичайно мелодійні, щирі та прості. Вони нікого не залишають байдужими. Незважаючи на те, що багато з них народилися з болю, вони несуть світло та свято життя. У наших піснях немає жорстокості, агресії, навпаки – прагнення щастя, любові, добробуту, гумор, що найкраще характеризує національні риси нашого народу. Без рідної пісні ,як і без рідної мови, людина не може висловити своїх почуттів. От як пише про те І. Драч:

А пісня - це душа. З усіх потреб потреба.

Лиш пісня в серці ширить межі неба.

На крилах сонце сяйво їй лиша —

Чим глибше пісня, тим ясніш душа.

Народну пісню треба берегти, бо в ній – невичерпні багатства душі цілого народу.Мета: відкрити перед студентами дивовижний світ народної пісні з давніми й сучасними традиціями, а головне - збагатити душу і серце високими думками і глибокими почуттями вірності батьківській хаті, роду, маминій пісні, рідній землі.

Завдання:

  • Ознайомити студентів з різновидами українських пісень і викликати бажання відновити давні народні звичаї, традиції; розкрити художні особливості їх, удосконалювати вміння виразно читати, будити почуття прекрасного.

  • Простежити, як народнопісенна творчість впливає на формування моральних цінностей багатогранно розвинутої особистості.

  • Ознайомити студентів з традиційними морально-етичними нормами українців.

  • Показати, як засобами народних пісень, виховувати дівчат та юнаків в рамках народної моральності.


Актуальність: Сьогодні важливо розвивати естетичні смаки студентів, прищепити їм любов до свого народу, рідної мови, її краси й неповторності, оскільки українська народна творчість протягом тисячоліть була чи не єдиним засобом узагальнення життєвого досвіду народу, втіленням народної мудрості, світогляду ідеалів, естетичних та етичних поглядів.
Забезпечення
1 Мультимедійний проектор

2 Екран


3 Ноутбук – 2 шт

4 Плакати

5 Фонограми пісень

6 Кліпи на пісні

7 Презентації

8 Фотографії

9 Тематична заставка на екран

10 Вишиті рушники

11 Коровай
Плакати

1 «Мій рідний край

Моя земля, моя родина

Нас всіх єднає пісня українська солов'їна»

2 «Із пісні встає Україна моя»

3 «Українська пісня — це бездонна душа українського народу, це його

слава» /О. Довженко/

4 «Народна пісня — духовне обличчя нації» /А. Міцкевич/

5 «Українська пісня — це геніальна поетична біографія українського

Народу» /О. Довженко/
Пісня виповідає простими словами найглибші, сердечні бажання, показує їх не як бажання, а як дійсність... Пісня радує, а глухе почуття дійсних життєвих клопотів на хвилю уступає на бік, випливає сльозами, не гіркими, -- але такими, що облегшують душу.

Іван Франко.

Сцена прикрашена українськими рушниками та вінками. В залі лунають українські пісні.
Хід свята
Звучить у виконанні студентів пісня «Рідна Україна», слова Н. Яремчук, музика І.Зінковська
Ведучий ІІ

Шановні друзі, гості нашого свята! Ми всі – представники великої родини нашої матері-батьківщини України. Родина до родини – то і є народ.

Могутня ріка бере силу з маленьких джерел, так і наша культура збагачується за рахунок родинної історичної спадщини – української пісні. Пісня є наш духовний скарб, який єднає нас, стирає кордони, розповідає світові про велич нашого співучого народу. Мовою пісні гортаємо сторінки історії.

Заспівай родино,

Щоб усе збулося!

Щоб у нашій хаті

Лиш добро велося!

Дозвольте свято душі людської «Із пісні встає Україна моя» розпочати.


Звучить гімн України
Вірш читає студентка третього курсу

Україно!

Не зміряти й віками

Вроду твою журавлину,

Не обезлистити навіть снігами

Мову твою тополину.

Україно!

Не стань сиротою при дітях,

Ти благовіст мій і воля,

Скільки надій в твоїх веснах розлитих,

Стільки й журби в твоїй долі.

Україно!


Під небом твоїм калинові пливуть острови,

У земних вітрилах

Вишневі гудуть заметілі.

Україно!

Я промінь живий

В твоїм сонячнім тілі.

З твого цвіту і грому

Я на світ народивсь,

Україно.
Ведучий І

Україна – це тихі води і ясні зорі, земні сади, білі хати, лани золотої пшениці, медові та молочні ріки.


Ведучий ІІ

Україна – розкішний вінок із рути і барвінку, вишневий сад, туман над яром і десь далеко за гаєм переливи дівочих голосів.


Ведучий І

Україна – край гарячої любові до волі, до свого народу, до своєї землі.


Ведучий ІІ

Все це збереглося в пісні, яка передається нам з покоління до поколінь.


Звучитьу виконанні студентів пісня «Мій рідний край», слова В.Крищенко, музика В. Куртяк
Ведучий IІ

Існує прекрасна легенда. Бог вирішив наділити народи талантом. Одні отримали елегантність та красу, інші дисципліну і порядок. Хтось – здатність до торгівлі, а хтось - до музики. Обдаривши усіх, подивився Бог і раптом побачив у куточку дівчинку.

Вона була боса, одягнута у вишивану сорочку, руса коса переплетена синьою стрічкою, а на голові багряний вінок з червоної калини.

- Хто ти? Чого плачеш? – запитав Бог.


Ведучий І

Я –Україна. А плачу бо стогне моя земля від пролитої крові і пожеж. Вороги знущаються з моїх дітей, удів і сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.


Ведучий ІІ

Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти вже роздав. Як завадити твоєму горю? Є у мене неоцінений дар, який уславить тебе на весь світ. Це пісня.


Ведучий І

Взяла дівчина – Україна дарунок, притиснула міцно до серця. Поклонилася Всевишньому і понесла пісню в народ. З тих самих пір співають люди пісню, лікують нею серця, просвітляють уми, чарують душу.


Звучить у виконанні студентів пісня «Квітуча Україна», слова і музика Н.Май
Ведучий І

Хто має такі пісні, тому нічого боятися за своє майбутнє. Скільки в них краси і грації, скільки дужого і молодого почуття.


Ведучий ІІ

Ми щасливі, що народилися серед народу з такою багатою душею, народу, що вміє так відчувати свої радощі й чудово виливати свої думи, свої мрії, почуття у пісню.Ведучий І

Співаючи, ми зазираємо у нашу історію, у минуле, намагаючись обережно побачити картини народження української нації. Коли звучить пісня, то серце наповнюється почуттям любові до рідного краю, до свого народу, до України.


Вірш читає студентка третього курсу

Люблю тебе, моя Україно!

Діброви твої і гаї!

За нескорену долю народу,

За світанок у тихому полі,

І за ласку твою, і любов!

За те, що мене ти навчила

Поважати історію тих,

Хто життя не жалівши віддав тоді

Свої душі, турботу й сім’ю!!!

За патріотів, за нашу свободу,

І за тебе моя Україно,

Урочисто я п’ю це вино!

Піднімаю я келих за волю,

За історію мого народу!

За незламне життя й незалежність!

І за справжню українську вроду.
Ведучий ІІ

В кожній пісні відчувається українська душа, українська вдача, віра, надія й любов. Пісня єднає людей духовно, несе заряд енергії, добра та любові.


Звучить у виконанні студе6нтів пісня «Це моя Україна», слова С.Бояркевич, музика В.Торчик
Ведучий І

Розмаїття українських пісень вражає. Жодна країна світу не має такого автентичного скарбу як ми з вами. Радісні, сумні, жартівливі, героїчні, обрядові – всі вони прекрасні. Українська пісня це втілення чогось квітучого, безсмертного.Звучить у виконанні студентів пісня «Діти України», слова та музика автор невідомий
Ведучий ІІ

У піснях ми чуємо славну історію минулого. Козак - душа співоча. Пісня супроводжала його всюди. Воїни, що віддавали свою силу, честь та славу в ім’я рідного народу – славне запорозьке козацтво. Степові лицарі – так трепетно називали їх в народі. Пам’ять про козацтво збереглася в легендах, думах, переказах. Навіть у наш час, щоб підкреслити чоловічі якості юнака, говорять – гарний козак.


Ведучий І

Завзятий, бравий вояка був козак – запорожець! На славу він вмів стояти за рідну Україну, за волю і віру українського народу. І бився, і вмирав запорожець як справжній герой!


Ведучий ІІ

В піснях оспівана мужність, надзвичайна сила та вірність козака до України. «Ой п’є Байда», «Їхав козак містом», «Ой у лузі червона калина», «Їхав козак за Дунай», «Ой на горі женці жнуть», «Засвистали козаченьки».

Козацький дух – дух вічної стихії

Утілений в привілля степове,

Допоки світу – він не постаріє –

Він в заповідях нації живе!


Вірш читає студент третього курсу

В сиву-сиву давнину

Козаки йшли на війну,

Бо на рідну Україну

Сунулися без упину

Ляхи, турки та татари,

Москалі та яничари.

Щоб палить сади і хати,

Щоб людей в неволю гнати.

Козаки скликають раду :

- Треба битись без пощади !

Вірні коні рвуться в битву,

Крешуть іскри з-під копита.

За чарівний спів дівочий,

За спокійні дні та ночі –

Шаблі весело дзвенять,

Вражі голови летять.

І на морі, і в степах

Наганяли вони страх,

Бо найкращі вояки –

Запорозькі козаки !

І не буде переводу

Українському народу

Доки із глибин сторіч

Долина козацький клич.
Танець «Бойовий гопак» виконує студент третього курсу
Звучить у виконанні студентів пісня «Їхав козак містом» , слова і музика народні
Ведучий І

Пісня єднає рід, зв’язує покоління. З дитинства, з маминих вуст, ми чуємо першу свою пісню, колискову. Веде вона нас в широкий світ життя, яке дбайливо вишите на рушникові маминими руками.


Звучить у виконанні студентів пісня «Мамина сорочка», слова і музика Н.Май
Ведучий ІІ

Давно не були дома, може стежина вже заросла травою і висохла черешня посаджена дбайливою маминою рукою. А в серці біль, жаль за тим, що вже не повернеться ніколи.


Звучить фоном пісня «Мамина черешня»


Ведучий І

Чому, сказати й сам не знаю

Живе у серці стільки літ

Ота стежина в нашім краю

Одним одна біля воріт.

Де ти, моя стежина,

Де ти моя єдина?

Ота стежина в ріднім краї –

Одним одна біля воріт.
Ведучий ІІ

Отаке завжди у світі –

Виростають наші діти

Рідну хату покидають

І свою сім’ю плекають

Й може в пізнюю годину

Маючи свою дитину

Зможуть з ніжністю згадати,

Як колись співала мати,

Як до серця пригортала

Обнімала цілувала

З трепетом перехрестила

На життя благословила.
Звучить у виконанні студентів пісня «Чорнобривці», слова М.Сингаївський, музика В.Верменич

Звучить фоном пісня «Смерекова хата»
Ведучий І

Приїжджайте частіше додому,

Щоб не мучила совість потому.

Ні грошей не привозьте, ні слави –

Будьте з рідними ніжні й ласкаві.

Бо не вічні ні батько, ні мати,

Завтра можете їх не застати.

Ведучий ІІ

Очі їхні – любов та благання

Синій смуток горить з – під повік

Кожна зустріч – не мов би остання,

А розлука – неначе навік.
Ведучий І

Біль утрати сумління нам палить

Все життя їх – святиня для нас

Бо батьки переходять у пам’ять

Не лишають до смерті вже нас.
Ведучий І

Звучить пісня «Василечки» у виконанні нашої маленької гості


Звучить у виконанні студентів пісня «Пісня для татуся», слова Н. Мартинець, музика І.Батюк
Ведучий ІІ

Кожна пісня – це поетичний і музичний шедевр, що виховував цілі покоління, формував естетичний смак. На піснях ми вчилися, на піснях світ пізнавав нас.


Вірш читає студентка другого курсу

Любіть і вас любити будуть

Як сяйне місяць, зорі спалахнуть.

Любіть і ви, і всі, і кожний

І краплі з неба подаруй комусь.

Хто хоче миру, злагоди, спокою

Хто хоче спати і не кричать у сні,

І знати, що тебе завжди чекають,

І відкривають двері коли приходиш ти.

Люби завжди, якщо не хочеш плакать

Люби у сні і наяву,

І краплю серця подаруй тому,

Хто крізь твою душу не промайнув.

Якщо заплачеш, знай, що не любив

Або любив та надто сильно, дуже,

Якщо ти хочеш бути у житті собою,

Люби, й любов повернеться тобі!
Танець «Українські Черемхи» у виконанні дитячого ансамблю, гостей свята
Ведучий І

У багатобарвному суцвітті української пісенності чи не найпривабливішими кольорами виграє глибоко емоційна, поетична і мелодійна лірика кохання. В ній звучать інтимні струни людського серця, відгомони розбуджених переживань - від хвилюючої радості до глибокого страждання.Ведучий ІІ

Скільки мовлено вже про кохання,

Скільки складено в світі віршів.

Доки в серці живе сподівання -

Не забракне поетові слів.
Звучить у виконанні студентів пісня «Там у вишневому садку, тай соловейко щебетав», слова і музика народні
Вірш читає студентка третього курсу

Любиш, чи граєш?

Цінуєш, що маєш?

Сльозами керуєш,

Словами спікаєш.

Їй квіти даруєш,

Сон в мене відбив.

Мені утверждаєш,

Чим я провинив.

Я твоя вся, до дна

До останнього вдоху.

Та словами холодними.

Погубив все потроху.

Віриш, не віриш.

Знаєш, не знаєш.

Та коли не зі мною,

Цим мене ти вбиваєш.
Звучить у виконанні студентів пісня «Палала, палала», слова В.Кіровський, музика Р.Квінта
Вірш читає студентка третього курсу

Із тобою я злітала,

А без тебе пропадала.

Це було давно, ті муки,

Розставання та розлуки,

Сподівання і картання.

Сльози, біль, любов і страх.

Від яких зривало дах.

Від яких міліли строки

І минали швидко роки.

Ще й ти, всі ці конверти і листи.

Прощальні фрази і образи.

Скажи, це все навіщо?

Кохання не буває вічним.

Були твої, мої вуста та очі

І сповнені любові ночі.

Я так рада, що все було.

Ти про це не забувай.

Краплю раю я ковтнула.

Дякую тобі й прощай.


Ведучий І

Та є серед пісенних скарбів українського народу такі, що як почуєш їхню мелодію, то лихом об землю, і хоч у танок пускайся!


Звучить у виконанні студентів пісня « А калина не верба», слова і музика народні
Жартівний танець у виконанні дитячого ансамблю, гостей свята
Ведучий ІІ

Українська пісня... Полонить і зігріває вона душу, бо співає в ній сама душа.Ведучий І

Земле Шевченкова, земле Франкова,

Зорана горем, засійся добром.

Наче веселки барвиста підкова

Сяє розмова Дністра із Дніпром.

Земле смеречана, земле пшенична,

Чую в собі тебе я як Антей.

Будь мені вільна, і будь мені вічна

В мові і в серці щасливих людей.

Земле возз'єднана, земле розкута,

Мати стражденна, ласкава моя,

Стліли кайдани, розпалися пути,

З пісні встає Україна моя.
Звучить у виконанні студентів пісня «Як у нас на Україні», слова В.Сєров, музика О.Харитонов
Ведучий І

Скільки їх цих мелодійних самоцвітів? Науковці доводять – 300 тисяч. В ЮНЕСКО зібрана фонотека народних пісень країн усього світу. Україна знаходиться на першому місці. В її фонді зберігається 15,5 тисяч народних мелодій.


Ведучий ІІ

Хіба можна знищити народ який має такий міцний стержень як пісню. Вона передається нам на генетичному рівні і поряд завжди, супроводжуючи від народження до тризни.Ведучий І

Доля українського народу має багато трагічних переплетінь. Його сини та дочки в силу обставин були змушені покинути рідну землю. Але пам’яттю, яка пов’язує їх з батьківщиною є пісня.


Звучить у ви конанні студентів пісня «Україна», слова і музика І.Федишин
Звучить у виконанні студентів пісня « На нашій Україні», слова і музика Н.Май
На фоні веселих дзвонів
Ведучий ІІ

Ми звикли, що символами українського народу є дім, поле, храм. Але душею українського народу залишається пісня - диво, дивне.

А пісня – це душа народу. З усіх потреб потреба.

Лише пісня в серці ширить межі неба.

На крилах сонця сяйво їй лиша

Чим глибше пісня, тим ясніше душа


Ведучий І

Хочеться вірити, що народ, який піднімається з колін історії, встане на повний зріст, розправить свої крила і залунає наша українська пісня і попливе її дзвін далеко, далеко над землею.


Ведучий ІІ

Я слухаю дзвони на

Лаврський горі

Дивлюсь на софіївські бані

І вірю в народ, що живе на

Дніпрі,


І сили його не здоланні

Бо як би я людство

Не любив,

Повторюю з гордістюСина:

Для мене лишаєтьсяДивом із див
Ведучі разом.
Моя Україно!
Звучить у запису пісня «Хліб, сіль, коровай». Дівчата підносять коровай гостям.

Надається слово для привітання гостям свята.
Звучить у виконанні студентів пісня « Мова єднання» , слова і музика О. Самойдюк
Студенти третього курсу виконують танець.
На сцену виходять всі учасники концерту.База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка