Календар знаменних дат на 2015 рік січеньСторінка1/5
Дата конвертації07.03.2016
Розмір1.02 Mb.
  1   2   3   4   5
КАЛЕНДАР ЗНАМЕННИХ ДАТ НА 2015 РІК
Січень

2 січня - 95 років від дня народження Айзека Азімова. Американський письменник, професор біохімії Бостонського університету, популяризатор науки, один з найвідоміших майстрів наукової фантастики. Азімов народився 2 січня 1920 в єврейській родині в містечку Петровичі Литовсько-Білоруської РСР (нині Смоленська область Росії). У 1923 його батьки переїхали в США, у 1928 стали громадянами цієї країни. Між 1939 і 1948 Азімов одержав магістерську і докторську ступені з хімії в Колумбійському університеті. Викладав біохімію в Медичній школі при Бостонському університеті. У 1958 покинув університет, щоб повністю присвятити себе літературній діяльності. Він автор більш ніж 500 книжок. Найвідомішими є його книги про роботів, у тому числі «Я, робот» (1950), детективна серія «Сталеві печери» (1954), «Голе сонце» (1957), «Роботи ранкової зорі» (1983) та «Роботи та Імперія» (1985), «Кінець вічності»(1955), автобіографії «Доки свіжа память» та ін. Помер Азімов у Нью-Йорку 2 квітня 1992.


4 січня – 230 років від дня народження Якоба Людвіга Карла Грімма. Німецький письменник-казкар (1785-1863).

Представник, як і брат, гейдельберзьких романтиків (гурток у Гейдельберзі в 1805 - 1809), що ставили за мету відродження громадського і наукового інтересу до народної культури ( фольклору).

Опубліковані братами Грімм книги з історії та граматики німецької мови, на тлі численних діалектів останньої, стали стимулом до оформлення германістики та лінгвістики в самостійну наукову дисципліну. Основоположник міфологічної школи у фольклористиці (книга "Німецька міфологія", 1875). Разом з братом склав знамениту збірку німецьких казок. Головна праця життя братів Грімм - " Німецький словник "( нім. Deutsches Wrterbuch ); Всупереч назві, це фактично порівняльно-історичний словник усіх германських мов. Автори встигли довести його тільки до букви "F", завершено його було лише в 1970-і роки.

Помер Якоб Грімм від інсульту 20 вересня 1863.

9 січня - 125 років від дня народження КарелаЧапека(1890—1938).

Чеський письменник, автор збірок: «Сяючі глибини», «Апокріфи»,

романів «Фабрика Абсолюта», «Кракатит», «Гордубал»,

«Війна із саламандрами». За мотивами його оповідань створено стрічку «В'язниця» (1994, «Панорама», Київ) та мультфільм «Людина, яка вміла літати» (1968).Помер 25 грудня 1938 року.

20 січня - 105 років від дня народження Джой Адамсон (1910—1980).Австрійська письменниця, натураліст, художниця.

Джой народилась в м. Троппау (Австро-Угорщина), з 1938 року жила в Кенії. Всесвітню відомість завоювала своєю роботою з левами, а потім з гепардами та леопардами. Цілеспрямованість та глибоко продуманий експеримент з повернення до вільного життя дикої тварини, яка була вирощена людиною, має велике значення як один з методів збереження зникаючих видів тварин. Джой — автор багатьох популярних книг про природу та тваринний світ Африки. Організатор Фонду Ельси, головною метою якого є переселення в національні парки та резервати тварин, що вимирають у звичних місцях проживання. Як художник, займалась ілюстраціями до книг про флору східної Африки, виконала багато малюнків, які мають великий етнографічний інтерес (національний одяг, маски, портрети вождів, шаманів, знахарів етнічних груп північної Кенії).


22 січня – День соборності України. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента 9№ 42/99 від 21.01.99р.) в день проголошення в 1919 році Акту злуки.

У 2011 році Указом Президента України від 30 грудня 2011 рока № 1209/2011 "Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят", День Соборності був об’єднаний з Днем Свободи, який раніше відзначався 22 листопада і став носити назву "День Соборності і Свободи України".

25 січня - 390 років від дня народження Марусі Чурай (Марії Гордіївни Чурай)(1625-1653). Українська народна поетеса, авторка широко відомих пісень. Народилася в 1625 році в сім'ї козацького сотника. Після смерті батька, який у 1648 році був спалений як бунтівник у Варшаві на багатті, залишилася жити з матір'ю в Полтаві. В юності дівчина мала багато залицяльників, серед яких був молодий козак Іскра Іван Якович, але своє серце вона віддала Грицю Бобренку (за іншими версіями — Гриць Остапенко), сину хорунжого Полтавського полку, з яким згодом таємно заручилася. Зі спалахом Хмельниччини у 1648 році Гриць вирушив на війну, обіцяючи повернутись. Дівчина чекала на нього 4 роки. Проте коли Гриць повернувся до Полтави, він вже не звертав уваги на Марусю, бо покохав іншу, Ганнусю із заможної полтавської сім'ї. Зраджена дівчина не пробачила втрати та вирішила отруїти себе зіллям але його ненароком випив Гриць. Улітку 1652 року полтавський суд засудив Марусю до страти, але її було амністовано універсалом Богдана Хмельницького, який приніс Іван Іскра, де зазначалося дарувати їй життя «за заслуги її батька та солодкі пісні». Для покути дівчина ходила на прощу до Києва, але повернувшись у 1653 році до Полтави померла у віці 28 років, не перенісши смерті коханого (за іншими даними — в 1652 році у Полтаві від сухот невдовзі після амністії або стала монашкою в якомусь з українських монастирів).

Пісні: «Віють вітри», «Ішов Милий Горонькою», «Котилися вози з гори», «Ой не ходи, Грицю», «Грицю, Грицю, до роботи», «Сидить голуб на березі», «Засвіт встали козаченьки», (існує також інша назва пісні «Засвистали козаченьки»).

27 січня -225 років від дня народження Петра Петровича Гулака-Артемовського(1790-1825). Український письменник, вчений, перекладач, поет.В історії української літератури значення Гулака-Артемовського визначається його положенням наступного за Котляревським поета, який, використовуючи творчі методи останнього (бурлеск, травесті), спробував ввести в українську літературу ряд нових жанрів (балади: «Твардовський» (опублікована в журналі «Славянин» в 1827 році), «Рибалка»).

Твори: «Батько та син», «Дві пташки в клітці», «Пан та собака», «Справжня добрість», «Цікавий і мовчун», «Рибалка».

27 січня - Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту

Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аусшвітц-Біркенау в Освенцімі. Відзначається з 2005 року за резолюцією Генеральної Асамблеї ООН.
29 січня- 155 років від дня народження Антона Павловича Чехова

(1860-1904). Російський письменник, драматург-новатор (жанр трагікомедія). Автор багатьох гумористичних та сатиричних оповідань, прозових збірок «Пустощі», «Казки Мельпомени», «У сутінках», реалістичних повістей «Палата №6», «Степ», «Нудна історія», п’єс «Іванов», «Три сестри», «Дядя Ваня», «Чайка», «Весілля», «Вишневий сад» та інших. Помер 15 липня 1904 року.

29 січня – День пам’яті Героїв Крут

Офіційно цю дату почали відзначати після того, як 29 січня 2007 року Президент України підписав Указ “Про вшанування пам’яті Героїв Крут”.

Бій під Крутами – бій 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний-схід від Києва.

Бій тривав 5 годин між 5-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ма київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крут, намагаючись протистояти просуванню до Києва окупаційної армії Муравйова.

Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні. Цей бій став символом боротьби за свободу і незалежність українського народу.

Зі спогадів очевидців дізнаємося, що Григорій Пипський зі Старосамбірщини перед розстрілом перший почав співати “Ще не вмерла Україна”, решта студентів підтримали спів.

В радянські часи полеглих у Крутах кваліфікували як зрадників. На місці загибелі героїв розбили парк. Пізніше, після другої світової війни тут поховали радянських воїнів, полеглих при визволенні Києва.

Вперше про увічнення пам’яті студентів згадали в 1990-х роках, коли Народний Рух України встановив тут дерев’яний хрест.

Від того часу були плани звести більший, постійний монумент у самих Крутах. І лише в 2000 році архітектор Володимир Павленко серйозно почав займатися проектуванням пам’ятника.

2006 року Меморіал пам’яті героїв Крут на залізничній станції Крути нарешті відкрили. Автор меморіалу, Анатолій Гайдамака, представив пам’ятник як насипаний пагорб заввишки 7 метрів, на якому встановлено 10-метрову червону колону.

Червона колона мала нагадувати про подібні колони Київського Університету, звідки були більшість студентів під Крутами. Біля підніжжя пагорба побудована капличка, а поруч з пам’ятником викопане озеро у формі хреста.

У далекому 1918 Павло Тичина написав вірш присвячений бійцям київського Студентського Куреня, що в кількості 300 чоловік полягли у нерівнім бою під Крутами - 30 знайдених пізніше тіл полеглих поховано 19 березня 1918 року на Аскольдовій Могилі над Дніпром у Києві.Пам’яті тридцяти
На Аскольдовій могилі
Поховали їх.
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт!
По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука?
Квітне сонце, грає вітер
І Дніпро-ріка… На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай!
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих.
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.


30 січня - 85 років від дня народження Всеволода Зіновійовича Нестайка (1930). Український письменник, журналіст, класик сучасної української дитячої літератури. Лауреата премії ім. Лесі Українки.

Автор повісті-казки « Незвичайні пригоди у лісовій школі», трилогії «Тореадори з Васюківки» (повісті «Пригоди Робінзона Кукурузо», «Незнайомець з тринадцятої квартири», «Таємниця трьох невідомих»), яку було внесено до почесного списку Андерсена як одного з найвидатніших творів світової літератури для дітей; трилогії «В Країні Сонячних Зайчиків» («В Країні Сонячних Зайчиків», «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків», «В Країні Місячних Зайчиків»); збірки п'єс «Слідство триває», збірки детективів «Таємничий голос за спиною», повісті-казки «Чарівні окуляри» та ін.Лютий


10 лютого - 125 років від дня народження Бориса Леонідовича Пастернака(1890—1960).

Російський поет, прозаїк, перекладач, лауреат Нобелівської премії 1958 року. Майстер філософської та пейзажної лірики.

Автор роману «Доктор Живаго», роману у віршах «Спекторський», циклів віршів «Коли розгуляється», «Близнюк у хмарах», «Сестре моє – життя», «Над бар’єрами», історико-революційної поеми «Дев’ятсот п’тий рік», перекладів з грузинської, англійської та німецької мов.

Помер 30 травня 1960 року.
11лютого - 345 років від дня народження Самійла Васильовича Величка

(1670-після1728). Український козацько-старшинський літописець.

Величко є автором першого систематичного викладу історії української козацької держави, при написанні якого використано значну кількість українських, польських, та німецьких джерел, широке коло документів Генеральної Військової Канцелярії. Для написання Літопису Самійла Величка він користувався різними джерелами: народними переказами, іншими козацькими літописами, творами іноземних істориків, архівними документами, листами, реєстрами тощо. Автентичність численних документів, наведених у літописі, істориками не заперечується; частина з них відома й з інших джерел.

Літопис складається з 4 частин:  • перша — «Сказание о войне казацкой з поляками через Зеновія Богдана Хмельницького…» — змальовує події 16481659 років, окремими епізодами сягаючи у 1620 рік, Описуючи війну Якова Остряниці 1638 року, Величко додає до автентичного джерела, яким користувався, — щоденника польського хроніста Шимона Окольського — власний коментар;

  • друга і третя частини, які охоплюють 16601686  та 16871700 роки, названі «Повествования летописная с малороссийских и иных отчасти поведениях собранная и зде описанная», містять значну кількість власних спостережень Величка і ґрунтуються на документах гетьманської канцелярії;

  • у 4-й частині зібрано додатки з різних документів XVII століття.

Літопис Величка написаний українською літературною мовою XVIII століття з елементами народної мови. Повний текст його не зберігся. Літопис є одним з найголовніших і найвірогідніших творів української історіографії 2-ї половини 17 — початку 18 століття.

Головна праця Самійла Величка була видана Київською Археографічною комісією лише у 18481864 роках під назвою «Летопись событий в юго-западной России в 17 в.», тт. I–IV (1848, 1851, 1855, 1864 рр.).

Величку також належить велика праця «Космографія», яку він, уже сліпий, продиктував 1728. На думку деяких істориків, він написав лише передмову до цієї праці.

14 лютого - 160 років від дня народження Всеволода Михайловича Гаршина (1855—1888). Народився в Бахмутському повіті, Катеринославської губернії. Російський письменник, поет, художній критик.

Навчався в Петербурзькому гірничому інституті та університеті.Учасник російсько-турецької війни кінця XIX століття (офіцер). Як талановитий новеліст у своїх творах відобразив трагічне світосприйняття покоління росіян кінця XIX століття, коли в самодержавній імперії панували терор і насильство автора оповідань «4 дні», «Випадок», «Зустріч», «Червона квітка», «Сказ про гордого Агея» та ін. Написав ряд казок та оповідань для дітей: «То, чого не було», «Жаба-мандрівниця». Помер 5 квітня 1888 року.

15 лютого – День пам’яті воїнів-інтернаціоналістів. Відзначається в день остаточного виводу радянських військ з Афганістану (1989 р.).

Найгостріший спосіб або спроба вирішення виникаючих протиріч у поглядах, інтересах або цілях наших спільних взаємин може викликати конфлікт. І добре, коли цей конфлікт можна вирішити мирним, дипломатичним шляхом. Коли це перестає бути можливим, більш того, ситуація стає вкрай загрозливою для обох сторін, виникає необхідність силового рішення проблеми. Це на жаль властиво як для простих людських взаємин, так і для відносин між цілими спільнотами, державами.20 лютого – Всесвітній день соціальної справедливості
20 лютого - 110 років від дня народження Уласа Самчука (1905—1987).

Український письменник, журналіст і публіцист, редактор. Лауреат Української Могилянсько-Мазепинської Академії Наук (УМ-МАН), член уряду УНР у вигнанні, член об’єднання українських письменників «Слово».

Автор трилогії «Волинь», романа-хроніки «Юність Василя Шеремети», романа-хроніки «Марія», романів «Чого не гоїть вогонь», спогадів «П’ять по дванадцятій», «На білому коні», повісті «Кулак» та інших.

Помер 9 липня 1987 року в Торонто.

21 лютого – Міжнародний день рідної мови,. проголошений Генеральною асамблеєю ЮНЕСКО в листопаді 1999 року, відзначається з 2000 року для сприяння мовного і культурного різноманіття та багатомовності.

Мови є самим сильним інструментом збереження і розвитку нашої матеріальної і духовної спадщини. За оцінками ЮНЕСКО половина з 6 тисяч мов світу можуть найближчим часом втратити останніх носіїв.

Всі кроки по сприянню розповсюдження рідних мов є не тільки розвитком більш повного знайомства з мовними і культурними традиціями по всьому світу, але й кріплять солідарність засновану на взаєморозуміння, терпимості та діалогу.24лютого - 150 років від дня народження Івана Львовича Липи (1865—1923).

Український письменник, політичний діяч, один з засновників «Братства тарасівців», член Центральної Ради (міністр віросповідань) та Трудового конгресу, український комісар Одеси (1917 р.); у 1920 р. входив до складу комісії по підготовці Конституції УНР, деякий час був міністром охорони здоров'я в Уряді Української Народної Республіки в екзилі (поза межами). Автор віршів, нарисів, оповідань та збірок «Тринадцять притч», «Оповіді про смерть, війну і любов»(1935) та ін. Помер 13 листопада 1923 року.

Березень
1 березня - 205 років від дня народження Фрідеріка Шопена(1810—1849).

Найвидатніший польський композитор та піаніст.

Композиторська техніка Шопена вельми нетрадиційна і багато в чому відступає від прийнятих в його епоху правил і прийомів. Шопен був неперевершеним творцем мелодій, він одним з перших приніс у західну музику невідомі їй доти слов'янські ладові та інтонаційні елементи і таким чином підірвав непорушність класичної ладогармонічної системи, що склалася до кінця 18 ст. Те саме стосується ритму: використовуючи формули польських танців, Шопен збагатив західну музику новими ритмічними малюнками. Він розробив суто індивідуальні — лаконічні, замкнуті в собі музичні форми, які найкращим чином відповідали природі його такої ж самобутньої мелодичної, гармонічної, ритмічної мови.

Пам'ятник Фредеріку Шопену у вигляді білого роялю розташований в Києві по вул. Богдана Хмельницького, 37/2. Встановлення відбулось у 2011 році з нагоди 200-річчя з дня народження польського композитора. Рояль, виготовлений з мозаїки, є інтерактивним: коли поруч проходять люди, починає лунати тиха музика Шопена. Автор проекту — київський скульптор Костянтин Скритуцький.

Серед чисельних об'єктів, що носять імена Шопена: Філармонія в Ґданську, Варшавська консерваторія, аеропорт у Варшаві. .Вулиці в ряді міст Польщі, а також Західної України (Луцьк, Львів, Івано-Франківськ, Дрогобич, Коломия). Астрономічні об'єкти — астероїд і кратер на Меркурії.

1 березня — 570 років від дня народження Сандро Боттічеллі (справжнє ім’я та прізвище – Алессандро ді Маріано ді Ванні Філіпепі).

Італійський живописець флорентійської школи.

Автор фресок Сікстинської капели в Римі, численних мадонн, картин: «Весна», «Народження Венери», «Наклеп», «Смерть Лукреції», малюнків до «Божественної комедії» Данте та ін. Помер 17 травня 1510 року у віці 65 років і був похований на цвинтарі церкви Оньїсанті, неподалік від дому, де народився.

Вибрані твори Боттічеллі в музеях світу

Мадонна Корсіні - Нац. Галерея, Вашінгтон, США

Мадонна Євхарістії - Музей Гарднер, Бостон

Народження Венери, Весна - Уффіці , Флоренція

Джованна Альбіцці і алегорії її переваг, фреска - Лувр, Париж

Портрет Джуліано Медичі - Академія Каррара, Бергамо

Юність Мойсея, фреска в Сикстинській каплиці- Ватикан

Юнак з медаллю Козімо Медичі в руках - Уффіці, Флоренція

Венера і Марс - Національна галерея, Лондон

Благовіщення - Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна, Москва

Святий Себастьян, Портрет Симонетти Веспуччі - Державні музеї, Берлін

Сцени з життя Святого Зіновія - Метрополітен-музей, Нью-Йорк

Портрет Симонетти Веспуччі - Музей Штеделя, Франкфурт на Майні

Мадонна з немовлям - Музей Жакмар-Андре, Париж

Фрески Сикстинської капели - Рим

1 березня - 85 років від дня народження Івана Івановича Білика (1930—2012). Український письменник, історичний романіст, перекладач болгарської літератури.

Автор творів:«Танго» (роман, 1968) — про життя української еміграції;

«Меч Арея» (роман, 1972);

«День народження Золотої рибки» (роман, 1977) —порушено проблеми відповідальності особи перед суспільством і природою;«Земля Королеви Мод» (роман, 1982) — апофеоз людини, яка зберігає гідність і честь у найскрутніші моменти життя;

«Похорон богів» (роман, 1986) — про події IX–X століть на землях Київської Русі;

«Золотий Ра» (1989) — «Історії» Геродота у вільному переказі;

«Яр» (перший роман І. Білика — написаний 1958, виданий 2008 року).

Трилогія «Скіфи»:«Дикі білі коні» (1989),«Не дратуйте ґрифонів» (1993),«Цар і раб» (1992).

Інше


«Цар, якого вигодувала собака» — історичне оповідання (складова частина книги «Золотий Ра»).

«Дарунки скіфів» — історичне оповідання (складова частина книги «Золотий Ра»).

«Аксіоми недоведених традицій» — післяслово до роману «Меч Арея», яке одночасно є обґрунтуванням поглядів автора на історію. До написання автором цієї післяслови рецензенти взагалі не допускали «Меч Арея» до друку.

Відзнаки


ЛауреатДержавної премії імені Т. Г. Шевченка за історичний твір «Золотий Ра» (1991).

Лауреат Всеукраїнської літературної премії за роман «Не дратуйте грифонів» (1993).

Лауреат Премії імені М. Старицького (1994).

Лауреат Відзнаки «Золотий письменник України» (2012).


1 березня - Міжнародний день боротьби з наркоманією та наркобізнесом.

Відзначається за рішенням ООН.

3 березня - Всесвітній день письменника. Відзначається за рішенням 48-го конгресу Міжнародного Пен-клубу, який відбувся 12-18 січня 1986 року.

«ПЕН-клуб» (International PEN, PEN Club) — міжнародна неурядова організація, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів. Був створений з метою сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників всього світу; акцентує увагу на ролі літератури в розвитку взаєморозуміння і світової культури; бореться за свободу слова; діє як потужна сила в захисті прав письменників, яких садять до в'язниці, а деколи і вбивають за їх погляди. Це одна з найстаріших організацій, яка бореться за права людини, і одна з найстаріших міжнародних письменницьких організацій. Назва клубу — ПЕН — це абревіатура від англійських слів «Poets, Playwrights, Essayists and Novelists» — «поет», «драматург», «есеїст», «романіст», які складаються в слово «пен» (pen) — авторучка, але тепер включає письменників різних жанрів літератури, таких як журналісти й історики .4 березня —200 років від дня народження Михайла Михайловича Вербицького (1815-1870). Український композитор, хоровий диригент, священик, громадський діяч, автор гімну України «Ще не вмерла Україна». Дата створення пісні «Ще не вмерла Україна» залишається наразі дискусійною. Тривалий час вважалося, що вона була створена у 1862–1863 рр. — але без відповідних наукових арґументів. Текст Павла Чубинського у Галичині вперше був опублікований у грудневому числі часопису «Мета», який фактично вийшов близько 15 січня 1864 року. Ймовірно, це й надихнуло Михайла Вербицького (або ж йому було замовлено перемишльською «Громадою») написати патріотичну пісню. Хоча, не виключено, що Вербицький скористався наддніпрянською публікацією тексту. Після опублікування в часописі «Мета» пісня «Ще не вмерла Україна» набула великої популярності серед свідомої молоді. Помер 7 грудня 1870 року.

6 березня - 540 років від дня народження Мікеланджело Буонарроті

(1475—1564). Італійський скульптор, художник, архітектор, поет й інженер.. Його твори вважалися найвищими досягненнями мистецтва Відродження ще за життя самого майстра. Мікеланджело прожив майже 89 років, цілу епоху, від періоду Високого Відродження до початків Контрреформації. За цей період змінилося тринадцять Пап Римських — він виконував замовлення для дев'яти із них. Збереглося багато документів про його життя та творчість — свідчення сучасників, листи самого Мікеланджело, договори, його особисті й професійні записи. Мікеланджело також був першим представником західноєвропейського мистецтва, чия біографія була надрукована ще за його життя.

Серед найвідоміших його скульптурних робіт — «Давид», «Вакх», «П'єта», статуї «Мойсея», «Лії» та «Рахілі» для гробниці папи Юлія ІІ. Джорджо Вазарі, перший офіційний біограф Мікеланджело, писав, що «Давид» «перевищив славу всіх сучасних і античних статуй, грецьких і римських, будь-коли зроблених». Одним із наймонументальніших творів митця є фрески стелі Сикстинської капели, про які Гете сказав, що: «не побачивши Сикстинську капелу, важко собі наочно уявити те, що може зробити одна людина», а Вільям Дюрант писав, що у своїй єдності вони — «найбільше досягнення людини в історії живопису».

6 березня — 200 років від дня народження Петра Павловича Єршова

(1815-1869). Російський письменник, поет, драматург.

Популярність Єршову принесла його казка «Коник-Горбоконик», написана ним ще на студентській лаві і вперше надрукована уривком в 3 томі «Бібліотеки для Чтения»(1834) , з похвальним відгуком Сенковського. Також автор низки оповідань та віршів, п’єси «Суворов та станційний наглядач». Помер 30 серпня 1869 року.
8 березня – Міжнародний жіночий день. Рішення про його щорічне святкування було прийняте на 2-й Міжнародній конференції соціалісток

у м. Копенгагені в 1910 році. В Україні вважається святковим неробочим днем (ст.. 73 Кодексу законів про працю України).

18 березня - 115 років від дня народження Василя Кириловича Чапленка(1900-1990).Український письменник, драматург, літературо- і мовознавець, критик, редактор. Псевдоніми та криптоніми – В. Гірчак, В. Світайло, В. Ватрослав,

В. Недолюбень та ін. Справжнє ім’я та прізвище – Василь Кирилович Чапля. Народився у селі Миколаївка (сучасний Новомосков-ський район на Дніпропетровщині). Вчителював у с. Юр’ївка Павлоград-ського повіту. Продовжив навчання на літературно-мовному відділенні Катеринославського вищого інституту народної освіти, вступив до аспірантури при науково-дослідній кафедрі українознавства (1925).

Був членом літературної організації „Плуг”, редколегії журналу „Зоря”. Репресований у 1929 році, відбув сім місяців ув’язнення. Працював на робітфаку Дніпропетровського металургійного інституту. У 1932 р. шукав роботи в різних містах: Сталіно, Луганську, Ашхабаді, Ставрополі, П’ятигорську.

У роки війни працював викладачем української мови у транспортному інституті Дніпропетровська.

У 1943 р. виїхав до Німеччини, потім – до США (1949). у 1952-1953 рр. був головним редактором недільного додатку до газети „Свобода”, видавав часопис „Всесвіт”. Заснував „Постійну комісію для збереження літературної та мистецької спадщини В. Винниченка”.

Жив у Брукліні. Помер 4 лютого 1990 р. у м. Матаван (штат Нью-Джерсі).

Автор збірок оповідань „Малоучок” (1927), „Любов” (1946), „Муза” (1946), „Увесьденечки” (1948), „Зойк” (1957); повістей „Пиворіз” (1943), „На узгір’ї Копет-Дагу” (1944), „У нетрях Копет-даґу” (1951), «Люди в тенетах» (1951), „Півтора людського” (1952), „Українці” (1960), „Сумна доля добродія Безорудька” (1975); «Загибель Перемітька» (1961), історичного роману „Чорноморці” (1948-1957), історично-побутової комедії „Знайдений скарб” (1944), історичної комедії „Гетьманська спадщина” (1947), сатиричних творів „Ісько Ґава” (1949), драматичних творів „Третя сила” (1950), „Чий злочин?” (1952); праці „Сонет в українській поезії”.Найважливіша мовознавча праця — «Українська літературна мова XVIII ст. до 1917 p.».
19 березня -120 років від дня народження Максима Тадейовича Рильського (1895—1964).

Український поет, мистецтвознавець, перекладач, публіцист, громадський діяч, академік Академії наук України.

Автор ліричних збірок «На білих островах», «Тринадцята весна», «Знак Терезів», «Київ», «Збір винограду», «На оновленій землі», «Голосіївська осінь», віршованої поеми «Сашко» та віршованої повісті «Марина» та ін. Помер 24 липня 1964 року.

19 березня - 85 років від дня народження Ліни Василівни Костенко (1930).

Українська поетеса, лауреат Державної премії ім. Т. Шевченка (1987 р.), лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О. Теліги (2000 р.) автор збірок поезій «Проміння землі», «Вітрила», «Мандрівки серця»,

«Над берегами вічної ріки», «Неповторність», «Сад нетанучих скульптур», «Бузиновий цар», роману у віршах «Маруся Чурай» та ін.
21 березня - 330 років від дня народження Йоганна Себастьяна Баха

(1685—1750).

Видатний німецький композитор та органіст, представник стилю бароко, який вважається одним із найвизначніших композиторів світу. Творча спадщина Й.С. Баха охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських та духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, 48 прелюдій і фуг, 6 партит, 6 французьких сюїт, 6 англійських сюїт, численні хорали, мотети, інструментальні твори. Помер 28 липня 1750 року.

21 березня - 120 років від дня народження Івана Ле (І.Л.Мойся) (1895—1978).

Український письменник. Справжнє ім’я – Іван Леонтійович (або Левкович) Мойся. Лауреат премії ім. Т. Шевченка (1967 р.), автор творів «Роман Міжгір’я», «Історія радості», «Наливайко», «Хмельницький», «Інтеграл». Помер 9 жовтня 1978 року.


21 березня – Всесвітній день поезії. Всесвітній день поезії був заснований делегатами 30-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у 1999 році. Перший Всесвітній день поезії пройшов 21 березня 2000 р. у Парижі (Франція), де знаходиться штаб-квартира ЮНЕСКО.
25 березня - 195 років від дня народження Анни Бронте (1820—1849).

Англійська письменниця, одна з трьох сестер Бронте, автор роману «Незнайомка з Вілдфел-Холу».

Твір, що викликав широкий резонанс у суспільстві. Обидві книги Анни, яким притаманні реалізм і іронія, докорінно відрізняються від романтичних творів її сестер - але так само, як романи Шарлотти та Емілі, стали класикою англійської літератури.

27 березня – Міжнародний день театру.

  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©refs.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка